ALKMAARSCHE COURANT V. 40. Zevenenzestigste J aar gang. 186 Zondas: 3 October. ©fficicsï (Rcbccltc. fioliiicfi cDucrsidtt. £€>1 chclijfc^cïtc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers H E R M". COSTElt ZOO N. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. an KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ton gevolge van art. 1 der wet van 2« Mei 8 o (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat bet, voljaarseh su ppletoir kohier voor de belas ting'op het Personeel, n° 2 en 3, heide over de dienst, van 18 op den 19 Sep'emberl865 doorden Heer Commissaris des Komngs in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. leder ingezeten, die daarbij belang heeft wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente v Alkmaar, 20 Sept. 1865. VERGADERING van MAAR, op Woensdag dags ten 1 ure. oorkomen. ilet Hoofd van het Bestuur voorn. A. MACLAINE PONT. den RAAD der Gemeente ALK- i, den 4 October 1S65, des namid- Namens dcu Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. De verlofganger der Nationale Militie BERN AROUS van EIJG wordt verzocht, zich ter gemecute-seeretarie alhier aantemelden. Daar nu tot nog toe uog is hy Oude liefde roest nietzegt een bekend spreekwoord en wij willen op de waarheid der stelling niets afdingeu zelfs al vonden wij deze Nederlandsehe uitspraak niet be vestigd door de volksmeening in Frankrijkdieondanks de aldaar heerschende en door ons immers zoo te recht, verfoeide lichtzinnigheid vast schijnt te gelooven aan den terugkeer tot een eerste liefde. Evenwelniet steeds is de liefde bestendig van duur, beweeren sommigen eu enkelen gaan zelfs zoover van te gelooven dat de haat het in ge trouwheid van de liefde wint. In schooner taal is dit, som bere denkbeeld wel nimmer gekleed dan door Byron ïu zijn Giaour, waar hij den gloed der min waarmede een paar gelieven elkander omarmen verre achterstelt bij het. vuur van den haatdie een paar vijanden elkander doet vervol gen en ontmoeten om niet weer te scheiden. Ja dus luidt de schoone Nederlandsehe vertaling van ten hate Ja, de vriendschap zal ontvlieden, Liefde wendt het aanschijn af, Maar wie ooit de Haat vereenigt Blijven trouw tot in het graf! echter aan Bijronvoor zoo ver ons bekend nooit door iemand is verwetendat menschen en zaken te veel van de lichtzijde beschouwde is zijn -evoelen, hoe dichterlijk ook voorgesteld, nog geen onfeilbaar orakel. Ongelukkig is echter de geschieden», niet alleen van lang vervlogen heidensche en barbaarsche tijden maar ook die van onze zeer Christelijke en beschaafde negentiende eeuw, vol van allerlei kleine en groote voorbeel den van de bestendigheid van den haatten inemgEngelseh- man, die genegen moeht zijn om in de werken van zijn dichterlijken landgenoot meer een wereld der verbeelding dan de werkelijkheid te zien zal wellicht aan de trouw van den haat gaan'gelooven, wanneer hij de berichten leest omtrent de samenzwering der Fenians in Ierland. Wat is da toch voor een dwazen opstand? vraagt men. Ierland heeft tegen woordig immers geen reden tot kiageu verzekert een belijder van den constitutioneelen regeeringsvorm - het, geniet «elijke rechten en vrijheden als Engeland en Schot land "lie Katholieke Ieren hebben mogelijk wel eemg recht om zich boos Ie maken over de belasting die zij ten behoeve van de Engelsche staatskerk moeten opbrengen maar dat, is toch tegenwoordig ook alles. Wel zeker verklaart een logisch staatskunstenaar dat. is alles, en ofschoon de zaak misschien in theorie met geheel verdedigd kan worden is echter de Engelsche staatskerk zoo samen gegroeid met de oude instellingen eu de volksmeening m Engeland behoort zij inderdaad zoozeer tot liet wezen van den staatdat aan hare afschaffing met te denken iseu waar een staatskerk is, moet immers die kerk door den staat worden onderhouden als een landsmstelhug en voor elke landsinstelling moet elke burger betalen of hy er mee in genomen is of niet. - Ongetwijfeld - voegt een geloovige in de statistiek er bij -- en ik kan u met cijfers aantoouen dat de welvaart des lands eer toe dan afneemt dienteugc, voRe hebben dan ook in de eerste zeven maanden van dit jaar slechts 62,262 personen Ierland als landverhuizers ver laten dat is 22,324 minder dan in de eerste zeveu maan den van 1864. Wij zullen met deze lieeren met gaan redetwisten ondanks de onrechtvaardige kerkbelasting en de onder geen cijfers te verbloemen armoede des volks zijn wij het met hen eens, dat de oorzaken der samenzwering moeilijk in de tcenwoordigen toestand te vinden zijn. Wellicht zou het verledene echter eenige opheldering kunnen geven. Wanneer wij namelijk zien, hoe Ierland vroeger steeds door Engeland als een wingewest werd behandeld, hoe het werd onder drukt en uitgezogen en hoe die ongerechtigheden van vo rige geslachten den grondslag hebben gelegd ook voor de tegenwoordige armoede, wanneer wij daarbij bedenken hoe een persoonlijke baat dikwijls eerst met het leven eindigt hoe een familieveete meerdere geslachten verdeeld blijft hou den en een volkshaat eeuwen kan verduren dan komt. liet ons'niet onbegrijpelijk voor, dat, een plan, hoe onuitvoer baar overigens', 'om liet groene Erin aan de overheersclun der verachte Saksers te ontrukken, steeds gretige ooren vindt bij de licht ontvlambare zonen der oude Kelten. Het doel der Fenians schijnt geen ander geweest te zijn dan afscheiding van Engeland en stichting -eener Iersche republiek. De samenzwering blijkt vooral in Noord-Amerika gesmeed te zijn, en aldaar grooten steun te vinden bij de uizenden Ieren die als landverhuizers naar de nieuwe we- eld zijn vertrokken, en aan hun vaderland de vrijheid, dat de afscheiding van Engeland en een eigen regeering wil len bezorgen. Talrijke afgedankte soldaten zoowel uit het ounoodig geworden leger der' Unie als uit. de verslagen en verstrooide krijgsmacht der vroegere confederatie, toonden zich bereid den oceaan over te steken en de Engelschen uit Ierland te verdrijven. In Ierland zelf had de samenzwering overal hare vertakkingen, en vverdeu heimelijke nachtelijke wapenoefeningen gehouden; zelfs in sommige Engelsche ste den zijn eedgenooten ontdekt. Daar alzoo de zaak vóór de uitbarsting hij de regeering bekend werd en verhinderd kon orden, is 'de orde nergens gestoord; de verdachten wor den gevangen genomen, en een rechterlijk onderzoek is inge steld. Vroegere volksbewegingen in Ierland hadden steeds Katholieke kleur; deze onderneming vindt echter niet den minsten steun bij de geestelijkheid daar zij evenzeer tegen het geestelijk gezag als tegen de heerschende wereld lijke macht gericht schijnt te wezen. Niemand ducht dan ook voor de Eugelsche heerschappij in Ierland eenig gevaar, de samenzwering kan echter aan de Engelschen en aan unne regeering een nieuwe bijdrage leveren voor de juiste kennis van den toestand van dit oneelukkige land en den geest zijner bewoners ten aanzien der Kroon. Ofschoon het, gevaar uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is "oortgekomen schijnt men in Engeland zeer tevreden over de houding der Noord-Amerikaansche regeeringwaarvan zelfs beweerd wordt dat zij te Londen heeft gewaarschuwd. Uit Amerika waait ons 'bestendig een geest van vrede en erzoening toe. Het groote leger is tot op een paar honderd duizend man verminderd en daarvan worden nog voortdu rend meer ontslagen. Spoedig hoopt men de bezettingdie nu nog hier en daar in de zuidelijke staten ligt, te vervan gen door de gewone militie. Deze berichten mosten vooral hen gerust stellen die vreesden dat Noord Amerika wel eens een militaire staat kon worden, die door zijn grootte en zijn rijke hulpbronnen voor de algemeene veiligheid dat is de rijheid en zelfstandigheid van kleinere staten, ook in En- opa, uiterst gevaarlijk zou zijn. Men vreesde dat. de Ame rikanen lust zouden gekregen hebben in het soldaat-zijn, dat een groot, staand leger een behoefte zou zijn geworden r ,1 daarbij ook de natuurliike begeerte om dat, leger hier of daar eens te gebruiken de regeering der Unie zou bevan gen. Deze vrees is gelukkig gebleken ten eeuen male ijdel "e wezen. Met voorbeeldeloozen spoed wordt, het leger op een onbeduidend cijfer gebracht; zulk een snelle en belang rijke vermindering is misschien alleen in Noord-Amerika mogelijk, en getuigt van een gezonden toestand en weder- keerig vertrouwen. Het blijkt, dat de Unie nog niet gewoon is geraakt haren steun te zoeken in de bajonetten, al moest zij daarvan de hulp ook tijdelijk inroepen. De zwaarhoofdeu die bij alle Europesche regeeringen gewoonlijk een overwegen den invloed hebben zouden dergelijke maatregelen ongetwijfeld te "ewaagdgevaarlijk, ja onverantwoordelijk lichtzinnig ge oordeeld lebben. Merkwaardig is de samenkomst, van eenige aanzienlijke burgers uit de zuidelijke staten met ten President Johnson. Terwijl van de eene zijde werd verzekerd dat die stalen hun nederlaag erkennende bij hun terugkeer tot de Unie met oprechtheid zijn te werk gegaan, getrouw zullen blijven aan de Constitutie, eu vertrouwen stellen in de staatkunde van den President ten opzichte der zuidelijke staten, verklaart de President, dat, de regeering alles wat. in haar vermogen is zal doen om het burgerlijk gezag in het zuiden te herstellen, en niets liever wenscht dan de zuidelijke staten weer in het volle genot hersteld te- zien van hunne vroegere plaats in de Unie. Ofschoon dan ook een woordvoerder der radicale republi- keinsehe pan ij ons tracht te verschrikken door de heftige aanbeveling eener barbaarsche staatkunde, zooalsde be zittingen van alle personen die aan den opstand hebben deelgenomen verbeurd te verklaren eu de zuidelijke staten eenvoudig le beschouwer, als veroverd land, zijn wij over tuigd dat de gezindheid van den President levens die der groote meerderheid iseu die gezindheid is vredelievend en verzoenend. Hij is bedacht op een algeme me amnestie heeft bevel gegeven vooreerst niet voort te gaan met de verbeurdverklaring van goederen laat oe zuidelijke statpn zeiven hun bestuur regelen en de kiesbevoegdheid bepalen wil niets meer gehandhaafd zien dan de openbare orde en de vrijheid der slaven, en toont de ondubbelzinnigste begeerte om het herstel der Unie voor de zuidelijke staten zoo ge makkelijk mogelijk le maken. BEUnK Charles Longuet, een der redacteuren van la Rive Gauche, is gelast het land te verlaten, wegens allerhevigste uitvallen tegen Koning Leopold en Keizer Napoleon, ter zake der uit zetting van den heer Rogeard. Ol ITJiEHEl* B. Het op den 25 te Frankfort geopende 3" duitsche han delscongres heeft zich verklaard voor hef sluiten van han delsverdragen van het Tolverbond met Italië en met Rusland. K Si it E A 1* te In verschillende plaatsen van Engeland en Ieiland wor den no" burgers en soldaten gevangengenomen, betrokken in de samenspanning der Fenians. Te Kiliarney zijn er zelfs 5 ge- arrestcerddie in dienst van den Staat waien. Van veel belang wordt de inhechtenisneming geacht van George Arch deacon een gewezen schoolmeester eu laatstelijk te Liver pool agent van de Irish People, bij wien vele bescheiden betreffende den opstand zijn gevonden. Te Southampton hebben zich 2 gevallen van cholera voor gedaan. De besmettelijke vee-typhus is ook onder de schapen uit- gebroken en schijnt van het eene soort van vee op het an dere te kunnen overgaan. Daarom zijn de verordeningen tegen de verspreiding der rucderziekte thans ook op scha pen geiten eu varkens toepasselijk veaklaard. FltAKhHIJH. De minister van binn. zaken heeft de prefecten gelast spaarzaam te zijn in het geven van waarschuwingen aan dc dagbladenmaar des te meer het middel te bezigen van of- ficiëele terechtwijzingeningeval zij grove onwaarheden behelzen. Het blad la Guyennc te Bordeaux heeft eene eerste waar schuwing ontvangen wegens het aanmerken van eene ver ordening der administratie bij de begrafenis van zekeren Uuché als eene inbreuk op de vrijheid der katholieke kerk. De berichten uit het Zuiden betreffende de cholera luiden be droevend, Marseille on Toulon zijn door een groot gedeelte der bevolking verlaten, de zaken staan stil; fabrieken en winkels zijn gesloten. Ook te Aries heerscht die ziekte vrij erg. Te Avignon eu Lyon zijn nog slechts enkele gevallen voorgekomen. De commissaris van policie Billon te Marseille is afgezet wegens het ontvluchten der stad voor de cholera. De heer Veuillot verklaart in l'Epoquedat hij geenszins van plan is om in Belgie een dagblad uittegeven hij voegt er bij dat hij reeds 3 malen verlof gevraagd heeft om het te Parijs te mogen doenmaar telkens eene beleefde weige ring bekomen heeft. CRIEKE\1,A\B, De Koning heeft der civiele lijst afgestaan, om aan den nood der schatkist te gemoet te komen. 8 T A 3. K De demonstration op 21 eu 22 Sept., ter eere der voor één jaar te Turijn tijdens den opstand gesneuveldenzijn zonder eenige stoornis afgeloopen doordien de troepen voor- zichtiglijk gelast waren binnen de kazernen te blijven ter vermijding van botsingen. KKHSiEEIJ-KE STAAT. Door den brand in de bosschen van Ostia zijn reeds alle hoornen over eene uitgestrektheid van 6 vierkante mijlen vernield. 1 Bataljon infanterie en 2 eskadrons cavallerie zijn afgezonden om het kwaad te stuiten, flOSTËllUJH. Aan de gezanten in het buitenland is eene circulaire ge zonden tot t(«lichting van het Keizerlijk manifest van 20 Sept. De Keizer, heet het daarin, erkent ten volle het recht van al de volken, die tot de oostenrijksche monarchie be- hooren, om door middel van hunne wettige vertegenwoordi gers medetewerken tot het samenstellen van alle staatkundige eu fiuauciëele wetten; zoodat de tijdelijke schorsing der con stitutie alleen dient tot vaststelling van den vorm waaron der dat recht moot worden uitgeoefend. i* n 5 S ïi K A. Van de zijde der regeering wordt beweerd dat de goed keuring van den Landdag niet benoodigd is voor de aan hechting van Lauëuburg, vermits art, 55 der constitutie al leen ziet op de verkrijging van grondgebied buiten Duitsch- laud. Verder wordt aangemerkt, dat, het bewind zich niet behoeft te bekommeren over de fransche en engelsche circu laires, zoolang die niet officiëel ter zijner kennis zijn gebracht. De Koning heeft van 25 tot 27 te Ratzebnrg vertoefd om voorloopig als hertog van Lauëuburg gehuldigd te worden. De Senaten van Hamburg en Lubeek hadden commissarissen gezonden om den Vorst met zijne nieuwe waardigheid ge luk te wenschen. TUKK Ï.J E. Te Konslantinopel is de ellende ten gevolge der cholera en van den daarop gevolgden zwaren brandwaardoor de behoeftigsle wijken zijn vernield ten top geklommen. Het gouvernement moet duizenden gezinnen ondersteunen. Er zijn openbare inschrijvingen geopend. De staatsambtenaren hebben van een maand tractement afstand gedaan ten be hoeve der noodlijdenden. Prins Coma heeft aan zijne buitenlandsche agenten eene circulaire gericht, tot kenschetsing van zijne pogingen om den toestand der Donau-vorstendommen te verbeteren en tot inroeping van de ondersteuning der mogendheden. V E K E E 1*11i i 89 E 8T A TT E Afgevaardigden uit 9 zuidelijke Staten hebben eene confe rentie gehouden met den President Johnsonwaarin deze zich zeer bevredigend heeft uitgelaten. Behalve de vaste bezet tingen zullen de troepen uit deze Staten teruggeroepen en de neger-corpsen in VirginiaFlorida Louisiana Noord- CarolinaArkansas en Texas ontwapend wordeu. In Zuid-Carolina heeft de partij der voormalige opstande lingen de meerderheid gehad bij de verkiezing van de leden der conveniie, welk de constitutie van dien Staat moet herzien. De federale troepen hebben de vijandig gezinde indianen link- en rechts van de naar Californie leidende postwegen en telegraaflijnen verdreven. Aan den westkant hebben de indianen echter nog eene talrijke krijgsmacht bijeen zoodat 50000 man troepen noodig zijn om hen te bewaken. Het is den lieer Seward na veel moeite eindelijk gelukt den President en de leden van liet kabinet (den minister van binn. zaken uitgezonderd) te overtuigen, dat Keizer Maximi- liaan in Mexico werkelijk de baas is en dat het onstaat kundig zou zijn om Juarez bijtestaan. ;y.r12?- ni::u€A, Te Yantany, aan de Uruguay, is een veldslag geleverd, waarin de Bondgeuooten ouder Flores de overwinning be haald en de paraguayers geschut en vaandels verloren hebben. BIKKËÜILAKD. Staten-Genebaal. Het aangevraagde crediet van 0100,000 voor maatregelen tegen de runderpestis door de beide Ka mers eenparig verleend. Een voorstel van den heer v. Nierop om het bedrag tot f 500,000 te verhoogen werd door de 2° met 43 tegen 13 st. afgewezen. De adressen van antwoord op de troonreden zijn mede door de beide Kamers met algem. stemmen goed

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1