JugCSOttbctt Stufcfcctl. De Hondsdolheid (Hydrophobic.) en zich wederom beschikbaar est old. Over bet algemeen zijn de verkiezingen zeer gunstig voor liet bewind uitgevallen. Voor zoo verre bekend is werden 323 liberalen en 227 con servatieven gekozen. De ministerieele partij won 50 en verloor 29 plaatsen, o. a. Bury, waar de heer F. Peel. een der secretarissen van de thesaurie, voor den eandidaat derTorys moest wijken alsmede de universiteit te Oxford waar de kanselier der schatkist Gladstone, die haar reeds 18 jaren vertegenwoordigde, met 1724 tegen 1901 st. heti onderspit dolf, en het andere lid. mede een conservatief, mét 3230 st. verkozen werd. Intusschen had de heer Gladstone zich ook in Lancashire als eandidaat gesteld er. is hij daar gekozen. De oppositie verloor in deu heer Seymour Fitzgerald een barer invloedrijkste leden. In verscheidene plaatsen hebben de verkiezingen aanleiding gegeven t.ot onlustenvooral te ChippenhamDublin en Belfast, waar militaire hulp uoodig was om het oproer te bedwingen. De Great Eastern is den 18 met de nieuwe trans-atlantische telegraafkabel van de Nore naar de iersche kunst vertrokken. FRANKRIJK. De boekhandelaar Valette te Parijs is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het. venten van eene bui tenslands uitgegevene brochure getiteld //de geestelijkheid aan de kaak gesteld." De keizerlijke familie van Rusland heeft voor 2 millioen fr. de 5 villa's te Nizza aangekocht, waarin de Keizerin met haar gevolg gehuisvest is geweest en de Grootvorst- troonopvolger is overleden. IVilLlIl. De stad Hamburg, welke niet. tot het. duitsche Tolverbond behoortheeft het verlangen geopenbaard om een handels verdrag te sluiten. Uit Genua wordt gemeld, dat de minister Lama, in een door den Koning voorgezeten kabinetsraad, heeft voorgesteld om de bevolking over liet al of niet wederuanknoopen der onderhandelingen met Rome te doen beslissendoor middei van algemeene verkiezingen. Bij Catania heeft eene aardbeving plaats gehadwaardoor veel schade is aangericht en eenige mensehen zijn verongelukt. HËKKELIJKItl S'I'AAT. Te Rome is het hotel Sciarra verbrand de daarin aan wezige verzameling schilderijen werd gered. OOSTENRIJK. Graaf Palffy, stedehouder in Hongarijeis van deze be trekking ontheven. De Afgevaardigden hebben de financiëele wetten voor 1865 aangenomen en zich voor al de bijzonderheden die niet in de vereenigde oommissie zijn geregeldgehouden aan de bepalingen van het Heerenhuis. PRUISEN. De feestelijke maaltijdwelke ter eere van de Afgevaar digden der Rijnprovincievals protest tegen de verguizingen waaraan de achtbaarste leden der Vertegenwoordigers van deu kant van sommige regeeringsbladen blootstaan" te Keulen zou worden gehoudenis door de policie verboden. De be langhebbenden hebben zich tot den minister van binn. zaken gewend met verzoek om handhaving van art. 29 der con stitutie, dat de vrijheid van vergadering waarboret. De commissie voor het feest heeft intusschen aangekondigd, dat het in ieder geval op den bepaalden tijd, 22 en 23 Juli, zal doorgaan. De provinciale Staten van Westfalen hebben 10000 th. aangewezen tot viering van het 50jarig jubilé van de aan hechting dier provincie bij Pruisenin October a.s., met uitnoodiging aan de stad Munster om deze som met 5000 th. te verhoogen. De gemeenteraad heeft echter slechts de helft verleend, met 15 tegen 12 st., hebbende die minderheid niets willen toestaan uit weerzin tegen de tegenwoordige richting der regeering. Met bevreemding is opgemerktdat de Koning de zuster van den erfprins v. Augustenburg te Carlsbad zeer minzaam bejegenden haar bij haar vertrek aan het rijtuig een grooten ruiker aangeboden heeft. Te gelijker tijd werden de Kroon prins en Kroonprinses op hunne doorreis te Hamburg door deu erlprins ti. Augustenburg en zijne gemalin begroet. De heer Samwer, de toekomstige minister van buit. zaken van den hertog van Sleeswijk-Holsteiu heeft in de Kreuz- Zeitung een brief doen plaatsenwaarin hij de beweering van dat blad tegenspreektals zou de pretendent, afstand willen doen van Noord-Sleeswijl^indien hij kon rekenen op de hulp eeuer buitenlandsohe mogendheid. De redactie houdt evenwel voldat hare mededeeling met de waarheid overeenkomt. De begrooting voor 1865 door deu Koning en de minis ters onderteekend. is officieel bekend gemaakt. Tevens heeft Z. M. 500000 th. ter beschikking gesteld van den minister van marine, tot aankoop van zwaar gegoten stalen geschut, om daarvan binnen een jaar verantwoording te doen. In den nacht van 1617 Juli. is op den spoorweg van Maagdenburg bij het station te Buckau een personentrein tegen een zwaar geladen goederentrein aangereden waardoor verschillende rijtuigen verbrijzeld, 12 personen gedood en ruim 30 gewond zijn. lillSL/1 N I». In den nacht van 11--12 Juli heeft te Petersburg een hevige storm gewoed, waardoor eene verbazende schade aan gebouwen, vaartuigen en koopwaren is toegebracht. De lichtiug in Polen zal tusschen 6 Nov. en 7 Dec. ge schieden en 13 man op de 2000 zielen dat is 30000 man bedragen. Van 1856 tot tot, '63 hadden in het Rijk geene lichtingen plaats en die in '64 kon in Polen door deu opstand slechts gedeeltelijk uitgevoerd worden. Daarom worden thans 13 in plaats van 10 per 2000 gevorderd. De vijanden van Rusland beschouwen liet als eene nieuwe poging om het Koningrijk te ontvolken De Keizer heeft de statuten van het grond-credietdoor den baron Frdnkl voorgedragen, goedgekeurd. Aan die instelling is bevoegdheid verleend tot het uitgeven van 5 p.c. in klinkende munt te betalen pandbrieven en zijn ook der gelijke brieven gevestigd op verhypothekeerde staats-domeinen. SPANJE. Het geschil met Chili is vereffend maar het, gouvernement heeft het gedrag van den vertegenwoordiger daar te lande afgekeurd. De zitting des Kamers is gesloten, nog vóór de erkenning van Italië naar men vermoedt om de beraadslaging daarover te beletten. Het episcopaat, toont zich zeer verbolgen over het, voornemen der regeering en de bisschop van Burgos heeft niet. steehts zijne verontwaardiging geuit,maar ook zijn ontslag gevraagd ais gouverneur van den troonopvoisrer, hetwelk hem verleend is. Ook de geestelijke raadsman der Koningin de abt Claret, heeft zijn ontslag genomen en de bekende zuster Patrocinio, die zooveel invloed ten hove bezatis naar liet buitenland vertrokken. De regeering heeft last gegeven om het leger aan de gren zen en dat van de Potomac te ontbinden. De President weigert om de .bepaling iutetrckkeu, waarbij bezitters van een vermogen' van 20000 d. van de amnestie zijn uitgesloten, VEREENIGDE STATEN. Do heer Trenholmgewezen minister van financiën der Confederatieonlangs gearresteerdis op bevel uit Washington weder vrijgelaten. De President heeft het. vounnis der militaire rechtbank bekrachtigd, waarop Payne, Harrold, Atzerott en Mevr. Suratt deu 7 met de strop zijn ter dood gebracht. Arnold en O'Langhiin zijn tot levenslange en Spangier tot 6jarige op sluiting veroordeeld. Payne heeft 's avonds voor zijne executie eene schriftelijke verklaring opgesteldwaarin hij betuigdedat mevr. Suratt niet in de samenspanning betrokken was. De rechter had ook bevel gegeven tot gevangenneming van genl. Hancock, als betrokken in de zaak van Mevr. Suratt, maar de President Johnson heeft de uitvoering van dit besluit verhinderd. De regeering neemt maatregelen om genoegzamen voorraad van leeftocht, naar Atlanta te zendenwegens den in Georgia beercchenden hongersnood. De spaansche overheden op Cuba hebben kennis gegeven, dat zij het kaperschip Stonevrall, hetwelk zieh aan hen heeft overgegevenznllen uitleveren. De in Texas commandeerende genl. Granger heeft de vrijheid der slaven geproclameerden hen vermaand om op de plan tages te blijven werken zullende hij de ledigloopers niet ondersteunen. De voorloopige gouverneur van Georgia heeft den 1 te Savannah verklaard, dat de slaven naar oorlogsrecht wettiglijk prijsgemaakt zijn dat bij de overgaaf der legers de slaven in den geest der wet daaronder waren begrepenen dat alzoo en in verband met de proclamatiën van den President, de instelling' der slayernij voor altijd vernietigd is. MEXICO Saltilie en Monterey zijn door de Keizerlijke troepen heroverd. De Keizer heeft geproclameerd, dat de regeering de godsdien stige opleiding der jeugd aan de geestelijken overlaten en zieh voor het overige niet met godsdienstige zaken bemoeien zai. S- E IS II De opstand breidt zich uit. De vice-president, der republiek heeft zieh, onder bescherming van den americaanschen gezant, heimelijk uit Lima verwijderd en bij de opslaudeiingen gevoegd. BINNENLAND. Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft aangenomen, den 17, de onteigeningswet, voor den spoorweg van Dordrecht naar Willemsdorp met 44 tegen 4 den 18 het handelsver drag met Prankrijk met alg. st. op 1 na, en den 19 de onteigeningswetten voor de spoorwegen van Bommel over 's Hertogenbosch naar Boxtel en van Haarlem naar Uitgeest, beide met alg. st„ waarna de Kamer is gescheiden. Op den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest zal een sta tion te Beverwijk en een halt ter hoogte van Meerenberg geplaatst worden. Scheepvaart. Burgem. en Weth. van 's Gravenhage heb ben voorgesteld eene subsidis te verleenen van f 100.000. voor de voorgenomen verbetering van den waterwee naar de Maas. Landbouw. Te Audijk is het aankweeken van meekrap weder gestaakt, omdat de teelt van andere gewassen meer voordeel oplevert. Onderwijs. Op de algemeene vergadering van het on derwijzers-genootschap. den 21 te Zierikzee gehoudenis met 1400 tegen 200 st. besloten aan den minister van binn. zakende inspecteurs en de schoolopzieners den wensch te doen kennen om de spelling van het Nederl. Woordenboek op de scholen intevoeren. Voorts is besloten eene leening te sluiten van 100000, in rentelooze aandeelen van f 100. aflosbaar bij uitloting met, premiën in 40 jaren, en zulks tot hulpfonds voor de weduwen- en weezeu-pensioenen. Aan de hoogere burgerschool met 5 .jarigen cursus te Rotterdam worden 15 onderwijzers verbonden met een ge zamenlijk tractement van 24100. Peesten. De r. k. bevolking van Nymegen heeft de zalig spreking van den aldaar in 1521 geboren Petrus Canisius gedurende 3 dagen met vlaggen en illumination gevierd op den laatsten avond brachten de muziek der schutterij en het mannenkoor eene serenade voor de pastorie der jesuiten-kerk. Den 15 is te Amsterdam op het IJ, in tegenwoordigheid van prins Hendrik, de jaarlijksche wedstrijd gehouden van liet. Kon. Ned. Zeil-en Roeivereeniging. Aanbestedingen. Den 12. te Hengelohet bouwen eener gasfabriekaan Kampschreur te Enschede voor f 10.000. Den 17. te Leyden het maken der localen voor de hoo gere burgerschool, minste inschrijver C.J.v. Vliet, te Oud s- lioornvoor f 45.897. Te Amsterdam, door de directie der Holl. spoorweg-maatschappijhet opmaken der spoorbaan tusschen Amsterdam en Halfweg, aan JM. Haage, te Moor drecht. voor f 22.660, en het vernieuwen der bruggen in dat gedeelte, aan denzelfde, voor f 39.800. Het, bedijken der schorren voor Biervliet is voor de vroe ger opgegeven som niet gegund. Bouwwerken. De spoorwegbrug over de Maas hij Cre- veeoeur zal gebouwd worden met 21 openingen eene van 100, 9 van 57 en 11 van 15 ellen. Overleden den 5 te 's Hage, Dr. R. C. Bakhuizen v.d. Brink, Rijks Archivarisgeb. te Amsterdam 28 Febr. 1810. Bijzonderheden. In den middag van den 16 is te Eg- mond aan Zee eene fraaie luchtspiegeling waargenomen waardoor een groot gedeelte der hollandsche kust aan de horizont zichtbaar werd. Rampen. Zware hagelslag heeft den 17 te Maastricht en in de omstreken dier stad groote schade aangericht. Door het hevig onweder in den avond van den 21 is de molen te Rustenburg getroffen zoodat een stuk uit de roede geslagen en de spii gebarstenen wat erger iseene vrouw gedood werd. Van de overige bewoners werden drie min of meer gekwetst. Te Limmen werd eene woning getroffenmaar de daar door veroorzaakte brand dadelijk gebluseht, en te S. Maar tensbrug een huis in de asch gelegd. Koloniën. In eene vergadering, den 2 Juni te Paramaribo gehouden zijn de grondslagen gelegd en de statuten ont worpen voor eene maatschappij van immigratie en landbouw. Het bericht der Arnh. Courant nopens de afwijzende be schikking op het aanzoek der West- Java-kofiie-cultuur- maatschappij is onwaar gebleken te zijn. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse. 2« Week. No. 1008 50000, No. 10443 f 25000, No. 17612 f 2000, No. 4, 1206, 9919, 10618, 14870, 15469, 15616, 16286 en 18273 f 1000. De minister van financiën heeft, bij besluit van den 17, vastgesteld de 258e staats-lolerijwelke wederom bestaat uit 200Ö0 loten10000 prijzen en 2 premiën. De eolleote wordt geopend van 14 tot 26 Augustus en de trekking duurt van 11 Sept. tot 2 December. Met zeer schoon weêr begunstigd maakte het muziekkorps der d.d. schutterij te Haarlem, op den 18Julij 1.1., een plei- ziertogtje naar Alkmaar, alwaar hetzekerlijk ten gevolge van onoverkomelijke beletsels, of onwetendheid van de komst, door het korps stedelijke muziek alhierniet is ver welkomd geworden welke verwelkoming of ontvangst men anders, zoo niet uit pligtplegingdan toch uit attentie of wellevendheideenigermate had mogen verwachtende wellevendheid en goede gezindheid van de Haarlemsche kunstbroeders openbaarde zieh evenwel uit hunne den Bur gemeester en den Kommandant der d.d. schutterij alhier, des middags te half één ure, gebragte serenades, waarvan het eerste nummer, zekerljjk ook tot kunst- en vriendschapsgroet aan de Alkmaarsche kunstbroeders leden van het stedelijk muziekkorps, luidde als: nlVaar kan men beter zijn, dan bij zijn beste vriendenzeer naïef door den kapelmeester van genoemd Haarlem's korps gekozenaangenaam voor de toehoordersen in het bijzonder treffend voor de daaronder aanwezig geweest zijnde leden van het Alkmaarsche korps. Van 's middags 2 tot half 4 ure voerden de Haarlemmers nog eenige nummers, op het Doelenveld zeer geacheveerd uit, terwijl zij zich weder van 's avonds 8 tot half 10 urealzoo na den maaltijd, en toeh alles in gewenschte orde, deden hooren in de sociëteit de Vereeniging, alwaar de opgekomen leden met hunne dames nog eenige oogenblikken van waar kunstgenot smaakten. 's Avonds te 10 ure vertrok het Haarlemsche muziekkorps in gepaste orde en vrolijkheid, zeer te vrede over de vriendschappelijke ontvangst van eenige ingezetenen alhier, met zich nemende de toejuiching en dank van Alkmaar's beoefenaarsbeminnaars en voorstanders der toonkunst, ennaar men magjverwachteneenen goeden en veelbelovenden indruk achterlatende bij het muziekkorps der d.d. schutterij van Alkmaar. Uit de Schat der gezondheidaflevering van Julij 1865 nemen wij het volgende over. dat zeker overweging verdient. Langzamerhand beginnen weêr de dagen bekend met den naam van //hondsdagen" te naderenen zien wij reeds in onze gedachten de respectieve gemeentebesturen ijverig inde weêr oin de strengste maatregelen te nemen tot beteuge ling of tot voorkoming van onheilenwaarvan onze arme honden maar al te zeer beschuldigd worden en in de meeste gevallen op rekening van andere oorzakA moeten gebragt worden. Men moet waarlijk lagehen over de dwaas heid van sommige besturen en de buitensporige vrees van het kortzigtig publiek, dat zich nog zoo gaarne de afschuwelijke feiten van vroegeren tijd herinnert, toen men de vermeende of werkelijke lijders aan hydrophobic tusschen twee planken smoorde of kortweg verdronk. Dr. Lorinser, K. K. Primararzt teWeenen, verklaarde onlangs //het, bestaan der zoogenaamde watervrees (hydrophobic) bij den mensch als een specifiekedoor den beet vaü een dollen hond veroorzaakte ziektebehoort tot het rijk der fabelen en vertelseltjes" en het wordt eindelijk tijddat het bijgeloof als kon de mensch door het speeksel van een woedend dier eveneens //dol" worden bij het volk worde uitgeroeidom de hevige gemoedsaandoeningwaaraan ieder die door een hond gebeten is prijsgegeven wordt, te vermijden. Volgens Lorinser is de «dolheid" bij den mensch niets dan een zekere kramp (tetanus), die of uit zich zelf, öf in het algemeen door eene verwondingöf wel het meest bij door honden gebetenen door mishandeling der bijtwonden (door branden, uitbranden, uitsnijden) ontstaat. Als bewijs voert Lorinser aan //dat zich door sectie de tetanus nooit van hydrophobie laat onderscheiden, en dat van vele honderden die van dolle honden gebeten geworden waren slechts uiterst weinigen en wel de behandelden aan de zoogenaamde hydro phobic ziek werden. Prof. Falke verhaalt, dat door een dollen slagershond twaalf varkens gebeten warenslechts een daarvan werd naar de regelen der kunst (lege artis) met bijtende kali en spaansche vliegenzalf behandeld. Dit enkele varken werd na verloop van 14 dagen dol, terwijl de overigen gezond bleven. Bij een jongen man die voor eenige maanden door een hond gebeten wasvertoonden zieh de verschijnselen van hydrophobie, en bij de sectie vond men toevallig als oorzaak der tetanus in een friseh likteeken aan de voetzool verscheidene scherphoekige glassplinters die de zenuwen gewond hadden. Waren deze niet gevondenzoo zou dit geval bepaald aan hydrophobie zijn toegeschreven. Voor de bewering van Lorinser pleit ook dat er een aantal geheime middelen zou den bestaanwaartoe vooral de Bildtsche drank behoort die het uitbreken der hydrophobie bij de van dolle honden gebetenen moeten verhoed hebben. Er pleit verder voor dat alle andere dierlijke vergiften (het slangen-, rot- en lijkgift) spoedig na lnmne inwerking op het menschelijk ligchaam in het oog loopende reactie-verschijnselen (ontsteking der lymphavatenzweiling en ontsteking der lymphaklieren) te weeg brengenterwijl na den beet van een hond al is hij zelfs voor dol verklaardzich in den regel geene andere verschijnselen voordoen dan die welke zich bij gewone won den vertoonen. De genezing van deze door honden veroorzaakte wonden heeft meestal zoo spoedig plaatsdat men groote moeite heeft, Je'ettering gedurende eenigen tijd door middel van bijtmiddelen te onderhouden; zeer onwaarschijnlijk is het overigens ook, dat de giftstof zelfs maanden en jaren lang werkeloos in het ligchaam vertoeven zou voor dat de bekende ziekte uitbreekt. Dat men zulke gevallen waarin voor langen tijd gebetenen nog waterschuw werdenaanhalen kan ligt daarin, dat er een groot aantal menschen zijn, die eens gebeten en gekrabd of door honden belekt zijnvan wier gezondheidstoestand in lateren tijd geene bepaald zekere op gaven kunnen gedaan worden. Wanneer nu zulke personen toevallig eens door hevige stuiptrekkingen, of om een of andere reden door tetanus overvallen worden en zij ein delijk aan hun geneesheer mededeelen dat ze eens door een hond gebeten zijnzoo is de watervrees de onverbiddelijk eenige oorzaak. Na het aangehaalde zou men alzoo wèl doende ge beten wonden, hetzij van een dollen of niet dollen hond, even als andere wonden zacht te behandelen en niet door onophoudelijke bijtmiddelen als salpeterzuur-zilver enz. te mis handelen. Waartoe moet overigens ook'dit branden of bijten na verloop van tijd dienen? Het zou alleen van eenig nut kunnen zijn als het terstond na den beet werd aangewend om de opname in het bloed te verhinderen maar het uitzuigen

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2