ALKMAARSCHE COURANT I V. 32. Zevenenzestigste Jaargang. i Zondag 6 Augustus. (Officieel ©cbceltc. OTtckclijfeöchc Berichten. ii Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussohen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. Aan de Provinciale Griffie van Noord-Holland te Haarlem zijn verkrijgbaar: 1" Een kaart vau het strand der Noordzee langs den vasten 'wal van Noord-Hollandbestaande uit zes bladen, tegen f 1.50 per exemplaar. 2. Een kaart voorstellende den vroegeren en den tegenwoor- digen toestand van het dorp Egmond aan Zeetegen f 0,50 per exemplaar. De Griffier der Staten van Noord-Holland, van VLADERACKEN. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 9 Augustus 1865, des middags ten 12 nrp De Voorzitter van den Raad, L. de SONNAVILLE. De persoon van HENDRIK SMIT, verlofganger der na'1 militie laatste woonplaats Harderwijkwordt uitgenoodigd zich ter gemeente-secretarieafdeeling militieaantemelden. Eindelijk schijnt, de zaak der Elbe-Hertogdommen gelijk men Sleeswijk en Holstein meer en meer pleegt te noemen, misschien om een tegenhanger te vormen van de Donau- Vorstendommen tot een zekere beslissing te komen, en wel zoo, dat de beslissing voor onbepaalden tijd wordt uit gesteld en de voorloopige toestand tot een blijvenden toestand gemaakt. Het gemeenschappelijk bezit der Hertogdommen door Oostenrijk en Pruisen dus luiden de berichten zal voortaan als een regelmatige toestand beschouwd worden, vermits het op dit oogenblik niet mogelijk geacht kan wor den tot een blijvende regeling van den staatsrechtelijken toestand dier landen te geraken. Te Gasteinwelke bad plaats niet alleen door den Pruisischen Koning maar ook door 't bezoek van diens grooten minister is bezocht, zou dit plan door Oostenrijk zijn voorgesteld. Pruisen scheen er aanvankelijk niet meê ingenomenhet gaf te kennendat de stand van zaken in de Hertogdommen ongeveer het tegenovergestelde van een geregeld bestuur vertoont, en daarin had het zeker gelijk. Een toestand van algemeene verwarringonder twee onafhankelijke meesters die ieder voor zichDdie maatregelen nemen welke hun het geschiktst voorkomen van algemeene onzekerheid en spanning ouder de wrijving der tegen elkander inwerkende pogingen van drie pretendenten naar de kroonkan weinig overeenkomen met een geregeld bestuur. Later zou Pruisen zich met het Oostenrijksche voorstel vereenigd hebbenomdat het nog het beste was wat het vooralsnog kon verkrijgen. Het gemeenschappelijk bezit der Hertogdommen zal dus vooreerst blijven bestaan, maar behoeft nadere regeling. Sleeswijk-Holstein blijft aan Oostenrijk en Pruisen toebehooren krachtens den afstand van den Koniug van Denemarken. Het ontvangt geen eigen vorstmaar zal zich met zijn beide tegenwoordige souvereinen moeten vergenoegen. Tot nog toe volgde echter ieder van hen zijn eigen wegvooral één van beide, die zich een bepaald doel had voorgesteld en zooveel mogelijk daarop aau gingterwijl de ander, zonder zulk een doel voor oogen, meestal stil zat en zijn makker liet gaan zich slechts een enkelen maal verplicht achtende om hem beleefdelijk tot de orde te roepen wanneer hij het al te erg maakte. De beide medeëigenaren zullen zich nu met elkander trachten te verstaan omtrent de vestiging van één enkel bestuur, en dat verdient ongetwijfeld allen lof. Later zal er misschien eens iets beslist worden omtrent de pretendenten naar de kroon. Wiens kansen iutusschen onder dit gemeenschappelijk Oostenrijkseh-Pruisisch bestuur het meest vooruit zullen gaanvalt niet moeilijk te raden. Men herinnere zich, dat de beide medeëigenareu vrienden en bondvenooten zijnen dat één van hen zelf aanspraken maakt op het bezit der Hertogdommenzoo met geheel in naam en in de daad, dan toch in de daad zooveel als zijn belan" meebrengt. Wat den Oldenburgschen pretendent be treft Bdie zou reden verstaan, daarmede zou Pruisen spoedig tot een schikking kunnen komenmaar de lastige mandie tegengewerkt moet wordenis nog altijd de Erfprins van Auqustenburg. Nu lijdt het geen twijfeldat het gemeen schappelijk bestuur door Oostenrijk en Pruisen wel zoo in gericht zal worden, dat laatstgenoemde mogendheid met be lemmerd wordt in hare tegenwerking van dien mededinger. Tot verwijdering van den persoon zeiven uit de Hertogdom men heeft zij de toestemming, of liever toelating van Oos tenrijk nog niet kunnen verkrijgenmaar moet zy den Au- gustenburger vrij latenaan de //Augustenburgerij moet een eind komen. Tot dat einde beval zij onlangs den te Kiel verblijf houdenden Pruisischen Afgevaardigde Dr. Frese binnen 24 uren de Hertogdommen te verlaten, omdat zijn streven aldaar ten doel had Pruisen in zijn rechtmatige eischen ten aanzien van Sleeswijk-Holstein te dwarsboomen. Tot dat, einde deed zij den hoofd-redacteur der Scldeswig-Holsteinische Zeitung, den heer Maymede een Pruis, wegens de door hem in dat blad en onlangs op het schuttersfeest te Bremen ver kondigde Augustenburgerij in den vroegen morgen te Altona uit zijn bed naar het spoorweg-station brengen en met den eerstén trein een uitstapje naar Rendsburg maken. Waar schijnlijk meende Pruisen hier vrij en krachtig te kunnen handelen, omdat het met Pruisische onderdanen te doen had De' Oostenrijksche commissaris in de Hertogdommen heeft wel tegen beide maatregelen geprotesteerd, maar Prui sen zal zien misschien op dien enkelen grond voldoende kunnen verdedigen, en zich althans in geen geval om dit protest bekreunen, dat wel door geenerlei andere handeling gevolgd zal worden. Opmerkelijk wordt het genoemd, en met recht, dat de Kölnische en National-Zeitung, die toch voor de twee voornaamste liberale Pruisische bladen doorgaan de han delwijze der regeering verdedigen en het streven der beide verwijderde personen betreurenswaardig noemen. Toen de rechten van den Erfprins van Augustenburg zegt de Kölnische Zeitung ronduit -- geliik indertijdliet geval was dienen konden tot vaandel voor de bevrijding der Hertog dommen uit de macht van Denemarken was zulk een streven vergeeflijkdoch die tijden zijn voorbijen thans is de hoofdzaak dat Pruisen het rechtmatig loon ontvange voor zijn bewezen diensten. Alleen de Bonds-vergadering blijft den Erfprins van Au- j stenburg getrouw, en vraagt een onafhankelijk en vrij Sleeswijk-Holstein. Beieren Saksen en Rijn-Hessen hebben voorgestelden dit voorstel is aan de commissie voor de Holsteinsche zaken gezondenom Oostenrijk en Pruisen uit te noodigen tot mededeeling van hetgeen zij gedaan hebben en voornemenszijn te doen tot regeling van den staats rechtelijken toestand van Holstein, en meer bepaald of zij daar een op vrije verkiezingen rustende volksvertegenwoor diging wenschen in het leven te roepen. Voorts wenschen zij de noodige maatregelen genomen te zien om ook Slees- wijk in het Duitsch-Verbond op te nemen, en verklaren zij zich eindelijk, in het vast vertrouwen dat de Erfprins van Augustenburg als souverein over beide landen erkend zal worden, bereid om van de vergoeding der kosten van de bonds-exeeutie in Holstein af te zien en zelfs hun aandeel in de kosten van den oorlog tegen Denemarken te dragen. Den 29sten Juli is te Bonn het standbeeld onthuld van Ernst Moritz Arndtbij alle rechtschapen Duitschers bekend en bemind onder den' naam van Kater Arndt. Hij was de man die in de bange jaren der Eransche overheersching den moed .levendig wist te houden, en eindelijk in 1813 die vurige'onoverwinnelijke geestdrift deed ontvlammen waardoor Duitschland bevrijd werd. Den man echter die toen om strijd werd geroemd en geëerd trof later de snoodste mis kenningde Pruisische regeering vervolgde hem en ontnam hem zijn ambt van hoogleeraar in de geschiedenis. Wel mocht 'daarom Bunsen zijn Teekenen des Tijds aan den bijna negentigjarigen Arndt opdragenen deze brieven aan zijn //geliefden en zeer geachteu vriend" openen met de vragen Wat beduiden de teekenen des tijds? Is het ebbe of vloed? Gaan wij in Duitschland achter- of vooruit Wie zal zegevie ren, kerk of staat? Geestelijkheid of,natie? Priesterdom of nationaliteit En wat was de reden van die vervolging en miskenning? Het was, dat er in 1813 in Duitschland en elders vele mannen gevonden werdeu wier gekrenkte of bedreigde persoonlijke belangen hen met grooter verbittering tegen de Éranschen vervulden dan hunne vrijheidsliefde, die wel de Eransche heerschappij wilden vernietigen, maar om er hun eigen aan ou le leenrechten ontleend gezag met al zijn voorrechten en voordeelen voor in de plaats te stellen die daarom te gelijk met de Éranschen ook de beginselen en nieuwigheden der revolutie, de veranderde begrippen en inzichten uit Duitschland wilden verdrijven. Eu die mannen slaagden aanvankelijk. Daarom kon een .man geen genade bij hen vindendie wel voor niemand onderdeed in geest drift voor Duitschlands vrijheid en afkeer van alle vreemde heerschappijmaar toch //van de wilde en dolle revolutie in Erankrijk" getuigde, dat zij //een rijke vuurzee op het ge bied des geestes heeft uitgegoten, waaruit ieder die niet lichtschuw is zijn deel heeft"kunnen scheppendat zij //het hoogere verduwmgswerk heeft bespoedigd waardoor we als door een vagevuur moesten trekken, zoo we tot de hemel poorten van den modernen toestand wilden geraken." In gelijken zin als de boven aangehaalde Kölnische Zeitung omtrent den Erfprins van Augustenburg, oordeelden deze mannen omtrent Arndt, dat zijne beginselen wel als vaandel konden dienen voor de bevrijding van Duitschland uit de macht der Éranschen doch dat die tijden voorbij waren en thans de hoofdzaak was dat zij zeiven het rechtmatig loon ontvingen voor hun bewezen diensten. Doch gelukkiger tijden zijn aangebroken! Arndt is ontslapen maar zijn beginselen leven worden erkend en geëerdwant men sticht hem een standbeeld bij welks onthulling evenwel een der ten feestmaal genoodigden, een der afgevaardigden van den gemeenteraad van Keulen op last der politie van den feest- disch wordt geweerd, omdat hij voorzitter was geweest van het comité, dat den Pruisischen Afgevaardigden een feest wilde aanbieden als protest tegen de verguizingen waaraan de achtbaarste leden der Volksvertegenwoordiging van de zijde van sommige regeeringsbladen hadden blootgestaan 1 indien hun loon niet tot 6j- fr. per 10 uren verhoogd wordt. Overleden zijn de generaal d'Hautpouloud-minister van oorlog, groot-referendaris van den Senaat, oud 76 jaren, en de kolonel de Laborde, commandant van het Luxemburg, oud 84 jaren. Laatstgenoemde volgde Napoleon I naar Elba en nam deel aan den aanslag van Napoleon III ie Boulogne. ITALIË, De kardinaal d'Andrea weerspreekt in de dagbladen het beweeren van sommige catholieke organendie hem voor krankzinnig uitmaken. Hij voegt er bijdat hij gedurig aangemaand wordt om zich naar Rome te begevenmaar niet van zins is om daaraan te voldoen. BELGIË. De wet tot weering van kuiperijen bij de verkiezingen is den 2, bij tweede stemming, met 55 tegen 43 st. aangenomen. De Koning heeft gratie van de doodstraf verleend aan een wegens moord veroordeelden persoon, genaamd Fete. Het misdrijf was van dien aard, dat eene toepassing van de doodstraf voortaan niet meer mogelijk is. Te Escaussines heeft de kwijtschelding ontevredenheid verwekt en hebben de arbeidslieden een stroopop, Fete voorstellendeop een op de markt opgericht schavot, geguillotineerd. De policie moest de orde herstellen. ENQEL AND. In 1864 hebben 209,900 landverhuizers het Rijk verlaten waarvan 147,042 naar de Ver. Staten van N. America. Prins Napoleon heeft met zijn jacht eenige havens bezocht, o. a. op 29 Juli de stad Liverpool. FRANKRIJK. Bij de herstemming voor de gemeentebesturen zijn op de meeste plaatsen de regeeringscandidatenof deze in gelijk getal als die der oppositie gekozen. Te Nimes waren het echter uitsluitend opposanten en te Marseille 6 tegen 3. Ook de metselaars te Parijs willen den arbeid staken OOSTENRIJK. Graaf Mensdorjf is eerste minister in rang gebleven maar als tijdelijk voorzitter van den ministerraad vervangen door graaf Belcreditevens minister van staat voor de niet-hon- gaarsche landen en tijdelijk minister van policie. Dé ridder Komers v. Lindenbach is minister van justitie geworden, graaf Halier voorloopig kanselier van Zevenbergen en graaf Larisch minister van financiënwelk departement in 2 af- deelingen is gesplitst, de eene, voor beheer en bestuur, onder den ridder Beeke en de anderevoor de begrootm- gen en het openbaar credietonder den ridder Savenau. Het ministerie van marine is ontbonden en deels bij dat van oorlog, deels bij dat van koophandel gevoegd. Van de afgetreden ministers is v. Schmerling tot voorzitter van het hoog gerechtshof, Hein tot president van het neder- oostenrijksche opperste landgericht en v. Lasser tot vice- kanselier van Zevenbergen benoemdterwijl Mecsery en Burger op nonactiviteit gesteld zijn en v. Plener tijdelijk gepensioneerd is. De minister Belcredi heeft de hoofden van bestuur der uiet-hongaarsche landen aangeschreven, om omzichtig tezyn in den omgang met die corporation waaraan eene bepftzude autonomie is toegekendom zuinig te zijn in het beheer van 't lands penningen, om overtollig geschrijf te vermijden om veelvuldig met de bevolking te verkeeren en zich daarbij van de landtaal te bedienen en om eene vrijmoedige mede- deelinn- van gevoelens door middel der drukpers te bevorderen. Bij "iCeiz. besluit zijn al de loopende drukpers-vervolgin gen geschorst en de reeds uitgesproken veroordeelingen ver nietigd, met teruggave der verbeurd verklaarde borgtochten. Oostenrijk heeft thans aan Pruisen het behoud van Kiel en het leggen van bezetting in Rendsburg onder zekere voorwaarden voorgesteld mits de grenzen van Silezie in het belang van het Keizerrijk gewijzigd worden. Ook wil liet indien Pruisen bij de candidatuur van den groothertog van Oldenburg volhardt, daarmede instemmen, onder beding dat van liet denkbeeld eener inlijving wordt afgezien. In strijd met dit bericht wordt van eene andere zijde gemeld, dat Oostenrijk te Gastein heeft voorgesteld, om het gemeenschappelijk bezit der hertogdommen voortaan als een regelmatigen toestand te beschouwen, vermits het met mogelijk schijnt tot eene blijvende regeling van den staats rechtelijken toestand te geraken. PRUISEN. De ministeriëele Provincial Correspondenz zegtdat de te Regensburg gehouden kabinetsraad ten doel hadhet her stellen der wettige orde van zaken in de hertogdommen. De niet minder ministeriëele Zeidlersche Correspondenz voegt er bij, dat Pruisen alle hinderlijke pretensiën in de hertog dommen wenscht te verwijderen en te onderdrukken. Aan Oostenrijk moet te kennen gegeven zijndat als het niet behulpzaam wil zijn in het disciplir.eeren dier gewesten, Pruisen het op eigen hand zal doen. De policie te Berlijn heeft. B. Becker, voorzitter der alge meene maatschappij van den duitschen arbeidersstand ter zake zijner in het staatkundige aangenomen houding, uit de hoofdstad verwijderd. Den 30 is aldaar eene talrijke zamenkomst gehouden, van werklieden waarin eenige besluiten zijn genomen betreffende het recht van vereeniging. Ook is bepaald, dat het gouver nement behoort te waken tegen de herhaling van maatrege len als jegens het keulsche comité zijn genomenen is ge protesteerd tegen de uitzetting van personen te Altona Kiel en Berlijn. Den 29 Juli is te Bonn het standbeeld onthuld van den volksdichter en hoogleeraar in de geschiedenis Ernst Moriz Arndtgemodelleerd door Afinger en gegoten door Howald van Brunswijk. De feestreden werd uitgesproken door Arndt s vriend en tijdgenoot v. Ammonthans lid van het hof van appèl te Keulen. De eerste burgemeester der stad dreigde den feestelijken maaltijd te verbieden, indien de heer Classen Kap- pelmann die tot de genoodigden behoorde en lid was van de deputatie uit den keulschen gemeenteraad, er aan deel zoude nemen. De heer Kappelmann had dit voornemen metmaar zoude doorreizen naar Oberkassei om zijn zoontje te bezoe ken doch heeft de stad onmiddelijk verlaten toen hij ken nis bekwam van de aanzegging des burgemeesters. RUSLAND. De genl. Tchernajen heeft den 28 Junimet verlies van- 25 dooden en 83 gevangenenTaschkend vermeesterd. SLEESWIJK-HOLSTEIN De pruisische regeeringscommissaris heeft D'. Frese, lid van het pruisische Huis der Afgevaardigden, gelast binnen 24 uren Kiel te verlaten//omdat zijne werkzaamheid aldaar de strekking had om Pruisen in zijne rechtmatige eischen ten aanzien van Sleeswijk-Holstein te dwarsboomen." Op last van denzelfde is in den vroegen morgen van den 25 het huis van den heer May te Altonaeen israëliet uit pruisisch Silezie afkomstig, hoofdredacteur van de SI. Holst. Zeitung en ijverig voorstander der augustenburgsche partij (hoedanig hij zich inzonderheid bij het schuttersfeest te Bremen heeft JftF" !w f) ili f

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1