2lËlekeli)kscïtc Bcrigtcn. &tab0 2ïicuw0. magt doen wassenen er zijn er, die reeds de sporen van de gezindheid des Keizers daartoe tneenen te bespeuren. Daartegenover wordt aangemerkt, dat de aanstelling van graaf Mujlath tol kanselier van Hongarije, bet. eenige feit waaruil 's Keizers bedoelingen zouden kunnen blijken geen reden kan geven om een zoo belangrijke wijziging in de binnenlandsche staatkunde te verwachten als men te Weenen schijnt te duchten daar men toch dien staatsman al zeer weinig moet kennen om te kunnen meenen dat hij in be trekking zou willeu staan tot een ultra-behoudend of reactionair ministerie. Min of meer in gelijken zin drukte zich onlangs de Engelschmau Hutt uit. die voor eenige maanden door zijne regering naar Weenen werd gezonden om daar een voorloopige onderhandeling te voerpn over een handels- tractaat met Oostenrijk. Hij stelt het afgetreden ministerie voor als het beschermende handels-stelsel toegedaan en on gezind om een waarlijk vrijzinnig handels-verdrag te sluiten, en zegt daarentegen omtrent de thans gewijzigde regerings- politiek: de mannen, die nu aan het. bewind zullen komen, zijn verstandige lieden, die de commerciëele behoeften van hun land goed kennen. Het valt moeijelijkde toekomst met zekerheid te voorspellen; maar ik vlei mij. dat wij over weinige maanden het genoegen zullen hebben met Oostenrijk een handels-verdrag aan te gaan dat. van nog meer belang en nog vrijzinniger zal zijn dan het tractaat in 1860 door Richard Cobden met Frankrijk gesloten. Wat. er van deze verwachtingen gissingen en vermoedens zal bewaarheid wor den. moet de toekomst leeren. Wat de buiteulandsche staatkunde van Oostenrijk betreft, schijnt de Pruissisohe regering te verwachten dat de veran dering van ministerie een eind zal maken aan de stille tegen werking die Pruissen tot nog toe van Oostenrijk ondervond, en tot een hartelijk en vruchtbaar bondgenootschap tusschen de beide staten zal leiden. Werkelijk meent men reeds te Weenen een gunstiger gezindheid jegens Pruissen met betrekking tot Sleeswijk-Holstein te bespeuren. De Keizer zou aan de Pruissische regering hebben doen weten, dat een spoedige beslissing van hef vraagstuk hem hoogst aangenaam zou zijnen daarin in verband met de aange kondigde vermindering van het Oosten rijksehe leger, meende men grootere toegevendheid ten aanzien van Pruissen te kunnen opmerken. Of deze teekenen werkelijk duidelijke eu onbedriegelijke teekenen en de daaruit afgeleide gevolg trekkingen juist zijnis onzes inziens nog alles behalve onbetwistbaar. Duidelijker is de bet.eekenis der verandering van ministerie in Spanje. Daar is O'Oonnell met een sterk gekleurd liberaal programma opgetredenwaaraan de erkenning van het Ko ninkrijk Italië een gewigtige beteekenis geeft. Bijna met algemeene stemmen heeft het parlement daarop een nieuwe kieswet aangenomenwaarbij de voor de kiesbevoegdheid vcreisehte bijdrage in de belasting tot op de helft is ver minderd. Het is alzoo duidelijkdat Spanje den weg der liberale hervormingen den weg ter revolutievolgens sommigen voor goed heeft ingeslagen. Daaraan twijfelen vooral zij niet die dien weg een weg ten verderve achten en dit maakt de zaak des te zekerder. Eindelijk verdient onder de belangrijkste staatkundige ge ruchten der laatste dagen nog vermeld te worden dat Keizer Napoleon zijn plan om een algemeen Europeescli congres te houden volstrekt niet heeft, laten varen maar weer meer dan ooit aan da uitvoering daarvan deukt. Rusland zou er zich reeds toe bereid verklaard hebbeu eu evenzoo Pruissen ter wille vau Rusland eu Frankrijk. Italië eu Spauje zouden mede zich bereid verklaard hebben deel te nemen aan een congresdat tot groote besparing van uitgaven voor leger en vloot moet leiden. Zweden, Portugal en Turkije hebbeu zich reeds bij de vroegere uitnoodiging des Keizers bereid verklaardzoodat het vooral vau Engeland en Oostenrijk zal afhangen of het plan uitgevoerd zal kunnen worden. Herziening der tractaten van 1815 eu algemeene ontwa pening. waaronder wel algemeene beperking van vloten en legers verstaan zal moeten worden zullen de twee hoofd bestanddelen der onderhandeling zijn. Men vraagt daarom niet zonder grondhoe het mogelijk is dat Rusland zieh ten opzigte van Polen daartoe bereid kan verklaren. Wat de ontwapening betreft.misschien worden Frankrijk en Engeland meer van het. wenschelijke van dezen maatregel overtuigd bij de hanstaande wederkeerige bezoeken hunner vloten dan toch zal er gelegenheid zijn 0111 te vragenof het wel noodig was zulke kostbare schepen te bouwen wanneer zij tot, niets anders moeten dienen dan tot hot brengen van beleefdheids bezoeken, en of de gegroefde kanonnen niet te duur zijn voor saluutschoten. EKCËLlltU. Lord Russell heeft aan den gezant te Washington, naar aanleiding der verklaring van den americaansohen minister Seward betreffende de vroegere kruisers der geconfedereerden, doen weten, dat hij het recht der Unie. om die vaartuigen verkocht en verdoopt als zij zijndoor hare oorlogschepen te doen nemen erkentmits de zaak onderworpen worde aan het oordeel van een prijsgericht en wel van een britsch prijsgerichtindien zoodanig vaartuig in britsch vaarwater vermeesterd wordt. Het hof te Edimburg heeft den 7 Dr. Pritchard van Glasgow ter dood veroordeeldwegens het in Februari en Maart vergiftiaen zijner echtgenoot en schoonmoeder, daartoe ge dreven door geldzucht en hartstocht voor eene ienstboded. FRANKRIJK. Aangaande het verbrande americaansche schip Will Nelson verneemt men. dat het den 2 Juni uit Antwerpen met 30 man equipage en 450 landverhuizers in zee gestoken, den 26 in brand geraakt en den volgenden morgen gezonken is. De Lafayette heeft deels alleen deels in vereeniging met het russisehe schip Ilmatiuit 3 booten 33 mannen, 7 vrouwen en 4 kinderen opgenomen. De vierde boot, waarin zich 37 personen bevonden, is niet opgespoord kunnen worden (Sedert heeft de paketboot, Mercure te Havre nog 43 passagiers van de Nelson aangebracht). De zitting van den Senaat is den 7 gesloten. De laatste handelin" was zeer tot misnoegen van den minister Routier, om het verslag vau den heer Mériméedat de door de Af gevaardigden aangenomen wet, zoogenaamd op de speeldoozeu, een schennis noemt van het, recht var, eigendom,te doen drukken en in eene volgende zitting te behandelen. Den 6 zijn op den spoorweg van Marseille naar Lyon tusschen Rognac en Berrewaar tengevolge van reparatie slechts een enkel spoor beschikbaar was. doordien de stations chef te Rognac zich niet. aan zijne hevelen gehouden had een omnibustrein en die met de mailpaketten tegen elkander geredenwaardoor de voorste wagens verbrijzeld, 8 personen gedood en 30 gekwetst werden. De ramp viel voor in eene een zame vlakte, zoodat het 3 uren duurde eer de gewonden geneeskundige hulp bekwamen, Abd el Kader is den 10 door den Keizer ontvangen. De russisehe generaal prins Wittgenstein is te Parijs aan gekomen met een volledig stel russisehe orden voor den kroonprins. ITALIË. Uit het. openbaar gemaakte verslag van den heer Vegezzi aan den Koning blijkt dat de onderhandelingen met Rome zijn afgestuit op 's Pausen weerzin tegen de toepassing van het koninklijke recht van exsequatur en tegen den door de bisschoppen afteleggen eed van getrouwheid aan het tegen woordige italiaansche gouvernement. OOSTENRIJK. Zoowel de genl. v. Manteuffel als de groothertog van Ol denburg zouden Weenen bezoeken in het belang eener pruisisehe oplossing van de kwestie der hertogdommen. Graaf Mensdorjf heeft echter aan den pruisisehen gezant te kennen gegeven dat hunne overkomst tot, niets kan leiden. Graaf Belcredi, de vermoedelijke opvolger van den minister v. Schmerling, was tot dus verre stedehouder inBohemen; hij staat bekend als iemand die gaarne den edelman uithangt en heeft getoond op godsdienstig gebied geenszins tot de ver- draagzamen te behooren. PRUISEN. De gematigd rechtzinnige Neue Evangelische Kirchen-Zeitung keurt het adres der 58 predikanten af. Het blad meent, dat deze den Koning tot eedbreuk en grondwetschennis aanspo ren en de vermaning van den hoogen evangelisohen kerkeraad aan de predikanten om zich niet met de staatkunde te be moeien d.d. 15 Januari '63 weerstreefd hebben. R1ISLAN». De inkomende regteu reohten van verschillende handels waren zijn deels verminderd deels afgeschaft- De Keizer heeft tegen November in Polen eene lichting van 5000 man voor de krijgsdienst verordend. SPANJE. Het Parlement heeft met bijna eenparige stemmen de door het ministerie O'üonnel voorgedragen kieswet aangenomen. De census is van 400 tot 200 realen (ƒ25.) verlaagd, de verkiezingen geschieden niet bij districten maar bij provinciën, en de lijst, van niet verkiesbaren is uitgebreid tot de secretarissen van staatde beambten van het Kon. Huis de leden der rechterlijke macht en de ambtenaren met eene hoogere be zoldiging dan van 40000 realen. De Senaat beeft de wet op de drukpers met 117 tegen 16 st. aangenomen en tevens het tarief van rechten, met Frankrijk bepaald goedgekeurd. Bij de conventie tot ontruiming van S. Domingo is bepaald, dat de republiek aan Spanje de oorlogskosten zal vergoeden. SLEESWIJK-HOLSTEIN Den 6 hebben de afgevaardigden van vele steden en dorpen alsmede ambtenaren en particulieren den erfprins te Niën- stadten geluk ^ewenseht met zijnen geboortedag. Te Kiel werd druk gevlagd eu waren de pruissische troepen in de kazernen geconsigneerd, om botsingen met,de bevolking te vermijden. VEREENIGDE STATEN. In eene zitting van het militair gerechtshof heeft de advocaat-generaal verklaard dat Jefferson Davis moet mede plichtig geacht, worden aan den moordaanslag van Booth. De Ingezetenen van Richmond hebben den President bij petitie verzocht, om de bepaling zijner proclamatie intetrekken waarbij al de geconfedereerdeu die een vermogen van 20000 d. hebbenvan de amnestie zijn uitgesloten. De beroemde vrijbuiters-kolonel Mosby heeft, van den Pre sident pardon bekomen en zich te Culpepper, in \irginia, als pleitbezorger gevestigd. Te Philadelphia is een gefailleerd leverancier van leger- behoeften op last van den provoost-maarschalk gearresteerd. De burgerlijke rechter gebood de invrijheidstelling en, toen daaraan niet voldaanwerd de gevangenneming van den provoost. De daarmede belaste gerechtsdienaren werden echter door de militaire wacht van den provoost verdreven. In het afgeloopen jaar hebben de uitgaven van het gou vernement 1200 miilioen dollars bedragen. MEXICO. Op nieuw wordt gemelddat Juarez de vlucht heeft genomen. Een schildwacht der Unie heeft over de Rio-grande gevuurd op 2 fransche officieren. De President der republiek Guatemala heeft het Keizerrijk erkend. BINNENLAND. De prins van Oranje is den 8 naar Engeland vertrokken. Staten-Generaal. Bij de behandeling der wet op het zegel door de 2» Kamer is den 13 een amendement van den heer v. Nierop, om de nietigverklaring van ongezegeld han delspapier intetrekken met 50 tegen 16 st. aangenomen de minister van financiën heeft daarop het wetsontwerp teruggenomen. De Kamer heeft besloten in de tegenwoordige zitting niet te beraadslagen over de wetsontwerpen op de schutterijen eu de inkwartieringen en over de herziening van het, regle ment van orde. Ingediend is de onteigeningswet voor den spoorweg tusschen Willemsdorp en Dordrecht, door den Zwijndrecht.schen- en niet door den Alblasserwaard. Den 14 zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen, en daaronder dat betreffende de exploitatie van den staats spoorweg door N. Hollandaangenomen. Verkiezingen. Als leden der le Kamer zijn door de provinciale vertegenwoordigingen herhozenin N. Brabant v. Sasse v. IJsselt en Hengst, 'in Gelderland Schimmelpetminck v. d. Oye, in Z. Holland Blankenheym en v. Vollenhoven, in N. Holland v. Beeck Vollenhoven en Smit, in Utrecht Taats v. Amerongen tot Nalewitschin Ove.rijsel de Vos v. Steenwijk, in Drenthe Tonckens en in Limburg Beerenbrock. en gekozen: in Z. Holland Ml Duymaer v. Twist, m plaats van 't Hooft v. Benthuizen, die verzocht had mei weder in aanmerking te komenen in Friesland Mr. G. Schotin plaats van f. Andringa de Kempenaar. In plaats van wijlen den heer Rutgers v. Rozenburg is tot lid der Gedep. Staten van Noord-Holland benoemd de heer A. Rendorp. 1 j 1 Handel. Den 8 is te s Hage een traotaat van handel met Frankrijk geteekend waarbij Nederland met de meest begunstigde mogendheden wordt gelijk gesteld. Nieuwe Ondernemingen. 9 Personen hebben het plan o-evormd eener maatschappijwelke alle koffiegronden en aanplantingen in geheel westelijk Java gedurende 99 jaren in erfpachtmet vrijstelling der bevolking van heerendiensten en cultuurplichtigheid verlangttegen betaling van de ge kapitaliseerde gemiddelde winst over de jaren 1851 60, zijnde 35 miilioenvan 15 grondbelasting per gemeten bouw koffiegrond 's jaarsen van 12.50 per jaar en per gezin tot, afkoop van genoemde heerendiensten enz. Het voornemen is om met een bedrijfskapitaal van lo miilioen de cultuur te verbeteren en uittebreidengeheel in vr'ijwilhgen en t*oed betaalden arbeiden daarna de rechten der maat schappij in kleine perceelen te verkoopen. De arbeiders zouden alleen tot heerendiensten in het belang der dessa s verpligt zijn en de dienst der maatschappij verlatende weder in cultuurplichtigheid enz. vervallen. De rijstvelden zouden het eigendom der bevolking blijven en de regering daarvan landrenten kunnen heffen. De Handelmaatschappij blijft zich belasten met den verkoop der koffie en de markt, alzoo hier te lande. Acht de regeeriug het plan te veelomvaitend dan geschiedt de aanbieding alleen voor de Preanger-regent- sehappenmet preferentie voor de overige residentiën. De Arnh. Courant zegt. dat de minister van koloniën het aanzoek reeds bepaald heeft afgewezen. Landbouw. Uit het Westland is de verzending van aard appelen naar Engeland tegen f2.60 het mud, thans bijzonder groot. De pluk der aalbeziën voldoet uitmuntend en de wijnstok belooft zeer veel. De bloemkool heeft zich door de gevallen regen veel hersteld. Onderwijs. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 12 met 16 tegen "1 stembesloten tot de opheffing der genees - kundige school. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben ongunstig ge adviseerd op liet verzoek der gemeente Winkelom toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Nijverheid. Den 12 is in de stad-gehoorzaal te Leijden ter gelegenheid der algemeene vergadering van de Maatschappij van nijverheid en van het nijverheids-congreseene tentoon stelling geopend van wis- en natuurkundige instrumenten. Genoemde maatschappij heeft van den minister van binn. zaken de vroeger voor de geologische verzameling ge diend hebbende localen van het Paviljoen te Haarlem ter plaatsing vau een museum van O. en W. indiscbe grond stoffen eu daartoe van de Handelmaatschappij reeds eene uitgebreide collectie bekomen. Aanbestedingen. Den 13 te 's Hage, ten behoeve der staatsspoorwegen, het maken van jaagpaden en andere werken betreffende de spoorwegbrug voor Zaltbommelminste inschr. A. Smits te Andelvoor 105.800. Subsidien. De Staten van Noord-Holland hebben f20000 verleend voor de droogmaking der Oosteinderpoel8000 tot verbetering van wegen op Wieringen en 750 voor het bestraten van den weg door Oterleek. De vroeger voor waardelijk verleende subsidie voor de verbetering der wegen in den Anna Paulowna polder is thans onvoorwaardelijk toegestaan. Gedep. Staten van Z. Holland hebbeu voorgesteld dat de provincie den Maas- en Merwe spoorwegonderneming Bredius c. s„ zal ondersteunen met, f 200.000te voldoen na de voltooiing der lijn mits Dordrecht door eene brug aan den weg verbonden wordt. Gieten. Eene vroeger behoeftige vrouw te Middelburg heeft, na het hekomen eener aanzienlijke erfenis uit Soest, f 6000 aan haar kerk- en armbestuur geschonken en andere instellingen die haar vroeger ondersteund hadden mildelijk bedacht. Rampen. Den 13 is brand ontstaan in de lakkerswerk plaats der fabriek van metaalwaren van den heer J. T. Schatte in de Plantage te Amsterdamwaardoor, niettegenstaande de werking van 7 spuitenhet schoone magazijn en de nieuwe nog niet voltooide fabriek zijn uitgebrand en de belendende perceelen veel hebben geleden. Door het onweder in den nacht van 1112 is eene boe- reuhofstede aan den IJweg in den Haarlemmermeer afgebrand de toren der S. Augustinuskerk te Utrecht en een huis te Andijk getroffen en beschadigd en een boerenknecht te Slo- terdijk gedood. Omstreeks Bergen op Zoom richtte een zware hagelslag groote schade aan. Misdrijven. De moordenaar van de tapster Hendriks te Rotterdam is reeds den 7 gevat. Hij heet P.. Bolt, scheep makersknecht afkomstig van Sliedreeht,waar hij vrouw en kinderen verlaten had. Hij leefde met de verslageue in verboden gemeenschap en heeft uit jaloerschheid den moord gedaan. Bijzonderheden. De in 1864 bereden 61 mijlen der staatsspoorwegen hebben een bedrag van ƒ197.760 en alzoo eene bate voor het Rijk van f 8776.74 opgeleverd. Koloniën. Het indische gouvernement heeft aan het opperbestuur voorgesteld de straf van stokslagenook bij policie-overtredingen geheel afteschaffen. Staats-loterij. Trekking der der 5e Klasse le Week. N°. 14862 100.000, N°. 9989 2000, N°. 11124 en 12869 f 1500. No. 1028, 4587, 5585 7888, 11136, 12803, 16203 en 18293 1000. U. Crok alhier, leerling van het gymnasium en de open bare jongensschoolis als kadet voor de artillerie in Oost- Indië geplaatst. Volgens verklaring van den minister van binn. zakenzal de dienst op den spoorweg tusschen het Nieuwe Diep en Alkmaar den 1 October geopend wordeu. GEMEENTERAAD. Zitting van den 13 Julij 1865, No. 12. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer T. L. Koon. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd doch wordt door den heer Mr. P. A. de Lange te kennen gegeven, dat er redenen bestaan die het hem moeije lijk maken om lid te zijn van de regtsknndige commissie waartoe hij is benoemden hij alzoo verzoekt daarvan ont slagen en een ander lid in zijne plaats moge worde benoemd. 'Èoor kennisgeving aangenomenom daarop later terug te komen. Daarna zijn gelezen, en als reeds ter lezing voorde leden gelegen hebbende, in directe behandeling genomen. Van de commissie van financiën. 2. Rapport op de rekening van het Israëlitisch armbestuur over den jare 1861 Op de conclusie goedgekeurd en tot een bedrag ad 235,90jf in ontvang en uitgave. 3. Idem op de gevraagde magtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting der schutterij, dienst 1864. Op het voorstel van het rapport toegestaan. 4. Idem op de begrooting der stads apotheek voor den jare 1866. De begrooting goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgave beide van 3738,met eene subsidie uit de gemeentekas van f 50,88. Vervolgens zijn gelezen 5. Eer.e missive van de speciale commissie van toezigt en bestuur over het huis van verbetering en opvoeding, houdende uitnoodiging tot bijwoning van het jaarlijksch examen der opvoedelingenop den 27 Julij eerstkomende. 6. Eene missive van Burg. en Weth., ten geleide der beide processen verbaal a van verificatie der kas en boeken van den gemeenteontvanger, b van de overgifte der kas aan den tijdelijk waarnemenden ontvanger. Beide Nos. 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. Missive van dezelfden, ten geleide der teekening en raming van kosten, voor de op de Oudegracht te bouwen burgerschool voor meer uitgebreid lager onderwijs. Verzonden aan de commissie van financien om berigt en raad.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2