C£Llcfccltjfiöchc ISertgtcu. Jugczoubeu Stukken. Stand. Zaken aftreedt omdat men in Oostenrijk geenszins voldaan is over de vruchten van liet willig volgen der Fruissische staatkunde; en dat Graaf Rechberg belast blijft met de on- derteekening van het vredesverdrag met Denemarken, kan zeer goed verklaard worden uit den mogelijken tegenzin van ziju opvolger om aan dit werk eenig deel te hebben. Van dien opvolger, Graaf Mensdorff Fouilly, heeft men over het algemeen geen groote verwachtingen als neef van Koningin Victoria, willen sommigen in zijn benoeming een toenadering tot Engeland zien; doch daartegen wordt aaugemerktdat Engeland zich in den laatsten tijd meer en meer onzijdig houdt jegens de staten van het vasteland, en dus ook inoeijelijk te vinden zal zijn voor een naauwere, aansluiting met Oos tenrijk de nieuwe minister zou een voorstander ziju van een bondgenootschap met Frankrijk en nog meer met Rusland wordt weer van een andere zijde beweerd; zoodat de onvermijdelijke slotsom van al die, beweringen wel zal zijn dat niemand er eigenlijk iets van weet. Het verzoek van het Hertogdom Lauenburg om in het Koninkrijk Pruissen opgenomen te worden vond ongetwijfeld bij de regerine van dien slaat, een willig oor. Men wil. dat Oostenrijk geen bezwaar maakt om dezen buit aau Pruissen te gunnen als vergoeding der oorlogskosten en dat ook Frankrijk zich niet tegen deze inlijving verzet. De Minister von Bismarck moet dan ook zeer tevreden ziju over zijn uit stapje naar Parijs terwijl daarbij liet verblijf van Prins Gortschukoff te Berlijn en de zameukomst der Keizers van Rusland en Frankrijk stof geven tot allerlei vermoedens en beschouwingen die wij echter niet zullen volgen omdat ei- volst rekt niets met zekerheid bekend is. waarop men die gissingen kan bouwen. Natuurlijk spreekt men van een toenadering tusschen Frankrijk, Rusland en Pruissen, welk drievoudig bondgenootschap tevens Italië iu den ouderlingen band zou willeu opnemen. Wat daarvan ook moge zijn zeker is het dat in den laatsten tijd Oostenrijk steeds buiten het vrij druk verkeer der Europesche kabinetleu schijnt te blijven en tamelijk afgezonderd blijft staan. Met het bond genootschap met Pruissen is men daar te lande nooit inge nomen geweest, en overliet algemeen is in deOostenrijksche bladen een vrij sterke ontevredenheid met de houding van deze mogendheid iu Europa op te merken gepaard met zekere onrust en een duister voorgevoel dat zij vroeger of later in uiterst moeijelijke omstandigheden zal geraken en zich misschien groote opofferingen zal moeten getroosten. Voortdurend strijdt meu over de vraag, waar Oostenrijk zijn steun moet zoeken, en in dit opzigt wendt zich de Oosten rijksche regering zelve uu hier dan daar; doelt deze strijd en die onverwachte wendingen schijnen voldoende aan te toouen dat Oostenrijk een steunpunt mist en het tocli niet kan ontberen EHlTüCllBt^ 19. Den 1 Nov. is te Eisenach eene bijeenkomst gehouden van 250 leden van het National- Verrei». Men heeft begrepen dat bij de onduitsche en de vrijheid vijandige rigtingvan som mige regeringen, met name van Pruissen de uitzigten opliet bijeenkomen van een Duitsch Parlement en bet maken eener Rijks-constitutie uiterst gering zijn zoodat men ziclt voor- loopig zal bepalen tot liet bevorderen van de vrijheidlievende ontwikkeling in de afzonderlijke Staten. KA»*: LAN». Muller is den 29 Oct. schuldig verklaard aan het vermoorden van den heer Brigs en tot de doodstraf veroordeeld. Hij heeft bij de zittingen eene groote mate van koelbloedigheid betoond en zegt met zijn vonnis te vreden te zijn, schoon hij de aanwijzingen waarop hij veroordeeld is voor onjuist verklaart. F1MKHKIJH. Het pauselijk gouvernement heeft thans berigt gegeven van de ontvangst der conventie en zijn oordeel daarover voorbehoudentotdat liet italiaansche Parlement zich zal hebben verklaard. De lieer de Falloux heeft eene brochure tegen de conventie in het licht, gegeven. Den 28 heelt Keizer Alexander in uniform een bezoek aan Keizer Napoleon gebragtdie daarna een tegenbezoek bij den Keizer en de Keizerin aflegde. Op zijne terugreis naar Parijs heeft Napoleon te Marseille zijne opwachting gemaakt, hij den Koning van Belgiedie zicli naar Nizza begaf, en te Lyon waar hij met geestdrift- werd ontvangen, de troepen geïnspecteerd. De russische Vorstwiens gemalin den winter te Nizza zal doorbrengen is reeds naar zijne Staten terug gekeerd. Het democratische blad le Courier du Dimanche is den 30, na eene schorsing van 2 maanden weder verschenen en berigt hij deu Staatsraad eene klagt, te hebben ingediend tegen de regeringwegens misbruik van magt. IT A LIL. Verschillende dagbladen zijn in beslag genomen wegens het mededeelen eener proclamatie strekkende tot liet ver- leenen van hulp aan de Veiletianen. De Koning, overtuigd van de noodzakelijkheid om de staatsuitgaven te verminderen heeft van 3 millioen der ci viele lijst afstand gedaan ten behoeve der schatkist. De oppositie der Vertegenwoordiging heeft in de bureaux het voornemen aangekondigd om op liet aanhangig wetsont werp amendementen voortestellen waarhij Florence slechts voorloopig en Rome op nieuw lol de eigenlijke hoofdstad wordt verklaard donh de meerderheid heeft zich zoo krach tig daartegen verzet, dat er geen gevolg aan zal worden gegeven. De prefect van Turijn heeft het. besluit van den gemeen teraad vernietigd waarbij de instelling eener enquête be treffende de jongste wanorde werd goedgekeurd. Ouder de gebouwen welke te Florence voor de openbare dienst in aanmerking kunnen komen, worden niet minder dan 5 kloosters gevonden. heeft de inljjving van Lauenburg bij Pruissen toegestaan, als vergoeding voorde oorlogskosten, maar tevens verklaard, dat het. zulk een maatregel ten aanzien van Sleeswijk-Hoistein niet. zou goedkeuren. Het vredesverdrag is den 27 geparapheerd en den 30geteekend en moet binnen 3 weken geratificeerd worden. De grens tussclipn Sleeswijk en Jutland is getrokken van Wester Wed- stedt tot voorbij Sandrup en aan ,de oostzijde benoorden Christiansfeld tot Heilsminde. Denemarken behoudt liet schier eiland Sjenderuptegenover liet eiland Fühnen gelegen en blijft alzoo de Kleine Belt, beheerschen. Het bekomt de kunstverzamelingen van Flensburg en geeft schadevergoeding voor de aangehouden schepen. De hertogdommen nemen 29 millioen th. over der deensclie schuld. Jutland moet binnen 3 weken na de ratificatie ontruimd worden. De Keizer heeft aan graaf Rechberg de orde van het Gul den Vlies vereerd en bevolen dat het vredesverdrag nog door hem zal worden geteekeud. De begrooting voor 1865 beloopt, in ontvang 518j-in uitgaaf 550 millioen en sluit alzoo met eefn tekort van 31i millioen. De Ost-deutsche Post meent echter, dat het deficit, minstens 75 millioen zal bedragen. De Keizer heeft eene aanmerkelijke vermindering der strijd krachten te lande bevolen, zullende de compagnien van de 3 eerste bataljons der regimenten niet meer soldaten tellen dan 54, de compagnien der vierde bataljons niet meer dan 20eude compagnien der jager-bataljons niet meer dan 70 man. De uitvallende manschappen worden in de reserve geplaatst. V SS 3S E EX 5 O SC SST A T E Al Sheridan heeft, volgens zijn eigen opgaven, in de Shenaudoah- vallei zooveel verwoestingen aangerigtdat geen vijand er meer verblijf kan houden2000 schuren met graanhooi en ander producten, 70 molens met, meel en tarwe zijn vernield cn bovendien wegens het doodschieten van een officier bij den terugtogt naar Harrisonburg, binnen den omtrek van 5 mijlen alle buizen verbrand; 4 kudden zijn medegevoerd, ruim 3000 schapen geslagt en aau het leger uitgedeeld en velg- paarden vermeesterd. Deu 19 ,s hij door Longslreetdie hem naar Strasburg gevolgd en den 15 in de nabijheid van Fishers-hill eene versterkte positie ingenomen had hij Cedar Creek aangevallen; in het begin ontstond onder zijne troepen verwarring, die. niet verlies van 20 kanonnen4 mijlen tot Middletovvn werden teruggedreven, doch later sloeg llij den vijand af, hernam hij zijne stukken met. nog 30 andere, bezette hij Strasburg weder en maakte hij 1600 krijgsgevangenen waaronder de gekwetste geul. Ramseur. die later aau zijne wonden bezweek. Het verlies der federalistenwordt op 5000 man begroot. De geul. Bidewell sneuvelde en 3 andere geueraais werden gekwetst. Atlanta is niet door de Zuidelijken hernomen maar toch iieeft Hood ten noorden dier stad en dus iu den rug van Sherman's leger, eene groote magt verzameld en den 12 Resaoa. den 14 Dalton en den 16 Lafayette heroverd en de federale bezettingen dier steden gevangen gemaakt. Ook heeft hij een groot, gedeelte van den spoorweg verwoest waarlangs Atlanta met Tennessee en de noordelijker Staten gemeenschap onderhield. Sherman is mot een gedeelte van zijn leger uit die stad opgebroken om hem het, hoofd te bieden. Het, gouvernement van den Zuidelijken Staat Louisiana heeft het, wapenen der slaven aangeraden. Den 13 zijn 2 divisien van Grant, bij het doen van eene verkenning ten oosten van Richmondop nieuwe werken des vijands gestuit en met verlies afgeslagen. Bij geruchte wordt verzekerddat Grant de generaals IP arren en Meade van hun commando heeft ontzet, wegens hunne weiferiu» om een aanval te doen op de voor hun front gelegen vijan delijke werken. De Zuidelijke eenl. Price heeft iu het noordwesten van Missouri Sedalia, Danville en Lexington vermeesterd. Zijn landgenoot geul. Forrest heelt een inval in West- Kentucky gedaan. De in Tennessee bevelvoerende geul. Johnson heelt gelast, dat bij de aanslaande verkiezingen alleen zij zullen mogen stemmen, die vooraf gezworen hebben de Unie voortestaan. liet dempen van den opstand te wenschen en liet sluiten van een wapenstilstand of het voeren van onderhandelingen aftekeuren. De democratische partij heeft eene deputatie tot den President Lincoln gezonden om hierover te klagenmaar de afgevaar digden werden zeer norsoh ontvangen, met, het "antwoord dat evenzeer als de partij van M'Clellan alles deed wat zij wilde om diens verkiezing te bevorderenook hij Lincoln zou doen wat hij raadzaam oordeelde, De deputatie heeft hiervan iu een dagblad berigt gegeven en de bevolkinf gewezen op de tirannie van den tegenwoordigen President. Men zegtdat de inschrijvingen voor de nieuwe federale leening van 40 millioen 60 millioen beloopen. Eene gurrilla-bende is de stad S. Alban (Vermont) bin nengedrongen heeft het geld uit de Bank geroofd, een paar ingezetenen gedood en is toen naar den kant van Canada afgetrokken. Met medewerking der britsche overheden daar te lande is deze bende gevangen genomen. Het Zuidelijk kaperschip Florida is iu de haven van Ballia genomen door liet oorlogschip Massachusetts. De Zuidelijke luit. ter zee Brain heeft de Noordelijke stoomboot Roanoke vermeesterdnaar Bermuda gebragt en na het aan wal zetten der passagiers, in hetgezigt, der haven verbrand. Op Bermuda terugkomende werd hij door de britsche overlieden gearresteerd. Er is een uitgebreide zamenspanning ontdekt,, tot het vormen eener confederatie der noordwestelijke Staten men zegt dat zij 500000 deelhebbers telt, die vau wapenen voorzien zijn. MEXICO De troepen gecommandeerd door Juarez, NegreteDohlado en Fatoni, geconcentreerd in liet noorden van den Staat Durango van weerszijden bedreigd door de troepen van dg genls. de Castugny en l' Hériller en door den snellen aanwas van liet water der rivier Nassas in den aftogt, belemmerd zijn den 21 Sept. aangevallen door de kolonne van den luit. kol. Martinbestaande uit 500 fransclien en 100 mexicanen, en na een hevig gevecht verslagen. De Juaristen deden vóór hunne vlugt hun artilleriepark in de lucht, springen. De bevelhebber Martin sneuvelde ziju opvolger Japy kon den vijand niet vervolgenomdat de troepen te vermoeid waren. Matamoros is door de fransehen bezet. Op nieuw wordt gezegd dat Vidauri zich aan liet Kei zerlijke gouvernement heeft onderworpen. IEIAAKALAA lï. Prins Frederik is den 1 Nov. uit Pruissen op het Huis de Fauuio teruggekomen; zijne gemalin en dochter zullen hem eerdaags volgen. Verkiezingen. Den 4 zijn te Amsterdam voor de ver kiezing van een lid der 2« Kamer, uilgebragt 1604 st. en is benoemd de lieer JJ. Rochussen de heer A. v. Heemskerk Veeckens bekwam 553 st. Provinciale Staten van N. Holland. De najaarszitting is den 1 Nov. geopend. Op het ingekomen verzoek van het comité voor den N. Holl.-Frieschen Spoorweg tot deelneming door de provincie, is door Ged. Staten, zoodanige deelname minder eigenaardig achtende, voorgesteld, om eene subsidie van 250,000 te geven wanneer de geheele weg voltooid en in exploitatie is gebragt. Tot, gedeeltelijke bestrijding der kosten voor een gebouw voor Sene afzonderlijke afdeeling vau lijders, op de gronden van Meerenbergis voorgesteld f 37521,72', aantewijzen. Dit bedrag is toegestaan, alsmede eene bijdrage van f 15000 tot vergrooling van het Israël, krankzinnigen-gesticht te Amsterdam. De vroegere subsidie v^n 5409 voor het hardmaken van den weg iu Waard en Groet, is verhoogd met f 2700. Nieuwe Ondernemingen. De minister van binn. zaken heeft den 24 Oct.. den lieer C. Soetens concessie voor 80 jaren verleend voorliet maken en berijden van railroutes langs de straatwegen tusschen Amsterdam en Rotterdam. De on dernemer heelt, tevens coucessie gevraagd voor zoodauigeu weg tusschen Delft en Gouda, zooveel mogelijk in eencregte lijn ineereiideels door te onteigenen gronden. Noord Holl.-Erieschb Spoorweg. Ts Enkhuizen is op 31 Oct. eene openbare vergadering gehoudenbelegd door bet plaatselijk comité ter bevordering der zaak, waarin liet nut derzelve voor liet ,algemeen en voor die stad iu liet bijzonder is ontwikkeld en besproken en waarbij het bleek dat. aldaar bereids voor ongeveer f 43000 is ingeschreven. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Staten dier provincie voorgesteld geene aandeelen in de leeuiug te nemen, maar 150,000 uittebetalen bij het in exploitatie brengen van den weg {zie verder Prop. St van N. Hol/.). Inwijdingen. Den 27 Oct. is op de r. k. begraafplaats te Leyden het gedeukteeken door eenige vrienden geplaatst op het graf van den lioogieeraar J. M. Sohranlplegtig ont huld. Het is ontworpen door den heer Tetar v. Elven van Amsterdam en uitgevoerd door den heer v. Oordt van Utrecht. Bouwwerken. Op den spoorweg tusschen Maastricht en Roermonde ziju den 28 weder 100000 kubieke ellen grond weggeschoven de dam is over meer dan 400 ellen lengte verzakt. Giften. Wijlen de heer H. B. v. Zijl v, d. Ham heeft aan de herv. diakonie te Haastrecht, gelegateerd 2 woningen, I 1 koetshuis en F 10000, tot stichting van 6 woningen voor behoeftigen hoven de 50 jaren oud zijude. Aan de herv. diakonie te Brielleis door wijlen den heer G. W.v. Westenhout f 2000 vermaakt. Wijlen de heer E.v. Heek heeft vermaakt aan het weeshuis te Enschede ƒ3000, aan de bewaarschool aldaar ƒ3000, aan de algomeene armen aldaar 3000 en aan de diaconie te Usselo f 1000. Het oplerigten üranje-weeshuis te Huizen heeft eene gift van f 3000 ontvangen. De burgemeester van Apeldoorn Mr. Tutein Nolthenius heeft, zijne jaarwedde van f 1000 aan die gemeente afgestaan. Bijzonderheden. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten tot de oprigting van een ziekenhuis. Staats-Loterij. Trekking der 4' klasse No. 16429 25000. No. 17632 5000, No. 12493 2000. No. 1225 l en 7896 1500, No. 11671, 17349, 18028, 19621 en 19768 1000. I. Ia re September-aflevering van de Gids komt een hoogst belangrijk stuk voor: nieter onderwijs" van den heer P. N. Muller te Amsterdam. De schrijver vangt aan met te betoogen hoe nuttig liet is soms buiten de plaats zijner in woning een kijkje te nemen, en zegt "terwijl de blik verruimd //en verhelderd wordt door het. aanschouwen van "t geen de //nabuur vermogt tot stand te brengen wordt ook de geest //ontevredener met liet min volkomene iu de eigen veste, vvaar- «voor inen vroeger geen oog had". Die woordenwaarvan de waarheid niet kan worden betwijfeld, wensch ik voor het oogenblik, in geheel an deren zin optevatten dan de schrijver bedoelde. Zijn //tot staud te brer.geu" wil zeggen daartestelleuof in het leven te roepen, terwijl ik daarvoor wil lezen //van 't geen de nabuur vermogt tot een stand te brengen of te verheffen." Ook in dien zin genomen zijn des schrijvers woorden vol komen waar. Men behoeft, geene buitenlandsolie reis te doen, en de Boulevards van Parijs en Brussel te bezoeken, ten einde bewijzen te vindendat, men door eenige veranderingen een winkel- en woningstaud kan soheppen In ons land zijn die bewijzen op kleiner schaal maar daardoor juist duidelijker tot ieders overtuiging sprekend, bij menLte te vinden. De Singels, Boompjes, en de nieuwe werken te Rotterdamhet nieuwe gedeelte van 's Gravenhage, de Rhijukade te Arnhem zijn bij ons zulke bewijzen in het groot; de aanbouwing om het Station te Haarlem; de demping en bebouwing te Zaandam en de verbetering van menige andere plaats zoodanige bewijzen in het klein. Het is schier ongeloofelijk welke ontzetlende voordeelen men verkrijgen kan door vaak geringe veranderingen die wat vroeger geen gezochte stand was, ja schier geene waarde had. tot de eerste en beste standen verheffen. Voordeelen voor den eigenaar van den grondvoor den bewoner der percee- lenvoor den haudwerksman die dan werk te over heeft, terwijl bij vroeger met broodnijd den met, eenige reparatie bevoorregte beschouwde, voordeelen eindelijk, voor liet al gemeen voor stad en land misschien minder direct maar daarom niet minder belangrijk. Hem, wieu daarvoor de oogen opengaan, is het onverklaar baar, hoe anderen, wien de plaats hunner inwoning even na aan het harte ligt, die voordeelen niet schijnen optemerkeu of tegen de geringe moeite en uitgaven opzien die voor het algemeen en plaatselijk belang honderdvoudige vruchten zou den afwerpen. Vóór geruimen tijd heb ik eenige algemeene verbeteringen van ons marktwezen en de toegangen naar onze markten» aan liet oordeel van het publiek onderworpenen ik hoop dat zich spoedig de gelegenheid zal opdoen om op die plannen met ernst terug te komen. Mogt, eindelijk de bestratiug van den Heer Hugowaard worden volvoerd, en Alkmaar liet vooruitzigt op de verlangde spoorwegverbinding geopend worden, dan zal het tijd zijn. niet alleen, maar dringend gevorderd wordendat wij onze markten verbeteren en daartoe de beste middelen beramen. Inmiddels schijnt het wenschelijk den volgorde om te keeren en eerst de toegangen naar onze markten te verbeteren of laat ik hetzelfde plan thans liever noemen deze en geene plaats tot. stand te verheffen. Spoediger dan velen zich durfden Voorstellen is daarvoor de tijd gerijpt, Alkmaar is in laatste jaren vrij wat voouitgegaau en heeft andere behoeften dan vroeger. De bevolking is toegeno men, men Iracht door verbetering en aanbouw, inde behoefte aan betere en meerdere arbeiderswoningen te voldoen. menige burgerwoning is door belangrijke verbouwing vergrootja de tijd schijnt aantebrekendat liet bouwen van meer aan zienlijke woningen geene verkeerde speculatie zal ziju vele winkels zijn van betere gevels en betimmering voorzien, in plaats van twee heeft Alkmaar thans drie marktdagen. het. vertier op de Maandagsche markt, aanvankelijk te weinig op prijs gesteld is aanzienlijk toegenomen en zal bij betere en meerdere gelegenheid tot aan- en afvoer van personen en goederen, nog belangrijk stijgen Alkmaar bezit thans reeds een paar stoombootenhoofdzakelijk voor goederenvervoer bestemd, en hoopt op spoedige vermeerdering van dat getal. Voor alle booten, maar voor de goederenboot,en vooral zijn be hoorlijke aanlegplaatsengunstig voor gemakkelijk vervoer naar alle deelenvooral naar het handeldrijvend midden gedeelte der stad, een dringend vereischte en is het wen schelijk ziclt door of in de stad te kunnen begeven. De grootste kosten voor dergelijke ondernemingen zijn vaak die van liet vervoer van boord naar de bestemmingsplaats en omgekeerd. Zou liet thans niet tijd zijn aan die algemeene beweging gelegenheid tot meerder uitbreiding te geven en de onderne mingsgeest optewekken door alle voor de hand en binnen het bereik onzer finantiëele krachten liggende middelen Hel zij mij vergund een kleine schets te geven van wat

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2