CLOckcltjfcseitc Bcrigtcit. BEEGIE, pbsjisen. regering, dat, hij hier geen ongeloof dulden kan, ook niet al wordt, er slecht en ondoelmatig gesproken. De heer Huet heeft, verzuimd het geloof van den heer Thorbecke aan de kracht van het woord dat tot handelen leidt af te trekken van zijn ongeloof in zake van parlemen taire welsprekendheid in het algemeen het was billijk geweest dit te doen uitkomen. Maar overigens heeft hij naar onze meening de woorden van den Minister juist, opgevat, als hij hem bij gelegenheid der beraadslaging over de begrooting alleen laat spreken voor den vorm. De Minister zegt het zelf: «Ik sprak liever met." En waarom niet? Weer gaf hy zelf het antwoord: «Wat mij betreft, liever doen dan spreken en zoo gesproken moet worden dan dat spreken hetgeen onmiddellijk leidt tot doen." Alzoo de Minister sprak toen liever nietomdat er toen in de Tweede Kamer niets te spreken viel dat tot handelen leiden kon. Waarom heeft, hij dan toch gesproken? Hij antwoordt: «Evenwel de plaats, zoo niet de zaak, gebiedt dat ik spreke." Hij sprak dus uit. beleefdheid omdat, hij daar als Minister der Kroon stond in een vergadering van de Tweede Kamer der Staten-üeneraalwaarin men althans voorgaf over de staatsbegrooting te spreken. En als nu de heer Huet ten slotte zegt: «wij hebben het ontmoedigend, het droefgeestig, het tragisch verschijnsel te konstateren heet dit nu zich vrolijk maken dat van onze twee beste parlementaire redenaars de eene (de hee" Groen) aan het. ziekbed gekluis terd is en zich misschien nooit weder in 's lands verga derzaal zal doen hooreuterwijl de ander (de heer Thor- bede), de begaafdste misschien, wanneer hij in die zaal het woord neemt, zulks doet voor den vorm," dan is dit laatste zeker in een te algemeeuen zin uitgedrukt,; hij had de woorden van den heer Thorbedc moeten bepalen tot de zaak en tot de zitting waarop zij doeldenen moeten zeggen: «terwijl de ander, toen hij bij de behandeling der staatsbegrooting het woord namzulks deed voor den vorm." Maar in elk gevalbevatten deze woorden van den heer Huet een verwijt aan den Minister? Had hij het doel om te verwijten Wij gelooveu het niethij wijst alleen op een ontmoedigend droefgeestigtragisch verschijnsel. Wij zouden dan ook moeten aannemendat hij den heer Groen verweet dat hy aan 't ziekbed was gekluisterd, en dit, is toch wat al te sterk. De heer Huet zegt nergens dat. het ongeloof van den hoer Thorbecke ongegrond is; integenieel, uit zijn niet zeer vleijend oordeel over onze Kamer-beraad slaging zou eerder volgen dat hij den heer Thorbecke gelijk geeft als deze niet veel vrucht van dat spreken verwacht en dan zou men zijne woorden aldus moeten opvatten de tegenwoordige staat de parlementaire welsprekendheid in Nederland is tot zulk een laag peil gezonken, dat een der twee beste redenaars de begaafdste misschienwanneer hij het woord neemtzulks doet voor den vorm. En dan wordt het geen verwijt aan den heer Thorbecke, noch als Minister van Binnenlandsche Zaken noch als leider der liberale partij hier te landenoch in eenige andere betrekkingmaar het getuigt alleen van een zeer lage schatting onzer parlemen taire welsprekenheid. Wij gelooven met den heer Huet den Minister op zijn woord dat hij bij de behandeling der begrooting liever niet had gesproken omdat hij dit spreken onvruchtbaar achtte maar het alleen heeft gedaan voor den vormniet om de zaakmaar om de plaats. Maar wij zijn het volstrekt niet eens met den schrijver uit 's Hage, dat ieder, die in Nederland een eerlijke liberale overtuiging heefthem daarom op staanden voet den oorlog moet. aandoen. Wijalthans, ofschoon hopende dat. onze liberale overtuiging eerlijk is, zijn niet zoo vijandig gezind en wij meenen daarvoor onze goede redenen te hebben. Wij beroepen ons in deze zaak op iemand wiens «eerlijke liberale overtuiging" lijdt, ook deze uitdrukking niet aan duisterheid door onnatuurlijke breviloquentie wij veilig boven verdenking ook boven de verdenking van den schrijver uit, 's Hage mogen stellenop deu heer J. T. Buys. Men sia nog eenmaal het Jamiarij-nummer van «de Gids" open en leze daarin nu niet het stuk van den heer Huetmaar dat, van den genoemden Hoogleeraar, waarin over hetzelfde onderwerp, de beerootings-discussiewordt gehandeld, en wel onder den onheilspellenden titel van «de donkere dagen vóór Kersmis." Hij spreekt, daarin van «eene. nevelachtige discussie, welke onder den naam van «algemeene beraadslaging over de staats begrooting van 1865" op het Binnenhof te 's Hage werd gehouden." «Was Nederland een blijspeldichter rijk schrijft, hij welke overvloedige stof had dit vijfdaagsche par lementair qniproquo hem kunnen opleveren." Het. is dus de heer Buysen niet de heer Huet, die zich vrolijk zou willen maken over de zaak. «Natuurlijk bleef de hegrooting zelve bijna geheel vreemd aan de gevoerde discussie een enkel lid, dat zich aan dit onderwerp waagde, hield spoedig af. zoo onordelijk scheen het dat men bij uitzondering in de orde was." Maar toch ook bij deu heer Buys wil het zich-vrolijk-maken niet goed van de hand gaan. «Het par lementair toernooi van de laatste weken zegt hij heeft naast zijne belagchelijke ook zijne ernstige zijde, en geen wonder, dat in die donkere dagen voor Kersmiswelke zoo ligt tot zwaarmoedigheid stemmen de ernstige zijde het meest op den voorgrond treedt." En nu noemt hij het een «veeg verschijnseldat men dagen achtereen over het bestaan en het wezen van groote politieke beginselen redekaveltwant de waarachtige eefbied voor die beginselen staat meeslal in omgekeerde verhouding tot den ijver waarmede men ze bespreekt." En iets verder heet het: «Te ontkennen valt het, niet dai het gezag van de Staten-Generaal in de oogen van het, publiek in den laatsten tijd veel geleden heeft, en dat diseussien als die welke in de laatste weken voorkwamen, ten slotte wel eens op het verderf van onze constitutionele instellingen konden uitloopen." «Het resultaat van ons onderzoek schrijlt de heer Buys is alzoo: nevelen, niets dan nevelen," en hij eindigt met den uitroep: «Wat meer waarheidsliefde als liet zijn kon, en wat meer zorg voorden goeden naam van die nederiandscne natie, welke in het bui tenland zoo gaarne voor een practisch volk met zekere dosis gezond verstand wil doorgaan." Wat dunkt u Als men nu verzekert dat de heer Thor becke bij die gelegenheid geen opgewektheid tot, spreken gevoelde, maar het, alleen deed voor den vorm. klinkt dat, dan als een verwijt? En zou elk bezitter eener «eerlijke liberale overtuiging" hem om die daad op staanden voet den oorlog moeten aandoen De Senaat heeft de leening van 60 millioen met 36 tegen 5 en de nieuwe regeling van dei: suiker-accijns met 32 teijen 4 st. goedgekeurd. In eene volksvergadering te Brussel is een adres van gelukwensehinc vastgesteld aan den smerikaansohen gezant wegens de inneming van Richmonddal in plegligen optogt naar diens hotel is overgebragl De Koning heeft 5000 fr. geschonken voor het monument, van den heer Lebeauin zijne geboorteplaats opterigten. Den 26 heeft de Kamer eenparig een voorstel aangenomen van den heer de Brouckeretot het doen onderzoeken door eene commissie, welke constitntioneele vraagpunten voort vloeien uil het tweegevecht, tusscheu den minister Chazal en den Afgevaardigde de Laet. ENCi S,A,VSE>. De vrienden van wijlen Richard Cobden hebben voor zijne betrekkingen 20000 bijeengebracht. Bij zijn leven was hem. uit vrijwillige bijdragen, een bedrag van 70000 en, toen üaarvan een groot gedeelte door ongelukkige geldbeleg gingen verloren was, nogmaals 12000 vereerd. De ingediende begrooting voor het nieuwe dienstjaar 1865-66 bedraagt in ontvang 70.170.000, in uitgaaf 66.139.000 lKAMtKl.lH De toestand der fabrieken te Lyon is zeer ongunstig. Voor de werklieden wordt, de openbare liefdadigheid ingeroepen. De kardinaal de Bonaldde prefect en de commandeerende maarschalk stellen zieli aan het hoofd der inschrijvers. De russische troonopvolger heeft den 23, 's morgens te 6 uren, zijn vader, den Keizer, erkend, en daarna afscheid genomen van zijne bruid, de deensche prinses Üagmar, welke hij hartelijk dankte voor hare belangstelling. Vervolgeus werden hem de troostmiddelen der godsdienst toegediend en 's nachts te 2 uren bezweek hij 21 jaren oud zijnde. Den 25 is de secretaris der russische ambassade te Parijs door een vreemdeling die hem verlangde te sprekenmet 5 dolksteken verwond. De dader werd gevat, zijnde een gewezen officier van het, russische leger, die, op een plezier reisje zijn geld verteerd hebbende, te vergeefs om middelen gevraagd had om te kunnen vertrekken. De mexicaanscbe ieening is volgeteekend. In de geheime zitting'van het Wetg. Lichaam van den 24 heeft de heer Berryer krachtig tegen die leening gesproken en die genoemd eene onzedelijkehoogst gewaagde onder nemingdie, hoewel zij onder het toezicht der regeering is geplaatst,, geen wezenlijke waarborgen aan de geldschieters oplevert. De heer Rouher antwoordde daarop zeer onvol doende, onder voorgeven zijner onbekendheid met. de bij zonderheden dezer zaakwaarover de heer Picard hem duchtie doorhaalde. Aangezien vele huurders te Parijs hunne huur opzeggen om woningen in de nieuwe wijken en straten te betrekken doen de eigenaars thans 10500 oude woningen vernieuwen. IT 4S,ït-, De Senaat heeft zich tegen de afschaffing der doodstraf verklaard. De Gedeputeerden hebben de representatie-gelden voor de prefecten en onderprefecten afgeschaft. Bij de beraadslaging over de afschaffing der geestelijke eorporatiën merkte de minister van binn.zaken aan. dat het, voorstel alleen betrof de wijze om de bezittingen dier instellingen te gelde te maken en niet de daaraan te geven bestemming, llij drong aan op eene spoedige beslissing omdatzoo op Sicilië vooral bij Palermo en Grigenti woelingen plaats grepenhij dit toeschreef aan de talrijke kloosters aldaar. Later evenwel heeft de regeering de voorgestelde wet weder teruggenomen. Van de wet op de geldmiddelen is het voorstel tot het sluiten eener leening van 425 millioen met 152 tegen 48 en daarna het geheele ontwerp met 153 tegen 47 st. aan genomen. De Kamer zal 3 dagen rouw dragen over den dood van den President Lincoln. Si iRHEElUKE STAAT. In het begin van Maart heeft de Paus een brief gericht aan den «Koning vanÏPiemont." hem aansporende de open staande bisschopszetels te bezetten met belofte de benoemden te zullen bevestigen indien het waardige personen zijn, indien de gevangen genomen bisschoppen op vrije voeten gesteldde rechtsgedingen gestaakt, en de door den Paus benoemdemaar tot nog toe geweigerde bisschoppen door de regeering erkend worden behoudende Z. H. zich het recht voor van de aanstelling der prelaten in zijne voormalige provinciën. Ten gevolge hiervan is de heer Veyezti, on I- minister des Koriingsnaar Rome gezonden en heeft deze den 21 een onderhoud met'den Paus gehad, dat meer dan 1 uur duurde. De afgezant moet namens den Koning ver klaard hebben dat de door den Paus benoemde bisschoppen onvoorwaardelijk zouden erkend worden (Het aantal open staande zetels is meer dan 40). Eene mexicaanscbe deputatie bevindt zich te Romeom over het sluiten vaneen concordaat te onderhandelen, maar heeft nog geen gehoor kunnen verwerven. De heer Nardiauditeur van de Rota, heeft een open brief gericht, aan den fransehen minister Rouher. tot weder legging van diens aanval in den Senaat op de Congregatie voor deu Index. Te Triest zijn de directeur en eene onderwijzeres eener stads-meisjesschool ontslagen omdat zij zich van een leerboek voor de aardrijkskunde bedienden waarin sommige oosten- rijksche provinciën als deelen van het Koningrijk Italië waren opgegeven. De lieer Kirchow heeft in de Kamer de verwerping van het ontwerp voor de marine voorgesteld, op grond, dat indien eenmaal liet. bezit der haven van Kiel erlangd is. de inrichting van dit station aanzienlijke sommen en eene leening zal vorderenwaarover de Kamer in de eerste plaats behoort te worden geraadpleegd. De heer Lowe-Calbe heeft voorgesteld bij openbaar adres hulde te bewijzen aan de hooge verdiensten van den over leden americaanschen President. Bijna al de leden hebben daarmede ingestemd. »T«I,4\D Door het. overlijden van den Grootvorst Nicolaus t.e Nizza. wordt zijn broeder Alexander, geboren in 1845, troonopvolger. De begrooting voor het. leger, welke onder den vorigen Keizer 70 millioen bedroeg, is nu tot. 123 millioen gestegen. SEtiKSWI «5 K - SI WEST Si l fc' In eene vergadering van afgevaardigden der democratische vereenigingeu den 20 te Rendsburg gehouden, is besloten om in alles intestemmen met de wenschen der te Berlijn, onder voortzitting der frankforter commissie van 36, gehouden bijeenkomst, verlangende men dat de hertogdommen zich zoo spoedig mogelijk zullen constilueeren als een onafhankelijke Staat,.onder het. gezag van den erfprins v. Auyustenburq. n. Bismarck heeft op Oostenrijks bedenkingen geantwoord ten aanzien der pruisische plannen niet de haven van Kiel. Hij verwondert zich daarover aanmerkingen te vernemen en meent dat Oostenrijken Pruisen, ieder in zijn belang, moet. lettten op de voordeelen welke het bezit, der hertogdommen voor hunne vlotenen schepen kunnen opleveren staande het aan Oostenrijk vrij om ook zijne troepen in deze landen te versterken. Sedert is eene schikking getroffen volgens welke Pruisen voorloopig eenige oorlogschepen te Kiel stajionneeren maar geene versteikingeu aanleggen zal. zonder de toestemming of medewerking van Oostenrijk. Pruissische bladen geven ech ter duidelijk te kennen, dat. de inbezitneming van Kiel niet af- maar slechts uitgesteld is. De miuister v. Bismarck heeft dan ook aan de marine-commissie der pruisische Kamer verklaard, dat door het verleggen van het marine-station de rechten van het medebezit niet worden gekrenkten dat de regeering in dat opzicht haar recht zal handhaven. Pruisen heeft thans de bijeenroeping der sleeswijk-holstein- sche Stenden voorgesteldvolgens de kieswet van 1855 of volgens nadere bepalingen door de beide mogendheden te makenzullende die vergadering over de financiëele belangen moeten handelen. Het wil niet toelaten dat Sleeswijk in het Üuitsch-Verbond opgenomen wordtdan na het ontvangen van schadevergoeding voor verleende diensten. V E R E E IN' Ili D E STATES. Door het in brand steken der tabaksmagazijnen te Rich mond bij het verlaten der stad door de separatistenzijn 600 openbare en bijzondere gebouwen verwoest. Het, archief van het gouvernement der Confederatie was in tijds naar Augusta overgebracht. In den nacht vóór de bezetting der stad, was voor elk gouvernements-gebouweene groote hoeveelheid papieren verbrand. Den vorigen middag waren de beambten en de voornaamste ingezetenen reeds vertrokkende President en zijne ministers 's avonds te 8 urenmet, een extra-spoortrein naar Danville. Aldaar heeft hij den 6 bij proclamatie aan gekondigddat hij den oorlog zal voortzetten. De negers en het schuim der bevolking hebben zich na het binnentrekken der Noordelijken aan het plunderen van vele huizen en aan verregaande beschonkenheid schuldig gemaakt. Lee heelt zijne troepen over de spoorwegen doen aftrekken naar Burkesvilleachtervolgd wordende door Grant. Hij stuitte op de krijgsmacht van Sheridan en werd den 6 door deze bij Farmviile aangetast en na een scherp gevecht ge slagen waarbij hij eenige duizenden gevangenen verloor, o.a. de generaals Èwell, KershawButton, de Bare, Gorse en Custis Leebenevens 14 stukken en ettelijke legerwagens, Hierdoor zag hij zich verplicht om de zuidelijke richting naar Danville optegeven en die naar Lynchburg, westwaarts, inteslaan. Daar echter 40000 federalisten onder Hancock van deu kant van Winchester naderden en Thomas uit Ten nesseeover den spoorweg van Knoxville, in aantocht was, begreep hij dat verdere tegenstand met zijne 25000 man nutteloos was en dus te moeten capit.uleeren en nam hij den 9 de hem floor Grant aangeboden voorwaarden aanvolgens welke de officieren hun degen en bijzonder eigendom behiel dende soldaten de wapens aflegden en alle vrij bleven, onder verpanding van hun eerewoord om niet meer tegen de noordelijken te vechten. Lynchburg werd den 11 bezet. De hoofdstad van Noord-Carolina, Raleighis mede door de Separatisten ontruimd. Seima eu Montgommery in Alabama zijn reeds in het begin van April door de federalisten bezet. Tengevolge der behaalde voordeelen en met het oog op de geldmiddelenzijn de werving en de conscriptie gestaakt. Verscheidene invloedrijke Volksvertegenwoordigers uit Vir ginia hebbenmet goedvinden der federale overheidte Richmond eene vergadering gehoudenom maatregelen te beramen tot, herstel der rust en regeling van het bestuur in dien Staat. De President Lincoln heeft hun toegesproken. In den avond van den 11 hield deze ook een toespraak tot de menigte te Washington, doch liet zich zeer onbestemd over zijne voornemens uitalleen aankondigende dat hij eerlang eene nieuwe proclamatie tot het Zuiden zou richten. Meer bijval dan hij oogste de beruchte genl. Butler in, die aldaar, onder groote toejuichingverklaardedat de hoofden van den opstand opgehangen en de wet tot ver beurdverklaring van de goederen der reoellen gehandhaafd moest worden. Den 13 vaardigde Lincoln eene proclamatie uit, houdende, dat de redenen van het niet toelaten van de oorlogschepen der Unie in vreemde havens nu vervallen zijnde, vreemde schepen in de door de federalisten bezette havens op den voet van wederkeerigheid zouden toegelaten worden. In deu avond van den 14 is, in den schouwburg teWash- ington een pistoolschot achter op den President gelost, die daardoor in het hoofd getroffen werd. nederzeeg en, zonder verder spraak te gevenden volgenden ochtend is overleden. De moordenaar maakte zich onder het roepen van «zoo moet het altijd met tirannen gaanmet een groot mes ruim baan en ontkwam over het, tooneel. Te gelijker tijd had een aanslag plaats op den staats-secretaris Seward, die. door een armbreuk te bed liggende, 5 ponjaardsteken in de borst en het aangezicht ontving. Zijn zoon die het binnendringen van den boosdoener wilde beletten ontving een paar wonden aan het hoofd en bezweek daaraan den volgenden dag. De verontwaardiging over de gepleegde gruweldaad is algemeen. Geheel Nieuw-York was den 15 ten teeken van rouw, met zwarte stoffen behangen. De militaire commandant van Washington heeft 10000 d. uitgeloofd voor het arresteren van den moordenaar. Men noemt als de schuldigen de gebroeders Booth., vurige aan hangers der zuidelijke partijdie beide verdwenen zijn. De vice-president Johnson heeft dadelijk het bewind aan vaard en dezelfde ministers behouden. De geul. Grant heeft den 14 zijn hoofdkwartier naar Washington verplaatst, Sherman is den 9 in 3 kolonnes van den kant van Golds- borougd noordwaarts opgerukt. MEXICO De fransche genl. Castagny heeft de stad San-Sehastiaan (van 4000 zielen) in de provincie Sonora doen verbranden en 4 partijhoofden doen doodschieten. Bï NA ENE AM». Verkiezingen. Den 9 Mei zal te Haarlem een lid voor de 2S Kamer verkozen moeten worden, ten gevolge der benoeming van deu genl. majoor J. J. v. Muiken tot luit', generaal. Nationaal Monument voor 1813. In eene vergadering der hoofdcommissieden 20 gehouden is besloteu de ge denknaald te Schevehingen te onthullen op 24 Aug. a. s.t den geboortedag van wijlen Konins Willem I. Aanbestedingen. Den 20 te Harlingen, het verbouwen van liet aangekochte collegie tot hoogere burgerschool, aan B. Kerkhoven voor 16000. Den 22 te Leeuwardenhet dempen van de Munnemuur- straat, aan P. de Waal, voor f 24975. Den 26 te Leeuwardenhet bouwen van een fabriekvan wege het bestuur der friesche meel- eu broodfabriek de Hoop, aan R. K. v. d. Meer te Oudeschoot, voor f 24835. Den 27 te 's Hage, het maken van den ijzeren bovenbouw der draaibrug voor den spoorweg, over de Nauërnasche vaart, aan L. J. Enthoven, voor f 36.161. Rampen. De luthersche kerk te Pekelaa is wat het, in- wendiee betreftgrootendeels door brand vernield. £?t.lb0 fltCUlUSL Den 25 is door Burgemeester en Wethouders alhier besteed het bestraten van den Middenweg in den Heer Hugo Waard, van den Huigendijk tot het, Niedorper Verlaatter lengte van 11222 ellen. Voor dit werk waren 20 insehrijvings- billetteri ingekomen en is aannemer geworden F. G. Boon te Berkhoutvoor 62.886.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2