.Stabs ilicuivs. te komen, dat geheel Italië, het voorgevallene betreurende- de verdienste erkende (Ier bevolking van Turijnook ten aanzien van de verplaatsing der regering, en dat de Kamer, met dankzegging aan de commissieovergaat tot de orde van den dag," welke motie, in weerwil van de pogingen van CassiniiBrofferio en anderen om eene discussie uitte- lokkenmet 140 tegen 67 st. werd aangenomen. Graaf Lutour vertrekt den 1 Febr. als gezant naar Mexico. De ministers hebben besloten representatie-gelden toete- leggen aan de prefecten te Turijn. Milaan, Genua. Florence, Napels en Palermo. Sommige prelalen zijn opgekomen tegen de circulaire van den minister Vucca betreffende den pauselijken zendbrief, maar de bevolking stelt, weinig beiang in deze zaak, Den 25, 's avonds, heeft ie Turijn eene volksheweging waaraan vooral studenten deelnamen, plaats gehad ter eere van den heer Sclopisden voormaligen voorzitter van den Senaat.. Zoovele officieren van het leger verlangen op non-activiteit gesteld te worden dat, de minister van oorlog besloten heeft een onderzoek int.estellen of ook te groote gestrengheid der superieuren daarvan de oorzaak is. De kavalleriepaurden, die 800 a 1000 lires gekost hebben en ten gevolge der ingevoerde bezuinigingen verkocht wor den brengen te naauwer nood 150 lires op. 2 Aartsbisschoppelijke seminariën te Napels, die in gebreke zjjn gebleven om de tot haar bestaan noodige formaliteiten te vervullenzijn op hoog bevel gesloten. KERKELIJKE STAAT. De policie heeft eene bende van dieven ontdekt, die in den laatsten tijd des nachts de straten van Rome onveilig maakten32 van deze lieden zijn gevangen genomen en men is ook hunne medepligtigen en handlangers op het spoor. De kardiuaai .Antoneili heeft aan den franschen gezant verklaard dat de Paus en zijne raadslieden verwonderd zijn over den buiteugewonen indruk, in de politieke wereld ver oorzaakt door de encyclica, die eene uiteenzetting bevat der theologische gevoelens van den Souvereinen Kerkvoogd en geenzins een aanval tegen de beginselen van eenige regering, vooral niet van Frankrijk waarvoor Z. H. bewondering en dankbaarheid koestert. Genoemde kardinaal heeft aan de vertegenwoordigers van den Paus in het buitenland eene nota gezonden tot nadere verklaring van de iu den zendbrief voorkomende beginselen. OOSTENRIJK. De ministers verklaren in huu half-oüicitjel orgaan dat geen hunner met den pruissischen prins over staatkundige of militaire aangelegenheden heeft onderhandeld en zulks naar aanleiding van he! geruchtdat de reis van dien prins het sluiten van een aanvallend en verweerend verbondmet wederzijdschen waarborg van bezittingen ten doel had. Den 21 is eene huiszoeking gedaan in de bureaux der Weener Prestewegens het openhaar maken van over de hertogdommen gewisselde dépêcheso. a. inhoudendedat Oostenrijk de aanhechting hij Pruissen zou goedkeuren indien het mede eene uitbreiding van grondgebied in Duitschland bekwam. Men verzekertdat de Keizer de ministers in bedenking heeft gegeven om het, verslag van de financiële commissie der Afgevaardigden ter harte te nemen omdat billijkerwijze niets intebrengen is tegen het aanbevolen stelsel van bezui nigingen. Genoemde oommissie heeft, met het oog op den toestand der financiën, besloten de aanvankelijk uitgetrokken 500000 fl. voor een uebouw tot vergadering der Afgevaardigden te schrappen. Zij wenscht liet.' tekort op de begroot.ing niet hooger dan 25 millioen t.e stellen en de ministers zullen dit verlangen in overweging nemen. De petitie van Langiewicz is vergezeld van eene dringende aanbeveling met genoegzame eenparigheid van stemmen naar het ministerie verzonden. De regering heeft besloten tot opheffing van den nog in Hongarije bestaanden onregelmatigen toestand. De gemeenteraad van Triest is ontbonden omdat hij zich onbevoegd verklaarde toen de podesta verlangdedat hij zich vreemd zou betuigen aan het protest van den heer Molir.aridie opgekomen was tegen een gezegde van den italiaanseiien minister Lamarmoradat Oostenrijk de stad Triest nimmer aan Italië zou willen of kunnen afstaan. Eene bezending uit de ingezeten heeft den podesta de verzekering gegeven van de gehechtheid der stad aan den Keizer, en er bijgevoegd, dat, bij de aanstaande verkiezingen voorden gemeenteraadhet anti-oostenrijksche element geweerd zal worden. Met Frankrijk wordt onderhandeld overeen handelsverdrag. PRUISSEN. De ministeriële Norddeulsche Zeitang waarschuwt de vrij zinnige bladen, om in de verslagen van de debatten der Afgevaardigden geene /-strafbare uitlatingen" van antiminis teriële leden oplenemen. De ontwerp adressen van antwoord van de heeren Reichen- sperger en IVagener,- liet een verzoenend doch waardig, het ander een vleijende weerklank op de troonreden, zijn. over- komstig het rapport der commissiebeide afgewezen. De minister graaf Eulenburg verklaarde bij die gelegenheid dat het tegenwoordig bewind het bestaande conflict, niet in liet leven geroepen maar gevonden heeft en zicli beijvert om de bezwaren weg te ruimen, zonder te kort te doen aan de regten der Kroon. De Koning dacht, er niet, om om de legerorganisalie optegeveu en de Afgevaardigden moesten dus bij de behandeling der begroot ing over dit, punt heenstappen. Te gelijkertijd liet. de minister n. Bismarck zich op dezelfde wijze uit, in het Hecrenhuiswaarvan het adres van antwoord, in hoofdzaak eene aankiagt. tegen de Afgevaardigdenmet, 84 tegen 6 st. werd aaugeuomen. RUSLAND De Keizer heeft eene medalje ingesteld voor de burgerlijke n militaire beambten die zich onderscheiden hebben bij het dempen van den opstand r in Polen en in de westelijke pro vinciën des Rijks. Over de polen wordt een streng toezigt uitgeoefend en voorldurend worden nog personen gevangen genomen en naar elders, veelal naar Siberië,, gezonden. SPANJE. De ministerraad heeft besloten om van de heffing der grondbelasting by vooruitbetaling eene kabinetskwestie te maken. Volgens eene berekening van den minister van kolomen, heeft de oorlog met S. Domingo ongeveer f 25,000 000 aan de schatkist gekost. Daarenboven sluit de begrooting van Cuba met een tekort van 12* millioen gulden. SI.EESWt JK-IIOL.NTEIN, Den 18 is te Hohenwedstedt eene bijeenkomst gehouden van holst,einsche grondbezitters, waarin besloten is tot het aanbieden van een adres aan den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen. houdende protest, tegen het adres der 17 notabelen en verzoek tot bijeeuroeping der Lands- stenden en vestiging van een duitschen Staat, onder een eigenen hertog. VEREENIRDK STATEN De krijgsbedrijven bij Richmond en Petersburg staau stil door den slechten toestand der wegen. Intussehen hebben de federalisten getracht de Roanoke optevarenten einde Weldon van den zuidoostkant te bereiken, maar deze poging is mislukt door de in het water geplaatste torpedo's, waardoor verschillende schepeno, a. de korvet Otsego, vernield en 1000 menscheu omgekomen zijn, Eveneens is de poging mislukt om de door fort Darling bestreken bogt der James- rivier aftesnijdeu door het graven van een kanaal bij Dutch- Gap, hebbende bij het doorsteken der dammen zulke aard stortingen plaats gehaddat de arbeid van vele maanden vruchteloos is geworden en men de werken voor onbepaalden tijd heeft moeten uitstellen. Geul. Butler is in zijn commando over een legercorps aan de Jamesrivier vervangen door genl. Ord en naar Massa chusetts gezonden zoowel tvr zake van voornoemd mislukt kanaal en zijn gedrag tegenover den adm1. Porter bij den aanval op fort, Fisher, als van zijne vele onwettigewille keurige en uiterst gestrenge handelingen. De minister Fessenden heeft van het Congres vergunning verzocht om voor 200 millioen d. aan schatkistbiljetten uit- tegeven. Door den Staat, Maine tot, lid van den Senaat gekozenhoudt hij op minister van financien te zijn. Deregtbauk te Montreal, in Canada heeft zich nu bevoegd verklaard tot, het behandelen der zaak van de plunderaars van S. Albans. Het federaal gouvernement heeft gelast, dat de te Savannah vermeesterde katoen naar Nieuw-York gevoerd en verkocht zal worden. De Senaat van Washington heeft eene wet aangenomen waarbij de kindereu van negersoldaten worden vrijverklaard. De troepen in en bij de Shenandoah-valleionder bevel van genl. Sheridan, hebben de winterkwartieren betrokken. Uit Washington is een agent naar Richmond gezonden om vredesvoorstellen aan het Zuiden te doen. Zij zullen geen gunstig gevolg hebbenomdat de eisohen van het Noorden even hoog blijven. Men beschouwt deze poging dan ook niet als gemeendmaar alleen om te voorkomen dat, Engeland en Frankrijk de Confederatie erkennen, aan gezien de heer Lincoln met den 4 Maart niet langer als de verkozen President van alle Staten kan erkend worden. BINNENLAND. Scheepvaart. Eigenaars van stoombooteubeurt- en vrachtschepen hebbenbij adres aan den Koningverzocht om verbetering van den waterweg tusschen Rotterdam en 's Gravenhage. De Nederi. koopvaardijvloot, bestond op ulK Deo. 1864 uit 2227 schepen, melende 271470 lasten, zijnde 4 schepen minder en 1542 lasten meet' dan 1 jaar vroeger. Ingeklaard zijn 7995 geladen (3831 Nederi.) en 566 ge ballaste, en uitgeklaard 4869 (2212 Nederi.) en 3755 geballaste schepen, 's Jaars te voren waren ingeklaard 7913 schepen met, lading en 4S1 met ballasten uitgeklaard 4939 met lading en 3674 met ballast. Hoewel het aantal uitgeklaarde in 1864 dus minder was dan in 63, was de tonneninhoud echter grooter. Nieuwe Ondernemingen. Te Amsterdam is eene naam- looze vennootschap opgerigttot vestiging van eene circula tiebank in Surinamemet. een kapitaal van 1 millioenin aandeelen van 250. Van 16 Jan. tot 16 Febr. is de inschrijving geopend voor den spoorweg van Harlingen over Boisward Sneek en Joure, naar Heereuveen, kapiiaal 5 millioen in aandeelen van ƒ250' Ddorgraving van Holland op zijn smalst. De com missie van 5 ledenbenoemd iu de vergadering van aan deelhouders der kanaalmaatschappij op 18 Jan., heeft haren arbeid aangevangen. De rigtiug van het. kanaal is uitgebakend van tusschen de hofsteden Meershoef en Wijkeroog met, eene flaauwe bogt strandwaarts, zoodat, alleen de hofstede Kalkhoeven zal moeten weggeruimd worden. Noord-Holl.-Friesche spoorweg. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 26, o.ereenkomstig het voorstel der commissie ad hoemet 13 tegen 7 st. beslotenom voor f 100000 deeltenemen in de geldleeuiiig van 5 millioen. Aanbestedingen. Den 21 te Hellevoetsluishet afbreken van het Oude Tonnenmagazijn en het herbouwen daarvan het bovengedeelte tot, maritieme ziekeninriglingminste in schrijver E. Boukamp a f 4200. Den 23 te Heijden het afbreken der Witte Poort, het maken van eene nieuwe brug over de stadsgracht en van een riool, in 4 percelen, te zamen voor/17432. Den 24 te Amsterdam het sloopen van 2 percelen aan de Noordermarkt en het bouwen aldaar van een policie- bureau minste inschrijver C. v. Opstal, f 15037.18. Den 25 te Rotterdam het bouwen eener stearine-kaarsen- fabriek onder Schiedam, aan Zonneveld 'e Schiedam, voor f 82898. Den 26, aan het bt.resn der staatsspoorwegen te 's Hage, het leveren en stellen van den bovenbouw van 3 ijzeren draaibruggen over liet. kanaal door Z. Reveland. Minste inschrijver de firma Cocqueril te Seraing voor 85000. Bouwwerken. Den 18 is met plegtigheid de laatste na gel geklonken aan de vaste brug over de Maas te Venlo. De raad van Rotterdam heeft besloten tot het maken eener vaste brug naar Fijenoord en van een scheepvaart-kanaal door dat eiland. Door de regering geraadpleegd over het ontwerp betref fende den staatsspoorweg, heeft dat ligchaam besloten te ad viseren dat het. belang, der stad de verbinding van de staats,- hollandsche en rijnspoorwegen niet vorderten dat de aan sluiting der stad aan den staatsspoorweg voldoende is, wanneet- het eindstation aan de overzijde der Maas geplaatst wordt., maar datindien de verbinding der 3 spoorwegen in het belang des Rijks noodig is, de stad hare medewerking zal verleenen aan het, ingediende ontwerp. De raad van Zutphen heeft besloten eene geldleening uit te schrijven van f 230.000. a 4| p.ct., tot het maken van eene vaste brug over den IJssel. Liepdadigheid. Te 's Hage heeft zich eene commissie gevormd om uit giften een ziekenhuis opterigten tot koste- iooze verpleging van kinderen van minvermogenden. Voor eerste iurigting wordt t 6000 en tot instandhouding jaarlyks gelijk bedrag vereischt, De rederijkerskamer Kunst kweekt kennis in de Zijpe heeft 3 voorstellingen gegeven en uit de opbrengst daarvan uit deelden aan behoeftige», tot een bedrag van f 316 gedaan. Rampen. Den 25. 's morgeus, is te Amsterdam een huis verbrand in een gang in de 1' Anjelier-dwarsstraat, waarbij eene weduwe van 76, eene van 48 en 2 dochters van deze van 14 en 11 jaren in de vlammen zijn omgekomen. Regtszakbn. Het Hof van Limburg heeft den 13 uitspraak gedaan ter zake van den te roggel gepleegde» moord de moeder is vrijgesprokenmaar hare dochter en de knecht Jansen zijn beide t,er dood veroordeeld. De regtbank te Zwolle heeft, den 25 uit spraak gedaan in de zaak van d'eu heer N. Pruimers tegen de wede. Pruimers v. Dedem en beslist dat deze aan den eerstenals nieuw benoemden vooo-ri over haar kind rekening en verantwoording zal doen van hare vervallen voogdijschap, bij gebreke waarvan de voogd gemagtigd is om beslag op hare goederen te leggen tot een bedrag van f 25000. Koloniën. De opbrengst der stapel-producten is over 1864 niet gunstig, inzonderheid wat de koffij-cultuur betreft, zullende men in plaats van de geraamde ruim 700000 pieols. kwalijk 480000 picols bekomen. Naar wij vernemen is de postbode van 's Hage naar de Geestbrug uit zijne betrekking ontslagenten gevolge van hit ophouden van couranten, die naar Yoorburg waren be stemd. Het is te hopen, dat zulks ten voorbeeld moge strekkeu voor andere postbodendie zich van tijd tot tijd daaraan insgelijks schuldig maken. N. Rolt. Cour. Men verneemt dat de Volkslezing op aanstaanden Don- derdag, den 2 Februarij, zal plaats hebben. Bij het kader der d.d. schutterij te dezer stede bestaat liet plan om den vijftigjarigeu gedenkdag van de overwinning bij Waterloo, 18 Junij, te vieren met een gecostumeerden optogt. Blijkens het ontwerpprogramma is het gronddenkbeeld dat men door deze voorstelling zal trachten uit te drukken, zaamgevat in den titel//Bij Waterloo gezegepraaldons volksbestaan bevestigd." Het goede succes en de algemeene bijval door het kader bij gelegenheid van den optogt op 17 November 1863 on dervonden doen ons hopen datnu bij meerdere tijdruimte ook meerdere zorg aan dezen optogt zal kunnen worden be steedde sympathie en de ondersteuning der burgerij zich I krachtig zal betoonen. REDEENTERAAD. Zitting van den 25 January 1865, No. 1. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na de opening der vergadering worden 1. De notulen der vergadering van 28 December 1864 gelezen en goedgekeurd, en daarna gelezen: 2. Het advies van de commissie van financien tot bepaling van het montant der aan den cipier van het huis van bewaring te verleenen gratificatie. De gratificatie tot een bedrag van f 25doch zonder con sequentie voor het vervolgtoegestaan het voorstel betreffende de verhooging van zijne vaste wedde in beraad gehouden. Van Burgemeester en tVethouders: 3. Missive ten geleide van het proces-verbaal van gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Voordragt betreffende de bepaling en verevening van het defroijement van den Heer Archivaris D'.P.Scheltema. voor 1864. Verzonden aan de commissie van financien om berigt en raad. 5. Voordragt op de verevening van f 25, aan F. N. Harte- veld, als concierge van den Nieuwen Doelen. Op de voordragt aangenomen. 6. Rapport op het adres van den stads horologiemaker L. Schou ten om wijziging in zijne instructie of verhooging zijner wedde. 7. Idem op het adres van W. Schut, om behoud zijner jaar wedde ais hoofdonderwijzer op de school aan den Omval en vrije woning. 8. Missive ten geleide van eene aanbevelingslijst voor de betrekking van commissaris der stads apotheekin vervanging van den Heer Dr. P.J. C. Luchlmansen waartoe worden aan bevolen de Heeren Dr. C.J. deLange. D'.J.Brantjesen I).Oorbeek. 9. Idem ten geleide der suppletoire kohieren over 1864. a. van plaatselijke directe belasting, b. van belasting op de honden. Alle van No. 6 tot en met 9 ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 10. Missive van de kamer van koophandel en fabrieken, ten geleide van derzelver rekening over 1864. Tot onderzoek en om berigt aan de commissie van financiën. 11. Verslag en bijlagen van den Heer Controleur der plaat selijke belastingen omtrent den gang en uitkomst der ge meentemiddelen over de dienst van 1864. Met ter lezing ligging op de secretarie voor kennisgeving aangenomen. 12. Missive van HH. commissarissen van de stads bank van leening. ten geleide van de rekening en verantwoording der administratie over 1864. Verzonden aan de commissie van finanoien tot onderzoek en om berigt. 13. Een adres van den Heer H. J. Bruinvis, houdende bezwaren legen zijnen aanslag in de recognitie van gebruik van-gemeentegrond en verzoek om restitutie vau reeds te veel betaalde gelden. Gerenvoijeerd aan Burg. en IVelh. om berigt en raad. Vervolgens zijn in behandeling gesteld: 14. Het rapport, van de commissie van financiën op de declaratie a f 52.80 van den stads teekenmeester. Wegens vervaardigde modelteekeningen ten dienste der meisjesschool. Met aanneming van de conclusie van het rapport de betaling niet geaccordeerd. ]5j Idem op het verzoek van de wed. R. van de Velde, om eene gratificatie. Op de voordragt der commissie toegestaan tot een bedrag van /25. 16. Idem op gelijk verzoek van den hulponderwijzer J. de Vries, aaD de openbare armenschool. In strijd met de conclusie van hei rapport niet toegekend. 17. Berigt van Burg. en Weth. op het beweren van J. J. Haanraads, van een privaat regt van eigendom op grond gelegen aan de stads vest, achter zijne woning. Besloten aan den adressant te kennen te gevendat de raadna ingesteld onderzoek, de door hem gepretendeerde regten niet kan aannemen. 18. Het rapport de speciale commissie, Mr. P. A. de Lange c. s., op het reglement van het burger weeshuis. Na eene zeer breedvoerige deliberatie is het voorstel van de meerderheid der rapporteurs, //om Burg. en Weth. te magtigen »met de regenten van het, R. C. weeshuis of met dat bestuur, //hetwelk daarover het beheer en de regeling heeftin onder handeling te treden, om tegen eene vaste jaarlijksehe uit- «keering uit de gemeentekas, die stichting te brengen tot de //gemengde instellingen van weldadigheidwelke instelling «■zich zal verbinden tot verzorging van de R. C. weezen //wier domicilie van onderstand hier gevestigd is," Vencorpen en de beslissing op een amendement van den Heer Vonk, ten aanzien van de wijziging die de redactie in art. 4 van het reglement van het burger weeshuis, tengevolge van het besluit van verwerping van het voorgestelde beginsel zou dienen te ondergaanverdaagd. 19 De vergadering is opgeheven. ~AR RD N DIMM EDEN TH R KR THAN K. Zitting van 17 Jan. 1865. 1. C. B., huisvrouw van H. B. K„ te Helder, eenvoudige diefstal, 7 maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten. 2. J. C. S„ t,e Alkmaar, eenvoudige diefstalmet aanne ming van verzachtende omstandigheden1 maand gevange nisstraf en de kosten. 3. J. G., verblijf houdende te St. Pancrasmishandeling vau 3 personen, vrijgesproken. 4. A. v. D.. te Oosterhouttoebrengen van slagen aan één persoon en van kwetsuren aan een ander, 1 maand ge-

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2