ALKMAARSCHE COURANT N°. 40. Zesenzestigste J aargang. 3 October. Zondag; Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende raadsnotulen. (Üfficiëcl (Scbccltc. kennisgeving. ggHcfccUjfegchc Berigten. Frankrijk. jStabs Itëcmws. geboren. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HEltM». CO STEll ZOON. De Aüvertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vro' itr. De BURGEMEESTER, Hoofd der Gemeentepolitie te ALKMAAR; Gelet op de overtredingendiebij gelegenheid van de viering van den 8sten October 1863, hebben plaats gehad. Overwegendedat die zijn geschied met bet doel om sommige ingezetenen te verontrusten. Brengt ter kennis van het algemeen dat de ambtenaren van Justitie en Politie zijn gelast den Ssten October a.s. dergelijke overtredingen te verhinderen en de overtreders volgens de wet te vervolgen. Noodigt mitsdien de ingezetenen uitop bovengemelden da-* alles natelateu wat aanleiding geven kan tot, rustversto ring en eenparig medetewerken tot bewaring van orde en eensgezindheid. De Burgemeester voornoemd Alkmaar, 24 Sept. 1864. A. MACLAINE PONT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarsch suppletoir kohier der belasting op liet personeel, dienst 18Jï No. 4, op den 17 September 1S64, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 26 September 1864. A. MACLAINE PONT. DENEMARKERI. Om dit Rijk aantezetten tot liet bespoedigen der vredes onderhandelingen, zullen de pruisseu Jutland meer als ver overd land gaan behandelen. Er is aangekondigd, dat 30000 man den winter in de oostelijke steden en plaatsenvan Friedrichshaven tot llorsens zullen doorbrengen. De inkom sten des lauds onvoldoende zijnde tot onderhoud dezer troepen zal met 1». October een inkomend regt geheven worden van de uit Denemarken komende goederen. De bezoldiging der ambtenaren wordt betaald, maar aan andere vorderingen, ook tot uitkeering van pensioenen wordt geen gevolg gegeven. De Grootvorst-troonopvolger van Rusland is te Kopenhage aangekomen en zal er 8 dagen vertoeven. Zijne verloving met prinses Dogmar is plegtig op het kasteel van Bernstorf aangekondigd. ENCJELAND. Uit het thans openbaar gemaakte antwoord van lord Rus sell op de mededeeling der vredes-preliminairen door den minister v. Bismarck blijktdat dit niet zeer malscli is uit- gevallen. De geuite verwachtingdat het britsche bewind de gematigdheid en verzoenenden geest van de duitsche mo gendheden zal erkennengeeft de lord aanleiding om den gevoerden oorlog op nieuw als onregtvaardig te veroordeeleu ten slotte verlangt hij, dat de afgestane gewesten vrijzinnige instellingen ontvangen en naar de wensehen hunner bevol kingen geregeerd zullen worden. Lord Clarendon heeft graaf Rechberg aangespoord om de vredesonderhandelingen te bespoedigen en de regten van den prins v. Augustenburg te erkennenin welk geval ook En geland daartoe zal overgaan. De gerdchten omtrent eene overeenkomst met Italië worden bevestigd door een artikel in den Moniteur op 23 Sept. De Koningin Maria Christina is naar bpanje vertrokken. Bij Keiz. besluit is de hariugvisscherij vrij verklaard en zijn al de reglementaire bepalingen op dat bedrijf afgësehaft ITALIË. Aangaande de onlusten te Turijn verneemt men het volgende: Een priester Ambrosio bragt het volk door eene heftige toespraak in bewegingzoodat hetonder het aanheffen dér kreeten tfweg met het ministerie! weg met Frankrijk! leve Lurijn, leve Garibaldi.'" naar het hotel van den minister Peruzzi toog. Door het gevangen nemen van een paar belhamels werd deze oploop welhaast verstrooiddoch s avonds hadden grooter wanordelijkheden plaats. De zamengeschoolde menigte hief wéder oproerige kreeten aan, begroette de Iroepen met ge weerschoten en wierp met steenen naar bet Kon, paleisde polieie en soldaten op het plein S. Carlo beantwoordden het geweervuur, waardoor 20 burgers gedood of gekwetst Werden. De kolonel van het 17" regement van linie sneuvelde. Den volgenden dag'vaardigde het gemeentebestuur eene procla matie uit tot handhaving der ordemaar het protesteerde ook tegen de overbrenging der regering naar Florence omdat, daardoor afstand werd gedaan van Rome, dat door een plegtig besluit der Volksvertegenwoordiging tot hoofdstad was ver klaard. Ook in eene volksvergadering werd een adres vast gesteld waarin verklaard werd dat Turijn evenzeer als an dere steden aan Rome den voorrang wilde geven, maar met leedwezen eene andere hoofdstad zag kiezenin strijd met de parlementaire beslissing. De Koning heeft den syndicus der stad zeer onvriendelijk ontvangen en hem te kennis gegevendat hijna de gepleegde ongeregeldhedenTurijn met minder weerzin zou verlaten dan te voren. Het ministerie heeft, gedurende deze voorvallen zijn ontslag genomen en de Koning droeg den geul. Lamormora de zamen stelling op van een nieuw kabinet, met het oog op de beginselen vervat" in de jongste overeenkomst met Frankrijk. Nevens Lamormora zijn alzoo ministers geworden de heeren Lanza, Sella, Petili, Matcueci, Morandini, Conforli, Lingo, J acini en Natoli. De menigte te Turijn blijft inmiddels steeds opgewonden het officiële dagblad is 2 malen in het openbaar verbrand. De bezetting is merkelijk versterkt geworden. De democra tische comité'a aldaar hebben een manifest aan de itallanen uitgevaardigd, aldus eindigende: "Wij éischen Rome!., en antwoorden op den laster met de woorden van onzen door- luehtigen medeburger de Cavour"Voor Turijn ztjn geene opofferingen te zwaar, zoodrahet.de belangen van Italië betreft."" Men verzamelt bijdragen voor de slagtoffers van 20 en 21 September, en onderteekeningen van petitien aan het Parlement tegen de conventie. Te Napels is eene druk bezochte volksvergadering gehou den waarop de liberalen zich ten voordeele der conventie verklaarden, als, naar hun begrip moetende leiden tot de erkenning van Rome als hoofdstad van Italië en tot de bevrijding van Venetie. Over het algemeen schijnt het tractaat gunstig Ie zijn ont vangen de clerikalen en de democraten zijn er echter mis noegd over. PIKOSSEN. De Keizer van Rusland is den 22 met de troonsopvolger en den grootvorst Alexis is te Potsdam aangekomen. Uit Rijnhessen en Nassau zijn te Berlijn gemagtigden gekomen, om te onderhandelen over de toetreding dier landen tot het nienwe Tolverbond. Beijeren en Wurtemburg zijn mede tot de aansluiting overgegaan. SEE ES WIJ 51 - MULST KIN. Prins Frederik Karei heeft, zijn hoofdkwartier naar Apenrade verlegd, wegens de hevige spanning welke in Noord-Sleeswijk tusschen dedenen en duitschers bestaat. Hij heeft een zoo genaamd verzoeningsbal gegeven, doch niet ééne vrouw van de deensche partij beeft daarop willen verschijnen. ZniTüKKLn». De Nationale Raad beeft, het handelsverdrag met Frankrijk met 90 tegen 20 st. goedgekeurd. VEHEENIIJDE STATEN. De genl. M' Clellan heeft aan het bestuur der conventie te Chicago geschreven, dat hij wei den vrede wil, maar de herstelling der gansche Unie als de onmisbare voorwaarde daartoe beschouwt. Dien ten gevolge heeft de vredelievende afdeeling der democratische partij, aangevoerd door de heeren Vallandigham en, Fern. Wood, verklaard, dat zij zijne candi dal nur niet. zal ondersteunen. Sherman heeft de inwoners van Atlanta gelast de stad met hunne roerende goederen te verlaten en naar het Noorden of naar het Zuiden te vertrekken. Daartoe is hij met den genl. Uood overeengekomen om de vijandelijkheden gedurende 10 dagen te staken. Door het terugtrekken van genl. Wheeler, die hem in den rug bedreigde, is de gemeenschap tusschen Murfreesborougli en Chattanooga hersteld. Eene afdeeling ruiterij der Separatisten heeft den 1G bij Harrifons-landing aan de James-rivier, zich meester gemaakt van 3000 stuks vee, behoorende tot den voorraad van Grants leger. Den 18 heeft Sheridan het leger van Early in de Shenandoah- vallei aangevallen en geslagen. Na een bloedig gevechtdat den geheelen dag duurde, trokken de Separatisten mst verlies van 3 generaals, 5000 dooden en gekwetsten, 2500 gevan genen en 5 kanonnennaar bet zuiden der vallei terug en werd hun laatste hoofdkwartier, Winchester, door Sheridan bezet. Deze had 3000 man verloren. Zoowel Sherman als Grant hebben om meerdere manschappen gevraagd en op het doorzetten der conscriptie aangedrongen. De minister Staunton beeft daarop aangekondigd, dat deze den 19 Oct. zal aanvangen. Het is den minister Fessenden gelukt de laatste 31 millioen te plaatsen van de leening van 75 millioen, in Junij door zijn voorganger Chase ondernomen. Scheveningen en van eene verbindingslijn tusschen Breukelen en Harmeien. Holl. Maatschappij van Landbouw. De 12» algemeene vergadering is onder voorzitting van Jr. Mr. C. v. I oreert te Leydeu gehouden. K. Koster te Twisk werd met goud bekroond voor het beantwoorden der prijsvraag over het droogleggen van landerijen. Van Hoorn en Purmerende waren aanvragen ontvangen voor liet houden der tentoon stelling en vergadering in 1865. Laatstgenoemde stad werd met 163 tegen 39 st.. gekozen. De maatschappij telt thans 7796 leden, tegen 7370 in 1863. Onderwijs. Den 26 zijn de lessen geopend aan de poly technische school te Delft en aan de Rijks hoogere burger school te Groningende laatste met een groot aantal leer lingeneven als te Haarlem Deventer en elders is geschied. De gemeenteraad van Vledder heelt, na langdurigen doelt vruchteloozen tegenstand eindelijk; besloten de scholen der maatschappij van weldadigheid voor zijne rekening te nemen. De japausche collectie v. Siebold te Leydenuitgebreid door geschenken, aankoopen en de toevoeging der verzameling van de opgeheven delftsche akademieis thans in een Rijks gebouw overgebragtonder den naam van Rijks ethnogra- phisch museum. Feesten. Te Leyden zijn van stadswege, bij gelegenheid der tentoonstelling van landbouw de volgende feestelijkheden aangeriat: den 23 (muziekuitvoering in de buit.ensocieteit), verlichting der singels, den 26 harddraverij om prachtige zilveren prijzen (13 paarden winners de Fibo van Ver maat te Charlois en de Lietse van Boersma te Nieuwer-Amstel), en 's avonds groot vuurwerk. Internationaal Congres voor de Sociale Weten schappen. Deze bijeenkomst is den 26. in de groote zaal van liet Kon. paleis te Amsterdam bij afwezen door onge steldheid van den burgemeester, door den wethouder m'. Berg v. Dussen Muilkerk geopend. De zittingen worden door een "■root aantal leden uit verschillende landen bijgewoond. Den eersten avond zouden de leden zich gezellig vereenigen in de zaal Frascatidoch deze raout mislukte volkomen, aan gezien liet lokaal te klein bleek te zijn. Den vo'genden avond was er gala-voorstelling in den schouwburg; de op voering bestond uit een gedeelte van Richard III van Shakespeare, dat de talrijke toehoorders weinig boeide, en uit bet vaderlandsche kluchtspel de bruiloft van Kloris en Roosje, voor deze gelegenheid gewijzigd dat. zeer goed voldeed. Woensdag avond was het, Paleis van Volksvlijt de vereenigings- plaats: de schoone bouworde en verlichting trok zoozeer de aandacht der vreemdelingen dat op de muziekuitvoering' weinig acht geslagen werd. Gipten. De heer Bonne Berends le Ommen heeft op zijn §Qen verjaardag f 6000 geschonken aan de herv. diakonie aldaar, tot het bouwen van een armhuis. BINNENLAND. Staten-Generaal. Den 24 is de Staatsbegrooting voor 1865 bij de 2e Kamer ingediend. De gewone uitgaven zijn geraamd op 73,680,222 34.333 hooger dan voor 1864), 'de buitengewone op f 30,458,487; ouder de laatste komen voor 14j millioen voor de spoorwegen (1| millioen voor de lijn Willemsdorp-Rotterdam en f 600000 voor de bruggen). 10 millioen voor buitengewone amortisatie en 1 millioen voor den Rotterdamschen waterweg. De gewone middelen zijn begroot op bijna 64 millioenterwijl aan buitengewone be schikbaar is /42.185.325, namelijkf4,140,009 derde termijn afkoop Seheldetol en rente van het, nog onbetaalde ƒ7,825,000 restant koloniaal batig slot van 1864, f 20,450.000 koloniaal batig slot van 1865 en8j millioen uit de middelen van 1863. Alzoo belooft het jaar een overschot van ƒ404,285. Sedert 1850 is het rentebedrag der schuld door aflossing verminderd met ƒ7.525,000. De regering wil eene verhooging van trac- tement, der laagst bezoldigde ambtenaren voorstellen en alle plaatselijke accijnsen afschaffendaartoe zou het Rijk de halve öèlasting op het personeel21£ opeenten op de grond belasting en ƒ15 van de tot ƒ50 per vat verhoogde belasting op het gedestilleerd aan de gemeenten afstaan, 't geen een verlies zou baren van ƒ4,300.000, waarin door eenige andere belastingen zou moeten worden voorzien. Het adres van antwoord is den 29 aangenomen met, 42 tegen 27 st.. nadat ook den wensch was opgenomen dat de regering eerlang een wetsontwerp zal voorstellen tot afschaf fing de1? tienden. De algemeene sUekking werd met 38 tegen 31 en de paragraaf betreffende O. Indie met 45 tegen 26 st. goedgekeurd. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot herziening der o. 1. ta rieven en tot verhooging van het hoofdstuk marine der be grooting voor 1864 met 135,000, tot herstel van het nieuwe drooge dok t,e Willemsoord. Nieuwe Ondernemingen. In eene vergadering van aan deelhouders van den Ned. Rijnspoorwegden 28 te Utrecht gehouden isop voorstel der directiebesloten om onmid- delijk eene verbindingslijn aanteleggen tusschen de Holl. en Rijnspoorwegen te Rotterdamen om concessie aantevragen tot aanleg van een spoorweg van Gouda over 's Hage naar Op de Staatsbegrooting voor 1865, hoofdstuk justitie, is 30000 uitgetrokken voor noodzakelijke verbouwing en ver betering van het Huis van opvoeding alhier. Voorts wordt ƒ28,800 gevraagd voorde inrigting van het landgoed de Kruis berg toteene "gevangenis voor jeugdige mannelijke veroor deelden. Zooals men weet bestond vroeger bij de regering het plan om het gesticht van hier derwaarts te verplaatsen. De provine. commissie van geneesk. onderzoek en toevoor- zigt te Haarlem heeft als apotheker toegelaten den heer W. Bruinvis de Lange. Woensdag avond, omstreeks half negen, wer 1 de klok geklept, wegens het in vlammen staan van een stal aan den singel bij hetNieuwlanderhek. Daarin was, nevens turf, een groote partij haver voorhandenwelke waarschijnlijk vochtig bin nen gebragt en aan het broeijen geraakt was. Het gebouw werd spoedig omver gehaald cu een half uur later was bij het stille weder, liet grootste gevaar voor de naburige percelen geweken, schoon de brandspuiten nog geruimen tijd werkzaam bleven om den gloed te blusschen. Te beginnen met aanstaanden Maandag worden de. reisge- legenheden naar de hoofdstad weder vermeerderd door de in dienst stelling van bet fraaije stoomvaartuig Alkmaar Packet. toebehoorende aan eene vereeniging van stadgenooten. Het reizend publiek wordt door deze nieuwe onderneming werkelijk gebaat, want de vrachtprijzen zijn bijzonder laag gesteld, zoodat ook in deze wederom bliikt, dat, de concurrentie voordeelig is voor het, algemeen. Door de heeren Zurmilhlen is bovendien eene bijzondere dienst geopend tusschen deze stad en het Nieuwe Diep. De heer E. Mul beijvert ziehjom te zorgen, da# het in den aanstaanden winter niet aan vermakelijkheden zal ontbreken. Daartoe is hij voornemens, geregeld om de 14 dagènte geven 2 groote harmonie concerten en 3 soirees a laMusard, door het"hier reeds zoo gunstig bekende muziekcorps der marine, benevens 3 toonee'lvoorstellingen doorliet gezelschap van de heeren Boas en Judels. Het abonnement is openge steld zoowel voor deze verschillende uitspanningen gezamelijk, als alleen voor de concerten cu soirees. Het is te hopen dat de heer Mul door eene talrijke deelneming schadeloos gesteld worde voor de groote onkosten dezer ouderneming. De directie van den Amsterdamsehen stadsschouwburg zal hier bovendien 4 representatien doen geven. BllKdEIfiLUHE STAND. ONDERTROUWD. 24 Sspt. Jan Thamestoon Vlak, Wedr. van Alida Kok en Aaltje Lebbing, beide te Enkhuizen, laatstgen. onl. te Alkmaar. Johannes Gerrits en Wilhelmina Sches- selaar, beide te Amsterdam laatstgen. onl. alhier. GETROUWD. 25 Sept. Jan Gleines, te Texel, en Elisabeth Maria de Friet, te Alkmaar. 26 Sept.. Anna Elisabeth D, Elisabeth Arbous. van Dirk Haasbroek en Anna

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1