spaxje. Jngcsottbcn Stukken. 5>t«Vös ïïicuu)0. doen kennen), door militairen omringd en is hij opgelicht en over den spoorweg naar Rensliurg vervoerd. Den 28 heeft de gemeenteraad van Altona besloten zich tol de landsregeering te wenden, met. verzoek om de bevrij ding tan den heer May te bewerken en de persoonlijke vrijheid der ingezetenen tegenover militaire aanranding te handhaven. Denzelfden avond werd nog in eene vergadering van particulieren den raad voor zijnen ijver dank gezegd en eene commissie benoemd om van den oost.enrijksohen com missaris ondersteuning en bescherming te verzoeken. Deze heeft daarop in het dagblad van Kiel 2 protesten tegen het gebeurde openbaar gemaakt, terwijl ook de raad dier stad zijne bezwaren heeft ingebracht. De landsregeering heeft zich tot de commissarissen van Pruisen en Oostenrijk gewend met verzoek dat de heer May uitgeleverd moge worden aan de bestaande burgerlijke overhei 1 en indien er bezwaren tegen hem kunnen worden ingebracht, zulks onderzocht moge worden door den gewonen rechter. In weerwil der liberale maatregelen van het nieuwe be wind, sluiten de progressisten zich er niet bij aan en zullen zij zich van de verkiezingen onthouden. De legatie bij Koning Pranciscus II te Rome is opgeheven. Den 25 Juli heeft een geestelijke in de S. Ildefonso-kerk te Madrid eene leerreden uitgesproken tegen de erkenning van Italië maar de toehoorders verlieten het gebouw. Ben ander geestelijke is in de hoofdkerk te Sevilla te velde ge trokken tegen die erkenningtegen de progressistende drukpersde spoorwegen en de telegrafen. Een deel der aanwezigen wilde hem van den kansel sleurenmaar een ander deel verzette zich met geweld daar tegenzoodat erj eene hevige vechtpartij ontstond en de policie den prediker, tegen wien een proces wegens opruiing is aangevangen moest verwijderen. De vertoogen der bisschoppen van Tarragona en van Osma tegen de erkenning van Italië zijn aan het oordeel van den Staatsraad onderworpen. In het gebergte van Soria hebben zich carlistische benden vertoond onder de leus van //leve Spanje en het catholi- cismus." Dergelijke benden zijn in den omtrek van Guada-^ laxara gezien. De regeering heeft gelast het kaperschip Stonewall, dat zich aan de overheden op Cuba neeft overgegeven aan de Ver. Staten uitteleveren zonder de 16000 d. welke aan den kapitein zijn voorgeschoten terug te vorderen. Het bewind der Unie zal niettemin dit bedrag restituëeren. MEXICO. De vereenigde benden van RegulesPeublela en Arteaga hebben de stad Uruapan bij verrassing vermeesterd. Overigens luiden de berichten gunstig voor de keizerlijke wapenen wordendede juaristen overal geslagen, terwijlNegrete steeds noordwaarts terugtrekt. De Keizer heeft den minister van onderwijs een brief ge zonden instructiën behelzende omtrent de wijze waarop hij het onderwijs wenscht georganiseerd ta zien. Z. M. verklaart zich daarbij voor het kosteloos verplicht lager- en zoo moge lijk ook voor zoodanig middelbaar onderwijs. VEH&EEA'IEÏÏE STXTTEX In Tennessee, Texas en Louisiana hebbende bevelhebbers aangekondigddat de negersdie in grooten getale rond zwerven gearresteerd en bij het leger ingelijfd of gevangen gehouden zullen wordentotdat er geschikte arbeid voor hen gevonden is. Te S. Francisco, Nieuw-York en in Texas zijn weribureaux voor Juarez geopend welke goed van geld voorzien zijn. De consul-generaal der Unie in Canada heeft zich, op de onlangs te Detroit gehouden samenkomst van kooplieden tegen de vernieuwing van het tractaat van wederkeerigheid verklaardals zijnde zulks het beste middel om Cauada binuen een paar jaren te bewegen zich bij de republiek te doen inlijven. De americaansehe kooplieden verklaarden zich niettemin eenparig voor de hernieuwing. SUIM- 4MERSKA.. Het brazitiaansehe eskader heeft de flotille van Paraguay op de Paraua-rivier vernield. 4 Stoombooten en 6 drijvende batterijen zijn in den grond geboord of vermeesterd en 2000 rlooden en gekwetsten gevallen. Daarentegen hebben de Paraguayers, na 5 dagen veehtens, de stad Boya vermeesterd. BINKËKLAlVn. Prins en prinses Frederik en hunne dochter prinses Marie zijn den 1 Aug. naar de badplaats Isehl vertrokken. De prins van Oranje is den 2 uit Engeland te 's Hage terug gekomen. De voormalige hertog van Brunswijk, die de residentie zou verlaten is bedenkelijk ziek geworden. Op 31 Juli is aan het, gemeente-badhuis te Scheveningeu afgestapt de Kroonprins van Saksen, reizende onder den naam van graaf v. Weesenstein. Verkiezingen. Te Amsterdam ismet 244 van 466 uit gebrachte geldige stemmentot lid der prov. staten van N. Holland verkozen Mr. A. de Vries. Mr. G. Schimmelpenninck bekwam 208 st. Tot leden van den gemeenteraad zijn verkozen te Egmond aan Zee de heeren A. van Pel en A. IVijkerte Egmond binnen de heeren R. Kraakman en IVouter Roskam en te Bergen de heeren J. Helder en K. Swaan. Staten-Genejiaal. De 1° Kamer is den 31 Juli weder bijeengekomen. Den^B Aug. zijn o.a. aangenomen de ontei geningswet voor den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest en de concessie der exploitatie van den spoorweg in Noord- Holland en den 4 de onteigeningswet voor den spoorweg door het eiland van Dordrecht en het handelstraetaat met Frankrijk. De Kamer is daarna weder uiteengegaan. Belastingen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 28, met 14 tegen 11 st., besloten geeue pogingen aan- tewenden tot verzekering van het genot der uitzondering', wat betreft de afschaffing der plaatselijke aeoijnsen. Zeevaart. Den 12 Juli zijn nabij Brielle proeven geno men met een veddingstoesteluitgevonden door 11. A^Sluik, rustend zeevaarder te Harlingeq., bestaande in een vlieger, welke van het in nood verkeerend vaartuig wordt opgelaten en een drijver naar het strand voertwaaraan een touw gehecht is, om in gemeenschap met den wal te komen. Zulks gelukte zeer goed zelfs bij sterke eb en met een boot bemand met 2 personen. Nieuwe Ondernemingen. Bij Kon. besluit van 23 Juli is aan de heeren Jr, I. R. en Jr. Mr. J. IV. H Rutgers v. Rozenburg concessie verleend tot droogmaking van de Oost- einderpoel groot ongeveer 600 bundersonder Aalsmeer en Nieuwer-amstel. Veeteelt. In Rijnland heerscht de varkensziekte zoo lievig dat geene boerderij er van verschoond blijft. Feesten. Van de 1950 oude-strijdersdie aan liet feest te Leyden hebben deelgenomen waren 873 uit Z. Holland, 380 uit N. Holland 215 uit Gelderland 147 uit Utrecht w "R—yy priesiancR 53 uit Overijsel, 50 uit Zeeland, 18 uit Limburg, 11 uit Drenthe en 10 uit Groningen. Prins Hendrik heeft den 30, op het Sneekermeer den wed strijd bijgewoond van de zeilvereeniging Oostergowaarvan hij beschermheer is, en de prijzen aan de overwinnaars uit gereikt. Z. K. H. logeerde den vorigen en den volgenden nacht bij den commissaris des konings te Leeuwarden en bezichtigde eenige merkwaardigheden dier stad. Den 31 keerde hij over Harlingen naar Soestdijk terug. Den 2 Aug. was Rotterdam in feestgewaadter gelegen heid van den gouden bruiloft des burgemeesters, den heer J. F. Hoffman. Uit bijdragen van hoogstens 10, boden de ingezetenen het echtpaar een middenstuk eu 2 zijstukken aanprachtig van zilver vervaardigd in de fabriek van v. Kempen te Voorschoten, 's Avonds werd op het buiten verblijf der feestvierenden door 200 zangers eene cantate uitgevoerd van H. Maroniergecomponeerd door A. IV. A. Heyblom. Aanbestedingen. Het leggen der fundamenten voor de opteriehten meel- en broodfabriek te Arnhem is gegund aan de heeren SwaanLensink en Orthvoor 9200. Rampen. Het te Maastricht, in aanbouw zijnde station, voor den staatsspoorweg naar Venlois bij een der jongste stormen genoegzaam geheel vernield. Te Schiedam is den 31 Juli de branderij van den heer Oosteweeghel afgebrand. Misdrijven. Terwijl' eenige lieden bij Werkendam aan het koolzaad dorschen w.arenkwamen 3 andere uit den omtrek hunne hulp aanbieden. Hierover ontstond twist en, door sterkeu drank verhitgaf een der dorschenden een der vreemdenmet den vlegeleen slag op het hoofdzoodat deze kort daarop overleed. De misdadiger is in hechtenis genomen. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse4e week. No. 11341 10000. No. 301, 1317, 2156, 3671, 3887, 4023, 4091, 4418, 5185, 8937,10214, 10459, 13284, 13728, 14178, 14695, 15054, 17476 en 17611 1000. No. 2064 f 1000 en f 30000 premie. Niettegenstaande het min gunstige weêr, mocht toch de opkomst der kunstminnaars op het den 2 Augustus 11. door den heer Fzermanorganist van Zierikzee, alhier gegeven orgelconcert, vrij wel genoemd worden. De stoutheid en de smaak waarmede genoemde heer de volgens programma geannonceerde stukken uitvoerdegetuigden van zijne be kwaamheid en vaardigheid op het schoone orgelterwijl de bijzonder in de andante's en adagio's voorkomende en opge merkte verbindingen, zijne juiste opvattingvan en muzikaal gevoel voor het door hem voorgedragenein groote mate te kennen gaven. Het duët van Mendelsohn, door den jon genheer IV. Fzerman op het aan diens vader toebehoorende harmonium met veel juistheid uitgevoerdklonk streelend in het, t.rotsehe kerkgebouwdoor welks prachtigeruime gewelven de door Arion met, kracht en schoonheid voorge dragene mannenkooren welluidend weergalmden hetgeen op vele toehoorders een aangeuamen en verheven indruk achterlieten bij hen ééo we.nsch deed ontstaan namelijk dat er meermalen deftige mhsicale uitvoeringenbijv. ook tot algemeen liefdadig doelin het daartoe zoo bij uitstek geschikte groote kerkgebouw mogen plaats hebben. L. Voorleden Woensdagden 1 Augustushad de jaarhjksche promotie der leerlingen van het gymnasium en de openbare jongensschool in de Luthersehe kerk plaats, daartoe welwillend afgestaan. De leerling D. Crok verliet de school met het uitspreken eener door hem in het Fransch opgestelde proef- rede waarin de waarheid der spreuk van de Montesquieu II n'y a point d'etatqui menace si fort les autres d'une conquête que celui qui est dans les horreurs de la guerre civile door de overheerscliiug der Franschen tot, in 1813 bewezen werd. Na de mededeeling der bevorderingen werden door den rector, van wege H.H. curatorende volgende leerlingen met lof vermeld. Van het gymnasium: P. J. ter Plegt, M. J. OortP. C. W. DruijvesteijnJ. G. van der Sluijs en P. Maclaine Pont. Van de openbare jongensschool: J. Nuhout van der Veen, P. A. Walraven C. CrokJ. de LangeH. M. van dei- Drift, J. W. Koster, R. Bossert, A. j. Walraven A. W. K. Kampsteeg, A. Beek. C. J. Margadant, C. Duin, P. GlijnisJ. KosP. C. van der Driften J. A. H. Reiziger. Na den afloop daarvan werden de toehoorders voor hunne belangstellende tegenwoordigheid bedankt door den leferling F. C. W. Druijvesteijn die daartoe door H.H. curatoren was aangewezen om rede hij van allen die in de termen vielen om daartoe gekozen te worden op de schoollijsten van het gymnasium het gunstigste stond aangeteekend. «SE .73 ïi ,S<:iTESï/%A». Zitting van den 27 Jul ij 1865, No. 13. Voorzitter de heer Wethouder de Sonnaville. Tegenwoordig 11 leden.' Afwezig de heeren A. Maclaine Pont Mr. P. A. de LangeMr. J. E. Nuhout van der Veen en J. C. Koorn. De vergadering geopend zijndewordt 1. De resumtie der notulen van de vergadering van den 13 Julij 1.1., op voorstel van den Voorzitter, tot de volgende vergadering verdaagd. Vervolgens zijn gelezen de navolgende ingekomen stukken Van H.H. Gedep. Stalen: 2. Magtiging tot verevening eener uitgave van f 100, op den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1865. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Missive, houdende bemerkingen op het besluit van den raad tot regeling der jaarwedde van den gemeenteontvanger, met inbegrip van eene toelage voor bureaukosten benevens de daartoe strekkende inlichtingen van Burg. en Weth. Bij eene dadelijke behandeling, waartoe op voorstel van den Voorzitter wordt overgegaan is beslotenom zich met de zienswijze van H.H. Gedep. Staten te vereenigenen om onder mededeeling daarvan, de bestendiging van de jaar wedde op 150th—voor zooveel noodig te verzoeken terwijl de bepaling der toelage voor bureaukosten, bij een speciaal besluit is geregeld. 4. Uitnoodiging tot voorloopige regeling van het plaatselijk belastingstelselin verband met'de afschaffing der aeoijnsen en in overeenstemming met de wijzigingen van de gemeentewet. Aan Burg. en Weth., om daaropTe dienen van berigt en het doen van bepaalde voorstellen. 5. Berigt van de ontvangst van het reglement voor het Burger weeshuis. Voor kennisgeving aangenomen. fi. Mededeeling van het besluit der Provinciale Statentot intrekking der subsidien uit de provinciale kas, ten behoeve der plaatselijke geneeskundige scholen. Verzonden aan Burg. eu Weth., om te dienen van berigt en raad. 7. Missive van het stembureau tot verkiezing van leden; voor den gemeenteraadten geleide van het proces verbaal der verkiezing en de stembilletten. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport van de commissie van financiënop de teekening en raming van kosten voor den aanbouw der burgerschool voor uitgebreid lager onderwijs. Van Burg. en Weth.: 9. Voorstel tot regeling der kosten van de werken aan het havenhoofd bij den Aecijnstoren en de wallen langs de Bierkademet het rapportdoor de commissie van financiën daarop uitgebragt, De beide Nos. 8 en 9 zijn ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 10. Missiveten geleide der gemeenterekening over 1864, met de daartoe behoorende bescheiden en de verantwoording van Burg. en Weth. lot het voorloopig onderzoek daarvan is eene commissie benoemdzamengesteld uit de heeren J. C. KoornP. Bruinvis de Lange, P. A. van der Drift, J. C. Vonk en J. Helling. 11. Voorstel betreffende de ambtenaren bij de plaatselijke belastingen, na de invoering der nieuwe belasting-verordenin gen en de afschaffing der aeoijnsen, met het daartoe betrek kelijke rapport van de commissie van financiën. 12. Rapport op het verzoek van H.H. diakenen der Her vormde gemeente, om kosteloos genot van geneesmiddelen, ten behoeve hunner kerkelijke gealimenteerdenzonder daar door als gesubsidieerde instelling van weldadigheidin den term van rekenpiigtigheid aan de burgerlijke gemeente te worden gebragt. No. 11 en 12 zijn ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 13. Mededeeling en adviesop een verzoek van den tim merman A. Venletom op den openbaren weg, aan de Hoo- gestraat, werkzaamheden te mogen verrigten. Op de conclusie van het rapport is, uithoofde van de ongeschiktheid der plaatshet verzoek gewezen van de hand. 14. Idem ten aanzien van een door het bestuur van den polder het IVoud, aan II.H. Gedep. Staten gerigt verzoek om de Plempsluis, zijnde eene uitwatering van dien polder, te mogen sluiten. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 15. De Voorzitter berigt de inkomst en voorloopige ver zending aan de commissie van financien van de rekening van het R. Cath. armbestuur over den jareI864ende begrooting van hetzelfde bestuur voor de dienst van 1866. Voor kennisgeving aangenomen. 16. Missive van de besturende commissie der ontzetveree- tigiog mededeeleudedat het haar is gelukt de schilderij vau wijlen J. IV. A. Hilverdinckvoorstellende eene episode uit het beleg van Alkmaar, aantekoopenen zij alsnu den gemeenteraad verzoekt, deze, al3 een geschenk van Vorst en Yolk, voor de stad Alkmaar aantenemen en haar eene waar dige en passende plaats op het raadhuis te verleenen. Is tot de aanneming van het stuk voor de gemeente en tot dankbetuiging aan de commissie besloten, en de wijze van plaatsing aan Burg. en Weth. opgedragen. 17Adres van M. Ruigewaard en anderendie de her stelling van den afgebroken brug aan de Paardenmarkt ver^ zoeken. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. om berigt en raad. Zijn de deliberatien geopend 18. Over het nader voorstel van Burg. en Weth., om, met intrekking van des raads vroeger besluit tot het doen eenet geldleening a f 36000,—, tegen 4£ pCt. rentebij de on mogelijkheid om daarin te slagenalsnu te besluiten om tot eene negotiatie van diezelfde somtegen 5 °/o rente en 1 °lo premieovertegaan of tot den verkoop (van eene aan deze som evenredige waarde), der inschrijvingen die de ge meente op de Grootboeken der Nationale Schuld heeft onder bepalingdat jaarlijks eene som van f 2500.op de begrooting der gemeente zal worden uitgetrokkenom daardoor een nominaal bedrag van f 4000,2J pCt. in schrijving, tot herstel van het te verkoopen kapitaal, uil- betrekken. Na breede deliberatien is tot het laatstgenoemde voorstel, behoudens de goedkeuring van H.H. Gedep. Staten besloten. 19. Het voorstel van de plaatselijke schoolcommissieom aan den stads teekenmeester uittebetalen eene som van 135, op de begrooting uitgetrokkenvoor aankoop van teeken voorbeelden over welke som niet is beschiktdoeh waar tegen door den teekenmeester eene reeks van teekeuvoor- beeldenten dienste van het onderwijszijn vervaardigd. Overeenkomstig het voorstel besloten. 20. Is ten gevolge van een mondeling voorstel van het da gelijks bestuur, aan hetzelve magtiging verleend, om aan het R. C. kerkbestuur vau den H. Dominicushet behoud van de werkloods over de Laat, uiterlijk tot 1 November aan staande toetestaan. 21. De vergadering is opgeheven. SSimSJElïEWKE 9TAMI9. ONDERTROUWD. 4 Aug. Jacobus Johannes Verhoeve en Johanna Elisabeth van der LaanDeide alhier, iaatstgen. onl. te Helder. Adriaan Luiks en Catharina Wilhelmina Bruin. Roelof Frankte Ooststellingwerfen Feitje Elte te Alkmaar, onlangs te Amsterdam. GETROUWD. 30 Julij. Willem Meijer, te Alkmaar, en Grietje Robertte Monnickendam. Arts Vroom, wedr. van Elizabeth Jongkeesen Cornelia Wilhelmina van Rantwijk, Gerardus Hendricus LangereeWedr. van Jannetje Breeken Catharina Adriana Jacoba Hofman. GEBOREN. 28 Julij. Anna Catharina, D. van Johannes Ferdinant Wijn- kamp en Sijtje Rijss. 29 e Maria HendrikaD. van Johannes Peeperkorn en Johanna Jaooba Francisca Vlek. ElisabethD. van Aaldrtk Arend Blank en Grietje Slinger. 31 Hendrik, l. van Hendrik Henning en Anna Petro- nella van de Pol. Agatha MariaD. van Dirk Koeman en Maria Johanna Bouarius. 2Aug.<7/wt, Z. van Hendrik Smit en Martijntje Klinken berg. Jannetje Geertruida, D. van Jan Jacobus van Duijn en Jansje Verhoeve, wonende te Zalt Bommel. Wilhelmus FranciskusZ. van Frans Luijt en Wilhelmina Franoisea Leonarda Peeters. Bernardus FranciscusZ. van Franciseus Antonius Gottmer en Wilhelmina Catharina Schroder. OVERLEDEN. 28 Julij. Catharina Gerarda JacobaD. van Jacob Helling en Catharina Gerarda de Vries, ruim 6 m. 29 Neeltje, D. van wijlen Pieter de Boorder en van Maartje Bakker, 12 jGerardus Antonius Franciskus Jodnnes, Z. van Diderikus Dorbeck en Maria Johanna Feije, 7 d. 30 Elisabeth Muilboom, echtgen. van Cornelis deVries, 30 j. 1 Aug. Pietertje de Boer, eohtgen. van Dirk Booij63 j.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2