fJolittck (Öuctrsigt. 0ülekcltjfc0c(tc Bcvigtcu. gemeente de vier vijfden van het personeel ten eigen bate wil gebruiken, al ware het om haren ingezetenen kostelooze maaltijden of schouwspelen te geven. De onderhandelingen tusschen Rome en Italië, of, zoo men liever wiltusschen den Paus en Koning Victor Em manuel waarvan sommigen zooveel goeds verwachtten en anderen zooveel kwaads duchttenzijn niet afgebroken, zegt men, maar geschorst. Men is als vrienden gescheiden, van beide zijden zeer genegen om tot een vergelijk te komen maar evenzeer van beide zijden voor het oogenblik wan hopende aan het vinden van een goeden grondslag. Die moeijehjkheden waren te voorzienzoo goed zelfsdat het volgens sommigen bevreemding mag verwekken dat men de onderhandelingen ooit is begonnenvóór men een middel had gevonden om de bekende groote moeijelijkheden op te lossen. Rome wil op geenerlei wijze het tegenwoordige Koninkrijk Italië erkennen, het wil met Victor Emmanuel niet onderhandelen als Koning van een aantal gewesten die vroeger een eigen vorst hadden of wel tot den Kerkelijken Staat of tot Oostenrijk behoorden. En toch had de overeenkomst die men hoopte te treffen een regeling der kerkelijke aan gelegenheden vooral in deze gewesten ten doeltoch gold het hier de aanstelling van bisschoppen in de lauden wier regering men met wil erkennen. Ongetwijfeld, die moeijelijkheden waren te voorzien; en het i3 zelfs naar onze meening niet wel mogelijkmetiemand onderhandelingen aan te knoopcu over de belangen van een zeker gewest, 't zij dan kerkelijke of staatkundige belangen, zondèr hem door die onderhandelingen zeiven feitelijk te erkennen als den persoon bij wien de regering van dit ge west bernst. Door alzoo onderhandelingen aan te knoopen met Victor Emmanuel over de kerkelijke belangen van geheel Italiëheeft de Paus eigenlijk dezen vorst reeds als Koning van Italië erkend. Waarom wendde hij zich anders tot Victor Emmanuel Als hij in hem alleen een Koning van Sardinië wil zienwaartoe is het dan noodia met hem te raadplegen over de belangen van Napels, Florence of Bologna Maar zulk een erkenning is ook onvermijdelijk men zou evenzeer kunnen betwisten dat de zon schijnt. Victor Emmanuel is Koning van Italië, en die nu in Italië iets wil regelen of tot. stand brengen waarbij de tussehen- komst der regering noodig ismoet zich wenden tot Victor Emmanuelen erkent, hem daardoor te gelijk als Koning des lar.ds. Wil men met Italië handel drijven men moet de bestaande regering erkennenis het noodig daartoe een nieuw handelsverdrag te sluiten, men moet het sluiten met de bestaande regering; blijft men het oude tractaat, met de vorige regering gesloten handhavenmen erkent daar door de tegenwoordige regering als haar opvolger. Er is nog wel een andere soort van erkenning, maar daar heeft uien op staatkundig gebied meestal niet meê te maken, namelijk deze: dat een vorst is de regt.matige. de wettige vorst des lands, en eeu regering de wettige, dedoorregten billijkheid aangewezen regering. Daar heeft men op staat kundig gebied weinig meê te makenherhalen wij. Wie bij voorbeeld wil handelen met Venetië, en daartoe een verdrag noodig acht. moet zich wenden tot den Keizer van Oostenrijk wit hij hetzelfde met, Napels, tot. den Koning van Italië, en begeert, hij betrekkingen aan te knoopen met. Griekenland, hij heeft Koning George noodig. Wat zou het hem ook baten een verdrag te sluiten met den Koning van Italië of met eenige uitgeweken democraten omtrent Venetië? Waartoe zou het dienen Franciscus te Rome of Otto in Beijeren op te zoeken, om te onderhandelen omtrent zaken in Napels of Griekenland? Maar daardoor wordt niets bedorven; 'tis de erkenning van een feitelijken toestand en wie zou zich beiagchelijk willen maken door niet te erkennen wat. toch bestaat Zoo erkent men staten en regeringenwanneer men de aardrijkskunde beoefent. Of zou men in de aard rijkskunde de zaken willen onderwijzen zooals zij waren of naar onze meening behoorden te zijnen niet zooals zij werkelijk zijn Het kind zou van die aardrijkskunde later weinig nut hebben. Er is ook een andere erkenning, zeiden wij, een erkenning van wettigheid, reglmatigheid en billijkheid. En wanneer men nu in aanmerking neemt, dat bisschoppen en kardinalen altijd min of meer een wereldlijke betrekking met hunne kerkelijke waardigheid vereenigen, dat, door dit gebrek aan scheiding tusschen kerk en staat, tot hunne aanstelling de goedkeuring van heide noodig is en daarenboven van hen een eed van getrouwheid aan beide gevorderd wordt, dan wordt het duidelijk dat er onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen de regeling der kerkelijke zaken in Italië. Immers wanneer de Paus goed vindt dat de Italiaansche bisschoppen een eed van getrouwheid aan Victor Emmanuel afleggenplaatst hij zich op een geheel ander standpunt dan tot nog toe door hem werd ingenomendan keert hij geheel terug van de tot, dus verre trouw gevolgde staatkunde. Over het mislukken der onderhandelingen wordt gejuicht door de heftige behouders zoowel als door de hevigste Ita liaansche volksmannen. De eersten zien er een verkeerde toegevendheid in van de zijde des Pausen de anderen het zelfde van de zijde van Victor Emmanuel. De Paus kau met Victor Emmanuel niet onderhandelen beweeren de eersten hij mag den rooverkoning niet erkennen die hem een gedeelte zijner staten heeft ontnomenhij mag niet berusten iu den tegen woord igen toestand van Italië, in de verbanning van zoovele Italiaansche vorstenin de berooving van Oostenrijk en van ,zijn eigen gebied hij moet voortdurend luid en krachtig protesteren tegen het nieuwe koninkrijk eu zijn onwettige'régerfhg. Het komt ons echter voor. dat deze personen vergetendat. de Paus niet alleen wereldlijk vorst is van eep klein staatje in Italië, maar daarenboven het hoofd van de grootste afdeeling der Christelijke Kerk en in deze laatste waardigheid zeker veel grooter pliglen te vervullen heeft dan die aan een wereldlijke kroon zijn verbonden. Van de andere zijde roepen de Italianissimi met veront waardiging uitdat Victor Emmanuel verraad pleegt aan Italië door met, de Romeinsche regering te onderhandelen. Immers //Rome de hoofdstad van Italië" is en blijft de lens van de warme voorstanders der Italiaansche eeuheid en al moge men nu niet onverwijld dit doel met alle magt traoJiten te bereiken men mag het toch nimmer uit het oog verliezen, maar -altijd moet men er naar blijven streven. Door met Rome te onderhandelen wordt het beginsel der Italiaansche eenheid verloochend; Victor Emmanuel mag zich niet verzoenen met de Romeinsche regering, want hij mag geen afstand doen van Rome. Rome toch behoort aan Italië; dat moet de Italiaansche regering steeds blijven verkondigen, tot verwe zenlijking daarvan moet zij strevendaarom is geen vrede met de Romeinsche regering mogelijk. Het komt ons voor, dat ook deze personen vergetendat de Paus niet alleen wereldlijk vorst is van de stad Rome en omliggend gebied, maar tevens hoofd der Katholieke kerk. En toch hebben beide partijen weer niet geheel en al ongelijk. Het is hieraan te wijtendatwaar de scheiding tusschen kerk en staat niet volkomen is tot stand gebragt geen regeling van kerkelijke zaken kan plaats hebben zonder dat men min of meer op staatkundig gebied komt. Afgebroken zijn echter de onderhandelingen niet, beweert men maar slechts gesehorst. Dit kan echter niet veel meer beteekenendan dat men van weerszijde bereid is om de onderhandelingen te hervatten. Doch wat baat die bereid willigheid, als dezelfde bezwaren blijven bestaan, die morgen immers evenzeer zullen gelden ais heden Zoo zou men mogen vragenals men niet wist dat het hier veel meer om den schijn dan om het wezen der zaak te doen is. Men zocht hier naar een gesehikten vormde zaak móet zoo ingekleed worden, dat aan Rome evenmin als aan Italië kan verweten worden dat er iets is prijs gegeven van het groote beginsel, dat elk van beide verdedigt en als levensbeginsel verklaart te hebben aangenomen. Misschien zal een of ander staat kundig knutselaar er eindelijk iu slagen een voldoenden vorm te vinden. BEUEREX. De 2e Kamer heelt een crediet van 1 millioen verleend voor liet bouwen eener polytechnische school te Munehen. De le Kamer heeft den 3 de sleeswijk-holstsinsche motie der 2e Kamer met algem. st. goedgekeurd. De minister v. d. Pfcrdten sprak voor de motie en zeide daarbij o. a. //Yoorons is het de vraag, of, indiende rechten van Holstein als lid van het Duitsch-Yerbond miskend mochten worden Beijerens eer, waardigheid en toekomst aan die mogendheid al dan niet vrijheid zouden geven, om zich ontslagen te re kenen van hare verpliclflingen als medelid vaa dat Verbond. BELGIE. Den 29 is de wet van 1835 tot uitzetting van vreemde lingen met 49 tegen 23 st.. op nieuw voor 3 jaren van kracht, verklaard. 3 Leden bleven buiten stemmingde clerikalen ondersteunden ditmaal hel bewind tegen de warme liberalen. Ook de Senaat heeft hetzelfde besluit genomen met alg. st. op 2 na. De luiksche studenten hebben al de studenten der wereld opgeroepen tot het bijwonen van een internationaal studen ten-congres van 29 Oct. 1 Nov. te Luik te houden. E X G E L A X O. De Koningin van Nederland is den 27 te Londen aange komen en heeft haren intrek genomen in het Claridge-hotel. Kort na hare aankomst ontving zij bezoeken van den prins v. Wales en den hertog en de hertogin r. Brabant. In het Lagerhuis is den 26 voor de derde maal gelezen het door de regeering ingediende wetsontwerptot wijziging der geloofsbelijdenis en beloftedoor de geestelijken der staatskerk bij hunne bevestiging afteleggen. Het doel daar van is die kerk voor scheuring te behoeden waarmede zij door de uiteeuloopende gevoelens harer godgeleerden bedreigd wordt. De reiziger Baker heeft in Midden-Africa weder een groot meer ontdekt, dat, even als het door Speke en Grant gevon dene. eene bron van den Nijl is. Het Huis der Vertegenwoordigers van Nieuw-Brunswijk heeft besloten te volharden in zijnen tegenstand tegen het oprichten eener confederatie der engelsch-amerieaansche koloniën, en zal afgevaardigden naar het moederland zenden, om den invloed der cauadasehe commissarissen tegen te gaan. Het Lagerhuis heeft den 3 Juli zich zoo nadrukkelijk ver klaard ten aanzien van de loopende nadeelige geruchten omtrent den lord-kanselier (voorzitter van het Hoogerhuis), die zich schuldig gemaakt heeft aan het wederrechtelijk verieenen van een pensioen en het bezigen van ongeoorloofde middelen bij eene benoeming, dat genoemde staatsman doortnsschen- komst van lord Palmerstonzijn ontslag van de Koningin verzocht, heeft. Den 6 is de zitting van het Parlement, door lord Gran ville, namens H. M., gesloten. De proclamatie tot ontbinding van het bestaande eu verkiezing van een nieuw Parlement is uitgevaardigd. De Koningin en prinses Helena zijn den 4 van Windsor te Londen gekomen, om de Koningin der Nederlanden in Claridge-hötel te bezoeken. Dcuzelfden dag werd H. M. ook wederom bezocht door den prins en de prinses v. Wales. Aan de Kaap de goede hoop heeft een hevige orkaan gewoed; 18 schepen, en daaronder de engelsche stoompaket met de dienst van het eiland Mauritius belastzijn veron gelukt. ERAXKHIJK. Den 28 hebben de Afgevaardigden het wetsontwerp be treffende het voorloopig in vrijheid stellen van in hechtenis genomen personen op wier misdrijf eene mindere straf dan van 2 jaren wordt bedreigdmet 190 tegen 28 stemmen aangenomen. Den 29 werd ook de conventie tusschen den Staat, de stad Parijs en de waarborg-coramissie voor de groote tentoonstelling in 1867 met 212 tegen 27 st. goed gekeurd. De tegeustanders verlangden liever een blijvend gebouwdat slechts 2 millioen meer zou kosten dan een tijdelijk. Het Hof van Cassatie heeft de heeren Chéron en Clairbois vrijgesprokenwegens het zenden van geautographiëerde correspondeutiën aan de dagbladenmoetende die gelijk gesteld worden met brieven van bijzondere personen welke eerst door opname in een dagblad het karakter van open baarheid erlangen. Deze zaak was 2 jaren aanhangig geweest. Bij Keiz. besluit zijn de gemeenteraden ontbonden en zullen op 22 en 23 Juii nieuwe verkiezingen plaats hebben. Deu 3's avonds te 6 ureis de luchtballon le Géant te Lyon opgelaten met8. personen. Het dagblad la Gironde te Bordeaux heeft achtervolgens 2 waarschuwingen bekomen ter zake van beschouwingen over de bij het Wetg. Lichaam gemaakte bedenkingen, ten aan zien van het gebruik der dotatie-kas van het leger,en van eene beoordeeling der circulaire van den minister Lavalette betreffende bovengenoemde verkiezingen. De leening van 250 millioen door de stad Parijs te sluiten is door de Afgevaardigden goedgekeurd; evenwel verklaarden er zich 50 st. tegen. De heeren Berryer en Picard meenden, dat de voorgenomen werken niet noodzakelijk waren, dat zij iu grooter tijdsverloop uit de gewone overschotten konden bestreden worden en dat zij te veel kapitalen aan den land bouw zouden onttrekken. Het wetsontwerp betreffende Algiers werd den 3 met 227 tegen 10 st. aangenomen. Den 5 heeft de Wetgeving hare werkzaamheden geëindigd. Vele kiezers in Puy-de-dóme hebben uit eigen beweging adressen aan deu Keizer gezonden waarbij zij verklaren den onafhankelijken candidaat geenszins gestemd te hebben uit wantrouwen jegens de tegenwoordige administratie; derhalve uit afkeer van het stelsel der ofliciëele candidaturen. De stoompaket Lafayettete Brest binnengekomenheeft 44 schipbreukelingen aangebracht van het americaansehe schip William Nelsondat met 480 menschen in brand was ge raakt. De kapitein der Lafayette had een etmaal op de plaats des onheils doen kruisen, maar geene overblijfselen kunnen redden. Abd-el-Kader is der: 5 te Marseille aangekomen. ITALIË. Verschillende italiaansche bladen beweerenend e Kölnische Zeitung bevestigd hetdat het afbreken der onderhandelin gen met Rome moet toegeschreven worden aan de kuiperijen van oostenrijksche staatslieden, met name den heer v. Back en den oud-ambassadeur v. Hubner, die zich tijdelijk te Rome ophoudt. Te Messina heeft de vrees voor besmetting door uit Egypte komende reizigers aanleiding gegeven tot wanordelijkheden welke strenge maatregelen gevorderd hebben en door de nationale garde beteugeld zijn. Bij Kon. besluit is bepaalddat het kapitaal der national? bank met 60 millioen zal worden verhoogd waartoe 60000 nieuwe aandeeien uittegeven. ««STEARIJK. De ministers v.Schmerling en v. Pletter zijn vervangen door de graven Belcredi en Almasy. Het verlangen des keizers om Hongarijedoor den toestaan van meer zelfstandigheid te bevredigenwordt voor de voornaamste reden der aftre ding van eenige ministers gehouden. Arrestatiën te Padua hebben weder aanleiding gegeven tot nieuwe demonstratiën der studenten (het wapenschild van Savoye werd aan het gebouw der academie gehecht enz.), waarop weder andere gevangennemingen zijn gevolgd. Officieel wordt verkondigddat Oostenrijk zich geenszins bemoeid heeft met de onderhandelingen tusschen den Paus en Koning Victor Emmanuel. De minister van oorlog heeft in het Heerenhuis aangekon digd dat de Keizer last heeft gegeven om het leger in Italië en Dalmatie op den voet vaa vrede te brengen en verder alle mogelijke bezuinigingen intevoeren. Het Huis heeft de staatsbegrooting voor 1865, zoo als die door de Gedeputeer den is aangenomenzonder beraadslaging goedgekeurd. BRUISE X. Het door den minister v. Bismarck in het Huis der Af gevaardigden medegedeelde gesprek, door hem op lJulij'64 met den erfprins v. Augustenburg gehouden is thans openbaar gemaakt in den Staats Ameiger, ter logenstraffing der sleeswijk- holsteinsche bladendie 's ministers mededeeling herhaaldelijk voor onwaar hebben verklaard. S LEES WW K - HOEST EIX De pruisische commissaris heeft zijn oos'enrijkschen ambt genoot opmerkzaam gemaakt op het voornemen om den pre tendent bij gelegenheid van diens geboortedag eene ovatie op groote schaal toetebrengenmet verklaring, dat indien deze demonstratie met eenige krenking der rechten van Pruisen gepaard ging, hij haar met alle beschikbare middelen onder drukken en des noods versterking van troepen vragen zou. De Sl.-Holst. Zeitung verklaart, onder het opschrift //een tegen hertog Frederik gerichte coup de main," dat bedoeld voornemen alleen in de verbeelding van den heer v. Zeidlitz bestaat. De hooge overheid des lands heeft intusschen alle demonstratiën op 's prinsen geboortedag verboden. VEREEXIGDE SiTATEX. Eene poolsche deputatie heeft den President kennis gegeven dat 20000 polendie reeds eenigen tijd geleden hun vader land verlaten hebbenvoornemens zijn om naar America te verhuizen. Het bevel der jury van Norfolk om genl. Lee wegens landverraad te vervolgen zal waarschijnlijk niet uitgevoerd worden de President Johnson en de procureur-generaal zijn er legen en de volksmenigte beschouwt het als eene trou weloosheid. Te Nieuw-York is voor dien geul., die door den oorlog zijne rijke bezittingen verloren heefteene inschrijving geopend, welke 6Ö000 d. heeft opgebracht. De staatssecretaris Seward ontzegt aan de kruisers der geconfedereerden de bevoegdheidom zich door verandering van vlag tegen vermeestering te vrijwaren zij zullen inte*- gendeel genomen worden, onder welke vlag zij zich ook vertoonen. Het gouvernement heeft gelast de verdedigingswerken van Washington te slechten, uitgenomen 22 forten en 3 batterijen, die versterkt en voortdurend bezet zullen worden. Met de vermindering van het leger wordt groote schaal voortgegaan. De blokkade der zuidelijke havens is opgeheven en het recht van 25 p. et. op den uitvoer van katoen uit de landen ten westen der Mississippi is afgeschaft. De genl. Breckenridgegewezen minister van oorlog der confederatie, en 2 aides-de-camp van den President Bavis zijn met een open boot van de kust van Florida in zee ge stoken en behouden op Cuba aangekomen. De groote jury te S. Francisco heeft de personen, die in rechten vervolgd werden wegens het orgaaiseeren der expeditie naar Mexico, vrijgesproken. In Georgia is eeu groot aanlal negers, die niet wilden werken of geen werk konden vinden'uit de steden verdreven. Te Washington vallen nog gedurig gevechten tusschen blanke en zwarte soldaten voor. Te SavannahCharleston en Norfolk waren dergelijke onlusten van ernstigen aard. Den 21 zijn de manschappen van 2 regimenten op het Staten-eiland in een hevig gevecht geraakt, waaraan ook burgers deelnamen en waarbij 4 dooden en 30 gekwetsten zijn gevallen. Eeu kolonel, die de orde wilde herstellen, werd daarbij door zijn eigen soldaten doodelijk gewond. De gouverneur van Noord Carolina heeft geproclameerd dat zoo spoedig mogelijk eene conventie zal bijeenkomen tot herziening der constitutie; geen andere personen zullen daartoe gekozen mogen wordendan die de Unie gedurende den opstand zijn getrouw gebleven. Het getuigenverhoor in zake de aanslagen op de heeren Lincoln en Seward is afgeloopende verdediger der beschul digden betwist de bevoegdheid eener militaire rechtbank in deze MEXICO. De Keizerlijke troepen hebben Negrette verslagen en dien genl. gevangen genomen. Camargo aan de Rio-grande is door hen veroverd. Agenten van Juarez hebben te S. Francisco eene leenin" van 10 millioen d. geplaatst. De prelaat Meglia heeft zich te Vera-Cruz ingescheept naar Guatemala. De H. Stoel had hem geboden zijne zen ding optegeven en niet langer getuige te blijven van het vertreden der kerkelijke rechten. BIXXEXEAXD. Staten-Generaal. De lc Kamer heeft den 1 Juli de wet tot afschaffing der plaatselijke accijnsen met. 20 tegen 13 en die tot verhooging van den llijks-accijns op het gedestilleerd met alg. st. aangenomen en is daarna gescheiden. Den 4 heeft de 2e Kamer hare werkzaamheden hervat en verwierp den 7 het eerste art. der wet tot herziening der personeele belasting met 35 tegen 29 st., waarna het ontwerp door den minister van financiën werd ingetrokken. Benoemingen. Tot Gedep. Staten van N. Holland zijn herbenoemd de heeren v. Tets, Corver Hooft en Hoeufft van felsentot buitengewoon lid is verkozen j*. mr. J. de Bosch Kemper.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2