flotiticft ©ucraigt. Het moet een schoon feest geweest zijn dat zesde eeuw- feest der geboorte van den schepper der nieuwe Italiaansche letterkundeden grooteugeliefden steeds met geestdrift vereerden dichter Durante Alighieri, van Dante. Daar zat in de geboortestad des dichtershet heerlijke Florence de Koning van Italië, en om hem schaarden zich vertegenwoor digers uit alle deelen des rijks uit alle, want ook uit Venetië waren zij opgekomen, al was hun vaandel met. rouwfloers bedekten mannen uit Rome woonden het feest b\jwas 't ook in rouwgewaad. Daar werd liet marmeren standbeeld van den grooten man onthuld wiens vereering zoowel een staatkundige als een letterkundige beteekenis heeft. De dichter der Dioina commedia is tevens da schrijver van een werk de monorchiaen daarin zijn naar aanleiding der tijdsomstandigheden, die veel overeenkomst hebben met de tegenwoordige, beginselen verkondigd die in tiooge eere zijn bij alle voorstanders der Italiaansche eenheid. Daarom kan dit feest met regt genoemd worden de bekrachtiging van het volksbesluit waarbij die eenheid is aangenomen en een gepaste inwijding der nieuwe hoofdstad. 2Elcficlijïisc(tc ËcHgten kvslakd, bet v-erlfiüén zomer riep: vice LambertEu nu beweerden wij dat het onaannemelijk is dat een Nederlander dit zou schrijven niet om de //twee fransche woorden," maar juist omdat het deze woorden zijn. Het groote publiek te Parijs riep verleden zomer vice Lambert; in Nederland is het geheel onschuldig aan dien uitroep. Als ik zeg: het groote publiek dat in 't vorig jaar het congres voor socia e wetenschappen, of: dat in de vorige maand de internationale bloemententoonstelling bezochtdan bedoel ik onmisken baar het Nederlhndsche publiek; zoo ook moet de schrijver in de Tijd het groote publiek in Frankrijk bedoeld hebben. En nu houden wij vol: iemand die te Amsterdam (en stuk schrijft voor een Hoilandsche courant, en daarin zegt: ver leden jaar riep het groote publiek vice Lambertis eeu dwaas; lietNederlandsche groote publiek heeft noch verleden jaar noch op eenigeu anderen tijd vive Lambert geroepen en zal dus den schrijver niet begrijpen. Daar wij nu niet konden aannemen dat het stuk door een dwaas was geschreven, onderstelden wij dat het aan een Fransch blad ontleend was, omdat de herinnering aan viae Lambert zeer gepast is in den inond van een Franschman. Eu wij beweren nog dat die gissing volstrekt niet ongegrond is. #Volgen eeu aantal argumenten tegen de doodstraf schrijft de Tijd als daar zijn:' enz. Onwaar. Wij hebben geen enkel argument tegen de doodstraf in 't algemeen aangevoerd, dit hadden wij vroeger in een geheele reeks van artikelen gedaan. Wij hebben alleen beweerd, dat bij geen enkel misdrijf de doodstraf zoo weinig afschrikkend en zoo weinig gepast is als hij den moord uit staatkundige of godsdienstige dweepzucht bedreven en dit, hebben wij door een paar voorbeelden opgehelderd wij herinnerden hoe de moordenaar van Prins Willem L in rijm en Onrijm als een martelaar is voorgesteld hoe het bloemen regende op den weg naar het schavot van den moordenaar van Kotzebue. Zoo hadden wij volle regt om te zeggen; «geen dood geen foltering schrikt hier af, geen schavot onteert of verlaagt in de oogen des volks," namelijk waar men met godsdienstige of staatkundige dweepers te doen heeft. Zoo hadden wij ook het regt te vermoeden dat Booth, ware hij plegtig ter dood gebragt, ir, de oogen der vele tegenstanders van Lincoln een voorwerp van medelijdenzoo geen martelaar voor de heilige zaak der vrijheid' zou geworden zijn. Het is oneerlijk deze woorden voor te stellen als argumenten tegen de doodstraf in het algemeen. Met welk regt trekt nu de Tijd de slotsom van ons artikel asatneo in deze woorden: «Koukluzie de doodstraf behoort afgeschaft te worden?" Wij veroordeelden in dit artikel alleen en^in't bijzonder de doodstraf, wanneer die voltrokken wordt aan staalkundige of godsdienstige dweepers die zich geroepen gevoelden tot een moord, omdat zij sterven in de vaste overtuiging van een goed werk verrigtte hebben den hemel voor zich geopend, en hun naam door het nageslacht gezegend zien. Die overtuiging zou ongetwijfeld allengs bezwijken en voor beter inzigt, plaats maken wanneer de moordenaar in 't leven bleef en in eenzaamheid en afzondering gelegenheid had tot nadenkenhij zou opmerken dat zijn daad geenszins het beoogde doel had te weeg gebragt,en begrijpen^ dat het niet deze middelen zijn waardoor het werk der Voor zienigheid, de vrijheid en het geluk des mcnschdoms worden bevorderd. Het berouw des moordenaars zou een beteren indruk maken dan zjn bloedige dood. -mme M i, -sn i 'rsvsvw: -.'-aa-a Ook in Dante's tijd was er strijd tusschen het wereldlijk en het, geestelijk gezagtoen vertegenwoordigd door den Duitschen Keizer en den Paus. In den Duitschen Keizer leefde de herinnering voort aan een algemeen gebieder van het westen, aan Karet den Groote. Volgens Dante s begeerte zouden Duitschland en Italië althans één zijnen de .Keizer zou over beide regeren. Hij zou te Rome troonenen aan zjjngn arm moesten de heerschappij en het zwaard worden toevertrouwd. Naast hem, mede te Rome, zou de Paus hel geestelijk gezag vrij eu onbelemmerd uitoefenen maar nimmer zou de wereldlijke magt des Keizers onderworpen zijn aan het geestelijk gezag van den Paus, nimmer eenige wereldlijke magt aan dezen worden opgedragen. Vrij en onafhankelijk moesten de beide magten naast- elkander bestaan elkander in evenwigt eu binnen hunne eigenaardige grenzen houden. De mijter moest het zwaard in de scheede doen rustenhet zwaard moest het misbruik van den kromstaf tot wereldsche oogmerken verhinderenen hen beteugelen «die den wijnstok van Petrus tot een doornstruik wilden maken." Deze leer verkondigt Dante evenzeer in .zijn onsterfelijk gedicht alsfm het wijsgeerig betoog van zijn boek over de monarchie. Hét geestelijk gezag en de geestelijkheid zijn volgens hem door het bezit der wereldlijke goederen bedor ven en daarom moet de kerk door de, wereldlijke magt tot haar oorspronkelijken toestand terug gebragt worden. Terwijl alzoo aan de eene zjjde het zuiver geestelijk gezag des Pausen met onverminderdeu luister moet schitteren moet de arm des Keizers het wereldlijk gezag voor eiken inbreuk bewaren en tevens de eenheid der verschillende onafhankelijke staten van Italië handhaver.. Italië vereenigd onder een Keizerlijk bestuur, maar met behoud van de grootst mogelijke vrijheid voor de verschillende steden en gewesten, die als kleine Republieken en Hertogdommen bloeiden. Wel een krachtig gezag ter handhaving van de eenheid des lands, maar daarom geen" willekeurig alleenheerscher. Het volk toch .bestaat niet zegt Dante om den vorst, maar integendeel de vorst om het volkeu wanneer de wetten niet het voordeel ten doei hebben van hen die er aan moeten gehoorzamen zgn zij den naam van wetten onwaardig. Hij waarschuwt zelf tegen verkeerde opvatting. «Men moet zich echter vooral wachtenwanneer door ons wordt beweerd dat het geheele menschelijk geslacht door een enkelen vorst geregeerd .moet worden, dit niet zoo op te vatten, alsof alle bijzondere inrigtingen, wetten en regeringsvormen der afzonderlijke staten van hem alleen zouden moeten uitgaanwant volken, rjjken en staten hebben hunne eigenaardigheden, die door geheel verschillende wetten geregeld moeten worden Behoudens het verschil der toestanden in twee tjjdvakken die door zes eeuwen van elkander gescheiden zijn en dat noodwendig hier en daar verschil van opvattingvan wen- schen en begeerten ten gevolge moet hebben is de strijd der denkbeelden omtrent het tegenwoordig Italiëomtrent geestelijk en wereldlijk gezag in hoofdzaak dezelfde als in Dante's tijd passen zijne stellingen en ontboezemingen zeer wel in den mond van de voorstanders der Italiaansche een heiden was de onthulling van zijn standbeeld een geschikte inwijding der nieuwe' hoofdstad. Dante heeft bij zijn leven zijn wenscheu niet vervuld gezienteleurstelling was zijn deel, eu in ballingschap buiten zijn vaderstad is hij gestorven. Nu zijn gedachtenis na zes honderd jaten zoo krachtig is verlevendigd en zijn beeld binnen de muren van Florence is verrezenheeft nu het denkbeeld van verzoening tusschen geestelijk en wereldlijk gezag beter kans van slagen, zal het eene niet ineer streven naar overheersching van het andere, maar elk zich vrij binnen zijn eigen grenzen kunnen handhaven De berigten omtrent de onderhandelingen van den heer Vegezzi te Rome geven tot nog toe grond tot goede ver wachtingen. Het verdrag vau 15 September zoude grondslag worden der verzoening, het vertrek der Fransche troepen uit Italië zou door den Paus evenzeer worden gewenscht als door den Koning, en een Italiaansche bezetting zou hen vervangen. liet spreekt van zelf, dat, zulke belangrijke tijdingen niet zonder voldoende bevestiging volkomen ver trouwen verdienen. Toch schijnt het zeker, dat er bereid willigheid tot een vergelijk is gebleken dat de ouderhan delii"geu zullen worden voortgezet, en de heer Vegezzi weldra naar Rome zal terugkeereu Als Booth nog leefdezou hij waarschijnlijk even als ieder ander inzien, dat niets de zaak der Zuidelijke Staten zoo zeer heeft benadeeld als zijn rampzalige daad. Fr is op vele invloedrijke mannen van het Zuiden, zoo geen bepaalde ver denkin", dan toch zekere argwaan gevallen die hunne zaak schade" moet, doen. Verschillende bevelhebbers van het, Zuiden geschokt door den ellendigeu moord haasten zich verklaringen naar het Noorden te zenden, waarin zij hunne verontwaardiging en afschuw te kennen geven onder bijvoe- "in" dat zii "niets te doen willen hebben met moordenaars hetzij in 't Noorden of in 't Zuiden. Zulke verklaringen hebben we! geen betrekking op de staatkundige verschillen tusschen heide partijen, maar kunnen toch ligt zekere toe- naderin" te weeg brengen die tot, verzoening kan lelden De President der Unie heeft openlijk verklaard dat uit be wijzen in het. bureau van militaire justitie voorhanden blijkt,, dat de moord op zijn voorganger eu de moord-aanslag op den Staats-secretaris Seward gepleegd zijn op aansporing van in overleg met eu door toedoen van Jefferson Dams, laatstelijk te Richmond verblijf houdende, en verschillende andere gedeeltelijk reeds met namen aangewezen personen. Voor hunne aanhouding worden aanzienlijke belooningen uitgeloofd en volgens de laatste berigten zou de grootste, van 100.000 dollars, reeds veroiend zijn door de gevangen- neming van den gewezen President der vernietigde Zuidelijke Confederatie. Jefferson Dams «laatstelijk te Richmond verblflf houdende," daarna vlngtende vau stad tot stad en door de ruiterij van generaal Stoneman scherp vervolgd. Wegens dit uitloveu van belooniusen voor de aannouclm^ van Davis en zijn medebeschuldigden heelt de tegenwoordige President, Johnson zich menig hard verwijt op den hals gehaald. Toch is dit ongegrond. Wij gevoelen een afkeer van dergelijke uit lovingen, wij kunnen liet denkbeeld van bloedprijs niet verdragenmaar m Engeland zoowel als in Noord-Amerika is zoo iets zeer gewoont is een middel om den beschuldigde in handen te krijgenen nu is het oubiliijk één man hard te valen omdat hij handelt overeenkomstig de wettenen gebruiken van een geheel volk Jefferson Davis, al was hij ook President van een zich vrij vefkla,-enden staat komt hier met zijn medestanders voor als een gewoon misdadiger, als medeplistige aan sluipmoord "epleegd op den President, Lincoln, ünsegrond is daarom ten eenen male de beschuldigingdat Johnson hier optreedt als beschuldiger, als regtcr eu als heul te gelijk. Hij bezigt slechts als hoofd der uitvoerende magt een gewoon middel om de gevanaenneming der verdachten te bevorderen. Nu verdiende hijongetwijfeld gestrenge berisping, zoo 1»J In vaar dig tot dezen maatregel overging, en er zijn vele bladen die dif beweren; maar dit. zijn de bladen d,egewoon waren Lincoln te lasteren die nu voortgaan hetzelfde te doen ten aanzien van Johnson, en niet anders handelen jeRens alle mannen van aanzien en invloed in het Noorden. H e bladen verzekeren of ontkennen dagelijks ten sterkste allerlei zaken waaromtrent nog niemand iets stelligs weet te zeggen, kan bij voorbeeld vooralsnog beweren dat het onwaar of ze fs maar overdreven is wat Johnson verklaart, dat, de schuld van Dams en anderen blijkt uit bewijzen in liet bureau van militaire justitie voorhanden? Zoo laug er althans omtren deze zaak niets meer bekend isschorte men zijn oordcel on Wat ons minder bevalt en soms ernstig ongerust maakt, zijn de herhaalde algemccr.e verzekeringen van den President, dat de leiders van den opstand ten strengste gestraft zullen worden. en de Constitutionnel heeft bij de opname der toespraak ver schillende gedeelten weggelaten. Het zijn die plaatsen waarbij de prins het huwelijk van Napoleon I met Maria Louisa, gelijk elke aansluiting bij Oostenrijk, afkeurt, waarbij hij de leer van Monroe omtrent de onbevoegdheid vau Europa in de zaken van America billijktde opheffing van het wereldlijk gezag des Pausenen in Frankrijk eene vrije druk pers vrije stemgerechtigdenverantwoordelijke ministers en vrije openbare beraadslaging als noodzakelijk verlangt. De markies de Boissy heeft in den Senaat deze reden goddeloos en revolutionair genoemdwelke, zoo het gouver nement er geen afkeuring over uitspreekt, de vaan zal zijn van opstand en burgeroorlogontrold door een prinslid der keizerlijke familie. De minister van binn. zaken heeft de hoofden der gemeente besturen aangeschrevenom bij de verkiezingen te zorgen voor behoorlijk gesloten stembussenten einde het geheim en de eerlijkheid der stemming te verzekeren. Men verzekertdat de minister Drouyn het italiaansche kabinet heeft geschrevenomter bevordering eener goede verstandhouding met Romeaan de conventie de beteekenis te geven welke Frankrijk er aan hecht. De veldtogt tegen de Kabijlen van den Cahor9 is dooi den genl. Périgot geopend. Bij zijne aankomst te Religoae is den Keizer omringd door den geheelen stam der Füttah s. die, onder betuiging van zijne trouw, de vrijheid verzocht vo°r deter zake van den jongst,en opstandin Frankrijk geïn terneerde stamgenooten. Z. M. heeft dit verzoek toegestaan. De regeering heeft bericht bekomen dat het bestuur dei- Ver. Staten elke ongeoorloofde werving, even als elke poging tot bevordering der emigranten-expeditiën naar Mexicoge streng verboden en de hoogste rechterlijke overheid gelast heeftde hand daaraan te houden. ITALIË. Voor de leening is tot een bedrag van 80 millioen renten ingeschreven. De goochelaarBosco vertoont eiken avond, innen schouw burg San Carlo te Napels, het wonder van den 11 Januarius, onder den luidruchtigen bijval der menigte. De spoorweg van Bari naar Brindin is in t bijzijn dei- prinsen en van prelaten geopend. BI'ILEIE. De Gedeputeerden hebben het voorstel van dep heer Oris om de heeren Chazal en Delaet en hunne getuigen, wegens het gehouden duël, voor het Hof van cassatie te vei volgen, afgewezen met 47 tegen 38 st. Daarentegen is 23, overeen komstig het voorstel der commissie uitgemaakt, dat ministers, die zich aan gewone misdrijven buiten hunne ambtsbediening schuldig maken, voor dat Hof vervolgd zullen worden, en is het art., dat beginsel inhoudende, met 47 tegen 25 st. aangenomen. ESGEIi/lSW. Hel Lagerhuis heeft den 17 met, 190 tegen 134 st. balloten tot de tweede lezing eener motie van den heer Monselltot afschaffing vau den bijzo,idereu eedwelkevolgens de cmancipatiewet van 1829, vau de r. k. parlementsleden wordt geDe(Jmn,'ister Russell heeft den 10 de havenbesturen aan geschrevendat, het bewmd het besluit \an 31 Januari 1862 houdende beperkende bepalingen op het verblijf van vreemde oorlogsvaartuigen, net inladen van steenkolen enz., heeft WgDe'pSi. Palet heeft den 19 te Londen eene belangrijke tentoonstelling geopend van voorwerpenvervaardigd in ge vangenissen gestichten voor blindenkrankzinnigen enz. Uit vele Rijkeno. a. uit Nederlandzijn daartoe bijdragen ingezonden. FBAWililJIi. De Monileur heeft de door prins Napoleon te Ajaccio uit gesproken reden niet medegedeeldde bmtenlandsche bladen die den inhoud bevatteden zijn op de post in beslag genomen WOSTENRIJH. Het Huis der Afgevaardigden heeft het handelsverdrag met Pruisen met 112 tegen 51 st. goedgekeurd. S'EUIDEA. Den 20 bij de behandeling in de Kamer der begroot,ir.g van Justitie 'heeft de heer Twesten opgemerkt,dat vele rechters in de laatste 4 jaren bewijzen van omkoopbaarheid en van slaafsche onderwerping aan het gouvernement hebben gegeven. Een lid der rechterzijde wilde dat de spreker tot de orde zou geroepen worden, maar de voorzitter Grahow weigerde dit, met beaming van het aangevoerde. Het handelsverdrag met Oostenrijk ;s met 170 tegen 99 st. aangenomen. Pruisen heeft aan Oostenrijk voorgesteld om amnestie te verleenen aan de personen die in de hertogdommen veroor deeld zijn wegens het zenden van eene petitie aan Keizer Napoleon. De regeerings-commissaris daar te lande, v. Zedhtz, is aangeschreven om te zorgen dat de deenschgezinde be volking van Noord-Sleeswiik niet gekrenkt worde en om een naauwkeurig onderzoek naar hare bezwaren intestellen. Polen. Op den 15 Mei moest wederom een opstand uitbreken, maar depolicie, daarvan ingelicht, heeft de vreemde zendelin gen op de grenzen aangehouden en is door de bij hun gevon dene bescheiden op het, spoor gekomen eener zamenspanuing in pruisisch Polen, te Culm en Bromberg, zoodat ook de pruisische policie vele aangeklaagden heeft, kunnen vermeesteren. Een der laatste rooverhoofdmannen met name Brzorska een r k. geestelijke, die tot. nu toe achter in Lublin stand had weten te houden en een aantal moorden gepleegd of verordend heeft, is gevangen genomen. De genl. Murameff' is als gouverneur der oostelijke pro vinciën ontslagen en vervangen door den genl. Kauff'mann. De bevelhebber te Kiew, genl. Besakheeft eene memorie naar Petersburg gezonden ten 'oetooge van de noodzakelijk heid om de belangrijkste betrekkingen te ontnemen aan de Polen ter zake van hunnen invloed op de landbewoners. TT li Bi ïi I.ï K. De patriarch van Konstantinopel heeft een bisschop naar Bucharest gezondenom het burgerlijk huwelijk te verklaren voor een inbreuk op de leerstellingen der Kerk welke de banvloek ten gevolge heeft. De prelaat is afgewezen en tot genoegen der menigte door gensdarmes over de grenzen teruggeleid. VEREEAIGDE S'TATEA. F,well en verscheidene andere vroegere bevelhebbers der separatisten hebben, bij brief aan den genl. Granthunne verontwaardiging over de gepleegde aanslagen en hunne vol komen onbekendheid met de plannen der moordenaars betuigd. Den 10 ziju te Washington de zittingen der militaire com missie begonnen, tot terechtstelling der aangeklaagden. De zaken worden met gesloten deuren behandeld. De heer Hunter, senateur van Virginia, is mede gevangen g De genl Ualleck, commandant indien Staat, heeft aangekon digd dat alle burgerlijk een militaire beambten der Confederatie do"or het doen van den eed van trouw en onderdanigheid aan de Unie. zich van straf kunnnen vrijwaren terwijl zij "ettade kunnen vragen indien hun die eed niet wordt toegestaan. De President Johnson heeft bij proclamatie het wettig gezag in Virginia voor hersteld en alle besluiten van het rebellen- bestuur van onwaarde verklaard. Bii eene toespraak aan de neger- en kleurling-bevolking, heeft hij het als waarschijnlijk gemelddat zijzoo zij zich niet met de blanke bevolking kan verdragen in een landschap vereeni"d zal worden dat het meest aan hare behoefte voldoet. Bii eene andere proclamatie heeft hij gelast om met, ver dubbelden ijver de nog in zee zijnde kapers te bemachtigen en om de oorlogsvaart uigen der mogendheden die de kruisers der opstandelingen blijven toelaten, uit de havens der Ver. Staten te weren. Het gouvernement heeft het verbod van uitvoer van wapens 1D!De'Ster van financiën heeft de katoen door slavenarbeid verkregen aan een uitvoerrecht van der waarde en die door vrijen arbeid van 3 c. per pond onderworpen De "enl Dick Taylor heeft zich op dezelfde voorwaarden als Lee onderworpen Kirby Smith heeft zulks geweigerd maar vindt geen bijval onder zijne soldaten. De ingezetenen van Houston in Texas hebben besloten den oorlosf voorttozetton. 7 e. De kamer van koophandel \e Nieuw-York heefteen besluit

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2