tdiËlcficüjkscftc Öcrigtcu. botsingen aanleiding hebben gegeven ofschoon het vergoten bloed bij de vrienden betrekkingen en geestverwanten der slagtoffers de verbittering noodwendig had doen toenemen en de burgerij ligtelijk tot weerwraak hac! kunnen prikkelen. Nemen wij daarbij in aanmerking, dat de vijanden van het tegenwoordig ministerie de tegenstanders van bet, September- verdrag Mazzinisteu en ontevredene Garibaldianen naar Turijn waren gestroomd om het vuurtje te stoken dan zouden wij geneigd zijn om te gelooven, dat werkelijk de Turijnsche burgerij niet zulke vreeseiijke plannen had en dat zij ook zonder wapengeweld wel tot bedaren bad kunnen gebragt worden. Reeds aanstonds begon men de schuld van het voorge vallene op de ministers te werpen, die onmiddellijk aftraden. Het gemeentebestuur maande wel tot orde aan maar ver klaarde zich tevens tegen liet verdrag met Hrankrijk, tegen de overbrenging van den zetel der regering naar Florence. De Koning gaf den syndicus (burgemeester) der stad op onvrien- deiijken toon te kennen, dat'hij na het voorgevallene Turijn met. minder weerzin zou verlaten dan vroeger. De Kamer der Afgevaardigden besloot tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaak der onlusten en de gemeenteraad van Turijn achtte zicli geroepen bij besluit daarover zijn goedkeuring te kennen te geven Dit ligchaam trad hier ongetwijfeld buiten de grenzen zijner bevoegdheid en de prefect van Turijn maakte slechts van zijn regt gebruik toen bij dit besluit ver nietigde; maar uit die handeling van den gemeenteraad blijkt duidelijk, dat ook deze burgers van Turiju de vaste overtniging moeten gehad hebben dat door Ministers en krijgsbevelhebbers overijld was te werk gegaan. De commissie tot onderzoek bragt int.usschen in de Kamer verslag uit, en dit luidde zeer ongunstig voor bet. ministerie, waaraan zwakheid en gebrek aan doorzigt werden te laste gelegd. Ieder verwachtte nu een hartstogtelijke beraadslagingmaar ziet. de heer Ricasoli stelt voor te besluiten //dat het in het belang der noodzakelijke verbroedering niet wenschelijk was om op gebeurde zaken terug te komendat geheel Italië, het voorgevallene betreu rende de verdiensten erkende der bevolking van Turijn ook ten aanzien van de verplaatsing der regering, en dat de Kamer, met dankzegging aan de commissieovergaat tot de orde van den dagen dit voorstel wordt ondanks de pogingen] van eenige Afgevaardigden om de zaak behoorlijk te "doen bespreken,' met 140 tegen 67 stemmen aangenomen. Ricasoli zegt men is een groot staatsman streng van beginselen, met verheven vaderlandsliefde bezield, en tot heil der gemeene zaak zoowel zelf tot opofferingen bereid als die van anderen eischendedat alles willen wij gaarne toegeven, en wij willen er bijvoegen dat wij eerbied hebben voor zulke karaktersmaar of zij geschikt zijn om een volk te leiden, zijn vertrouwen te winnen en het in moeijelijke omstandigheden te bevredigen, betwijfelen wij zeer. Daartoe was de zachtere en buigzamer aard van Cavour beter in staat. Toen Garibaldi eenmaal in de Kamer ver scheen de Ministers ter verantwoording riep en hun verweet dat in het zuiden broedermoord was gepleegd trad Cavour dezen vertoornden Achilles niet met een hooghartig gelaat tegen dwong hem ook liet zijn toorn te verkroppen maar liet hem zijn klagten eu verwijten uitbrengen, hield een verzoenende toespraaken Garibaldi eindigde met te erkennen dat Cavour de vriend was van Italië verzoening alge- meene tevredenheid leve Garibaldi, leve Cavour! Maar Ricasoli eischt dat in de Kamer geen enkele klagt worde geuit over het vergoten bloed langs de straten van Turijn; hij wil geen enkel verwjjt daarover hooren Lij eischt dat ieder met. Stoïcijnsche kalmte zijn gevoel smore in den boezemen met oud -Romeinsche deugd zijn persoonlijke grieven offere op het altaar des vaderlands, zonder een woord te spreken zonder klagt of verwijt alles niet alleen ver gevende maar ook terstond vergetende. Welligt zou Ricasoli zelf daartoe in staat geweest zijnzulke mannen hebben iets onmenschelijks, en daarom handelen zij ook onmenschkundig. Eu onmenschkundig was het terstond elk woord over het gebeurde te Turijn in de keel te smoren; men had moeten bedenken dat het uiten der klagt aan het ovgrkropt. gemoed reeds verligting geeften de toorngelijk het onweer, be daart onder zijn eigen uitbarstingen. Was daarna een verzoenend woord gesproken met aansporing tot vergeven en vergetenhad Cavour daar gestaan met zijn vriendelijk gelaat en liartelijken' toonwij 'houden het voor zeer waar schijnlijk dat de partijen verleederd. en vrede en eensgezindheid hersteld waren geworden. Het blijkt dat het besluit der Kamer, om niet over het voorgevallene te spreken en zelfs geen acht te slaan op het gehouden onderzoek waartoe zij eerst zelve had besloten een uiterst slechten indruk heeft gemaakt. De burgerij van Turijnen daaronder in de eerste plaats de betrekkingen der gesneuvelden en gekwetsten is verontwaardigddat haar lijden en het haar aangedaan onregt door de Afgevaar digden niet waardig worden geacht om er ook maar een oogen- blik over te spreken de studenten wenden zich tot den Senaat met een klagt over het smoren der beraadslaging ter zake. van het vergoten bloed door zulk een handelwijze zeggen zijen wij gelooven met regt wordt het zedelijk gevoel der natie geweld aangedaan, daar zij nu genoodzaakt is om regt en onregt evenzeer te bedekken met den onmo gelijke» slmjer eener niet. beslaande eendragt. De volksbe wegingen hebben zich herhaald de stem der misnoegdheid, in de Kamer gesmoord, heeft zich doen hooren op de straat; de ernstige berisping, door het Parlement ter deure uitge wezen is ontaard in scheldwoordenliet verwijt,dat, de mond des Afgevaardigden niet, mogt uitspreken is in den mond des volks een beleediging geworden; de hand die door de vertegenwoordiging werd terug geslagen toen zij de regering aanwees als de beschuldigde die zich verantwoorden moest."'heeft, op de straat, naar slijk en steenen gegrepen; klagten waren gesmoord door de magt die bevoegd was ze t.e hooren. een onderzoek was onderdrukt door hen die tot, onderzoek verpligt waren, regt, geweigerd door den bevoegden regter, en de verbitterde menigte heeft zelve de behandeling barer zaak op zich genomen, en dit gedaan op hare gewone wijze, zooals zij het voor eeuwen deed en nog tegenwoor dig doet aches ist eine alle GeschicMedoch bleibt sie immer neumaar hoeveel malen de geschiedenis hare lessen ook herhaalt en tot, vervelens toe altijd hetzelfde vertelt, er zijn doofgeborenen van wie geen beterschap is te hopen, «r z\jn blinden die ongeneeslijk zijn er zijn Stoïsche wijsgeeren en oud Romeinsche' helden die een verhevene leer hebben maar bij de leiding der menschen buiten deu menscheu alzoo buiten den' waard rekenen. Wat wonder, dat hun rekening niet uitkomt! l'LAM». Den 7 i» de zitting van bet Parlement geopend in de reden bij die gelegenheid gehoudenwas geen spraak van parlementaire hervorming. De adressen van antwoord zijn reeds 's avonds door beide Huizen goedgekeurd. Den 7 zijn de braziliaansche kroonprinses en haar gemaal, de graaf d'Eu, te Southampton aau wal gestapt en door de loden der familie Orleans en andere aanzienlijke personen verwelkomd. FRANKRIJK. De pauselijke nuncius heeft den bisschop van Orleans schriftelijk geprezen wegens zijn uitstekend talent en zijnen ijver voor de godsdienst, en deu bisschop van Poitiers mede een brief gezonden ter zake van zijn protest, tegen de circu laire Baroche. De miuister Brouyn de Lhuys heeft den gezaut zijne verwondering betuigdover de door hem verleende goedkeuring aan documenten welke in strijd zijn met, de constitutionele instellingen van het Keizerrijk. Volgens den Moniteur, heeft de minister van buitenl. zaken, op bevel des Keizers, den fransehen gezaut, te Rome gelast, om zich aldaar te beklagen over de inbreuk door den nuncins gemaakt op de regelen van het, internationale zoowelals van het fransche staatsregt. De Staatsraad heeft de bisschoppen van Moulins en van Besaupon schuldig verklaard aan misbruik van kerkelijk gezag. De regtbank te Parijs heeft zich onbevoegd verklaard in de zaak der familie Montmorency contra den graaf de Talley rand Périgordover het voeren door dezen van den hem door den Keizer verleenden titel van hertog van Montmorency. Lc Memorial diplomatique deelt den brief mede door deu mexicaanschen Keizer aan den Paus gezondenwaarin hij de redenen uiteenzet zijner maatregelen omtrent de kerkelijke goederen. Zeer eerbiedigmaar tevens zeer standvastig wijst, tnj op zijne verpligtingen om de in zijn Rijk bestaande partijen in goede verstandhouding met elkander te brengen. De Moniteur spreekt het afstaan der provincie Sonora aan Erankrijk stellig tegen. De vrijzinnige parijsehe predikanten CoquereiMontandon en Martin-Pascliond hebben den minister van eeredienst en justitie een protest doen toekomen tegen de laatste verkie zing van leden van den kerkeraad der herv. ge weeute, waarbij de vormelijke voorschriften niet zijn nageleefd. ITALIË. De beweging te Turijn op 30 Jan. had plaats bij gelegen heid van een bal ten hoveeerie groote menigteditmaal voor een groot deel uit, wel gekieede lieden bestaande had zich op het plein voor het paleisnabij hetwelk eene sterke militaire magt geposteerd was, verzameld en ontzag zich niet om een rijtuig met, geuoodigden uittefluiten en met slijk en steenen te werpen. Vooral de fransche gezant moest het ontgelden en werd hevig uitgescholden. De nationale garde en de linietroepen moesten voor de geuoodigden een weg banen eri na eene drievoudige sommatie deed eerstgenoemde liet plein ontruimen (volgens een ander berigt gedroeg de nationale garde zich zeer onverschillig). Een dertigtal bel hamels werden in hechtenis genomen. Op het bal waren slechts 64 dames en daaronder niet meer dan 4 turijnsche verschenen. Ook waren de burgemeester en de leden van den gemeenteraad afwezig. De Koning in zijne verwachtingdat het gemeentebestuur hem onder eenigen vorm vergiffenis zou vragen voor het, onbetamelijk gedrag der bevolking, teleurgesteld, verving den militairen commandant der stadgenl. delta Rocca door den meer strengen genl. Cialdini en vertrok den 4 Eebr. onverwacht en vroegtijdig naar Elorencewaar hij met geestdrift ontvangen werd, terwijl de geheele stad geïllumi neerd en alleen de nationale garde in 't geweer was. Z.M. vertoonde zich op het balcon van het paleis aan de bevolking en werd levendig toegejuicht,. Eerst 's namiddags hadden de ingezetenen vernomen dat de Koning te wachten was. In het, dagblad Italia is eene verklaring geplaatst, welke beschouwd kan worden als het. afscheid des Konings aan de burgerij van Turijn. De gemeenteraad dier stad heeft den 6 eenparig besloten een adres aan hem te rigten over het gebeurde. Vele andere gemeentebesturen in Piemont zenden hem eveneens adressen. Eene soireewelke den 8 bij den franschen gezant zou gehouden worden is afgezegd, omdat men dan wederom eene bewegingen wel tegen Erankrijk gerigtverwachtte. De regtbank beeft 6 personen veroordeelddie zien den 27 aan het plegen van wanordelijkheden hebben schuldig gemaakt. Om aan Turijn eene regtstreeksche gemeenschap met de Middellandsche zee te verzekerenheeft de regering 6 p.ct,. gegarandeerd aan den daartoe bestemden spoorweg. Sedert het nieuwe tarief op den invoer van tabak met, 1 Jan. in werking is gekomen, is de opbrengst met verminderd en de smokkelhandel sterk toegenomen. In de Kamer der Afgevaardigden is een voorstel gedaan tot afschaffing der doodstraf. De Gedeputeerden hebben de regering gemagtigd jom het, grondgebied der provinciën en arrondissementen te wijzigen, in het belang eener verbeterde opbrengst der geldmiddelen en vermindering der onkosten. De uitbarsting van do Etna gaat regelmatig voort, zonder schade aanterigten. Het toscaansche episcopaat heeft, geprotesteerd tegen de aanschrijving van den minister van justitie houdende verbod van afkondiging der encyclica. Tarente is ais de geschikste plaats aangewezen voor de vestiging eener militaire zeehaven in het zuiden des Lands. UOSTENKlJii. Op 19 Dec. heeft, de Keizer een eigenhandigen brief gerigt aau den saksischen genl. v. Hakehem dankzeggende voor het betoonde beleid bij de Bonds-executie in Holstein. De pruissische prins Frederik Karei heeft, door zijne hooghartigheid eu krijgsmansmanierenbij het oostenrijksche Lof: vooral bij het vrouwelijk personeel, een ongunstigen indruk gemaakt. Graaf Karoltfi is gelast om zich te Berlijn te beklagen over de onbeduidendheid van het, zoo lang verwachte antwoord van Eruissen, en om op nieuw op eene bepaalde verklaring aan te dringen. De onderhandelingen met het Tolverbond zijn zoo goed als afgebroken. De minister van policie heeft aan de financiële commissie der Afgevaardigden te kennen gegeven dat alle geïnterneerde Polen vóór het einde dezer maand vrjjgelaten zullen worden, ieder met, 20 fl. reisgeld. PBVISSEN. Bij de wet op de inrigting van het leger, den 8 door den minister van oorlog ingediend, wordt eene jaarlijk-che ligting van 1 man op elke 1000 zielen voorgesteld. Eenige invloedrijke leden der partij van den vooruitgang willen het bedrag van het leger op 200000 man voordragen als een middel om tot een vergelijk te geraken; met zeker- i.eid verneemt men evénweldat de Koning niet gezind is om op dit punt iets toetegeven. De minister van marine verlangt 60 milhoen th. voor de vorming der vloot. Er worden petit,ien geteekend waarbij de aanhechting der Elbe-hertogdommen verlangd wordt. Eene deputatie uit Keulen is den President der Afge vaardigden v. Grabow eene burgerkroon komen aanbieden. Met eene korte aanspraakwaarin hij het woord zeide te voeren in naam van al zijne vrijzinnige strijdgenootenheeft, hij dit geschenk aanvaard. VEREENIGUE STATEN. Het verslag van den adm1. Porter over de vermeestering van fort Eisher bevat nog de volgende bijzonderheden Van de 2300 man der bezetting zijn 400 gedood of gekwetst van de 72 stukken, waarmede het gewapend was, waren bij de overgaaf nog maar 2 bruikbaar. Bij het bombardement zijn 50000 bommen op het fort geworpende gegroefde kanonnendaartoe op de schepen gebezigdzijneven als bij het vorige bombardementbijna alle gesprongen. De 1600 zeelieden en 400 mariniersdie geland waren hebben tegenover het hevig vijandelijk vuur geen stand gehoudenmaar de vroeger ontscheepte landmagt van genl. Terry isin weerwil van een verlies van 12 officieren en 107 manschappenaan gesneuvelden en van 45 off. en 490 m. aan gekwetsten, steeds doorgedrongen en heeft den zege bevochten. De separatisten hebben sedert niet slechts het fort. Caswell, maar ook het fort Campbell doen springen het, lage water belette echter den adm1. Porter om met zijne schepen Wil mington meer te naderen. De bevelhebber dier stadgenl. Bragg, heeft eene pro clamatie uitgevaardigd waarin hij de inwoners die afwezig zijn vermaant niet terug te keerenen zijn voornemen doet kennen om de stad liever in brand te steken dan over ta geven. Het corps federalistendat in liet zuiden van Mississippi geland is om Mobile van de landzijde te bedreigenis die stad tot op 15 mijlen genaderd. Ook uit, Nashville in Tennessee is eene talrjjke krijgsmagt zuidwaarts getrokken, vermoedelijk om van de landzijde medetewerken tot den aanval op Mobile. Sherman wordt in zijne pogingen om van Savannah naar Charleston doortedringeu steeds belemmerd door de krijgsmagt van genl. Hardee. Laatstelijk rukte hij aan op Augusta. De Senaat te Washington heeft, den 24 Jan. besloten tot het behandelen van een voorstel, om den oorlog voorttezetten en geene onderhandelingen te openendan op het aanbod eener onvoorwaardelijke onderwerping. Daarentegen hebben de beide Huizen te Richmond een stemmig besloten om den krijg voltehouden, totdat de onaf hankelijkheid des Lands verzekerd zal zijn. Het kan dus geene verwondering barendat de heer Blair wederom naar Washington teruggekeerd en zijne zending ten eenenmale mislukt is. De President Davis had namelijk gevorderd, dat de onderhandelingen gedurende een wapenstilstand gevoerd zouden worden en als tusschen 2 onafhankelijke landen. 3 Gepantserde schepen en 5 kanonneerbootenonder bevel van kapt. Semmes, zijn deu 24 van Richmond de James-rivier afgezakt, om de werken der Noordelijken bij City-point te vernielen doch na een gevecht met, de batterijen genoodzaakt om terugtekeeren. Een uitvalgelijktijdig op den noordelijken oever ondernomen, mislukte eveneens; wei werden de bele geraars verrastmaar een der schepen geraakte op eene droogte 't welk men om het niet in handen des vijands te laten vallenin de lucht deed vliegen. De Noordelijke Senaat heeft het gouvernement gemagt.igd om voor een bedrag van 200 millioen d. schatkistbiljetten rentende 7r\ p. ct„ uittegeven. Do genl. Lee is tot, opperbevelhebber van liet leger der Confederatie benoemd. PERL. De President der republiek heeft wel, op het, verlangen der bevolking, de scheepsmagt strijdvaardig doen maken maar later te Callao de officieren eene verklaring doen tee-, kenenhoudende dat het onmogelijk is om het, spaansche eskader met goed gevolg te bestrijden. Vervolgens heeft hij dit stuk doen mededeelen aan het te Lima vergaderde Zuid-Amerik&ansche Congres, waarop Chili verzekerde, dat op zijnen bijstand niet gerekend moest worden. Toen de oeruaansche Afgevaardigden zulks den 28 Jan. vernamen, begrepen zij dat liet raadzaam was het hoofd in den schoot te "leggen. Waarschijnlijk was het voornemen der spaansche regering, om van Chili voldoening te vragen voor zijne houding in de peruaansche kwestiereeds uaar Amerika overgewaaid. De spaansche admiraal heeft thans aangeboden de Chiuchaseilanden te ontruimen eu de republiek te erken nen tegen vergoeding der oorlogskosten en het sluiten van een handelsverdrag. BINNENLAND. De minister van financien heeft het publiek opmerkzaam gemaakt op het circuleren van valsche 50centsstukken, met de jaarcijfers 1847. 1848 en 1861, gegoten naar echtemaar gebrekkig van vorm en minder zwaar dan het bepaalde ge wist van 5 wigtjes. Eerbewijzen. Den 7 is te Enkhuizen de groole verga dering en prijsuitdeeling gehouden van liet genootschap Oeconomia Enchusana, bij welke gelegenheid, als naar gewoonte, de premiën voor het netten breijen werden uitgereikt,; het, vrootste aantal netten, door een man en zijn zoontje ver vaardigd bedroeg 69, te meer opmerkelijk daar deze persoon den geheelen dag werkzaam is in de lijnbaan; zilveren me dailles werden toegekend aan den heer W. N. van der Veer, voor het oprigten eener sigarenfabrieken aau de heeren Kwast Sr Landweer, voor het vestigen eener fabriek van lakken en vernissen. Nieuwe Ondernemingen. Nabij Arnhem zal eene meel- en broodfabriek opgerigt worden. De gemeenteraad van Genemuiden heeft den 3 besloten tot de warervrij-making dier stad. Den 2 is de eerste storting ad f 175000 geschied der waarhorgsom voor de concessie J. v. d. Griendt c. s. (spoorweg van Tilburg over 's Hertogenbosch en Grave naar Nymegen). Te Rotterdam heeft zich een voorloopig comité gevormd om eene maatschappij opterigtenwelke den aanleg van eene nieuwe stad aan de overzijde der Maas van de gemeente zal kunnen overnemen wanneer deze verlangt om dit werk door de particuliere nijverheid te doen uitvoeren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 9 de verbreeding van de Halsteeg en de Oude Doelenstraat met 13 tegen list. voor noodzakelijk verklaard, en B. en W. uitgenoodigd om eene daartoe strekkende voordragt intedienen. Kanaal door Holland op zijn smalst. Uit het ver sla"; der commissie van onderzoek is gebleken, dat de heer Brandeis als aannemer is opgetreden, omdat de tijd drong, maar met. den wensch om zoo spoedig mogelijk door een ander vervangen te wordenen dat de voorzitter bereid is om de 10 p.ct. van de deelneming des aannemers a 10 millioen te storten, mits zekerheid bekomende voor de te ruggave. De ministers van binn. zaken en van financien hebben den 4 Febr., in antwoord op liet, hnn medegedeelde verslag verklaarddat zijbij den voorloopigen toestand der maatschappij en het gemis van een vast bestuur, de storting rail -1 vail liet, gansche kapitaal gevorderd hejiben in het belang* der aandeelhouders, maar willen deze den aannemer van de storting ontslaan, omdat hij zijne deelneming in arbeid levert, dan hebben de ministers daar niet tegen, mits men beseffedat, de rentegarantie van den Staat, slechts het in geld gestorte kan betreffen omdat de wet geene deelne ming in arbeid kent.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2