ALKMAARSCHE COURANT N°. 19. Zevenenzestigste J aar gang. Zondag 7 Mei. (Officieel (Bcbcclfc. geneeskunstoeeenaren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: poliücfc ©uerzigt 2I2Tefcclijïïscïtc öcvigtcu. belcie. ehhgelaiv». frankrijk. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar /'3.40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers EER M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zat.urdag namiddag 1 ureingezonden berigteri een dag vroeger. Dat de lijst der bevoegde geneeskunstoefenaren in deze nrovincie voor het jaar 1865, vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Noord-Hollandden 12 April j.l. n°. 48 (Prov. blad n". 18), ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezmv is nedergelegd. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. den 29 April 1865. ^ANJAARDT. OPROEPING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad N°. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsb.ad N°. 17), in verband gebragt met art. 6,7, 8 en 9 van ge- "fleziTn'de dispositie van den Heer Staatsraad Somerneer in de P^rmdnHe Noord-Hollanddd. 11 April 1828 N°. ¥U, (Provinciaalblad N». 41), omtrent de executie der wet op de Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven op _,0it- Alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januari} 1865 hun 25- jaatzijningetreden, en alzoo diegenen, welke in den jare 1840 zijn geboren, alsmede de zoodanigen welke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze ge meente zijn komen wonen, en op den Ist™ Januari] 11. hun 34« jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1839 tot en met 1831 ingesloten de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om. volgens art 2 der Wet van 11 Anril 1827 als ingezetene»- te worden beschouwd, be- nevens de geporteerde militairen, welke zich tut dus verre niet ter inlehrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd. Zij maken tevens aan de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen den 15^ Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daar aanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voorde inschrijving zal worden gevaceerd, op Dings- dag en Donderdag van iedere week, van des voor middags 11 tot des namiddags 2 ure. En ten einde te voorkomen, dat iemand in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetenheid aan pligt verzuim schuldig make, heeft het Gemeentebestuur nood.g beoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad N° 17), gemaakte bepalingen: Dat een iearelijk zonderonderscheid o hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgestotenen te behooren. verpligt is zich voor de Schutten) te doen mi Datalij",' die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeentewaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is en bijaldien in die verschillende gemeenten, alleen dienstdoende of alleen rus tende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven m die gemeentealwaar zij voor de personele belasting zijn aan geslagen en de ambtenaren in die gemeentealwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Dat, zii die van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs kunnen geven, naar het oordeel van het, Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegd heid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouder dom nader te doen blijken. En dat eindelijk zij, die bevonden women zich niet vóór den 1»'™ Junij te hebben doen inschrijven door liet Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven en m eene geldboete verwezenterwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal b,ijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente, dien bet aangaat, om zich tijdig van een geboorte extract te voorzien, waardoor zich een ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoondalsmede om zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemeldenten einde de strat wegens nalatigheid vastgesteldte voorkomen. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 2 Mei 1865. Ve Secretaris SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR. op Woensdag, den 19 April 1865. Namens den Voorzitter van den Raad, jrh, hh' StCTPtaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de voorgenomen reparatie aan de Schutsluis bij de Zes Wielen alsnog is uitgesteld zoodat de VRIJE DOOR VAART op Maandag 8 dezer, kan plaats Rebben. Burqemeester en Wethouders van Alkmaar. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. den 7 Mei 1865. De Secretaris SPANJAARDT. De onderstaande personen worden verzocht zich in de eerstvolgende acht dagen aantemelden ter gemeente-secretarie (afdeetinq Bevolking') WILHELMINA GROBEE, laatste woonplaats Noord- scharwoudeNEELTJE VERDWAALD. 1. w. Haringkar spel- JOHANNA ADRIANA VERVER, 1. w. Uitgeest. De gebeurtenissen aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan zijn in den laatsten tijd zoo belangrijk geweest, lat zij de onverdeelde aandacht in beslag hebhen genomen. Het overlijden van den Russischen troonopvolger werd als ter loops opgemerkt de opschuddingen in Spanje deden ons een oogeublik den blik derwaarts wenden, doch niet uit belangstelling, maar meer uit ongenoegen dat dit gedruisch onze aandacht, stoorde die op Amerika was gevestigd. Wij vernamen van liet voornemen des Eranschen Keizers om Al- gerië te bezoekenmaar werden ongeduldig over de velerlei berigten die wij daaromtrent moesten aanhooren en ver heugden ons toen wij hem eindelijk goede reis konden wenschen. De Belgische Minister Chazal duelleerde met. den Afgevaardigde de Laetwij vonden de zaak betreurens waardig en verontrustend voor den parlementairen regerings vorm waardig om ernstig overdacht te worden ten eiude zoo mogelijk een dreigend kwaad te keer te gaan en wij namen ons voor daarover later eens zeer ernstig te denken, maar voor 't oogeublik hadden wij geen tijd. onze aandacht, werd door Amerika bezig gehouden. Pruissen werd een oovenblik vertraagd in de itibezitneming van Kiel, maar de overtuiging dat het hier slechts uitstel en geen afstel gold deed ons het gebeurde slechts pro memoria uittrekken om er later op terug te komen. De schooue lokvinken der Mexicaansche leening waren zelfs niet in staat ons te boeijen. De vermenigvuldiging der berigten omtrent het staken vau den arbeid door allerlei arbeiders deed ons nadenken over het groote vraagstuk eener billijker verdeeliug van winst tusschen hen die het. noodige kapitaal, en hen die den niet minder noodigen arbeid leveren in de verschillende afdeelingen van het groote veld der nijverheidwij meenden in de ve-r- eenigiugen der arbeiders en het. staken van den arbeid in ouderling overleg een mer'.y-.Jn-dig streven te zien om dit raadsel op te lossen en van de weelde der geldinbrengers iets af te trekken, ten einde zoomogelijk een stukje vleesch te voegen bij het brood van den arbeider. Dit gaf reden tot nadenken wij heloolden ons zeiven het niet te vergeten maar voor 't. oogenbiik hadden wij geen tijd. Wij verheugden ons over de onderhandelingen tusschen den Paus en den Koning van Italië over de kerkelijke zaken en hoopten van een eerste vergelijk nog meer voor de toekomst., Noord- Amerika alleen "echter bieef onze aandacht, boeijen. en toch hadden wij geen enkel effect in eigendom o( in beleeniug. Eindelijk "waren dan Petersburg en Richmond bezweken en door de Zuidelijken ontruimd. Spoedig volgde daarop de overgave van het leger van Leeen volgens de laatste berigten zou ook generaal Johnstone onderhandelen. De Pre sident der Zuidelijke ConfederatieJefferson Davis is van Richmond naar Danville, en van Danville naar Augusta verhuisd, en schijnt, zich gereed te maken om naar den regter oe'ver van den Mississippi te vertrekken. Zoo is dan de magt van het Zuiden geheel geknakt, ?4jn legers zijn verslagen verstrooid of gevangen genomen, en de vraag doet zich voormag dan de groote oorlog als geëindigdde strijd als beslist beschouwd worden Het komt." ons voor. dat er op deze vraag een bevestigend antwoord gegeven kan worden. Na al het gebeurde ia de Zuidelijke Confederatie eigenlijk niet meer als oorlogvoerende partij te erkennen, en het is naauwelijks denkbaar dat zij zich 'van dezen slag zal kunnen herstellen daar hel Noorden de magt bezit en zeker ook den wil niet zal missen om van de behaalde voordeelen met den meesten spoed gebruik te maken. Het oostelijk deel des lands is inde magt van het Noorden, de zee is vrij en de troepen van het zuidenwelligt geen leger meer te noemen, worden teruggedrongen tot, over de Mississippi. Wat baat het of de President van het Zuiden zich hoopt staande te houden in de weinig bevolkte staten van het we3ten, in hunne bossehen en moerassen? Wat baat het, al slaagt hij hierin gedurende eenigen tijdgedurende eenige jaren zelfs Het belang voor Europavoor de wereldge schiedenis is verloren zoodra de zeehavens der Vereenigde Staten zijn geopend en de landen om de Golf van Mexico niet meer zijn afgesloten van de gemeenschap met Europa. Of er nog een poos oorlog gevoerd wordt tegen eenige benden weerspannigen in het verre westenhet kan geen invloed hebben, hoeveel bloed het overigens nog moge kosten, op den toestand der overige beschaafde wereld, het kan geen wijziging brengen in den loop van dien breeden stroom dien men "de geschiedenis noemt. Zoo is dan de strijd beslist, het Noorden, de staten die aan de Unie getrouw zijn gebleven hebhen gezegevierd het neemt de rijke landen van het Zuiden in bezit en opent hunne havens. En nu rijzen de vragenhoe zal de over- winnaar zich gedragen jegens den overwonnene Zal er veel verbeven en daardoor misschien ook langzamerhand vergeten worden Is er eenig vooruit.zigt op liet herstel der Unie Zal het Noorden daartoe de deur wijd open zetten en alzoo den terugkeer voor het Zuiden gemakkelijk maken Of zal het den overwonnen vijand doen boelen en den meester spelen Zal de bevolking van het Zuidenna het vertrek barer voornaamste leiders na de aftreding harer beste en moedigste oeneraals na den val der stoutste en hoopvolste staatslieden na den te'rugtogt of de vernietiging der legers die deze hoop schraagden - zal de bevolking der Zuidelijke Staten van de opengestelde gelegenheid tot herstel der Unie gebruik maken? Zal de verzoening opregt zijnwortel schieten en deugdelijk blijken Zullen alzoo dé Vereenigde Staten van Noord- Amerika zich tot nog hoogeren trap van bloei en magt en aanzien verheffen dan te voren en groot.en invloed hebben op het lot der volken Of zal de wrok blijven voortwoe den, en is de magt der Staten, dtïor.de verstoring der een- dragt en den vreeselijkenschuldenlast, voorgoed ondermijnd? Zoo verdrongen de vragen elkander, en -smet, gespannen aandacht zat? men uit naar alles wat sleep's "enigermate als een aanduiding van den ge 'st, en de beuo'dipg1 uSr partijen" aangemerkt kon worden? Daar opent de President der Unie den inonden hij spreekt woorden van toegevendheid van verbroedering en verzoening. Maar die mond verstomt plotseling, en de ter verzoening uitgestoken hand zinkt inagteloos terug.... President Lincoln is serrnoorden ont zetting vervult, het land. Wat. hoopt gijvolkenen maakt plannen en bouwt luchtkasteelen Wat. meent, gij het reeds gewonnen te hebben en zingt, uw zegelied Wat verheugt gij umenschenvriendenin het einde van den strijden vangt met wellust de vrede en verzoening ademende woorden Een enkele hand is voldoende om den mond die zoo op sprak voor eeuwig liet zwijgen op te leggen, oinden grooten leidsman der groote zaken t.e vernietigen op wien duizenden hunne hóóp hadden gesteld om Lincoln te vermoorden. Eén manmisschien door een groot woorddoor een magtspreuk verleid welligt door misplaatste bewondering voor een Brutus en een Cassias vervoerd en wanende in zijne borst een roepstem te vernemen die ook hem tot iets groots aan spoort, acht zieli geroepen krachtig handelend op te treden iu de groote gebeurtenissen vau zijnen tijd meent welligt een werktuig te zijn in de hand der Voorzienigheid, en doodt den man die zoo grooten invloed kou hebben op den gans: der zaken. Ziedaar uw hoop bespotgij volleen, waarop zult gij uw vertrouwen vestigeu Alsof één man, alsof Lincoln alleen een volk van millioenen zou leiden waarheen het. hem goeddacht, en zijn oppermagtige aanwijzing vau den weg besliste dien het wandelen zou! Laat 'ons" liever op den geest vertrouwen die het volk zelf beheerscht. waartegen Lincoln niets vermogt. maar dien hij met vreugde volgde" en wiens trouwe en ijverige dienaar hij was, al willen wij niet ontkennen dat, zoo het mogt blijken dat'in Johnston een minder bereidwillig dienaar van den geest der verzoening aan het hoofd der regering is geplaatst, de oeijelijkheden en bezwaren, de hindernissen op den weg die daartoe leidt zullen verdubbelen. Den 30 April is de nieuwe bisschop van Gent, de heer Bracq, in de hoofdkerk gewijd door den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. 's Middags gaf de geïnstalleerde prelaat een maaltijd aan de liooge geesteiijkeu en de burgerlijke en militaire overlieden. De leden van den gemeenteraad en de officieren van den staf der burgerwacht, die en corps waren uitgenoodigd, hadden bedankt en van de boogleeraren zijn slechts 2 met den rector der academie verschenen. Den volgenden dag deed de bisschop zijne intrede binnen de stad, aan welke [deftigheid de geheele bezetting deel nam. LI "Zondag is in de gemeente Borgerbout bij Antwerpen het standbeeld onthuld Van den genl. Carnotdie in 1814 heiast met het bevel over Antwerpen de stad door bom bardement had kunnen vernielen maar gespaard heeft. De zoon van den genl.. die iu 1848 minister van onderwijs in Frankrijk waswoonde met, zijne familie de plegtiglieid bij, welke gevolgd werd door een maaltijd en illuminatie der gemeente. Ten n-evolo-e der verminderde behoeften aan middelen voor de openbare "dienst, heelt de minister Gladstone in liet La gerhuis voorgesteld om de belasting op de thee van 1 sh. tot 6 p te verlagen en die op de inkomsten, voor zooverre niet van grondbezit herkomstig van 6 op 4 p. per 10 sh en voor zéoverre uit grondbezit voortvloeijeude in Engeland op 2 en in Schotland en Ierland op li p- In de dépêche van den americaanschen minister Stanton aan den gezant Adams te Londen, belreffende het vermoorden van den heer Lincoln, wordt de schuld van deze euveldaad op de Zuidelijke Confederatie geworpen De heer Mason vertegenwoordiger daarvan in Engelandheeft, iu een dagblad, deze beschuldiging met verontwaardiging afgewezen en aan gevoerd dat niet het Zuiden belang had bij den dood van den Presidentmaar veeleer de onverzoenlijke partij in het Noorden waartoe lieden als Stanton, Butler en Johnson behooren'. die het. Zuiden geheel willen te gronde ngten en "^De"beide'Huizen van het Parlement hebben den 1 Mei met ale st voorstellen der regeering goedgekeurdom bij adressen aan de Koningin, betuigingen van leedwezen te doen over liet ombrengeu van den President der Ver. Staten. De Koningin had reeds een brief van rouwbeklag aan Mevr. de wede. Lincoln gezonden. In alle groote steden van Engelandalsook te Dublin wordenonder voorgang der gemeentebesturen adressen m denzelfden geest vastgesteld aan den gezant der Unie te De Hollander Fongers is te Londen gearresteerd, hebbende hii den 'oelgisehen gezant een dolk uitgetrokken om deze of zich zeiven te vermoordentoen hem onderstand geweigerd Pn hii naar den nederlandsehen gezant verwezen werd. Het, Huis der lords heeft den 1, met, 72 tegen 49 st., het voorstel van lord Houghton verworpen, strekkende tot het afschaffen van den eed aan de staatsambtenaren opgelegd, om niets ten nadeele der Staatskerk te zullen vêrrigten. Den 29 is de Keizer met den Keizerlijken Prins naar Al vers vertrokken. Den 30 begroette Z. M. de uit Nizza te- rugkeerende Keiz. familie van Rusland aan het station te Lvon Iu den morgen van 1 Mei stak het Keiz.-eskader van Marseille in zee. Den 4, 's middags te 1$ ure, stapte Z.M,

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1