Jutjesouöcu Stukken. lèlisös Xlxcu)s geboren MatHktlïerigten. i* li g m E v I)e Afgevaardigde Frentzel heeft zijne gevangenisstraf van 2 maanden, wegens majesteitsschennis, ondergaan en is bij zijne terugkomst te Gumbinuen, de hoofdplaats van zijn kiesdistrict, door de ingezetenen met veel onderscheiding bejegend. J)e heer Ticesten is voor den officier van justitie geroepen, om zich te verantwoorden wegens een den 20 Mei in de Kamer gehouden reden welke als lasterlijk voorde openbare ambtenaren beschouwd wordt. Hij heeft geweigerd te ver schijnen. De heeren Gneisl en Virchow zijn mede om der gelijke zaken gedagvaard. Den minister van oorlog is een adres van dankbetuiging voor zijne aan de Kroon bewezen diensten aangeboden, on derteekend door 849 inwoners van het district Neurode. L Ji SC S W 8 .2 S4 - §5 8SC S Aan de slceswijksche landsregering is hare ontbinding kenbaar gemaakt. Holsteinsehe leden der Landsstenden hebben getracht in het gewone locaal te Kiel eene bijeenkomst te houden en toen dit verboden werd ten getale van 31 in eene bijzon dere woning, een protest opgemaakt tegen eene verbrokkeling der hertogdommen en daarbij tevens het verlangen te kennen gegeven, dat de Laods-venegenwoordiging zal worden bij eengeroepen. TV R K E Bij het oproer te Bucharest zijn 60 menschen gesneuveld en 150 gekwetst. Meer dan 1000 personen, waaronder vele vreemdelingen, zijn in hechtenis genomen. Den 6 is te Konstautinopel een zware brand uitgebroken, waarbij moskeeën, openbare gebouwen en 2500 woningen in de asch zijn gelegd. VE8Ü SC SC $I<»D8C »T A T SC Te Washington is eene militaire commissie vergaderd om zekeren kapitein IVirz te oqrdeelenbeschuldigd van niet minder dan 10000 der te Andersonville bewaarde federalis tische krijgsgevangenen door gebrek mishandeling en moord te hebben omgebracht. De conventie van Mississippi heeft de constitie. in den zin van afschaffing der slavernij, gewijzigd. Zij zal een adres bij den President Johnson indienen, om gratie voor Jeff. Pacis. De president, heeft 47 generaals ontslagen. Van Mobile is voor miilioen katoen naar Londen verzonden. Het zuidelijk kaperschip Shenandoah zet zijne rooftochten nog steeds voort. De gewezen militairen der separatistendie niet. ter zake van bijzondere misdrijven vervolgd worden, zullen het land mogen verlatenonder voorwaarde van niet terugtekeeren zonder verlof van den President. De democratische conventie van Pennsylvania heeft, de verzoenende staatkunde van den President jegens het zuiden goedgekeurd zich verklaard tegen liet. toekennen van het stemrecht aan do negers en aangedrongen op het afschaffen der militaire recht flanken. SS IA ö-, ,Y L. /I A 35 Den 2 is de Koning van zijne buitenlandsche rets in de residentie teruggekeerd. Belastingen. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld om bij beschikking over van het perso neelte heffen: 40 opcenten op de gebouwde en 10 op de ongebouwde eigendommen 25 opeenten op de hoofdsom van het personeel en eene directe beUstin van 880.000 (thans bedraagt die t 682,000); dooi de afschaffing der plaatselijke aecijnsen zullen de uitgaven der gemeente met f 45,000 ?s jaars verminderen. Te 's Hage wordt voorgesteld om van hel personeel te vragen en te heffen 10 opcenten op de grondbelasting42 j- opcenten op het personeel en een hoofdelijke omslag van f 175,000. Nieuwe Ondernemingen. De gemeenteraad van Nijme gen heeft besloten voor 500,000 deel te nemen in de Merwe- en Waal-spoorweg, mits eene va-te brug voor de stad gebouwd wordt, de lijn Blst-Nijmegen gelijktijdig zal worden begonnen met die van Eist-Arnhem enz. Veeziekte. In de tweede vergadering, den 2 te Leiden gehouden, is besloten een adres bij den Koning intedienen, verzoekende de oprichting van een veefonds het trekken van cordons om gemeenten waarin de ziekte heerscht het verbieden van den in- en doorvoer van runderen en het aanstellen van een inspecteur-generaal der veterinaire policie. Gedep. Staten van N. Brabant en Z. Holland hebben de gemeentebesturen in dat gewest in bedenking gegeven om de runderen van de veemarkten te weeren. Te Rotterdam is reeds besloten de veemarkten voorloopig te schorsen. De stoombooten welke de zeeuwsche stroomen bevaren zullen vooreerst geene runderen vervoeren. In den omtrek van Zwolle heerscht de varkensziekte zoo hevig, dat in sommige buurten de varkens zijn uitgestorven Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 6 besloten de geneeskundige school met 1" Januari optehef- j fen en, met overgang der hoogleeraren, eene geneesk. faeul- J teit bij het atheneum opteriehtenalsmede om van het Rijk t eene subsidie van 15,000 en van de provincie eene Van f 10,000 aantevragen. Kunst. Den 4 is in het locaal der academie van beel dende kunsten te Amsterdam de driejarige gemeentelijke tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend. Inwijdingen. Den 1 Sept. is herbouwde synagoge te Enschede ingewijd. Aanbestedingen Den 7. te 's Hage bel, maken van den spoorweg van Groningen tot. Winschoten minste in schrijver M. üeverdingen te Rotterdam,, voor 1,305,000; liet maken van den spoorweg van Venlo tot de pruisische grenzenaan G. L. Verwagen te Paunerden voor f 80,000. Bouwwerken. Op de begroeting van Amsterdam voor 1866 is 50000 uitgetrokken voor het dempen van de N.z. Achterburgwal tusschcn het Spin en de Stilsteeg, benevens een bedrag voor het aanschaffen van 2 stoombrandspuiteu. De Holl. spoorweg-maatschappij zal in de lijn Haarlem Uitgeest eene groote draaibrug moeten bouwen over liet kanaal door Holland op zijn smalst en staande den bouw daarvan de spoorwegdienst over dammen en een hulpspoor moeten bevorderen. Rampen. Den 1 Sept. is de oliemolen de Kopermolen te Zaandam, belioorende aan de heeren Honig, met: <en aan zienlijken voorraad olie en koolzaad uit onbekende oorzaak afgebrand. In den morgen van den 9 werd eeue boerenhofstede te Bob- beldijk door het onweder in den asch gelegd. Overleden te Rotterdam, den 1 Sept., Jacob Formeroud 108 jaren, geb. op Ameland in 1757. Hij voer lang ter zee en heeft in Algiers gevangen geweest. In de laatste jaren had de liefdadigheid hem een onbezorgd bestaan verzekerd. Bizonderheden. Den 8, 's middags te 2 en 3 uren tee- kende de thermometer aan het waterkantoor te Amsterdam 82 - F. KoLONlëN. Door herhaalde schokken van aardbéving op 18 en 19 Juli in de residentie.Samarang op Java, zijn Ban- joe-Biroe en Ambarawa bijna geheel onbewoonbaar geworden, even als de vesting Willem I, waarvan de muren op vallen staan. Een persoon is gedood en 3 zijn ernstig gekwetst. Grieven en andere bescheiden rakende het beleg van Alkmaar in 1573, naar de oorspronkelijke stukken uit gegeven door Dr. JJ. de Gelder, Rector van het Gymnasium te Alkmaar, lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leyden. - Te Alkmaar bij Uerm'. Cosier 8p Zoon. 1865. Den 21 Augustus kwamen de Spanjaarden voor Alkmaar en sloten de stad aan alle zijden in; het was de eerste dag van het beleg. Wie van onze medeburgers wordt om dezen tijd niet her innerd aan de merkwaardige en roemrijke dagendie den 8 October vooraf gingen. Men kan er dunkt ons niet bui ten blijven; immers ;n de onderscheidene genootschappen is reeds beraadslaagd zoo al niet beslotenhoe men weldra den arbeid zal aanvangen, om den Onlzetdag waardig te vieren. De oogeublik is dus wél gekozen, waarop de heeren Dr. de Gelder en Coster het boekje, waarvan wij den titel hierboven afschreven, in de wereld helpen. Een boekje, dat door ieder Alkmaarder met belangstelling zal zijn tiegroet en «vij hopen het, als eigendom, zal worden gewenseht. Den onpartijdig- st.e en partijdigste van welke zienswijze ook kan het werkje niet onverschillig zijnwant zonder eenig bijzonder gevoe len Ie doen gelden komt liet met de stukken van den tijd voor den dag, zoo als zij in archieven ol partikuliere mu seums worden bewaard; brieven, bevelschriftenaanteeke- ningeu rekeningen Anz., die gewisseld zijn voor, tijdens en na de belegering. Reeds een oppervlakkige lezing verschaft den belangstel lende en vele zijn-er in onze goede stede, een zeldzaam genoegen. Ons althans was het bij de kennisneming van het een na liet. ander stuk, of wij van de ruaaneu zelf, die den hacheiijken toestand beleefden hunne innige gedachten en aandoeningen vernamen hunne bezorgdheidgoeden moed, krachtig vertrouwen, hunne verheuging over de vic torie, dankbaarheid na de verlossing of erkentelijkheid voor betoonden moed. Na dat alles, als zoo menige zaken van welken aard ook. volgen rekeningen van kosten. Het boekje werpt nu en dan een verrassend licht over karakters en fei ten en het gansche tafreel dat in Augustus, September en October 1573 buiten en in onze slad plaats greep brengt het. voor den geest en geeft, het een eigenaardige kleur. Een enkele opmerking mogen wij niet achterwege laten, zij is dezeHet geschrift van Ruychaver onder nummer IAIN is blijkbaar gesteld weinige dagen ua den merkwaar- digen 16den Juli, en was dus voor de goede volgorde heter geplaatst onder LI. Het stuk dat nu it cijfer voert is geteekend //anno xvelxxviii;" blijkbaar een drukfout en //XV' Ixxiii" de bedoeling. De verzamelaar zal ons deze opmerking ten goede duiden. De bundel is van groote waarde voor wetenschappelijk onderzoek der geschiedenis en Dr. J. J. de Gelder zij men dankbaar voor zijn ijver en de moeite die hij zich heeft, getroost om dit werkje het licht te doen zien den uitge ver zijn we erkentelijk voor de bijvoeging der juiste facsi mile's van 15 haudteekeningen en de nette typographische uitvoering; wij wenschen beide voldoening voor huu zorge. Alkmaar, 30 Aug. 1865. R. Sé ESI f. T te A A Bi» /Cilting van .den 5e» September 1865;, No. 17. Voorzitter dè Burgemeester A. Maclgine Font. Bij de opening zijn tegenwoordig 7 leden(er bestaat ééne vacature). Afwezig zijn de heeren J. C Koorn eu Mr. IF. van der Kaag. De Voorzitter opent de vergadering en doet i. Mededeeling dat geene bezwaren tegen liet besluit van den Gemeenteraad, tot toelating van de heeren Jonkh*. C. de Dieu Fontein Ferschuir, M'. P.A. de Lange, 11. van den Berg, JHelling en Dr. L. de Sonnavilleals leden van den Gemeenteraad zijn ingekomen; en dat alzoo tot de beëediging dier heeren die daartoe legen lieden zijn opgeroepen kan worden overgegaan. De Secretaris leidt, op verzoek vau den Voorzitter, de benoemde heeren ter vergadering binnenwaarop door ieder hunner afzonderlijk de eedeu bij de gemeentewet voorgeschre ven in handen van den Voorzitter worden afgelegd, en na eene toespraak en gelukweuscll van den Voorzitter, zitting wordt genomen. De vergadering telt alsnn 12 leden. 1. Zijn gelezen de notulen der vorige vergadering, die zonder aanmerking worden goedgekeurd. 3. Is overgegaan tot de benoeming van ,een Wethouder, om intetredeu m de pl >ats die door de periodieke aftreding van den heer de Sonnaville is opengevallen en is daartoe bij vernieuwing benoemd de heer Dr. L. de Sonnaville, die zich bereid verklaart de betrekking als zoodanig aantenemen. Vervolgens zijn gelezen eu in dadelijke behandeling genomen 4. Hei rapport van de Commissie van financiën op het onderzoek der begroeting van het Gasthuis voor den jare 1866. Op A conclusie vau liet, rapport goedgi kmrd en vastge steld tol een bedrag van 6801,35 m ontvang en uitgave, zonder subsidie uit de gemeentekas. 5. Idem op de bemerkingen van H. H. Commissarissen van de Suds Apothrek, ten aanzien van den voorgeschreven vorm dei' begrooting voor die instelling. In o' i reeiistemming met het rapport., is besloten aan het eoilegie kennis te geven „dat de Raad geene termen vindt om van den voorgeschreven vorm aflewijken." 6. Idem op het, verzoek van de WedIF. Hofdijk, om pen sioen of gratificatie. Op de conclusie van het rapport heeft de Raad verklaard: „geene vrijheid te vinden om de gemeentekas met de verzochte toelage ot gratificatie te belasten. 7. Missive van het Burgerlijk Armbestuur, teil geleide "van deszelfs begrooting voor 1866. Gerenvoijeerd aan de Commissie van financiën tot onderzoek en om berigt. 8. Verzoek van 6'. A. IV. van Randwijk, om uit de be trekking van eerste helpster bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de tusschenschool te mogen worden ontslagen. 9. Idem van Diakenen der hervormde gemeente, om, met gelijkstelling van alle eathegoriën van gealimenteerdeude benoodigde geneesmiddelen voor een lageren prijs dan te genwoordig het geval iste mogen ontvangen. Beide Nos. 8 en 9 ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 10. Is gedelibereerd over het verzoek van IF, Tiesing, om teruggave van gedeelten der door hem over den jare 1864 betaalde directe belasting, en besloten aan den adressant te kennen te geven„dat, aangezien zijn verzoek eerst na de sluiting der rekening van het dienst- jaai 1864 is ingekomen, er geen term bestaat om in hetzelve te treden." Is overgegaan tot de vervulling der verschillende be trekkingen die door de periodieke aftreding van leden van den Gemeenteraad zijn opengevallenen zijn als zoodanig benoemd tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, 11. De heer Dr. L. de Sonnaville en 12. J. Helling. 13. Tot leden der Commissie van financiën de heeren H. van den Berg en J. Helling. 14. Tot leden der Commissie voor de verordeningen, de heeren Jonklir. C. de Dieu Fontein Ferschuir en Mr. P. A. de Lange. 15. Tot lid der Commissie tot beoordeeling der verschillende jaarverslagen de lieer Jonklir C. de Dieu Fontein Ferschuir. Op de roudvrage van den Voorzitter 16. Wordt door den heer Ferhoeff explicatie gevraagd omtrent den zin waarin het woord Gemeentebestuur in art. 69 der onteigeningswet moet verstaan worden en is daarop besloten: Burg. en IFeth. mag liging te verleenen om in voor komend e gevallen namens het Gemeentebestuur te handelen. 17. Worden door den Heer Fonk en met deze door an dere leden kiagten ingediend over de slechte bediening der stads klokken en speelwerken, en is, na de mededeelin" van den Voorzitter, dat de stads horologiemaker, ter zelfder zake, onderscheiden malen daaromtrent, doch zonder effect, was onderhouden, besloten: denzelven nog eenmaal deswege ern stig te corrigeren en tot eene betere opvolging zijner ambts- pligten aantesporeu, indien hij zich niet aan de nadeeli^e gevolgen van schorsing en ontslag wil blootstellen. 18. De vergadering is opgeheven. Si A Vl'0.\ iJEts. s-.ESaT. Zitting van 7 Augustus. 1. C. de B., te Alkmaar, afsteken van vuurwerk binnen den bebouwden kom der gemeente, f 2.50 boete eu de kosten, met, subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. R. K 3. A. S. C., 4. P. 11., 5. J. 11eu 6. C. H. S„ alle te Alkmaar. 7. A. M. V., t.e 's Graveuhage. 8. P. Bte Ileilo. 9. A. G. S, 10. J. 11. W. V. P., 12. F. S., en 13. J. B., alle te Alkmaar, als boven. Zitting van 14- Augustus. 1. C. V. V., te Oudorp, laten loopen van vee op eens an ders m den oogst staanden grond3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van dag1. 2. P. Z.. te Egmoud a. d. Hoef, als n°. 1 te Egmond binnen, 4 boelen elk van 3 en de kosten met, subsidiaire gevan genisstraf van 1 dag voor elke boete. 3. P. B., te ilkmaar, als boven te Alkmaar, f 3 boetoen de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 4. A. J. S., t.e Alkmaar, geheel als n°. 3. 5. G. P. L„ te Alkmaar, bij nacht op straat laten losloopefl van een houd, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire ge- vaugenisstral an 1 dag. 6. F. J. M. en 7. F. M. A„ beide te Alkmaar, als boven. 8. 11. H., te Goudapoging tot, bemachtiging van wild met een pistool, f 20 boete eu de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 9. H. J. W., te Alkmaar, werpen van vuilnis in gemeente- water, 1 boete en de kosten, met, subsidiaire gevangenis straf van 1 das. 10. G. de B., te Alkmaar, liet uitslaan van een kleed in verboden tijd straf als hoven. 11. J. B., te Alkmaar, voldoen aan eene natuurlijke be hoefte buiten daartoe bestemde plaatsen straf als boven. 12. N. H., t.e Alkmaar, binnen het jaar na vroegere ver- oordeeling stooken van vuur zonder behoorlijk ingerichte stookplaats3 hoete3 dagen gevangenisstraf en de kos tenmet, subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen. 13. K. M„ te Alkmaar, het beklimmen vau een brugslijl, f 1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. BUtttti'.ttl/IJHr, STAM». ON HERTROUWD. 8 Sept. Johan Frederik Husterwedr. van Anna Catliarina Maulshagen en Neettje Boes. Jan van der Molen, te Egmond binnen eu Juliana Preska Brouwer, wed. van Pieter van der Sloot, te Alkmaar. Simon Does en laantje de Goede. 2 Sept. Nicolaas, L. van Floor Kleberg en Antje Bloemendaal. 3 Franciscus Johannes Maria, Z. van Jan Leonard Peters en Geertruida Theodora Heijtveldt. 4 JanZ. vau Gerrit Krom en Guurtje Hijne. Izadk LeonardusZ. van Johannes Mart.inus Elburg en Antje Cabri. 6 Pieter, Z. van Hermanus de Raat en Maria Kortom. 7 Christiaan Johannes, Z. van Johannes Feije eu Jo hanna Maria Boendermaker. Dirk, Z. van Johan nes Gerardus Groen eu Jannetje Peereboom. OVERLEDEN. 3 Sept. Jacobus Hermanus, Z. van Hermanus Jacobus Elfring en Trijntje Burger, 7 m 4. Eiberlus Pull, 23 j. - Johanna, D. van Johannes van Amstel en Jozina van Egmond, 3 w. - Mag- dulena D. van Pieter Bakker eu Jacoba Smit, 10 w. 5 Gerardus JohannesZ. van Gerardus Theodorus Odijk en Cathariua Clasiua Bols, 3 j. en 6 m. VSKIMAO VA& i'A 1ST SS 6 September. Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Winkelhuis, W.z. Boterstraat A 72. Strijkg. 13, N. Geels 1350, Niet verhoogd. 2. Dito, aldaar, A 77. 7, J. Elsas 710, Verhoogd door Jetje Kalka met 160, 3. Warmoezierstuin met gebouwen, op Ropjeskuilsectie E, groot ,69.32, a. N°. 453, 454.493. Woonhuis en Tuingrond. Strijkg. t10, J. v. Staden f 1055, Verhoogd door A'. Coster met, 200. b. 494. Schuur en tuingr. Sti .'6, N. Geels. 630, Verhoogd door ACoster met.. 500, a en b gee. 2385, Str./20, G. Jansen 2415, Niet verhoogd. c. 261, 446. Tuinmanswoning en achtertuin. Strijkg. f 7, N. Geels 700,— Verhoogd door J. van Bergen met 400, a, b en e gec. ƒ3485, Str. 25,--, G. Jansen 3545,— Niet verhoogd. 7 September. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Winkelhuis en Erve. W.z. Mieiit B 4. Str. f 54, A. Stikket A. Jz. ƒ5415,— (Afslag 14 Sept.) Alkmaar 4 Se_pt. Aangevoerd 262 Paaarden f 26 a 520, 151 Veulens 50 a 70 1 Koe f 110, 191 Kalveren f 23 a 62, 415 Schapen f 14 a 32, 17 vette Varkens 52 a 60 ets. per' NP. 8 Sept.. Kleine Kaas J 30.50 oommissie 30.25, middelbare t 31.50, laagste prijs f 22, aangevoerd 559 stapelswe gende 110425 NP„ 22 mud Tarwe ƒ8, 32 mud Rogge 77.40,

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2