ALKMAARSCHE COURANT 42. Zesenzestigste Jaargang. Zondag 16 October. 5ï (Dfficicel ©cbccltc. SSIcfccHjkschc üctrigtcu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4,—. Brieven franco aan de, Uitgevers HERM». COSTER ZOON. bre tre tij ter vai ga< vei fab Ve een hec tot den T M.' dag 1 te qou zijn scht te dag 2 u zuil 1». 2». 3°. 4°. 5". 6°. 21 i No. de doo han eu dro dez van als gev- lege Lint ond bil li V ders Uriei besc rtiidi hem willi maa liet staa zoo hét op men zotr wing tege dröe heid ofttr der liadv loop aang met verb daar ons behi zijne nem naai leze, gesf De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 van het reglement be- treffeude de kamers van koophandel en fabrieken, vastgesteld bij k.k. besluit van 9 Novenber 1851 (Staatsblad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden Dat op Dingsdag den 22 November 1864, des morgens van tien tot een ure, ten raadhuize der gemeente, eene ver gadering van kiesgeregtigden zal worden gehoudeu tot de verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, in vervanging van de heeren J. Helling. J. Vermeer eu H. J. Conijndie als zoodanig met ultimo De cember dezes jaars moeten aftreden. Liggende de vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter secretarie der gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 Alkmaar, den 13 Oct. 1864. ure ter inzage van de belanghebbenden. en IVelhouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdagden 19 October 1864, des mid dags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris SPANJAARDT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Alkmaar maakt bekend, dat van Maandag 17 tot Zatur dag 24 October e.k., van 's voormiddags 10 tot, 's namiddags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het stadhuis, ter lezing zullen liggen 1». Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierlandgedurende de maanden Maart en April en de overige maanden van 1864. 2°. Verslag van den staat der visscherijen in Groot-Brittanje en Ierlandover den jare 1863. 3". Verslag omtrent den staat der zeevisscherijen in Neder land over 1863, door het eollegie voor de zeevisscherijen. 4». Tabel van eenige in Lu beek ingevoerde handelsartikelen over 1863. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn.. Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorzitter. 14 October 1864. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Nog altijd houden del dagbladen zich bezig met be schouwingen omtrent het Eransch-Italiaansch verdrag. Geen orakel der Delphische priesteres gaf aanleiding tot meer verschillende opvatting en uitlegging. Wie zich daarover verwonderen hebben niet voldoende acht gegeven op de be hoedzaamheid waarmede de Fransehe regering zich steeds tegenover de Romeinsehe gedraagt. Nu is het belangrijkste gedeeltede hoofdinhoud van het verdragbinnen twee jaren trekken de Fransehen uit Rome. Dat dit in het voordeel van Italië is, zal wel niet behoeven aangetoond te worden. De hoofdzaak van het verdrag kan dus de Romeinsehe rege ring niet welgevallig wezen. Behoeft men zich nu te ver wonderen dat de bijkomende zaken de nadere voorwaarden in het belang van Rome schijnen De Fransehe Keizer wil geen gerucht makenEuropa niet verbazen. Er moet geen aanleiding wezen om te jammeren of zich te verontwaardigen over zijn gedrag. Hij wil zooveel mogelijk opzien vermijden. Het groote gewigt van het verdrag moet niet zoo dadelijk in 't oog springen. Men moet het doen 'voorkomen alsof de toestand der Romeinsehe regering geen noemenswaardige verandering ondergaatja alsof die zekerder en veiliger is dan ooit. Dat het verdrag in doel en strekking in het voordeel van Italië isschijnt vrij algemeenja naar den wensch der Fransehe regering te algemeen begrepen te worden. Als dit ook niet zoo wasmag men vragen waarom is dan het ver drag met Italië geslotenwaarom niet met Rome Zoo niet Italië een of ander planof zoo al geen bepaald plandan toch zekere hoop en verwachtingen koesterde omtrent die stadwelk belang had zij er dan bijdat de Franschen Rome zullen verlaten? Wat kon Italië er tegen hebben, dat Rome bezet werd door Frankrijkden meest bevrienden staat van het jonge Koninkrijk? Immers Frankrijk zou de Romeinsehe regering kunnen weerhouden van mogelijke vijandige stappen tegen Italië. Frankrijk zou kunnen ver hinderen gelijk het meermalen deeddat uit Rome bewe gingen ten gunste vau het verdreven Napelsehe Koningshuis werden ondernomen of bevorderd. Het kon in vereeniging met Italië tegen de Napelsehe roovers handelen. Al deze voor- deelen zou dus Italië missen bij het vertrek der Fransehen. Dan toch zou de Romeinsehe regering zich vrijer kunnen bewegen en geheel onafhankelijk zijn; zij kan volgens het verdrag een leger oprigten, waarin ook vreemde Katholieke vrijwilligers mogen worden opgenomenzonder dat Italië zich eenige bedenking mag veroorloven omtrent zijn inrigting, Dit leger zal wel niet mogen ontaarden in een middel van aanval tesen de Italiaansche regering, maar hel grondgebied van den Kerkelijken Staat kan niettemin een veilig toevlugts- oord zijn voor allendie een of andere Bourbonsgezinde (beweging willen beproeven of beproefd hebben. Indien Italië dus voor goed van Rome afstand had gedaaner in berust had dat deze stad nimmer tot, het Koniukrijk Italië zou behoorengeen hoop voedde op haar toekomstig bezitdan zou die staat niets beters kunnen wenschendan dat een Fransehe bezetting er voortdurend bleef en er den Spaan- schen of Oostenrijksehen invloed buiten sloot. Toch sluit Italië een verbond met Frankrijkwaarbij het de ontruiming van Rome verwerft tegen zekere verbindtenissen van zijne zijde, onthouding van eiken regtstreakschen aanval en ver hindering van znlk een aanval door anderen. De Romeinsehe regering zelve, wier belangen toch zeker bij het verdrag betrokken warenis in de geheele zaak niet gemoeiden ontvangt eerst later kennisgeving. Algemeen en daaronder zijn ook begrepen de vrienden der Romeinsehe regering en de voorstanders van de wereldlijke magt des Pausen al gemeen is men dan ook overtuigd, dat het verdrag in het belang van Italië is, en het vooruitzigt opent op het bezit van Rome; te algemeen, schijnt de Fransehe regering te meenen; eu twee half ofïiciëele bladen, la France en le Con- slitutionnelgeven zich alle moeite om te bewijzen dat het verdrag geenszins een vijandigen geest ademt tegen de Romeinsehe regering, en Frankrijk niets minder doet dan den Paus aan zijn lot overlaten. Het verdrag is wel met voldoende zorg ingekleedom zulle een betoog gemakkelijk te maken. Het verdrag moet zoo min mogelijk gerucht maken zoo weinhr mogelijk opzien baren daarom vermaant het Journal des Débats het Italiaansche Parlementdat weldra bij een zal komen en waarinnaar men wilook Garibaldi zal ver schijnenom het tractaat maar zoo spoedig mogelijk goed te keuren en daarbij zoo weinig mogelijk te spreken, 't Is jammer zegt het bladdat het met eenvoudig bij acolamatie kan worden aangenomendat zou anders werkelijk het best zijn. Het voornemen dat men aan Garibaldi toeschrijftom de beraadslaging over het verdrag te doen voorafgaan door de plegtige herhaling van het vroeger genomen besluit waarbij Rome tot de hoofdstad van Italië werd verklaard zou den Franschen Keizer weinig aangenaam moeten zijn. De warme voorstanders der Italiaansche eenïïeid behooren volgens de Débatsin het belang van hun geliefkoosd denkbeeld elk woord wel te wikken eu te wegen en zich met de meeste matiging uit te laten. In het Fransch-Italiaansch verdrag willen velen ook een vijandige strekking tegen Oostenrijk zien. Ongetwijfeld kan het voor Oostenrijk weinig aangenaam zijn dat in dit verdrag de meest volledige erkenning van het Koniukrijk Italië in zijn tegeuwoordigen toestand ligt opgesloten. Alle vooruit zigten en verwachtingendie de Fransehe regering in het ook door haar geteekende tractaat van Zurich den voormaligen Italiaanschen vorsten had overgelaten zijn eensklaps door haar vernietigd. Het is of dit tractaat liet bestaat; er wordt niet aan gedacht, niet van gerept; en in de bepaling, dat het Koninkrijk Italië een evenredig deel zal overnemen der oude schuld van den Kerkelijken Staatligt de duidelijk verklaring, dat Frankrijk zonder eenige weifeling de aandien staat ontrukte provinciën als een onbetwistbaar deel van het Italiaansche Koninkrijk beschouwt. Dit alles kan ongetwijfeld Oostenrijk geen aanleiding geven om een algemeeuen dankdag uit te schrijven voor het Fransch-Italiaansch verdrag evenmin de juist uiet onvermijdelijke opmerking van de zijde der Fransehe regering, dat, nu de Oostenrijkers nog de eenige vreemdelingen zijn in Italiëals wilde zij zeggendat ook voor deze bezoekers welligt het geschikte oogenblik is aan gebroken om eens aan het inpakken hunner koffers te deuken De overweging van de zijde der Italiaansche regering, dat de vervanging van Turijn door Florence als hoofdstad van Italië ook uit een krijgskundig oogpunt aanbevelenswaardig is, wijst ook niet op een zeer vredelievende gezindheidmaar dat het tractaat reeds dadelijk moet beschouwd worden als de voorbode van een oorlog tegen Oostenrijk waarbij Italië op de ondersteuning van Frankrijk zou kunnen rekenen een vermoeden waarvoor nog te weinig wezenlijke grond bestaaten dat voorloopig op gissingen op misschien voor barige hoop of te bange vrees berust. Onder de geruchten en beweringenwaaromtrent wij ons oordeel vooreerst dienen op t.e schorten behoort ook dat de Europesche boedelredder te Parijs den tijd rijp acht voorde verwezenlijking van zijn geliefkoosd denkbeeld, een Euro peeseh vorsten-congresen daartoe op de noodige medewer king van andere staten, ook van Engeland, zou kunnen rekenen Sedert de Almanack Comique van dit jaar ons de verwron gen gelaatstrekken te aanschouwen gaf van iemand die door de noodlottige poging om de bewegingen der vijandelijke legers in Noord-Amerika te volgen tot krankzinnigheid was vervallen, hebben wij gemeend onze lezers en ons zeiven van dit gevaarlijk streven ten strengste te moeten onthouden. Wij hopendat de zeldzame moed van den schrijver van het overzigt in de zondags-editie van het Handelsblad voor hem en zijne lezers geen noodlottige gevolgen moge hebben; maar wij voor ons zijn afgeschrikt. Thans echter meenen wij te mogen aannemendat de Noordelijken aanmerkelijke voordeelen behaald hebben, de Zuidelijke legers, meer en meer worden terug gedrongen, en Richmond langzamerhand wordt ingesloten en ernstig bedreigd. Al moge dit nog niet aanstonds tot een spoedig einde van den oorlog leiden het moet van grooten invloed zijn op de keuze van een President. De kans van Lincoln om herkozen te worden is door dien voorspoed in 't veld ongetwijfeld verbeterd zijn herkiezing schijnt tegenwoordig zelfs zeer waarschijnlijk. Ofschoon zijn mededinger M'Clellan zieh tegen den oorlog verklaart en den vrede zegt te willen, voegt hij er evenwel bij, dat hij even onwrikbaar de herstelling der geheele Unie beoogten daardoor moet wel zijn stelling veel verzwakt worden. Immers de vredelievendheid van iemand die vóór alles de herstelling der Unie wil zal niet veel vertrouwen inboezemen, daar toch niet velen in Amerika aan een vrijwillige herstelling der Unie door de Zuidelijke Staten zullen gelooven. Die demo craten welke in de eerste plaats vrede willen, met of zonder herstelling der Uniehebben zich dan ook reeds tegen M'Clellan verklaarden het schijnt zeker dat door deze scheuring de kans van Lincolnden candidaat der Republi keinen oorlogsgezinden en regeringamannenaanmerkelijk wint. REftEMARKEft. Hoe drukkend de staat van oorlog in Jutland isblijkt daaruit, dat de stad Aarhuus, het hoofdkwartier van genl Falkenstein, aan 5000 soldaten inkwartiering en bovendien het noodige ter verzorging van 1500 a 1600 paarden moet verschaffen. EftGELAND. Te Londen is sprake van een nieuwen onderaardschen spoorweg van Hammersmith naar de citydie van Hammer smith is 30 voet onder den beganen grondmaar de nieuwe zou nog 40 voet dieper worden aangelegd. Ten gevolge van vele aanzienlijke bankroeten heerscht in den handel een algemeen mistrouwen. De opstandelingen op Nieuw-Zeeland zijn in onderwerping gekomen en hebben ten bewijze daarvan hunne eigendommen overgegeven. FRAftHRIJK. De heer Limayrac betoogt in den ConstihUionneldat het met Italië gesloten tractaat volstrekt geen betrekking op Venetie heeft, aangezien Erankrijk in het noorden van dat Koningrijk geen brand wenscht te ontsteken, welke het in het zuiden zoekt te blusschen. In Algiers zijn op 29 en 30 Sept. door den genl. Jolivet hevige gevechten geleverd aan talrijke opgestane stammen, die daarbij 400 dooden en evenveel gekwetsten verloren. Het verlies der franschen bedroeg 82 dooden en 27 gewonden. De opstand schijnt nog vrij uitgebreid te zijn en groote inspanning ter beteugeling te vorderen. ITALIË. De stad Milaan heeft een feestmaal gegeven aan den markies Pepoli. die het tractaat van 15 Sept. heeft helpen sluiten. Mazzini protesteert tegen deze overeenkomsttot teleur stelling van vele patriottenomdat hij in dit geval de hand reikt aan de clerikalen. Den 28 Sept. is in den schouwburg te Napels eene open bare vergadering gehouden van 4 a 5000 menschen die zich eenstemmig vereenigd hebben met de verklaringdat Napels geen aanspraak maakt op de waardigheid van voorloopige hoofdstad des Rijksdat het genoegen neemt met de verheffing van Florence, maar dat het het regt van Italië op het bezit van Rome en Venetie nadrukkelijker dan ooit staande houdt. KËKKELIJKË STAAT. De pruissische Kreuz-zeilung meldt, dat de kardinaal An- tonelli een beklag gezonden heeft aan den nuncius mgr. Chigi te Parijs, over het sluiten van het fransch-italiaansche tractaat buiten weten van den Pausdie de magt bezit om de fransehe bezetting door eene andere buitenlandsche te vervangendie niet twijfelt aan de trouw der romeinen maar Piemont mis trouwt, dat niet zal ophouden bedekte aanslagen te smeden, en die in de conventie een waarborg ziet voor het welslagen der omwenteling welke door Piemont zal uitgelokt worden. De fransehe Opinion nationale berigtdat de kardinaal- staatssecretaris den fransehen gezant uit de hoogte gevraagd heeftwaarom er 2 jaren voor de ontruiming van Rome noodig warenen bijzondere tijdingen verhalendat de Paus dien gezant zou toegevoegd hebbendat de conventie haar ontstaan, zeker te danken had aan het nieuwe, algemeene stemregt, waarvoorin Frankrijk het goddelijk regt is terzijde gezet, dat hij den waarborg van Piemont om zijn grondgebied te eerbiedigen eu te beveiligen niet telde en de overname van der pausselijke schuld niet zou gedoogen, als gelijkstaande met eene erkenning van den gepleegden roof. OUSTEARIJli. De Ost-Deulsche-Fost klaagt over het eindeloos rekken van het verblijf der oostenrijksche troepen in het magere en uit geputte Jutlandomdat toch nimmer van Oostenrijk en De nemarken maar uitsluitend van Pruissen en Denemarken sprake is. Den 11 is tusschen de vrede-onderhandelaars eene schikking tot stand gekomen over de geldelijke aangelegenheden. Dene marken heeft namelijk toegestemddat de hertogdommen 9 millioen r. d. zullen overnemen der openbare schuld, voor hun aandeel in het gemeenschappelijk Staatseigendom. De krijgsmagt wordt verminderd in het Venetiaansche zal de vermindering 15000 man bedragen. SLEESAVIJK-HOESTEIft. Het ontslag der heeren Samwer en Francke, als raadslieden van hertog Frederikwordt tegengesproken. Het regtskundig betoog tot staving van het regt van den groothertog van Oldenburg op de hertogdommen is bij de duitsche Bondsvergadering ingediend. T1IKKIJE. Te Konstantinopel is dringend gebrek aan geld: de ge oorloofde rente is tot 14 p. ct. gestegen. VEREEftlGDE STA TE.ft. Bij den strijd tusschen Sheridan en Early in de Shenandoah- vallei hebben de Noordelijken 4500, de Zuidelijken 6000 dooden eu gekwetsten verloren. Den 20 zet'ten de laatsten hun terugtogt voort en vat'ten den 21 post te Fishers-hill bezuiden Straatsburgwaar zij aangevallen werdendoch stand hieldenden volgenden dag werden zij echter, na een langdurig gevechtgenoodzaakt ommet verlies van 20 stukken en 1100 gevangenen, naar Stanton te wijken. Sheridan heeft zijne vervolging voortgezet tot Port-Republic en is toen naar Harrisonburg teruggekeerd. Zijne ruiterijonder Torbett, heeft al de goederen der Geeonfedereerden te Staunton en te Waynesborough vernield, de bruggen over den zuidelijken tak der Shenandoah en eenige gedeelten van den Virginia-centralen spoorweg verwoestmaar heeft zichde doortogt over de Blaauwe-bergen te sterk bezet vindende, weder bij het hoofd corps gevoegd. 3000 Separatisten onder genl. Pricezijn over de Arkansas getrokken en hebben een inval gedaan in Missouri, waarde milicie aanvankelijk voor hun is teruggetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 1