Sffilcfcclijkscftc öcrigtcn •ingenomenz\j hebben geen deel willen nemen aan de ■gering; zij hebben haar door die deelnoming niet tot eigeo itionale regering willen verheffen zij blijven zich onthouden. -Is van een vreemd, opgedrongen bestuur. Eu uiet alleen iet de algemeene vertegenwoordiging in den Rijksraad maar ,ok met de vertegenwoordiging der verschillende Kroonlanden ui de afzonderlijke Landdagen' is het treurig gesteld. Men ooptdat de Landdagen van Hongarije en Croatiëvan Venetië en Ualicië na iiet einde der werkzaamheden van den Rijksraad overeenkomstig de bepalingen der constitutie bij Één geroepen zullen worden. Maar welke vrucht zal de egering daarvan plukken In Galicië heerscht nog de staa an belegen in een landwaar wegens de oproerige of ■fvallige gezindheid der bevolking die toestand bij voortduring noodig geoordeeld wordt kan toch bezwaarlijk de vrije vertegenwoordiging bij één komen en beraadslagen. Van die vertegenwoordiging is niet te wachten dat zij den samenhang t usscheu de verschillende deelen der Oostenrij'vsche monarchie door trouwe opvolging en ontwikkeling der gemeen schappelijke constitutie zal bevorderen; zij zal integendeel meer streven naar ontbinding dan naar bevestigingmeer naar losmaking dan naar iueensmclting der verschillende lauden van bet, Keizerrijk. Wat zou de bijeenroeping van dien Landdag baten tot bevordering van den constilutioneelen toestand In Venetië is zelfs het bestaan, of liever het ontstaau van den landdag onmogelijk. Geen enkele gemeenteraad wil er de hand leenen tot zijn zamenstellingen geen der be noemden zou bereid gevonden worden om zich de keuze te laten welgevallen. Hier stuit de regering op den meest bepaalden onwil. En wat is er te wachten van de Landdagen van Hongarije en Croatië? Bestrijding der constitutie, die het Ryk bij één moet houden streven naar afscheiding in plaats van naar vereenigingtegenwerking in plaats van samenwerking, toeleg om de algemeene. constitutie te doen mislukken en vervallen in plaats van haar te handhaven en in haar eigen geest te ontwikkelen. Neenjaar op jaar wordt het duidelijker, dat de poging der regering tot. het zamensmelten der verschillende Kroonlanden in ééne con stitutioneel monarchie schipbreuk heeft geleden op den onwil der bevolking. De los aan één hangende, hier en daar elkander afstootende deelen van het Keizerrijk worden alleen bij elkander gehouden door de krachtige hand van het Keizerlijk gezaggesteund door een talrijk en daardoor kostbaar, voor Oostenrijk te kostbaar leger. De Keizer heeft een beroep gedaan op de vrijwillige medewerking der bevolking maar aan die roepstem is geen gevolg gegeven. Het groote doel waarnaar Oostenrijk behoort te s' reven isvolgens het Huishet tot stand brengen en bevestigen van een duurzamen vrede. Dit is zeker een schoone taak, maar weinige staten zijn minder in staat haar te vervullen dan Oostenrijk. Niet dat dit Keizerrijk niet vredelievend gezind zou zijnniet dat het oorlog zoekt, maar omdat het dien moeijelijk kan v e r m ij d e n. Een rijk dat zoo zwaar gebukt gaat onder de kosten van zijn leger, dat alleen verademing zou kunnen genieten als dat leger aanmerkelijk werd ver minderdmoet wel vredelievend gestemd zijnmaar Oos tenrijks bestaan zelf dreigt Europa met opstand en oorlog. Het heeft Italianen en Hongaren en Polen binnen zijn land palen die naar bevrijding haken. Galicië ligt gelukkig gelukkig voor Oostenrijk namelijk voor het land zelf onge lukkig zoo stevig bekneld tusschen Pruissen en Rusland, dat het zich niet roeren kan. Hongarije wordt mede door het Russische rijk en door de kern van den Oostenrijkschen staat zelveudoor het Oostenrijkschgeziude Oostenrijk, van het overig Europa afgezonderd, eu is daardoor tevens ontoe gankelijk voor den algemeenen vrijheid brengenden stroom voor de hulpvaardigheid of den kraehtigen bijstand van geluk kiger stamgenooten. Met. Venetië is het anders gesteld dit Italiaauscll gewest, grenst onnnddelijk aan de vrije stam genooten; het lied van het vrij en vereenigd Italië klinkt uit Lombardije den Venetianen in de ooreude lucht, der vrijheid waait hun tegen over de Po en de Mincio, en nu is het gedaan met de rust in het Venetiaanschenu is het onmogelijk een oogenblik maar de vreemde heerschappij te vergeten en uiet te jagen naar verlossing. En Italië blijft Venetië opeischen als ontvreemd goed waarop het zijn regt nimmer kan verliezen, door geen lang tijdsverloop, door geen verjaring. Nu zegt Oostenrijk wel: laat. mij met, rust, ik ben een vredelievend man en gij bedreigt Europa met den oorlogmen moest u opsluiten of ouder bewaking en strenge voogdijschap stellen, en mij, den rustigen vredelievenden burger verdedigen maar zoo spreekt elke rooverdie in het. rustig bezit is van een rijken buitoch hij is de vre- delievenilste mau ter wereld eu wil niets liever dan zyn dageu in zoete kalmte doorbrengen en in vrede leven met iedereenook met den beroofden eigenaar, ook met de justitie. Maar er is vergeldingen de engel der vergelding is geen vredebode die den olijftak draagt, maar een engèl des gerigts die een vlammend zwaard voert. Haar stem vermaant niet tot rusttot vergeven en vergeten maar herinnert met onverpoosde waakzaamheid aan het ge leden onregt, vergunt geen oogenblik sluimering of verzoening, en roept, ten strjjde. Daarom kan Oostenrijk wel den vrede opregteüjk wenschen en hartstogtelijk hegeeren maar de oorlog zal het blijven bedreigenliet, mogezwoegende onder den zwaren last van zijn leger, aamechtig hijgen naar rust. en verademing toch zal onrust zijn deel zijn zoolang het onregtmatig verkregen goed zoolang het eigendom van den nabuur, zoolang Venetië niet aan Italië is teruggegeven. Het Oostenrijksehe Huis der Afgevaardigden heeft ook gesproken over de zaken van Sleeswijk-Holstein en wel in den geest der Bondsvergadering. Het vertrouwde dat de Regering, in overleg met de Bondsvergadering, de Hertog dommen zal ondersteunen zoowel in de kwestie der erfop volging als bij de regeling der administratieve aangelegen- lteden° Alle regeringsmaatregelen die het bondgenootschap pelijk leven bevorderen kunnen en geschikt zijn om paal en perk te stellen aan het streven naar een eigenwilligheid die met de beginselen van den Bond in strijd is, zullen door liet Huis met. blijdschap worden begroet. Maar dit is een waarschuwing tegen het bondgenootschap met, Pruissen. tegen het willig volgen der staatkunde van von Bismarck; dit is een afkeuring °van elk streven om de Bondsvergadering zoo veel mogelijk buiten de regeling der Hertogdommen te houden, ook vau elke poging om de Bonds-troepen uit Holstein te verwijderen, eu juist daarop dringen Pruissen en Oostenrijk aan. Reeds heeft Pruissen de terugroeping der Saksische eu Hanoversche troepen gevorderdniet bij de Bonds vergadering, op welker last zij daar als Bonds-troepen ver toeven, maar. met voorbijgaan van het algemeen gezagte Dresden en Hanover. Hanover zou aan de vordering willen voldoen doch Saksen bleef zwijgen, en nu zou beklag bij de Bondsvergadering geschieden ja er wordt, reeds ge sproken van het bezetten van Leipzig. Zoo bloeit de tweed ragt heerlijk op: en wat. Pruissen er 'oij winnen kan is duidelijk, maar wat. drijft Oostenrijk Biacii', I)e regering heeft een wetsontwerp voorgesteld dat ver schillende bepalingen bevat, tegen het plegen van bedrog pressie en omkooping bij de verkiezingen. In den Senaat, hebben de stemmen over de wet op de studiebeurzen waaraan eene terugwerkende kracht toegekend wordtgestaaktmaar in de volgende zitting werd zij met, 28 tegen 26 st. goedgekeurd doordien de 2 liberale leden uit Antwerpendie eerst tegen gestemd hadden zich «om politieke redeuen" van de stemming onthielden. IHAKnillKKV. De Koning heeft drie brieven uitgevaardigd tot het ontslaan van den eed van getrouwheid van de bevolking der hertog dommen, tot afscheid van die bevolking, eu tot bemoediging van de inwoners dier landen waaruit het koningrijk thans nog bestaat. Den 25 Nov. hebben de laatste der Pruissische troepen Jutland ontruimd tot overgroot genoegen der bevolking. De Koning is te Aalborg aangekomen en aldaar met de meeste geestdrift ontvangen. IMilTÜCIILAXO. Den 29 is door Saksen bij de Bondsvergadering ingediend eu in handen eener commissie gesteld liet voorstel om te besluitendat de Bonds-executie is al'geloopen even als een brief van den bevelhebber der Bondstroepeu in Holstein genl. Hakeom nadere instructien. FKAKÜIUJH. De redering heeft besloten het tractaat Aubaret niet te ratificeren en alzoo de 3 op Keizer Tu-Duc veroverde auna- mitisclie provinciën voor de daarvoor geboden geldelijke ver goeding niet weder aft.estaanmaar te behouden. Iu het dep', van de Marne is de regeringscaudidaat Duqutt tot lid van liet Wetg. Ligchaam verkozen met 14689 st. zijnde slechts 15 boven de'volstrekte meerderheid. Even als vroeger de bisschop van Nimes, heeft thans ook die van Chartres een geschrift uitgegeven tegen de conventie van 15 Sept. Uit Algiers zijn zeer gunstige berigten ontvangenin de streken waar de genl. Jussuf het bevel voert hebben zich al de oproerige stammen onderworpen. De ministerraad heeft de dagbladen last doen geveu om geene aankondigingen van den bankier Wires meer op te nemen. Het te Rodez verschijnende Journal de l Aveyron Heelt, eene eerste waarschuwing ontvangen, omdat bet groote maatschappelijke rampen en eene algemeene beroering voorspelt, als gevolg van de gedragslijn van het gouvernement des Keizers. ITALIË. De Senaat heeft de financiële voorstellen goedgekeurd met 108 tegen 27 st. Bij de beraadslaging daarover heeft graaf Revel de gewezen ministers Menabrea en Manna hevig aan gevallen en hen beticht, van misleiding der natie, die geloof heeft geslagen aan de verzekering van hun ambtgenoot Minqhetli, dat met de leening van 700 millioen fr. de finan ciële toestand tot aan het einde van 1866 verzezerd was, en dat men daarna door vermeerdering van inkomsten en inkrimping van uitgaven het financieel eveuwigt zou bereiken. De aangevallen ministers hebben hunnen collega zoeken te verdedigen door aantevoerendat onder zijn best.uui een geheel stelsel van spoorwegen aangelegd eu de marine aan zienlijk uitgebreid was, maar zij zijn daarin niet geslaagd, omdat naauwelijks 30 millioen ter versterking der vloot besteed is en de meeste spoorwegen op kosten van maat schappijen aangelegd zijn. De ministers hebben bij de Gedeputeerden verlor gevraagd, om het burgerlijk wetboekhet wetboek van regtsvordenng en dat voor koophandel en zeevaart voor geheel Ita.ie ver- bindend te verklaren. De liongaarsche genl. Turr beeft zijn onts ag uit de Krijgs dienst genomen uadat, de Koning herhaaldelijk eep°ogd bad om hem tot andere gedachten over te halen. H.j behoudt den titel van honorair adjudaut des Konings. De regering heeft te Milaan eene geheime volksvergadering- uit een doen drijven waarin het voorzitterschap door een bekenden aanhanger van Muzziïd werd bekleed. De bestuurder van liet blad la Patriota caitohco te Bologna is na 2 maanden voorloopig in hechtenis te zijn geweest, veroordeeld tot. 1 maaud gevangenis en 100 fr. boete omdat, hij aangevoerd had, dat het revolutionaire Nationa e Lomite te Rome op éeue lijn moest gesteld worden met de roovers aan de uapelsche grenzen. «tUüTKXKIJh. Het Huis der Afgevaardigden heeft beslóten in het adres van antwoord den wensch uittedrukkendat dc kwestie dei- erfopvolging in de hertogdommen geregeld moge worden m den geest der bevolking. Mede wordt verklaard, dat men hoogen prijs stelt op de indiening eener wet op de ministeriele verantwoordelijkheid, en op liet in werking brengen der grondwettige verordeningen, niet alleen in Hongarije en Croatië, maar ook in Galieie en Venetie. De prins v. Hohenzolleru Sigmaringen is te Weeneu aange komen. met een brief van den Koning van Pruissen voor dRDeKoppèrhoofden der benden die in Frioul gevallen waren hebben weten te ontsnappen. De genl. Krtsmam heeft de krijgswet in die provincie weder buiten werking gesteld. De Keizerlijke stedehouder graaf Toggenburg heeft de gemeen tere ten en' pastoors in het venetiaansche aangeschreven om de revolutionaire woelingen krachtig tegentegaanhebbende het onderzoek geleerddat de jongste onlusten door de bevolking zelve en niet door buitenlandschen invloed waren 6 Ilet^'bewiud heeft de krijgsraden in Galieie bevolen de regtsgedingen en vervolgingen te staken tegen personen die vrijwillig of gedwongen gelden hebben opgebragt voor de revolutionaire poolsche regering. PJIUISMKX. De oostenrijksehe regimenten Holstein en Coronini zijn te Berlijn op hunne, tehuisreis met groote militaire plegtigheid door den Koning geïnspecteerd. De regimenten belgie en Groothertog van Hessen zullen op gelijke wijze volgen. De regering heeft bij de mededeelmg aan Hannover en Saksen van het, vredesverdrag aangedrongen op de ontruiming van Holstein en Lauenbur. door hunne troepen. Hannover heeft zich reeds bereid verklaard aan deze vordering te voldoen. KIM'A\». Het dagblad van Moskou verkondigtdat liet staatsbelang van Rusland vordert, om Oostenrijk in zake het Venetiaansche vraagstuk ter zijde te staan eu om daarvan in het belang van het behoud van den vrede, openlijk te doen blijken. De telegrafische gemeenschap tusschen Petersburg euKiachta aan chinesclie grenzen is thans voltooid. Polen. In sommige districten circuleert een adres, om het geheele Koningrijk bij Rusland intelijven. Bij Keizerlijk bevel worden alle kloosters die minder dan s geordende bewoners tellen, of die met den opstand in betrekking hebben gestaan opgeheven, met vrijlating aan de kloos erlingen om in een ander klooster overtegaan of op staatskosten naar bet buitenland te vertrekken. De bezittingen zullen worden aangewend tot ondersteuning van zaken van godsdienst onderwijs en liefdadigheid. Wegens de eerste reden ziju /I mannen en 4 vrouwenkloosters en wegens de tweede 3J geeslelijke gestichten gesloten. De 83 overblijvende mogen niet meer iu betrekking staan met de provincialen of gene- ralen van hunne orde. SEE E sb.1 n-h«esteix Ten gevolge eener te Kielmet ondersteuning van Oostenrijk gesloten overeenkomst, zijn den 27 weder 1 battaljon liaD- noveranen en 2 compagnien saksers te Rendsburg binnengerukt en met, militaire eerbewijzen ontvangen om onafhankelijk van den bevelhebber der gealliëerdeneen afzonderlijk ge deelte der stad te bezetten. Op deze aan de duitsche Middenstaten betoonde beleefdheid heeft Pruissen geantwo.ord, door zijne troepen die Sleeswijk nog niet ontruimd hebben te gelasten daar vooreerst te blijven en door de reeds in hun vaderland teruggekeerde bijeen te houden hetgeen het, naijverige Oostenrijk aanleiding heeft gegeven om ook eene brigade iu Sleeswijk te laten. T II K IJ E. Het tekort der st.aatsbegrooting bedraagt 37 millioen fr., waarin men hoopt te voorzien door bezuinigingen bij de land en zeemagt. Het bewind beeft bij eene huit.enlandsche maatschappij eene leening gesloten van 1500 millioen waarvan 14 p. ct. gewaarborgd zullen worden door de opbrengst der tienden. VEKEEXIUDESTATES. Bij de verkiezing is te Nieuw-York liet. militair commando gevoerd door genl. Rullerdie daartoe uit het leger gekomen was en een strenge dagorder tot handhaving der rust uitge vaardigd bad. 10000 mau troepen waren op verschillende punten geposteerd eu verscheidene kanonneerbooten lagen gereedom de minste poging tot oproer te beteugelen. Vóór de genl. de stad weder verliet, hield hij eene luis terrijke receptiewaarbij ongeveer 1000 heeren en dames tegenwoordig waren. Hij voerde aan, dat de door zoo groote meerderheid gekozen President thans aan het Zuiden voorstellen van verzoening kon doen maar werden die verworpendan moest het Noorden de wijze van krijgvoeren der romeinen volgen en de velden der oproerlingen onder de krijgers verdeelen. Zijne woorden werden luide toegejuicht. In Tennessee en Missouri heeft de democratische partij zich geheel van de stemming onthouden, op grond van het bestaande militaire schrikbewind in die Staten. Het gedeelte der democratische partij, dat tegen het door zetten van den oorlog is, heefteen bewijs van moed gegeven, door den mayor van Nieuw-York te verzoekenom geene openbare vreugdebedrijven toetelaten wegens de berklezing van den heer Lincolnomdat deze keuze eene hernieuwde strijd beteckent welke duizende levens zal kosten zonder den weg tot verzoening te zijn. Na de jongste verkiezingen telt, de Senaat 38 republikeinen en 14 democraten en het Huis der Vertegenwoordigers 134 republ. en 47 democr. Een talrijk corps der Separatisten, onder genl. Magruder, heeft zich op den regteroever der Mississippi bij Gaines landing vertoond om met behulp van een reeds op den linkeroever geposteerd corpsde rivier over te steken en vervolgens aan Hood de hand te reifcen. Men hoopt dat de kanonneerbooten deze beweging zullen weten te verhinderen. In Maryland en Pennsylvania hebben zich weder verscheidene vijandelijke guerillabenden vertoond. Een reeds vroeger gereed gemaakt manifest van den Pre sident der Confederat ie is thans hij alle europesche kabinetten, uitgenomen het turksche. ingediend. Den 14 en 15 Nov. heeft de Zuidelijke geul. Breckenndge de positie van Bull's-Gap (een bergpas in oostelijk lennessee) aangetast, en vermeesterd waarbij de federalisten onder bevel van genl. Gillen, 6 kanonnen hun geheelen legertrein en 400 man aan krijgsgevangenen verloren. Bij de verovering van Johnstonville door den genl. Forrest zijn 14 transportschepen, 4 kanonneerbooten, 33 kanonnen eu een aanzienlijke voorraad van krijgsbehoeften door de Zui delijken vermeesterd. Men verzekert dat de President Lincoln last Heeft gegeven om beslag te leggen op '4 te Nieuw-York ten behoeve van den verdreven mexicaansellen President Juarez uitgeruste kaperschepen. ISEA\E\L.IA2!. Staten Generaal. De 2* Kamer heeft aangenomen de volgende hoofdstukken der begrootingBuis des Konings en Hooge collegien van Staat met algem. st., bmtenl. zaken met 53 tegen 13, r.k.eeredienst met 44 tegen 23, lierv. eeredienst met 45 tegen 22, en justitie met 51 tegen 18 st. Eerbewijzen. Iu den avond van den 29 hebben de ver tegenwoordigers van eenige handelshuizen te Amsterdam eene serenade gebragt aan de heeren HeshuysenJitta en v.d.Ho- nerlwegens hunne volharding in liet tot stand brengen der Kanaalmaatschappij. Nieuwe Ondernemingen. De gemeenteraad van 'sHage heeft zich den 22 bereid verklaard oin mede te werken tot het maken eener haven voor visschersvaartuigen en zeestoom- schenen te Scheveningenen de voorwaarden vastgesteld waaraan het verleenen eener subsidie van f 750,000 verbonden wordt. Noord-Holl. Friesche Spoorweg. Bij de plaatselijke commissie te Hoorn is behalve van de leden van het comité, van den spoorweg aldaar, door de particulieren reeds voor ruim 77000 ingeschreven. De commissiedie hare werk zaamheden voortzet, verwacht, belangrijke verhooging van dat cijfer. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft zoodanige aanmerkingen gemaakt op het getal en de bezoldiging der docenten hij de' opterigten hoogere burgerschool te Meppel dat B. en W. hebben voorgesteld, om het besluit tot oprig- tin<* intet,rekkenhet gymnasium opteheffen en den leeraar daarvan eene jaarlijksche subsidie van f 1600 te verleenen, tot vestiging eener bijzondere school voor meer uitgebreid la^er onderwijs. Den *30 heeft de raad aldus besloten. Nationaal Monument voor 1813. Prins Frederik heeft zieh vereenigd met het besluit der op 27 Oct. gehouden ver' adering en alzoo het ontwerp Ebenhaëzer gekozen, be houdens de daarin aautebrengen wijzigingen.

Alkmaarsche Courant | 1864 | | pagina 2