ALKMAARSCHE COURANT IV». 38. Zevenenzestigste Jaargang. Zondag 17 September. VEEZIEKTE. (Officieel (öcbcdtc. Patenten. politiek (JDucrzicïit. ©SUcfccHjfiJscftc lacttcltlcti. Deze Courattt wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M*. CO STER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regelsj 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AAIi'Bïi;§TEÜl\Ü. Op Donderdag den 2S September 1865, des namiddags ten half drie urezal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord-Holland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed Het onderhouden van de Heldersche zeewe ring en van de gebouwen en toestellen in het Landshok aan den Helder, van 1°. October 1885 tot 1°. Januarij 1869. Het bestek is tegen betaling van 10 cent per exemplaar, te bekomen aan het locaal van het provinciaal bestuur voor noemdaan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en bij den provincialen opzigter van den water staat C, van der Sterr te Helder. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Ingenieur J. F. W. Conrad, te Alkmaar en bij den Opzigter C. van der Sterr te Helder. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALK MAAR doen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14 September 1865 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wering der heerschende veeziekte. Art. 1. Het is verboden rundvee, vleeseh en verdere van vee afkomstige voorwerpenin- of doortevoerenzonder voorafgaande keuring en gezond- of onbesmetverklaring door een of meer der van gemeentewege aangestelde keurmeesters en ten bewijze daarvan door hen van een merk voorzien. Ziek of verdacht rundvee of daarvan afkomstige voorwer pen worden niet toegelaten. Als verdacht worden beschouwd 1». het rundvee of de daarvan afkomstige voorwerpen ko mende van eene plaats waar eene besmettelijke rundvee- ziekte heerscht of vermoed wordt te lieerschen 2°. bet. vau elders aangevoerde rundvee of de daarvan af komstige voorwerpen niet voorzien vau een certificaat van gezond- of onbesmetverklaring, afgegeven door het Hoofd der Policie van de plaats van herkomst 3°, het rundvee en de daarvan afkomstige voorwerpen aan gevoerd met stoombooten en spoortreinen 4°. het rundvee en de daarvan afkomstige voorwerpenaan gevoerd met hetzelfde vervoermiddelwaarin ziek of verdacht vee of daarvan afkomstige voorwerpen bevonden zijn. De invoer van fijn gehakt vleeseh is verboden. Art. 2. De verklaring in art. 1 bedoeld mag niet ouder dan drie dagen zijn en wordt op de eerste aanvrage vertoond aan de met het toezigt belaste personen. Art. 3. De in- en doorvoer mag alleen plaats hebben door de Kennemerpoort en de Schermer- en Eriesehe bar rières naar de aanwijzingen aangaande.yien te volgen weg, door keurmeesters of anclere met het toezigt belaste personen te geven. De invoer door de hekken van de Boompoortde Gees- terpoortde Texelsehe poort, het Nieuwlauderbek en over de Vlotbrug liggende over liet Groot Noord-Hollandsche kanaal is verboden. Geen invoer te water mag plaats hebben vóór dat die voorwerpen door een der keurmeesters zijn gezond of onbe smet verklaardhiervan zijn uitgezonderd de voorwerpen voor de Maandagsche, Vrijdagsche en Zaturdagsche markten bestemd indien" de vaartuigen zonder oponthoud naar de markt doorvaren en aldaar vóór de lossing aan den keur meester van vee ter keuring worden aangeboden. Wanneer aldaar eenig stuk besmet of verdacht vee wordt gevonden, zal het vaartuig met zijne geheele lading dadelijk van de markt verwijderd en zoo noodig onder geleide buiten de gemeente gebragt worden alles behoudens het regt om het zieke of verdachte vee in beslag te nemen. Art. 4. Terstond bij het ontdekken eener overtreding worden de in art. 1 bedoelde voorwerpen in bewaring geno men en onder toezigt der keurmeesters gesteld, totdat daar omtrent nader zal worden beschikt. Art. 5. Overtreding dezer verordening zal worden gestraft met eene geldboete van tien tot vijf en twintig gulden en eene gevangenis van een tot drie dagente zamen of afzonderlijk. De "voorwerpen waarmede de'overtreding is begaan zullen door den regter worden verbeurd verklaard. Deze verordening zal onmiddellijk na hare vaststelling worden afgekondigd en in werking treden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in afschrift medegedeeld. En is hiervan krachtens raadsbesluit van 14 September 1865 dadelijke afkondiging geschied waar het behoorten de verordening in het daartoe betrekkelijk register ingeschre ven onder n». 26. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 15 Sept. 1865. Be Secretaris SPANJAARD!*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen de belanghebbenden: Dat de voljaars-patenten in gereedheid zijn en van de secretarie der gemeente kunnen afgehaald worden van Maan- dav, den 18 tot en met Zaturdag, den 30 September aan staande, van 's morgens 9 tot. 2 ure, tegen overgifte van het bij de beschrijving ontvangen repu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarL. de SONNAAILLE. <k»16£etó.l865. De Secretaris, SPANJAARDT. Als er over Spanje gesptuken wordtstelt men dit land gewoonlijk voor als een aanmerkelijk aantal jaren ten achte ren bij het overig Europal1 Spanje heeft geen deel geno men beweert men aan de algemeene voorwaartsche beweginghet is blijven stilstaan en is vreemd gebleven aan de ontwikkeling van den uieuweren tijd. Het Spaansche volk verzekert men verder is door en door katholiek en monarchaalhet is nog altijd zooals het zich in het be gin dezer eeuw heeft geopenbaard in den strijd tegen de Eransehen. Tóen heeft liet, terwijl het door zijn r.'geering. door zijn Koning werd overgeleverd en verraden de wape nen opgevat tegen de vreemde indringers voor datzelfde on waardige Koningshuis en de godsdienst, en het was onover winnelijk. Op deze redenering is naar onze meening het een en ander af te dingen. Wij laten den heldeumoed in zijn waarde waarmee het Spaansche volk tegen Napoleon I heeft gekampt; maar dat het daarbij altijd blijk gaf van zoo streng monar chale beginselen als men wil beweeren kan niet zoo dade lijk worden toegegeven. Wel vrijheidszin en zucht tot on afhankelijkheid openbaarden zich in de besturen de junta's, die de leiding in hatlden namen maar geen onvoorwaarde lijk monarchale geest. Voorts zou gevraagd moeten worden, of een volk jaren lang door burgeroorlogen en hevige par tijtwisten kan geteisterd worden, zonder dat de kinderlijke neigingen voor een aartsvaderlijk koningschap min of meer schade lijden. Aan burgeroorlogenbinnenhndsche woeiin gen en hevige partijschap is intusschen de nieuwere geschie denis van Spanje bij uitstek rijk en daarin is dan ook on getwijfeld een groot deel van den vroegeren onbepaald mo narchalen geest te gronde gegaan. Men geeft dan ook toe. dat liet land tegenwoordig wordt beheerscht door progres sisten en radicalenaan den andereu kant erkennen wij gaarno dat die beheerscliende partij tegenover het Spaansche volk een kleine minderheid uitmaaktmaar dan moet ook worden toegegeven, dat de massa buitengewoon log en on verschillig isdat zij althans in een staatkundigen slaap is verzonken, die, zoo al geen doodslaap, toch zoo diep schijnt te zijn dat er zeer ongewone zaken zouden moeten gebeuren om hem te verdrijven. Immers de erkenning van Italië heeft liet volk niet doen ontwakenofschoon de bisschoppen niet in gebreke zijn gebleven om liet deze gebeurtenis als een donderslag in de ooren ie doen klinken. Spanje moge dan zeer monarchaal en afkeorig van alle revolutiedaarbij door en door katholiek en Pausgezind zijn, het blijkt dat er een regeering mogelijk is, die, althans volgens het oordeel van hen die zieh bij uitnemendheid mo narchaal behoudend en katholiek noemeneen revolutionaire en den Paus vijandige staatkunde huldigt. Onder de indrukwekkende woorden wier kiank den Span jaard uit zijn slaap zon moeteu doen opspringen moet on getwijfeld de naam van Napoleon gerekend worden. Hij deed weleer de geestdrift tot woede stijgen en de liaml uitoU-cUUen tot musket, dolk of vergif, wat maar het eerst onder het bereik lag. om zich op den eersten den besten te werpen die onder dezen naam de Spaansche grenzen had overschreden; zelfs een Engelsch veldheer een ketterschen Wellington kon men daartoe dulden en steunen. En zietthans maakt zich een Spaansche Koningin, na in O' Donnell een sterk gekleurd liheraal ministerie aangenomen en biechtvader en geestelijke raadgeefster van zich verwijderd te hebbenmet een aan zienlijk en luisterrijk gevolg op weg naar San Sebastian om met nooit geëvenaarde minzaamheid den Eransehen Keizer, een Napoleon te ontvangen en zioh door hem de handen te laten kussen. Zij viert feest met hem en onder de feest vierenden zit ook aan de zoon van den rooverkouing van Italië, van den vijand des Pausen, Prins Amedeus van Savoye. Zij trekt zelfs de grenzen over, begeeft zich op Eransehen bodem en brengt den Keizer een tegenbezoek te Biaritz waar zij op nieuw elkeen opgetogen doet staan over hare minzaamheid. Dit zijn zeker opmerkelijke feiten. Zij bewijzen dat de Koningin op beslissende wijze partij heeft gekozen, en dat het ministerie O'Bonnell niet voor de leus is opgetreden maar inderdaad al de beteekenis heeft die de naam van dien bekenden staatsman er aan deed toeschrijven. Een duidelijk liberaal regeeringsprogr&mmavertrek van den biechtvader en van zuster Patrocinioeen nieuwe kieswetwaarbij de vereischte bijdragen in de belasting voor de kiesbevoegdheid tot op de helft wordt verminderd en die door het parlement bijna met algemeene stemmen is aangenomendit alles ge kroond door de erkenning van Italië en een samenkomst met Keizer Napoleon ziedaar een omkeering bij Hare Katho lieke Majesteit die wel in staat is om de stoutste verwach ting te overtreffen en alle partijen verbaasd te doen staan. Hoe is Spanje's Koningin tot deze omkeering gekomen Die vraag vonden wij tot nog toe nergens op eenigzins be vredigende wijze beantwoordwij zullen ons evenmin aan een beantwoording wagen. Komt deze weg overeen met de persoonlijke neigingen der Yorstin Wjj zouden meenen meer reden te hebben om dit te ontkennen dan het te be vestigen. Maar dan blijft er niets anders over dan aan te nemen dat zij dien weg voor baar land en haar stamhuis den besten achtook al zou zij liever een anderen willen betreden dan moet men onderstellen dat zij door dezen stap gelooft te handelen overeenkomstig de in Spanje zegevierende politieke gevoelensgelijk die naar waarheid in liet parle ment zijn vertegenwoordigd dan zal de beweging in deze richting bestendig zijn, dan is de keuze beslissend, en geen terugkeer mogelijk. De omkeering in de Spaansche staatkundenu zoo onher roepelijk door de Koningin in persoon bekrachtigdis waar lijk verrassend. Geen wonder dan ook dat allen, die een toetreding tot de Napoleoutisclie politiek betreffende de Ita- liaansche zaken veroordeelen haar voor iand en vorstin beide noodlottig noemen. Men herinnert hoe een Napoleon nooit aan een Bourbon de hand heeft gereikt dan om hem van den troon te sleuren. De E'ransehe Keizer en de Spaansche Koningin hebben onder anderen tezamen Bayonne bezochten wel mogen zijdie den loop der zaken in Spanje betreuren, van hun standpunt vragen, of die naam Bayonne alleen niet genoeg is om alle verstandhouding met een Napoleon te schuwen. Inderdaad indien de Spaansche vorstin gevoelig is voor historische herinneringen, dan moet wel eenige huivering haar bevangen hebben toen zij zioh te Bayonne aan de zijde van den Fransehen Keizer bevond en zoo het denkbeeld om die stad te bezoekenwaarvan de bezichtiging der hoofdkerk het eenig doel wasvan den ge- heimzinnigen bewoner der Tuilerien is uitgegaanzouden wij werkelijk geneigd zijn om te gelooven dat hij de stand- vasligheid der Koningin op de proef heeft willen stellen dat hijgedreven door zekere neiging tot het dramatische die zich meermalen bij hem heeft geopenbaarddoor zekere voorliefde voor het gewaagdehet stoutehet romantische de Spaansche vorstin bij haar bezoek op Franschen bodem en hare toetreding lot zijne staatkunde hare onderwerping, zoo men wil, aan zijne inzichten opzettelijk heeft willen brengen I e Bayonne eene plaats waarvoor zij een natuurlijken afkeer moet gevoelen, om aan tijdgenoot en nakomelingschap al den omvang zijner zegepraal te toonenom de wereld te doen zien dat hij in staat is zelfs Spanje den weg te doen betreden dien hij aanwijsten de Spaansche Koningin te brengen naar Bayonne, waar eenmaal een Koning en een Kroonprins van Spanje een samenkomst hadden met Napoleon I, om niet weer naar Spanje terug te keeren en kroon en uitzicht op de kroon te verliezen. Die echter aan dit bezoek te Bayonne even vreeselijke gevolgen wil voorspellen als het bezoek tijdens den eersten Napoleon heeft gehadhandelt voor 't minst voorbarig. De tegenwoordige Koningin is naar hare staten teruggekeerd en gonict <to gunsi, van den Eransehen Keizer. Waarom "iet Zij toont zich immers bereid om met hem mede te werken tot bereiking zijner oogmerken, om zijne inzichten te volgen. Waarom zou Napoleon III een verandering van regeerend geslacht in Spanje beoogen En er moet althans eenige grond zijn om hem veroveringsplannen over de Pyreneën te kunnen toeschrijven. Hij is er nu zeker vandat Spanje op geenerlei wijze zal tegenwerken vooral wat Italië betreft, en wij gelooven dat dit hem genoeg is. En wat het Spaan sche volk betreft, wij vinden tot nog toe geen grond om te vermoeden dat het zich tegen deze richting zijner regeering zal verzetten. Tegen Napoleon I kwam het onder de wapenen, toen de Franschen reeds in Spanje waren. Wij vreezen niet dat de Fransehen vooreerst weer in Spanje zullen komen en daarom achten wij het zeer waarschijnlijk dat ook het Spaansche volk zich vooreerst niet met nadruk tegen een aansluiting bij de Napoleontische politiek zal verklaren. BEL.OIE. De in- en doorvoer van versch vleesehhuidenonge- smolten vet en afval is verboden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft de wekelijksche veemarkt gesloten. Volgens een rapport van den minister van binn. zaken aan den Koning is de veeziekte door het dooden der besmette beesten gestuit. ESI G EL AK D. Den 14 is te Dublin eene geheime bijeenkomst van over heidspersonen gehoudenom middelen te beramen tegen de woelingen der voor de rust des lands gevaarlijke partij d«r Fenians.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1