£i©Ufielijkscltc ficrigtcu. erugen om het rijk daarvoor en voor de opoffering van 21 opcenten op de gebouwde eigendommen schadeloos te stellen wordt voor het geheele rijk een aanmerkelijk hoogere be lasting op het gedistilleerd gevraagd waarin bij gevolg ook de burgers der niet bevoorregte gemeenten deelen. De Arnhemsche Courant tracht den maatregel op deze wijze te verdedigen: //Eene categorie van gemeentebelastingen de accijnsen wordt afgeschaft en gedeeltelijk overgenomen door het rijk, dat van zijne zijde een deel zijner inkomsten aan de gemeen ten afstaat als aequivalent. Nu is het deel der afgeschafte belastingen in alle gemeenten niet even groot. Er zijn er die aan accijnsen heffen t 8,per hoofd, andere weêr niet meer dan eenige centen. Zal men nu aan de laatsten even veel geven als aan de eersten, dit ware een onbillijk en onnoodig offer van 's rijks schatkist. Iedere gemeente neme van het beschikbaar gestelde quotum van 's rijks personeel zooveel als noodig isen late het overschot in 's rijks kas. Inderdaad komt dus het beweerde privilegie in het stuk der belastingen daarop neer, dat men in de eene gemeente meer gemeentebelastingen zal opbrengen dan in de andereeen feit sinds onheugelijke jaren hier en in alle beschaafde landen bestaandedoch dat men nog nooit privilegie in zake van belasting heeft genoemd." Inderdaad komt de zaak niet daarop neer, maar verkeert de Arnhemsche Courant in een dwaling. Het rijk verbiedt aan de gemeenten accijnsen te heffen en neemt die zelf over. Wat vroeger de gemeenten genoten vloeit nu in 's rijks kas. Is het nu niet billijk vraagt men dat het rijk van zijne zijde weer een deel zijner in komsten aan de gemeenten afstaat als schadevergoeding, en wel aan elke gemeente naar hare behoeftenaarmate zij meer verliest door de afschaffing der accijnsen Op zich zelf zeker welmaar niet op de wijze waarop het hier geschiedt want tot het verleenen dier schadevergoeding moeten alle gemeenten, moet het geheele land bijdragen. De schadever goeding aan sommige gemeenten, aan deze veel, aan gene weinig, voor hetgeen het rijk haar ontneemtwordt betaald uit de algemeene kas, waartoe de ingezetenen van alle gemeenten gelijkelijk bijdragen. Wilt gij van iemand iets overnermn en hem er iets anders voor in de plaats gevenzeer goed mits ik dat andere niet moet helpen betalen. Yooral zou de onbillijkheid groot worden, wanneer er eens een verhooging van de rijksbelasting op het geslagt en de thee noodig mogt zijn, wat wel niet waarschijnlijk, maar tot nog toe toch nog niet onmogelijk schijntofschoon wij inderdaad ons over den treurigen moed van den Minister zouden verbazen die een verhooging van het geslagt zou durven voorstellen. Het amendement is vooral aangenomen om aan het bekende bezwaar betreflénde den census te gemoet te komen, Men zag op tegen een regtsfictiedie men door een kleine wets verandering duidelijk kon makenen waarbij de tegenwoordige toestand kou worden gehandhaafdtotdat er zich welligt met der tijd een betere maatstaf mogt opdoen. Men blijft nu spreken van rijks-belasting, ook al wordt het grootste deel aan sommige gemeenten uitgekeerd. Maar laat ons eens niet aan de namen hechtenen de onbillijkheidde onge lijkmatigheid der belasting zal duidelijk in het oog springen. Laat ons eens niet blijven hangen a'an den vormmaar aan het wezen der zaak. Het zal daa blijken dat het geheel op hetzelfde neerkomt, of men zegt: liet rijk staat aan sommige gemeenten ofvan het perffoneel af, of wel: het rijk heft in sommige gemeenten slechts JJ of van het personeelen staat aan die gemeenten toe om zeiven het overblijvende ten bate harer eigene kas te innen. En nu komt de zaak hierop neer. In Nederland werden vroeger de rijksbelastingen naar denzelfden maatstaf door alle ingeze tenen des rijks, en de gemeentebelastingen van elke gemeente door hare eigene ingezetenen opgebragf. Dat was billijk. Er waren echter sommige gemeentebelastin gen die men nadeelig beschouwde voor den bloei der gemeenten waarin zij geheven werden in 't bijzonder, en ook voor den bloei van het algemeen. Deze wilde men afschaffenmaar sommige gemeenten waren zoozeer aan die belastingen gewoon geraaktdat zij er moeijelijk andere voor in de plaats konden stellenof hare behoeften waren zoo groot, dat men de andere belastingen, die er reeds be stonden en zelfs vrij drukkend waren niet gevoegelijk kon verhoogen. Die moest men nu te gemoet komen en hierbij ging men aldus tewerk: inde meest noodlijdende gemeenten heft het rijk slechts een klein gedeelte der personeele be lasting en geeft de rest aan die gemeenten. In andere gemeentendie het minder noodig hebbenheft zij een grooter deelin enkele bijna het geheelen laat toe om het overblijvende tot eigen gemeente-gebruik aan te wenden. Aldus worden de inkomsten des rijks niet meer door alle ingezetenen, waar zij ook wonennaar denzelfden maatstaf bij een gebragt. Sommige gemeenten worden voor een groot deel van hare verpligtingen ontslagenom die gelden in haar bijzon der helang te kunnen besteden. Maar daardoor lijdt 's lands schatkist natuurlijk schade, en die schade moet door allen zonder onderscheid vergoed worden. Men begint met ver hooging van de rijksbelasting op het gedistilleerd, misschien zal men ook de thee en het vleesch aanzienlijk belasten. Maar zullen nu niet alle gemeenten zoo wijs zijn van te zorgen dat zij de vier vijfden der personeele belasting inder daad noodig hebben Er is aan gemeente-inrigtingen altijd iets t,e doen en men heeft eigenlijk altijd veel meer geld noodig dan men missen kan. Men zie slechts rond. Qeene gemeente zal er daarom prijs opstellen om van die vier vijfden een grooter of kleiner cadeau aan het rijk te doen. Maar zal zij de vereischte goedkeuring op hare begrooting erlangen Zoo niet. dan zal deze wet een milde bron van ontevredenheid en klagten en onaangenaamheden worden. Hoe zal men aan de eene gemeente weigeren wat men aan de andere toestaat? Is niet behoefte altijd betrekkelijk? En wie zal uitmaken wat behoefte is of niet Men denke bij voorbeeld eens aan het verbeteren van wegen het gra ven van vaarten of kanalen het aanleggen of verbeteren van een havenhet maken van betere bruggen het dempen van grachlen het bouwen van scholen enz. In dien zin heeft elke gemeente behoefte; en als zij daartoe de van het personeel wil gebruiken wie zal dan zeggen't is niet noodig? BËLCIE. Den 22 zijn in het Brouwerskanaal te Antwerpen 6 vaar tuigen die door de ebbe op het drooge lagen verbrand waardoor eene schade van 120000 fr. is aangericht; aan boord van een dezer schepeneen nederlandsche tjalk kwam eene vrouw om. De Kamer heeftzonder beraadslaging, machtiging verleend tot het vervolgen van de heeren Chazal en de Laei. DVITIC1ILA1VD. Den 16 is te Bronswijk eene lijkdienst gehouden ter na gedachtenis van den hertog, in 1815 bij Q,uatre-bras gesneuveld. Te llannover zijn den 18 6000 leden van verschillende corporatiën550 veteranen van 1815 geleidende, in optocht van het station naar het Waterloo-plein getoogenwaar kransen op het gedenkteeken der gesneuvelden zijn neder- gelegden van daar naar het Schuttersplein, waar een zin nebeeldige tempel geplaatst was. In een gebouw op dat plein werden de oud-gedienden van stadswege onthaald en door den Koning, de Koningin en den Kroonprins bezocht. De nog in leven zijnde officieren waren bij den Koning ter maaltijd genoodigdop het kasteel Herrenhausen. Te Wiesbaden werd den 17 eene gedachtenisreden gehouden en 's avonds, ten voordeele der behoeftige veteranen, eene voorstelling in den schouwburg gegeven. Den 18 hadden in alle kerken buitengewone godsdienstoefeningen plaats. Daarna werd op het Louise-plein een gedenkteeken voor de gesneuveldenzijnde een obelisk van 50 voeten hoogte onthuld. De ruim 800 veteranen werden vervolgens op het hertogelijk paleis onthaald en hun de uitgezochtste rijnwijnen geschonken, terwijl de hertog, daartoe in de stad gekomen, in hun midden verscheen en dronken instelde op de gesneu velden en op het tegenwoordige nassausche leger. E X O E L A X D. Den 22 hebben eenige aanzienlijke personen te Londen besloten tot het oprichten eener maatschappij voor het doen van wetenschappelijke nasporingen in Palestina. Het Hoogerhuis heeft den 26 de door het Lagerhuis aan genomen bill tot verandering van den eed voor de r. k. Par lementsleden in weerwil der ijverige verdediging door de graven Russell en Grey, verworpen met 84 tegen 63 st. FRAXHKIJK. De commissie tot onderzoek van het cellulaire stelsel in de gevangenis la Roquette staat onder het presidium der Keizerin. Zooals men weethad de afgevaardigde Jules Si mon, in de zitting van het Wetg. Lichaam van 13 Juni, het eerst de" aandacht op dit onderwerp gevestigd. Den 22 heeft die vergadering, op voorstel der commissie, de voor 2 jaren ingevoerde belasting op de rijtuigen afge schaft in weerwil van alle moeite door den Staatsraad aan gewend om haar te behouden. Den 23 is een ontwerp ingekomen tot herziening der be palingen op het makelaarschap in koopmansgoederen. Het ontwerp betreffende de groote maatschappij tot ont wikkeling van Algiers, is door de commissie, in overeen stemming met het bestuur dier ondernemingin zooverre gewijzigd, dat van de te verstrekken 200 millioen 100 ten dienste zullen zijn van particuliere ondernemingen en 100 ten behoeve van het koloniaal bewind. De begrooting van inkomsten is aangenomen met 238 tegen 11 st.; de heeren Magnin, Picard en Berryer voerden, bij de beraadslaging daarover, het woord tegen het opnemen van 22 millioen als voorschot uit de dotatie-kas van het leger, welke maatregel door den genl. Allard en den heer Vuitry verdedigd werd; 50 sternen verklaarden zich er tegen. In het dept. Puy de dome is de candidaat der oppositie met eene meerderheid van 2000 st. tot lid van. het Wetg. Lichaam verkozen, in plaats van wijlen den hertog de Morny; de candidaat der regeering was de heer Meynadier, een protestant. De genl. Canrobert is benoemd tot militair bevelhebber van Parijs en wordt te Lyon vervangen door den genl. Montuubangrant van Palikao. Te Marseille is gefailleerd de heer Rostand, voornaam sui- kerraffiudeur, met een passief van 25 millioen; het actief bedraagt 19 m„ waarop het Rijk eene bevoorrechte schuld heeft van m. Er blijven daar ter stede nu maar 3 sui kerraffinaderijen over. De telegrafische gemeenschap met Algiers isna eenigen tijd verbroken te zijn geweestweder hersteld. Den 24 hadden te Parijs reeds 600 wederspannige koet siers den arbeid hervatden 25™ 1000. Den 26 zijn meer dan 100 personen die op heeter daad betrapt waren in het beleedigen en mishandelen van de in dienst getreden vreemde voerlieden, veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden. Het dagblad 1'Opinion Nationale heeft eene eerste waar schuwing ontvangenwegens eene afkeurende beoordeeling der redevoering van den regeerings-commissaris Vandal, bij gelegenheid van beraadslaging over het verplaatsen van het postkantoor te Parijs. ITAIjIIK. Den 24 is te Elorence de verjaardag van het gevecht van S. Martino (Solferino) gevierd door eene wapenschouwing van de nationale garde en de bezetting en'door illuminatiën. Ook in andere steden [zelfs in het Venetiaansche] is men d eze gebeurtenis indachtig geweest. OOSTEXRI.IK. Het ontslag van de ministers v. Schmerling en v. Plener is aangenomenook de aartshertog Rainer heeft zijne demissie ingediend en gaat eene buitenlandsche reis ondernemen de andere ministersmet uitzondering der heeren v. Mensdorjf en Burger, hebben almede hun ontslag genomen maar blijven voorloopig aan. Tot kanselier van Hongarije is bedoemd graaf Mailathtot tabernicus baron Sennycyi. Het Heerenhuis heeft de verlangde 13 millioen verleend. PR UI SEX. 58 Predikanten in Brandenburg en Pommeren hebben een adres tot den Koning gerichtwaarbij zij gewetensbezwaren opperen tegen het doen van het gebed bij de Zondagsche godsdienstoefeningen voor het Huis der Afgevaardigden waarvan zij het gedrag ernstig afkeuren. De Koning heeft de met de overbrenging belaste deputatie'zeer welwillend ontvangen. RUIL A X De uitgeweken democraat Hertzen heeft den Keizer, naar aanleiding van de ondervonden ramp door het overlijden des troonopvolgersschriftelijk aangespoord om tot zich zeiven intekeeren enzonder voorkennis van den Senaat Synode en ministers, te overwegen wat voor het belang des volks noodig is. S PAX JE. De aftreding van het ministerie Narvaez is geschied ter zake der benoeming, door de Koningin, van graaf Espeleta, die in den Senaat zich als een tegenstander van het kabinet had doen kennen, tot opperhofmaarschalk en tevens tot eersten stalmeester van den prins v. Asturie. Den 23 heeft de hertog v. Tetuan [O'Donnet) in de Kamer aangekondigd dat het nieuwe bewind de beide ingediende wetsontwerpen op de drukpers heeft ingetrokken de bestaande verordening met de rechtspraak door gezworenen voldoende achtende; dat het eene nieuwe kieswet zal voorstellen, met aanneming van grooter kiesdistricten en verlaging van den census tot de helft, dat het de vervreemding der kerkelijke goederentot aanleg van openbare werken en ontwikkeling des Lands, met de meeste kracht bevorderen, en het ko ningrijk Italië erkennen zal. Onder de voornemens aan het gouvernement toegeschreven behoort ook de herstelling van het stedelijk bestuur van Madrid en van de heeren Montalvan en Castelar als rector en hoogleeraar van de academie aldaar. VEREEXIGUE STATES Den 9 is eene deputatie van negers uit Kentucky bij den President toegelatenom van het gouvernement middelen van bestaan te verzoekendewijl de blanken hun geen werk willen verschaffen. Zij vroeg de voortduring van de krijgswet in genoemden Staat en de noodige macht voor den genl. Palmer om de negers te beschermen. In het Zuiden zijn de negers lui en ongehoorzaamde blanken arm en moedeloos overal heerscht schaarschte van leeftocht. In Virginia is het gebrek zoo groot, dat 200000 blanken en negers door de regeering gevoed en alleen te Richmond dagelijks 11000 rations uitgereikt worden. in N. Carolina is de orde hersteld, zijn de guerilla's ver strooid en hebben de negers het werd hervat, maar in Z. Carolina is de toestand allerdroevigst. 4 Compagniën negersoldaten, behoorende tot de te fort Monroe ingescheepte expeditie naar Texaszijn aan het muiten geslagen en hebben zich tegen het vertrek verzet eene compagnie dreigde zelfs op de officieren te zullen schieten. Zij zijn daarop ontwapend en op nieuw aan boord der trans portschepen gebracht. Het gouvernement heeft gelast voortaan geen negersoldaten, meer te wapenen. Te Chattanooga is een magazijn met gouvernements-goederen, ter waarde van millioen d., door ontploffing vernield. Men schrijft deze herhaalde verwoesting van lands magazijnen aan kwaadwilligheid toe. De President heeft bij proclamatie de reorganisatie van het bestuur van den Staat Mississippi bevolen alsmede de belemmerende bepalingen voor den handel in de landen beoosten de Mississippi met 1°. Juli opgeheven. De jury te Norfolk heeft de terechtstelling van de genls. Lee en Longstreetde gouverneurs Smith en Letcher en 40 andere voorname separatisten wegens landverraad gelast. Volgens een ander bericht hebben genl. Lee en de gewezen vice-president der Confederatie Stephens aanzoek gedaan om in de amnestie te worden begrepen. De President heeft over de 300 aanzoeken om vergiffenis ontvangen van personen, die van de amnestie zijn uitgesloten. De terechtstelling van den heer Davis is uitgesteld tot September. Te Washington heeft tusschen de soldaten van verschillende kleur eene heftige vechtpartij met revolvers plaats gehad overal heerscht verbittering tusschen de blanke en negersol daten waarbij de ieren zich het vijandigst betoonen. Kirby Smith heeft in de dagorder, waarmede hij van zijne troepen afscheid nam verklaard dat hij tot het neerleggen der wapenen moest besluiten omdat hij, in Texas aangekomen zijndebevond dat de krijgsmachtwaarop hij vertrouwde de zaakwaarvoor zij tot dus ver streedverlaten had zoodat hij een overste zonder soldaten was. Het ramschip Missourihet laatste van de vloot der geconfedereerden op de rivieren van het Westen, heeft zich den 3 overgegeven. EGYPTE. Te Alexandrie zijn den 25™ 184 en sedert het uitbreken der ziekte 1034 menschen aan de cholera bezweken een groot deel der bevolking is de stad ontvlucht. De Nederlandsche regeering vordert eene schadevergoeding van 100000 fr. voor Mejufvr. Tinne, wegens de slechte behandeling welke hare moeder in Opper-Ëgypte heeft on dervonden en waardoor de dood dezer laatste is veroorzaakt. BIXXEXEAXD. Den 24 zijn de Koning en Koningin van het Loo te 's Hage en prins Frederik met zijn gezin op het Huis de Paauw teruggekeerd. Den 26 heeft de Koningin zich met prins Alexan der, aan boord van het stoomschip Cycloop, naar Londen begeven en in den nacht van 27—28 is de Koning naar Lucern vertrokkenom aldaar een paar maanden te vertoeven. Staten-Generaal. De 1» Kamer heeft den 29 het tarief van in- en uitgaande rechten in N. Indie met alg. st. goed gekeurd. Belastingen. Ter vergoeding der afgeschafte plaatselijke accijnsen zal het Rijk aan de gemeenten uitkeeren f 5,971,000 van de belasting op het personeel en 736,000 van die op de gebouwde eigendommen, te zamen 6,707,000, welk verlies gedekt moet worden door eene meerdere opbrengst vau 3,800,000 van het gedestilleerd f 1,504,000 van de suiker, 528,000 van den wijn, 576,000 van het geslagt en f 300,000 van de thee te zamen 6,708,000. Nieuwe Ondernemingen. Voor al deaandeelen van den spoorweg van Mechelen naar Terneuzen is ingeschreven door één persoonden aannemer Lesdain. Door de concessionarissen van den Merwe- en Waalspoör- wegzullende loopen van Dordrecht over GorinchemTiet en Eist naar Arnhem en Nymegen is de gelegenheid tot voorloopige deelneming opengesteld, Landbouw. Den 26 is het Landhuishoudkundig congres te Assen geopend. De zittingen werden gehouden in de herv. kerk en bijgewoond door meer dan 7000 leden. Ten toonstellingen waren aangericht van landbouw - werktuigen en van vee. De stad was feestelijk versierd en heeft veel bijgedragen tot veraangenaming van het verblijf der bezoekers. Dan 28 hield de vereeniging de Eendracht een gecostumeerden optocht, voorstellende den intocht van den gouv. een', br>, v. Imhoff te Batavia, Het volgende congres zal worden ge houden te Breda. Feestviering te Leyden. Bij hun vertrek naarLeyden zijn de feestgenooten in verschillende steden, inzonderheid te Amsterdam. Rotterdam, 's Hage en Haarlem, plechtig met muziek uitgeleid door officieren en afdeelingen van de schutterijen en garnizoenen leden van het Met. Kruis en van andere vereenigingen. Reeds in den middag van den 26 kwam een aantal te Leyden aan en werd feestelijk ingehaald, gelijk den volgenden morgen met den veel grooter stoet geschiedde. Tot opluistering van het feest waren uit 's Hage gearriveerd 1 bataljon grenadiers en 1 bataljon jagers met de muziek van dat corpsalsmede 1 eskadron dragonders, mede met de muziek. Uit Leyden zelf werkten daartoe mede de schutterij met hare muziek, de bezetting infanterie en veld-artillerie dc beide sectiën van het Met. Kruis en het corps vrijwillige jagers der hoogeschool. Naar de Ruïne geleidwaar de feesttent der studenten in eene prachtig versierde ridderzaal herschapen was arriveerde aldaar prins Frederik en heette deze de ridders der Mil. Willemsorde en de oud-gediendeu welkom. De trein begaf zich toen naar de Pieterskerk welke doelmatig versierd was en Waarheen de Koning met de prinsen v. Oranje en Hendrik door eene eerewacht van 24 studenten te paard geleid werd. Na het uitspreken dei- feestreden door Dr. A. Rutgers v. d, Loeff, nam de Koning het woord en stelde het eerste eereteeken ter hand aan prins Frederik, waarop door deze geantwoord werd. De grijze prins stelde zich vervolgens aan het hoofd van den stoet en reikte de minister van oorlog op het Ruïne in het bijzijn van het kapittel der Willemsordede eereteekens uit aan de oud-gediendenvoor welke door de troepen gedefileerd werd. De feestmaaltijd had plaats ten deele in eene versierde zaal van het invaliedenhuis, voor 265 personen die gedurende eenigen tijd door den prins en den genl. vi Muiken bezocht en toegesproken werdenten deele in de geheel van banken en hekwerk ontledigde en prachtig ge decoreerde Hooglandsche kerk. Feestdronken werden ingesteld door prins Frederik op de innige betrekking tusschen Ne derland en Oranje, door den genl. Nepveu op den prins v. Oranje en door den minister van oorlog op de oude strijders. Inmiddels werden van stadswege volksvermakelijkheden ge geven en 's avonds de chinesche tempel op de Vrouwenbrug, 7 eerepoortenalsmede toestellen op het water van de Turf markt en Haven geïllumineerd. Ook het Invaliedenhuis was van onder tot boven verlicht en de ingezetenen bleven niet achter. Aan 650 van de 1900 feestgenooten is nachtverblijf verstrekt. Uit 's Hage waren tegenwoordig de 4 gebroeders v. Limburg Slirumdie alle den slag van Waterloo hadden bijgewoond. Te Hoorn zijn de terugkeerende feestelingen uit die stad

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2