uirriCHLiv ii. ^ngcsmibeti Stukken. Een paar vragen naar aanleiding van onze Waterloo-feestviering. Tjervvjjl de gedenkdag van Waterloo in Pruieen schier on opgemerkt ia voorbij gegaanzijn in Hannover de deelge- aooten van dien strijd op feestelijke wijze vereerd. EXGEL1XD. Deu 14 heeft het Lagerhuis met 20G tegen 190 st. besloten tot de tweede lezing eener hill, om- aan de studenten te Oxford die niet tot de staatskerk behooren de gelegenheid te geven tot het verkrijgen van den academischen graad die de bevoegdheid verleent om aan het bestuur der hooge- schooi deel te nemen. Den 16 is het jaarlijksche voorstel vau den heer Berkeley, tot het invoeren der geheime stemming voor de verkiezing van parlementsleden bestreden door lord Palmerston en verworpen met 188 tegen 74 st. De Koningin heeft eene commissie benoemd om de vraag stukken te onderzoekenbetreffende het afvoeren van on reinheden ui', de bevolkte plaatsen niet in rivierenmaar naar verzamelplaatsen ter aanwending voor den landbouw. Te Dawpool bij Birkedhead zijn de vermaarde koeien en stieren verkocht van wijlen den heer Llegande 17 stuks brachten ruim ƒ100.000 op, de 12 koeien gemiddeld ƒ6750. Ken stier werd door den hertog t>. Devonshire aangekocht voor 7500. Met de gemachtigden uit Canada is overeengekomendat. het, britsche gouvernement, de leening zal waarborgen waar mede de noord-amerikaansche koloniën de voorgestelde ver dedigingswerken zullen bekostigen. Te Southampton zijn 13 jeugdige japaueezen aangekomen, zonen van aanzienlijke personendie naar Engeland zijn gezonden om de geneeskunde en andere wetenschappen te beoefenen. FRANKRIJK. 7 a 8000 Soldaten worden naar Mexico gezonden, volgens den Moniteur ter vervanging van anderewier diensttijd verstreken is. De begrootingen voor marine en openhaar onderwijs zijn aangenomende laatste met afwijzing van een amendement van 5 hoofdleiders der oppositie om eene leening te sluiten van 150 rnillioen tot invoering van het kostelooze onderwijs in alle gemeenten. De regering heeft een nieuw wetsontwerp ingediend tot, reorganisatie der generale- en gemeenteraden. De gouv. genl. van Algiers Mac Mahon heeft alle waar schuwingen sedert 15 Maart 1864 aan de dagbladen der kolonie gegeven van onwaarde verklaard. Het niet rijden van meer dan 8000 huurrijtuigen te Parijs, door den onwil der koetsiers die liooger loon begeeren ver oorzaakt eene groote stoornis en ongewone stilte. Doordien de Compagnie impériale despetites voitures het monopolie bezit bestaan er geen andere ondernemingen om in liet ongerief te voorzien. De hooge regeering heeft de directie vermaand om eene schikking aantegaan doch deze wees in antwoord op hare zware geldelijke verplichtingen jegens de stad. Even wel heeft zij den 20 allerwege doen aanplakken dat zij geschikte voerlieden vraagt tegen 3 fr. daags en vrije be schikking over de fooien. De maatschappij voor het vervoer heeft vervolgens 1525 rijtuigen in dienst, gesteld. De weder- spannige koetsiers zijn ernstig vermaand om zich daartegen niet te verzettenmaar niettemin hebben ongeregeldheden plaats gehad en zijn eenige personen gevangen genomen. De minister Lavalette heeft eene commissiebestaande uit den prefect van de Seine, den aartsbisschop van Parijs eu de heeren Vuitry en öllimer, benoemd tot, onderzoek van het cellulaire stelsel in la Roquette. De Keizerin had kort te voren die gevangeuis voor jeugdige veroordeelden bezocht eu daar niet minder dan 4 uren vertoefd. Bij den Senaat is een regeeringsvoorstel betreffende Algiers ingediend volgens hetwelk de mahomedaansche en israëlie- tische inboorlingen franschen zullen zijndoch onderworpen, de eersten aan het musulmansehe recht, de laatste aan een bijzonder statuut. Aan vreemdelingen kunnen na een drie jarig verbljjf, c'e rechten vaii franschman verleend worden. ITALIË. De regeering heeft, de gemeenteraad van Napels ontbonden wegens de demagogische gevoelens der meeste leden. Te Turijn is eene volksvergadering gehouden ter organi satie vau staatkundige vereenigingen van werklieden, met het oog op de aanstaande verkiezingen. Te Palermo had eene volksvergadering plaats om te pro testeren tegen de onderhandelingen met Home. Den 17 zijn deze afgebroken hebbende men het. naar het schijnt, niet eens kunnen worden over deu eed door de bisschoppen afteleggen, OOSTENRIJK De Keizer heeft het besluit tot opheffing der militaire rezhtlmnken in Hongarije geteekend. Den 9 heeft hij uit Ofen bij brief aan den kanselier graaf Paljfyafscheid van de kongaren genomen en daariu het uitzicht geopend op eene spoedige vervuiling van de wenschen der bevolking. Daags te voren had hij meer dan 100 personen en daaronder 16 deputatien gehoor verleend en's avonds den schouwburg en do redoute-zaal bezocht. In de eerste, waar het zangspel Paust van Gounod werd opgevoerd waren de geheele adel en de vermogendsle burgers, die allen wedijverden in het tentoonspreiden van pracht., verschenen. Het burger-comité, dat de feesten ter eere des Keizers uit vrijwillige bijdragen bestreden Leefthad zooveel hekomen, dat zij nog een goed hsdrag aan de liefdadige instellingen kan uitkeeren. Voor eenige dagen is te Weenen eene dépêche vau den heer v. Bismarck ontvangen, aandringende op de verwijdering van den erfprins v. Augustenhurg. aangezien de aanspraak van Oldenburg evenzeer de aandacht verdient als de zijne, en dus de onpartijdigheid bij eene gelijke overweging en behan deling zjjn vertrek vordert. Graaf Mensdorjf heeft, hierop weigerend geantwoord aangezien de prins geen misbruik maakt van zjjn verblijf Kiel of ongeoorloofde pressie uitoefent, en zijne bevreemding te kennen gegeven dat de heer v. Bismarck steeds van 2 erfpretendenteu gewaagt. Het kasteel Miramare, vroeger de verblijfplaats van Keizer Muxintiliaan van Mexico, wordt inwendig geheel hersteld, naar men meent om betrokken to worden door den verdreven JKoniug van Napels, Een dagblad zegtdat de ministers n. Schmerling en PUner hun ontslag gevraagd hebben maar dat de Keizer bet geweigerd heeft. PRUISEN. Het. Heerenhuis heeft met algem. st, op 6 na het voorstel van den lieer r. Below aangenomen, om de regeering te ver zoeken maatregelen te beramen tot, beperking der vrijheid van spreken, in het Huis der Afgevaardigden. 1,6 .hebben de Afgevaardigden het, voorstel van den oud-mini$ler v. d. Hei dlstrekkende tot besnoeiing van de macht, 'des Presidents, na eene zeer onstuimige beraadslaging, waarbij" den voorsteller harde noten zijn te kraken gegeven, met, aene groote meerderheid afgewezen. Den 17 zyu de handelsverdragen van de Staten van het Tolverbond met Engeland en Belgie door beide Huizen goed gekeurd en is daarua de zitting door den minister v. Bismarck gesloten, wiens reden overvloeide van lof voor het Heeren- huis en van verguizing der Gedeputeerden. De Voorzitter en de beide ondervoorzitters der laat.sten waren afwezig gebleven. RUSLAND. De Keizer heeft de uitgifte bevplen van 4 nieuwe seriën schatkistbiljetten, ten bedrage van 12 rnillioen, tot dekking van het berekende tekort over de dienst van 1865. SPANJE. De maarschalk Narvaet heeft zijn ontslag als minister verlangd zijn kabinet is vervangen door een ministerie O'Bonnelwaarvan het programma in liberalen zin zal wor den opgesteld. De genl. Prim wordt gehouden voor den bewerker der jongste onlusten t.e Valencia, aan het bevel van het vorig bewind om zich naar .Madrid te begeven heeft hij niet vol daan zich buiten 's lauds veiliger achtende. VEREENIUDE STATEN. l)e President heeft gelastdat alle in hechtenis zijnde manschappen der separatistenvan het leger beneden den rang van majoor en van dejvloot. beneden dien van kapitein behalve de vroeger uitgestotene, op vrije voeten zullen ge steld wordenindien zij trouw zweren aan de Unie. Al de katoen behoorende aan het zuidelijk gouvernement in de streken ten westen der Mississippi is thans uitgeleverd. Deu 1 Juni bedroeg het kapitaal der openbare schuld 2635 rnillioen d„ het bedrag der rente in goud te betalen 64J- en dat in papier te voldoen 60 rnillioen. In het geheel was voor 659 rnillioen d. papieren geld in omloop. Het getal schepen in den Atiautisclien Oceaan zal van 600 tot 90 verminderd worden. De federalisten hebben in Texas Brownville bezet, de forten t.e Sabine zijn in hunne handen overgegaan en men verwacht de spoedige overgaaf van Galveston. Alvorens Brownsville te ontruimen, hebben de separatisten hunne artillerie aan agenten van het mexicaansche keizerlijk bewind verkocht. De gen!. Kirby Smith heeft zieli naar Mexico begeven eene aanzienlijke som gelds met zich voerende. Te Nashville, in Tennessee, is den 9 een militair magazijn verbranddat een zeer grooten voprraad krijgsbehoeften be vatte. Men berekent de aangerichte schade op 10 rnillioen d. In Georgia heerscht nijpend gebrek aan levensmiddelen. Bovendien plegen de negers aldaar rooverijen en allerhande geweiddadigdheden. BINNENLAND. Benoemingen. Z M. heeft, benoemd lot dijkgraaf van den Anna Paulowna polder J. C. de Leeuw, tot heemraad van den Wieringerwaard D. Schenk Kt. Nieuwe Ondernemingen. Te Oidenzaal is eene com pagnieschap opgericht tot invoering der gasverlichting in die gemeente. Kerkelijke zaken. De hervormde gemeente te Rotterdam heeft een terrein aangekocht aan de Kruiskade, tot stichting eener vijfde kerk. Feesten. In de meeste gemeenten is den 50= gedenkdag van Waterloo met meer of minder luister gevierd slechts omtrent enkele kunnen wij in bijzonderheden treden. Amsterdam, 18 Juni. Optocht,, geopend en gesloten door detachementen kavallerie en met. 4 muziekcorpsensamen gesteld uit: 2 liedertafels, de t.ypographische vereeniging ede Nederlandsche drukpers," het personeel van 's Lands werf. deputatien van de corpsen der bezetting de leden der 3= en 4= sectiën van het Metalen Kruis en der Citadel-vereeniging de korendragers, de jongelingen der ambachtsschool, boek drukkers- en lettergieters-gezellen en tabakverwerkers. 5 Triuml.wagens waren elk niet 6 paarden bespannen voor stellende "Nederland. de vestiging van het Koningschap in het Huis van Oranje. Waterloo, de Vrede, en de Druk pers, en een met 4 paarden, voorstellende eene lettergieterij. Verschillende optochten waren reeds op vorige dagen ge houden o. a. den 17 van de werklieden der fabriek van de heeren üudok v. Heel en v. Vlissingen. Op laatstgenoemden da" was ook te water gelaten liet fregatschip Waterloo, groot 1000 tonnen, gebouwd voor rekening van de lieer G. IP. v. Barneve.ld Kooy. Aan vele woningen waren versieringen aangebracht, vooral op Kattenburg en de Willemstraat. 19 Juni, concert in het paleis voor volksvlijt, met zang van 800 kinderen van 16 armenscholen bijgewoond door de strijders van 1813—15 en 8000 toehoorders. Vuurwerken van stadswege op hel IJ en denAmstel. Illuminatie van vele bijzondere gebouwen. Botterdam18 Juni. Optochten van knapen voorstellende de verbondene legers van de beide t.ypographische vereeni gingen en stads-werkiieden Illuminatie. Zaandam, 18 Juni. Optocht, langs de Zaan-plaatsen van de oude s'rijders in rijtuigen, geleid door eene eerewacht. te paard, muziek, de leden van het Metalen Kruis, de buk- schietersvereenigingde leden der red. kamer Bogaers en de korendragers. Fraaie illuminatie. Utrecht's Hage en Apeldoorn verdienen mede genoemd te worden. Te Hariingen vlagden al de vreemde vaartuigen en droegen de gezagvoerders en matrozen daarvanzelfs der franscheoranje. De volgende 3 berichten zijn ons nog ter plaatsing toegezonden: Zijpe. De nationale feestviering heeft in deze gemeente plaats gehad, overeenkomstig het in de vorige Alkm. Courant opgenomen programma. In de verschillende buurten waren optogten van ruiters gevormd die door den polder trokken eu bij den burgemeester gul ontvangen en door ZEd. Aohtb. hartelijk toegesproken werden, 's Avonds was de eerepoort op de brug te Sehagerbrug prachtig die aan de Oude-sluis smaakvol geïllumineerd, even als vele woningen, waarvan zich onderscheidden die van den burgemeester en de heeren Siemersde GoedePruissenZijp, Honigh en Begema.n. In de zaal van den heer de Goede waren vele ingezetenen met hunne dames feestelijk te zamen. Akersloot. Was de 14*» Junij bijna verstreken, voor zich hier eene commissie gevormd had of eenige bepa lingen voor het Waterloofeest gemaakt, waren de uitkomst heeft getoond dat in weinig tijds veel kan gedaan worden. Na de optogten der schooljeugd, werd de 19*= gewijd aan die vermakelijkhedenwelke het volk gelegenheid gaven om zijne vlugheid en kracht te t.oonenterwijl allen daarbij goed beloond werden. Op den volgenden dag had volgens het programma, de harddraverij plaats, die. door een optogt voorafgegaan voor deze gemeente belangrijk heeteu mogt. Eindelijk werd. als op den eersten dag, ook nu het, feest met vuurwerk besloten. Had de commissie zich veel moeite getroost, de deelneming ging hare verwachting verre te boven. En de goede ordeeensgezindheid en betamelijkheid die de geheele feestvreugde kenmerkte, schonk haar de aange naamste voldoeningbij de overtuiging van den goeden zin voor Koning en Vaderland te hebben opgewekt. Koedijk. De gedenkdag van den slag van Waterloo werd alhier gevierd op Maandag den 19 Junij. De verzamelde schoolkinderen werden in de kerk zeer gepast toegesproken door haren ouderwijzer, den lieer Hartlanddeden daarna, onder geleide der feestcommissie en voorafgegaan van muziek, een optocht door het dorp en ontvingen vervolgens ververschin- gen en feestprijzen. Ten 11 ure trok de prachtig gecostu- meerde en met banieren en vaandels prijkende optochtbe staande uit 80 personen, zoo te paard als te voet, naar Huiswaardwerd daar hartelijk ontvangen enjrijk onthaald, passeerde verder alle woningen der gemeente en werd nabij Schoorldam door eene eerewacht ingehaald en door de school jeugd met gezang begroet. Te Koedijk teruggekeerdbe dankte de president namens de feestcommissie de heeren P. B. Boogh en PP. van Tellingen voor hunne goede zorg tot verschaffing van nette costumes en attributen. Het feest werd met eenige volksvermakelijkheden en vuurwerk besloten en kenmerkte zich door ongestoorde orde. Het vijfde jaarlijksche concours van de Amsterdamsche scherpschuttersbondditmaal met mededinging van binneu- en buitenlandersis den 20 aangevangen op het schietterrein buiten de Willemspoort. Den 23 is prins Hendrik ter bij woning daarvan te Amsterdam aangekomen. Te Leijden heeft zich eene eerewacht te paard gevormd bestaande uit, 22 leden van het studenten-corpswaarover de heer H. graaf v. Hoogendorp het commando zal voeren eu welke bestemd is om den Koning bij het op handen zijnde feest te geleiden. Aanbestedingen. Den 16 te Rotterdam voor rekening der gemeentehet bouwen eener bewaarschool en woning minste inschrijver G. Key, voor 25425. Den 20 te Leijdenliet afwerken van het nieuwe gebouw der academische bibliotheek, minste inschrijver J. P. Riet bergen voor f 16847. Den 22 te 's Hagehet maken van den staatsspoorweg tusschen Zwolle en Meppelminste inschrijver J. v. Hooft te Tilburg, voor 1,193,889. Gieten. De heeren Koch en Vlierboom te Rotterdam hebben aan de doofstommen-inrichting aldaar 1000 geschonken zijnde het bedrag eener boete door hen van een engelsch dagbladwegens een eerroovend berichtgevorderd. Overleden. Den 11 te Utrecht de heer P. B. Anslijn vroeger onderwijzer te Alkmaar, bekend door het schrijven van vele schoolboekjes. Den 19 te 's Hage pater A. Fentrop, sedert 10 jaren ka pellaan bij de kerk in het Westeinde aldaar, hoogieeraar in de godgeleerdheidschrijver van verschillende werken op theologisch gebied. Bijzonderheden. De minister van financiën heeft het publiek gewaarschuwd tegen in omloop zijnde valsche munt biljetten van 10. Het dividend der Handelmaatschappij is bepaald op /129 per aandeel van f 1000. S. Blok te Schoorldie voor 50 jaren de gevechten bij Quat.re-bras en Waterloo bijwoonde, mocht den 18 ook zijn 45 jarig huwelijk vieren. In dezelfde kerk waarin dat. vol trokken was, te Groet, werd hij bij deze gelegenheid toege sproken door IX Jelgersma. Wij hebben want wie onzer heeft niet met hart en zie! medegedaan wij hebben met goed gevolg het Watarloo- feest gevierd. Ook Alkmaar's burgerij heeft van hare vader landsliefde op schitterende wijze doen blijken en levendige teekenen gegeven niet alleen van haren afschuw van dwin gelandij maar ook van hare liefde tot de vrijheid. Wij hebben ons weder eens een dag zoo regt opgewektzoo door en door vrije Nederlanders gevoeldtrotseli op onze roemvolle geschiedenis en onwrikbaar besloten zoo noodig ons heilig plekje gronds met hand entand, met kracht en magt want eendragt, maakt magt voet voor voet tegen iederen vijand te verdedigen. Wij hebben ons daartoe weder plegtig en feestelijk verbonden. En gelukkig, geen wanklank heeft de algemeene vreugde gestoord. Een ieder ook de bestrijder der «moderne demonie" heeft en dit zeer te regt begrepen dat alle krakeel hier uit den booze zoude zijn. Eensgezindheid was blijkbaar aller leuze, en een broederlijke geest zou men bijna mogen zeggen scheen allen te bezielen. Helaas! Waarom niet altijd Waterloo herdacht? Waarom niet altijd even eensgeziud Maar er komen dagen b. v. waarin een gedeelte onzer stadgenooten ook nog een ander feest wil vieren een feest evenzeer een vrijheidsfeesteen feest, waarbij evenzeer de roem der vaderen wordt herdacht en afkeer wordt gepredikt van alles wat naar dwingelandij mag zwemen. En dan. het is ja bijna onbegrijpelijk, dan trekken velen der feestgenooten van gisteren zieli terug, wenden het gelaat met wrevel zelfs naar eene andere zijde en beschouwen hunne feestvierende medeburgers wie weet welligt als verraders aan de wetten van hun land. Eri dat waarom Waarom zulten wij Waterloo den 18™ Junij 1815, gezamenlijk indachtig zijn en als Abraham en Loth ons scheiden zoo het geldt onzen opstand tegen Spanje, met name den 8=n October 1573? Of verdient welligt Phi lips II meer sympathie dan Napoloonen Alva meer erken telijkheid dan de prefect de Celles? Waren de Spanjaarden der 16» eeuw dan zoo veel meer welkome gasten dan de Fransehen van voor vijftig jaar? En welk tooneel vervult u met meer eerbied, meer bewondering en ontzag, als gij op 18 Junij 1815 onze dappere krijgers, doch in vereeniging met ganscb Europa, tegen Napoleon en Napoleon alleen ziet strijden en gij brengt het u t.e binnen, hoe wij voor drie eeuWen eenige kleine Hollandsche steden ja een enkele zeer kleine stad door nietsdoor hoegenaamd niets ter wereld dan door eigen dapperheid gesteund den ongehoorden strijd

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2