ALKMAARSCHE COURANT N°. 26. Zevenenzestigste J aargang. 1865. Zondag 25 Junij. ©fficiccl ©cbccltc. spanjaar'dt. kennisgeving. kennisgeving. politiek ©rersigt. CEUkelijköchc Berigten. .•TW .v j* Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3.40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4.—. Brieven franco aan de Uitgevers HERM-. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Aan de abonnés wordt bij dit No. gratis verzonden de bij de Uitgevers dezer Courant verschenen Viering van het halve Eeuwge tijde van den Veldslag van Waterloo, te Alkmaar, Juni 1865, afzonderlijk verkrijg baar a 5 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de binnen deze gemeente industriëlendat van 17 Junij tot 17 October 1866 eene tentoonstelling van nederlandsche nijverheid en kunst i^net Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal plaats hebben, waarvan de programma's en de zamenstelling van het be stuur nader zullen bekeud gemaakt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 184:5 Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het driemaandsch suppletoir kohier voor de belasting op het Personeeln°. 8dienst 18|£ op den 6 Junij 1865, door den Heer Commissaris des Komngs in de Provincie Noord-Holland executoir verklaardop lieden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze uemeente ter invordering is overgegeven, Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 16 1865. A. MACLAINE PONT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het voljaarsch suppletoir kohier voor de belasting op het Personeel, u°. 7, dienst 18|£. op den 6 Junij 1865, door den Heer Commissaris des Komngs in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op hedeu aan den Heer Ontvauger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd van het Bestuur voorn.. 30ZflS6l A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 184o (Staatsblad No. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het; kohier van het Patentregt over het 4e kwartaal van de dienst 18JJ. op den 15 Junij 1865 door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Woord- Holland, executoir verklaardop heden aan den Heer üut- vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk achtte geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te voorkomen. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 20 Junij 1865. A. MACLAINE PONT. Zoolang de voorraad strekt, is ter gemeente-secretarie, tegen betaling der kostenverkrijsbaar het jaarlijksch verslag betreffende deze gemeente over 1861. De onderstaande personen worden verzocht zich in de eerst volgende acht dagen aantemelden ter gemeente-secretarie (afdeelinq Bevolkinq') JOHANNA ADRIANA VERVER, laatste woonplaats Uitgeest; CATHARINA MARIA ROG, 1. w. RijpMA RIA CATHARINA WASMANS. 1. w. MedtmblikNI- COLA AS van DUMMELEN, 1. w. Amersfoort; JAN OUWEJAN. POLITIE. Ter terugkoming is aan het commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondene, als; een bloedkoralen armbandjeeen sikeren vingerhoedeen gouden haarring en een kinderschoen. Reeds meermalen heeft men opgemerkt, dat in Frankrijk zich langzamerhand eenig verzet begint te openbaren tegen het heerschende regeringstelsel. Men schijnt er de liefheb berij der regering voor groote openbare werken moede te wordenen haren lust om alles te regelenom steden te verbouwen en de geheele maatschappelijke huishouding te besturen eenigzins te willen matigen, Niet alleen openbaart sich dit verzet in den grooteren bijval dien de tegenstanders der regering bij de verkiezingen voor het Wetgevend Lig- chaam schijnen te ondervinden, maar vooral deed het zich gevoelen bij de verwerping van de plaDüen tot liet stichten van een nieuw postkantoor te Parijs. Daar werkelijk de hoofdstad aan eene betere inrigt' .g voor deze administratie behoefte schijnt te hebben blijkt het te duidelijker dat het verzet hier tegen het beginsel was gekeerd. Men schijnt te begrijpen dat er eenmaal genoeg is gebouwddat er te veel aau handel en nijverheid is geofferd, en de krachten in dit opzigt overprikkeld zijn ten koste van een andere zeer ge- wigtige bron vau welvaartden landbouw. Nadat reeds vroeger de bladen der kerkeiijken en behoudsmannen op deze fout hadden gewezen beginnen ook de liberale bladen in deuzelfdeu geest te spreken. Daarbij gevoelt op het oogenblik de geheele hoofdstad de nadeelen van liet regeringstelsel om alles te willen regelen en voor alles te willen zorgen wij bedoelen de staking van het werk der huurkoetsiers. De geheele dienst der huurrijtuigen is te Parijs in handen eener //Keizerlijke maatschappij," die krachtens haar door de regering verleend monopolie alleen geregtigd is het publiek tan huurrijtuigen te voorzienen daarentegen zich aan de voogdij der regering moet onderwerpen. Gebruik makende van de onlangs aangenomen wet, waarbij den arbeiders vrijheid van onderlinge vereeniging en beraadslaging over hunne belangen is toegestaanhebben de koetsiers in dienst der maatschappij eensklaps hooger loon en vooral de vrije be schikking over de hun geschonken fooijen begeerd, en toen die eisoh niet werd ingewilligd, hun arbeid gestaakt. Welk een ongerief daardoor iu een stad als Parijs wordt veroorzaakt, is ligt te begrijpen. Vandaar dan ook algemeene ontevre denheideerst natuurlijk op de koetsiers, die, naar men beweertgeen reden tot klagen hebbendaarna ook een weinig op de maatschappij die niet wil toegeven en einde lijk op de regering die deze zaak niet aan den vrijen ouder uemicgsgeest heeft overgelateumaar haar zelve heeft gere geld eu alles heeft toevertrouwd aan de zorg van een enkel ligchaam. Wanneer verschillende personen zich met het houden van huurrijtuigen hadden bezig gehouden, wanneer deze onderneming aan de openbare mededinging was over gelaten, zou nooit hebben kunnen gebeuren wat thans gebeurtnu er één corps koetsiers bestaat in dienst van ééne maatschappij, en dus bij geschil tusschen beide de dienst onmiddelijk moet lijden. Wat thans plaats heeft opent de oogen voor de nadeelen van monopolie en over dreven regeringszorgen doet stemmen opgaan tegen het heerschende stelsel. Niet allen echter oordeelen hier op dezelfde wijze. Frankrijk is zoo gewoon de voorziening in alle nooden van de regering te wachten dat velen zich geen vermindering harer bemoei- jingen kunnen voorstellen maar bij het ontstaan van bezwaren integendeel uitbreiding daarvan noodzakelijk achten. Zoo verklaarde dan ook de baron Dupin in den Senaat, dat het staken van den arbeid door verschillende werklieden duideljjk aantoont, hoe slecht de nieuwe wet, waarbij vrijheid van vereenieing geschonken isaan de behoeften beantwoordt en hoe zij alleen tot misbruik en tot storing der maatschap pelijke huishouding aanleiding geeft. Hij meende dat de regering wel mogt toezienen zou het zeer wenschelijk achten dat zij de nieuwe wet terug nam kon zij daartoe niet besluitendan zou er een nieuwe strafwet noodig zijn die ongetwijfeld zoowel in den Senaat als in het Wetgevend Ligchaam bijval zou vinden. Zoo vindt de Fransehe re gering dikwijls deze beide hoogste vergaderingen eerder be reid om hier of daar nog een band te leggenjdan om er een los te maken. Die in Frankrijk het bezetten van Mexico als een bron van voortdurende onrust, onvermijdelijke uitgaven en lastige verwikkelingen beschouwen en hun aantal is niet gering zijn in de laatste dagen zeer ontrust door de aanstelling van wege de Fransehe regering van zekeren heer Gicin tot directeur van het mijnwezen in de provincie Sonora. Hieruit zou toch duidelijk blijkendat het niet de bedoeling der regering is om Mexico spoedig te verlaten; integendeel zou haar voornamen aan den dag komen om althans een enkel gewest, en wel het zilverhoudend Sonora, in bezit te houden en zelve te ontginnen. Dit voornemen zou niet dan hoogst ongevallig kunnen zjjn aan de regering der nu weer Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, op welker vriendschappelijke gezindheid Frankrijk en Engeland beide, na het einde van den opstand in 't zuidenoverigens hebben getoond hoogen prijs te stellen. Daarenboven heeft de Fransehe regering medegedeeld, dat zij zich gereed maakt om7000 a8000man naar Mexico te doen overbrengenter vervanging voegt zij er bij van de soldaten wier diensttijd is verstreken. Dit laatste vindt echter geen onbepaald geloof, en men is eerder genegen om deze nieuwe troepen-bezending althans voor een deel als een versterking der Fransehe krijgsmagt in Mexico te beschouwen. Is zulk eeu versterking noodig beweert men verder dan is de toestand aldaar ook niet zoo gunstig als zij steeds door de regering wordt voorgesteld. Engeland onderhandeltea naar het schijnt met goeden uitslagmet de regering van Canada over een nieuwe rege ling der Britsche koloniën in Noord-Amerika. In de eerste plaats tracht het de vereeniging van al hare koloniën tot één Staten-bond te bevorderen. Overigens schijnt zoowel de. kolonie als het moederland prijs te stellen op de hand having der onderlinge verbinding en verzekert de Canada- sche regering even sterk dat zij daartoe en tot het maken van voldoende verdedigings-werKen alle hulpmiddelen des landszoo wat manschappen als geld betreftwil aanwenden, als de Engelsche regering van hare zijde de verpligting er kent om elk gedeelte des rijkwaar ook gelegenmet alle haar ten dienste staande middelen te verdedigen. Engeland stelt blijkbaar minder belang in het bezit van Canadadau wel hierin dat dit land niet in de Vereenigde Staten worde opgenomen. Wordt het een onafhankelijk gewest, dan kan "het min of meer een tegenwigt vormen tegen de magt der Unie. Sommige bladen beijveren zioh om Frankrijk aan te sporen om in vereeniging met Engeland te handelen tot beperking dezer dreigende magt, en alzoo de leer van Monroe te verjjdelendie in hoofdzaak niet anders zou zijn dan een stelsel van algemeene overheersching. Maar als Frankrijk wil medewerken met Engelanddan dient het een geheel andere politiek te volgen dan het tot dus verre in Amerika gedaan heeft. Tegen den wil der Engelsche regering, in strijd met haren raad en hare inzigten heeft het zijne troepen ontscheept tot verovering van Mexico, heeft het zelf de handen aan het werk geslagen om een nieuwen toestand in het leven te roepen, een nieuw rijken een nieuwen regeringsvorm te stichtenin plaats van met de bestaande en blijkbaar genoegzaam gevestigde regering te onderhandelen en des noods voldoende waarborgen te nemen om haar te nopen aan hare verpligtingen te voldoen. En hoe de leer van Monroedat Amerika aan de Amerikanen behoorteen stelsel van algemeene overheersching genoemd kan wordenis ons niet duidelijk. De tijden zijn lang voorbij toen de nieuwe wereld open lag voor de roofzucht der oude, toen Europa al het overige land der aarde als zijn wettig eigendom beschouwdeen elke ontdekker het nieuw outdekte gewest in bezit nam als gevonden goed of regtmatigen oorlogsbuit. De tijden van Cortes en Pitarro zijn voorbijde vroegere bewoners van Amerika zijn groo- tendeels uitgeroeid de kinderen en stamgenooten der ver overaars zeiven hebben het land in beziten hebben zieh sinds lang vrij gemaakt van het ovcrheerschende Europesche moederland. Is het wonder, dat zij aau Europa de bevoegdheid ontzeggen om in Amerika te landenlegers over te brengen rijken te veroverennieuwe staten te stichten en regerings vormen te veranderen Het oude Europa behoort eindelijk wat nederiger te wordenen de dwaze inbeelding af te leeren dat het de wettige heer is der aardeen zijne voogdijschap zich behoort uit te strekken van het oosten tot het westen en van het zuiden tot het noorden. Het is ligt verklaarbaar, dat de regering der Noord-Amerikaansche Unie het met leede oogen aanziet, dat Frankrijk aan hare grenzen een groot land verovert en een Keizerrijk sticht. Had zij zich aanstonds bij magte gevoeld om het te verhinderenzjj zou het zeker niet nagelaten hebben. Wil Frankrijk in overeenstemming met Engeland handelen in Amerikadan dient het niet zoo spoedig met kanon en bajonet gereed te zijnmaar ouder handeling en bemiddeling te beproeven en veel over te laten aan de jeigen ontwikkeling der volken. Die ontwikkeling geschiedt zeker niet altijd even geleidelijken volgt niet altijd een effen wegmeermalen komen horten en stooten en botsingen voor, worden verkeerde wegen ingeslagen, en schijnt de beweging zich meer achteruit en zjjwaarts te rigten dan voorwaartstoch schijnt het nutdat een ge welddadig ingrijpen in dit ontwikkelings-proces te weeg kan brengenzeer gering en dikwijls meer denkbeeldig dan werkelijkterwijl daujnog altijd gevraagd zal moeten worden of dit nutzoo het aanwezig isopweegt tegen het nadeel de opofferingen en het lyden waarvoor het gekocht is. BELGIE. De Gedeputeerden hebben de wetsvoordracht tot aanleg en voltooiing van groote openbare werken, met 66 van de 86 st. goedgekeurd. Bij de Kamer is eene aanvraag ingekomen van den proearenr- generaal bij het Hof van Cassatieom machtiging tot hel gerechtelijk vervolgen van den minister Chasal en den Af gevaardigde de Laetter zake van het gehouden tweegevecht. Het handelsverdrag met het Tolverbond is den 91mat 65 tegen 10 St., goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1