I il I 1 J J- f JF v i J I f»|| EOcHclijfiscïtc öcriqtcu. Ia het stellen van dergelijke stukken toont de Fransehe Keizer een meesterschap te bezitten. Vroeger nog meer dan tegenwoordigvooral in de dagen na den staatsgreeptoen het Keizerrijk voorbereid moest wordenverzuimde hij nooit een gelegenheid om in het openbaar het woord te voeren en altijd slaagde hij uitnemend. Béranger getuigdedat hij Napoleon III tot lid der Akademie zou willen verkiezen, al ware het alleen om zijn proclamatie aan het Fransehe volk. De Keizer spreekt nu zoo dikwijls niet meer; maar de jaar- lijksche troonrede alleen is voldoende om te bewijzen dat hij in dit opzigt niet achteruitgaat. Waar hij duidelijk wil zijn, kiest hij zoowel kernachtige als klinkende woorden die in het oor der Fransehen als een nagalm moeten zijn van de legerberigten des grooten Ooms. Van Franknjks roem en van Frankrijks roeping weet hij te spreken als een dichter, bijna als een dweeper. En waar hij niet duidelijk wil zijn, waar zijn eindbesluit nog niet is genomen of waar hij dit althans nog niet wil openbaren daar weet hij met, vermijding var. alle flaauwe onbeduidendheid, aan zijn woorden een ge heimzinnig waas te geven dat ze doet zweemen naar de orakels der oudheid. De troonrede des Franscheu Keizers is tevens een jaar- lijkseh ministerieel programma; en zeker weet geen minister aan een vertegenwoordiging die hij voor zich moet trachten te winnen zijn ontwerpen aangenamer en uïtlokkeuder voor te dragen dan Napoleon jaarlijks zijn plannen niet zoo zeer aan den Senaat en het Wetgevend Ligchaam. maar aan het Fransehe volk en aan Europa openbaart of laat gissen. Ook nu weer was zijn troonrede in alle, opzigten een merkwaardig stuk. De Keizer vangt aan met een blik te werpen op den tegenwoordigen toestand en de jongste ge- wigtige gebeurtenissen in Europa, en herinnert in de eerste plaatshoe zijn hoop op het houden van een Europeesch congres, bij de opening van het vorige zittingjaar aangekon digdniet verwezenlijkt is. Hij betreurt iit, //want het zwaard beslist soms vraagstukken zonder ze op te lossen en de eenige duurzame grondslag van den vrede is de tevre denheid die voortvloeit uit de overeenstemming der vorsten waar het de waarachtige belangen der bevolking geldt." De eerste opmerking omtrent de beslissing door het zwaard is ongetwijfeld zeer juisthet is het oude bekende doorhakken van den Gordiaansche knoop door een driftigen Alexander, die geen geduld heeft om zijn verwarring te beproeven. Dat echter de eenige duurzame grondslag van den vrede de overeenstemming der vorsten zou zijn omtrent de waarachtige belangen der volken kunnen wij niet, zoo gaaf toegeven. Ongetwijfeld is dit een duurzame grondslag van den vrede maar gelukkig niet de eenige. Wij vreezen dat heter anders ongelukkig zou uitzienwant van zulk een overeenstemming zoeken wij tot nog toe vergeefs een enkel voorbeeld in de geschiedenis. Wij voor ons hebben weinig vertrouwen op zulk een onderlinge regeling door de vorstenomdat, wij den waarborg missen dat de waarachtige belangen der volken door alle vorsten altijd juist, worden begrepen. De beste grondslag van den vrede is in onze oogen nog altijd liet onderling overleg van vorst, en volk tot regeling hunner eigene zaken naar regt, en billijkheiden daardoor zooveel mogelijk in voldoening aan ieders billijke eischen. Waar in eiken staat binnen 's lands rust en tevredenheid heerschen bestaat weinig gevaar voor oorlogen zal zich niet spoedig een verleidelijke gelegenheid opdoen vooreen ondernemenden en oorlogzucht,igeu nabuur. Daar zal geen Torst behoefte gevoelen om in een buitenlandscheu oorlog afleiding te geven aan de ontevredenheid des volks en in krijgsroem en over- rnagt naar buiten vergoeding te schenken voor het gevoel van binnenlaudsche onderdrukking en dienstbaarheid. Waar echter onnatuurlijke toestanden in het leven zijn geroepen meestal juist door vorstelijke boedelbereddingwaar een Koninkrijk Polen wordt, verdeeldwaar Oostenrijk rich wil handhaven in Italiëwaar de Deensohe en de Duitsche rigting elkander willen overheerschendaar blijft, stoffe voor oorlog voorhanden en zal bet eer. avontuurlijken oorlogsman nimmer aan voorwendsels ontbreken. Met, groote ingenomenheid spreekt de Keizer van zijn trac- taat met Italië van 15 September. Hij ziet er de bevestiging in van het nieuwe Koninkrijkzich niet meer met zwakke banden hechtende aan het kleine aan den voet der Alpen verscholen Sardinië, maar zijn hoofdstad vestigende in het hart, des lands. Hij ziet er te gelijk in de onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel, daar Italië zieh verzoent met het Katholicisme, en zich verbindt om de grenzen van den Ro- meiuschen Staat t.e eerbiedigen er. te beschermen. Men zietde Keizer vermijdt, alle bespiegelingen over de toekomst, over mogelijke gebeurtenissen en daaruit voortvloeijende nieuwe toestandenmaar bepaalt, zieh alleen tot het tegen woordige en tot den zuiveren inhoud van het, verdrag. Wij zouden ons zeer verhengenindien het, bleek' dat Italië zieh met deze beschouwingen vereenigde. Laat het zich gelukkig en tevreden gevoelen met. zijn tegenwoordigen toestand en zijn nieuwe hoofdstad Florence. Waartoe zoo koortsig ge jaagd naar het bezit, van Romealsof Italië buiten Rome niet bestaan kon De beweringen dat, het bezit van Rome, dat de wereldlijke magt des Pausen onmisbaar was voor zijn onafhankelijkheid als hoofd der Katholieke Kerk. hebben ons nooit kunnen overtuigen. Die Katholieke Kerk zelve waar borgt. den Paus zijn onafhankelijkheiden hot getuigt, niet, van den goeden smaak van Guizotnoch van zijn ernst als geschiedvorscherte spreken van een onttroonden Paus zwervende en bedelende te midden der Christenheid. In het hoof' cler Katholieke Kerk zullen altijd de luister en de magt der Kerk zelve zieh vereenigen als in een krachtig alles omvattend en alles beheerschend middelpunt,. Wij zagen altijd, ook weer in de laatste dagen, de onaf hankelijkheid des Pausen als hoofd der Kerk belemmerd door zyn hoedanigheid van wereldlijk vorst. Geen enkele regering heeft, het regt om den Paus tot verantwoording te roepen wegens de leerstellingen en be ginselen die hij goed vindt te verkondigen maar tot den wereldlijken vorst, te Rome spreken de overige Europesche vorsten als tot hun 's gelijken. De Fransehe Keizer bouwt zijn regt om de bisschoppen te berispen en toezigt te houden op hunne "boorden en daden alleen op hunne hoedanigheid van staats-ambtenaren hij herinnert nu weer inde troonrede die wij besprekendat de Katholieke geestelijkheid ook buiten haar eigen werkkring invloed en magt uitoefent in den staat, dat <te wet op het. onderwijs haar een groot deel toevertrouwt, van de opvoeding der jeugd dat zij krachtens de kieswet zitting neemt in dn openbare raadzalen krachtens de grondwet in den Senaat, en dat door deze vermenging van zuiver godsdienstig en staatsgezag ook een staatstoezigt noodzakelijk js. Wij voor ons vinden dit onwederlegbaar juist gerede neerd wij zijn groote voorstanders van de vrijheid van kerk en geestelijkheidmaar alleen ook onder voorwaarde dat, alle wereldlijk gezag haar onthouden blijft. De Pauselijke nuncius aan het Fransehe hof prijst de bisschoppen van Orleans en Poitiers wegens hunne houding in de zaak van den bekenden zendbrief, waarover zij het, ongenoegen der Fransehe regering hadden ondervonden. Als vertegenwoordiger of gemagtigde van het hoofd der Katholieke Kerk had de nuncius ongetwijfeld volkomen vrijheid van spreken, en niemand had het regt hem daarover lastig te vallen. Maar de nuncius is tevens gezant van het hof van Rome bij dat van Parijsen nu vindt de Fransehe Minister van Buitenlandsehe Zaken vrijheid om hem zijn verwondering te betuigen over deze goedkeuring van geschriften die in strijd zijn met de grondwettige instellingen van Frankrijk, en tevens den Fransehen gezant te Rome last te geven om aldaar bij de Romeinsohe regering te klagen over den inbreuk door den nuncius gemaakt op het volkenregt en liet Fransehe staatsregt. De nuncius zelf heeft zieh verpligt gezien gehoor bij den Keizer te verzoeken en zijn leedwezen te betuigen over het openlijk bekend worden van zijn brief, met bijvoe ging der verklaringdat, hijdoordrongen van de verpligtin- gen zijner staatkundige betrekking, nimmer het voor nemen heeft gehad om van de regelen van het volkenregt af te wijken. Maar al achten wij alzoo om op de Italiaansche zaken teru te komen het bezit van Rome voor de onafhankelijk beid des Pausen niet onmisbaar, wij zijn tevens van meening dat Italië ook buiten Rome wel leven kan. Zooals dit Koninkrijk tegenwoordig is gevestigdmet, Florence tot hoofdstadkan het al zijn belangen regelen en zieh inrigten op een blijvenden voet. Het heeft niet noodig koortsig te jagen naar het bezit van Rome en Yenetië. Beide behooren ontegenzeggelijk tot Italië, en als dit jonge Koninkrijk zich eervol handhaaft, op de plaats die het heeft ingenomen onder de staten van Europaligt het naar onze meening in den natuurleken loop der zakendat ook deze gewesten er meê vereenigd zullen worden. Maar het is daarom niet noodig dit tijdstip te verhaasten en daardoor botsingen te veroorzaken en verbittering na te laten. Italië zou vooreerst, tevreden kunnen zijnen van de toektffcft en de geleidelijke ontwik keling der thans nog verwarde toestanden het overige kunnen hopen. Di lTHCIlLA^ m. De Kamer der wurtembergsche Afgevaardigden heeftna eene beraadslaging van 2 dageneen voorstel tot afschaffing der doodstraf met 56 tegen 27 st. aangenomen. EXGKL/AWJ». De minister van koloniën heeft in het Lagerhuis medegedeeld» dat de regering voornemens is de deportatie van veroordeelde misdadigers naar Australië binnen 3 jaren geheel te doen ophouden. De kardinaal iriseman is den 15 te Londen overleden. FKAINHISKJK. Het hof van cassatie heeft den 11 het beroep in de zoo genaamde zaak der dertienen verworpen. De bisschop van Nizza verklaartdat zijn bisdom tot Frankrijk behoort, om zich het genot te verzekeren van de vrijheden der gallikaansehe kerkde Paus daarentegen acht zijn kerkelijk gebied als behoorende tot Sardinië. Te Deuaiuin het noorden des Rijks, heeft in eene steen kolenmijn, waarin bijna300arbeiders waren, eene uitbarsting plaats gehad; 24. lijken zijn gevonden, terwijl nog 10 a 15 personen vermist waren. Het blad l' Unité catholique is door het hof te Parijs ver oordeeld. ter zake van afkeuring van het gedrag der regering ten aanzien van den pauselijken zendbrief, en dus wegens het bespreken van staatkundige aangelegenheden zonder magtigiug daartoe. De heer Lecourlier, bisschop van Montpellier, verklaart, in een brief aan zijne geestelijkheiddat de encyclica bestemd is niet voor de geloovigen in het algemeenmaar voor de herdersaan wier overweging worden onderworpen ingewik kelde vraagstukken en geenzins dootrinale definitiën of on veranderlijke dogma's hij keurt, het zeer at, dat de daghladen zich in de zaak gemengd en zieh een oordeel aangematigd hebbennog vóór dat de bisschoppen gesproken hadden. De heer Chigi beklaagt zich over de openbaarmaking zijner brieven aan de bisschoppen van Orleans en van Poit.iers aangezien hij zich echter apostolische nuncius onderteekend hadwas de regering genoodzaakt in den schrijver den pauselijken vertegenwoordiger te erkennen. Hi] is bij den Keizer ten gehoore geweest, en heeft, zieh over het voorge vallene verontschuldigd. De Académie des sciences morales heeft den heer Cochin een warm voorstander van 's Pansen wereldlijk gezagmet 17 stemmen tot lid benoemd. De heer Guizot stemde voor hem. Zijn liberale mededinger, de heer Bersot, verwierf 16 stemmen. Het hervormde kerkbestuur te Parijs heeft, in weerwil vau het, protest der 3 predikanten de gedane benoemingen be krachtigd De minister van onderwijs heeft het onderrigt, in de toonkunst ais verpligtend voorg°schreven in He lagere normaalscholen en in de lycea. Den 15 heeft, de Keizer de zitting van den Senaat en het Wet.g. Ligchaam geopend. Z. M. zeidedat de conventie van 15 Sept., losgemaakt van hartstogtelijke interpretation 2 groote beginselen bevat: de bevestiging van het nieuwe koningrijk Italië en de onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel. Wat, het binnenland betrof, verzekerde hij de regten van het burgerlijk gezag ongeschonden tegenover de geeste lijkheid te zullen handhaven, en het lager onderwijs te zullen uitbreiden vermitsbij het bestaan van het algemeen stem- regt ieder burger behoort te kunnen lezen en schrijven. Door de vrijzinnige handels-wetgeving was de binnenlandsche handel sedert 1852 van 2614 tot 7000 millioen fr. gestegen. ITALIË. De regtbank te Mondovi heeft den bisschop veroordeeld t.ot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het afkondigen van den zendbrief zonder verlof der regering. Sedert is de afkondiging veroorloofdmet uitzondering van de stellingen welke met de constitutionele instellingen des Rijks in strijd zijn. Door de uitbarsting van de Etna is in de omliggende vallijen reeds voor 1 millioen schade aangerigt. Laatstelijk was zij afnemendmaar de Vesuvius werkte des te heviger. De genl. Cialdini heeft om bijzondere redenen verzocht ontheven te mogen worden van het opperbevel der militaire afdeeling van Turynde genl. Cucchiari is nu tot die be trekking geroepen. De Koning heeft te Florence den schouwburg Pergola bezocht en ïs door het zeer aanzienlijke publiek met geest drift ontvangen. De prachtig gekleede dames in de voorste reijen droegen bloemruikers met het kruis van Savoije. Het ministerie van onderwijs is reeds naar de nieuwe hoofdstad verplaatst; dat van buitenl. zaken zal in het Palazzo vecchio worden gevestigd. Het paleis der vijfhonderden en dat der uffici zijn nagenoeg gereed voor de zittingen der beide Kamers. Het adres van den gemeenteraad van Turijn bevat eene betuiging van leedwezen over het vertrek des Konings, eene zuivering van den blaam van pligtverzuim bij het onlangs voorgevallenewijl men zich met de nationale garde over de bewaring der rust verstaan had, en eindelijk de verklaring, dat de bevolking der stad, het vergoten bloed niet kunnende vergetenhet zeer betreurt noch van de ministers noch van de wetgeving, de haar verschuldigde geregtigheid te hebben kunnen erlangen. Den 15 hebben de syndicus en 2 raads leden dit adres den Koning aangebodendie het aangenomen en de bevolking van Turijn van zijne welwillende gevoelens verzekerd heeft. De Kamer heeft het eerste art. van de wet op de gelijk matige invoering der burgerlijke wetgeving aangenomen. OOiTENKIJK. Het, hoog militair geregtshof te Ofen heeft den grondbe zitter Nedezky, rijks-ambtenaar te Benitz, wegens hoogverraad, ter dood veroordeeld doch deze straf is in 20jarige gevan genis veranderd. Paul Almazy en 5 anderen zijn tot 14 en sommigen tot 6 jaren gevangenisstraf verwezen. De minister van financien heeft eene overeenkomst gesloten tot betaling der schuld aan de Bankmet de crediet-instelliug en het huis Rothschildt, elk voor 3 millioen, en voor de overige 5 millioen met voorname bankiers. De adressen van trouw, door ingezetenen van Triest aan den Keizer gezonden, zijn van 12000 onderteekeningen voorzien De financiële commissie heeft voorgesteld om het gezant schap te Kassei met dat te Stuttgart te vereenigen. De regering heelt daartegen aangemerkt, dat Kassei thans het brandpunt is van woelingen der pruissische voorstanders van de Nationale - Duitsche - Vereenigingen dat deze mannen noodwendig in liet oog moeten gehouden worden. Den 13 hebben de studenten te Padua zich op eene be denkelijke wijze verzet tegen een toscaanschen hoogleeraar. De gouverneur, graaf Toggenburg, heeft zieh derwaarts begeven en, na eene conferentie met de overheden, zijn80studenten in verzekerde bewaring gesteld en 200 huiswaarts gezonden. PRÜIIIEN. De regering heeft aan de begrootings-commissie medegedeeld, dat zij 5 millioen heeft aangewend tot dekking der kosten van den oorlog en 5 millioen voor de gevorderde regeling der grondbelasting. De Afgevaardigde Hoverbeck beweerde aanstondsdat het bewind daartoe zonder verlof van den Landdag niet bevoegd was en alzoo persoonlijk voor dit bedrijf verantwoordelijk is. De heeren Schulze en Faucher hebben een voorstel inge diend om aan de fabriekarbeiders het eoalitie-regt te verleenen, tot verbetering van hunnen toestand. Den 15 is dit voorstel met, eene groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tot leden der commissie van onderzoek van het wetsontwerp op de legerorganisatie heeft de Kamer uitsluitend antiminis- teriëlen benoemd en tot hunnen voorzitter den heer v. Bockum Dolffs. De begrootings-commissie stelt in haar verslag voordat het Huis verklare in de begrooting vruchteloos eene juiste splitsing der staatsuitgaven gezocht te hebbendat het wetsontwerp op het leger omgewerkt en getemperd behoort te wordendat voor het onderwijsde onderwijzers en de lagere ambtenaren grooter sommen behooren uitgetrokken te wordendat de belasting op de gebouwen tot haar oorspron- kelijken maatstaf moet worden teruggebragtmet verlof aan de gemeentebesturen tot het maken van plaatselijke veran deringen. RUSLA.N». De Keizer heeft op het adres van den adel van Moskou geantwoorddat het reeds door hem verrigte tot waarborg strekt voor het vervolgdat het geen onderdanen past zijne bedoelingen vooruitteloopennoch eene klasse om voor andere het woord te voerendat hij zulke afwijkingen belemmerend voor zijne ontwerpen acht en vertrouwt, dat zijn getrouwe adel dergelijke stappen niet zal herhalen. Het blijkt, dat de krachtigste voorstanders van het adres de sterkste tegenstanders van de afschaffing der lijfeigenschap zijn geweest en zij dus eene constitutie verzocht hebben niet, uit vrijzinnige begrippenmaar om den verloren invloed invloed te herwinnen. Polen. Het ontwerp voor de reorganisatie van het bestuur is te Warschau aangekomen: het stadhouderschap, de pro vinciale en districts-besturen worden daarbij opgeheven en vervangen door 27 departementen elk met een prefect en het, geheel onder het bestuur van een civielen gouverneur en opperbevelhebber der troepen. Deze inrigting, geheel op russischen leest geschoeid, behaagt weinig aan de bevolking. SiLEE§WS.5H-iI0t.,»TEI!N Den 6 is in verschillends steden o. a. teSleeswijk, Husum, Eckernförde Frederikstad en Flensburgden eersten ver jaardag van de bevrijding der hertogdommen feestelijk gevierd. SPANJE. De Staatsraad heeft besloten dat de zendbrief mag afge kondigd worden met weglating van datgeen waardoor in breuk wordt gemaakt op de regten der kroon. STATEN. Het aanzienlijkjgebouw der Smithsonian Institution teWasbing- tonwaarvan de vestiging en inrigting 325000 d. gekost heeft, is verbrand. Yan de bibliotheken is veel gered, maar alle boeken hebben, zoo niet door vuur en rook, dan toch door het water geleden. Den 3 Febr. zijn 3 officieuse commissarissen der Separatisten op het fort Munroe aangekomenom over den vrede te on derhandelen. De President Lincoln en de staatssecretaris Seward zijn hen te gemoet gegaan en hebben met hun een onderhoud van 4 uren gehadmaar de beproefde poging is wederom mislukt. Het noordelijk Congres heeft, met 119 tegen 56 en dus met de hiertoe vereischte meerderheid van J der stemmen de bepaling aangenomen waarbijmet wijziging der consti tutie de slavernij in de Ver. Staten wordt afgeschaft. JAPAN. Het engelsche eskader is te Jeddo moeten blijven. De Mikado wordt gezegd niets te willen weten van de jongste overeenkomst. De prins van Nagato maakt aanstalten tot het herstellen zijner verwoeste batterijen. De Japanezen hebben 2 fransehe matrozen vermoord. De moordenaars van de 2 engelsche officieren zijn gevat en ter dood gebragt. BIWENI/AN». Staten-Generaal. Bij de 2" Kamer zijn ingediend: een wetsontwerp houdende toevoeging bij de middelen van 1864 van het batig saldo, van ruim f 3.400.000. van de rekening en verantwoordiging van de regeling van het muntwezen in Indieeen wetsontwerp tot bepaling van den suiker-accijns op 27 van de 100 n. ponden broodsuiker, en zulks ten gevolge van het te Parijs lusschen NederlandBelgie FTankrijk en Engeland gesloten verdrag. Nieuwe Ondernemingen. De gemeenteraad van Am sterdam heeft den 9 concessie verleend aan C. Soetens voor een paardenspoor van de Willemspoort tot de de Eenhoorn- sluisen aan Mr. J. A. v. Eijck q. q. voor een dito tusscher

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2