e x €i i Sj a x as ©Slckelijkscïtc ficrichtcu. belciï:, £>tftb0 UIictiws. tie trotselic Spaanschedn ijverige Roomsche is er toe ge bracht geworden om op het oogmMik zelf' dat Rome ver klaart zich niet met Italië te kunnen verslaan, den geëx- commnniceerden roover van Pauselijke goederen den door de geheele legitimistiselis wereld gelmteu en verfoeiden Victor Emmanuelden gunsteling van Napoleon III, den vertrou weling van Cavour, den medeplichtige van Garibaldi, te er kennen als Koning van ItaliëHoe is het mogelijk vragen wijin een zoo door en door Katholiek land als Spanje? De gewone uitvlucht in dergelijke gevallen, dat een kleine, maar werkzame en vermetele minderheid haren wil aan de grootemaar vadzige en onverschillige meerder heid opdringtgaat hier immers niet op. Als het waar is dat de Koningin zeer tegen haren wil tot de erkenning van Italië is overgegaan en de groote meerderheid der Spaansche natie even sterk tegen dezen maatregel is ingenomen, waarom moest de Koningin er dan toch toe besluiten? Waarom liet zijden aartsbisschop van Burgos zijn ontslag nemen als gouverneur van den kroonprinsvader Claret en zuster Patrocinio ver trekken Hebben deze personen haar dan zoo slecht inge licht omtrent de ware gezindheid des volks Dat. is im mers onaannemelijk? Maar even onaannemelijk is het daar om ookdat het Spaansche volk zoo vijandig gezind zou zjjn jegens Italië. Behalve de onvermijdelijke protesten der bisschoppen en, naar het schijnt, een enkele onbeduidende oproerige beweging in een afgelegen deel des landsheeft de erkenning van Italië bij dit driftige en lichtontvlambare volk de gemoederen volstrekt niet in beweging gebracht. Wij moeten daarom wel aannemen, dat de Spaansche Katho lieken wier oprechtheid boven verdenking isgeenszins in die erkenning een zoo vijandigen stap tegen den oppersten Kerkvoogd zien als sommigen blijven beweerendat zij onderscheid maken tusschen Pius IX wereldlijk vorst van een deel van Italië en Pius IX Hoofd der gehsele Katholieke kerkdat zij eindelijk het nauwe verband niet zien dat er, alweer volgens sommigentusschen het wereldlijk gezag en de vrijheid der kerk zou bestaan. De spanning tusschen Oostenrijk en Pruisen blijft nog voortduren, doch komt ons maar in 't geheel niet gevaarlijk voor. 't ls mogelijk dat wij ons bedriegen, maar vooreerst gelooven wij dat Pruisen wanneer het van Oostenrijk nog geen toestemming tot de aanvankelijke verwezenlijking zijner plannen met Sleeswijk-IIolstein kan verkrijgen den tegen- woordigen toestand zal willen bestendigen. Ben samenkomst tusschen de beide vorsten heeft nog niet plaats gehad zoo iets zou echter, naar meu wil, wellicht toevallig te Mun- chen kunnen gebeuren. De stad Antwerpen heeft de opengevallen militaire gronden aan eene fransche compagnie verkocht voor 15 millioen en zal aan eene andere compagnie, voor daarop uittevoeren werken, 20 millioen betalen. De heer v. Rijswijck verkondigt, zoowel in zijn dagblad als in den gemeenteraad dat de stad zich laat foppen en het kind van de rekening zal worden. De Koning en Koningin van Wurtemburg, de groother tog van Saksen-Weimar en vele andere aanzienlijke personen bevinden zich thans in de badplaats Ostende. Abd-el-Kader heeft van den 1 tot dan 6 te Londen ver toefd waar hij zijnen intrek in het Brnnswijk-hötel genomen had. Den 2, toen reeds 1200 mijlen dat is der lengte, van den transatlantisehen telegraafkabel waren nedergelaten is de gemeenschap tusschen de Great Eastern en Valentia ver stoord geraakt en sedert niet weder hersteld. Iutusschen hebben de aandeelhouders den 9 besloten om het bedrijfs kapitaal te vergrootentot het volle bedrag der concessie namelijk 2 millioen Tot dus ver was slechts voor 1.200000 aan aandeelen uitgegeven. In sommige streken des landsvooral om de hoofdstad heerscht eene groote sterfte onder het rundvee. De beamb ten in de zeehavens zijn gelast nauwkeurig toetezien op den invoer van ziek veeen de veehouders en handelaars zijn op straffe eener boete van 20, verplicht aan de overheid dadelijk kennis te geven van het ontstaan van besmettelijke veeziekte. De gouverneur-generaal van Britseh-Indie heeft, wegens dé deswegens door de regeering van het moederland betoonde afkeuring, de uitvoerrechten op vele artikelen en de verhoo ging van het recht van uitvoer van rijst weder ingetrokken. Prins Napoleon is, na Ierland bezocht te hebben, te Lon den aangekomen en aan het Clarendon-hötel afgestapt. FK4KKKMK. De minister van binn. zaken beeft eene circulaire uitge vaardigd betreffende de afgeloopen verkiezingen der ge meentebesturen. Hij prijst de kalmte waarmede die geschied zijn en verklaartdat in bet oog van het gouvernement geene overwinningen behaald en nederlagen geleden zijn aangezien meest overal liet middel van transactie en con cessie bij het opmaken der candidaten-lijsten is toegepast. Clerikale bladen erkennen dat de voorstanders van het catholicismus bijna overal het onderspit hebben gedolven. In 8 departementale, 23 arrondissements en 216 kanton nale hoofdsteden zijn de maires niet als raadsleden herkozen. De oud-minister Tlwmenel is tot groot-referendaris van den Senaat benoemd. De commissie van onderzoek voor de gevangenis voor jeugdige veroordeelden //la Roquett.e" heeft zich tegen het daar gevolgde stelsel en voor dal van landbouw-koloniën als Mettray, verklaard. Het hoog gerechtshof te Parijs heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen de familie de Montmorency en den graaf de Talleyrand Périgord; het heeft de uitspraak der eerste rechtbank, wat betreft de bevoegdheid des Keizers om naar welgevallen eeretitels te verleenenbevestigdmaar zich onbevoegd verklaard ten aanzien van het eigendomsrecht van het geslachtswapen. S T A 3/ S gï De regeering heeft geneesheeren opgeroepen om de bevol king van Ancona te hulp te komen. Het getal choleralij- ders is aldaar op een dag tot 207, dat, der sterfgevallen tot 102 geklommen. REKKELIJKE bl VAT. De regeering zal eene leening van 500000 kroonen onder nemen tot dekking van bet. te kort der begrooting van 1866-67. De Paus weigert de uil levering van misdadigers tehuis behoorende in de door Italië geannexeerde landschappen, in weerwil dat de aanvraag daartoe door Frankrijk ondersteund wordt. De regeering heeft besloten om bet leger te versterken door aanwerving in bet buitenland. OlDSTEXItlJK. Het vijfde eeuwfeest der academie te Wernen is gevierd .onder belangstelling van de bevolking en met zeer geringe teeineming der studenten die liet. op den stichtingsdag en oo dien der pauselijke bekrachtiging hadden willen vie ren. De plechtigheden bestonden in eene godsdienstoefening in de Stefanuskcrk ontvangst der genoodigden op den Kei zerlijken Hofburg, oratie van den reetor-magnificus Hyrll in de balzaal daarvan, een concert in die zaal, uitreiking van diploma's aan eershalve benoemde doctoren en een groot gastmaal. Vertegenwoordigd warenbehalve 7 oostenrljk- sche16 duitsche, 3 zwitsersehe en 1 russische universiteit (die van Moskou), doch die van Pesth had geene afgevaar digden gezonden. Bij het concert was niet één lid der Keiz. familieen zoowel daarbij als bij het feestmaal niet een der ministers aanwezigbij het laatste was van de vo rige ministers alleen de heer v, Schmerling tegenwoordig, die een dronk instelde op de duitsche eenheid; tweemaalzeide hijwas de vestiging daarvan beproefd eerst door het Par lement te Frankfortlater door den Keizer, maar de derde maal zou het gelukken en daarom riep hij zijne feestgenoo- ten toe //tot weerzienste Frankfort 1" Toen hierop van het orchest het duitsche volkslied verlangd werdspeelde dit de Rakoczy-marschhet bestond uit boogarenzijnde de muziek van het regiment Koning van Pruisenen verstond zich niet op de duitsche eenheids-melodie. De voorgedragen benoeming van de pruisische Afgevaar digden Waldeck, Gneist en Virchow tot doctoren honoris causa was door den Keizer niet toegestaan. Graaf Bloome beeft in last bekomen zich te Gastein te houden aan Oostenrijk's concessiën van 15 Juli endesouve- reiuiteitsrechten van den toekomstigen hertog var. Sleeswijk- Holstein te handhaven. Oostenrijk vordert geene schade loosstelling voor Lauënburg,, indien dit het eigendom van Pruisen wordt, maar volhardt Pruisen bij zijne voorstellen van 22 Februaridan moet Bloome de onderhandelingen als afgebroken beschouwen. I» B& SJ S S E X. De heer Kruseverantwoordelijk redaoteur der Kölnische Zeitung en de heer Ctassen Kappelmar.n zijn den 3 beide voor den rechter van instructie geroepen. De eerste wordt beschuldigd van het geven van openbaarheid aan de uitnoo- digingsbrief van het feest-comitéde tweede van 1". het aanleggen eener bijeenkomst in de open lucht, zonder tijdige kennisgeving daarvan aan de policie, 2". bet, onder den naam van feestcommissievormen eener staatkundige veree- niging en het in briefwisseling treden met andere dergelijke vereenigingenen 3°. liet. bekleeden van het voorzitterschap in dezelve, zonder overlegging der statuten en naamlijst van de leden aan de policie. Uit Elberfeid en omstreken is den heer Cappelmann een zilveren lierinnerings-bokaal aangeboden bekostigd uit, kleine bijdragen van zeer vele personen. Naar men verzekert luidt de conclusie van het verslag van de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon als volgt,de erfprins v. Augustenburg kan in het geheel geene souvereiniteits-reebten op de Elbe-hertogdommen doen gelden aan den groothertog van Oldenburg kan alleen een eventuëel recht op een deel der gottorpsche erfport.ie van Koning Christiaan worden toegekendbet volle souvereiniteits-reeht is bij den vrede van Weenen op Oostenrijk en Pruisen overgegaan. SPAXJE. Dc italiaansche gezant, markies de Tagliacarneis te Ma drid aangekomen en op last der Koningin, die waarschijnlijk met voordacht de stad verlateti haddoor den president- minister ontvangen. De regeering beeft besloten geen gevolg te geven aan de door den Staatsraad tegen sómmige prelaten ingestelde ver volging. De heer Ulloavroeger minister van marineis benoemd tot gezant bij den Koning van Italië. Te gelijker tijd heeft den graaf de San Martino eene aanschrijving ontvangen dat het kabinet hem niet langer beschouwt als gezaut, van Ko ning Franciscus II te Madrid. De president-minister O'Donnelldie indertijd de expeditie naar S. Domingo heeft aangeraden schijnt niet gezind om de ontruiming door te zetten ten minste de genl. Bandara heeftop grond van een verschil tussohen hem en de in- landsche hoofden aangekondigd, dat Spanje, afstand doende, zieh alle rechten tot weder-inlijving heeft voorbehouden en die zal doen gelden als het noodig isdat de oorlog nog voortduurt, en de blokkade gehandhaafd blijft. Tevens doet hij de stad Samana versterken als een toevluchtsoord voor alle aanhangers van het spaansche gezag. V IT SS K SJ E. In de dorpen langs den Bosphorus neemt de cholera toe: men rekent gemiddeld 180 dooden daags. VEIiEEXIKDK STATEX. Bij de onlangs in Virginia gehouden verkiezing van leden voor het Wetg. Lichaam van dien Staatzijn meerendeels voorstanders der separatisten gekozen. Men schrijft dit ten deele toe aan ontevredenheid over de vele uitzonderingen van het amnestie-decreetten deele aan de manschappen van het voormalige leger van Leedie in grooten getale aan de verkiezing hebben deelgenomen. De President heeft de in vrijheid-stelling van alle krijgs gevangenen, de generaals daaronder begrepen, bevolen, mits zij den eed van trouw aan de Unie afleggen. Het vraagstuk van bet stemrecht der negers houdt alle hoofden bezig. De voormalige minister van financiën Chase ijvert zeer voor het verleenen er vanmaar de President en de meeste leden van zijn kabinet zijn van een ander gevoelen. Vele nadenkende lieden zouden nog liever eene beperking van het stemrecht zien omdat de landverhuizers te spoedig invloed op de openbare aangelegenheden bekomen. De talrijkheid der ieren inzonderheid Ie Nieuw-York, be vordert vooral eene slechte samenstelling der gemeente besturen en rechtbanken. Aan den heer Jeff. Davisdie tot nu toe aan eene gestrenge opsluiting onderworpen was, waardoor zijne gezondheid veel leedis verlof gegeven om op de wallen en in het binnenste van het fort Munroe te wandelen. itlI1>»EL-%lMEKIKA De President van Ecuador heeft den 25 Juni het te Guayaquil liggende engelsche stoomschip Taleabehoorende tot eene private stoomboot-maatschappijin bezit genomen en daar mede gedurende 3 dagen de opstandelingen duchtig gekastijd, eeuige door hen genomen vaartuigen hernomen of in den grond geboord en een aantal gevangenen gemaaktdie op zijnen last zijn doodgeschoten. Daarna heeft hij het stoom schip weder ter beschikking van den kapitein gesteld met betaling van 20,000 voor liet gemaakte gebruik. BIEÜCÏEO. De kolonel Chinchant heeft den 23 Juni Urucapan her nomen. llet guerilla-opperhoofd Peublita is, bij eene ont moeting met de fransche ruiterijmet een aantal volgelingen gesneuveld. Ortega is zuidwaarts gedreven en Negrete is op zijnen terugtocht noordwaarts door de helft zijner soldaten verlaten. BIXXEXL.AXB. Staten-Generaal. Bij de 2» Kamer is een ontwerp in^ gediend tot verhooging van het hoofdstuk oorlog met f 40000, voor de kosten der te Leiden gehouden feestviering en van de uitgereikte eereteekens. Nieuwe Ondernemingen. Te Amsterdam i$ opgericht eene naamlooze vennootschap: de Surinaamsche Immigratie Maatschappij, ten doel hebbende het huren en overvoeren naar Suriname van immigranten voor rekenin» en op be stelling van derden. a Kerkelijke Zaken. De aartsbisschop van Utrecht heeft de 3 bisschoppen, de 3 bisschoppelijke coadjutoren de ka pittels der hoofdkerken elk vertegenwoordigd door 2 kanun nikken de abtende reguliere oversten en de presidenten der seminariën opgeroepen tot een provinciaal Concilie, den 24 September in de S. Janskerk te 's Hertogenbosch te openen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen telt thans 304 departementen13285 contribuerende en 628 honoraire leden. In de gehouden algemeene vergadering is het bestuur ge machtigd tot het doen vervaardigen van een geschrifttot bevordering van het schoolbezoek en tot bestrijding van het schoolverzuim en om f 12000 te besteden voor toelagen aan de departementen in het belang van het onderwijst Met eene kleine meerderheid is besloten om het bestuur te ver zoeken een adres aan de liooge regeering intezendenin het belang van de afschaffing der Staats-loterij. Feesten. De wedstrijd van de Kon. Ned. Yacht-club, den 5 op de Maas voor Rotterdam gehoudenis bijgewoond door prins Hendrik, prins George van Saksen en den hertog van Waldeck. Aan de harddraverij bij J. E. Moolenijser in den Beemster, op den 5hebben 11 paarden deelgenomen de prijseen zilveren olie- en azijnstel, is behaald door de Deugd', van C. Ursem en de premie, een kristallen met zilver gemonteerd tafelgarnituur, door de Hoop, van 1'. Smits. Den 5 is de staatsspoorweg van Zntphen naar Deventer geopend in laatstgenoemde stad hadden de volgende festi viteiten plaats: dejeuner op het stadshuis muziekuitvoeringen door de corpsen der schutterij en der veldartillerie uit Utrecht, volksvermaken op de Worp, vuurwerk door Hendrikx van Antwerpen en illuminatie van het station. Den 8 werd ook de spoorweg tusschen Nijmegen en Kleef geopend. Na den terugkeer der feestgenooten te Nymegen, die door de leden der vereeniging van den werkenden stand met muziek en fakkellicht geleid werdenvereenigden zij zich in de soeieteit Concordiawaar zich de liedertafel en de muziek der infanterie deed hcoreneven als die der schutterij op de marktwelke door de gezamenlijke bewoners geïllumineerd was. Aanbestedingen. Den 5, te Utrecht, liet bouwen van een physiologisch laboratoriumaan Scholbroek, voor ƒ25700. Den 7, te 's Hage, het leggen der fundamenten voor het gedenkteeken van 1813, aau K. Monshauer, voor f 6985 te Arnhem het bouwen van een bestedelingen-huis, minste inschrijver J. v. I-lees, voor f 69389. Den 8 te Egmond binnenhet bouwen eener pastorie voor de r. e. gemeente te Rinnegom aan J. J. Tesselaarte Alkmaar, voor f 13390. Den 9, te Meppel, het bouwen eener r. e. kerk en pastorie, aan G. Valk te Heerenveeq, voor f 20491. Den 10, te 's Hagehet bonwen eener bergplaats van goederen en van eene woning voor den stationschef te Gro ningen minste insohr. J. Koog te Amsterdam voor ƒ52460, en het, bouwen van een stationsgebouw enz. te Yenlo, aan Jockin en v. Wellekvoor f 145000. Te Oldenzaal het bouwen eener stoomweverij aan C. Hee- rink voor 29765. Geschenken. De Keizer van Rusland heeft, ingevolge een ten vorigen jare door den overleden troonopvolger ge dane belofte, aan de Kon. bibliotheek te 's Hage een exem plaar van het. even belangrijke als prachtige werk van den hoogleeraar Tisschendorf den Codex Sinaïticus, vereerd. Rampen. Hagelslag en onweder hebben op 3 dezer den tabaksoogst te Westervoort en Huissen grootendeels ver nield. Een 18jarige dienstbode in de Christ, normaalschool voor onderwijzeressen te Hemmenop den zolder werkzaam zijndewerd door den bliksem gedood. Den 7 trof een landbouwer te Erp en een voor zijn voertuig gespannen os hetzelfde lot. Misdrijven. In den yroegen morgen van den 4 is te Goudakermis zijndeeen man zieltoogend op straat ge vonden, die spoedig is overleden. Hij had eene messteek in den rug bekomen. De dader is in hechtenis genomen en heeft, zijne misdaad reeds bekend. Zelfmoord. Op een feest aan de werklieden eener fabriek bij Utrecht, gegevenwedde een hunner dat hij 2 kannen jenever zou opdrinken hij volbracht deze dwaasheidmaar gaf weldra den geest. Overleden den 19 Aprilte Batanta, Dr. H. A. Bern stein, belast met natuurkundige onderzoekingen op Nieuw- Guinea en Halmaliiera, geboren te Breslau in 1828. Staats-Loterij. Laatst getrokken prijs No. 4885 70 en f 3000 premie. Bij het personeel der opzichters bij de werken van den N. Hollandschen Staatsspoorweg hebben de volgende bevor deringen plaats gehad Jde Vries Jr. alhier, van de 2e tot le klasse, J. N. Breebaartthans te Assendelft, en F. H. v. Etteger, thans te Helder, van de 4e tot de 3", en G. A. Escher (civiel ingenieur), mede te Helder, van de 5e tot de 4e klasse. Het min of meer buiige weer op Dingsdag, 8 Augustus 1.1., 's middags ten uren, was niet bijzonder uitlokkend om, op het Doelenveld, in de open lucht, aan een concert deeltenemen, het geen natuurlijk eene niet bijzonder talrijke opkomst van in gezetenen op de toen door het muziekcorps van het 7" re giment infanterie gegevene matinee musicale moest ten ge volge hebben. De uitvoering evenwel van genoemd corps mocht waarlijk inéén woord schoon genoemd worden en deed bij velen der toehoorders de snaren van hun muzi kaal gevoel nog eens op eene aangename wijze trillen. Den heere S. C. Coster, door wiens bemiddeling de aanwezigen het genoegen smaakten genoemd corps te hoorenzij dank voor zijne belanglooze bemoeiingenwelkenaar men verneemt, als uitvloeisel hebben achtergelatendat de liedertafel Arionalhier, eens spoedig hare beurs heeft na gekeken, en, bij den gewis niet ongunstigen uitslag, met genoemd corps een engagement heeft aangegaanom het zelve morgenMaandag14 Augustus, in het zomerlocaal van den heer F. Vester, te doen hooren op hare soirée mu sicale welke dan zonder twijfeleven als zoo vele anderen, waarop zoo in ruime mate bleek van Arion's onvermoeide krachtdadige en niet weinig kostbare pogingen tot opwek king van den muziekalen geest in Alkmaar, weder voor hare kunstlievende leden en derzelver dames een genotvollen avond zal zijtf. Ingezonden KEWE E X TERA AI» Zitting van den 9 Augustus 1865, No. 14. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Mr. P. A. de Lange, J. C. Vonk en T. L. Koorn. De vergadering geopend zijndeworden 1. De notulen der vergaderingen van den 13 en 27 Julij gelezen en goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2