SlSUckelijkschc ficrtchtcn. JngesRnbcn jSStufcfccn. veranderingen in te brengen mits die niet onvereenigbaar zijn met de eenheid des Keizerrijks. Men gevoelt dat in deze laatste voorwaarden de noodlottige klip is gelegen waarop zoo menige poging der Oostenrijksche regeering is gestrand. Ais men daarbij bedenkt dat de aldus goedgekeurde wetsontwerpen daarop ter bekrachtiging aan de westelijke Kroonlanden zullen worden ingezondendie immers geen minder recht behooren te bezitten als de oostelijke, begrijpt men dat er waarlijk voor de Oostenrijksche regeering reden bestaat om voor deze maatregelen de trouwe en oprechte mede werking der vertcgenwoordi gers van al hare staten in te roepen. De Landdagen van Hongarije en Zevenbergen worden bereids opgeroepen om hunne gewichtige taak te aanvaarden, en die oproeping is in deze landen met groote vreugde vernomen. Niet overal is de vreugde echter even grootin de Duit- sche staten les Keizerrijks is men met de gewijzigde staat kunde weinig ingenomenmen ziet er een schrede terug in op de baan van den vooruitgangen noemt het nieuwe re- geeriugsstelsel minder liberaal. Met welk recht dit geschiedt, begrijpen wij niet. Tot nog toe achten wij toenemende zelf standigheid der deelen niet onvrijzinnig en vinden wij in het sterk toehalen van den band der eenheidzoo dit niet uit eigen vrijwillige bewegiug geschiedtgeen kenmerk van ware liberaliteit, Als Buitsche staatslieden te Weenen een grondwet ontwerpen voor het geheele Oostenrijksche Kei zerrijkalsof het één land was met. ongeveer dezelfde soort van bewonersen niet een toevallige vereeniging van zeer verschillende landen met verschillende taal en geschiedenis, met uiteenloopende zeden en gebruiken dan kan dat ont werp op zich zelf zeer liberaal en overeenkomstig de eischen des tijdszelfs overeenkomstig de leerstellingen der beste constitutioneele schrijvers en hoogleeraren in het staatsrecht zijn, maar niettemin voor een statengroep als het Oosten rijksche Keizerrijk zeer bepaald onbruikbaar zijn. E11 als nu^an Hongaren, Croaten en Italianen dit Duitsche baksel niet smaakt, hebben de Duitsche staatslieden te Weenen nog geen recht om zich boos te maken omdat nu eenmaal het Oostenrijksche Keizerrijk niet is zooals zij het gaarne zouden willen hebben namelijk een Duitscb landverdeeld in eenige provinciën die bij wijze van historische herinne ring de oude namen van HongarijeZevenbergen Croatië, Venetie etc. desverkiezende konden blijven behouden. In plaats van te beproeven of men het Oostenrijksche Keizer rijk ook kan steken in een vooraf gemaakte constitutie, schijnt men nu te willen beproeven een constitutie te ma ken naar het lichaam van Oostenrijk. En dit achten wij even verkieslijk als wij van oordeel zijn dat een kleermaker niet moet beginnen met een rok te maken naar eigen smaak en schoonheidsgevoel om daarna zoo mogelijk er een mensehe- lijk lichaam in te bergenmaar eerst de maat moet nemen van den man die een rok begeert voor hij de schaar in het laken zet. BELGIE. De heer Rogeard, schrijver van les propos de Labienusis wegens zijne scherpe uitvallen tegen Keizer Napoleon, in het blad der uitgeweken franschen nla rioe gauche," gelast om binnen 24 uren het Koningrijk te verlaten. Op zijne open lijke verklaring dat hij slechts voor dwang zoude bukken is hij over de duitsche grenzen gebracht. Te Uccle heeft zich de runderpest weder vertoond. ENCiEL A1V D. In den avond van den 15 heeft de policie te Dublin het bureau van de Irish Peoplehet orgaan van het fenianismus vermeesterd en 12 daar aanwezige personen in hechtenis ge nomen. Te gelijkertijd werden in die stad en in andere plaatsen van Ierland vele gevangennemingen gedaan. In het graafschap Cork is de oproerwet afgekondigd en de inlevering van alle wapenen bevolen. In de stad van dien waren eenige militairen in het complot betrokken. Voor Queens'own, de haven van Dublinis het gepantserde linieschip Prince consort geposteerdden 18 werd aldaar een voormalig officier der amerieaansche separatisten gearresteerd. De overige schepen van het Kanaal-eskader kruissen op de iersche kust. Sedert eenigen tijd werden de ierendoor agenten uit de Ver. Statenonder belofte van hulp uit America bewerkt om het land aan het britsche gezag te onttrekken en werden op vele plaatsen des naohts wapenoefeningen gehouden. Te Liverpool en elders in Engeland hebben verscheidene man schappen der vrijwiltige schutterijen hun ontslag genomen en zijn zij naar elders vertrokken. De minister Russell heeft eeue nota aan de zeevarende mogendheden gerichtwaarbij hij den wensch uitdat de sluikhandel in negers ais zeeroof zal aangemerkt en gestraft worden. Curie eu dat Italië niet Romemaar Rome Italië naderen moet. Voorts verlangt hij geheele afscheiding van Kerk en Staat, verkoop van alle kerkelijke goederen inschrijving op het Grootboek ten behoeve der diocesen en kerspelen en benoeming der aartsbisschoppen door den Koning. De minister Natoli kondigt in zijne circulaire aan de stem gerechtigden de indiening aan van wetten tot opheffing der kerkelijke corporatiën tot reorganisatie van het beheer der kerkelijke goederenin het belang der karig bezoldigde plattelands-geestelijken eu ter bevordering van liet middelbaar en lager onderwijs. Hij begroot het tekort voor 1866 op 260 millioen. 8 Uit hunne diocesen verwijderde prelatenwaaronder de kardinalen-aartsbisschoppen van Napels en van Beneventa hebben zich tot den Koning gewend met het verzoek om te mogen terugkeeren op grond dat hunne tegenwoordigheid bij het uitbreken der cholera nuttig kan zijn. De minister van justitie heeft daarop de procureurs-generaal aangeschre ven om hunne terugkomst te beletten zoolang de verkie zingen niet zijn afgeloopen. OOSTENRIJK. De provinciale Landdagen zijn, tegen 23 November bijeen geroepen, behalve de hongaarschewaarvoor de 10 December is aaugewezen. De regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland inlichtingen medegedeeld, ter verdediging der door haar gevolgde gedragslijn in de zaak der Elbe-hertogdommen. In de Wiener-Zeilung van den 21 is een Keizerlijk mani fest verschenen waarbij vermits het in de uitvoering mis lukken van het patent van Be.bniari 1861, het diploma van October 1860 voortaan tot hoofdgedachte der binnenlandsehe staatkunde wordt gesteld. De steeds onvolledig gebleven Rijks- vertegenwoordiging wordt dientengevolge geschorst maar ter geruststelling der eonstitutioneelen wordt: 1°. het recht der oostenrijksche volken om door hunne wettige vertegenwoor digers mede te werken bij het maken van wetten en het regelen der staatsuitgaven, plechtig gewaarborgd; 2°. aange kondigd dat de veranderingen welke de Landdagen van Hongarije en Croaiie in bovengenoemd diploma en patent mogen verlangen, vóór de keizerlijke bekrachtiging aan het oordeel der andere Landdagen zullen onderworpen worden. Te 1'est is dit manifest met uitbundige vreugde ontvangen. De gemeenteraad van Praag heeft besloten om het gedu rende 4 jaren geschorste October-diplomafeest. dit jaar weder met eene algemeene illuminatie te vieren. PRUIM EN. De troepen bestemd tot bezetting van Lauënhurg zijn daar te lande met gejuich begrbet. "/De Koning brieft den herto gelijken titel aanvaard en den minister v. Bismarck gelast het. lands 'hap in zijnen naam volgens de bestaande wetten te besturen eu de beambten in den eed te nemen. Den 14 heeft de graaf v. Arnim Boylzeutmrg te Ratzeburg bezit van het hertogdom genomen. Hij is met blijdschap begroet. De minister v. Bismarck is in den gravenstand verheven. De Koning heeft dezer dagen Merseburg bezocht en is daar met veel eerbetoon ontvangen. Het was 50 jaren ge leden dat de provincie Saksen ten deele bij Pruisen gevoegd, ten deele daarmede hereenigd werd. De Kreuz-Zeitung zegt, naar aanleiding der circulaires van de heeren Drouyn en Russelldat. de overeenkomst te Gastein als wettige vrucht van den Weener vrede, op een onbetwist- baren juridieken grondslag rustdat Oostenrijk enPruisen zich de niet-officiëele nota's evenmin zullen aantrekken, als Rus land de officiëele over Polen welke niets uitgewerkt hebben dat Frankrijk, gedachtig aan Savoye e.i Nizza, zich niet behoeft te verontrusten en dat Engeland zich belachelijk maakt door optekomen voor //volkswenschenterwijl het die der iersche fenians met geweld onderdrukt. SLEES WIJK-1IOL8TEIN. Frankrijk en Engeland hebben te Weenen en Berlijn de ontvangst doen weten van de mededeeling van het tractaat van Gasteinzonder meer, maar aan hunne gezanten aldaar hunne afkeuring nadrukkelijk gèopenbaard. Zij betreuren het, dat de met medewerking van Oostenrijk en Pruisen gesloten en door deze mogendheden vaak ingeroepen tractaten betref fende de deensche erfopvolgingmet geweld zijn verkracht en zulks niet om aan het verlangen der bevolking der her togdommen en van Duitschland te voldoen, maar uit eigen belang. Den 12 is door eene vergadering van ongeveer 1500 per sonen te Kiel eenparig ingestemd met bet door een ge deelte der Stenden tot de Bondsvergadering gerichte adres. De nieuwe bevelhebbers der hertogdommen hebben hunne betrekkingen aanvaard met proclarnatiëu waarvan die van den geul. v. Manievjfel meer pruissisch dan sleeswijksch klinkt, terwijl die van den geul. v.Gablenz er op berekend is om de sympathie der holsteiners te verwerven. Sedert 15 Sept. prijkt het sleeswijksehe wapen met den pruisischen adelaar. De heer v. Zedlitzdie. burgerlijk commissaris blijft, heeft aan eene bezending uit den raad der stad Sleeswijk stellig geweigerd om het ontslag van den burgemeester intetrekken. De frankforter commissie van.36 heeft ten behoeve der sleeswijk-holsteinsehe zaak ontvangen 638.527 eu uitgegeven 578.927 th., waarvan 341.814, is, besteed tot ondersteuning der //hertogelijke" (augustenburgsche) regeering te Kiel. TURKIJE. FRANKRIJK. De pruisische regeering heeft, in zake den Ie Bonn ver moorden Otl verklaard dat geene persoonlijke bedenkingen den loop van het recht zullen belemmeren l'Indépendant de la Moselle ie Metz wordt vervolgd wegens het maken van aanmerkingen op de benoeming van graaf Walewski tot voorzitter van het Wetg Lichaam nog vóór dat zijne geloofsbrieven als lid onderzocht waren. De divisie-generaal Ladmrault is tot onder-gouverneur van Algiers benoemd. De minister van binn. zaken heeft op het verzoek van som mige gemeentebesturen dat de beraadslagingen der gemeente raden mogen openbaar gemaakt worden zulks toegestaan behoudens de goedkeuring der prefecten en mits in de ver slagen geene namen van raadsleden vermeld worden. ITALIË. Den 18 heeft de Koning den spaanschen gezant ontvangen. De heer Ricasoli verlangt in zijn electoraal manifestdat Italië zal voortgaan zich binnenlandsch 'e organiseeren en te wapenen, als wanneer het ongetwijfeld misschien eerder clan men vermoedtVenetie zal bekomen. Wat Rome betreft verklaart hij, dat men de conventie eerbiedigen en inmiddels nauwlettend toezien moet op de handelingen der roomsche De cholera heeft zich te Galatz en Ibraïlow in de Donau- Vorstendommen geopenbaard. Door den hevigen brand op 9 dezer te Konstantinopel zijn omstreeks 80Ó0 huizen 20 moskeeën10 badhuizen 5 christen-kerken en 15 groote herbergen, te zamen bijna een vierde van de eigenlijke stad uitmakende, verwoest. Ten behoeve der noodlijdenden is eene inschrijving geo pendwaartoe de Sultan, al de hooge staatsbeambten en ook de vreemde gezanten aanzienlijke bijdragen hebben ge leverd. Volgens opgaaf van regeeringswege zijn aldaar 34000 men- schen aan de cholera overleden. VEREENIUDE STATEN Overal in de noordelijke Staten houden de fenians verga deringen en brengen zij groote sommen gelds en wapenen bijeen ten behoeve van penen opstand in Ierland. Het co mité te Springfield in Illinois heeft bekend gemaaktdat het, fenianismus in Ierland goed georganiseerd isdat ter gelegener tijd een voorloopig bestuur zal worden benoemd dat 200000 manschappen zich verbonden om onder iersch- americaansche officieren te strijden en eerlang als leger zul len optredenwaartoe echter nog behoefte is aan geld en wapens. De schuld der Unie bedroeg op 1°. Sept. 2.757.689.571 d„ met een rentelast van 138.031.620. De President heeft het plan tot oprichting van militie- corpsen in Mississippi goedgekeurdwelke maatregel hij gepast vindt //omdat aan de bevolking de regeling van haar eigen bestuur behoort overgelaten te worden." Hij heeft gratie verleend aan den heer Brown, gouverneur van Georgia tijdens den opstand. De democratische conventie van Nieuw-York heeft zich verklaard tegen het voortduren van het militair bestuur en tegen het verleenen van het stemrecht aan de negers. Zij keurt de wijze waarop de President de rust en orde herstelt goed en wil dat al de Staten der Unie gelijke rechten zul len hebben. Daarentegen heeft de republikeinsche conventie van Minnesota het regeeringsbeleid van den President afge keurd en verklaard, dat het gouvernement Keizer Maximiti- aan uit Mexico behoort te verdrijven, ZUID-AMERICA, De dictator van Paraguay Lopez heeft de veroverde argen- tijnsche provincie Corrientes aan Paraguay toegevoegd en vervolgens de belangrijke braziliaansehe stad Urugayana bezet. Laatstelijk rukte hij op naar Concordiawaar de hoofdmacht der verbondenenonder bevel van genl. Mitrevereenigd is eu van waar genl. Florës is afgezonden om Lopez te stuiten. Het paraguyasche leger richt overal waar het doortrekt groote verwoestingen aan en heeft de bevolking van Corrientes op de schandelijkste wijze behandeld. BINNENLAND. Deu 18 is de Koningin met prins Alexander naar Baden- baden verlrokken. Staten-Generaal. Den 16 is de zitting der Staten- generaal door den minister van binn. zaken gesloten en deu 18 de nieuwe door den Koning geopend. De heeren Philipse en v. Reenen zijn weder tot voorzitters der beide Kamers benoemd. Bij de 2" Kamer zijn ingediend ontwerpen op; het beheer en de verantwoording der fondsen van de staats spoorwegen de heffing der grondbelasting in Limburg, hetaf- koopbaar stellen der tienden van het Kroon-domein de indisclie begrooting voor 1864, eeue eredietwet, waarbij aanvan kelijk ƒ100,000 wordt verlangd voor maatregelen tot beteugeling der veepest, en de vergoeding van het onteigende en afge maakte vee, alsmede de onafgedane wet op de strafvordering eu op de comptabiliteit. Militaire Zaken. Het koloniaal invaliedenhuis Bronbeek zal uitgebreid worden ter opname van veteranen van de vloot en het leger hier te lande. Benoemingen. De Koning heeft tot hoofdingelanden van Westfriesland benoemd: voor Drechterland J. Commandeur, K. Zijp eu T. Kroonplaatsvervangers D. SchoenK. Bronk- horst en Stapel, voor de 4 Nöorderkoggen C. Donker en A. Commandeur, plaatsverv. D. Langereis en h'oorn voor Geestmerambacht C. Groenewoud en JJ. Hagrselhorstpl. v. H. Mensonides en H. Lauvoor de Sehager- en Niedorper- koggen P. Meurs en H. Rezelmanpl. v. C. Jongejan ftz. en K. Breebaurt. Eerbewijzen. Aan den heer F. Schut, geneesheer te Heijloo is door den Koning de zilveren eerepenning verleend voor kostelooze koepok-inenting aan minvermogenden. Nieuwe Ondernemingen. De Twiske en andere plas sen te zamen ongeveer 600 bunders groot, gelegen tusschen OostzaanLandsmeer en den lip zullen drooggemaakt wor den. Veepest. In Zuid-Holland bepaalt zich de ziekte hoofd zakelijk binnen liet gebied begrensd door LeijdenGouda Schoonhoven en Dordrecht,. Zij heeft zich ook vertoond te Leijmuiden te Zalk in Overijsel en te Maarsseveeneen der weinige gemeenten van Utrecht, waar geene verordening op het, invoeren van vee was vastgesteld, De veemarkten zijn geschorst te UtrechtGorinchem Apeldoorn, Winschoten en Ommen. De Gedep. Staten der noordelijke provinciën hebben zich tot de hooge regeering gewend, om algemeene maatregelen tot weering der runderpest. De prov. Staten van Frieslandbuitengewoon vergaderd hebben den 20 den in- en doorvoer van vee ongesmolten vethuiden beenderen en afval verboden. Feesten. Aan de harddraverij te Haarlem op den 16 hebben 16 paarden deelgenomen de prijs werd behaald door de Dikke van Hoek te Wateringen, bereden door J. de Boer, en de premie door de Nobel van N. Ifafelhakker te Amsterdam, bereden door P. v. Santen. Aanbestedingen. Den 2) was bij de herbesteding van den spoorweg van Groningen naar Winschoten minste in schrijver M. Geverdingen te Rotterdam voor 'f 1.630.000. Rechtszaken. De H. Raad heeft den 20 bevestigd het vonnis van het. Hof van Gelderland, waarbij J. J.v. Leeuwen, stationschef te Veenendaalis veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting wegens het zonder opzet voor den spoor trein doen ontstaan van gevaardat hij had kunnen en moeten voorzien. Koloniën. Sedert 3 jaren heeft op Java een toeleg be staan om de inlandsche Rijksgrooten en alle nederlanders om te brengen en het oude Rijk van Mataram te herstellen. Aan het, hoofd daarvan stonden Tjikoplo en Mangkoe Widjoijo, waarvan de een Keizer, de ander Rijksbestuurder wilde wor den. De resident van SoerakartaLammers v. Torenenberg door vertrouwde zendelingen van de samenspanning on derricht heeft zich eensklaps meester gemaakt van de aan- leggers en hunne papieren. De lezers der Alkmaarsche Courant hebben reeds dikwijls de aanmerking hooren maken dat hier ter stedein verge lijking met andere plaatsenzeldzaam een brand van eenige beteekenis woedt en dat daarom eene maatschappijdie

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2