o»»ti<;i\iu.ih. J A b 0 ÜicuttJS Verslag omtrent de 'voordracht van den heer Cohen Stuart, op 26 Mei. Den 27 is hetpruisische antwoord te Weenen ontvangen; het, verlangt de oproeping van de Slenden der hertogdommen naar de verkiezingswet van 1854. Reeds is bericht gegeven, dat Oostenrijk hiermede genoegen neemt. Het Heerenkuis heeft het handelsverdrag met Pruisen goedgekeurd slechts 6 stemmen verklaarden zich er tegen. Het rulhenische gedeelte van Galicie wordt door eene bende brandstichters geteisterd; 6 kleine steden zijn voor een goed deel in de asch gelegd en daardoor 2000 gezinnen van alles beroofd. Vooral de kwartieren door de Israëlieten bewoond staan bloot aan de wraakzucht der misdadigers. Een comité van aanzienlijke dames heeft den minister van oorlog 65000 fl. overhandigd om uit de renten van dat kapitaal aan invalieden van den sleeswijk-holsteinsdhe veld tocht eene jaarlykscite toelage van 60 fl. toeteleggen. BijKeiz. rescript zijn de verordeningen uitgevaardigd voor de verkiezing der leden van den Landdag van Croatie, Dal- matie en Slavoniewelke den 17 .Tuli te Agram moeit bijeenkomen. De Gedeputeerden hebben de beg'ooting voor het leger voor I860 met, 15 millioen fl. verminderd. -PKUlMft.V De minister van onderwijs en .«eredienst 'heeft békend gemaakt, dat. met goedvinden des Konings, de Adelaar van de Hohenzollernsche huisorde voortaan inzonderheid zal worden verleend aan schoolonderwijzers, die zich onderscheiden door het handhaven van eene strenge tucht en het opwekken van godsdienstige en vaderlandslievende gevoelens bij hunne leerlingen. m Het Huis der Afgevaardigden heeft den 26 de post voor geheime uitgaven op de begrooting van binnen), zaken ge schrapt. 2 Leden van het Heerenhuis hebben een door 20 hunner ..'ollega's ondersteund voorstel ingediend om de regeering aantesporeu tot het nemen van maatregelen ter beteugeling der buitensporigheden van sommige Afgevaardigden in hunne redevoeringen. HIJlËSWlJH-HULkTEIK Een brief is openbaar gemaakt den 31 Maart door den erfprius v. Augustenburg. naar aanleiding der op 22 Febr. door Pruisen aan Oostenrijk gedane voorstellenaan zijnen zaakgelastigde te Berlijn deu heer v. Ahlefeldtgezonden. Hij verklaart daarin dat het land onmogelijk genoegen kan nemen met het afleggen van den militairen eed in handen des Konings van Pruisenmet het dienen buiten 's lands in vredestijd en met het niet bestaan van een afzonderlijk nationaal leger. Zijne concessiën op de overige punten maakt hij afhankelijk van de vrijwillige nadere goedkeuring der Stenden. TURKU K. De Vorsten van Servie» en van de Douau- vorstendommen hébben met toestemming hunner echtgenooten ieder een aankomend knaapje als zoon aangenomen. VER 13 ENK*IIE «TXTEft. De Zuidelijke President Davis is in den vroegen morgen van den 10in de omstreken van Irwiusville75 mijlen ten zuidoosten van Macon gevangen genomen met zijne vrouw, zusters broeder, den heer Reaganpostmeester-generaal der Confederatie, den kolonel Harrisson bijzonder secretaris des Presidents, den kolonel Johnson, aide-de-camp van zijnen Staf. den kolonel Lubbik en eenige andere officieren. Sedert den avond van den 7 waren de kolonels Pritchard en Harden (van het cavatleriecorps van Wilson) hem op het spoor en vernamen zij in den avond van den 9, dat hij met de zijnen en met 5 bagage- en 3 ziekenwagensgekampeerd was in eene woeste en boschrijke landstreek. Het kampement werd omsingeld en in de duisternis van den tracht schoten de voorposten op elkander, zoodat zij een kwartier uur lang in gevecht bleven en er dooden en gekwetsten vielen. Hierdoor werd Davis van het gevaar verwittigd en trachtte hij in vrouwenkleederen m het bosch t,e ontkomen, maar vervolgd trok hij een groot mes en wilde zich teweerstellen. Op het voorhouden van eenige revolver-pistolen gaf hij zich echter over en werd hij met zijn gevolg gevaakelijK overgebracht, in de kazematten van het fort Munroe. Van zijne deelneming in de aanslagen op de heeren Lincoln en Seward is tot dus verre niets gebleken. Sedert den 13 zijn tot groot genoegen van het pullick de verslaggevers der dagbladen toegelaten bij de terechtstelling der wegens die aanslagen gevangen genomen personen. Er zijn premiën uitgeloofd voor het. ontdekken en aanhouden der gouverneurs van Virginia, Noord en Zuid Carolina. De geul. Magtruder zal in Texas op eigen hand den krijg ■volhouden. Geul. Sheridan is derwaarts in aantocht. Naar huis gezonden soldaten van Lee en Johnston hebben zich tot benden vereenigd en maken bet oostelijk deel van Tennessee onveilig. De minister Stanton heeft aangekondigd dat. vermits ten oosten der Mississippi geen geregeld leger meer te bestrijden valt. dengenen die vijandelijkheden bedrijven als roovers beschouwd en ter dood gebracht zullen worden. Het bewind heeft gelast om al de generaals en verdere officieren wiens dienst niet onontbeerlijk is, eervol te ontslaan. Den 18 hebben 50000 beambten van deu kwartiermeester- generaal hun ontslag bekomen. De negers in N. Carolina hebben den President eene petitie gezondenwaarin zij verzoekendat hun ook het stemrecht toegekend zal worden. MEXICO. Op 11 April zijn 300 manschappen van het belgische legioen in de kleine stad Tacamburo, in den staat Michoacandoor 3000 Juaristen overvallen. De majoor-commandant Tijdgadt, de kapt. adjudant, Chazal-zoon van den belgischen minister van oorlog 6 officieren en 30 soldalen sneuvelden en de overige werden meerendeels gevangen genomen. Den 24 zijn de Juaristeu op hunne beurt door een sterke aldeeling franschen verjaagd. De door den Keizer uitgevaardigde besluiten omtrent de kerkelijke aangelegenheden hebben nergens aanleiding gegeven tot, openlijk verzet. Er is concessie verleend voor een gedeelte van den spoorweg tusschen de hoofdstad en de Stille Zuidzee. De Keizer heeft eene wet op de drukpers uitgevaardigd liberaal in beginselen maar illiberaal in de toepassing, u. 1. met het fratische stelsel van waarsehuwiugen schorsing en opheffing. IIIWFAW b Ef Sta.ten-Genbr4.al. De leKamer heeft aangenomen: den 29 Mei de wel. op het gebruik van het koloniaal batig slot van 1862 mei alg. st„ het regeeriugsreglement voor Suriname met 31 t. gen 1 st„ en dat voor Curapao enz. met, alg. st den 30 de eerste der geueesk. wetten met 26 tegen 8 en den 31 de 3 overige met 29 legen 13, 21 tegen 10 en 27 tegen 4st„ een eu ander mei. aanbeveling om deze wetten met gematigdheid en omzichtigheid uittevoeren eu te grooten ambtsy ver der inspec teurs enz. te temperen; den 1 Jtmtj de wet tot goedkeuring van het verdrag omtrent de suikerbelasting met, alg. eu de wet tot heffing van den suiker-accijns met 16 tegen 12 st. De 2" Kamer heeft den 29 de wet. tot afschaffing der plaatselijke aceijnsen met 47 tegen 25 st. goedgekeurd. Het amendement van den heer v. Forcest werd verworpen met. 56 tegen 16 st. Verkiezingen. Bij herstemming is te Sehagen tot lid der prov. Staten van N. Holland verkozen Jr. Mr. D. v. Foreest. Benoemingen. Z. M. heeft tot heemraad vandenScher- meer benoemd !F. de Geus. Tot burgemeester van Nieuwe Niedorp ü.v.d.Stok; van Oude Niedorp A. Wonder. De 80 jarige vice-admiraal Lucas, voor 70 jaren bij de marine in dienst getreden, is tot luit. admiraal verheven. Stoomvaart. Den 29 is van de werf der heeren v. Flissingen en Dudok van Heel te Amsterdam van stapel geloopen het ijzeren stoomjacht Staatsraad v. d. Oudermeulengebouwd voor re kening van Gebr. Zur Mühlen en bestemd voor de dienst langs het Groot N. Holl. Kanaal. Landbouw. Deu 28 zijn de eerste nieuwe aardappelen zijnde 200 kwartmuddenuit het Westland naar Londen verzonden. Het gewas staat voortreffelijk en belooft eene ruime opbrengst. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. Den 31 Mei is te Amsterdam de eerste algemeene vergadering van aandeelhouders der Kanaal-maatschappij gehouden. Tot pre sident eu vice-president van het bestuur zijn verkozen de heeren IF. F. Heshuyeen en S. IF. J. Jitta. 25 Inschrijvers, die zich niet verplicht gerekend hadden tot de stortingzijn daarvan teruggekomen zoodat nog 18 achterlijk zijn geble ven. Bij acclamatie is art. 9 der statuten zoodanig gewijzigd, dat het bedrag van de deelneming der aannemers niet anders zal behoeven te worden gestort dan bij verrekening en in voege als bij het contract van aanneming is bepaald. Hondsbossche zeewering. Het dijksbestuur heeft eene leening uitgeschreven van A30000, in aandeelen van ZIOQO, rentende 5 p. ct., te storten op 1". Juli, Sept. en Nov. De inschrijvingen moeten vóór 9 Juni hij den rentmeester ge schieden. Militair peest ie Leijden. De raad van Dordrecht hen 30 een crediet verleend voor eene toelage aan de 50 behoeftige strjjders en 2 marketentsters van 1813 1815, onverschillig of zij al of niet de feestviering te Leijden gaan bijwonen. Regenten van het, Geref. oude mannen-eu vrouwenhuis te Utrecht hebben aan 5 verpleegden verlof geweigerd om der waarts te gaan en de reden daarvoor schriftelijk aan deu burgemeester doen kennen. Zij keuren het n. 1. af, dat in de uitnoodiging niet voorop is geplaatst de door Goddelijke hulp te Waterloo behaalde zege (welke naam zelfs niet genoemd wordt), maar de mensehelijke instelling der Militaire Wil lemsorde. Feest van Waterloo. De raad v.an Schiedam heeft den 1 Juni f 2800 toegestaan voor de plechtige viering van den gedenkdag waarvan 300 ter beschikking der schoolcom missie. Die van Leeuwarden en Utrecht, hebben denzelfden dag ieder f 1000 beschikbaar gesteld laatstgenoemde voor een vuurwerk en muziekuitvoeringen op het Vreeburg. Inwijdingen. Den 29 is het, monument van wijlen pro fessor J. L. C. Schroeder v. d. Kolk op de begraafplaats te Utrecht plechtig onthuld geworden. Aanbestedingen. Den 29 te Amsterdam door het be stuur der vereeniging ten behoeve der arbeidende'klassebet bouwen van een blok bevattende 24 woning-enaan de Palmstraat bij de Lijabaansgrachtminste inschrijver C. v. d. Tooren, voor f 25800. Den 29 t.e Middelburg, het bouwen van een hotel op de badplaats Domburgaan A. de Landmeter, voor f 29447. Den 1 Juni te Haarlem, door het prov. bestuur van N. Holland: het verdiepen der koopvaarders binnenhaven te Nieuwe Diep, rniuste inschrijver D. Tool te Wounum, voor 45100. De exploitatie-maatschappij heeft den 1 de vergrooting der halten op deu staatsspoorweg te Velp, de Steeg, Dieren enBrum- meuwelke onvoldoende zijn bevonden besteed aan Ger- dening te Rotterdam voor f 22500. Rampen. In den avond van den 28 is eene houten woning te Krnisdorp in den Haarlemmermeer afgebrandeen kost ganger eu de vrouw hebben met één kind zich met moeite kunnen redden, maar 3 andere kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Rechtszaken. Het Hof van Overijssel heeft den 26 het vonnis der rechtbank te Zwolle bevestigd waarbij J. G. v. Rijn is vrijgesproken van de aanklacht wegens het onder houden eeuer bijzit, in de echtelijke woning. De rechtbank te 's Hage beeft, deu 29 deu heer v. IF„ wethouder en ijzerfabrikant te D., veroordeeld tot 3 maan den eenzame opsluiting en voor altijd onbekwaam verklaard tot het bekleeden eener openbare betrekking, wegens deel name in eene aanneming waarover hij in zijne kwaliteit het toezicht had. De H. Raad heeft den 31 vernietigd een arrest van het Hof van N. Hollandwaarbij K. M. K. is ontslagen van rechtsvervolgingter zake van misbruik van vertrouwen gepleegd als agent eener levensverzekering-maatschappij en de zaak verwezen naar het Hof van Utrecht. Bescherming van Dieren. Te Utrecht, heeft zich eene commissie gevormd voor het tot stand brengen eener gewes telijke vereeniging om, in verband met die te 's Gravenhage, te waken tegen het mishandelen van dieren. Overleden deu 26Mei, te Utrecht, de luitenant-generaal A. Schuurman, oud directeur-generaal van oorlog in den ouderdom van 84 jaren. 257° Staats-Loterij, Tfélijdug der 2e klasse. No. 19243 20000. No. 6559 5000. No. 9934 f 2000No. 56 en 10489 f 1500, No. 4618, 6570, 9096, 10427 en 11510 /1000. Den 28 Mei was voor de Iraëlitische gemeente alhier een plechtige en feestelijke dag. 41 Vrouwen vereerden de sy nagoge met een nieuw exemplaar der boeken van Mozes fraai op perkament geschreven en aan sierlijke rolstokken bevestigd en omhuld door een prachtig bekleedsel. Dit ge schenk werd met, rijtuig afgehaald en in het gepast versierde kerkgebouw aan de eeredienst toegewijdmet eene toespraak van den lieer Frenkel, koorgezang eu verdere plechtigheden, welke o. a. bijgewoond werden door heeren burgemeester en wethouders dezer stad. Te gelijkertijd boden een mannelijk eu een vrouwelijk lid der gemeeutede eerste een zilveren aanwijzer voor de lezing der pentateuch de laatste een nieuw kleed voor de bima aau. De feestviering werd voortgezet, in het schoolgebouw eu 's avonds besloten met eene reünie in het locaal Harmonica. Van vele huizen in de nabuurschap der synagoge warenten blijke van belangstellingvlaggen uitgestoken. Spreker ving aan met eene warme huldiging van de nage dachtenis van den onlangs te Brussel overleden oeconoom Aug. de Lavelye, deu talentvollen redacteur vau den Moniteur des intéréts matériels, wiens leering en voorbeeld hem meermalen aangespoord en gesterkt had om met onbezweken ijver datgene te verkondigen en aantebevelenwat hij dacht te zijn tot algemeen nut, tot bevordering van liet geluk eu welzijn zijner stad- eu landgenooten. Al moest hij de uitvoering eu verwezenlijkiug zijner weuschen van andere krachten verwachtende geest drong hem tot sprekende geest die schept, ontwikkelt en den rijkdom van een land te voorschijn roept, door de Lavelye zoo juist het intellectueel kapitaal ge noemd omvattende de kunstende wetenschappen en de bedrijven in tegenstelling van het circulerend kapitaal, het gelden waar het, te kort schiet het credietdat de han delsbetrekkingen gemakkelijk maakt en tot voermiddel dient van het intellectuële kapitaal, welke tezamen werkende liet materieel kapitaal vormen, dat de vruchten der beide andere omvat en den algemeensn rijkdom uitmaakt. Overgaande tot zijn vroeger opgevat onderwerp, zijne plannen tot vergrooting van den bloei onzer stad, verklaarde hij voornemens te zijn geweest met de verdere behandeling daarvan te wachten totdat hij in staat was stellige mededeeling te kunnen doen van het tot stand komen van den Westfrieschen spoorweg waaromtrent hij niet anders berichten kon dan dat het comité in weerwil van de ondervonden teleurstellingde zaak met ijver bleef behartigenmaar hij oordeelde het van belang om thans wederom het, woord optenemen. Men herinnerde zichhoe hij vroeger geijverd had tegen het brengen van het jaagpad langs de stadszijde van het nieuwe kanaalpand waardoor het, niet meer voor de groote vaart benoodigde en voor eene los- en ladingplaats zoo begeerlijke gedeelte tot een nutteloozen en afgesloten vijver zoo zijn vernederd hoe het gemeentebestuur eu de kamer van koophandel zijn pogen krachtig hadden bevorderd en het gelukt was het, eene hin derlijke potloodlijntje van de kaart wegtewisschen eu eene haven voor de stad te behouden al was het te betreuren dat de gom-elastiek ook niet het andere lijntje had doen verdwijnenom een eiland in plaats van een schiereiland tusschen beide panden te vormen en de haven 2 toegangen te verzekeren hoe hij verder had voorgesteld de lastig hooge en noodelooze stadswal daaromtrent aftegraven en alzoo eene kade te maken, door hem alvast als Kanaal-kade gedoopt eu hoeten gevolge van zijn spreken de perceelen en ter reinen langs dien wal beduidend in waarde waren gestegen. De tot stand brenging nu van die kade mocht z. i. niet wachten. Het moest iedereen in het oog vallenhoe Alkmaar meer en meer de losplaats werd voor de materialen benoodigd voor de nieuwe wegen en gebouwen in den omtrek ten platten landehoe de vaartuigen herwaarts bevracht werden om hunnen inhoud alhier in kleiner bodems overgeladen. Tot opslag van bedoelde waren werd veelvuldig gebruik gemaakt van een erf nabij den Hollanotschen tets, dat daardoor belangrijk rendeerde enthans door het, nieuwe jaagpad onbruikbaar was geworden. De lossing kon dus nuovereenkomstig ons verlangen, aan de stadszijde van de nieuwe haven geschieden, maar de schippers toonden zich daar lang niet voldaan over en met reden. De hoogte van den wal was hun geducht hinderlijk eu zij smoorden hunne klachten daarover niet. Moesten zij nu gaan uitzien naar eene andere losplaats eu de aangebodene als ongeschiktongebruikt laten om alzoo den Waterstaat, die juist hierzoo gaarne behalve het gewone een buitengewoon jaagpad wenscht te hebben al maakt zij van de gelegenheid daartoe bij het vergraven gedeelte bezuiden Purmerende volstrekt geen gebruikeen voorwendsel te geven om het potloodlijntje, waaraan Hij zoo innig gehecht, was, weder te herstellen en alzoo onze haven door een dam te sluiten?! Daartegen moest gewaakt en wel spoedig gewaakt worden. De gemeente moest toonen dat zij prijs stelde op de haar geschonken gelegenheid dat zij haar terugbekonien eigendom werkelijk aanvaard en lienstbaar gesteld bad. Zij moest, de afgravingen in verband daarmede de verlaging der Bokkesluis ondernemen zij moest de kade aanvankelijk scheppenzij het niet, met een solieden wahnuur dan met het voorloopig behoud van het groene talud, zij moest ten minste een besluit ne'men om het werk nu of eerlaug te aanvaarden een besluit waarop zij wijzen kon tegenover de eischen van den Waterstaat. Spreker erkende het vele door het. gemeentebestuur tot nutte doeleinden, tot verbetering der gemeenschap, zoo als nu wederom de bestraling 'au den Heer Hugo Waard, verrichte, en begreep dat het huiverig was om de ingezetenen voor meerder behoeften groot.ere lasten opteleggen, maar indien deze, overtuigd van het uoodige en van het voordeel beloovende dier behoeften uitdrukkelijk verklaarden zich tot zoodanig doei meerdere lasten te willen getroostendan zou de gemeenteraad zeker gaarne aan het verlangen der burgerij gevolg geven. De kade, eenmaal tot stand gebragt, wensclite de. heer Stuart nog tot iets anders te bestemmendan tot los- eu stapelplaats. Het spoorwegstation is zoo afgelegen en de derwaarts leidende wegen wijken zooverre van de rechte lijn af, dat het vervoer van goederen daarheen even lastig als tijdroovend zal zijn en misschien kostbaarder dan het vervoer per spoor naar de eigenlijke plaats van bestemming. Diezelfde plaatsing van het, station zal de passagiers vele malen noodzaken zich van een rijtuig te moeten bedienen. Wat in dit geval te doen? Een rechte weg door het land te maken van het station en over het Monniken-bolwerken op dien weg, waarlangs ongetwijfeld woningen en winkeltjes zullen verrijzente leggen 2 ijzeren sporen welke voorttezetten over de Kanaalkade voorbij de Friesche poort (het eene huisje voor de controle, kan bezwijken bij de aanstaande afschaffing der plaatselijke aceijnsen het, ander, voor den brugwachter, is beter aau de overzijde bij het jaagpad geplaatst), door het Plantsoen, over de Roötorensbrugdie tot groot genoegen van spreker zeer slecht wordt en waarvan hij alleen het historische torentje wenscht te bewaren eu over de verbreede Bierkade tot bij de Aceijnsbrugen over die sporen eene wagendienst als op de Scheveningsche tramway. Zulk eene railroute zou door de daarop uitloopende toegangen waarvan die voor de Lombardsteeg en Achterstraat nog ontbreken een overgroot gerief voor reizigers en de verzending van handelswaren zijn. Wat toch tijdverlies voor den handel isalsmede wat last eene tnoeijelijke gemeenschap oplevert, had men dezer dagen ondervonden toen de stoomboot naar Rotterdam de veemarkt niet kon bereikendoor de verandering der S. Annabrug naar sprekers zin te spoedig volbracht, als juist geschikt om de oogen van velen voor hun en aller belang te openen zoo noodig alhier, waar de scheepvaart in de ruime en heerlijke grachten (te meer waardeerbaar als men de zooge naamde soheepsvaarwaterswaarover een Alkmaarsehe jongen zonder polstok springen kan in de noordelijke steden des Rijks heeft leeren keeren), belemmerd en belet wordt door ondoelmatige sluizen en bruggen waarop de galgen blijven prijken, al hoopt men ook de afschaffing der doodstraf. Maar de baseulerende S. Annabrug heeft het voorbeeld gegeven en zal zeker zoo goed voldoen, dat, hare zusters haar fatsoen volgennatuurlijk ook die tusschen de Peperstraat en den Dijkwaarbij het huis van den heer ten Kleiy dan ruimte dient te verleenen. Otn van zijne andere plannen tot verbetering der markten ditmaal te zwijgen meende spreker van dat betreffende de veemarkt te moeten gewagenomdat men het wel eens is over het dwaze om een vreemdelingdie naar die markt vraagt, op tal van straten en stegen te moeten wijzenmaar

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2