Politiek (JDuersigt ©ffileficlijkacïtc ISeuigten. kh'opuxü. aan hun lot over te laten. Wij hebben een groote schuld te voldoen, wij ziju verpligt. Indië zoo veel mogelijk gelukkig en tevreden te maken. Er is hier dus meer te doen dan een eenvoudig terugtrekken. Welligt bestaat er een middel om de belangen van Nederland en Iudië overeen te brengen en gelijktijdig te bevorderen. Maar de grondslagen van ons gezag Die deugen niet dat zullen ook de tegenstanders van hervorming toegeven dat verklaart ook de heer de Bramo. Geweld van wapenen en overheerschiug zijn ongeoorloofdemaar ook kranke grondslagen van gezag. Elk gezag, dal daarop gebouwdis. zal zeker eenmaal vallen. Het moge korter of langer duren, maar alles wat op fundernenten van ongeregtigheid is gebouwd stort eenmaal in puin. tenzij men in tijds andere steunseleu aanbrenge waardoor de vorige langzamerhand gemist kunnen worden. Zoo is het ook met ons gezag in Öost.-Indieer zal wel niemand gevonden worden die durft beweren, dat wapengeweld en verstandelijk overwigt voortdurend en onder alle omstandigheden voldoende zullen zijn om ons gezag aldaar te handhaven. Is het dan ook tijd om naar hervorming om te zien om zoo mogelijk andere zuilen op te rigten voor dat gezag, opdat de tegenwoordige zwakke grondslagen weggenomen kunnen worden om andere en heehiere banden te zoeken voor Nederland en Iudië, opdat wij niet langer behoeven te vertrouwen op een zoo kranken draad als onze stoffelijke overmagt Dat dit vvenschelijk iskan niemand betwijfelen maar is het ook mogelijk? Bij de behandeling der begrooting van oorlog in de Bel gische Kamer van Gedeputeerden is door den minister ge neraal Chazal beweerddat de staande legers een magt vormen waardoor de beschaving niet alleen wordt beschermd maar ook bevorderd. Deze stelling is zoo stout, dat het wel de moeite waard is er een oogenblik bij stil te staan. Onze eigen meening omtrent de staande legers is zeer een voudig. Wij achten ze een noodzakelijk kwaad maar tus- sehen een noodzakelijk kwaad in het afgetrokkene en een werkeUjk goed in bepaalde omstandigheden is dikwijls geen onderscheid. Zoo is het ook hier. Het zou voor een volk ongetwijfeld een groot voordeel zijn, wanneer het zijn leger kon missende arbeid en de schatten daaraan bij voortdu ring besteed die niet een enkele blijvende vrucht, opleveren, zouden dan kunnen aangewend worden tot werken, instel lingen eu ondernemingenwaarvan het genot en het. nut. voor geheel het volk onbetwistbaar zijn of, had de staat ze niet noodig het geld en het gebruik hunner armen zouden aan de vrije beschikking der burgers zeiven worden overge laten. Maar het is voor een volk nog veel grooter voordeel in vrijheid en onaf hankelijkheid te leven dan jaarlijks eenige millioeuen guldens en eenige (luizende armen aan een on vruchtbaar werk te kunnen outtrekken. En nu zullen wel allen het hierover eens zijn. dat. de toestand van ons be schaafd werelddeel in deze verlichte eeuw nog niet voor elk volk een voldoenden waarborg oplevert voor het behoud zijner boven alles onmisbare vrijheid. Er is geen enkele staat in Europa die zooveel op de gesloten verdragen vertrouwtdat hij op dien grond een enkel bataillon zou durven afdanken; eu het vertrouwen op het regt eu de goede trouw is niet. sterk genoeg om den "steun van ook maar één gegroefd kanon te kunnen vervangen. Dit is nu wel niet zeer mooi, maar het is niettemin zeer Waar. Het sterkste bolwerk voor de onafhankelijkheid eens volks in ons oog is zijn eigen eendragt en het daardoor ontbreken van een aanleiding tot interventie, van een ge legenheid voor de buren om zich met. zijn zaken te beinoei- jen. Er moet, door den aanvaller altijd een redeu voor den oorlog gezocht, wordenen wel een reden die billijk en regtvaardig klinkt. Hij moet zich kunnen verantwoorden voor Europa, voor de openbare meeningen uu zal het hem meestal móeijelijk vallen een geschikt, voorwendsel te vinden voor ongepaste bemoeizucht of vijaudelijkeu aanvaltenzij binnenlandsche verdeeldheid daartoe gelegenheid aanbiedt., of een schijn van aanspraak op eenig deel van het grond gebied gemaakt kan worden. Evenwel volkomen zekerheid bestaat er nooitstamverwantschap des volksnatuurlijke grenzen noodzakelijke ronding van grondgebied en het Eu- ropeesch evenwigt zijn gronden, die, mits met eenig talent aangewend iemand nooit in den steek laten. Daarom is elk voik verpligt zich zooveel mogelijk in slaat van tegenweer te stellenen. daar nu de krijgskuust een wetenschap is gewordenis een staand leger onontbeerlijk. Dit moet althans op een geschikt punt, een eersten aanval kunnen doorstaan en daarenboven de kern vormen waarbij zich de weerbare burgers kunnen aansluiten. Want dit achten wij Duiten twijfeldat althans in een klein land geen staand leger voldoende kan zijn, maar de geheele bruikbare bevolking de noodige oefening moet bezitten om tot verdediging van het land behulpzaam te kunnen zijn. Door de bescherming der vrijheid beschermt 'e8er ongetwijfeld de beschaving, en wie zich aan deze zaak wijdt., vervult een edele taak. Hoe evenwel het staande leger nog daarenboven de beschaving bevordert, verklaren wij niet te begrijpen dat de krijgsdienst een oefenschool der beschaving ishebben wij nooit op eeuigen houdbaren groud hooren verdedigen. Wel hoorden wij soms het tegendeel beweren maar mogt, daarvoor al gevaar bestaan, wij zijn evenzeer overtuigd dat dit. gevaar vermeden kan worden. Gelukkig is het staande leger, is de krijgsmans stand op goede gronden tegen eiken aanval en elke bedenking voldoende t.e verdedigen, zonder aanspraak t.e maken op ver diensten die er móeijelijk aan toegekend kunnen worden. Dergelijke overdrijving doet integendeel meer kwaad dan goed, en wekt het vermoeden dat degelijker, gronden ont breken. Als wij van legers en oorlogvoeren sprekendan worden •we herinnerd aan den grooten krijg in Amerika. Er is in de laatste berigten meer dan ooit sprake van vredesonder handelingen. De afgezant van het Noorden tot het aankuoopen daarvan is te Washington terug gekomen, en men schijnt over zijn zending tevreden. Hij zou, uaar men meldt, een brief van den President der Zuidelijke Stalen hebben meê- gebragtwaarin de bereidverklaring gevonden wordt om commissarissen te ontvaugen of er zelf te zenden tot het openen van oflïciëele onderhandelingen. Reeds voegt men er bijdat. de Noordsche zendelingde heer Blnir, met een gemagtigife van het Noorden weer naar Richmond zal terug keeren. Van den uitslag der onderhandelingen schijnt meii zich echter noch in het Noorden noch in het, Zuiden iets goeds voor te stellenen zeker zou liet een uiterst zwakke urond zyn om reeds een aanstaanden vrede op te voorspelleu. j Toch meeneu wij dat er werkfelijk iets gewonnen isals j men aan het. onderhandelen, althans ernstig aan het. onderhandelen over den vrede begint. tegen de vredelievende gezindheid dezer vergadering. Er zijn onderscheidene andere redenen denkbaar voor de ver werping van zoodanig voorstelonder anderendat men den schijn wil vermijden als zou het Noorden goede redenen hebben om vrede te verzoeken aan liet Zuiden; of wel, men zou in zulk een uitnoodiging van het Huis aan den President het bewijs kunnen zien, dat die staatsman oorlog- zuchtiger is dan de bevolking, zoodat, haar Vertegenwoor diging het noodig oordeelde hem een wenk Ie geven dat zij niet meer aan de verwezenlijking van zijn plan de herstel ling der Unie door de overwinning van het. Zuiden, gelooft, en alzoo het oogenblik gekomen acht om er van af te zien. Als men dit alles in rekening brengt.dan zou men naar onze meening er zich eerder over moeten verwonderendat het. voorstel nog door 51 stemmen ondersteund werd. De gebeurtenissen der laatste maanden zijn zeker wel geschikt om den. moed der Zuidelijke Staten te doen dalen. De Noordelijke legers gaan wel langzaam, maar toch regel matig vooruit, en dringen steeds op meerdere punten door op het gebied der confederatieen daartegenover staat geen enkel noemenswaardig voordeel der Zuidelijken. Dit moet ontmoedigen en de hoop op een gelukkigen uitslag vau den strijd doen verliezen. Wij hebben altijd de meening voor gestaan, dat. de orlog zijn oorsprong heeft in de slavernij; dat namelijk de Zuidelijke Staten de afscheiding ziju begonnen uit. vrees voor tegenwerking en bestrijding dier heerlijke instelling door het Noorden, ai hebbe dan ook het Noorden van zijne zijde den strijd begonnen tot handhaving der Unie, en juist niet tot afschaffing der st.averuij. Meer en meer wordt echter het Noorden genoopt de slavernij te bestrijden, en ongetwijfeld zal deze oorlog ten opzigte der slavernij belangrijk een gunstige gevolgen hebben. Nog is de Constitutie onveranderd of juister, zoo ver de berigten uit Amerika strekken is zij onveranderd. Op 31 Januarij zou er beraad slaagd en misschien gestemd worden over het voorstel tot. wijziging der Constituttewaarbij de slavernij over het ge heele gebied der Unie wordt afgeschaft.. Dan zal zioh het Zuiden in een veel moeijeiijker toestand bevindenen het vraagstuk der slavernij zal welligt overwegend worden in het bloedig geschil. Het Noorden zal dan niet meer kunnen toestaan dan een langzame geleidelijke afschaffing, die ook zeker bij een zoo talrijke slavenbevolking als in de Zuidelijke Staten de eenig aanbevelingswaardige wijze van afschaffing ftUlTSCHLAN B». De redacteur van het blad I' EuropeRudler, door de regtbank te Frankfort, vrijgesprokenis thans door het hof van appel veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en de kosten der beide gedingen. Hij had van dan Koning van Pruissen gezegddat staatkundige eerzucht het rigtsnoer zijner gedragingen was dat hij ter wille van het door hem beoogde voordeel bereid was om beurtelings met Frankrijk en Rusland te onderhandelenjaom de belangen van den gewljdeu bodem van het gemeenschappelijk vaderland prijs- tegeven. Brieven uit Britsch-Indie doen de verwoestingen van den orkaan in het begin van October te Calcutta als nog veel verschrikkelijker kennen dan eerst gemeld was. Het aantal slagtoffers wordt op niet minder dan 60000 geschat. Alleen op het. eiland Sangor zijn van de 8200 bewoners 7000 dooi den stormvloed verzwolgen. Den 30, kort. van 12 ure. is het Surrey-theatre te Londen, terwijl de voorstelling ten einde liep, in brand geraakt en binnen weinige uren vernield. Aangezien de menigte aan de vermaning gehoor gaf, om het gebouw met bedaardheid t.e verlaten heeft men geen verlies van mensebenlevens te betreuren gehad. FIH k St I4S.IK Het getal protesterende prelaten is nog vermeerderd met, den bisschop van Saint-Brieuealdus 66 van de 69 bisschoppen, henevens 7 kardinalen en 15 aartsbisschoppen. Yan de brochure van den bisschop van Orleans zijn 6 op lagen te Parijs verkochteene zevende is voor de departe menten verschenen. Het, gezamelijk aantal exemplaren beliep toenmaals 20000, nu reeds het dubbele cijfer. Eenige invloedrijke, geestelijken, met den heer de Ségur voorzitter van het kapittel van S. Denijs, aan het, hoofd, hebben eene vereetrigiog opgerigt onder den naam van //Stich ting van het katholieismus in Polenten doel hebbende het te hulp komen en beschermen der poolsche katholieken tegen de verdrukking der russen. Een monnik is gelast om in de voormalige poolsche provinciën gelden intezamelen en jongelieden aantewerven voor de vestiging van een semina rium tot vorming van geestelijken, die de poolsche nationa liteit zijn toegedaan (In Posen is deze inzameling reeds door de pruissische regering verboden). ÏTA L 3 li Den 26 had te Turijn weder eene volksbeweging plaats voor het stadshuis, waaraan Vertegenwoordigers en dagblad- besti nrders niet vreemd waren. De menigte werd zonder bezwaar verstrooid, maar den volgenden avond deden de zaken zich ernstiger aanzien zoodat de nationale garde werd opgeroepen en zich loffelijk kweet, terwijl verscheidene aan- leggers gevangen werden genomen. Den 30 moesten de overheid en de nationale garde weder tusschen beide komen; toen werden de kreeten aangeheven wij willen regt, weg met. den prefect Spaventaweg met de dwingelanden, 1 -ve de republiek, leve Garibaldi!" Het blijktdat de bewegingen verwekt zijn door de Mazzinisten, die de betrekkingen der gesneuvelden in September opgezet hebben tegen het besluit der Gedeputeerden betreffende de enquête. De minister Peruzzi, de oud-minister Mingketti en vele leden van de meerderheid der Kamer hebben het gera den geacht de stad te verlaten. De studenten der turijnsche universiteit hebben een adres aan den Senaat gerigttot beklag over het smoren der dis cussie ter zake van het vergoten bloed. Daardoor wordt volgens htm de morele zin der natie uitgedoofddie nu genoodzaakt is om regt eu onregt gelijkelijk t,e bedekken met den ontnogelijken sluijer eener niet bestaande eendragt. De militaire overheid heeft 58 militairen vervolgdter zake 'vau het gebeurde in Sept. in diezelfde staden 20 schuldig bevonden aan het. misbruik maken van de hen ter zelfverdediging gegeven wapens en sommigen aan het gebruik maken daarvan zouder bekomen bevel. Het ministerie is gemagtigd om 6 wetsontwerpen voor de gelijkmatige invoering der verordeningen op het binnenlandsch en opregt, I bestuur in werking te brengen. Zoodra twee In den nacht van 31 Jan. op 1 Febr. heeft, na herhaalde aardschuddingeneene uitbarsting van de Etna plaats gehad, willen hooren is er kans dat zij elkander zullen leeren verstaan, j De suel uitstroomeude lava dreigde verschillende dorpen met Dat het Huis van de Vertegenwoordigers der Unie een verwoesting, voorsiet om den President Lincoln uit te noodigeu tot het Bij acte, den 2 Febr. geteekendzijn de staatsspoorwegen beproeven vau vredesonderhandelingen met 81 tegen- 51 j in eigendom overgegaan aan de lombardische stemmen heeft verworpen, bewijst nog niet noodzakelijk J maatschappij. partijen met elkander beginnen te spreken eu naar elkander spoorweg- li iKKKELMKE STAAT. Door tusseheiikomst der fransehe gensdarmerie is met Italië de uitwisseling begonnen van veroordeelde misdadigers. De kardinaal Andrea is gelast naar zijne standplaats terug- tekeeren. Tamburinieen aanvoerder van een der napelsohe roover- bendenis te Civita-Vecchia door de fransehe polieie aan gehouden en op den Engelenburg gevangen gezet. OOSTENRIJK. Het antwoord van Pruissen op de dépêche van 21 Dee. is eindelijk op 31 Jan. te Weenen ontvangen. Het verschuift de beslissing omtrent de hertogdommen tot na de uitspraak van het kroonsyndieaat over de erfregten. De gemeenteraad van Triest had ter zake van de beweering van den italiaansehen minister wel een adres aan den Keizer willen rigtenmaar de podesta had bij eene vorige gelegen heid volgehoudendat de raad onbevoegd was om zioh met politieke zaken te bemoeijen en men hield hem daarom dit maal aan zijn woord. In een dagblad van Pesth wordt verzekerddat de heer Dealt elke oetrooijering zal beschouwen als een inbreuk op de constitutie, en wil de regering op dien grond den Landdag oproepen dan zal hij namens de bevolking protesteren hij staat nog op hetzelfde standpunt als tijdens het indienen van het adres van den Landdag in 1861. Van Beijeren is te Weenen eene verklaring ontvangen, inhoudendedat deze Staat en de overige Middenstaten besloten hebben om vooreerst de aangelegenheid der hertog dommen te laten rusten. PRUISSEN. De begrotingscommissie der Afgevaardigden heeft besloten om een beoordeelend verslag over het budget intedienen tot beantwoording der vraagof de ruime opbrengst der middelen ook een gevolg is van overbelasting van sommige provinciën, om zich het regt voortebehouden tot het nemen van een besluit omtreut de uitgaven voor het leger, na het onderzoek en de goed- of afkeuring der andere hoofdstukkenom het gouvernement uittenoodigen tot het overleggen der mi nisteriële verordeningen omtrent de grondbelasting op gebouwen voor 1863 en 64en om inlichting te vragen omtrent de verandering in de geldmiddelen gebragt door den deenschen oorlog, met opgave hoeveel die krijg heeft gevorderd. De Koning heeft besloten tot oprigting van eene zegeboog op de Düppeler hoogten. UVSLAKO. Den 24 is te Moseou in eene vergadering van adelijken met 270 tegen 36 st„ besloten den Keizer bij adres te ver zoeken om de instelling van 2 Huizen van Vertegenwoordigers. Deze heeren verlangen wel eene constitutiemaar met een overwigt van het aristocratische element. Volgens later berigt is den Keizer reeds een adres van den adel aangebodenwaarinonder dankzegging voor al hetgeen door Z. M. tot welzijn des lands verrigt is verzocht wordt dit werk te bekroonen door het instellen van een Huis van den Adelals de krachtigste steun van den troon. SPANJE. De minister van justitie heeft in den Senaat verklaard dat Spanje het voorbeeld van andere mogendheden volgende, het italiaansche Koningrijk zal erkennen voor het geval dat het mogt blijkendat door het verplaatsen der hoofdstad de zaken daar op een vasten grondslag gevestigd zullen zijn geworden. T II ii li IJ E. De troependie, tot vermindering der staatsuitgaven naar huis zijn gezonden zijn tot oproer overgeslagen eu willen niet vertrekkenzoolang zij hunne achterstallige soldq niet ontvangen hebben. VEREENIUbESTATEN. De tweede naar Wilmington bestemde expeditie is den 7 van Hampton-roads in zee gestoken eu den 13 voor fort Fisher verschenen. De troepenthans onder hevel van genl. Ferry, werden dadelijk ontscheept, en het bombardement aan gevangen dat allerhevigst werd voortgezet tot den 15 's namiddags 3 ure, toen de storm is ondernomende eerste aanval werd afgeslagenmaar bij den tweeden werd de be zetting van 1200 man uit het fort naar de punt van de landtong gedreven en 's avonds te 10 ure verpligt zich overtegeven. Tot de gevangenen behooren de genl. IVhiting en de kolonel Lamb 72 Kanonnen werden in het fort gevonden. Dez overwinning kostte aan de federalisten 800 a 1000 manvan de verdedigers waren er 500 gesneuveld. Den 16 ontruimden en vernielden de separatisten het op een der eilanden aan den ingang der baai liggende fort Smith en stevenden eenige kanonneerbooten van den adm1. Porter het vaarwater binnen zoodat de toegang naar Wilmington volkomen is afgesloten, Op fort Fisher sprong dien dag een kruidmagazijnwaardoor 200 man gedood en gekwetst zijn. Een ander berigt meldt ookdat de bezetting het fort Casswell in de lucht heeft doen springen. Hood heeft zijne winterkwartieren te Corinthe betrokken zijn vervolger Thomas verzamelt tot hetzelfde doel zijne troepen te Eastport. Het verdrijven van Hood uit Tennessee heeft de federalistische partij aldaar de overhand doen bekomen. In eene buitengewone vergadering van volksvertegenwoordigers is de banddie den Staat sedert 1861 met de Confederatie verbindtverbroken verklaard. Tevens is bepaald dat de slavernij voor altijd is afgeschaft en dat den 4 Maart een nieuw bestuur zal gekozen, worden. Een Zuidelijk ruitercorps, onder genl. Rosser, heeft Beverley in westelijk Virginia overrompeld en de bezetting gevangen genomen en is daarna weder afgetrokken. Sherman heeft een corps naar Beaufort in Zuid-Carolina gezonden, om de onlangs gelande troepen van genl. Forster te ondersteuneneen ander corps van 2000 man bevindt zich bij de Oeonee-rivier, om in zuidwestelijk Georgia door tedringen en een derde heeft zich noordwaarts naar den kant van Grahamsville gewend. De bevolking van het binnenland van Georgia toont zich gezind tot onderwerping aan de Unie; de gouverneur Brom staat aan het hoofd der beweginghij heeft de onlangs op geroepen milieie huiswaarts gezonden. De heer Blair is van Richmond naar Washington terug gekeerd met een brief van den President Davis, waarbij deze zioh bereid verklaard om commissarissen te benoemen om over den vrede te onderbandelen. Hij is op nieuw naar Richmond gezonden en ditmaal meer officieel dan de eerste keer, Intusschen heeft het Huis der Vertegenwoordigers te Washington een voorstel, om den President Lincoln uitte noodigen tot "net doen van stappen tot opening van vredes onderhandelingenverworpen met 84 tegen 51 st. Het te Richmond vergaderde Huis van Vertegenwoordigers heeft eene commissie benoemd om een adres te ontwerpen aan de bevolking van het Zuidende verklaring inhoudende, dat het, Congres vast besloten blijft om den strijd voor de onafhankelijkheid voltehouden. In eene buitengewone vergadering van volksafgevkardigder- uit Missouriden 11 te St. Louis gehoudenis mét 60 tegen

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2