ALKMAARSCHE COURANT Zevenenzestigste Jaargang. 1865. IS? gpf Pi\ 10. ;,o Zondag; 5 Maart. (Dfficiccl ©cbccltc. Politiek ©uetrstgt- CTÏekclijfcscïtc öcriglcti. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg- op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HE HM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroecer. H M de Koningin-Moeder, Anna Baulowna, geb. Grootvorstin van Rusland is den 1 Maart's namiddags te 4| uren in tegenwoordigheid der geheele Kon. familie (de Groothertogin van Saksen-Wei mar was 's avonds te voren te 's Hage aangekomen), overleden. De borstaandoening, waaraan zij eeni"c dagen leed, ging gepaard met groote benaauwdheüdnwaardoor hare krachten werden uitgeput; evenwel is zij, nadat haar de' kerkelijke bijstand was verleend, kalm en zacht ontslapen. H. M. was den IS Jan. 1795 te Petersburg geboren en trad in 1816 in het huwelijk met den prins van Oranje, later Koning Willem II. Haar braaf karakter en hare groote weldadigheid verwierven haar de hechte genegenheid van het Nederlandsche volk. i a i 1 0 T Het lijk der ontslapen Vorstin is, volgens de voorschriften der Gneksche kerk, op een paradebed gelegd en den 3 in eene eikenhouten kist geplaatst, welke door eene andere van mahoniehout zal worden omvat, zijnde op haar uitdrukkelijk verlangen geene balseming geschied. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende advertentiën. De COMMISSARIS des KONINGS iu de provincie NOORD-HOLLAND Herinnert alle autoriteiten en eenieder, die daarbij belang mogt hebben, aau de bepalingen der wet van den 8 No vember 1815 (Staatsblad n". 51) en aan den inhoud van art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Staatsblad n°. 40), betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers voor den eersten July aanstaande intedieneuaangezien aan die wetsbepalingen zoo nu als in het vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem. De Commissaris des Konings voornoemd, den 10 Feb. 1865. ROëLL. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis van de belanghebbenden Dat de brug in denTwuiverweg, genaamd de Mirakelenbrug, uithoofde vau geheele vernieuwing van af den 6 Maart e.k. tot nadere aankondiging, voor de PASSAGE GESLOTEN ZAL ZIJN. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PON l. 25 Fehruarij 1805. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbende loteliugen voor de nationale militie dezer gemeente: Dat de militieraad iu dit distriet dit jaar zijne zittingen te Hoorn zal houden en op Donderdag, den 16 Maart e.k voormiddags ten lip ure ten raadhuize dier gemeente zal onderzoekende reclames wegens eenigen wettigen zoon broe- derdienst en ligchaamsgebrekenbij de loting voor dit jaar opgegeven. Zij noodigen degenen die wegens IilGGIIAAiHÜiCE BREKEN vrijstelling van dienst verlangen, uit, bij die zitting tegenwoordig te zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PON I\ den 28 Feb. 1863. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Koningskrachtens daartoe bekomen hoo< geren lastter kennis van de ingezetenen Dat ter gelegenheid van het treurig overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, gedurende acht dagen na hedenalsmede op 'den dag vóór de begrafenis en op den dag der ter aarde bestelling van het vorstelijk lijk, alle publieke vermakelijkheden zullen behooren te zijn gesloten terwijl tevens gedurende dieu tijd de klokken der gemeente driemaal daags, telkens een uur lang, zullen worden geluid. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Maart 18-65, De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat het suppletoir kohier der directe gemeente-belasting over 1864, den 1 dezer door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd en op heden aan den gemeenteontvanger ter invordering uitgereikt is. Burgemeester en Weihouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 4 Maart 1865. De Secretaris SPANJAARDT. Terwijl de onderhandelingen tot herstel des vredes in de Noord-Amerikaansche Staten mislukkenneemt het Nationaal Congres een besluit dat op de verhouding tusschen Noord en Zuid van belangrijken invloed moet zijn het besluit om de afschaffing der slavernij in de constitutie op te nemen. Ofschoon dit besluit de hereeniging ongetwijfeld bemoeijelijkt, is echter het vraagstuk der slavernij reeds niet ineer het [grootste bezwaar tegen de herstelling der Unie. Oorlog .voedt afkeer en volkshaat, en terwijl langzamerhand de aan leiding tot den oorlog op den achtergrond geraakttreden ,de ellende van den krijg en de onderlinge verbittering op den voorgrond. Niets is natuurlijker; want de oorlog zelf slaat dieper wonden dan elke werkelijk bestaande of inge beelde grief vóór zijne uitbarsting. Het <*aat in 't groot gelijk in 't klein. Twee huisgezinnen bebben onderling geschil een geschil zelfs dat moeijelijk bijgelegd schijut te kunnen worden. Wanneer nu eenige leder, van de beide gezinnen eindelijk handgemeen raken en met bebloede neuzen en hlaanwe oogen in den schoot hunner familie term: keerendan zal zeker de weinige hoop op verzoening, die misschien nog bestond, wel geheel vervlogen zijnen als er over bemiddeling gehandeld wofdt en de wederzijdsehe grieven worden opgeteld dan zal de aanleiding tot het gevecht bijna vergeten zijn maar het. gevecht, zelf zal blijken de grootste hinderpaal voor nieuwe toenadering te zijn. Oorlog kweekt, verbittering en volkshaat,men wil eindelijk, als de nood wat hoog stijgt alles toegeven behalve den eisch tot scheiding. Zoo hoort men ook herhaaldelijk ver zekeren en het, verschijnsel komt ons allezins verklaarbaar voor dat de Zuidelijke Confederatie bereid zou zijn allerlei zaken toe te geven, die zij aanvankelijk belangrijk genoeg achtte om den oorlog te beginnenzij zou bereid zijn om de slavernij afteschaffenom groote liandelsvoordeelen aan Erankrijk 'te schenkenzoo zij slechts volkomen scheiding van de Unie, eigen onafhankelijkheid kon verkrijgen. En wie weet ot zij zelfs op de onafhankelijkheid zoo keurig zou zijn, en niet geneigd zou wezen om eenigen vreemden invloed te dulden, zoo het slechts geheel vrij kon worden van eiken band met de Unie. Er schijnt voor de Confederatie evenwel vooreerst weinig gelegenheid te bestaan om door het aannemen van vreemden invloed te gelijk met vreemde hulp zich de onafhankelijkheid of liever de scheiding van liet Noorden verzekerd te zien want noch Frankrijk noch Engeland leggen eenige geneigdheid aan den dag om door de erkenning der Zuidelijke Confederatie of door eenige andere stoffelijke of zedelijke ondersteuning de afgescheiden staten te helpen. Terwijl de oorlog in de vroeger Vereenigde Staten alzoo nog een vrij goed vooruitzigt op voortdurenden bloei schijnt te "hebbenkomen ervan tijd tot, tijd berigten over, die ook van den oorlog in Mexico spreken als van een zaak die nog tamelijk wat levenskracht en levensvatbaarheid bezit. Men moet toegeven, dat deze berigten zeer verward en zeker niet geheel te vertrouwen zijn zij komen uit Nieuw-York en melden dat generaal Bazaine in de Mexieaansobe provincie Oaxica herhaaldelijk is geslagen en de Mexicaansche patriotten allerwege het hoofd weder opstaken waar de Fransohe troepen het land verlieten. Maar ofschoon niemand zich op deze berigten zal durven verlaten, meenen wij echter te mogen vragen of zij zooveel minder vertrouwen verdienen dan de tijdingen die door Fransche tusschenkomst tot, ons komen. De troon van Keizer Maximiliaan zou alzoo nog tamelijk wankel staan maar ook al wordt die nieuwe zetel niet door de Mexicaansche patriotten bedreigd de Keizer zit er niet, op rozen, tenzij van een zeer doornig soort. Iu zekeren zin ging hij ouder goede voorteekenen behalve echter de fïnaneiëeie naar Mexico. De Paus schonk hem zijn geestelijken bijstand, en Napoleon zijn stoffelijke bescherming de,zegen des priesters en liet zwaard des krijgsmans zouden hem steunen. Maar wat gebeurt? Men beweert, dat de aanbevelingen die de nieuwe Keizer uit Parijs meêbragt niet zeer overeen kwamen met de raadgevingen die hij te Rome had ont vangen. Zoo zouden het wetboek Napoleon, het, burgerlijk huwelijk, de vrijheid der eeredieusten en het in bezit nemen der kerkelijke goederen door den staat slecht te rijmen zijn met de vermaningendie in Mexico aankwamen uit de stad waar de laatste algemeene zendbrief van uitging. Keizer.Maximiliaan moest partij kiezenen hij heeft ge kozen.' Kortomde loop der zaken in Mexico is geheel teven den zin der geestelijkheid. De kerkelijke goederen zullen niet aan de kerk worden teruggegeven, en de invloed der geestelijkheid op de regering zal veel geringer zijn dan men reden had om te verwachtende staat zal zooveel mogelijk zijn onzijdig gebied bewaren. Zoo zou men moeten erkennendat inderdaad de kerkelijke partij in Mexico al zeer ongelukkig is geslaagd in hare poging om zich een overwigt te verschaffen in den staat. Zij heeft tegen de regering van Juarez, waartegen zij zich niet geheel opgewas sen gevoelde, een sterker magt ingeroepen die haar stellig te mavtiv is. De stelling des Keizers moet eventueel uiterst moeijelijk zijn de partij die hem het meest genegen was verwijdert hij van zich zal hij de andere partijen die hem niet wenechten daardoor tot zich kunnen lokken Ziet hij no<* meer heil in pogingen om zijn aanvankelijke tegenstan ders te winnen dan in den zekeren steun der priesterschap Dan moet de overtuiging wel bij hem vast staandat een revering volgens den wensch der kerkelijke partij onmogelijk een volk kan bevredigen. Doch zoolang er nog bajonetten schitteren in de stralen der Mexicaansche zon is het zeer twijfelachtig wie daar de eigenlijke gebieder is en wiens inzivt de weegschaal naar deze of gene zijde doet overslaan. Eerst als de laatste Fransche troepen de terugreis naar het vaderland zullen hebben aanvaard en wanneer zal dat gebeuren? zal de toestand van Mexico ophouden kunstma tig te zijn. en zullen de verschillende invloeden en krachten niet meer door vreemde tusschenkomst in hunne vrije werking vestoordweer onbelemmerd in onderlinge worsteling en wrijving komen om dien toestand te vormen dien de ge steldheid des lands, of liever des volks, vordert. Dan zal liet openhaar worden welke de persoonlijke gezindheid des nieuwen Keizers is, welke invloeden hij te hulp meent te moeien roepen, op welke beginselen hij durft bouwen als hij den zedelijken moed heeft op een beginsel te bouwen en welke rigting in Mexico magtig is, magtig met den Keizer of magtig tegen den Keizer. In Italië om tot Europa terug te keeren gaat de overbrenging van den zetel der regering in gewenschtc orde, zonder verdere schokken en rustverstoring voort. Turijn komt, ook weer tot, rust, en de verzoening met den Koning schijnt goede vorderingen te maken. Zooveel schijnt zeker, dat het gebeurde geen belangrijken indruk zal achterlaten. De rust scheen vooral ook verstoord door een vrij sterke vrees voor inlijving in Frankrijk, voorverkoop aan Napoleon. Dit is begrijpelijkhet gebeurde met, Nizza en Savoye is nog niet, vergeten en nu was liet niet onverklaarbaar, dat bij het volkwelligt op inblazing van deze of gene ontevre den partij, liet vermoeden ontstaat, dat Piemont met Turijn de prijs moet zijn van het September-verdragvan de beves tiging van het Italiaansche Koninkrijk door de aanneming eener nieuwe meer geschikte hoofdstad van de ontruiming van Rome. Pruissen heeft inmiddels in een nieuwe nota aan Oosten rijk de voorwaarden meegedeeld, waarop het tot de regeling der Sleeswijk-Holsteinsche zaken zal overgaan. Om de regeling dier zaken zelve schijnt het zich weinig te bekommeren door wien en hoe de Hertogdommen voortaan geregeerd zullen worden is van latere zorg en ondergeschikt, belang. Maar wat op den voorgrond gesteld wordt, zijn de vruchten die Pruissen van het volvoerde bevrijdingswerk verlangt te plukkenregt tot het werven in Sleeswijk-Holstein van matrozen voor zijn vloot liet bezit van het grondgebied waardoor het verbindings-kanaal ti-sselfeu de Noord- en Oost-zee gegraven zal worden met vestingwerken aan de beide monden van dit kanaal en gelegenheid aldaar tot verblijf van Pruissische oorlogschepen het bestuur over de telegraphie en het postwezen in de beide Hertogdommen het plaatsen der krijgsmagt van de Hertogdommen ouder de bevelen van Pruissen, evenwel, hoe edelmoedig, zonder schade toe te brengen aan het contingent dat zij zullen moeten leveren aan het Bonds-leger. Of het stellen dezer eischen de onderhandelingen met Oos tenrijk zeer zal bespoedigenis niet zeer aannemelijk maar Pruissen's houding en Pruissen's plannen zijn er duidelijker door geworden zoo duidelijk dat niemand zich daaromtrent meer vergissen kan. BELGIE. Ook de bisschoppen van Luik, Namen Doornik en Brugge hebben geprotesteerd tegen de aanhangige wet rakende de geldelijke betrekkingen tusschen de kerk en den staat. ISariTSCEILAlS©. In het Groothe-togdom Baden is den 27 Jan. eene nieuwe wet op het schooltoezigt uitgevaardigd, welke in Julij 1.1. door de beide Kamers met bijna eenparige stemmen was Goedgekeurd. Vau de zijde der r. katholieken is tegen deze wet een petitionement op touw gezet, totdat de Groothertog, op aanraden van deu Staatsraadweigerde om meerdere ver zoekschriften over dit onderwerp aantenemen. De tegenstan ders hebben toen eene vergadering willen houden in eene kerk te Manheimmaar de menigte had het gebouw zoodanig gevuld, dat dit onmogelijk was. Men is toen, onder uit- jouwing en beleedigingen door het volk naar het tegenover 'liggende Ludwigshafen overgestoken maar aldaar werd de bijeenkomst door de beijersehe overheid belet, omdat in Beijeren openbare vergaderingen van vreemdelingen zonder bekomen vergunning niet veroorloofd zijn. EltGËLMU De Koning van Abyssinie heeft de schepen der engelsche gemagtigden'in beslag genomen en den consul iu ketenen doen slaan. De gezant bij de Vereen. Staten lord lp/ons, wordt wegena den slechten staat zijner gezondheid vervangen door sir Fred. Bruce, uu gezant in China. FRANKRIJK. is uitGenoodigd om bemiddelend optetreden in het geschil tusschen Brazilië en Uraguya, zijnde de stad Paysandu reeds door de braziliaansche troepen, met behulp van den tegen zijn gouvernement opgestanen genl. Floresingenomen terwijl de hoofdstad Montevideo bedreigd wordt. De Keizer heeft 100 prachtexemplaren der door hem ge schreven ./Geschiedenis van Caesar" gezonden aan de leden der Keiz. familieaan eenige Souvereinenaan de ministers, de leden van den Geheimen Raad, eeuige "maarschalken, staatsmannen cn geleerden.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1