G2Ücfcclijfiscfic ücvigtcu. rkicx. ;sjtftbs jSiicuws. die de Hollandsche spoorweg-maalschappji van Castricum naar Haarlem zal leggenkomt Alkmaar in nog naauwer verband met Rotterdam. Welke andere marktplaats in Noord- Holland zal in dit opzigt met ons kunnen wedijveren 1 Producten en kandelaars zullen naar die markt stroomen die het. best gelegen is, die de beste, de kortste verbinding heeft met de plaats van den uitvoer, Rotterdam. De Alk- maarsche markt i s dus reeds door de stoomvaart op Rotterdam, en wordt nog meer door hare directe spoorwegverbinding met die stad do schoonst gelegen markt, benoorden het IJ. En het vervoer uit Friesland en van Enkhuizen en Hoorn naar Rotterdam den Haag Leiden en Haarlem zal vooreerst ook noodzakelijk over Alkmaar moeten gaan, omdat alleen over Alkmaar directe, onafgebroken spoorweg-verbinding zal bestaan. l)e lijn van Hoorn naar Amsterdam loopt, vooreerst niet verder dan tot de nieuwe Willemsluis t e g e n o v e r Amsterdam, totdat zij later het. breede water oversteken en 1e Amsterdam aansluiten kan aan de Staats-Rijn-en Holland- sche spoorwegen en dat duurt nog een goede veertien dagen. Wal voor Noord-Ilollaud niet te Rotterdammaar aan het Nieuwe Diep ter zee zal worden in- of uitgevoerd, zal te Alkmaar lossen of laden. Dit ligt voor de hand men zal er niet aandenken, het deu langen weg van het Noord - Hnllandsch Kanaal totPurmerend of Amsterdam te laten doen om het daarna weer per spoor noordwaarts op te zenden. En als Holland - op - zijn - smalst eens wordt doorgegraven want dit blijft althans tot de mogelijkheden behooren dan ligt de Alkmaarsche markt het naast aan de nieuwe zeehaven, oumiddelijk er aan verbonden door een spoorweg die den afstand tot drie kwartier-uurs doet slinken! RKlJ-tlIL De burgemeester van Gent beeft de familie van den overleden bisschop Delebecquc doen weten, dat diens lijk op het gedaan verzoek slechts voorloopig in deu bisschoppeltjken grafkelder der S. Bavo-kerk is bijgezet, maar alsnu teruggehaald moet worden, zullende hij het anders, overeenkomstig de wet op het begraven naar een der stedelijke begraafplaatsec doen overbrengen. UUITSCHI.AX Pruissen heeft in de Bondsvergadering een gunstig advies uitgebragt over het voorstel tot het invoeren van een voor geheel Duitsehlaud verbindend stelsel van maten en gewigten. In eene te Hannover gehouden bijeenkomst van afgevaar digden uit noord-duitsche steden is eenparig de wenschelijk- lieid uitgesproken van het herstel van een schecpvaartkauaal tusschen deu Rijn, de Weser en de Elbe. De prins en, prinses van Wales hebben den 22 Kopenhage verlaten en zijn naar Luheck vertrokken. De commissarissen der geallieerde mogendheden hebben met den 1 Nov. ook den uitvoer van slagtvee en granen in Jutland verboden. EX« IBASII. De hertog van Newcastle, onlangs wegens ziekelijkheid afgetreden als minister van oorlog, is den 18 overleden, 53 jaren oud. Hij vervulde die betrekking ook tijdens den Krirn- oorlog en vergezelde in I860 den prins v. IVales op diens reis naar N. Amerika. Den 21 heeft lord Palmerslon in goeden welstand zijn SO01 verjaardag gevierd als naar gewoonte deed hij 's middags een rid te paard. De regering van Britseh Indie heeft besloten tot het zenden rencr expeditie naar Bhootanin het llimelaya-gebergte, omdat men aldaar geen vergiffenis wil vragen voor de grove beleedigingden britschen vertegenwoordiger aangedaan. FRANKRIJK. De prnissisehe minister v. Bismarck is den 25 te Parijs aangekomen en bij den Keizer ten gehoore toegelaten, waarna luj het middagmaal bij den minister Drouyn heeft gebruikt. De Keizer en Keizerin van Rusland zijn den 21 te Nizza aangekomen; op hunne reize van Darmstadt derwaarts hebben zij te MuhihausenLyon en Marseille vernacht. Keizer Na poleon is den 27, te 8j ure 's avonds, mede te Nizza gearri veerd en heeft nog ten 10 ure een bezoek aan den Czaar gebragt. Tc Zurich is overleden de heer F/ocon lid van het Voorloopig Bewind in 1818 en minister tijdens de republiek. Hij was blind geworden en tot volslagen armoede vervallen. Oostenrijk en Spanje hebben op de mededeeling der conventie geantwoord, dat zij zich niet zullen verzetten tegen de uit voering eener overeenkomst welke de. onderteekening van Frankrijk draagt, in de verwachting dat deze mogendheid Italië aan den letter derzelve zal weten te binden. De admiraal Romain Desfossés is overleden. Geul. Yvssuf heeft deu 21 te Oued-Alzi de onderwerping aangenomen van de meeste burgerlijke stammen van Boghar. «JKBEKKXB, ÜVB De Koning heeft aan de Nationale. Vergadering de instelling voorgedragen van een Staatsraad de ministers verklaarden dat, indien dit voorstel niet werd ingewilligd, Z. M. zou weigeren de constitutie te onderteckcnen met 134 tegen 124 st. werd het daarop goedgekeurd. ITAIilK. Het dagblad Dirilto is den 16 en 17 in beslag genomen wegens hevige aanvallen op het monarchaal beginsel. De redacteur is een zeer jong mensch. Mede is bet nummer opgehaald waarin een protest voorkwam van Garibaldi tegen de fransch-italiaansche eonventie, in de volgende bewoordingen «Niets is natuurlijker dan dat misdadigers naar medepligtigen zoeken; maar dat. men mij in het slijk wil doen ondergaan naast en met de mannen die Italië mot, de conventie van 15 September hebben bezoedeld, daarop had ik mij niet verwacht. Met Bonaparte is slechts ééne conventie te maken te weten het land te verlossen van zijn persoon niet in 2 jarenmaar in 2 uren." Sommigen hopen nog, dat deze verklaringwelke de taal va a Mazzini in hevigheid overtreftzal blijken verdicht te ziju. De dagbladen vlocijen over vau verklaringen van staatkun dige vereenigingen voor en tegen de conventie. De heer Cadornalid van den Senaat en eertijds van het democratisch ministerie Gioberti- Ratazziheeft de brochure van den heer Solar della Margarilha beantwoordt. De heer d' Afflit/o heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen als prefect van Napels, omdat hij zich niet verstaan kan met den minister genl. Lnmarmorahij is vervangen door den heer Figtianilid van der) Senaat en procureur-generaal hij het hof van appel te Turijn, oud-gouverneur van Lombardije. De werklieden te Turijn hebben hunne mede arbeiders ernstig v 'rmaand om de orde niet te verstoren. Het. maakt een ongunstigen indrukdat te Florence niets is bijgedragen voor de gekwetsten te Turijn, terwijl uit Napels en andere groote steden milde bijdragen zijn ontvangen. Den 24 is de zitting van het Parlementonder het presidium van den heer Cassinis en in tegenwoordigheid der afgetreden en der nieuwe miuistersgeopend. I)e genl. Lamarmora lag de conventie over en vroeg een crediet aan van 7 millioeu voor het overbrengen van de zetel der regering naar Florence. Oe.Kamer besloot tot het instellen eener enquête, nopens de oorzaken der jongste onlusten te Turijn. Den 25 hebben 200 Afgevaardigden voorstanders der con ventie, eene bijeenkomst gehoudenden volgenden dag zouden de tegenstanders eene vergadering houden. 80 Sprekers zijn bij de Kamer ingeschrevenom over het aanhangige voorstel het woord te voeren. De ministers maken van de aanneming of verwerping eene kabiuetskwestie OOSTENRIJK De handelseonferehtiën metPruissen te Praag zijn afgebroken. Den 22 heeft graaf Beekberg zijn ontslag ingediend als minister van buitenlandsche zaken hetwelk is aangenomen. Hij is vervangen door graaf Mensdorff Fouilly, laatstelijk gouverneur van Galieie. De insurgenten hebben te Spilimbergo en Maniago (zuidelijk Tytol) het geld uit de openbare kassen geligt en daarvoor kwitantien achtergelaten. Hun aanvoerder is A'rassi, een der onderbevelhebbers van Garibaldi. Zij zijn .100 man sterk naar het bosch van Qimsiglio in gebergte geweken waar zich itaiiaansche deserteurs bij hen voegen. De regeriug schijnt weinig gewigt aan deze beweging te hechten In de laatste zittingen der vredes-eonferentie hebben Oos tenrijk en Pruissen aan Denemarken eenige Jutlandsche enclaves afgestaano. a, het kleine eiland Manoö, waarop van de deensche zijde veel prijs gesteld werd. De eisch der hertog dommen om een gedeelte van het actief der deensche monarchie te bekomen is verworpen. Het aandeel van Sleeswijk-Holstein in de deensche schuld, aanvankelijk op 40 millioeu r. tb. geraamd is tot 29 millioeu verminderd. B'BBUISSEIV'. De Stenden van het hertogdom Lauenburg hebben een voorstel aangenomen waarbij het verlangen wordt uitgedrukt om dat landschap met Pruissen te vereenigeu. Van deze zijde is daarop geantwoord, dat de regering hoogen prijs stelt op dit besluit, maar er nog geen gevolg aan kan geven omdat. Oostenrijk ook in de zaak betrokken is. BB IfSÏ, AA». De zoogenaamde Constantijnsehe partij heeft, het onderspit gedolven. Aan Polen zullen geene nieuwe staatkundige regten worden verleend, dan uade maatschappelijke hervorming van dat Rijk. De regering vertrouwt noch de zoogenaamde roode noch de witte partij daar te lande. 1' Ei li KKX 1BU E STA T Bi X In de Noordelijke Staten heerscht eene ware manie tot het exploiteren der aardoliebronnen iu Pennsylvania reeds zijn 190 maatschappijen tot dat, doel opgerigtmet een nominaal kapitaal van 20 millioeu. H Bladen der Zuidelijken melden dat de genl lloo'l de stad Atlanta hernomen en daarbij 4 regimenten der federalisten krijgsgevangen gemaakt heeft. Volgens dezelfde opgaven zou die geul., het leger van Sherman hij voortduring veront rustendeook de stad Rome heroverd hebben, en een corps der federalisten dat onder hevel van kol. llodge, aan boord van transportschepen ouder bedekking van knnonneerboot.eu de Tennessee-rivier opvoer, den 10 bij East-point door den genl. Forrest aangevallen en met zwaar verlies teruggedreven zijn. Den 7 heeft. genl. 7,ee op den noordelijken oever der James- rivier de werken der Noordelijken bij den naar Charles-city leidenden spoorweg aangetast en de verdedigers, met verlies van 10 kanonnen een eindweg?, verdreven tot dat hij door sterker verschansingen genoodzaakt werd terug te keeren. Sheridan is deu 9 uit, het zuidelijk gedeelte der Shenandoah- vallei teruggetrokken, de landstreek met woningenoogst enz. geheel verwoestende. Een ruitercorps, dat. hem vervolgde, heeft hij met verlies van 11 stukken en 300 gevangenen teruggeslagen. Early is door Longstreel vervangen in het bevel over de krijgsmagt der separatisten in noordwestelijk Virginia. Price I die met zijne geheele magt20000 man en 20 kanonnen sterk, de hoofdstad van Missouri, Jefferson-city, van nabij bedreigde, heeft zich eensklaps westwaarts gewend. Het. bewind der Unie heeft het exequatur verleend aan den heer Nielo, door Juarez benoemd tot consul van Mexico te San-Francisco in Californie. Het, democratische nationale comité heeft, een adres aan de bevolking gerigt over de voortdurende schending der grond wettige 'regten en vrijheden door het bewind van den President. Lincoln en dreigt mei openlijk verzet, indien dat, bewind zieh onwettig mogt doen gelden bij de aanstaande verkiezingen van Congres-leden en van een President. De aanleiding hiertoe is het verbieden van een te Baltimore verschijnend dagblad der democratische partij. SU XX FXI.AX I». De Koningin is inden avond van den 21 van hare buiten landsche reis iu de residentie teruggekeerd. Staten-Generaai.. Bij de 2e Kamer is een wetsontwerp ingediend tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Meppel naar Heerenveen. Bevolking. Op 31 Dec. 1863 bedroeg de bevolking van Nederland 3.461.621 zielen, waarvan 1.711.792 van het mann. en 1.749.829 van het vrouw. gesl. De vermeerdering bedroeg in het afgeloopen jaar 45 477 en was vooral aanmerkelijk iu Noord- en Zuid-Holland. Nieuwe Ondernemingen. De heeren Sicaaneu v. lleijningen, die Scheveningen met een haven willen begiftigen hebben iu verband daarmede, concessie gevraagd vooreen spoorweg vandaar, over Utrecht Apeldoorn en Deventer, naar Almelo, ter aansluiting bij den weg naar Rheine. Aan eene belgische maatschappij is concessie verleend voor een spoorweg van Turnhout op Tilburg. Eene engelsche maatschappij heeft concessie gevraagd lot aanleg van"een spoorweg van Rotterdam langs Schiedam Vlaardingen en Maassluis naar den nieuwen Maas mond bij den Hoek van Hollaud. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft te 's Her togenbosch een Rijks hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus geweigerd, maar een met 3jarigen cursus toegestaan. Maatschappij van Toonkunst. Op de 35e aigemeenc vercadering, den 18 te Amsterdam gehouden, is besloten jaariijks een tweedaagseh muziekfeest, te houden, op den tweeden dag ook toegaukeiijk voor niet-ieden der maatschappij en zulks in verschillende oordeu des Lands waar afdeelingeu gevestigd zijn. Tot dit doel is een erediet van f 3500 toe gestaan. Nationaal Monument voor 1813. In de algemeene vergadering der hoofdcommissie, den 27 te's Hage gehouden is met 97 tegen 5 st. besloten, ommet terzijdestelling vau het ontwerp N. O. van den heer Cuypers, aan den prins voorzitter aantebeveleu het ontwerp Ebenhaczervan de heeren v. d. IVaaijen l'ieterszen en Koelman. Feesten. De nieuw-aangekomen studenten te Utrecht hebben in den avond van deu 25 ecu gecostumeerden optogt gehouden voorstellende de windhandel in 1720. Aanbestedingen. Den 27, aan het prov. gouvernement van Noord-Holland, het onderhoud van de werken der Rijks zeehaven aan het Nieuwe Diep van 1 Nov. 1864 tot. uit. Dec. 1867, aan G. Dekker te Sliedrechtvoor t 30587, en het afdammen en onderzoeken van de Willemsluis tegenover Amsterdam aan G. Schalk te Buiksloot, voor 24790. Deu 21 te Nymegen het maken van de aardenbaan voor den spoorweg van die stad naar de prnissisehe grenzenm 3 pereeelenvoor f 46,796,24 Rampen. In den nacht van 2687 Oct. is het huis van A'. de Groot, winkelier te Egmoud a. d. Hoef, verbrand; door de werking der plaatselijke brandspuit zijn de belendende gebouwen bewaard gebleven. Overleden den 27 te Aken de gravin vau Nassau geb. d' Oullremntechtgenoot van Koning Willem na zjjne abdicatie in 74 jarigen ouderdom. Koloniën Den 11 Aug. hebben de opstandelingen een aanval op Sintang ondernomen maar zijn zij door een uitval met de bajonetmet groot verlies afgeslagen. De Celebes nam krachtig deel aan den strijd. Sedert zijn 2 compagnien van Java en de stoomschepen Delfzijl, Onrust en Stavoren bij de zoolang bedreigde sterkte aangekomen. Aan den verantwoordelijken uitgever van den Nieuwsbode te SoerabayaJ. J. Nosseis het verblijf in Indie ontzegd en aan den ingenieur S. E. IV. Roorda v. Eisingawegens een schrijven iu de Java-Lodeelders dan op Groot Bunda verboden. Koedijk 27 Oct. De dag van heden was voor de ingezetenen dezer gemeente een ware feestdag; daar de plegtige inwijding plaats had van het vernieuwd en vergroot schoollokaalmen zou bijna mogen zeggen de nieuwe schoolzoo belangrijk zijn de verbeteringen aangebragt. Een gebouw uit eigen middelen daargestelddat wat netheid, orde en doelmatigheid betreft niets te wenschen overlaat; en deu ontwerper den heer F. J. Krieger, provin cialen opzigter van den waterstaat, den opziglerden heer Leguit van Krommenie, den aannemer den heer Tesselaar van Alkmaar, in den volsten zin tot eer verstrekt. Reeds vroeg wapperden de vlaggen van de school en hot raadhuis cn van vele woningen der ingezetenen zoodat het dorp een feestelijk aanzien had. Omstreeks 9 ure verzamelde zich de schooljeugd in de kerk en brgaf zieh van daar in staligen optogt, voorzien van vlaggen en vaantjes in feestdosch onder vrolijk gezang en begeleid door ha re onderwijzers na eene kleine wandeling gemaakt te hebben naar de nieuwe school. Aldaar behoorlijk plaats genomen hebbende, traden de Heeren Burgemeester en Wethouders, de leden van den raad en eenige genoodigden de school binnen en werden door de kinderen begroet, met het aanbellen van een welkomstlied. Daarna werden gepaste toespraken gehouden door den heer Burgemeester, den Hoofd-ouderwijzer en den WelEerw. heer Venker, predikant alhier, welke toesptaken werden afgewisseld door het zingen van gepaste lierierenwaarna het eigenlijk kinderfeest eenen aanvang nam eu de kinderen van wege het bestuur op onbekrompen wijze tot ruim 2 ure werden onthaald. Groot was de vreugde der kinderen waartoe niet weinig bijdroegde wijze waarop de Hoofd- en Hulponderwijzer dit feest wisten te leiden doch was de blijdschap der kinderen groot., groot was ook de belangstelling der ouders en anderen die in' zoo grooten getale waren opgekomen, zoodat de schoolhoe ruim thansde aanwezigen naauwelijks konde bevatten. Kortom deze dag zalèn bij ouders èu bij kinderen lang iu het, geheugen bewaard blijven want zelden wordt er een feest gevierd met zoo algemeene blijdschap als thans hier het geval was. De kinderen waren blijde omdat zij feest vierden, en de ouders waren regt in hunnen schik hunne kinderen zoo verheugd te zien. Iets ontbrak er echter nog aan om het genoegen van dezen dag volkomen te doen zijn. De aanwezigheid van den WelEd. heer Schoolopziener, die verhinderd werd aan de vriendelijke uitnoodiging tot hijwoning van dit feest te voldoen. Bij beschikking van den 24 heeft de minister van hinn.- zakeu tot lector in de materies-mediea aan de geneeskundige school alhier benoemd den heer C. J. de Langetned., ehir. et art. obst. doctor. Het. eereteeken voor langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen is toegekend aan de sergeants G. C, Zondag, Z. Holsmuller en H. Lobach. Bij J. v. Ttcisk alhier is voor belangstellenden te bezigtigen een partijtje aardappelen, gedolven op zijn land te Egmond- biunenwelke zich door bijzondere grootte onderscheiden en waarvan een de zwaarte heeft van 11 N.O. De Polder Waard Nieutrland heeft den 29 bij afslag eu in combinatiën opgebragt 219.025. Zatutdng 29 Oct. 's namiddags zijn. naar wij vernemen eenige iueezetenen van Alkmaar eu omliggende gemeenten hij een gekomenom het belang van Alkmaar en omstreken by de N.-Holl.-Eriesche spoorwegonderneming te bespreken cn te overwegen wat door de ingezetenenmet betrekking tot deze zaak zou behdoren gedaan te worden. Onder de vermakelijkheden der laatste Amsterdamsche kermis hebben geene meer bijval gevonden dan de voorstellingen van den heer St. Roman, een goochelaar, die al zijne voorgangers ver achter zich laat en zijne toeschouwers iu verbazing brengt door zijne onbegrijpelijke, maar met het, meeste gemak volbragte toeren. Hij handhaafde in onze hoofdstad op schitterende wijze den roem alreeds in Dnitschlaud behaald eu doet thans eene kunstreis door ons land, waardoor ook onze stadgenooten in de gelegenheid zijn om aanstaanden Dingsdag zijne buiten gewone behendigheid te leeren kennen. De lof, welke hem is vooruitgegaanmaakt alle aanprijzing overbodig en zat hem ongetwijfeld een druk bezoek verschaffen.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2