2C1 ckcltjfischc ficvigten. vekeeaiuoe state* ,Staï>0 £lieuw0. met meê bestaanbaar, niet meê vereenigbliar, zoodat één van beide moet wijkenof al onze overige denkbeelden van staatkundige en persoonlijke vrijheid, of de volstrekte ge hoorzaamheid aan den vorst. Alleen door de aanneming van een koningschap bij de gratie Gods blijft er plaats over voor dezen pligt. tot gehoorzamen en het aantal van hendie waarlijk in gemoede overtuigd zyn van die goddelijke wijding der vorsten van die buitengewone opdragt van magt door goddelijke tnsschenkomst is al zeer gering.. Het leerstuk wordt wel nu en dan door dezen of genen of wet door deze of gene partijaangenomen en beleden maar dan moet het tneesfa: strekken om hier of daar in een bepaald getaldienst te doen. Komt liet er echter op aan om het beginsel van een koningschap bij de gratie Gods in zijn volle beteekenis en al zijn gevolgen te belijdenclan blijkt het geloof uiterst zwak. en het getal geloovigen verwonderlijk klein. Nu wordt evenwel in dezen zendbrief de pligt tot gehoorzaamheid in onbeperkten zin voorgeschreven en het hedendaagsch begrip van constitutioneel staat regt, zoowel als van de vrijheid des volksregtstreeks veroordeeld. Ofschoon de magt der vorsten tegenover hunne onderdanen alzoo onbeperkt moet zijnis zij echter niet aan alle toezigt onttrokkenintegendeelde vorsten zyn op hunne beurt gehoorzaamheid schuldig aan den Paus. Dat ook dit stelsel in openlijken strijd is met de begrippen van staatkunde en volksvrijheid, die in onzen tijd vrij algemeen zijn aangenomen, behoeft geen betoog. Men heeft aangenomendat een volk geene magt boven zich heeftdat het zelf zijn bestuur, zijn binnenlandsche huishouding kan inrigten gelijk het verkiest, maar dan ookmet of zonder vorst aan het hoofdvrije beschikker blijft van zyn eigen handelingen. Elk volken dus ook elke vorst als hoofd des volks is vrij en onafhan kelijk van elke andere magt; en hoe kan die onafhankelijkheid blijven bestaan met een oppergezag van den Paus over de vorsten Daarbij wordt in den zendbrief aan de Kerk een magt toegekend die onbestaanbaar is met de zamenstelling der meeste tegenwoordige staten. De Paus kan natuurlijk alleen de Katholieke Kerk als de eenigc ware godsdienst erkennen; hij is volkomen geregtigd om de andere eerediensten als afwijkingen der wire godsdienst te veroordeelenen de Katholieke Kerk zooveel mogelijk uit te breiden over de aarde. De Kerk zij vrij in den Staat. Zij trachte elk tot haar te bekeerenzij trachte zich uit te breiden en hare beginselen ingang te doen vindenzjj regele hare eigene huishoudingen zij meesteresse van hare eigene daden. Maar wat. in dezen zendbrief aan de Kerk wordt toegekend reikt veel verder dan deze vrijheid. Aan de vorsten wordt op gelegd alleen de Katholieke Kerk als openbare Kerk te erkennen en te beschermen, en de audere eerediensten tegen te gaanzelfs ontvangt de Kerk de bevoegdheid tot het toedienen van ligchamelijke tuchtiging aan "de overtreders harer voorschriften en de schuldigen aan ketterij. Dit is meer dan de vrije Kerk in den vrijen Staat, dit is de Staat in dienst van de Kerk en hiermee strijden de heerschende begrippen omtrent de roeping en den pligt van den Slaat, en de vrijheid van den burger. Onze eeuw verkondigt een andere leer omtrent de roeping van den staat en hare pligten jegens de godsdienst. Zij acht, den staat onbevoegd om een keuze te doen tusschen de verschillende godsdienstige stelsels die onder zijne burgers worden beleden; de vorst is daartoe natuurlijk evenmin bevoegd -- we! voor zich zeiven, als persoon, maar niet in zyn hoedanigheid als vorst. De staat kan niet beslissen, welke de beste, of wel de eeuige ware godsdienst zij; dit ligt huiten zijn roeping. Hij mag daarom ook de eene godsdienst niet boven de andere beschermen of bevoordeelen. Veel minder kan aan eenig kerkgenootschap de magt worden verleend om lijfstraffe uit te oefenen op onwilligen. Wel kan de Kerk boete voorschrijven en opleggen aan hare on trouwe zonenmaar die boete moet door den overtreder vrijwillig worden gedragen; weigert hij ditzoo kan de Kerk hem dreigen met uitbanning uit hare gemeenschap, en daartoe indien hij by zijne weigering volhardtook werkelijk over gaan maar nooit, mag zij lijfstraffen toepassende burger van den staat blijft, vrij zich aan hare voorschriften te onderwerpen of te onttrekken, en de Kerk vermag niets tegen hem die haar verlaat.. Dat is de burgerlijke en gods dienstige vrijheid, die de staat, moet, beschermen. Zoo komt, de zendbrief op tegen de algemeen heerschende begrippen van staatkundigeburgerlijke en godsdienstige vrijheid. De weg van verzoening en bemiddeling is daardoor afgesletende twee rigtingen staan lijnregt tegen elkander over, eu voeren onverzoenlijken strijd. Op deze wijze zal die strijd ten einde moeten worden voortgezetéén van beide stelsels zal moeten overwinuenen het andere oudergaan. Maar ook de laatste hoop op verzoening tusschen Rome en Italië is hiermeê vervlogen. Aan de eischeu van dezen zendbrief kan de Italiaansche regering zich onmogelijk onder werpen. Aan de Kerk kan alleen het wapen der prediking en der overtuiging geschonken worden, geen geweld, veen gezag tegenover onwilligen geen dwang. Pforten en v. Beaat te Bamberg eene bijeenkomst gehouden en het vormen eener derde partij in Duitschland in beginsel vastgesteld. De genl. v. Hake en de heer r. Cönnerite, die als burgerlyk regeringscommissaris voor Saksen in Holstein heeft gefun geerd, zijn tot eereburgers van Dresden benoemd. De Koning van Beijeren heeft den geul. het grootkruis der orde van S. Mi- chie opgedragen, v. Hake heeft op zijnen terugtogt op ken nelijke wijze het pruissische grondgebied vermeden. Den 18 heeft de regering te Weenen eene beijersche nota ontvangenwaarin Oostenrijk verzocht, wordt, openlijk te verklaren of het zich in de zaak der hertogdommen wel of niet aan de zijde van Pruissen schaart. By hetLandsthing is een gewijzigd ontwerp van constitutie ingediend. De verkiesbaarheid voor beide Huizen is niet beperkt en het kiesregt, voor het Folkething is aan geene dat voor het Landsthing aan eene rijksbelasting van 200 th. of een zuiver inkomen van 2000 til.'verbonden. Het laatste telt, 64 leden, waarvan 12 door den Koning te benoemen. De begrooting wordt, telkens voor 2 jaren aan het Folkething voorgedragen. K.\GI L4KO. Eene commissie, onder voorzitting vau lord IVharndiffe had 17000 hijeen gebragt, tot verzachting van het lot der separatistische krijgsgevangenen in de Ver. Staten maar de amerikaansche gezant te Londen heeft van den minister Seward geen vergunning bekomen om dat bedrag te ontvangen. Laatstgenoemde schrijft dat de gevangenen van alles voorzien worden en geen gebrek lijdendat de gift gering is in vergelijking van de winsten door de engelsche kooplieden met het leveren vau krijgsvoorraad aan de Zuidelijken behaald, en dat de bedoeling der gevers geenzins van edelen aard is. De berigten aangaande de bedrijvigheid in de fabriekdis- tricteu luiden gunstig. FKAftfi KIJK. De heer Conti, de nieuwe chef van het kabinet des Keizers, is op Corsica in 1812 geboren; na als democraat zitting in de Volksvertegenwoordiging te hebben gehadis hij een ijveri» bonapartist geworden. Ie Monde noemt den pausselijken zendbrief het antwoord op de September-conventie. Het Journal des Uébats, bestuurd door den heer de Sacy, een ijverig katholiek, zegt ten aanzien van genoemd stuk: «der gelijke aanspraken zijn niet alleen in strijd met het openbare regtmaar ook met het kerkelijk regt van alle natiën ka tholieke eu niet katholieke en men mag in dezen een beroep doenniet op het oordeel van wijsgeeren en vrijdenkers maar op het geweten en het gezond verstand van alle waarlijk verlichte katholieken." De heer Limayrac verklaart in den half-officiëlen Conslitu- tionnel, dat de uitvaardiging van den zendbrief heeft teweeg- gebragt verontrusting van het geweten der katholieken, vreugde bij de vijanden der Kerken derhalve vermeerdering van bezwaren in de zending, welke Frankrijk, in het belang van den H. Stoel, heeft aanvaard en vervolgt. In den Moniteur wordt gemelddat de middelen tot dekking van de buitengewone begrootiug voor 1866welke hooger is dan de voorgaandeverzekerd zijnzonder het, aanwenden van buitengewone maatregelen. ITA I.li.. De Kardinaal d' And.rea heeft den troousopvolger prins Humbert te, Napels plegtstatig bezocht en is met de aan zijnen raug verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Generaal Menabreude hoofdbewerker der September-! conventie, heeft te Turijn een bal gegeven, waarop slechts! ééne dame uit die stad is verschenen. K^KIiFLUttK STAAT. De Paus heeft den 8 Dec., op den achtsten verjaardag van de afkondigin van het leerstuk der O. Ontvangeniseen zendbrief aan de bisschoppen gerigt ter zake van het jubilé in 1865, voor zoo ver dit, onderwerp betreft in de bewoor dingen eener brève van 1846 gesteld door den Kardinaal Lambruschiniwaarin Z. H. tevens de moderne begrippen op staatkundig en godsdienstig gebied in 24 stellingen veroordeelt en de bisschoppen uitnoodigt. die te bestrijden. Tot die moderne begrippen worden gerekend de vrijheid van gewetenvan eerediensl en van gedachte en de onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag. De volkeren, heet liet, moeten de Vorsten gehoorzamen en deze aan deu Pausde roomsch-katholieke kerk mag alleen de openbare zijn en de Vorsten moeten haar beschermen en andere tegengaanomdat de zoodanige in strijd zijn met de ware godsdienst; de Kerk heeft het. BELftlE. De gemeenteraad van Gent heeft besloten om straffen te bepalenniet alleen op het begravenmaar ooit op het voorloopig bijzetten van lijken in kerken en kapellen. Vermits bet opgraven van lijken altijd kwetsend is, is goedgevonden dat het, lijk van den aartsbisschop Detebecquein den grafkelder der St. Bavokerk, alwaar het voorloopig is geplaatst, zal blyven. OI1TS1HIA 4 Koning Jokann van Saksen heeft aan den Koning van Beijeren geschreven dat hij bereid is om hern behulpzaam te zijn in het uitvo ren zijner oppositie plannen. Den SI hebben de beijersche en saksische ministers p d ><-• y— w ijUUüu.ouov vav, r\ ucc 11> UCl, regt tot ligchamelijke tuchtiging bij overtreding harer voor schriften en hy ketterijen. Eene afdeeling der fransche bezetting heeft de bende van Fuesco bijVeroli overvallen en 7 roovers gevangen genomen verscheidene fransche soldaten zijn daarbij gekwetst. PKUISMElk. Den 23 is uitspraak gedaan in het beruchte Polen-proces; de meeste aangeklaagden zijn vrijgesproken10 voortvlu"- tigen waaronder de voormalige Afgevaardigden Diialynski en Guttry ter dood en 25 'steels aanwezigen deels voortvlugtigeu tot, gevangenisstraf van f tot, 3 jaren veroordeeld.. 2 Uit den krijg terugkeerende bataljons van het garde- regiment Koningin Augusta zijn te Coblenz door de stedelijki overheid en de bevolking met veel plegtigheid en vreugde betooning ontvangen. De stad was versierd en 's avond geïllumineerd. De officieren en soldaten werden op koste der gemeente onthaald. De KólnischeZeitung schrijft: «Onmogelijk achten wij het, dat, Pruissen goed en bloed zou Opgeofferd hebben enkel en alleen met het oogmerk om, door toevoeging der hertogdommen, de oppositie der Midden Stat.en te ver-terken. Worden de zaken dermate tot het uiterste gedreven als de heeren v. d. PJorten thans bezig is te doen dan wordt- het neihen van een besluit gemakkelijk gemaakt. Er zijn itfen in Pruissen geene partijen meer. Wij hebben den sleeswMiolst. veldtogt niet ondernomen met het doel om ons zeiven den* neus af- tesnijden." w E E ES W .IK - II «H.MT EI IV Van geloofwaardige zijde verzekert men dat de meerder heid der bevolking eene hereeniging met Denemarken zou ver kiezen boven eene vereeniging met Pruissen. 17 Aanzienlijke personen, o a. de heeren p. Ahlefeld Baudissin Scheel-Plessen en Reventlowhebben gelijklui dende adressen gerigt aan den Keizer van Oostenrijk'en den Koning van Pruissen. Ouder betuiging van hunne blijdschap over het sluiten van den vredeverzoeken zij dat de uit komsten van het onderzoek der erfregten zullen worden medegedeeld aan de vergadering der 'sleesw.-holsteinsche Stenden dat in geen geval door de strikte toepassing dier regten eene verbrokkeling der vereenigde hertogdommen mo"e ontstaan, boven welken toestand zij eenenaauwe aansluiting aan een der groote dnitsche mogendheden met. name Pruis sen bij het, behoud van autonomie in het binnenlandsch i estuur. zouden verkiezen. T IT K k IJ E. Den 28 is te Konstantinopel eene gestrenge wet op de dagbladpers uitgevaardigd. Men verzekertdat de geni. Kilpatrick in het gevecht bi; Mayesborough op 4 Dec. is gesneuveld. J Genl. IVarrendie een afdeeling van Grant's leger com mandeert, heeft 15 mijlen van deu Weldon-spoorweg vernield Het leger van Grant is door 2 corpsen van dat van Sheridan hetgeen de Shenandoah-vallei bewaakt, versterkt. De zuidelijke genl. Hood heeft batterijen aan deu oever der Cumberland-rivier opgeworpen en daardoor de gemeen- schap tusschen Nashville en de Ohio gestremd. Van die stad zyn kanonneerbooten afgezonden om den vijand te ver drijven maar met schade er. onverrigter zake teruggekeerd. Feite afdeeling van Hood is de rivier ten oosten der stad overgestoken, zich wendende naar Hopkinsville in Kentucky Op 15 eu 16 Dec. heeft echter geul. Thomas Hood uit ai zijne versterkte positien verdreven eu daarbij 40 kanonnen eu 5000 krijgsgevangenen vermeesterd. De federalisten, die te Beaufort geland waren, hebben zich staande weten te houden onder 'bedekking der scheeps- magt en bij Pocataligo de brug van den spoorweg tusschen Charleston en Savannah vernield en zich daar verschanst waardoor de gemeenschap tusschen beide steden verbroken werd Sherman heeft sedert op 14 Dec. het door 150 man verdedigde fort Maeallister stormenderhand genomen en daardoor gelegenheid bekomen om zieh in betrekking te stellen met de vloot. 6 De separatistische gouverneur van Virginia heeft de Wétg. Vergadering van dien Staat aangespoord om zonder verwijl' overtegaan tot de wapening der slaven. Bankiershuizen van Nieuw-York hebben het federaal gou vernement weder met eene leening van 35 millioen d o», dersteund. De Senaat te Washington heeft het bewind gemagti"d om gewapende kotters op de groote meeren in dienst te stellen wegens het verblijf van separatisten in Canada. Voorts heeft het Huis der Vertegenwoordigers met 85 tegen 57 st. besloten om het tractaat met Canada op de wederkeerigheid der in- voerregten optezeggen (De personen die te Montreal en ioronto gevangen zaten ter zake van strooptogten in de Ver. Statenzijn ontslagenomdat zij deswegens niet ver volgbaar werden geacht voor de de canadasche regtbanken) »IV\E*XA*i». Statbn-Generaal. De 1» Kamer heeft den 30 de wet op de middelen, tot dekking der staatsuitgaven van 1865, met 25 tegen 3 st. aangenomen. Verschillende aanhangige'wets ontwerpen waren in de vorige dagen goedgekeurd.0 Benoemingen. De raad van commissarissen der Algemeene Maatschappij van Handel en Nijverheid te Amsterdam heeft tot president der directie benoemd den heer Martin van Parijs. Nieuwe Ondernemingen. Eene fransch-nederlandsche maatschappij heeft concessie aangevraagd voor het aanleggen der zeehaven te Soheveningen in verband met een spoorweg over 's Hage en Utrecht naar Almelo, en zulks zonder eenige subsidie van Rijkswege. Onderwijs. Bij Kon. besluit is bepaald dat te Tilbur» eene hoogere burgerschool met 5jarigeu cursus zai worden gevestigdonder den naam van «Rijksschool tVillem II." Den 28 heeft de raad te Meppel heslotenom het gym nasium met inbegrip der latijnsche schoolopteheffenen het middelb. onderwijsovereenkomstig de inzigten van den minister van binn. zakente regelen. Aanbestedingen. Den 29, door het provinciaal bestuur van Noord-Holland, de aanleg eener telegraaflijn met 2 draden van Hoorn naar Alkmaar en het spannen van een tweeden draad tusschen Hoorn en Amsterdamminste in schrijver A. Molenaar te Hoorn, voor f 2095 het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe school te Oos terend op Texelmet, het doen van eenige verbeteringen aan de onderwijzerswoningminste inschrijver R. Vos te Nieuwediep voor f 5278. Den 29, aan het ministerie van binnenl. zakenhet maken van 2 huskriiidmagazijneu binnen Zutphenminste inschrijver G. T. Kampschreur te Enschedevoor 24.860het maken van den spoorweg van Deventer tot Zwolle, minste inschrijvers H. Jockin te Venlo en H. v. Wylick te Kessel. voor f 517,050. Bouwwerken. De gemeenteraad van Leijden heeft den 24 besloten tot afbraak van de Wittepoort en verbetering van de toegang tot de stad aldaar. De droogmaking van het Monnikenmeer bij Monnickeudam, is thansbinnen 1 jaar tijdsvoltooidwaardoor omstreeks 120 bunders lands zyn gewonnen. Giften. Johanna Judith v. Zeelstte Baambrngge overle den heeft aan de theologische school der chr. afgescheidenen te Kampen 2000 vermaakt, vrij van successieregten. Ongelukken. Den 22 is nabij Uden een jager in het veld bevroren gevonden. Vrijdag avond werd eene. door het, plaatselijk comité tot bevordering van het tot stand komen van den N. Holl.- Frieschen spoorweg belegde, openbare vergadering gehouden. De opkomst van belangstellenden moeten wij, helaasgering noemen in verhouding van het groot belang onzer gemeente bij deze gewigtige zaak. De voorzitter, Mr. IV. v. d. Kaay. opende de bijeenkomst met eene toespraak, daarbij tot lei draad nemende de uitmuntend gestelde circulaire door het comité alhier verspreid, welke hij in sommige opzigten nader toelichtte en ontwikkelde. Van het hoog belang der spoor wegen in den tegenwoordigen tijd gewagende, haalde hij de woorden aan van een engelschmandie omstreeks 1650 Hol land bezocht en den bloei en rijkdom van dat gewest deels toeschreef aan de wakkerheid der bevolkingdeels aan de uitmuntende middelen tot binnenlandsch vervoerde trek vaarten welke aan de behoeften van onze dagen zoo weinig voldoendat, eene trekschuit het beeld van slaperigheid is gewordenzoodat deze vroegere oorzaak van welvaart is verloren gegaan. Hij stelde daar tegenover het voor weinige dagen door deu heer v. Rosse in de 2» Kamer aangevoerde, dat meer dan groote waterwegen de spoorwegen den handel en voorspoed eener plaats bevorderen, zoo als door Hamburg en Bremen bewezen wordt, waarvan de toegang uit zee veel loeijelijker is dan die te Amsterdam eu Rotterdam, terwyj toch de handel van Hamburg alleen dien van ons geheele koningrijk overtreft. Spreker berigttedat de heer Cohen St •■*ri 'i er bijzonder zou uiteenzetten van welk gewigt de enomen spooiweg voor Alkmaar was en gaf daaromtrent aireede te kennendat al bedoelden de ondernemers meer de ontwikkeling en bloei van geheele landstreken dan van deze of gene stad ieder stedeling geroepen en verpligt en ook beter in staat, was om van zijn lokaal standpunthet belang zijner eigene woonplaats te overwegen, zonder wangunstig of

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2