ALKMAARSCHE COURANT ■I u 11 I 41. Zesenzestigste J aargang. 1864 P I ïirffi; I fi 11 Zondag 9 October. A* i-M }£SÈ$ ©fftcicel ©cöccltc. politiek ©oersigt. 2-Qckclijnöchc Bevtgt ca. c». P!' l r I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 8,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HE KM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezondeu berigten een dag vroeger. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, teu gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat de kohieren van; het patentregt over het dienstjaar 18§£ zijnde over het voljaar No. 1 en 2, en over het kwartaal No. 3, allen op den 5 October 1864, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord- Holland executoir verklaardop lieden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn., den 8 October 1864. A. MACLAINE PONT. De personenbinnen deze gemeente woonachtigdie verlangen geplaatst te worden op de lijst voor de maritieme soldijenworden uitgenoodigd zich vóór den 15 October 1864 ter gemeente-secretarie te vertoonen. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden een gouden doekspeld. Tusschen Keulen en Parijs Ligt de weg naar Rome; Al wie daar naar toe wil gaan Die moet onze manieren verstaan Zóó zijn onze manieren. Is het waar, dat de Italiaansche regering in de laatste jaren niet anders doet dan dit bekende spelletje spelenen dat ook het laatste verdrag met Frankrijk weer een proef is van een nieuwe manier om in de begeerde hoofdstad te komen? Er zijn er velen die het gelooven, en wij voor ons zijn ook van die meening. Tout chemin mène d Iiome is door de Ita liaansche regering bevonden een onwaarheid te zijn. De regte weg is de kortste en daarom de verkieslijkste, want wij Italianen zijn wat ongeduldig -- had Garibaldi gezegd, en hij wilde Rome opzoeken, en het Pauselijke en het Prausche leger beide er uitjjagen, om er plaats te maken voor den Italiaanschen koningstroon. Maar achter de Eransche bezetting in Roine stond Frankrijk zelfen het deed er weinig toe, of die staat Rome bezet hield met een leger van vele duizenden of met een korporaal en drie man. Frankrijk kon toch zijn vlag niet laten schenden. Enropa zou nimmer mogen zienzelfs niet mogen geloovendat Frankrijk toegaf aan geweld. Hadden de Italianen eenmaal getracht de Franschen uit Rome te verdrijvenFrankrijk zou het aan zijn eer verschul digd zijn Rome langer dan ooit te blijven bezetten. Toch verzamelde Garibaldi een leger om zich heenen ging hij op marsch tegen Rome. De Italiaansche regering scheen het oogluikend toe te zienverwachtte zijdat de Fransche Keizer zou verklaren: ik heb den algemeenen vurigeu wensch van het Italiaansche volk aanschouwd om Rome tot hoofdstad te hebben, en geef haar daarom over? Misschien vleide zij zich aanvankelijk met deze hoopdoch toen het zeker bleek dat het Fransche leger Garibaldi te Rome zou afwachten kwam zij ter elfder ure tusschen beide; het gewigt der zaak deed haar geweld gebruiken zelfs tegen den man des volks, Garibaldi werd verminkt en gevangen. De regte weg was niet de beste. Geen trotsche houding tegenover Frankrijk heeft het minis terie Ricasoh kunnen baten. De Keizer is niet bang voor een stuursch gezigt en evenmin voor de uitbreiding van den Engelschen invloed in Italië. Hij wist dat het nieuwe Ko ninkrijk hem noodig hadhij is daarenboven iemand die wachten kan en geduld oefenenen die oordeelt dat het uiterst moeijelijk, zoo niet onmogelijk is, de omstandigheden te beheerschen en te dwingenmaar dat het wijs en voor- deelig ismet overleg van de omstandigheden gebruik te maken. Hij stoorde zich daarom weinig aan de waardige houding en het stuursche gezigt van Ricasolien werd niet jaloerseh van de lonkjes die aan Engeland werden ten beste gegeven. Geen plegtig besluit van het Italiaansche Parlement, waarbij Rome tot de hoofdstad van Italië werd verklaard kon hem nopen haar te verlaten integendeel het moest er hem vaster doen plaats nemen. [Immers dit besluit was. zoo al niet een bedreigen toch een trotseren van Frankrijk. Een staat verklaart Rome tot zijn hoofdstaden FTankrijk is te Rome. Maar dat is Frankrijk beleedigen. Zal het nu Rome ontruimen? Maar moest het dan niet schijnen alsof Frank rijk toegaf aan den drang uit Turijn En zelfs die schijn moet vermeden worden. Daarbij komt nog een veel gewigtiger omstandigheid. De Fransche Keizer heet de beschermer van den 11. Vader, en van dien naam mag hij niet roekeloos afstand doen. De Keizer had zich jegens de Kerk verdienstelijk gemaakt, toen hij nog President was van de Republiekvooral door de bezetting van Rome. En de Kerk was niet ondankbaar ge weestbij de groote volksstemming na den staatsgreep, die den President den weg moest banen tot den troon was de Kerk aan de zijde van Lodewijk Napoleonen zij zong in de Notre-Dame het Te Deum ter eere van den overwinnaar. Misschien heeft echter de Kerk niet volkomen aan de ver wachtingdes Keizers beantwoord immers de wijding van het Keizerrijkde krooniog des Keizers door den Paus zeiven te Parijs scheen lang tot de lievelingsdroomen van den man van den 2a™ December te behoorendie droom is geen werkelijkheid gewordenen ook in andere opzigten toon den Paus en Bisschoppen dat zij geen willige dienaren geen werktuigen zijn in de hand zelfs van een Napoleon. Nog altijd echter waren de Eransche troepen te Romeen het werd moeijelijk te zeggen welk belang de Fransche Keizer had om ze er voortdurend 'te laten blijven. Maar Rome werd door Italië bedreigden zoo al niet bedreigd dan toch bij voorraad als hoofdstad in beslag genomenen zoo al niet in conservatoir beslag genomen dan toch luide opgeëischt. Als nu de Keizer zijn troepen uit Rome terug riep, zou het niet schijnen alsof hij de Eeuwige Stad aan hare belagers prijs gaf? Was dat geen verraad aan den H. Vader gepleegd? Was dat niet Rome overleveren aan Victor EmmanuelZelfs den schijn van medepligtigheid aau zulk een daad moest de Keizer vermijden. Immers hij was reeds meermalen een Pilatus genoemden zoo hij voor nemens scheen de handen te wasscheu, men riep hem toe dat dit niet aangemerkt kon worden in onschuld te geschieden, maar in schijnheiligheiden verraad. Frankrijks houding werd moeijelijk te Rome) Het werd min of meer verantwoordelijk voor de daden der Romeinsche regeringvoor de beginselen door haar verkondigdvoor de houding door haar tegenover andere regeringen aangenomen. Als beschermer van de Pau selijke regering kon Frankrijk nooit volkomen onzijdig blijven bij den loop lier gebeurtenissen te Rome. Welke moeijelijk- heden waren er niette voorzien bij allerlei gebeurlijke zaken, over welker meerdere of mindere waarschijnlijkheid men in gevoelen kan verschillen, doch welker mogelijkheid niemand betwijfelen zal. Was het voor Frankrijk niet het verkieslijkst bij den strijd, dien de wereldlijke magt des Pausen welligt te voe ren zal hebben, een volkomen onzijdig standpunt in te nemen? Dab kan het naar omstandigheden handelen. De uitslag van den strijd is althans nog onzeker. Waarom moet Frankrijk er in betrokken worden door te Rome te blijven? Want de staat, die Rome bezet houdt, kan niet volkomen onzijdig blijvenen wordt ligt door de omstandigheden gedwongen voor deze of gene zijde partij te kiezenals hij nog gaarne een afwachtende houding zou bewaren. Frankrijk, of liever de Fransche Keizer, heeft er geen belang bij, altijd tusschen Italië en Rome te staansteeds met beider grieven lastig gevallen te wordenaltijd voor scheidsregter of raadsman te spelen en zich ten slotte, gelijk het gewoonlijk met scheidsregters gaat, beider ongenoegen op den hals te halen. Als Italië over Rome spreekt, maakt het zich altijd boos op Frankrijk; het verwijt den Keizer, dat het alleen zijne schuld is dat Italië nog a.tijd zijn hoofdstad mist. Misschien heeft dc Keizer geen lust om altijd de booze man te zijn. Misschien wilde hij daarom niet langer te Rome blijvenmaar stelde hij er daarentegen ook prijs op, de ontruiming van Rome zoo in te rigtendat zij geen overlevering, geen verraad heeteu kan. Ziedaar eenige beschouwingen omtrent het belangrijke feit van den dag, het verdrag tusschen Frankrijk en Italië. De dépêche van den Franschen minister aan den Franschen gezant te Rome tot toelichting van het verdrag, het verslag van het afgetreden en het programma van het optredend Italiaansch ministerie schijnen onze meening te bevestigen. De Italiaansche regering wordt niet meer door de revolutie voortgezweept zegt de Fransche minister zij heeft de geheime genootschappen en den openlijken oorlogskreet tegen Rome beteugeld en onderdrukt; zij dringt niet meer aau op Rome als de hoofdstad van Italië integendeel zij heeft reeds een andere hoofdstad gekozengeschikter en uit een krijgskundig oogpunt veiliger dan Turijnnamelijk Florence. Dus kan Frankrijk veilig Rome ontruimen, daar Italië zich daarenboven verbonden heeft, het tegenwoordig Pauselijk ge bied te eerbiedigen en elke vijandige aanrandingdie dat grondgebied van buiten wordt gedaan te verhinderen. De Romeinsche regering, dus voor eiken buiteniandschen aanval veilig, kan in de twee jaren, die de ontruiming nog vooraf zullen gaan, een eigen krijgsmagt aanwerven tot handhaving van haar gezag binnen 's lands en tot verdediging der grenzen. Alzoo Rome is veiligRome moet nu maar zelf voor zijne belangen zorgeneu Frankrijk kan zich dus met een gerust geweien uit zijn moeijelijken toestand terug trekken. En wat zal dan het lot van Rome zijn Is die stad voor goed aan Italië onttrokkenof zal het er weldra de hoofdstad van worden Geduld voortvarende lezer. Leer van Keizer Napoleon de gebeurtenissen afwachten. Wie kan voorspellenwat er in de twee jaren gebeuren kandie het vertrek der Franschen vooraf zullen gaan? En wie weet wat daarna kan plaats hebben en van gröoten invloed zijn op het lot van Rome en Italië Victor Emmanuel en Gari baldi zullen waarschijnlijk geen van beide gewapender hand tegen Rome optrekken, het belegeren en innemenmaar binnen Rome zelve kan veel gebeurende Romeinsche regering moet zich met hare eigene onderdanen verstaan. Er zal geen legermagt zijn die haar aanvalt, maar ook geen die haar beschermt. Zij zal van hare eigene deugdelijkheid blijk moeten geven. Het zal nu misschien aan den dag kunnen komenwat de Romeinsche bevolking zelve wil en hoeveel zullen welligt vreemde invloeden niet vermogen ook zonder openlijken aanval of zigtbare bescherming! Het afgetreden Italiaansche ministerie verklaart omtrent het verdrag, dat het Romeinsche vraagstuk alleen door on stoffelijke, of, gelijk anderen het uitdrukken, zedelijke mid delen opgelost kan worden wat naar onze meeniug alleen wil zeggenniet met geweld. De Italiaansche regering zal trouw hare belofte vervullen van het Pauselijk gebied niet aan te vallen en niet te gedoogen dat het aangevallen wordt doch daardoor worden de regten en wen- sehen des volks geenszins vernietigd of verzwakt, maar komt alleen de noodzake lijkheid sterker uit om de nationale denk beelden door zedelijke njiddelen te verwe zenlijken. Het nieuwe ministerie spoort evenzeer in haar programma de Italianen aan om te blijven vertrouwen op de Kroondie de grootste kracht der natie heeft uitge maakt bij de roemrijke gebeurtenissen sedert 1859, en de overtuiging heeft gevestigd dat aan dsn geheelen wensch der bevolking zal worden voldaan. De slotsom onzer beschouwing is alzoo deze: de Fransche Keizer wil op een rustige, geen opzien barende, weinig schokkende manier uit het gedrang geraken tusschen Rome en Italië. Daarom moet zijn ontruiming van Rome met de meeste kalmte en bezadigdheid geschieden. Een tijd van rust moet haar voorafgaan en volgen opdat die ontruiming geen overlevering schijne aan een vijandmaar de meerder jarigverklaring van een bewind dat niet altijd onder voogdij en bescherming kan blijvenen de Fransche regering niet verantwoordelijk gesteld kunne worden voor latere gebeur tenissen. Frankrijk moet tot het einde toe zich op on zijdigheid kunnen beroepenen dien goeden naam meê naar huis nemen. Daarna wil het aan de gebeurtenissenaan de ontwikkeling der toestanden die wij geschiedenis noemen den vrijen loop latenmaar hst wil geen geweld tegen Rome. BELGIË. De heer Belebecque, bisschop van Gentis den 1 Oct. in 66jarigen ouderdom overleden. DENEMARKEN. De duitsche regeringscommissarissen in Jutland hebben den uitvoer van boter verboden. WJ'ITSt'HLWn. Keizerin Eugénie is den 4 Oct. van Schwalbach teBaóeu- baden aangekomen de Koning van Pruissen en de Groot hertog en Groothertogin waren haar te gemoet gereisd. X G ti LASB. Den 1 Oct. zijn de buskruidmagazijnen van de heeren Balt en Dage Sf Barker, te Erith, eenige uren beoosten Londen met 30000 tonnen kruid in de lucht gevlogen. De hevige schok werd zeer verre gevoeld on 2 uren in het rond werden vele gebouwen beschadigd. Onder de puinen zijn 20 lijken gevonden. Door deze ramp werd tevens de Theems-dijk over meer dan 100 ellen weggeslagen en de lage landstreek door overstroomiug' bedreigdwelke gelukkig verhoed werd door het tewerk stellen van eenige honderden arbeiders en een paar duizend sapeurs en mineurs van de bezetting van Woolwich. Lord Wodehouse is tot lord-luitenaut van Ierland benoemd, in plaats van graaf Carlisle. FRAK Ei RUK. De maarschalk Eorey is den maarschalk Ma; Mahon op gevolgd als commandant van het derde corps te Nancy en wordt te Rijssel in het bevel van het tweede vervangen door den genl. de Montauban, graaf v. Palikao. De Keizerin is in den avond van den 5 op het kasteel van S. Cloud teruggekomen.Tot ambassadeurs zijn benoemd te Berlijn de heer Benedettite Petersburg de lieer Tallegrand, te Madrid de heer Mercier, te Washington de heer Chaleau- renardte Frankfort de heer Reculot. ITALIË. Bij liet verslag den 19 Sept. door het vorige ministerie den Koning aangebbdenwordt Florence als hoofdstad voor geslagen naar het gevoelen van den raad van defensie, omdat die stad behoort tot het plan van verdedigingdat men bij het bezit van Venetie door Oostenrijk (»eene bedreiging voor Italië") behoort vast te houden. Sommige gemeentebesturen in Piemont stemmen in met het beklag van Turijn. Bij bet Parlement zal een ontwerp worden ingediend orft die stad schadeloos te stellen. Overal rigt de bewegingspartij volksvergaderingen aan om te bewer ken dat de bevolking niet van het bezit van Rome afzie. Intussohen honden velen Florence slechts voor eene pleister plaats op den weg naar Rome en meenen zij dat het paus- selijk bewind, eenmaal aan de bescherming van eigen troepen overgelaten, hoezeer dan ook tegen iz«7ejzlandsche vjjanden door den Koning van Italië beschermdspoedig door de romeinen zal worden verdreven. liet nieuwe ministerie is thans zamengesteld als volgt Lamarmora voorzitter, buitenl. zaken en ad interim marine Lanza binn. zaken Jacini openbare werken Petiti oorlog Sella geldmiddelen Torelli koophandel en Fasoli onderwijs. Ten aanzien van den minister Jacini wordt opgemerkt, dat hij 18 maanden geleden een vlugschrift heeft uitgegewen waarin hij verkondigt, dat Rome de hoofdstad van Italië worden moet. Het programma van het nieuwe kabinet behelst o. a., dat deitalianen een vast vertrouwen moeten stellen in de Kroon, die de grootste kracht der natie heeft uitgemaakt bij de roemrijke gebeurtenissen sedert 1859 en de overtuiging heeft doen ontstaandat aan den geheelen wensch der bevolking zal worden voldaan. De Koningin der Nederlanden is den 5 te Turijn aange komen en heeft des avonds de reis naar Venetie voortgezet. KERKELIJKE STAAT. In de dépêche van den fransehen minister Drouyn aan de gezant te Rome, welke aan de pausselijke regering is mede gedeeld worden de volgende redenen opgegeven voor het sluiten der fransch-italiaansche conventiede italiaansche regering heeft getoond de revolutie zoodanig te beheerschen, dat zij daardoor niet naar Rome zal worden voortgestuwd de blijvende bezetting van Rome is in strijd met het beginsel van noninterventie dat een der grondslagen van het fransche publieke regt uitmaakt; goede verstandhouding is bezwaarlijk tusschen 2 souvereiniteitendie de meest uiteen loopende grondbeginselen zijn toegedaan en daardoor in een voortdu- renden toestand van spanning verkeeren; liet is voor het fransche gouvernement eene onmogelijkheid pm door de aanwezigheid zijner krijgsmagt in meerdere of mindere mate zijn zegel te hechten aan handelingen, welke strijdig zijn met den maat- ichappelijken toestand van Frankrijk en den geest der fransche wetgeving. De Paus heeft, met het oog op den ernst der omstandig heden gedurende eene geheele week openbare gebeden en procession uitgeschreven. If) i I 1 1 Hrl i M '«UVA <j 1

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1