001cficlijfisciïc öcvtgtcn. Jugczottbcn ^<ufifecu. in staat te stellen de eerst in 1865 verschuldigde grondbelasting aan de ingezetenen voor te schieten. Later zal dil geld weer aan Rothschildt worden terug betaald door den Staat aan den Staat door de gemeentenen aan de gemeenten door de burgers. Het moet er zeker treurig gesteld zijn waar men tot zulke maatregelen zijn toevluet neemt. Voor het tegenwoordige is het echter nog nietsmaar hoe zal het later gaanals er reeds over de opbrengst des jaars vroeger is beschikt Italië is evenwel de eenige staat niet, waarvan de financiëele toestand er droevig uit ziet; bij zijn buurman Oostenrijk gaat bet al niet beter. De miuister von Plener heeft daar weer een begrooting voor 1865 aangeboden, waarop volgens gewoonte een aardig tekort verschijnt ditmaal 30 millioen. Dit zal echter gedeeltelijk worden gedekt door de 18 millioen die Sleeswijk-Holstein tot vergoeding van oorlogskosten zal betalen Wij kunnen ons voorstellen, dat de Oostenrijksche Afgevaardigden zulke begrootingen niet met een blij gelaat ontvangen. Italië is in elk geval uog in zijn wording, in een toestand van overgang, en zoo blijft de hoop, dat het er eenmaal in slagen zal evenwigt te brengen tusschen ontvangsten en uitgaven maar bij den Oostenrijkschen Kei- zerstaat. is dit een ander geval. Hoe zal men er daar eenmaal toe kunnen komen om de vaste jaarlijksche tekorten te doen verdwijnen? Door den toestand van den gewapenden vrede te laten varen wordt geantwoord door de 100 millioen wat te verminderen die jaarlijks voor leger en vloot worden uitgegeven. Maar dan wijst men van de andere zijde op Venetië, op Dalmatiè, op Zuid-Tyrolwaar sterke spanning of openlijk oproer blijft heerschen op het vijandig Italië en het onrustige Servië en Montenegroen men komt tot deze niet zeer troostrijke redenering om te blijven bestaan moet Oostenrijk steeds een groot leger op de been houden en om dit leger in stand te houden moet het zooveel geld uitgeven dat het niet, kan blijven bestaan. In Pruissen vestigen sommigen de aandacht op de laatste verkiezingen voor bet Huis der Afgevaardigden die weer alle ongunstig voor de regering zijn uitgevallen. Na de gelukkige wapenfeiten in Sleeswijk had de heer von Bismarck iets anders verwacht voegt men er bij en hij zou dan ook zeer zijn te leur gesteld. Maar de voorstanders van het ministerie spotten daarmeêen beweren dat de tijd voorbij istoen de regering er belang in stelde welke personen men tot, Afgevaardigden koos. Dat is haar tegenwoordig volkomen onverschillig zeggen zij want zij is volstrekt niet voornemens om het Huis uit te noodigen tot het hervatten zijner werkzaamheden, of, mogt dit vroeger of later eens voor den vorm bij een komenzich eenigermate aan zijn gevoeleu te storen. Een aardigen tegenhanger van de Pruissische regering levert de Keurvorst van Hessen. In minachting voor grondwet en vertegenwoordiging geven heide, elkander niets toe; doch terwijl deze bij von Bismarck blijkt in daden, openbaart, zij zich bij den Keurvorst in werkeloosheid. Hij weigert de noodigste wetten en regeringsbesluiten door zijne handteekeuing te bekrachtigen, zoodat de belangrijkste zaken onafgedaan blijven, en in alles natuurlijk de grootste wanorde heerscht. In Pruissen heeft de regering de magt tot bandelen behouden en stoort zich niet aan de volksvertegenwoordigingdie zij tot werkeloosheid veroordeelt. Voor twee jaren heeft Pruissische tusschenkomst in Hessen aan grondwet, vertegenwoordiging en ministers overwigt gegeven op den Keurvorstdie nu door onthouding zijner medewerking al het werk van ministers en vertegenwoordigers vruchteloosen de grondwet krachteloos maakt. Er zijn er, die het waarschijnlijk achten dat "de Pruissische regeringbuiten haar eigen grondgebied altijd zoo volksgezindzich weldra tot nieuwe tusschenkomst genoopt zal vinden, en den loggen Keurvorst tot reden zal brengen. In Noord-Amerika verklaart de met vrij aanzienlijke meer derheid herkozen President den oorlog te zullen doorzetten tot aan de volkomen onderwerping der //rebellen met wie hij niet wil onderhandenterwijl het hoofd dier rebellende President der Zuidelijke Confederatie, even stellig verzekert, dat de oorlog niet eindigen kan dan met de volkomen onaf hankelijkheid vau het Zuiden. Waar de zaken zoo staan, is nog niet spoedig het einde van den oorlog te voorzien. Het Engelsch- Franseh- Nederlandseh eskader in Japan heeft het beoogde doel bereiktde Prins van Nagato heeft den weg naar de binuen-zee bij Simonosaki geopend, en zich verbonden om de vernielde batterijen niet weer te herstellen cu de oorlogskosten te betalen. En nu komen wij nog eens op het bijzonder berigt terug, waarop wij in ons vorig nummer de aandacht vestigdenen dat van //plunderen" gewaagde van «woede en roofzucht" en van //niets, niets sparen." Wat is daar toch van? De officiëele berigten spreken er niet van; ook andere particuliere berigten weten niets van plunderen woederoofzucht en niets sparen. Daarbij zal Simonosaki een brandschatting betalen en is dus uiet geplunderd. Deze zaak eischt dus bepaald nadere toelichtingen wij hopen voor de eer des lands dat die niet lang zal uitblijven en voldoende zal zijn. De briefschrijver van de üjambi heeft immers met zijn //plunderenwoede en roofzucht en niets sparen" niet het vernielen der Japansche batterijen en het aan boord brengen der Japansche stukken bedoeld In dat geval zou hij zioh wat voorzigtiger en duidelijker moeten leeren uitdrukken. MUITSCHIi VA ik. Tusschen den Keurvorst van Hessen en de Volksvertegen woordiging daar te lande is eene zoo bedenkelijke spanning ontstaan, dat de Vorst weigert om de wetten en reglementen te teekenen, welke hem van wege de Kamer of het ministerie ter bekrachtiging worden aangeboden. ElKOKLAiVD. De commissieonder voorzitting van den markies van Clanricarde, tot het bijeenbrengen van gelden voor de zieken en gekwetsten van het deensche leger, heeft in 't geheel 9200 tot dat doel ontvangen. De policie te Liverpool heeft den 16 het stoomschip Great Western aangehouden, dat 500 personen zou overvoeren, die tegen hoog loon aangeworven waren om in de glasfabrieken te Nieuw-York te arbeiden. Bij hun vervoer naar Liverpool werden zij zonder voedsel in de spoorwagens opgesloten ge houden met belofte van aan boord dadelijk eten te zullen ontvangen. Huune luidruchtige ontevredenheid daarover maakte" de policie opmerkzaam en deze gaf hun in bedenking, of zij ook in handen gevallen waren van wervers voor het amerïkaansche leger. De meesten weigerden daarop scheep te gaan en die zich reeds op het vaartuig bevonden verlieten het weder, schoon men hen met geweld trachtte teruggehouden. Volgens nadere opgaven zijn bij den storm van 6 Oef. te Calcutta omgekomen 41 inlanders en 2 europeanen gewond 12 inlanders en 5 europeanen, verwoest ruim 89000 hutten van inboorlingen en 92 huizen van europeërs en beschadigd 1333 woningen van inboorlingen en 2296 van europeërs. In de omstreken zijn 5000 menschen omgekomen. Op de rivier dreven zoo vele lijken dat men beducht was voor het ont slaan van besmettelijke ziekten. ITALIË. Tn het officieel dagblad wordt de inval in italiaausch Tyrol nadrukkelijk afgekeurd en het denkbeeld bestreden dat de regering deze onderneming onder de hand zou hebben begunstigd. De wet tot verplaatsing van den zetel der regering is den 18 met 317 tegen 70 st., terwijl zich 2 leden buiten stemming hieldendoor de Afgevaardigden aangenomen. Na eene zeer onstuimige beraadslaging was de woordenwisseling over het ontwerp met 296 tegen 63 st. (2 leden buiten stemming) voor gesloten verklaard. Den 20 heeft de minister van financien voorgesteld om wegens de dringende behoefte der schatkistdadelijk tot de behandeling zijner financiële voorstellen overtegaan. Hieraan werd gevolg gegeven en zijne plannen werden des nachts met, 157 tegen 77 st. goedgekeurd. De gemeentebesturen van LivornoCapua en nog vele andere plaatsen hebben het voorschieten der grondbelasting over 1865 aangeboden. De regering doet ziehdie 124 millioen verstrekken door het Huis Rothschild en lost de daardoor' gemaakte schuld weder af met hetgeen de gemeenten zullen opbrengen. 2 Stoomschepen van Koning Frans, te Civita Yecehia liggendezijn den minister Lamarmora te koop aangeboden. De oud-minister van oorlog genl. delta Rovere is den 19 plotseling aan eene hartkwaal overleden. Tot dekking van het tekort van 30 millioen 11. op de be grooting voor 1865, rekent de regering op 18 millioen door de hertogdommen ter vergoeding der oorlogskosten te betalen en voor het overige op eene crediet-operatie. Bij de uiteenzetting der begrooting op den 17 door den minister v. Plener hebben de Afgevaardigden een afkeurend stilzwijgen bewaard. Zij zijn misnoegd over het voortduren der kostbare huishouding van den Staat en van den zooge- naamden gewapenden vrede. Onder eene brug van den spoorweg bij Padua heeft eene uitbarsting plaats gehadwelke aan staatkundige vijaudschap- pelijke gezindheid wordt toegeschreven. Uit Yerona zijn troepen naar Tyrol gezonden. De bevel voerende genl. Krismanic heeft in de verontruste distrieten de overheden gelast niet voortt.egaan met de heffing der belastingenmaar de in kas zijnde gelden naar Brixen op te zenden. Ook heeft hij vrijwilligers opgeroepen om de opstandelingen te bestrijden waaraan door vele personen meest ontslagen jagers is voldaan. De regering stemt geenzins met die van Pruissen indat het verder verblijf der Bondstroepen in Ilolstein en Lauenburg als overbodig is te beschouwen. IMiriSSEX. De staatsprocureur heeft, in het bekende Polen-proces, tegen Dzialinski en andere afwezige aangeklaagden wegens hoog-verraad de doodstraf met verbeurdverklaring van bezit tingen en tegen Kosinski de doodstraf geëischt. De minister v. Bismarck heeft de hertogdommen aange schreven dat de daarin tehuis behoorende koopvaardijschepen krachtens de bepalingen van hetWeener verdrag, als varende onder pruissische en oostenrijksche vlag moeten beschouwd worden en de pruissische consuls gelast die vaartuigen op denzelfden voet als nationale te behandelen. Van eene ministeriële zijde wordt aangekondigd dat de Bondsbezetting van Holstein onder geen voorwendsel mag voortduren en dat daarover onderhandelingen met, Oostenrijk zijn aangeknoopt. ItUSLAKD. Polen. De kloosters- die eenig deel aan den opstand hebben genomenzijn opgeheven en de weinige, die het niet gedaan hebbenonder het toezigt der regering gesteld. i;.ik-a(OL,MTKi.\. Den 18 zijn de eerste der terugkeerende geallieerde troepen door Itzehoe getrokken en door de bevolking met veel har telijkheid bejegend. Eene collecte voor de verminkten bragt 10Ó0 mark op. VEREENIUDESTATEN. Lincoln is met eene groote meerderheid tot President her kozen. Van de kiescollegien voor de definitive keus verwierf hij 148 van de 213 stemmen en van de stemgeregtigde bur gers een overwigt van ongeveer 400000 stemmen. In de Staten Nieuw-YorkNieuw-Jersey, Kentucky en zoo men zegt ook in de Delaware behielden de democraten de over hand, zelfs had de genl. M'Clellan in de stad Nieuw-York eene meerderheid van 38000 stemmen. De verkiezing schijnt overal rustig te zijn afgeloopen. Ook de Vice-president Andries Johnson is als zoodanig herkozen. De genl. M'Clellan heeft thans zijn ontslag uit de krijgs dienst genomen. Tot gouverneur van Nieuw-York is nu de heer Fentonde candidaat. der republikeinsche partij, verkozen. Het Congres des Zuidelijke Slaten is den 7 bijeengekomen. In zijne toespraak heeft de President Davis de wapening der slaven, behoudens de uiterste noodzakelijkheid, afgekeurd, maar het aankoopeu van slaven voor de behoeften van den Staatals treinsoldaten en werklieden bij het leger, tot een getal van 40000aanbevolen. Men is het eindelijk eens geworden over eene uitwisseling van zieke en gekwetste krijgsgevangenen. Tot eene algeheele uitwisseling wil het Noorden niet overgaan, omdat het leger der Zuidelijken daardoor met 100000 man zou versterkt worden. De Zuidelijke genl. Forrest heeft Johustonville in Tennessee vermeesterd. Een aanval, den 9 Nov. door een Zuidelijk corps op de verschansingen van Atlanta ondernomenis afgeslagen. Om Richmond en Petersburg worden de krijgsbewegingen door zware regens belemmerd. De Separatisten in de Shenandoah-vallei hebben versterking bekomen, zoodat Sheridan naar Winchester is teruggetrokken. Het nemen der Florida in de haven van Bahia wordt door de volksmenigte te Nieuw-York zeer goedgekeurd. BINNENIiAlVU. Staten-Generaal. Bij de 2° Kamer is een ontwerp op de heffing van de belasting op het zegel ingediend. Den 22 zijn de beraadslagingen over de begrooting begonnen. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen Mr. H. E. Moltzer, doctor in de letterenleer- aar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Z. M. heeft tot burgemeester van Texel benoemd D. C. Loman. Eerbewijzen. Het bestuur van den Eilandspolder heeft den 23 aan den dijkgraaf II. Boonacker te Rijp een kristallen beker met gouden deksel aangeboden terzake zijner 50jange ambtsbetrekkingen bij dien polder. Belastingen. Eene commissie uit den raad van 'sGraven- hage heeft, berekend dat de ingezetenen, bij de voorgedragen verandering in het belastingstelselƒ243000 meer dan heden aan directe belastingen zullen moeten opbrengen (Een ingez. svuk in het H. blad wederlegt deze berekening). De raad van Amsterdam heeft den 23, met 27 tegen 5 st., besloten een adres tot de 2° Kamer te rigtenten gunste van de afschaffing der gemeente-aceijnsen onder voorwaarde van verzekering eener voortdurende uitkeering van den rijks-accijns op het gedestilleerd aan de gemeenten, en zulks naar het oordeel der gemeentebesturen over de behoefte aan dergelijke uitkeering. Nieuwe Ondernemingen. Te Schagen is den 21 eene bijeenkomst gehouden van raadsledenpolderbestuurders en ingezetenen om te beraadslagen over het graven van eene vaart naar het N. Holl. Kanaaleene commissie van 5 leden is met het maken van plannen en begrooting belast. Doorgraving van Holland op zijn smalst Het voor- loopig bestuur der Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft eene leening geopend van 5 millioen in aandeelen van ƒ1000, 500 en 100 met inbegrip der stedelijke subsidie van 3 millioen, zal men dan verzekerd zijn de noodige 28 millioen bijeente- brengen. De heer Jager heeft, om door zijn persoon de inschrijving niet te belemmerenzijn ontslag als secretaris der maatschapij genomen. Noord-Holl. Eriesche spoorweg. De raad der gemeente IJ 1st heeft besloten om voor f 10000 in de geldleening deel te nemen. Landbouw. Door de mislukking van het druivengewas is in hetWestland eene schade van 2 tonnen gouds geleden. Door den vorst zijn ook veel beetwortels verloren gegaan. Aanbestedingen. Den 18 te Sneekhet maken van het gebouw voor de hoogere burgerschoolminste inschrijvers S. v. d. Werf en P, Molenaar, voor f 40580. Den 24door het gouvernement van N. Hollandhet bouwen eener pastorie voor de herv. gemeente Landsmeeraan 1'. Brugman te N. Niedorp, voor f 6640het bouwen eener dito te S. Pancrasaan J. J. Koomente Hoogwoudvoor 6700: het herstellen der herv. kerkte Driehuizen, aan P. Brugmanvoor 3600en het herstellen van die te Callantnoog aan P. Willems te Barsingerhorn voor f 3174. De Nymeegsehe spoorweg-maatschappij heeft de metsel werken voor den weg van Nymegen naar de pruissische grenzen gegund aan N. Hoogstraten te Nymegen voor ƒ13854.40. en C. Schuiert te Kleef, voor 61598. Gieten. Wijlen de heer C. L. Smeets, in leven ambtenaar aan het gouvernement van Z. Hollandheeft gelegateerd aan het r. e. weeshuis f 5000, aan het r. c. oude mannen- en vrouwenhuis 5000aan de S. Vinoentius-vereeniging 3000, aan de Ludwina-vereeniging (ziekenverpleging) ƒ3000, aan de herv. diakonie f 1000aan de armen der israël. gemeente f 300 en aan het fonds voor betrekkingen van verongelukte visschers f 150allen te 's Gravenhage en vrij van successieregteu. Misdrijven. De reeds gemelde moord te Dinteloord is gepleegd den 15, 's avonds onder kerktijd, terwijl het bedoelde meisje bij haar oom en tante inwonende, alleen te huis was. Haar hoofd is met een bijl nagenoeg van het ligchaam gescheiden en haar lijk draagt de sporen eener heftige verdediging. De dader heeft het kabinet opengebroken en daaruit eene geldsom ontvreemd. De verslagene was algemeen bemind. Men zegt, dat een gegoede boerenzoon zich met een pistoolschot het leven heeft benomen. Staats-loterij. 5e Klasse2e week. N°. 10561 5000, N». 12698 1 1500, N». 27,589, 2276, 3715. 3990,4634, 6192, 6505, 9433, 11642, 11845, 13968, 15770, 17029 en 17528 1000. De minister van financien beeft gearresteerd de 256e loterij, bestaande uit 20000 loten 10000 prijzen en 2 premiën, uittetrekken van 16 Jan. tot 8 April, zijnde de collecte geopend van 19 tot 31 Dec. Onder het afdrukken wordt ons medegedeelddat de Am sterdamsche kanaalmaatschappij tot stand gekomen is, zijnde de inschrijving heden tot 5 millioen geklommen. Naar ik verneem verkeeren sommigen in het denkbeeld dat de aansluiting van den Noord-Hoüandseh-Eriesehen spoorweg aan den Staats-spoorweg niet te of bij Alkmaar, maar veel noordelijker, ja zelfs aan bet Niedorper-Verlaat zou moeten geschieden en dus het station dier aansluiting niet te Alkmaar zou moeten worden geplaatst. Die opvatting is onjuist en vermoedelijk het gevolg eener verwarring van het plan van den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg met datvoorgestaan door eenige Heeren te Me- demblik: Niedorper-Verlaat Medemblik. De aansluiting zal zijn te Alkmaar en het station te Alkmaar zal tot station van denStaats-spoorweg en van den Noord- Hol laudsch-Prieschen spoorweg dienen. Ten einde de kosten en bezwaren eener afzonderlijke over brugging van het Noord-Hollandsch Kanaal bij Alkmaar voor laatstgenoemden spoorweg te voorkomen, is bepaald, dat vóór of ten oosten van de thans in aanbouw zijnde overbrugging de banen van den Noord-Hollandsoh-Frieschen spoorweg en den Staats-spoorweg zullen worden vereenigd. De eerste kaart van het Prospectus door het Comité uit gegeven, wijst die vereeniging der banen aan. Dat evenwel al zullen de treinen tot beoosten de brug dezelfde baan berijden de werkelijke aansluiting en het station t e. Alkmaar zullen zijn, blijkt uit onderstaanden brief en extract uit de concessievoorwaarden: Ministerie van Binnen- landsche Zaken. No. 307. 11® Afd. SPOORWEGEN. 's Gravenhage, 22 February 1864. Nota. Wordt verzocht bij het antwoord den datum, de letter, het nummer en de afdee- ling dezer missive naauwkcu- rig aan te halen. Over nevensgaand ontwerp van voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, ter verbinding van Leeuioarden met Alkmaar en Amsterdam, ten gevolge van uw adres van 20 December jl. opgemaakt, zie ik de mededeeling van uw gevoelen gaarne te gemoet. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Namens den Minister, De Secretaris-Generaal (get.) J. SCHRODER. Aan het Comité voor den Noord- Hollandsch-Frieschen spoorweg. Namens den Koning verleent de Minister van Binnenland sche Zaken aan het Comité voor den Noord Hollandsch- Frieschen Spoorweg, gevestigd te concessie voor het aanleggen en exploiteren van een spoorweg, gaande van Leeuwarden langs Weidum en Scharnegoutum naar Sneek, verder langs IJlst en Oudega langs Hiudeloopen en Molkwerum naar de haven van Stavorenmet eene stoom- bootdienst tusschen die haven en eene haven in Noord-Holland nabij Enkhuizenvan daar langs Enkhuizen en de Streek naar Hoornen van laatstgenoemde plaats met twee vertak kingen doorloopende, ten eerste, door Avenliorn, Ursem en denLleer Hugo Waard, ter aansluiting aan den Staats-spoorweg ten oosten van het Noord-Hollandsch Kanaalen ten tweede van Hoorn door den Beemster, langs Purmerend enz. Art. 3. De concessionaris is verpligt te voldoen aan de navolgende bijzondere bepalingen: 1». Te Leeuwarden enz. 3°. De spoorwegkomende van Hoornmoet ten oosten van het Noord-Hollandsch Kanaal in den Staats-spoorweg

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2