ALKMAARSCHE COURANT N°. 31. Zevenenzestigste Zondag 30 Juli ©ffictccl (Bcöccltc Verkoop van gemeente-fondsen. Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers aERM». COSTER ZOON. 'iR IA V De Advertentiën kosten van 15 regels t 0,75. voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen t.ot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. Aan de Provinciale Grifïie van Noorcl-Holland te Haarlem zijn verkrijgbaar LEeu kaart, van liet strand der Noordzee langs den vasten wal van Noord-Hollandbestaande uit zes bladen tegen f 1.50 per exemplaar. 2. Een kaart voorstellende den vroegeren en den tegenwoor- digen toestaud van het dorp figmond aan Zeetegen /0,50 per exemplaar. De Griffier der Stalen ran Noord-Holland, van VLADERACKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de i\AJAAHJ»KE«M1S binnen deze gemeente op Woensdag, den 23 Augustus e. k„ zal beginnen, en op dien dag demoting voor staanplaatsen zal worden gehouden. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 18 Julij 1865. De Secretaris. SPANJAARDT. KENNISGEVING. Het, HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet. van 22 Mei 1845 Staatsblad No. 22). bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel, n« 1. dienst 18||op den 15 Julij 1865, door den Heer Commissaris des Konings inde Provincie Noord- Holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter 'invordering is overgegeven. leder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd van het Bestuur voorn. 20 Julij 1865. A. MACLAINE PONT. "NATIONALE MILITIE. De persoon van EREDERICUS JOHANNES MEELIS wordt verzocht zijn paspoort van de gemeente-secretarie te komen afhalen. Tot dekking der plaatselijke uitgaven kunnen belastingen geheven worden. Van deze zeer noodzakelijke bevoegdheid wordt door bijna alle gemeentebesturen gebruik gemaakt. Slechts zeer enkele gemeenten mogen zich verheugen in voldoende reutegevende eigendommenuit welker opbrengst de uitgaven kunnen gedekt wordenmeerdere gemeenten hebben echter eenige bezittingenwaarvan de opbrengst al thans tot. eenige tegemoetkoming in de uitgaven kan strekken. Het is ongetwijfeld aangenaam dergelijke bezittingen te hebben, en in het algemeen zal het streven der gemeenten om ze te bewaren allen lof verdienen. Hare opbrengst komt in vermindering der belastingen strekt alzoo tot gedeelte lijke ontlasting der burgerij. De rentegevende bezittingen der gemeenten zijn dikwijls reeds van ouden oorsprongsoms de vrucht van vroegere spaarzaamheiduit belegging van vroegere overschotten of uit de opbrengst van anderever kochte gemeente-eigendommen ontstaan. Het is derhalve regelmatig en billijk dat de vruchten dezer bezittingen worden aangewend tot, bestrijding der uitgaven van de gewone huis houding der gemeente, en daartoe zooveel mogelijk ook voor het vervolg worden bewaard. Afkeuring zou het verdienen indien een gemeentebestuur kon besluiten om ter bestrijding van gewone uitgaven de gemeente-eigendommen te gelde te makenten einde op die wijze de ingezetenen voor kort,aren of laugeren tijd geheel of gedeeltelijk van het betalen van belastingen te ontslaan. Onverstand!? en onbillijk voor de toekomst zou het zijn, ter wille van een kortstondigen vrij dom van belastingen de bezittingen der gemeente te verkoopen en den koopprijs te verteeren; daarna toch, als die bron van inkomsten voor goed was opgedroogd, zouden de belas tingschuldigen meer dan ooit moeten opbrengen, wat hun vooral zwaar zou vallen na de weelde die vooraf ging. Hoezeer wij dus in den regelwanneer het slechts geldt de bestrijding van gewone, telkens terugkeerende uitgaven, de vervreemding van gemeente-eigendommen afkeuren, zijn wij tevens levendig overtuigd dat onder sommige omstan digheden daarvoor gegronde reden kan bestaan. In zulke omstandigheden verkeert naar onze meening onder anderen de gemeente Alkmaar. Gelijk vele gemeenten in ons land is Alkmaar tegenwoor- di" tot vele en belangrijke uitgaven verplicht. Wij willen niet spreken van mogelijke uitgaven ter verbetering van marktplaatsen en hare toegangen die bij de opening der spoorwegen volgens sommigen mogelijkvolgens anderen waarschijnlijkvolgens enkelen ongetwijfeld zullen noodjg bevonden worden. Wij zullen alleen spreken van de vol strekt. onvermijdelijke uitgaven. Daartoe behoort de toege zegde bijdrage van 36,000 voor de bestrating van den Middelweg in den Heer - Hugo - Waard de kosten van het, bouwen eeuer rijks hoogere burgerschool, begroot op om streeks f 34,000 en de kosten der stichting eener school voor gewoon en meer uitgebreid Jay onderwijs en eener burger avondschool die op ongevert r' 28,000 berekend woruen. Deze drie posten bedragen met elkander reeds bijna 100,000. Daarbij heeft de gemeente Alkmaar voor den aanleg van den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg ingeschreven voor 50,000, te voldoen in tien achtereenvolgende jaarlijksche termijnen van f 5000. Wanneer dus deze onderne.ming tot stand komt, zal de gemeente ook aan deze verpligting moe ten voldoenen ongetwijfeld wegens liet belang der zaak gaarne voldoen. Eindelijk moet nog vermeld worden dat bij het Algemeen Rapport omtrent, de begrooting over dit jaar werd herinnerd, dat de commissie van vijf raadsleden, in wier handen waren gesteld eenige plannen van gemeente werken een vast plan voor de demping van slooten had verlangd met welken wensch de raad had ingestemd. Deze commissie oordeelde het meest dringend, in verband met de reeds gedempte Lange Nieuweslootde demping van de Korte Nieuwesloot, de Ramen en de slootjes langs het Doeleuveld en langs de Vest, in verband met de afgraving van de Vest langs het Noord-Hollandsch Kanaal. De op merking omtrent deze zaak in het Algemeen Rapport werd bij de behandeling der begrooting door Burgemeester en Wethouders overgenomen en veleu zien hunne voorstellen dienaangaande ongetwijfeld reeds met verlangen te gemoet in hun ongeduld misschien alleen overtroffen door de smee- kelingen ten behoeve van de demping van het slootje langs de Binnen Banen achter het Ritsevoort en de Oude Vest. Men mag dan ook vertrouwen dat het gemeentebestuur liet aangevangen dempingswerk niet zal laten varenmaar niet zal rusten zoolang er nog één stilstaande poel één stinkend modderslootje of pestademend riool in de gemeente wordt gevonden. Deze werken eischen echter groote uitgavenen de vraag doet, zich voor hoe zullen de kosten gedekt worden Die vraag is van te meer belangomdat de gelden voor den aanleg van den straatweg Ên 'oor de schoolgebouwen ter stond noodig zijnen elk ingezetene ook de overige gemeentewerken ongetwijfeld zoo spoedig mogelijk begonnen en voleindigd zou zien. Uit de belastingen van de jaren waarin die werken gemaakt worden zijn de kosten natuurlijk niet te bestrijden. Het zijn buitengewone uitgaveu en groot.endeels uitgaven voor eens. Immers als de straatweg door den Heer Hugo Waard eenmaal is gelegd blijft de polder zelf met het onderhoud belastde kosten der rijks-hoogere- burgerschool komen geheel ten laste van het rijk wanneer eenmaal de gemeente het schoolgebouw heeft gezetofschoon de kosten der beide andere scholen voor rekening der ge meente blijven, besta it evenwel de grootste uitgaaf, maar die dan ook slechts eenmaal gedaan behoeft te worden in de stichting van de gebouweuen als eenmaal de bedoelde slooten en poelen zijn gedempt, wordt in vergelijking der dempiugskosten het gewoon jaarlijks onderhoud onbeduidend. De thans gevorderde uitgaven strekken dus geenszins tot bestrijding der gewone huishoudingzelfs in ruimen zin op gevatmaar tot duurzame verbeteringen en stichting van nieuwe inrichtingen waarvan de ingezetenen een voortdurend ennaar men met grond mag hopen steeds toenemend genot en voordeel zullen hebben. Tot nog toe werden tot dekking van buitengewone uit gaven geldleeningen gesloten, het laatst nog in 1855 tot een bedrag van f 41,000 tegen 4§r°fo rente. Meer dan de helft, dezer schuld is reeds afgedaanmaar op het einde van 1864 bedroeg zij nog f 17,000, waarvan ceue rente wordt betaald van 4J "/o. Onderlusscheu bezit de gemeente een inschrijving op het Grootboek der 2\ °l„ Nationale Schuld van ƒ65,900, en der 3°/o van f 3600. Wanneer men nu aanneemt dat.de gemeent e van hare fondsen in de laatste jaren niet meer dan 4genoot, mag men vragen of het met de regelen eeuer goede staathuishouding was over een te brengen dat zij zelve geld opnam en bleef behouden tegen 4J. °lo. Nu er echter geen geld meer tegen 4J- °/o te krijgen is, zou de zaak al te dwaas worden. Terwijl men zelf geld bezit en daarvan 4°/0 trekt ander geld optenemen tegen 5°/0, wie zou zoo iets aandurven? Niet de Alkmaarsche gemeenteraad. Hij besloot in zijn vergadering van 27 Julij 1.1. een gedeelte der 2y°/° inschrijving te verkoopen om daaruit de vereischte f 36,000 te voldoen. Tot zoover kunnen wij ons geheel vereenigen met dit. -raadsbesluit. Maar hierbij bleef het niet. De raad wil we! een gedeelte van de fondsen der gemeente verkoopenmaar niet voor altijd; hij wil ze weer terug koopen, en wel in de e'erste 14 of 15 jaren. De meerderheid vereenigde zich namelijk met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, daarenboven door drie van de vijf leden der Financiëele commissie ondersteund, om jaarlijks, te beginnen met 1866 op de begrooting een som van f 2500 uit te trekken tot aankoop van 2J. °/o inschrijving op het. Grootboek, totdat het geheele tegenwoordige cijfer van f 65,900 weer ten name der gemeente Alkmaar zal prijken. Daartoe zijn 14 of 15 jaren noodig. De meerderheid meende dat men buiten dringende nood zakelijkheid dergelijke bezittingen niet mocht verkoopen, dat men dien vruehtdragenden boom ook voor het vervolg moest behouden. Wij zijn van een ander gevoelen. Wij hebben reeds gezegd dat liet alleraangenaamst is voor een gemeente dergelijke bezittingen t.e hebben en dat het onbillijk zou zijn tegenover de belastingschuldigen der volgende jaren, ze te verkoopen om in dc gewone behoeften te voorzienmaar zeer zeker mag een gemeentebestuur ze te galde maken om buitengewone groote werken tot stand te brengen van voort durend en onbetwistbaar nut werkenwaarvan de belas tingschuldigen van volgende jarenwaarvan latere geslachten evenveelja grooter genot en meerder voordeel zullen pluk ken dan de belastingschuldigen van 1866 en de veertien volgende jaren. Waarborgt de straatweg door den Heer- Hugo-Waard aan onze gemeente een voortdurenden en grooteren bloei, haast u dan om hem tot stand te doen komenen"*neemt daartoe met een gerust geweten het geld uit de gemeentekas. Een volgend geslacht zal er u geen verwijt van maken al mist het daardoor een jaarlijksche rente van f 1447,50, dat immers toch geheel onbeteekenend is bij een begrooting van ruim f 166,000.zooals die voor dit jaar is vastgesteld. Deelt gij onze overtuiging, dat de rijks-hoogere-burgerschool een onschatbaar geschenk is van blijvende waardeverzekert aan onze gemeente haar bezit voor altijd door een uitgave van 36,000 voor eenmaal besteedt daarvoor de 21,000 die er voor in kas zijn, en verkoopt onze overige inschrijvingen. Een volgend geslacht zal er u geen verwijt van makenal mist het daardoor een j ;ar!ijksche rente n 308 Is het goed voor onzen handel en ons verkeer, is het goed voor onze gezondheid vooral voort te gaan met slooten en poelen en riolen te dempen of behoorlijk te voorzien, leent er geld voor, maar stelt het werk in 's hemels naam niet langer uit. De inge zetenen zullen de rente der geldleening betalen en ook die schuld zal spoedig afgelost worden. Maar het gemeentebestuur eischt meereischt naar onze meening te veel. Het wil dat het tegenwoordig geslacht de belastingschuldigen der eerste 14 of 15 jaren alleen de kosten zullen dragen van alle verbeteringen en nieuwe stich tingen dat alles moet niet alleen geheel vrij en zonder schuld of bezwaar geleverd wordenmaar het geld dat men daar voor uit de gemeentekas wil nemenmag slechts geleend wordenbinnen 15 jaren moet alles weer terug betaald worden. Tegen dit beginsel komen wij opEvenmin als de tegenwoordige tijd om zoo eens uit te drukken mag ver teeren ten koste der toekomst, en het zich zelf gemak kelijk mag maken door een groot.en last na te laten, even min mag de tegenwoordige tijd bovenmatig en onrechtvaar dig gedrukt en bezwaard werden ten bate der toekomst, evenmin mogen hem alle lasten opgelegd worden om aan de toekomst een zorgeloos en onbezwaard genot, te verschaffen. Wat men immers tot stand bréngt, is voor de toekomst van evenveelja van meerdere waarde dan voor h t tegenwoordige; en de bezwaren die er aan verhonden zijn, zullen zij niet reeds onmiddelijk evenzeer gevoeld wor den als later? Men zal de inschrijvingen op het Groot boek verkoopen maar de ingezetenen zullen daardoor niet verlicht worden in hunne belastingende gewone uitgaven blijven bestaan, en daarenboven zal men reeds dadelijk naden verkoopdus nog gedeeltelijk in 1865 en reeds geheel in 1866 de f 1755,50 rente missen die de inschrijvingen op brachten. De belastingschuldigen van 1866 zullen zich dus dezelfde opoffering moeten getroosten als die van 1876 of 1886 of 1896 of 1906 enz. Niet meer en niet minder. En dat is billijk. Waarom mag dit naauw voelbaar gemis reeds in 1880 niet meer gevoeld worden Zal dan ook het ge not van de nieuwe werken hebben opgehouden Dan ware het beter er geen gulden voor uit te geven. Wat wil men nu Reeds dadelijk zal men jaarlijks f 2500 moeten op brengen opdat dit gemis langzamerhand vermindere en na 15 jaren geheel verdwijne. Dat is te veel geëischt, vooral in dezen tijd waarin nog zooveel is te doen. Wij vreezen daarom dat nuttige en belangrijke werken zullen blijven lisgenterwijl telken jare van de ingezetenen 2500 zal gevorderd worden om te potten. Geld op'eggen pot ten terwijl er zooveel is te doen terwijl men overal werk zaam is en de eisehen des tijds zich van verschillende kan ten even luide doen hooren. En waartoe moet die spaarpot dienen? Toch niet om het krediet der gemeente te bewaren Het zon er onge lukkig uitzien, als bet. krediet der gemeente Alkmaar mo-st worden gewaarborgd door 65,900 2j°/o en 3600 3°l3

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1