Jngesonben Stukken. De Geneeskundige Wetten, Den ;w heeft hel Lagerhuis eene poging vau deu lieer Newdegate oin de bill van den heer Monsell ter zijde te liggen, niet 19b legen 126 st. verworpen. Genoemd r. lcath. lid achtte den bestaanden eed als een wezenlijk bestanddeel van de voorwaarden waarop in 1829 aan de roomsch-katho- lieken zitting in het Parlement gegeven is. Bij de wedrennen te Epsomop den 31, is de groote prijs behaald door een fransch paard le Gladiateurvan graaf de Lagrange. Lord Russell heeft aan de admiraliteit kennis gegeven, dat de regeering, vermits het eindigen van deu n. americaanschen oorlog, de rechten terugneemt door haar aan de schepen der Confederatie als oorlogvoerenden Staattoegekend zoodat zij binnenvallende zich dadelijk zullen moeten ontwapenen of onder een anderen vlag stellen. De prinses van ff ales is bevallen van haar tweeden zoon. Den 7 is op den spoorweg van Chester naar Shrewsbury een treinbezet met 900 personen en gedreven door 2 loco motieven, in volle vaart van de rails geraakt. De wagens zijn op elkander geworpen en 7 personen, benevens 2 kinderen, hebben daarbij het leven verloren; 50 zijn min of meer, doch sommige zeer ernstig gewond. ïu het belang der aigerijnsche kolonie is den 1 eene over eenkomst geteekend tusschen deu Staat en eene maatschappij genaamd la grande compagnie africainr,. Deze maatschappij onder directie der heeren Talahot en Fremy, zal binnen 6 jaren, tegen eene gewaarborgde rente van 5£ p.cl., aan het gouver nement 100 millioen fr„ aftelossen in 50 jaren, verstrekken tot aanleg en voltooiing van openbare werken terwijl ge noemde maatschappij in het bezit zal treden vau 100000 hectares grond tegen 1 fr. de hectare en van alle mijnenertsen enz., die in de eerste 6 jaren ontdekt zullen worden. Den 2 is in het Wetg. Lichaam de beraadslaging begonnen over de staatsbegrooting, welke thans in overeenstemming van de commissie met den Staatsraad, is voorgedragen tot de volgende cijfersin millioeuengewone uitgaven 1699 gewone inkomsten 1700, speciale en departementale behoeften uit speciale hulpmiddelen te vinden 237, speciale diensten met de begrooting in verband staande 106, en buitengewone uitgaven te vinden door verkoop van bossclten 152. De heer Gamier-Pages opende het debathij klaagde over de ver hooging der gevestigde en vlottende schuld, en verlangde bezuinigingen bij het leger eu de vloot, bedachtzaamheid bij het ondernemen van openbare werken afschaffing van het zegel op de dagbiadeu en van de belasting op het zoutte vervangen door eene op de inkomsten. De heer O'Quin 'bracht hiertegen in, dat de tekorten af- en de opbrengsten toenemen dat de schuld aangegroeid maar daarentegen de nationale rijkdom belangrijk vermeerderd is, dat bezuinigingen wensoheiijk maar niet op eenmaal zonder gevaar tot stand te brengen zijn en dat de invoering eener nieuwe belasting zonder volstrekte noodzakelijkheid ongeraden is. Den 2 trok de heer Thiers in eene reden van 2 uren tegen de begrooting te velde, vooral tegen de hoofdstukken openbare werken en oorlog; hjj wensclite dat alleen hoog noodzakelijke werken ondernomen en de troepen uit Mexico teruggeroepen zouden worden. De heer Latour Dumoulin beantwoorde hem, hetgeen niet belette dat hij den 6 op nieuw den financiëelen toestand als bekommerend voorsteldeaangezien tegenover 2200 mil lioen uitgaven slechts 1900 millioen ontvangsten stonden. Dc heer fuitry zeidedat de toestand eveuwel geene vrees inboezemde en de lieer Rouher stemde daarmede in. Deu 9 heeft de lieer Favre zich ernstig verklaard tegen het verleenen van bijstand aan Mexicowegens den onzekeren toestand daar te lande en het gevaar van verwikkelingen met N. America. De heer Chaix d'Esl Ange verzekerde daarentegen, dat de toestand steeds verbetert, dat het expeditionaire leger niet meer dan 26000 man telt en dat de opvolgers van Lincoln diens vredelievende toezeggingen niet zullen ver loochenen. Het door studenten geschreven letterkundig dagblad Can- dide is in beslag genomendit is ookmet voorbijzien dei- bestaande bepalingen, met de drukvornen het geval geweest en bij de redacteuren is eene huiszoeking gedaan. Op de verkooping der schilderijen van wijlen den hertog de Moray heeft de Keizerin tot 120000 fr. geboden op het stuk »de vergulder" van Rembrandt, dat voor 155000 fr. het eigendom geworden is van den bankier Salamanca. ITALIË. Te Florence is de verjaardag van het statuut met grooten luister en geestdrift gevierd. Te Turijn isonder voorzitting van den senateur hertog Sforza Cezarineeene volksvergadering gehouden en daarin besloten: om eene overeenstemming met Rome, welke bet vervallen van het wereldlijk gezag niet tot, grondslag heeft, aftekeuren, om eene permanente commissie intestellen ten einde ook in andere stedeu dergelijke verklaringen te erlangen en om eene gedenkpenning op Garibaldi te doen vervaardigen. «MMTKftKUH De Keizer is den 6 te Pest aangekomen en met geestdrift ontvangen. Z. M. werd door den kardinaal-primaat aan 'het hoofd der magnatenbegroet. Hoewel Z. M., die dit uitstapje op uitnoodiging der maatschappij van landbouw ondernomen heeft, verzocht had dat alle officiëele festiviteiten achterwege zouden blyven was de geheele stad nogt.hans feestelijk versierd. Den 8 heeft de minister van financiën in den Rijksraad aangekondigddatten gevolge van bezuinigingen in de admiuistratie van liet italiaansebe leger en andere verbeteringen, het evenwicht van 's Rijks financiën in 1866 hersteld zal zijn. Tot dekking van het tekort over 1864—-66 wordt ver lof gevraagd tot, het sluiten eener leening van 53 millioen onvoorwaardelijk, en daarenboven indien de staatsdomeinen niet verkocht worden, eene supplementaire leening van 45 millioen. Bij de verjaring van den sterfdag van graaf Cavour hebben de studenten te Padua eene godsdienstoefening in de kerk S. Antonio gehouden en zijn 's avonds grenaten in den schouwburg ontbrand. I'KUISEN. Den 1 Juni beeft de Afgevaardigde '-fagener voorgesteld te verklaren dat, het verwerven van Kiel altijd eene recht matige eisch is geweest der pruisische politiek dat het Huis bereidvaardig de gelde,n daartoe wil verschaffen alsmede voor de organisatie der marine ook voor het. loopende jaar. elk hoopzeide hij tot de liberale meerderheid, dat uwe liefde voor Pruisen prooter zal blijken te zijn dan uwe haat tegen het ministerie." De heer v. Carlowitz antwoordde dadelijk nameus die meerderheid, dat, zij geene. leening zou loestaan indien haar budjetrecht niet door de regeering erkend werd, dat zij. de noodzakelijkheid der verkrijging van Kiel erken nende d? daartoe noodige gelden niet, kon toestaan dan als <een onderdeel der 'begrootingen dat zij het rechtmatig achtte dat de hertogdommennadat Kiel pruisisoh zal zijn ge worden zullen bijdragen ia de kosten en in de bemanning der vloot. Den volgenden dag verdedigde de minister v. Bismarck de marine-wet eu zeide daarbij o. a. »Wij ver langen Duitschland ter zee weerbaar te maken eu vragen waarborgen tegen een mogelijkeu Düppel-storm. Deze vor deringen zijn gematigd. Zoolang geen pretendent betere rechtsgronden kan aanwijzen dan de onze, weet ik niet, wie ons het bezit der hertogdommen zou kunnen betwisten. Oostenrijk en Pruisen zijn daar souverein. De Stenden zullen bijeenkomen. Zij zullen deze niet, willen overheersclieu, noeh zieh door lien laten beheerscheu. Zoolang men tot geene overeenstemming kan geraken, zal geen eenzijdige maatregel voldoende zijn om ons uit dat land te dringen. Indien ons recht u twijfelachtig mogt voorkomenverbindt dan uwe bewilliging aan het bezit van Kielen zegtgeen Kielgeen geld." De laatste spreker was professor firchow, de rapporteur der marine-commisssie die den minister toe voegde het verslag niet gelezen of opzettelijk verdraaid te hebben. »De meerderheidvoegde hij er bij heeft altijd geijverd voor het vormen eener vlootmaar zij mag voor hare sympalhieu de rechten des lands niet prijs geven." De wet werdzooals te voorzien was met eene groote meer derheid verworpen. De minister heeft den heer firchow uitgedaagd ter zake der gedane aantijdingmaar de vrienden van den geneesheer hebben hem bjj een zieke te Elberfeld doen roepen. Den 8 heeft de lieer Forkenbeck in het Huis der Afgevaar digden het gebeurde 'besproken en aangemerkt, dat ter zake van parlementaire aangelegenheden geen tweegevecht mag plaats hebben en dat de voorzitter aizoo zijn plicht moei betrachten. De heer Grabow zeide daarop te hopendat de heer firchow zich aan het voorschrift der wet en van het Huis zou onderwerpen maar de minister van oorlog betoogde dat geen macht ter wereld een man die in zijne eer gekrenkt isvoldoening kan geven en dat, zoo de heer firchoio zijne woorden niet terugnam de heer v. Bismarck moest weten wat hem te doen stond. De voorstellen van de commissie voor de leger-organisatie zijn aangenomen en het regeeringsvoorstel is afgewezen. Den 9 is de begrooting voor de marine in behandeli tg genomen. De heer firchow stelde namens de commissie van rapporteurs voor om het cijfer der verlangde gelden voor de werken aan de golf van Jalide tot 1 millioen til. te verhoo- gen300000 toetestaan voor kanonnen van gegoten staal en 750000 voor het aankoopen van een gepantserd fregat. In weerwil dat de minister van financiën te kennen gaf, dat de regeering tot haar leedwezen geen genoegen kon nemen met deze omwerking van het budjet, werd het voor stel goedgekeurd. Italië meent met de pruisische voorwaarden voor liet aan gaan van een handelsverdrag met het Tolverbond geen ge noegen te kunnen nemen. De Kroonprins heeft te Keulen de internationale tentoon stelling van landbouw geopend. T II i!S Et IJ E. Op den tweeden Pinksterdag is te Belgrado eene wapen schouwing gehouden over 60000 man servische militie ter gedachtenis aan de afschudding van het turksche juk voor 50 jaren. V E 38.3-1 Si XÏ1.IE E STATE De troepen, onder bevel van genL üebrelldie Jefferson Davis vergezelden en eerst uit 1000 man bestonden maar vervolgens tot 5000waaronder kavalierie van geul. Wheeler, waren aangegroeid zijn zooveel mogelijk door hem betaald, maar niet verder dan tot Abbeville in Zuid-Caroliua willen bijeenblijven. Daagt! vóór zijne gevangenneming hadden zijn staatssecretaris BenjaminBreckenridge Burnett en anderen afscheid van hem eu zijn geziu genomen en hem verlaten. De groote jury van Columbia heeft Item eu Breckenridge wegens hoogverraadiu staat van beschuldigde gesteld. Zijne familie is naar het zuiden teruggezonden. Het blijkt thans dat de bijzonderheden zijner gevangenneming niet juist zijn opgegeven en dat o.a. zijne poging tot ontvluchting in vrouwenkleederen is uitgedacht om hem in afbeeldingen bespottelijk te kunnen voorstellen. Hij is integendeel met zijn gezin iu eene teut slapende overvallen en gevat. Men zegt, dat de procureur-generaal verklaard heelt,, dat de amnestie slechts een middel is geweest om den opstand te onderdrukken en nu niet meer geldig kan beschouwd worden. Aan genl. liood en de officieren van zijnen staf is het gelukt om over de Mississippi te ontkomen. Kirby Smithdie in den tegenstand volharde, heeft versterking van de overzijde hekomen. Deu 23 zijn evenwel gemachtigden van hem te Balon-rouge aangekomen, om over de voorwaarden eener onderwerping te onderhandelenwelke daarna ook heeft plaats gehad. De President heeft alle havens, met uitzondering van die vaD Texas, met 1°. Juli open verklaard. Te S. Francisco is een naar Mexico bestemd schip met gewapende landverhuizers door de overheid aangehouden. Het zuidelijk kaperschip Stonetcall heeft zich op Cuba on voorwaardelijk aan de spaansche authoriteiten overgeleverd. Het had geweigerd zieh aan een daar aanwezig federaal schip overtegeven en te vergeefs de belofte gevraagd van bij overgave aan Spanje niet aan de Unie uitgeleverd te zullen worden. Den 24 Mei heeft de geul. Grant bij Washington, in te genwoordigheid van den President en de ministerseene wapenschouwing gehouden over 150000 man van zijn leger en dat. van Sherman. Te Charleston heerscht otieenigheid tussehen de neger- en blanke soldaten doordien de eerste verlangen toegelaten te worden tot de volksvergaderingen, hetgeen de laatste weigeren. Te Memphis heeft men op de zwarten moeten vuren die een aanval deden op de afgedankte en naar huis gezonden separatistische soldaten. MÉXICO. De liberalen hebben zich meester gemaakt van Camargo China en Pedros. EUI® - A M E RIC A De opstand in Peru is zoodanig uitgebreiddat nog slechts de steden Lima en Caliao het gezag van den Presi dent, Perez erkennen. Spanje heeft van Chili voldoening gevraagd wegens de hou ding der republiek tijdens het geschil met Pern. Den 14 April hebben 5000 Paraguyar.eu oudersteund door eene scheepsmacht met 2500 koppen, de stad Corrientes in de Argentijnsche republiek vermeester 1. Paraguya heeft, 60000 man te velde, waartegenover 75000 man. benevens 20 bra- ziliaansche oorlogschepen op de Plat.a-rivier, gesteld worden door de Argentijnsche republiek en hare gealliëerden Uruguay en Brazilië. BEVXENLAX». Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft den S het tarief van in- en uitvoerrechten voor O. Indie met 49 tegen 8 st. aangenomen. De invoering der nieuwe geneesk. wetten is vastgesteld op 1 November. Benoemingen. Tot, gewoon hoogleeraar in de letteren te Leyden is benoemd Dr. 77. Kern, thans in engelsche dienst bij de sankritiscbe school te Benares. Eerbewijzen. 'L M. heeft de gouden medaille met toe passelijk opschrift toegekend aan de leidsche studenten H Simons eu H. J. Vinkhuizenvoor hun moedig en mensch- lievend gedrag tijdens het heerschen der typlnts te Maassluis. 2 Anderen hadden hunne hulpvaardigheid aldaar met den dood bekocht. Tot ridders van den Ned. Leeuw benoemd de heeren dr. J. Penn te Amsterdam dr. L. J. Egeling, refendaris te 's Hage. dr. T. H. Blom Coster te 's Hage en dr. Ali Cohen te Groningen. Nieuwe Ondernemingen. De heeren Holtsman en Sie- burgh te Amsterdam hebben concessie gevraagd voor het maken van een spoorweg van daar over Weesp, Hilversum, Nijkerk Apeldoorn, Zutphen Groenlo en Winterswijk naar Munster, met zijtakken van Coesveld naar Enschede eu 1 Dortmundvan Hilversum naar Utrecht en van Zutphen over HengeloDoetinchem en Anholt naar de Keulen- Mindener baan. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd voor het oprichten van een blindeu-instituutvolgens het stelsel van den engelschen predikant Moon te Bristol. Landbouw. Door de langdurige droogte is de zoo be langrijke vlasteelt in Zeeland volkomen mislukt. Feesten. De leijdsche studenten hebben den 6 ter viering van het 290 jarig bestaan der academieeen prachtigen ge- I costumeerden optocht gehoudenvoorstellende de intocht van Willem van Oostervant en de Hollanders te Zierikzee in 1304 en bestaande uit 211 personen. De prinsen van Oranje en Alexander bevonden zich onder de toeschouwers, 's Avonds was de stad fraai geïllumineerd en was van stadswege op de Vrouwenbrug een otiinesche tempel van 4 verdiepingen of 30 ellen hoogte en verlicht met 7000 lampions geplaatst, j De geheele week is feestvierend doorgebragtte beginnen f met den plechtigen intocht der oud-studenten op den 5. Het feest der oudgedienden op 25 Junij te Leijden bepaald, I zal waarschijnlijk eenige dagen uitgesteld worden, om daaraan zooveel ingeschrevenen als mogelijk is te doen deelnemen hun aantal wordt op 1500 geschat. Aangezien het invalie- denhuis en de kazerne bij de Witte poort voor hunne her berging onvoldoende zijn, zullen ook de localen voor het jager onderwijs daartoe gebezigd worden. Aanbestedingen. Den 2 te 's Hertogenboschbij her besteding liet. inrichten van het voormalig paleis te Tilburg voor eene Rijks hoogere burgerschool en het stichten van een bijgebouwminste inschrijver J. de Beer te Tilburg voor 29497. Den 8, door het prov. bestuur van N. Holland het ver vangen van havenbeschoeiingen door bazaltmuren bij 's Rijks I havenwerken te Medemblik en het onderhoud dier werken tot, 1 Jan. 1867, minste inschrijver J. Fransen aldaar, voor f 7224; het verrichten van eenige werkzaamheden bij's Rijks 1 zeeweeringen op Marken, minste insehr. J. fisser aldaar, I voor f 5199; het versterken der zeêweering van het Hoogeland van Stroe op Wieringenminste insehr. J. Oldenburg te Bergen, voor f 5780; het afslechten van duin en het her stellen van rijzen hoofden langs het Noorderstrand van Vlielandminste insehr. J. Lanser te Zijpevoor f 22950 het maken van paalwerk in de haven van Terschelling; minste insehr. J. fisser op Marken, voor 7 4669. Overleden, den 3 te Haarlem, Jacobus Enschedé, mede eigenaar der boekdrukkerij en lettergieterij van Joh. Enschedé en Zoneneu mede-redacteur der Haurlemsche Courantoud 78 jaren. Bij Waterloo gezegepraald, ons volksbestaan bevestigd. Onze in 1813 herkregen onafhankelijkheid met dank en juichtoon aanvaard tijdens de bedreiging in 1815 met, beden en krachtbetoon beschermd, onderging bij Waterloo den vuurdoop. Na dat offer van stroomen bloeds, en van duizenden men- seltenlevensna dien heldhaftigen strijd en overwinning herkende het Nederlandsche volk zieh zelf weêr. Het had de bedreigde vrijheid voor goed beveiligd, welwillende ge- I kroonde voogden een bewijs geleverd dat het mondig was i en zich zelf bewezen dat de Nederlanders nog waren van gelijke beweging en geest als de wakkere mannen van liet voorgeslacht. In diervoege en wellicht meer dan men vermoedt, ont leenden handelnijverheidwetenschap en kunst aan de groote gebeurtenis van Junij 1815 dat krachtig zelfvertrouweni waardoor zij Nederland gemaakt hebben wat het thans is. een welvarendverlicht en vrij voik dat tnet achting door f den vreemdeling wordt beschouwd. Ware de zegepraal den 18 Junij aan de vijandelijke zijde geweest, Nederland zou thans zeker zoo gelukkig niet zijn. Reeds schuldige dankbaarheid verplicht tot het herdenken van dien dagen het is goed dat men meer doetdat men er een feestdag van zal maken. Onze stad bleef bij de andere gemeenten niet achter. Ruime bijdragen stellen twee commissiën in staat den in woners een feestelljken dag te bereiden. De eene levert ons een eneadrement van muziek en vuurwerk, de andere het kader der schutterij zal met een gekostumeerden optocht zin aan den gedenkdag geven. Dat de zegepraal bij Waterloo ons volksbestaan bevestigde tracht men door een lange rij van t gekostumeerde personen aanschouwelijk voor te stellen en men heeft daartoe den optocht in drie onderdeelen verdeeld, waarvan de eerste getiteld is «liet dreigend gevaar waarin F de jammerlijke toestand der jaren 1810 tot 1813 wordt weer gegeven, hoofdzakelijk door een zinnebeeldige voorstelling der overheerschiugdie een vijandelijke krijgsmacht vooraf gaat en gevolgd wordt door hare handhavers- douanen en gensdarmes. Het, tweede gedeelte l-let geweld overwonnen'' getiteldvoert, de helden van Waterloo ten tooneelege volgd door een monumentaal plateau de alliantie der mo gendheden wier macht door den hemel begunstigd het geweld ter nederwierpwaarover gansch Europa zich verheugde, het "een in den optocht door de natiën in feestdoseh en met bloemen versierd wordt uitgedrukt. Het derde onderdeel Het krachtig herleven van het Nederlandsche volksbewustzijn vertoont de voornaamste mannen onzer geschiedenis, die een plateau voorafgaanwaarop de maagd van Nederland cite Hollands vlag en oranjen wimpel verheft. De wereld- deelen volgen haar en bieden hunne schatten aan landbou wers brengen de vruchten van hunnen oogstmannen van f handelnijverheidkunst en wetenschap vertoonen hunne overwinningen en de zeevaartvoorgesteld door een koop vaardijschip met bemanning, sluit de reeks. Wij wenschendat een goede uitslag de volharding en ijver vau het kader bekroone, en mogen verwachten dat de schutterijmet hen die zich daarbij aansluitenzich even loffelijk van hare eervolle taak zal kwijten, als zij dat bij het feest in November 1863 deed. R- zoo vele jaren in de pen geweestdoor de belanghebbenden even heft'i" bestreden als verdedigd door het publiek tnet onverschilligheid bejegendzijn eindelijk na tal van wijzi gingen en veranderingen, door de 2= Kamer met eene geringe

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2