Jugezonbcu &tufcfeett. £>tab0 jïiteuws arrokdissemekts rechtbank. FftANHRIJH. De 2 eskaders hebben zich van Cherbourg naar San-Se- bastinn hegeven, om de oulmoetiug van den Keizer en de Koningin van Spanje opteluisteren. Den 11 brachten Ko ningin Isabellahaar gemaal en hare kinderen de prins v. Asturie en de infante Isabellade Keizerlijke tamme een tegenbezoek te Biaritz. De Keizer reed haar 3 uren te gemoet. en onder aan de trap van het kasteel werd zij dooi de Keizerin ontvangen. Kort daarna begaven de beide familiën zich naar Bayonneom de hoofdkerk te bezichtigen en 's avonds vertrokken de hooge gasten weder naar Spanje. In den nacht van 1112 is de genl. Lamoriciereop zyn landgoed bij Amiensonverwacht overleden. Hij was oJ jaren oud en leed sedert lang aan het podegra. Te Straatsburg is door duizenden ingezetenennaar aanlei ding van het te Bonn voorgevallene, eene petitie geteekend om de regeering aantesporen de frausche burgers in het buitenland nadrukkelijk te beschermen. Het legitimistische blad l'Union heeft eene eerste waarschu wing ontvangen omdat het de gegrondheid betwijfeld had eener officièele terechtwijzing naar aanleiding van het be- weeren dat de eed van de leden der gemeentebesturen niet de verbiudtenis van trouw aan de constitutie en den Keizer inhield. De cholera heerscht nog steeds te Marseille en heeft zich ook te Toulon vertoond. ITALIË, Men verzekert dat door Frankrijk aan het kabinet van Florence medegedeeld is, dat de fransehe krijgsmacht Home niet zal verlatenzoolang het ilaliaansehe ministerie het Parlement geene wet heeft doen goedkeurenwaarbij de noodige gelden worden aangewezen voor de dienst der schuld van de vroegere romeinsche provinciën. De verschillende partijen hebben hunne manifesten tegen de aanstaande verkiezingen uitgevaardigd. Mazzini wileerst Venetie aanvallen, om door eenen oorlog met Oostenrijk ge heel Europa te beroerenwaardoor een revolutionair leger zal ontstaan dat Rome vermeestert. Ponza di San Martino wenscht vóór alles Rome te verwerven en Massimo d Azegito, die over het romeinsche vraagstuk zwijgt, verlaugt ook het. venetiaansche te laten rusten en zich te vergenoegen met hetgeen reeds verkregen is. De afgeloopen verkiezingen voor de gemeente- en provin ciale raden zijn op een aantal plaatsen verrassend gunstig geweest voor de clerikale partij. KERKELIJKE STAAT. Den 8 heeft een groote brand gewoed in de magazijnen van het fransehe leger te Rome. In de bosschen bij Castel-Romano en Caslel-Provtano zijn zware branden uitgebroken. OOSTENRIJK- De opening van den Landdag van Zevenbergen is nu op 19 Nov. bepaald. Baron Kemenys is tot voorzitter benoemd. PRUIS EK. De jonge graaf v. Eulenburg, student en vrijwillig huzaar te Bonn, en een ander student in twist geraakt zijnde met. eemge lieden heeft eerstgenoemdeziende dat zijn^ makker tegen den grond geslagen was, zekeren Otteen Elzasser en be diende van "den te Bonn studeerenden engelsehen prins Alfred, met de schede van zijn degen (die hem onvailen of ontnomen was) een slag op liet'hoold toegebracht, zoodat deze 6 dagen later aan eene hersenontsteking overleden is. De weinige aandacht door de bevoegde macht aan dezen manslag verleend, heeft, vertoogen uitgelokt van de fransehe en engelsche ge zanten te Berlijn. De vergoeding aan Oostenrijk voor den afstand vai: Lauen- burg te verstrekken zal uit 's Kouings eigen middelen be taald worden. De voormalige minister v. Arnim is tot. Rijks commissaris voor dat hertogdom benoemd. Den 1G Aug. is te Gastein door lord Napier en graaf v. Bismarck een verdrag van scheepvaart tusschen Engeland en Pruisen gesloten waarbij wederzijdsehe schepen en ladingen met, nationale worden gelijkgesteld. De opbrengst der druiven aan den Rijn is hoven verwach ting gunstig en men verwacht dat de wijn in deugdelijkheid die van 1811 zal overtreffen. Bij de verkiezing van een predikant bij de Sophia-gemeente te Berlijn zijn niet meer dan 178 stemgerechtigden opgekomen en heeft een der 2 voorgedragen oanaidaten slechts 6 stem men bekomen, omdat hij tot de onderteekenaars van het te Carlsbad den Koning aangeboden adres behoord heeft. SLEE8WIJK-HOL8TEIN Aan de bijeenkomst van leden der Landsstenden te Kiel namen wel de geestelijkheid, steden en boeren deel. manr niet de adel. Het, opgestelde protest tegen de verdeeling des landshet miskennen der Vertegenwoordiging en het ter zijde stellen van den begeerden Hertog, is gericht, aan de Bondsvergadering. De heer May is den 15, in eeu gesloten rijtuig en onder militair geleide, van Rendsburg naar Friedrichsort overgebracht. S PAKJE. De minister Bermudez de Castro heeft zijn ontslag gevraagd omdat de Koningin zieh niet vereenigen kon mee de door hem voor haar opgestelde toespraak, ter beantwoording van den italiaanschen gezant. De Koningin heeft, Keizer Napoleon beneden aan de trappen van het station te S. Sebastian ontvangen. Beide vertoonden zich op liet balkon aan de menigte. Op het sladshms had het gastmaal plaats. De cholera neemt te Barcelona toezoodat. vele inwoners de stad ontvluchten. Zij heerscht ook te Gibraltar. TURKU E„ De brand te Konslantinopel is m den avond van den 5 begonnen en bij gebrek aan water zoo toegenomendat 2800 woningen en vele openbare gebouwen verwoest en 22000 mensehen van huisvesting beroofd zijn. De mogendhedendie het tractaat van 1856 (den vrede met Rusland) geteekend hebbenzijn het eens geworden over de verbetering van den Donau-mondzullendeover eenkomstig het fransehe voorstelde Snlina-mond en niet volgens het engelsehe ontwerp, de S. George-mond beter be vaarbaar gemaakt worden. Vorst Cousa heeft eene algemeene amnestie verleend aan de. betrokkenen in de jongste onlusten te Bucharest. VEREEKHSDE STATE* Op eene te Richmond gehouden meeting hebben de aan wezigen hunne verontwaardiging betuigd over de in het Noorden bestaande verdenking, dat de gedane eed aan de Unie niet gemeend zonde zijn men verklaarde integendeel al de gevolgen van den oorlog, en daaronder de afschaffing der slavernij, aantenemen, De beperkingen waaraan de handel in het Zuiden, vooral wat oorlogscontrabande betrof, onderworpen was, zijn op geheven. Jefferson Davis zal voor eene gewone rechtbank van ge zworenen terechtgesteld worden. Alom iti het Zuiden worden verzoeken om gratie voor hem geteekend de dames betoonen zich daarbij bizouder ijverig. MEXICO. De keizerlijke troepen hebben de stad Tacamburo heroverd, na de republikeinen geslagen en hun geschut veroverd te heb'oen. Ook hebben zij Hermosilla bezet, waarna de troepen van Pesquiera zich bij hen voegden, en bij Tezan voordeel op de juaristen behaald, maar bij Almacalan op 25 Juli eenig nadeel geleden waarbij 25 oostenrijksche ruiters gevangen zijn geraakt. De franschen hebben Chihuaha bezet. Juarez is naar El Passé gevlucht. De stad Zongolica in Orizaba heeft zich tegen het Kei zerrijk verklaard. PERU. De genl. Monter ohet hoofd der opstandelingen, heeft, met behulp der 3 door hem bemachtigde oorlogsvaartuigen de Chincha-eilanden vermeesterd en vervolgens te Callao een ultimatum bekend gemaakt, waarbij hij de overgaaf van de forten en de vloot, en den afstand van den President Pezet eischt. Men maakte zich daar tot kraehtigen tegenweer gereed. BIKKEKEAKD. Den 14 heeft H. M. de Koninginvergezeld van lord Clarendon enz. den Haarlemmermeerpolder bezocht en de Leeghwater bezichtigd. Belastingen. De gemeenteraad van Hoorn heeft beslo ten met beschikking over van het personeelte heffen 40 opcenten op de grondbelasting wegens gebouwde en 10 wegens ongebouwde eigendommen, eene belasting op de in komsten van hoogstens 17,000, een straat-, brand-en lan- tarengeldeene belasting op de hondenwik- en weegloo- nen en wijders vergunning te Vragen om 50 opcenten op het personeel eu accijnsen van het gemaalhet geslacht en de boter te mogen heffen. Nieuwe Ondernemingen. 2 Belgische ingenieurs heb ben concessie gevraagd voor een spoorweg van Antwerpen over Turnhout naar Eindhoven met een zijtak van Hereut hals naar Breda. Eene andere vreemde maatschappij ver zoekt concessie voor de richting Antwerpen Breda Oos terhout ZaltbommelTielArnhem. Den 28 Aug. heeft onze regeering voor zooveel Neder land betreft, concessie verleend tot. oprichting eener inter nationale stoomvaart-maatschappij ten doel hebbende eene zeestoomvaart van Londen en Huil naar Dordrecht, eene Rijnstoomvaart van Dordrecht naar Karlsruhe en eene ka naalstoomvaart (sleepdienst) van Amsterdam naar Dordrecht. Het. kapitaal is groot 1,440,000, waarvan aanvankelijk 1,140,000 a 5 p. et. wordt uitgegeven. De ondernemers wonen hier te landein Baden en in Zwitserland. Veepest. Op de vergadering der maatschappij tot bevor dering der veeartsenijkunde, den 5 te Utrecht gehouden,is met alg. sl. besloten, dat de heerscheude ziekte werkelijk de runderpest is en met geen zachler naam bestempeld inoet wordenalsmede, dat spoedige e.u doortastende maatregelen tot. beteugeling er van noodzakelijk zijn. In Zuid-Holland breidt zich het kwaad uit. Yan regee- rinfswege zijn eenige afdeelingeu dragonders aangewezen om dienst, te doen als hulp-mareeliausséestot handhaving der alom genomen maatregelen. De minister van binn. zaken heeft de gemeentebesturen aangeschreven om de stoombootmaatschappijen uittenoodigen, hare vaartuigen na de ontscheping van vee zorgvuldig te doen reinigen. Den lü is te Meppel eene bijeenkomst gehouden van commissiëu uit de Gedep. Staten van Friesland, Groningen, Drenthe en Overijselten einde gezamenlijk middelen van voorzorg te beramen- Den 12 kwamen 30 burgemeesters uit het noorden en westen van Noord-Brabant, onder voorzitting van den commissaris des Konings te Raamsdonk bijeen om gezamenlijk de noodige verordeningen vasttestellen. Ged. Staten van Gelderland, Groningen en Utrecht heb ben almede de gemeentebesturen aanbevolen de veemarkten te schorsen. Daartoe is besloten te Delft, Gouda, Leerdam, Arnhem, Nymegen Groningen, Zwolle, Deventer, Stolwijk en Raai te. De tentoonstelling der Holt. maatschappij van landbouw zal te Purmereude, wegens de heerschende ziekte, niet ge houden worden en de algemeene vergadering den 23 te Am sterdam plaats hebben. Den 7 zijn op de markt te Schagen 2 koeten, als ver dacht van besmet te zijn, afgewezen De kenteekenen der veepetf zijn: aandoening van de slijm vliezen der oogen neusgaten, mondholte, aars en schede, die gezwollen roodgevlekt en dikwijls gedeeltelijk ontveld zijn slijmvloeiing uil de oogen smeenge mondholte en roode vlekken aan de binnenzijde der lippen. Bij de noodzakelijkheid om het aangetaste of verdachte vee van het. gezonde aftezonderen, kan met gemak en voor deel worden gebruik gemaakt van de verplaatsbare gegalva niseerd plaatijzeren slulleu van W. Boven te 's Gravenhage. OnderwIjs. Het gesticht van Mevr. v. Catcar ter oplei- din" vau gouvernantes enz., waarvoor een ruim heerenhuis aair de Breeatraat te Leiden is aangekocht, is met. 24 kost leerlingen geopend. Te 's llertogenbo-cb zullen de localen van het gymnasium en van de daarboven geplaatste boekerij en verzameling van het Noord-Brahantscli" genootschapingeruimd worden voor de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus en zal de stad boven het. boterhuis nieuwe en grooter localen doen bouwen voor bedoeld genootschap. Kunst. In de zalen van de maatschappij «Arti et Ami- citia" te Amsterdam is thans eene belangrijke tentoonstel- stelling geopend van gravures van vroegeren en Lateren tijd, van verschillende scholen. 8' Nederl. Taal- en Letterkundig Congres. Dit. con gres is van 11 tot 13 dezer gehouden in de zaal de Maas te Rotterdam, nadat, de leden "in den avond van den 10 op het stadshuis door den burgemeester verwelkomd waren. Het volgende zal te Gent plaats hebben. Feesten. Uitslag van harddraverijen: te Medemblik 11 Sept.prijs 2 zilveren presenteertrommeltjes door de Prins van A. Kroes te Diemen bereden door J. de Boer, premie, 1 zilveren schrijfgarnituurdoor Evavan Jde Wit te Zijpe, bereden door C. de Wit; te Wijk aan duin 11 Sept. prijseene vergulde penduledoor de Snipvan P. Smit te Zuidschermer, bereden door Lampepremie, een theeservies, door eeu paard van B. Balver te Zijpe, bereden door J. Teeling. Te Medemblik werd het feest door een vuurwerk besloten. Opstijging van de Góant. Den 11 is de opstijging tot teleurstelling van vele duizenden van heinde en ver sa mengevloeid niet geschied. Den 14 had zij echter plaats hoewel eerst te 7 uren, in plaats van le uren. Prinsen prinses Hendrik wareneven als den 11 tegenwoordig. Door onvoldoende maatregelen moet onder de toeschouwers eene schroomelijke verwarring geheerscht hebben. De heldere lucht veroorloofdein weerwil der duisternisom dc ballon lang na te staren. De heer Nadar was op zijnen tocht van 2 franschen en 1 amsterdammer vergezeld. Reeds te 8 uren kwamen zij behouden neder in den Haarlemmermeer, op het land van den heer Blokland, aan den Sloterweg. De ballon is 45 ellen hoog90 ellen in omtrek en heeft een inhoud van 6098 kubieke ellen. Onweder. Bij het hevige onweder in den morgen van den 9 is de Grootekerks-toren te Haarlem 2 malen door den bliksem getroffen, maar door den afleider ongedeerd gebleven. Een molen aan het Noorder-Spaarne werd nog al beschadigd, maar de ontstane brand spoedig gebluscht. Bizondekheden. De stoombrandspuit de Rijnvan de firma Merryweather 8f Sons, welke te Keulen den eersten prijs heeft behaald, is aangekocht ten dienste der marine werf te Amsterdam. 258». Staatsloterij. Trekking der le klasse. N°. 10778 f 20000, N°. 17659 ƒ5000, N°. 1424 f 2000, N". 1274 en 1997 1500, N®. 2773, 17890, 18509, 18581 en 19769 f 1000. In de Alkmaarsche Courant tan 27 Aug, j.l. beklaagt zich de heer S., dat de stadsklokken somtijds 17 minuten vóór of achtergaan. Met het oog op hetgeen in de zitting van den gemeente raad is verhandeld en ter kennis van het publiek gekomen is, acht ik mij verpligt, ook langs dezen weg, den heer S. eenige ophelderingen te geven ten einde de voor mijne zaak nadeelige indruk bij het publiek weg te nemen. Ik herinner mij niet, dat de stadsklokken gedurende den tijd dat zij door mij bediend worden ooit 17 minuten vóór- of achtergegaan zijn wijl hunne gang telken morgen te 9 uren met de Paleisklok te Amsterdam door middel der tele graaf wordl vergeleken en geregeldwaarvan de schriftelijke bewijzen hij mij voorhanden zijn. Dat ook de klokken in Amsterdam zeer onjuist loopen bewijst eene klagte daarover in het Handelsblad van den 1 September jl.waarbij ik nog kan melden, dat onlangs Am sterdam en Alkmaarte 9 uren gelijk gezetslechts 3 uren later niet minder dan 12 minuten verschilden. Ik verzette dadelijk 5 minuten en wilde dat den volgenden dag herha len om zonder te groote sprongen het verschil te vereffe nen maar bevond toendat Amsterdam op nieuw veranderd en aan Alkmaar gelijk geworden was. Ik wil dan ook niet beweerendat de stadsklokken alhier altijd zuiver op de minuut, afgaan doch S. zal zich onge twijfeld wel overtuigd hebben dat het uurwerk der Groote Kerk liet meest onjuist is en wil hij weten wat. daarvan de oorzaak is hij verzoeke dan verlof met. een onpartijdig deskundige (indien hij zelf geen deskundige is) het nurwerk der Groote Kerk te mogen onderzoekeuwaarbij ik hem in- tusschen de meeste voorzigtigheid in het beklimmen van den toren aanraad. Dat onderzoek nu zal hem overtuigen dat het speelwerk der Groote Kerk zoo oud ea gebrekkig is dat geen kunstenaar in het vak in staat zoude zijnhetzelve voortdurend met voldoende juistheid te doen loopen. L. Schouten. De heer J. F. W. Conrad, ingenieur van den Waterstaat alhier, is benoemd tot lid van het Bataafseh genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam. Naar men verneemt zullenbij gunstig weder, Maandag namiddag circa 4 uren aan het strand te Egmond aan Zee proeven worden genomf n met den congrevischen vuurpijltoestel. GEMEENTERAA1I. Buitengewone Zitting van den 14™ September 1865No. 18. Voorzitter de Burgemeester A. Maclair.e Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer Mr. W. van der Kaay, ééne vacature. Na de opening der vergadering worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en met wijziging goedgekeurd. Daarna zyn gelezen 2. Eene missive van Burg. en Weth.. ten geleide van eene aanbevelingslijst voor de benoeming van zes Regenten voor het Burgerweeshuis, op welke lijst in alphabetische orde voorkomen: de Heeren Bemmelen (Mr. P. van). Blom (Hz. S.), Bruinvis (H.J), Conijn A.), Drift PA. van der), En gelen van Pijlsweert (Jhr. B. A.) Gordon {JJMi) Helling JbKaay (Mr. W. van der), Koorn (J. C.), Kraakman (Mr. J. P.), Lange (Mr. P. A. de), leeuwen (Dr. J. van), Breijer {Bi), Rietberg {Li), Schaaps {H. A.) Schut Bakker), Vonk {J. C.). Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 3. Eene missive van de commissie voor de verordeningen, ter vaststelling aanbiedende eene concept verordening tot wering der heerschende veeziekte. Met enkele wijzigingen is de voorgestelde verordening aan genomen en vastgesteld, tot derzelver dadelijke afkondiging besloten en zijn' Burg. en Weth. hij afzonderlijke besluiten gemagtigd tot de benoeming van tijdelijke keurmeesters en het doen van de gevorderde uitgaven tot bestrijding der kosten van gevorderde buitengewone maatregelen. 4. Eene missive van Burg. en Weth., houdende kennisge ving dat de als hoofdonderwijzer aan de tusschensehool benoemde onderwijzer R. Visscher teWieringerwaard, uit hoofde van zwakke constitutie, zijne benoeming niet heeft aange- nomeu en tevens het voorstel om uit het op de voordragt overgebleven vijftal tot, eene nieuwe benoeming overtegaan. In overeenstemming met dit voorstel is tot eene dade lijke benoeming overgegaan en benoemd de heer A. P. Zeilma ker, hoofdonderwijzer te Durgerdam. 5. Na eenen korten overgang in besloten vergadering, is de zelve heropenden daar er geene andere punten aan de orde waren Is de vergadering opgeheven. Zitting van 5 Sept. 1. H. V., te Schagen woordelijke beleediging van 2 be dienende beambten2 boeten, elk van f 15, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen) voor elke boete, en de kosten. 2. M. B., vrouw van J. B.,j te Kolhoru2 eenvoudige diefstallen met aanneming van verzachtende omstandigheden, 1 maand gevangenisstraf en en de kosten. 3. A. B„ te Petten eenvoudige diefstal, door haar bene den' de 15 jaren oud' gepleegd met oordeel des onderscheids, met aanneming als boven1 dag gevangenisstraf en de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2