ISOftt ALKMAARSCHE COURANT K 5. Zevenenzestigste Jaargang. Zondag 29 Januarij. ©fficiccl (Qcbccltc. Politiek {t)ocrsigt. e£Ufccltjk0chc Bcrigtcu. frakkrijk. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, lranco per post/ 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers EERM". COSTER ZOON. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter kennisse van de belanghebbenden: Dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Dmgsdag. den lé Februari) aanstaande, ten Raadhuize der Gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag des voormiddags ten 9^ure, zich aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige neen halve broederhebbenzullen zy bovendien op Woensdag, den 1 Maartdes namiddags ten ure in het Gemeente huis moeten verschijnen, ieder vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen die de vereischte getuigenis kunnen allergen en bet aldaar optemaken getuigschrift onderteekenen. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het Korps, waarbij broeders dienen of gediend hebben, worden aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst ot een uittreksel uit het stamboekmits zij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegen ten einde aldaar do voor die aanvrage noodige opgaven te doen. mees(er en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat als gevolg van het besluit van den gemeenteraad van den 27 Januari) 1864. de tijdelijke openbare school aan den Omval met den eersten February aanst. zal zijn opgeheven. Dat behalve op de bijzondere scholen binnen deze gemeente, het onderwijs voor kinderen van 5 jaren en daarboven oud, %p de openbare tusschensehool tegen betaling voor iedere drie maanden van 1,30 voor een kmd i,_ het 2« kind uit hetzelfde gezin, 065 3' en meer kinderen, en dat de aanvraag 'daartoe dient te geschieden bij den hoofd onderwijzer, den heer K. de Boer Pz., terwijl voor kinderen van volle 5 jaren oud van ouders wier onvermogen tot be talin- van schoolgelden wordt erkend, de kostelooze gelegen heid'bestaat op de openbare armenschool, mits de aanvrage daartoe worde gedaan bij den hoofdonderwijzer dier school den heer J. IV. van Amerongen. Burqmeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. den 20 January 1865. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bij deze belanghebbenden opmerkzaam; Dat bij art 2 der gewijzigde verordening op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen gearresteerd bij den Raad dezer gemeente den 30 December 1858 en den 22 Ja nuary daaraanvolgende behoorlijk afgekondigd is bepaald «Ieder is bevoegd zich van de dienst by het brandwezen «vrij te koopen, tegeu betaling, ten behoeve der gemeente, «eener jaarlijksche contribulie van drie gulden vóór en zes «na de loting." r «Zij die daarvan wenschen gebruik te maken zijnverpligt «ten kantore van den Gemeenteontvanger te storten de ge doemde som van f 3 ia de maand February en die van ut 6 in de maand April." «De storting sluit niet uit de verphgtmg, om de betrekking «van brandmeester, onderbrandmeester of kommandeur, «daartoe benoemd wordende waartenemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. os 7Vt* 1865 Be Secretaris den 28 Jan. 18b5. SPANJAARDT. De onderstaande personen worden verzocht zich in de eerstvolgende 8 dagen ter secretarie dezer gemeente aante- melden f tot het geven van V TiF TONG W. van der POEL ELDER 1 S1EEMAN M KOK "Wed BIERMAN. GERUIT BUISMAN, JAN FREDRIK ELBURGBAREND van ELST, NEELTJE POVER Wed. KLASING, JACOB SCHONIE W. van dek HULST. ARÏa De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. De onderstaande personen worden, bijaldien zy in deze gemeente wettige woonplaats hebben, .opgeroepen alsnog aangifte voor de Nationale Militie ter secretarie dezer gemeente te doen, ter voorkoming der straffe welke tegen het verzuimen daarvan gesteld isals: - - geb. te Alkmaar 6 Januarij 1846. «17 Pieter de Groot Dirk Cornelis Luijl Johan Bernard Braun. Abraham Hermanszoon Content, Gerrit Jan Hoogvorst Johannes Hendricus de Zwijger, Johannes Lips Jan Dekker, Jan Seherpenhuijsen Arie Houlkooper, Franciscus Hazes Bernard Matthild Leussen MarinusJan Hendrik Westenberg Jacobus Johannes Bakker, Gerrit Bek Johan Johannes Jenatsch, Jacobus Nicolaas Al Jan Hoogland, 10 February 27 Maart April 6 13 6 21 20 Mei 10 Julij 24 Augustus 3 September* «21 nu 20 n 25 December 22 October geb. te Wormerveer 10 December Steenwijk 8 Mei De houding der beide Pruissische Huizen van vertegen woordiging tegenover het Ministerie is reeds duidelijk afge- teekend. 'Het Heerenhuis heeft met 84. tegen 6 stemmen een antwoord op de troonrede aangenomenwaarbij volkomen wordt ingestemd met de staatkunde van het Ministerie, en aan liet Huis der Afgevaardigden in bedenking wordt gegeven om voortaan met meer bezadigdheid en gematigdheid te werk te gaan. Vooraf deed de heer von Bismarck eenige mededeebngen die allen twijfel aangaande de plannen der re-erin- wegnemen. Pruissen is volgens dezen Minister een constitutioneel staat, en wordt ook geheel volgens constitu- tioneele beginselen geregeerd. Maar wat is t geval Kr bestaan aldaar drie grondwettige magten met gelijke rekten namelijkde Regering het Heerenhuis en het Huis der Alge- vaardigden. Nu gaat alles goed, wanneer deze drie magten het over de zaken geheel eens zijn; zoo nietdan moet men tot een vergelijk komen. Het Huis der Afgevaardigden heelt reeds in 1862 dien goeden weg des vergelijks verlatenen blijft op den verkeerden weg voortgaanliet begeert dat de Regering de nieuwe leger-inrigting zal prijs geven. De heer con Bismarck verklaarde dit eenvoudig voor onmogelijk en daarmede is naar zijne meening waarschijnlijk de zaak uit. Zijn stelling schijnt eenvoudig deze te zijn: als een plan der Regering door de Vertegenwoordiging niet volkomen wordt, goedgekeurd kan zij een oogenblik overwegenof zy het Sok wil laten varen of er althans eenige wijzigingen m wil brengen Komt haar dit echter niet geraden voor, dan ant woordt zij eenvoudig: wat gij wenscht, vriendenverklaar ik voor onmogelijkik zal dus bij mijn oorspronkelijk plan vol harden en het ten uitvoer brengen. Nu heeft de Regering in Pruissen a.tijd een tak der Ver tegenwoordiging op hare zijdeen het is niet te verwachten dat zij dien steun van liet Heerenliuis spoedig zal missen - Wat zou de heer von Bismarck zeggenals ook deze ver-a^ derin- zich tegen zijne staatkunde verklaarde?^ Maar wat behoeven wij ons te vermoeijen met de oplossing van een aeval dat zich wel nooit zal voordoen 3 Als een soort van verschooning heeft de lieer von Bismarck herinnerddat de tweespalt tusschen de Regering en liet Uuis der Afgevaardigden niet door dit Ministerie was uit gelokt maa? dat. het slechts de erfenis van zijn voorganger had aanvaard. Wat evenwel de beteckems dezer opmerking ma- zijn verklaren wij niet regt te begrijpen. Wy zien met in hoe de zaak er eeniger mate door kan veranderen. Over de buitenlandsche staatkunde verklaarde de heer po# Bismarck zich niet te kunnen uitlatenen evenmin bestaande plannen ontijdig te mogen openbaren. Dit alleen kon hij ze—en dat' de belangen van Pruissen door hem behartigd zouden'worden, en het Pruissische bloed met voor met ge stroomd zal hebben. Daarmee isdunkt onsduidelijk genoeg gezegdwij zullen ons wat Sleeswyk-Holstem be treft met geen kluitje in 't riet laten sturen. Gelijktijdig met de beraadslaging m liet Heerenhuis had die in 't Huis der Afgevaardigden plaats. Op de troonrede waren twee ontwerpen van antwoord voorgesteld een door den heer Waqener, het hoofd der kleine mimsteneele party en het andere door den heer lieichensperger, het hoofd dei- Katholieke partij. Dat van den heer Wagener was geheel in den -eest van liet Ministerie; het stelde liet Koninklijk gezag boven de Constitutie, noemde het een uitnemend voorregt dat de voorspoed des lands de Regering in staat gesteld had om, in weerwil van de tusschen haar en de Kamer be staande spanningzoowel binnen als buiten s lands haar ei-eu weg te blijven volgencn verklaarde dat de Afgevaar digden den Troon naderden in liet zielverheffend gevoel, dat zif de tolken waren van de dankbaarheid en de blijde on baatzuchtigheid van het geheele volk. - Gelijk te verwach ten was"kon zulk een adres geen genade vinden bij het Huis en werd het met overgroote meerderheid verworpen. Het ontwerp van den heer Reichensperger was belangrijker en werd dan ook door de Kolmsche Aeüung als een met ongeschikte poging beschouwd om tot een vergelijk te komen. Er werd in verklaard, dat het Huis vertrouwde weldra de kroon te zullen zien opzetten aan de zelfstandigheid der onlangs veroverde Hertogdommen, en daarbij zoowel de be- langen dier gewesten zeiven als van Pruissen en Du.tsoliand geëerbiedigd te zullen zien. Hot lluis was bereid de Rege ring te gemoet te komen, als zij stappen wilde doen tot een vergelijk maar vooraf dienden de constitutionele re-ten des lands door de Regering erkend te worden. Art. 99 der Grondwet liet omtrent die regten geen twijfel overde goed keuriu- dor begrootin- door de volksvertegenwoordiging was een bepaald vereischte. Een verzoening was alleen mogelijk wanneer de Regering dit regt van het. Huis erkende en daarbij wetsontwerpen indiende waardoor het verlioo-de bedra^ de? belastin-en, een gevolg der nieuwe leger-inrigtingzoo- veel mogelijk zou worden verminderd. Het Pruissische volk toch was overtuigd, nude voldoende weerbaarheid der jongere evenzeer als die der oudere soldaten gebleken was, dat het vaderland met een dienstph-tigheid van twee )aren kon VOlOokndit adres, waarbij de regten van het Huis voldoende waren gehandhaafdkon geen bijval vinden. De c°™m>ssie in wier handen het gesteld was stelde voor om over te gaan tot de orde van den da-, daar een adres aan den Koning niets zou kunnen uitwerken en de verbittering slechts zou vermeerderen. Ook hier deed een minister. Graaf Eulenburg. eeni-e mededeelin-en waaruit voldoende bleek dat de adres- commissie gelijk had. Althans omlrent de leger-inrigting zou de Regering niets kunnen toe-even. Bijna zonder beraad- staging werd dan ook dit adres met groote meerderheid van stemmen verworpen. En hiermede is openlyk en plegtig verklaard, dat noch de Regering nocli het Huis een verge ijk mo-elijk acht. Wat zal nu echter het Huis verder te Berlijn verri-ten Waartoe zal het vergaderen Immers het weet dat de Regering zich slechts in zooverre aan zyne besluiten zal laten leleg^n liggen als die met hare plannen overeen komen. Als dit eenmaal duidelijk is verklaard, dan lijdt do waardigheid der volksvertegenwoordiging toch bezwaarlyk dat Regerings-voorstellen ernstig overwogen en besproken worden. De heer von Bismarck heeft reeds vroeger eenmaal verklaarddat hij zijn tijd beter kon besteden dan met naar het gepraat van het Huis te hoorenhet komt ons voor, dat het Huis ongeveer hetzelfde kon zeggen ten aanzien van liet overwegen der Regerings-voorstellen, waarop toch geen acht wordt geslagen. Mededeelin-en in de Weener Presse omtrent de onder handelingen tusschen Pruissen en Oostenrijkeerst liefti- tegencesprokenhebben later -root gewigt gekregen door een daad der Oostenrijksclie Regering zelve. Er zou namelijk een geregtelijk onderzoek zijn ingesteld tegen sommige amb tenaren van het Ministerieals verdacht van mededeeung van geheime beseheiden aan de redactie van de Presseen in de bureaus vau dit dagblad is een huiszoeking gedaan. Men beredeneert nu zeer eenvoudigdat dit alles wel niet «eschied zou zijn, als de mededeelin-en der Presse niet jelijk aan officiëele stukken ontleend waren. Volgens die mededeelingen zou Pruissen bij Oostenrijk niet veel gewonnen hebben. Inmiddels is de Pruissische Prins Predenk Karei te Weenen geweest, en omtrent liet doel en den uitslag van diens bezoek aan het Oostenrijksche Hof wordt mede zeer veel verhaaldmaar niets met. voldoende waarborgen van zekerheid. De pogingen om Oostenrijk over te halen tot inwilliging van Pruissen plannen met de hertogdommen zijn mislukt, wordt beweerd; maar niet allen zijn zoo gerust, en men vraagt, wat Oostenrijk er toch wel bij winnen zou met hetTruissische bondgenootschap prijs te geven en geheel alleen te staan. De toezegging van Pruissische hulp in geval van oorlogen een goede som Pruissische thaleri zouden den door oorlogsgevaar en geldnood steeds bedreigden Kei- zerstaat niet onverschillig kunnen zijn, meenden velen, en zeker niet zonder eenigen grond. Wat vermogen daartegen de stemmen der Holsteinsche grondbezitters die tegen de verklaring der 17 notabelen opkomen, en om een eigen Hertog en de onverwijlde bijeenroeping der Landsstenden roepen 89 EAEMARKEA De minister van financiën heeft in deu Ryksraad voorge steld om liet transito-regt afteschaffen. EXGKGAMD. De reruaansche kaptein Grao isop aansporing van den spaanschen consulte Plymuiden gearresteerd wegens het aanwerven van 40 manschappen voor de op de Theems uit- -eruste korvet Union. Van Nantes wordt de voor rekening van Peru uitgeruste korvet America verwacht en op een der werven aan de Theems wordt voor datzelfde Rijk een ge pantserd fregat gebouwd. Aangezien door den vermeerderden aanplant van katoen m Britsch-Indie, derwaarts jaarlijks in plaats van 6 40 a 50 millioen gezonden wordt, zijn alle levensbehoeften daar te lande ontzettend in prijs geste-en en worden de vermogenden gedurig rijker, maar de behoeftigen hoe langer hoe armer. De bisschop van Rhodez heeft geprotesteerd by in de Monde geplaatsten brief; hij noemt de vrijmetselarij het middenpunt van een tegen den Paus.gesmeed complot De heer Dupanloup, bisschop van Orleans, heeft eene bro chure uitgegeven, waarin hij mede tegen de ministeriele circulaire opkomt en zegt, dat de zendbrief door verkeerde toelichtingen in een onjuist daglicht wordt gesteld, dat dezelve niets bevat wat met de burgerlijke en politieke vrij heid in strijd is, en dat zij. die in Frankrijk gezag voeren, zich niet langer den naam van liberaal mogen toekennen. Bii de protesterende prelaten hebben zich ook aangesloten de aartsbisschop van Aix en de bisschoppen van Nantes f Metz', Straatsburg en Mende, zoodat slechts 11 de circulaire onbeantwoord hebben gelaten. De poolsohe uitgewekenen hebben m plaats van prins Ladistaus Czartoryski tot hunnen hoofdleider verkozen prins ADe uit-eweken kolonel Charras is den 22 te Bazel overleden. Te Rochefort is de heer Bethmont, de candidaat der oppo sitie met 13000 tegen 9000 st. tot lid van het Wetg. Lig- °hBTdeerv«kTezing voor het consistorie der herv gemeente te Parus welke ditmaal zeer de belangstelling heeft opgewekt, zijn uitsluitend leden benoemd van de gestrenge kerkelijke f in-. Voor de zesde plaats moet eene herstemming ge schieden tusschen de heeren Guizot en Barbezat. welke laatste tot de meer vrijzinnige rigtiug behoort. T De Senaat en het Wetg. Ligchaam z'yn tegen den 15 Febr. bijeengeroepen. ITAGIE. Te Florence worden huizen gebouwdom de aanzienlijke, uit Turijn te wachten bevolking behoorlijk onder dak te brVoiegens mededeeling van den minister van financien aan liet Parlementbeloopt het tekort der gewone ontvangsten 171 millioen, dat, door de invoering der nieuwe belasting wetten, vermoedelijk tot 120 m. zal ^uggebragt worden 11 bed aa-t het tekort der buitengewone dienst van 1865 45 millioen, maar rekent hij op eene opbrengst van verkochte d0HeWerslagva™ Kommissie van onderzoek naar de onlusten •n sfntember te Turijn, dat de schuld van het gebeurde wel niet direct aan de toenmalige ministers toeschreef, maar hen evenwel van zwakheid en gebrek aan doorzigt betichte, deed eene hartsto-telijke beraadslaging verwachten. De heer Ricasoli stelde echter voor «dat het in het belang eener noodzakelijke verbroedering niet wenschelijk was op gebeurde zaken terug

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1