ALKMAARSCHE COURANT V. 34. Zevenenzestigste Jaargang. Ml Zondag 20 Augustus ©fficiccl Ocbceltc politick <£>»crsic(tt. S&Hcliclijkschc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, .franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers ÜERM'. COS TElt ZOON. De Advertentiën kosten van 1S regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Dingsdag, den 22 Augustus 1865. des namid dags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad SPANJAARDT. Ter gemeente secretarie is tegen betaling der leges, zijn de ,10, verkrijgbaar Het Reglement voor het Burgerweeshuis alhier (gemeenteblad n°. 23). De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat vau Maandag 21 tot Zatur dag 26 Augustus e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 2 urein haar gewoon lokaal op het Stadhuister lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- ud- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Junij 1865. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittauje en Ierland, gedurende de maand December 1864 en Januarij 1865. 3. Tabellarisch overzigt van den handel van Bremen in 1864. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorn. 16 Aug. 1865. J- P- KRAAKMAN Secret. Wanneer dit overzicht gelezen wordt, zal de telegraaf waarschijnlijk reeds meer omtrent den uitslag der onderhan delingen tusschen Oostenrijk en Pruisen aan het licit ge bracht hebben dan den schrijver bekend was. Dit is echter nu reeds zeker, dat de oplossing der laatste verwikkelingen tusschen de beide groote Duitsche mogendheden geen oplos sing is van de Sleeswijk-Holsteinsche kwestieen dat het eenige vergelijk dat men heeft kunnen treffen niet anders is dan een uitstel dier oplossing. De tegenwoordige toestand scheen onhoudbaardaarin moest verandering komen eindelijk moest, het groote vraag stuk worden beslist. Niemand echter mocht onderstellen, dat Pruisen uit onbaatzuchtige liefdevoor het groote Duitsche vaderland met Oostenrijk tot de verovering van Slecswijk was overgegaan. Daaromtrent had het. zich bij herhaling duidelijk genoeg uitgelaten. Het Pruisische bloed zou vooi- Pruisen niet te vergeefs hebben gevloeid. Dat Kiel een Pruisische oorlogshaven, en Rendsburg een boudsvestiug met Pruisische bezetting zou worden stond reeds lang vast langzamerhand was men aan dit denkbeeld gewoon geraak,, en f zooals het in dergelijke gevallen meestal gaat, eindelijk had men er zich mee verzoend. Dat er een kanaal gegraven zou worden tot verbinding van de Noordzee met de Oostzee, werd evenzeer door iedereen wenschelijk geachten tevens begreep men dat Pruisen, als bezitter der haven van Kiel, op°dit kanaal zekere rechten moest kunnen uitoefenen die niet veel zouden verschillen van die van eenig en opper machtig heer en meester. Pruisen begeerde nog meerhet wenschte meester te zijn van de telegraal- en postdienst m de Hertogdommen, het wenschte de bevoegdheid te bezitten om zich van de bevolking te bedienen tot bemanning zijner vloot alsof bet Pruisische onderdanen waren. Eindelijk wenschte het een nauw, o zoo nauw verbond te sluiten met den aanstaanden vorst der bevrijde landen, een verbond, hoofdzakelijk van krijgskundigen aard, maar dan ook mochten zij verder zoo onafhankelijk zijn als ze maar wilden en tot. vorst nemen wien ze verkozen. Want Prutsen wenschte geenszins uitbreiding van grondgebiedgeenszins inlijving der Hertogdommen in den Pruisischen staat, het wil aileen hunne weerbaarheid bevorderen in het belang van het Duit sche vaderland, hunne strijdkrachten te land en ter zee helpen ontwikkelenen voor deze beide zaken voldoende waarborgen .ontvangen. Dat Laueuburg bij Prutsen zou worden ingelijfdsprak van zelfdaarover was reeds geen verschil meer. De eischen van Pruisen tvaren natuurlijk te groot aan dat Oostenrijk daarmee aanstonds g tioegeu kon nemen. Had het dan den Sleeswijkschen veldtocht alleen ten behoeve van Pruisen meêgemaakt? Moest deze staat alleen de vruchten plukken van"de gemaakte veroveringen? Deze vragen moes ten ongetwijfeld bij de Oostenrijksehe regering opiijzeu maar moeilijk bleef het evenwel te zeggen, welk belang Oostenrijk bij de geheele zaak kon hebben en welke vrucht het daarvan zou willen plukken. Van den aanvang at hinkte deze regeering op twee gedachten. Er bestonden twee par tijen die beide sterk op hare ondersteuning aandrongenen en zij wilde nooit openlijk en bepaald partij kiezen. Wat Pruissen beoogde was duidelijk. Vooreerst brandde het zeli van begeerte naar een deel van den Sleeswijk-Holstemschen buiten daarenboven moest het de democratische neigingen der imddelstateu en der Bondsvergadering tegenwerken, daar om kon het. de verovering van Sleeswijk niet aan den Bond overlaten, maar besloot bet zelf het werk te doen. Oosten rijk werd overgehaald om meê te doen; maar waarom liet Oostenrijk zich overhalen? Wij gevoelen ons niet in staat deze vraag voldoende te beantwoorden. Het scheen immers dat Oostenrijk er geenof althans zeer weinig en slechts betrekkelijk belang bij had, om de democratische richting, als wier onverzoenlijke vijand binnen en buiten 's lands Pruisen was opgetreden, in Duitschland te bestrijden. De Oostenrijksehe regeering heeft dan ook altijd de Bondsver gadering zooveel mogelijk ontzien en met beleefdheid be handeld0. terwijl Pruisen zich geen moeite scheen te willen geven om zijn minachting te verbergenmaar nog grooter belan" scheen zij er in te stellen om niet met Pruissen te breken. Toen zij daarom kiezen moest, koos zij de zijde van Pruisen, als van de machtigste en minst verzoenlijke partij. De middelstaten waren althans onschadelijk, en later wel licht weer gemakkelijk te winnen daarenboven zou zij door haar bondgenootschap Pruissen min of meer in bedwang kunnen houden, en een anders zeer mogelijke rechtstreeksche inlijving van het begeerlijk deel der Hertogdommen bij Pruisen kunnen verhinderen. Weifelende tusschen Pruisén en de middelstaten, steeds trachtende met dien staat op een goeden voet te blijven zonder met het overige Duitschland te bre kenwas en is nog de staatkunde van Oostenrijk. Of waaraan anders dan aan beginselloosheid is het toe te schrijvendat de onlangs afgetreden Oostenrijksehe president-minister von Schmerling, onder wien het Oosteurijksch-Pruissische bondge nootschap tot verbittering der middelstaten heeft gebloeid bij gelegenheid van het vijfde eeuwfeest der academie te Weenen een drouk kon wijden aan de Duitsche eenheid waarvan de vestiging tweemaal vruchteloos was beproefd beide keereu te Frankfort, eerst door het Duitsche parlement toen door den Keizer van Oostenrijk maar voor de derde maal en dan ongetwijfeld met goed gevolg weer beproefd zou worden zoodat hij von Schmerlingzijn feestgenooten tot aischeid kou toeroepen: //tot. weerziens, te Frankfort"? Oosirnrykwas daarom bereid om aan de Pruisische eischen ten aanzien van LauenburgKiel en Rendsburg toe te ge ven maar het wilde aan Pruisen geeu vrijheid geven om overeenkomsten aan te gaan met den nieuwen vorst der Hertogdommen tenzij deze aan de goedkeuring zoowel van Oostenrijk zelf als van de Bondsvergadering werden onder worpen een voorwaarde waartegen Pruisen zich ongetwij feld met alle macht zal blijven verzetten. Eindelijk wil men dat Oostenrijk bereid zou zijn om den Erfprins van Augus- tenburg aan zijn lot over te laten en genoegen te nemen met den door Pruisen meer begunstigden Oldenburgscheu candidaat, zoodat eeu Pruisisch blad reeds in overweging geeft of liet niet goed zou zijn den Erfprins in plaats vau tot Hertog der Elbe-Hertogdommen te verheffen tot souverein der Donau-Vorstendommen ter vervanging van den kranken eu thans te Ems genezing zoekenden prins Cousa, die vol gens het gevoeleu van sommigen, gegrond op inmiddels reeds gelogenstrafte berichten omtrent oproerige bewegingen in zijne staten tocli wel nimmer naar het. oosten zou terug- keeren. Groot was de beweging toen eindelijk het lot der Her togdommen beslist scheen te zullen worden, vooral van de zijde van Oostenrijk, hevig de taal. der dagbladen, dreigend en oorlogzuchtig zelf, doch alweer van de zijde van Oos tenrijk. Pruisen daarentegen was vrij bedaarden toonde volgens een naar onze meening zeer juiste opmerking, de rust van iemand die een vast besluit heeft genomen en weet wat hij wil, tegenover de' radeloosheid en de woede van hem die niet tot een besluit kau komen en tooh ziet dat hij zal moeten toegeven. Er werd met oorlog gedreigden ook inderdaad naar het schijnt door sommigen voor oorlog ge vreesd maar de reden tot bezorgdheid bestaat reeds niet meer. De Koning van Pruisen eu de Keizer van Oostenrijk zullen elkander ontmoeten, echter niet te Munchenmaar misschien te Salzburg, mogelijk te Ischl, dit schijnt alleen nog onzeker te zijnmaar zal waarschijnlijk niet onzeker meer wez'en als dit overzicht gelezen wordt. Dan is waar schijnlijk het bericht reeds alom door Europa verspreidde beide vorsten hebben te elkander ontmoet en omarmd misschien wei gekust. Tot nog toe is nog niets met zekerheid omtrent de schik king bekenddie tot stand is gekomen. Alleen dit schijnt vast te te staandat de tegenwoordigede voorloopige toe stand voorloopig zal gehandhaafd wordendat Pruisen en Oostenrijk de souveremen van Sleeswijk-Holsteiu zullen blij ven maar dat dit gemeenschappelijk bezit en het daarvan uitgaande bestuur nader geregeld moeten worden ter ver mijding van mogelijke botsingen. Ten aanzien der verandering van ministerie in Oostenrijk heeft men gevraagdof daarin niet een schrede achterwaarts moest worden opgemerkt op de baan der constitutioueele ontwikkeling. Het komt ons voor dat daarvan nog niets te zeggen ismaar dat de regeering ongetwijfeld terug is ge keerd vau haar streven uaar de eeuheid der Oostenrijksehe monarchie. Meerdere zelfstandigheid is aau de verschillende Kroonlanden toegezegd, en wellicht kan deze opheffing eener gedwougen eenheid tot bevordering strekken der onderlinge eendracht. Wanneer overigens de regeeriug haar stelsel niet verandert, waarvan tot nog toe geeu sprake schijnt te zijn, zal deze wijziging van hare binnenlandsohe staatkunde eer der tot bevordering eener zuivere eonstitutioneele regeering kunnen leiden dan haar uadeelig zijn. Er zal waarschijnlijk voldoende goede wil gevonden worden eu er zullen ook ge noegzame gemeenschappelijke belangen voorhanden zijn om een verbrokkeling van den staat te voorkomen en zooveel eeuheid te bewaren als werkelijk noodig is. Wij hebben altijd beweerd dat er tot nog toe van geen eonstitutioneele regeering en van geen volksvertegenwoordiging sprake kan zijnwaar de vertegenwoordigers van meer dan de helft der Oosteurijksche Staten ontbraken. Wellicht zal hierin be langrijke verbetering komenen een ware volksvertegen woordiging in de plaats komen van een schijnbare. BELGIË. De Senaat heeft den 10 met alg. st. een voorstel aange nomen van de heeren de Tornaco en d' Aspremont-Lindenom den Koning bij adres te verzoeken den minister Ghazal gra tie te verleenen van de straf, waartoe hij door het Hof van cassatie is veroordeeld. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten tot de gerechtelijke vervolging van zijn medelid v. Rijmijclcwegens zijne aanvallen op dat eoliegie in het dagblad de Koophandel. linmiiiAMi. Prins Alfred, de tweede zoon der Koningin van Enge land is den 6bij zijne meerderjarigheid in de hoofdstad van Saksen-Coburg erkend als troonopvolger van dal her togdomwaarvan de Vorst kinderloos is. K NGELAND, Den 13 is de Kanaal-vloot uil Portland naar Cherhourg gestevend, hestaaude uit het linieschip Edgar, vlaggeschip van den s. b. n. Dacres, 6 gepantserde schepen, 3 houten schroeffregatten1 kanonneerboot en 1 stoomadviesschip. Den 16 volgden de lords der Admiraliteit in 2 en vele offi cieren en marine-beambten in 3 stoombootenbenevens het koepelsehip Royal Sovereign. Het fregat Liverpool is spoedig teruggekeerd, wijl het door aanzeiling belangrijke schade had bekomen. De besmettelijke veeziekte neemt in alle deelen des lands toe. Overal worden vereenigingen gevormd tot ouderlingen waar borg tegen verliezen en vergaderingen gehouden tot het be spreken van maatregelen ter beperking der ziekte. De Great-Eastern is te Crookfvaven aangekomen. Het blijkt dat de telegraafkabel den 2 gebroken is en dat de pogingen gedurende 2 dagen aangewend om die optehalen mislukt zijn. Verscheidene boeien zijn in de richting van den kabel gelegd, om met krachtiger werktuigen het ophalen te hervatten. FRANKRIJK. De te Parijs gevestigde Noord-Americanen hebben den heer Malespine, van I'Opinion Nationale, een prachtig zilve ren thee- eu kotfie-servies vereerd als een blijk vau erken telijkheid voor de wijzewaarop hij de zaak der federalisten steeds verdedigd heeft. Een maire in Dordogne wordt vervolgdwegens het doen maken van een dubbelen bodem in de slembusom zijne eigene herkiezing te verzekeren. Ter viering van den Napoleonsdag is reeds den 14 op het Veld van Mars eene wapenschouwing gehouden. Den 15 waren op het plein de la Concorde en in de groote laan van de Champs Elysées 800 a 900 bronzen caudelabres elk met 19 armen geplaatstmet elkander verbonden door guirlandeu van gasbuizen. Door zwaren regen verloor liet feest veel van zijnen luister. Het, vuurwerk was schitterend. Het protestantsche gymnasium te Straatsburg, gesticht in 1538 en in 1860 grootemteels door brand vernield is den 11 op nieuw ingewijd. De britsehe vloot is den 14 te Cherbourg aangekomen waar haar de eereplaats in de haven is aangewezen. Den 15 had eene groote mari' ieme revue plaats gevolgd door een prachtig gastmaal. De Keizer eu Keizerin zijn uit het kamp van Chalons naar Straatsburg vertrokken en aldaar den 17, 's avonds, aange komen en met geestdrift begroet. ïTAilR. Op de weigering vau de ministers Lamarmora en Petiti om den luitenant-kolonel de Vittata, die den dag na Aspromonte 7 deserteurs vau het leger, die zich bij Garibaldi bevonden, zonder vorm van proces had laten doodschietente doen vervolgen, heeft de minister van justitie eu eeredienst V accu zijn ontslag genomen hij is opgevolgd door deu heer Cortese, Gedeputeerde uit het napelsche. laatstelijk secretaris-generaal van financiën. Tot den 13 waren te Ancona781 personen aau de cholera overleden, waaronder de kardinaal Antonucci, vroeger nunoius te 's Hage. De ministers Sella en Naioli hebben de stad welke door een deel der bevolking verlaten is, de hospitalen enz. bezocht. De ellende van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers is grootde algemeene liefdadigheid wordt daar voor ingeroepen. Op Sicilië is het houden van quarantaine gelast voor de van het vasteland komende schepen. OOSTENRIJK. Op Keizerlijk bevel is eene commissie benoemd, onder voorzitting van deu minister van financiën, om eene blij vende staatsbemooling te ontwerpen, waarbij vooral gelet moet worden op eene belangrijke vermindering van de kosten der leger-admiuistratie. 's Keizers verjaardag is te Pestli door eene schitterende verlichting der stad en eenen maaltijd van den gemeenteraad gevierd. De onderhandelingen te Gastein tusschen graaf Bloome eu den pruisischen minister v. Bismarck hebben tot een gunstig resultaat geleid. Den 9, toeu de spanning den lioogsten top had bereikt, is een brief des Konings aan deu Keizer ontvangenwelke onmiddelijk op de vriendsohappelijkste wijze is beantwoord en aanleiding heeft gegeven tot instruoliën aan graaf Bloome welke eene gewenschte uitwerking hebben gehad. PK III SE IV. Vele dagbladen zijn in beslag genomen wegens beoordce- lingen van de daden der ambtenaren bij gelegenheid van het Keulsohe feestmaar van de meeste is het beslag bij rech terlijke uitspraak weder opgeheven. De lieer Classen Kappel- mann is gedagvaard tot voldoening der door hem geweigerde hnur van de zaal Gürzenich. BUSI/ASB: De Keizer heeft eene vermindering van het leger gelast zoowel bij de garde als bij de linietroepen, van welke laatste 22 divisiën op den voet van vrede gebracht zullen worden en van 10 alleen de kaders zullen behouden blijven. SPANJE. Een groot deel van de bevolking van Barcelona is de stad ontvlucht uit vrees voor de cholera. Den 14 is de vader des Konings overleden. De bisschop van Carthagena protesteert tegen de erken ning van Italië. De regeering heeft aan de oostenrijksehein antwoord op hare bedenkingen betreffende die erkenningverklaard dat de staatkunde van Spanje niet verbonden is aan dynas tieke belangenvreemd aan die van de spaansche kroon

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1