Politick (JDuevzicftt. EiSücfocSïjkscfic Berichten. Inschrijving op het Grootboek, nominaal kapitaal! Om den ingezetenen te gemoet te komen in het betalen van belas tingen Maar het geheele kapitaaltje moet immers eerst uit den zak der ingezetenen bijeengebracht worden. Men zou hnn dus te gemoet komen met hun eigen gelddat men hun eerst afvordert in den vorm van belasting, en daarna ten behoeve der gemeente uitzet tegen een rente van 4°/„. Maar zou bet dan niet beter zijn den ingezetenen hun geld te laten houden en eenvoudig ieder jaar te vragen wat men noodig heeft? Zij kunnen dat geld best zeiven gebruiken, en maken er waarschijnlijk meer dan 4°/0 van de rest nu is winst voor hen en de gemeente lijdt er geen schade bij. Stel eens dat iemand jaarlijks f 4,moet opbrengen on verschillig waarvoor, en vraag hem nu wat hij liever wil, zelf zijn geld houden en jaarlijks f 4,betalen, of 100 geven opdat men die tegen 4°/o voor hem uitzette. Hij zal immers altijd het eerste verkiezen; in elk geval zal hij 50 van zijn geld kunnen maken en dan houdt hij nog elk jaar f 1,in zijn zak. Of wil men den spaarpot weer vullen voor een volgend buitengewoon groot werk Maar dat is immers voorbarig' en dient tot nietswant dan zal men de inschrijvingen weer verkoopen maar ook terstond weer jaar- lijks bij gedeelten terugkoopen. Maar in dat geval kan men immers evengoed lëenen en aflossen dan houden de inge zetenen althans zoolang mogelijk de beschikking over hun geld, dat in hunne handen, op honderderlei manieren gebruikt, altijd meer opbrengt dan 4"/0 's jaars. Maar als er nu niets voor den maatregel is te zeggen maar deze in alle opzichten nadeelig blijkt te zijn en geheel kt strijd met alle gezonde begrippen van financiëel beheer, zouden dan wel Gedeputeerde Staten een raadsbesluit goed keuren waarbij jaarlijks do directe plaatselijke belasting met f 2500 wordt verhoogd, enkel om weer een potje temaken, nadat men bet vorige potje heeft opgemaakt omdat zijn langere bewaring nadeelig zou geweest zijn voor de gemeente? 't. Zou ons zeer verwonderen. Hoe zullen wij het noemen blijspel of treurspeldien maaltijd met hindernissen van de Pruisische Afgevaardigden aan dert Rijn Er is van beide in óm te lachen en om te schreien: tragi-eomedie moet het heeten. Aan de eene zijde komt de onbeschaamdheid der regeering sterk uit in het feitelijk verhinderen van den feestmaaltijd ondanks het bij de grondwet gewaarborgde recht van verecniging. De strekking van het feest was overigens duidelijk genoeg; het zou een protest zijn tegen de verguizingen waaraan de acht- baarste leden der Vertegenwoordiging van de zijde van som mige regeeringsbladen hadden bloot geslaan maar dit was zeker niet voldoende om het feqst.-comité als een staatkun dige vereenigiug te beschouwen en te ontbinden. En om dit doel te bereiken moest eerst overgegaan worden tot dien altijd onaangeimmen en hatelijke» maatregel eeuer huiszoeking en inbeslagneming van papieren in de woning van den voorzitter van liet comité. Kou de regeering dan deze volksvertegenwoordigers niet met elkander laten eten en drinken en feestdronken instellen waar en zoo veel zij verkozen Elk volk heeft zoo zijn eigenaardig heden zijn zeden en gewoonten waarop het hoogen prijs stelt. liet komt ons voor dat het Pruisische volk over hot algemeen zeer gehecht is aan de vrijheid van feest dronken in te stellen. Overigens laat het zieh nog al iets welgevallen maar geef het do gelegenheid om van tijd tot tijd een feestmaaltijd te houdeneen lebe hoek aan te heffen en een toast in te stellen die zich kenmerkt door opgewon denheid kracht van taal en stoutheid van uitdrukking. Het komt. ons voor dat menigeen daarbij den druk der tijden zal kunnen vergeten wat meer is den ondervonden smaad zal kannen zegenen en juichen in de verdrukkingwaardoor hem gelegenheid geschonken wordt om zulke hartverheffende taal te uiten en het vrijè woord te doen weerklinken langs den vrijen llijn. Het was dus van de regeering een zeer hate lijke maalregel, den feestmaaltijd te storen; juist deze dwang, dit verbód moest den Afgevaardigden alleronaangenaamst zijn, moest ben beleedigcn en verbitteren. Van nu af aan bestaat er tussehen do meerderheid van het Huis en de re geering niet alleen verschil van staalkundige richting, ver schil van inzicht ten aanzien van de ware belangen des lands, maar ook een persoonlijke veete. De regeering heeft hen volkvertegenwoordigersbelcedigd en vernederd in het oog des volkskunnen zij voortaan weer rustig vergaderen en beraadslagen en in overleg met de mannen der regeering wetten tót stand brengen die Pruisens welvaart en geluk moeten verzekeren En wat zullen wij aan den anderen kant zeggen van de volksvertegenwoordigers? Wij gunnen ieder gaarne eenige ontspanning, en begrijpen volkomen dat het verblijf der Afgevaardigden te Berlijn niet zeer aangenaam is geweest. Toch moeten wij vragen, of een feestmaaltijd wel in over eenstemming was met den ernst der zaak. De strijd in het Huis te Berlijn was ernstig en hevig geweest; ('air was overvloedig en krachtig gesproken. Mocht men het nu al noodig oordeelen da,t de Afgevaardigden nog eens vrij konden spreken, zou dan do vorm van een toast daartoe wel de geschikste zijn en het meest met, hunne waardigheid overeen komen Moest aan de Afgevaardigden een blijk van hulde, van vertrouwen of van goedkeuring gegeven worden kon dit dan niet op waardiger, indrukwekkender en tevens algemeener wijze geschieden dan door de aanbicdiug van een gastmaal? Immers de tijdsomstandigheden in Pruisen kunnen moeilijk geacht worden tot feestvreugde to stemmen ernstig rouw betoon, pijnljjke verontwaardiging en waardige smart zonden ongetwijfeld beter indruk gemaakt hebben dan al die opge wondenheid van eeu feestmaaltijd in hoe krachtige woorden zij zich mocht uiten en hoe daverend de toejuiching mocht zijn die haar ten deel viol. Er is niets grootsniels fiersniets hartverheffends in dien stoet van volksvertegen woordigers dieslechts half verzadigdoveral vruchteloos de gelegenheid zoeken om tot geheele verzadiging te komen, en daartoe het halt verslonden maal met zich voeren. Het eenweuoude gebouw Giirzenich, behoorlijk met wachttorens en tinnen prijkende, in vroeger eeuw menigmaal ingericht tot feesten aan duitsche Keizers gegeventegenwoordig meer voor muziekfeesten en bals gebruiktzou eerst de Afge vaardigden binnen zijne muren hebben ontvangen. Toen dit lokaal voor de feestgeuooten werd geslotenbegaven zij zich in kleine afdeeliugen dus min of meer ter sluiks, naar den Zoölogischen tuin, waar hunne feestvreugde weldra werd gestoord door den burgemeester; op het gezicht van eenige militairen verlaten de gasten den tuinen beproeven hun nog slechts half bevredigden eetlust te stillen aan de over zijde van den Rijn te Deutz. Doeh ook hier werden zij verdrevenen nu begaven zij zich den volgenden dag in vrijwillige ballingschap over de grenzen. Op Nassausch grondgebied te Ober-Lahnstein zou het feest worden gevierd. Daar zit men eindelijk rustig, daar spreekt en drinkt men ter eere van den voorzitter van het Huisden heer v. Grubow en van den voorzitter van hfct feeSt-comitédenbeer Classen Kappelmanndie echter ongelukkig niet tegenwoordig was maar zich waarschijnlijk door schrik bevangen, naarVerviers in België bad begeven. Doch ook hier treft hen een nieuw ongeval. Er is geen voldoende voorraad om de eindelijk tot rust gekomen magen te verzadigen; de hulp der inwoners van Ober-Lahnstein moet worden ingeroepen om de Afge vaardigden te spijzigen. Gelukkig echter dat het feest ein digdedaar komen reeds Nassausche soldaten uit Wiesbaden de feestzaal bezettenen de feestvierenden keeren langs den vrijen Rijn en den even vrijen spoorweg naar Keulen terug. Niemand is een held voor zijn kamerdienaar zegt men; en daaraan hadden de Pruisische Afgevaardigden mogen den keu. Een Romeinseh zwaardvechter nam de noodige voor zorg om in een sehoone en treffende houding te sterven. Voor niets was men vroeger meer bevreesd dan voor spot, en niets werd angstvalliger bewaard dan al het vormelijke, en uiterlijk welvoeglijke, dat men decorum noemt. Dat was overdrijving zal men zeggen en wij willen het niet tegen spreken maar zeer zeker dient men tegenwoordig even als vroeger, het inderdaad' bespottelijke te vermijden en of de Pruisische Afgevaardigden daarvoor wel behoorlijk zorg ge dragen hebben betwijfelen wij. Er is iets belachelijks in deze volksvertegenwoordigers telkens te zien opspringen en uiteenstuiven als schuwe hinden op het eerste gezicht van een soldaat en hen op drie verschillende plaatsen vruchte loos een gelegenheid te zien zoeken om rustig te eten om die eindelijk te vinden over de grenzen. Vooral op een warmen dag geven deze rusteloosheid en dit gedurig ver huizen wel aanleiding tot medelijden en beklag, maar zelfs bij den vvclwillendsten iandgenoot zal er zich eenige spot onder mengen en in elk géval is het juist niet het wen- schelijkste voor een volksvertegenwoordiger, een medelijdens waardig en beklaaglijk voorwerp te zijn; er zijn krachtiger en waardiger aandoeningen die hij moet trachten op te wekken. Terwijl alzoo de Pruisische regeering toont een zeer onaf hankelijke opvatting van de bepalingen der grondwet voor te staan, en hetonnoodig schijnt te achten het volk en zijn vertegenwoordigers eenigermat.e te ontzien, blijft hare ver houding tot Oostenrijk met betrekking tot Sleeswijk-IIolstein altijd nog even duister. Voor alles schijnt, Pruisen de ver wijdering van den Erfprins van Auguslenburg uit de Her togdommen te begeeren doch Oostenrijk schijnt vast besloten om aan die begeerten niet toe te geven. Eu nu getuigt wel de Pruisische kabinetsraad te Regeusburghet bijwonen daarvan door den Pruisisehen gezant te Parijs en de zamen- komst van den heer v. Bismarck met den Beijerschen president minister van der Pfordten dat er veel wordt geraadpleegd en gewikt en gewogen maar tot welk besluit dit alles leiden zal is nog zeer onzeker, daaromtrent bestaan r.iets dan gis singen en alleen dit schijnt zeker, dat Oostenrijkwaar intusschen de ministeriëele crisis nog steeds voortduurt, tot nog toe aan de Pruisische eischen niet wil toegeven. BEL, «SF. De provinciale Siaten van Oost-Vlaanderen hebben, in weerwil van het krachtig vessel van den gouverneur de Jaegher, besloten om de post voor studiebeurzen aan de academie te Genta 9000 fr. 's jaars intetrekken. OUITSEIILANBI. Het duitsche schuttersfeest te Bremen is met overgrooten bijval en belangstelling gevierd. Door de buitengewone hitte zijn 3 deelnemers overledenwaarvan 1 uit America was overgekomen. BeijerenSaksen en Rijn-Hessen hebben in de Bondsver gadering voorgesteld, om Oostenrijk en Pruisen qftevragon wat. verricht en beraamd is tot, regeling van het vraagstuk der hertogdommen om de invloed dezer mogendheden iri- teroepen voor de opneming van Sieeswijk in het Verbond om ter bereiking van dit doel eene volksvertegenwoordiging, op vrije keuzen berustendein het leven te roepenmet aanbieding om alsdan afstand te doen van vergoeding dei- kosten van de Bonds-executie en daarentegen een deel der oorlogskosten te dragen. E N G E I, AKÖ, De verkiezingen zijn thans afgéloopen. Men rekent,dat 371 verkozenen tot, de liberalen en 287 tot de conservatie ven belmoren. Het bewind heeft 60 aanhangers gewonnen en er 33 verloreu. Te Reading en Maidenhead ontstonden bij de verkiezingen heftige oproeren, waardoor veel verwoes ting aangericht, is en menschen gekwetst zijn eer het de policie en de troepen gelukte de orde te herstellen. Den 21 is te Valencia op de kust een begin gemaakt met het leggen van den kabel voor de transatlantische telegraaf. In Mei is een arabische slavenhaler met 283 slaven op de oostkust va» Africadoor de sloepen van de fVasp, na een wanhopigen tegenstand van de 70 man sterke equipage, vermeesterd. De engelschen verloren hierbij 1 doode en 11 gekwetsten. Het geschil met Brazilië is door de tussehenkomst van Portugal vereffend. Te Newcastle en Gateshead hebben zich een paar gevallen van cholera vertoond. FRANKRIJK. De Keizer heeft eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar den toestand der zijde-industriede productie van cocons is van 100 tot 34 millioen fr. afgenomen en bovendien moet 's jaarlijks in het buitenland voor een aan zienlijk bedrag aan eieren gekocht wordenin welke behoefte vroeger door het binnenland werd voorzien. De steenhouwers te Parijs hebben gedreigd den arbeid te staken indien het loon niet verhoogd wordt tot 6j- fr. per 10 uren en voor overwerk het dubbele. Niet alle 100000 steenhouwers stemmen echter in met dezen eisch en vele weigeren dan ook om de woordvoerders als hunne gemach tigden te erkennen. De nieuwe stedelijke leening van 250 millioen fr. is met graagte volgeteekend. De halfofïïciëele bladen verzekeren dat de verkiezingen der gemeentebesturen gunstig voor de regeering zijn uitgeval len. Intusschen heeft de oppositie te AvignonMarseille Dyon Toulouse. Rouaan. Bordeaux en Rijssel gezegevierd en hadden de maires in vele plaatsen de candidaten der oppositie op hunne aanbevelingslijsten overgenomen (o. a. te Grenoble 18), om alzoo in schijn geen nederlaag te lijden. Het vonnis van het hof van cassatietot vrijspraak der verzenders van gelitografiëerde dagblad-artikelen is door het keizerlijk hof van Orleans bevestigd. Aan de Polen die Zwitserland verlaten om naar America te verhuizen zal vrijen overtocht per scheep verleend worden. De zwitsersche regeering keert aan eiken emigrant 108 fr. voor kosten van vervoer uit. De heer Langlois gaat naar Mexico, om als minister van financiën te fungeeren vergezeld van 10 personen bestemd tot ontvangers-generaal. GRIEKENLAND. Terwijl het leger geregeld betaald wordthebben de burger lijke beambten sedert 2 maanden geene bezoldiging ontvangen. ITALIË. Te Aneona is de cholera uitgebroken het karakter der ziekte is betrekkelijk goedaardig. Schepen van daar in andere havens van het Koningrijk aankomendezijn aan quarantaine onderworpen. OUITEKKIJK. Den 27 zijn de beide Huizen van den Rijksraad in eene vereenigde zittingdoor den Aarshertog Ijodewijk Victor, namens den Keizer gesloten. Als reden voor deze onver wachte gebeurtenis wordt het verlangen der regeering ge noemd om een Parlement bijeentebrengen waarin al de Staten der monarchiemet Hongarije aan het hoofd ver tegenwoordigd zijn. In den avond van den 22 zijn in de badplaats Ischl 22 woningenwaaronder eenige fraaie villa'safgebrand. PK IJl» EN. De schouwburg te Breslau isin den nacht van 18— 19 na den afloop der voorstelling, uit onbekende oorzaak, ge heel afgebrand zonder dat er iets gered is. De rechtbank te Keulen heeft de policie-verordening waarbij het feest-comité als eene staatkundige vereeniging is ontbonden te niet gedaanmaar het openbaar ministerie heeft appèl doen aanteekenen. De policie meende door eene huiszoeking bij den voorzitter van het comitéden heer Classen Kappelmannde overtuiging van de staatkundige strekking van het beraamde feestmaal te hebben bekomen en sloot den 22 de zaal Gurzenich voor de feestgenooten. Deze begaven zich in kleine afdeeliugen naar den Zoölogischen tuin maar de burgemeester der gemeente waaronder die ligt verklaardeop hoogeren last, de verecniging voor ontbonden en vermaande de deelnemers tc vertrekken onder bedreiging van militair geweld. Werkelijk rukten eenige soldaten aan en verwijderden zich de aanwezigen die nog eene vergeef- sche poging beproefden om zieh te Deutz te liereenigeu. Op eene uituoodiging van eenige hoofden der vooruitgangsparty in Nassau vertrokken zij in den vroegen morgen van den 23deels met versierde st.oombooten deels per spoortrein naar Oberlahnstein waar zij met, groot gejuich ontvangen werden. In het hotel Lahneck had nu de maaltijd plaats. De eerste dronk was gewijd aan den heer v. Grubowvoor zitter van de Kamer der Afgevaardigden. Een dronk aan den heer Cl. Kappelmanndie zieh tcVerviers bevond werd aan deze overgeseind. Toen de spijzen voor de onverwachte gasten begonnen te ontbreken voorzagen de inwoners daarin naar vermogen. Tegen het einde van het feest verschenen Itroepen uit Wiesbaden en deden, op last van den groother- jlog, het gebouw ontruimen. De terugtocht werd op dezelfde wij ze gedaan als de heenreis en de opwachting te Keulen 'door eene overgroote menigte, die luide hare geestdrift be toonde, getuigde van de denkwijze der bevolking, i De heer Cl. Kappelmann is in rechten betrokken. Het Hof van appèl heeft de hier boven vermelde uitspraak de rechtbank bevestigd. RLSLAN 0. Bij Keiz. besluit van 14 Juni, is het verbod oni op pu blieke straten enz. te rooken opgeheven. SLEESWIJK-IIOLSTEIN. Het leKopenhage verschijnende Dagblad is in de hertog dommen verboden. De redacteur van het sleeswijk-holsteinsche Dagblad is op bevel van den pruisischep opperbevelhebber gevangen genomen. S KAN JE. Dames Ie Madrid hebben de Koningin bij adres verzocht, om zich de bezwaren der bisschoppen tegen de erkenning van Italië aantetrekken. 1WAROCCO. De Keizer heeft gelast,dat niemand beboet of gestraft mag worden dan bij vonnis volgens de wetmede heeft hij het geven van fooien aan amDtenaren verboden en aange kondigd. dat hij wekelijks openbare audiëntie zal verleenen om de klachten zijner onderdanen te vernemen. MEX5C». De republikeinen zijn met glans geslagen door den genl. Casliyny. VEREENIGDESTATEN. De regeering heeft, last gegeven om het leger aan de gren zen en dat van de Potomac te ontbinden.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2