Jngcsonbeu Plukken. iliemvs. ittarfttbcrtgtcn. verecnigiiieen zou veroorlooven. Dit werd door de meerderheid zeer toegejuicht, en het amendement vérworpen met 233 tegen 17 st. Den 4 hebben de heeren GouinMagnin en Picard den financiëelen toestand besproken. Laatstgenoemde gaf de vrees te kennen, dat.de regering meer voor openbare werken besteedde, dan de staat der schatkist gedoogde. De minister Rouher antwoordde, dat de regering eerlang eene voordragt, zou doen om in G jaren 360 millioen voor groote werken te besteden, zonder dat. er buitengewone maatregelen noodig Waren tot verkrijging dier gelden. Het voorstel van den h*.<le Keauc.e om aan de huisvaders meer vrijheid te geven in het beschikken over hunne ualaten- schap is den 5 door de ministeriëele redenaars en de heeren Gueroult en Marie bestreden en met. 199 tegen 42 st. verworpen. Men verzekertdat de Keizer misnoegd is over het. beletten van het spreken des heeren Pavredie niets gezegd heeft waarover hij zich persoonlijk gekrenkt gevoeltaangezien hij zijne vroegere overtuiging niet verloren heeftmaar slechts de gelegenheid afwacht om daarvan het bewijs te geven. De afgetreden minister Boudel is tot secretaris van den Senaat benoemd. De Keizer heeft bevolendat het borstbeeld van Richard Cohden in het muzetm van Versailles zal geplaatst worden. STALïE. Den 28 Maart hebben in de Middellandsche en Adriatische zeeëen zware stormen gewoed waardoor vele schepen zijn verongelukt. In de laatste week der maand zijn de bloeijende olijf- en oraujeboomen aan de kust. van Genua bevroren, Zelfs op Sicilië is sneeuw gevallen. De minister van finaucien heeft zich het ongenoegen der toskaners op den hals gehaald door onverwachts te bepalen, dat de toskaansche munt binnen 10 dagen moest iugewisseld. wordendoor welken korten termijn veel ongelegenheid is veroorzaakt. De genl. Fanti is te Florence overleden. Si IKRKflMJH E STA A T De genl. de Monlebello heeft verscheidene afdeelirigen franschen bestemd om 6 rooverbendeudie in de provincie Aquiia willen doordringen te bevechten en te vervolgen. De fransche en italiaansche soldaten zullen voortaan bij het vervolgen der roovers de grenzen kunnen overschrijden. UOSTENRIJH De Conslituüonelle Vorstadt Zeitung te Weenen een sterk gekleurd democratisch en ant.i-clerikaal orgaanis wegens buitensporige vrijmoedigheid in het afkeuren der staatkunde van het gouvernementgeschorst. Den 31 toen de Afgevaardigde Kaiserfeldbij de behan deling der hegrooting van de liongaarsche hofkanselarijhet. bewind met. nadruk interpelleerde, zeide de minister v. Schmer- liny .- uw ij gevoelen voor de zich noemende oud-conservatieve (magyaarsche) partij daar te lande niet, de geringste sympathie. Veeleer beschouwen wij haar ais -samengesteld uit onze ver- klaardste en hardnekkigste tegenstanders." Den 1 April werden de hoofdstukken der begrooting betreffende boven genoemde kanselarij en die van Zevenbergen en Croatie aangenomen. De Sultan heeft het, verlof ingelrokken, sedert onheugelijke tijden aan de Zevenbergers verleend, om in den nazomer en den winter hunne talrijke kudden schapen naar Wallachije en de Dobrudscha te zenden. PWKTUGAL. Van het fort Belem voor Lissabon is gevuurd op de noord-amerikaansehe fregatten Niagara en Sacramentodie vóór den door de overheid bepaalden tijd de Taag wilden verlaten om jagt te maken op den gepantserden stormram der separatisten Stonewall Jackson eerstgenoemd fregat werd in de achtersteven getroffen en 1 man gedoodwaarop beide weder ten anker kwamen. De amerikaansche gezant heeft, het ontslag van den bevelhebber van Belem gevorderdaan welken eisch voldaan isom dat van de Niagaraalvorens het schot te ontvangen, geseind was. dat men de vermaning om ten anker te komen had begrepen. PRUISEN De Gedeputeerden hebben, na het doen blijken van hunne ingenomenheid met het. amendement der heeren Michaëlis tlennig en Rancherom het bedrag der niet door specie gedekte bankbiljetten op hoogstens'60 millioen te bepalen, het, regeringsvoorstel tot aanvulling der bank-wet van 1S46, strekkende lot het, vestigen van hulpbanken in de duitsche Staten, zoowel als het voorstel om het alleen te Hamburg en in de Elbe-hertogdommen te doen, verworpen. Dén 5 heeft de minister van oorlog een wetsontwerp in gediend ten doel hebbende om in de' eerstvolgende 6 jaren 19 millioen tb. te besteden tot uitbreiding der marine, 10 Mil lioen door eene leening te verkrijgen, zonden besteed worden voor den aanleg van havenwerkenen het uitrusten van oor logschepen. Hij verklaardedat de oprigting en bevestiging van een maritiem etablissement in debogt van Kiel. de versterking der monden van de Jahdeen het aanschaffen van gepantserde vaartuigen genoemde uitgaven noodzakelijk maken. Te rekenen van 1872 zou jaarlijks minstens 1 p.ct. der leeuirig afgelost kunnen worden. De Tol-verbintenissen zijn den 6 door de Kamer, na eene korte discussie eenstemmig goedgekeurd. Under de poolsche ambtenaren in Posen is eene samen spanning ontdekt, waarop al de zoodanigen van hunne be trekkingen zijn ontzet. Op 30 en 31 Maart is te Berlijn eene vergadering gehou den van de Frankforter commissie ran zesendertig, van de commissie der groote slees wij k-holsteinsche volksvereeni- ging en andere belangstellenden. De vertegenwoordigers der hertogdommen weuschten beiden in het Duitsch Verbond en in het Tolverbond opgenomen te zien cn warenwet bereid om in vele door Pruisen gestelde voorwaarden voor de ver heffing van den erfprins v. Augustènburg te treden maar niet in die tot afstand der beschikking over het Jeger zonder de medewerking der staatsmachten tot afstand van het bestuur van het postwezen en de telegrafie en tot, het afleggen van den vaandel-eed aan den prnissischen monarch. KVSLANB. Polen. Te Warschau is weder eene samenspanning ont dekt, 0|i aanwijzing van een ambtenaar der politie, die daarvoor eene belooning van 1000 zilv. roebels heeft, ont vangen. Vele personen zijn ter dier zake weder gevangen genomen de 3 hoofdaanleggexsdie van pruisischo passen voorzien waren, aan de grenzen. 3 Israëlieten zijn, onder een talrijk geleide, te Warschau aangebracht, beschuldigd van, als zoogenaamde hang-gensdarmeseen gezin van" 5 personen te hebben vermoord. In het laatst vati Maart, zijn weder 2 transporten veroor deelden naar de binnenlanden van Rusland gevoerd en bleven nog 454 gevangenen op de citadel aanwezig. W E SI. E E NIGB R ST A 'ff K N Den 14 Maart is Sherman van Fayetteville naar Goidsboro getogenonder weg alle magazijnen en katoenfabrieken vernielende. De genl. der separatisten Hardee is met, 20000 man uit eerstgenoemde stad naar Raleighde hoofdstad van Noord- Carolina teruggetrokken waarwat. bevestiging behoeft Lee met eene aanzienlijke macht uit, Richmond zou zijn aangekomen. De bladen van Richmond melden dat Johnston den 19 bij Beutoville de voorhoede van Sherman heeft aangetast en met verlies van 3 stukken geslagen j hoewel zijversterking be komen hebbendebij een tweeden aanval stand hield', en dat Hardee den 16 bij Averysboro eene overwinning behaald heeft, op de federalisten die 3000 man verloren. Een ruitercorps door Grant afgezonden om in gemeenschap te geraken met Sheridanis bij de Chieahominy gestuit op eene aanzienlijke macht onder Longstreet en onverrigter zake teruggekeerd. Den 11 Maart hebben 2 monitors een aanval gedaan op 2 batterijen aan de baai van Mobile en die tot, zwijgen gebracht. Een hevige storm heeft in die baai verscheidene transportschepen op het strand geworpen. Genl. Thomas maakt zich gereed om met 40000 man van den kant van Knoxville naar Lynchburg opterukken6000 ruiters zijn reeds onderweg. Van Eastport worden 10000 ruiters gezonden om de nog in Mississippi en Alabama be staande spoorwegen te vernielen. Geul. Kir by Smith, van de Zuidelijken, heeft 25000 neger soldaten in zijn commandement ten westen van de Mississippi georganiseerd. Het, Congres der Confederatie heeftin antwoord op de boodschap van den President Davisdiens maatregelen niet, in allen deele goedgekeurd epv hem gebrek aan voorzorg en veerkracht verweten. Het heeft eene proclamatie tot, aan moediging der bevolking uitgevaardigd en verklaart daarin eene verovering, uit hoofde van de geografische gesteldheid des landsvoor onmogelijk. BINNENLAND, Staten-Generaal, De 2e Kamer heeft den 6 de ontei geningswet voor den spoorweg van Eindhoven naar de belgische grenzen met alg. st. aangenomen. Een voorstel van den lieer v. Nierop. om de overlpgging te verzoeken der stukken be treffende de doorgraving, werd met 29 tegen 20st. afgestemd. De leden zijn daarna op reces gescheiden. De heer Groen v, Prinsterer heelt, om redenen van gezondheid, zijn ontslag als lid genomen. De regering heeft een ontwerp van wet ingediend nopens het toezigt bij de oprigting van fabrieken. Benoemingen. Den 31 heeft de raad van Amsterdam met 16 st. tegen 14 op den heer Oordtleeraar aan het gymnasium te 's Hage. tot. hoogleeraar in de geschiedenis en ietteren aan het atheneum benoemd den lieer Th.Jorissen leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Veeteelt. Te Grootebroek is een veehouder inliet bezit, van een schaap, dat vijf leveyde en goed gevormde lammeren geworpen heeft. Oudheden. Den 27 Maart is te Biervliet een beeld ge vondendat waarschijnlijk JVodan voorstelt en aangekocht is door P. Grosman te iJzendijke, Tentoonstelling van Tuinbouw, Deze is den 7 inliet Paleis voor Volksvlijtdoor den burgemeester van Amsterdam geopend met, eene toespraak. Door binnen- en l uitenlandsehe inzenders is eene overschoone collectie bijeengebragt,welke van 8 tot 12 April voor het publiek te bezigtigen is. Aanbestedingen. Den 29 Maarthet vergrooteu der synagoge te Leeuwarden, aan J. L, de Freeze voor 11732. Te Leijdschendam liet gedeeltelijk afbreken en weder op bouwen van de kerk liet, maken van een nieuwe kap, toren en zitbanken, minste inschrijver C. IV. v. Rijswijk te 's Hage, a f 11965. Den 4 Aprilte Enschede, het herhouwen van den toren der lierv. kerk minste inschrijver Fijlstra a f 13543. Bouwwerken enz. Het aannemingscontract voorde werken der doorgraving van Holland op zijn smalst, is voor goed overgenomen door de heeren II. Lee en zoon te Londen. De gedachteuisnaald te Scheveningen zal onder toezicht van den architect A. Roodenburgopgerigt worden door P. Schroot en P. J. Devilhrs en moet eene hoogte bereiken van 16 ellen. Rampen. Den 4 is op den spoorweg van Boxel Hel mond onder Tougelreeen arbeider, bij het afstappen van een zandwagen, gestruikeld en door den volgenden wagen gedood. Hij laat eene weduwe en kinderen na. Rechtszaken. De H. Raad heeft den 4 verworpen de Voorziening in cassatie van Jansen e. 3., die door het Hof vafi Limburg wegens vadermoord ter dood zijn veroordeeld. Het prov. geregtshof van Noord-Holland heeft den 4 het 15jarig meisje, dat de kleederen van een kort daarop over leden oude vrouw in brand had gestokenvrijgesproken van de beschuldiging van moord en wegens moedwillige verwonding veroordeeld tot 11 maanden gevangenisstraf. Doodstraf. Men verzekertdat bij den Raad van State het onderzoek aanhangig is van een wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf. Overleden den 4 te 's llage II. Ph. de Kanter. commies aan het depart, van financiën, bekend letterkundige, oud ruim 60 jaren. Den 5 de landschapschilder F. tl. Hendriks, directeur der stads-teekenschool te Arnhem, oud 57 jaren. Staatsloterij. Trekking der 5e klasse, 4e week. N». 693. 1132, 2164. 3104, 60Ö97536, 8149, 8345, 8624, 12055, 15103, 19213 en 19307 1000 N°. 227 f 1500 N». 1125. 1596, 15920, 17340 en 17872 f 1000. In de Alkmaarsche Courant van 2 April 1865 komt. in eene kennisgeviug van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, aan het personeel bij het brandwezendeze openbare mededeeling voor//dat, hoezeer de wettigheid van die verordening (op liet, brandwezen), onlangs door een der dienstpligtigen in regt.en is bestreden die wettigheid nogthans hij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 28 Februarij 1865 is gehandhaafd en bevestigd, met- veroordee ling van den opposant enz." Deze openbare mededeeling, die toch welnaauw- keurig behoorde te wezenverraadt eene onbekendheid van B. en W. met den loop der zaak en met het, arrest van den H. Raad dicht een ander eene verdediging toe die nimmer is gevoerd en schijnt bovendien de strekking te hebben om te verbergen waar eigenlijk de schoen wringt. Voor niet één regterlijk collegie is de wettigheid der ver ordening in twijfel getrokken en de H. R, heeft, ook niet de wettigheid of onwettigheid der verordening uitgesproken. Zooals deze verordening is gemaakt kan de Koning alleen haar vernietigen. De verdediging van den beklaagde (den heer v. cl. H.), was gegrond op verschillende gebreken in de uit voering der verordening die aan B. en W. is opgedragen, op de onbehoorlijke of onwettige inlijving in 't algemeen van het, aangewezen personeel en in't. bijzonder van den beklaagde. De regthank te Alkmaar heeft, zieh met, die verdediging ver- eenigd en de inlijving onwettig verklaard. En wat deed de H. Raad vervolgens Die oordeelde niet dat de daad van Burgemeester en Wethouders regtmatig was, och neen! schijn noch schaduw daarvan. Ziet hier de overweging van den H, R. //Overwegende dat wat ook van dat beweren zij (dat de iudienststelliug niet wettig was geschied); die indienststelling is eene daad van liet administratief gezag dat Burgemeester en Wethouders daarin hebben gehandeld binnen den krin" hnnner bevoegdheid en eene beoordeeling van het regtraatin-e of onregtmatige dier handeling ligt buiten het onderzoek der regterlijke magt." Door den H. Raad werd dus volstrekt niet uitgemaakt dat B. en W. de inlijving regtmatig of onregtmatig hebben gedaan die inlijving heeft nog volstrekt niet den stempel der deugdelijkheid erlangt, al mogt het zijn dat men tegen de ondeugdelijkheid niet kan opkomen. Wij blijven met vele anderen bewerendat zij in zieh zelve gebrekkig blijft. Of men dus regtmatig of onregtmatig is ingelijfd dat doet er niet t,oe (volgens het gevoelen van den H. R.)de vraag is alleen hebben B. en W. (en niet een ander) u ingelijfd zoo ja. dan hebt, gij niet meer te klagen over het o n b j 1 1 jj k e eener inlijving, al zou de geheeie wereld zelfs de H. Raad, als die oordeelen mogt, u vrijstellen. Een heerlijke toestand Op zulk eene wijze verliest men zijne zaak niet, wordt men niet in zyne verdediging in 't ongelijk gesteld, maar kan men geen regt, vragen of verkrijgen, wanneer men verongelijkt is, Het arrest van den H. R. heeft reeds de verbazing in de regtsgeleerde wereld opgewekt en zal zeer zeker menige be denking uitlokken. Het is er ook verre van af dat het gevoelen van den Hoogen Raad iu zulk een wijden omvang geuitals reeds gevestigd te beschouwen is, de H. R. kan'daarop bij eene volgende gelegenheid nog wel terugkomenen het is dus zeer te betwijfelen of de gemeentebesturen zich voortdurend over de hun bij het bedoelde arrest toegekende bevoegdheid zullen kunnen verheugen. Dat het gevoelen van den H. R, bestendigd wordeis waarlijk niet te hopenomdat er dan een wijde deur voor eigen rigting zou geopend wordendat door geen vriend van orde en wet verlangd kan worden. Alkmaar. N. H. de LANGE. De persoon die onlangs ter zake van den plaats gehad hebbenden brand in hechtenis is gesteld heeft zich den 7 door ophanging van het leven beroofd. li AN TON G E R EC IIT. Zitting 27 Maart. 1. C. D„ te Oterleek, bejagen van gronden en landerijen onder Oudorpzonder schriftelijk bewijs van den eigenaar, 10 boeteen de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. W. L., te Schermerhorn, Uiten van scheldwoorden tegen iemand zonder daartoe getergd te zijn1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. E. P., huisvrouw van J. P, H., te Alkmaar, als n", 2, 4. J. de R.. te Alkmaar, passeren van de graaumarkt, met een handwagen gedurende markttijd, f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag, 5. J. S., te Alkmaar, enkele diefstal "door arglistige ont vreemding van hout6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. H. Jz, G. en K, Az. B., te Egmond aan Zeeenkeiet diefstal in vereeuigingdoor arglistige ontvreemding van hout te Bergenieder de straf als boven, 7. L. B.( te Amsterdam stil liggen met en het lossen van het, door hem gevoerd wordende barkschip Ida en Albertine, in het, Gr. N. H. Kanaal bij de Boompoort te Alkmaar, zonder vergunning van den havenmeester, f 10 boetejeu de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag, 8. H. Klz. G., te Heer Hugo Waard, hard berijden van de draaibrug over het, Gr. N. II. Kanaal te Alkmaar, vrijge sproken. 9. J. B, A., te Alkmaar, rijden met een hondenwagen in de gemeente Heiloo, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. J. C.. te Alkmaar, onbedekt over straat dragen van vuur. f\ hoeteen de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. KViiGEULI.IIiE STA NB. ONDERTROUWD. 7 Apr. Cornelis Bol, te Alkmaar, en Kaartje Blomper, te Ursem.— Antonie Kanters, te Terheijden, enJacoba Maria HabiegWed. van Cornelis Versteegt, te Alkmaar. GEBOREN. 1 Apr. Femmetje, D. van Jacob Borst en Eemmetje Gutter. Gerardus Hendricus Hugo, Z. van Franciscus Vester eD Anna Maria Schaaps. 3 n Johanna ElisabetkD. van Pieter Holkamp en Mar- garetha Louisa Fiene. 4 Johannes ZacheusZ, Van Hermanus Bierman eu Aleida Wilhelmina Briefjes. Johannes, Z. van Johannes van Straten en Trijntje Schut. 5 Josephina Elisabeth, D, van Jacob Haker en Anna Hand. MarkusZ, van Salomon van der Kop en Ester van Os. Johannes Frederik, Z. van Johannes Hendricus Kesler en Catharina Schreuder. Maria Agatha. D. van Jan Christoffel Farber en Christina Winkel. 7 u Margaretha, D. van Johannes de Jong en Alida Ooije. OYERLEDEN. 1 Apr. Meins Groenveld. 16 j. en 7 m. 2 Elisabeth Kok 14 j. en 4 m. Johannes Jacobus Straatmans38 j. en 10 m. 3 e Cornelia Clasina Schoonbergenechtgen. van Cornelis Bakker, 26 j. 5 Cornelis Smit, 59 j. Johannes, Z. van Simon Kopjes en Margaretha Ewalt8 w. 7 u Cornelis Winder, 23j.Abraham Mozes Verkozen, 30 j. 20 Mrt. Johannes Bernardus Moorman, 78 j., overleden te Bloemendaal. VEILING VAN VASTE GBEBEREN. 4 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. School en Onderwijzerswoning aan den Omvalin den Schermeer, onder Alkmaar. Str. ƒ10, J. v. Twisk f 1015. Niet verhoogd. Alkmaar 3 April. Aangevoerd 3 Koeijen 80 a 240, 71 Kalveren f 40 a 82, 2 Schapen 14 a 2026 vette Varkens 40 a 52 ets. per NP. 7 April, Kleine Kaas 30, commissie 30, middelbare f 33,50, laagste prijs f16, aangevoerd 63 stapels, wegende 12117 NP., 182 mud Tarwe f 7 a 8 64 mud Rogge f 6 a 6.50, 384 mud Gerst f 4 a 5.50, 723 mnd Haver 2.70

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2