ALRMAARSCHE COURANT Zevenenzestigste J aar gang. a: $0. 41. Zonda 8 8 October. Rij draft Courant behoort een bijblad bevattende raadsnolulco. (Officieel (öcbceltc. Burgemeester eu fV'et houders vau Alkmaar brengen bij deze ter kennis van de veehouders en verdere daarbij belanghebbenden: ,1e navolgende door Z. Exc. den Minister van binuenlandsche zaken aan den heer Commissaris des Konings in deze provincie en door dezen aan de gemeentebesturen ter algemeene bekendmaking ge dane mededeelingen van hetgeen door veekundigen en door de ervaring wordt aanbevolen, als dienstig om de mededeeling der besmetting onder het rund vee zoo veel mogelijk tegen te gaan. Hiertoe behoort o. a. het volgende 6 Tevens wordt bekend gemaakt dat den ambte naren van h Rijks belastingen door Z. E. den Mi nister van Einantiën is opgedragen, om by bevin ding van ziek vee onverschillig welke de ziekte zij f daarvan met den meesteu spoed kennis te geven aan het Hoofd van het plaatselijk bestuur. De regeering en tie veepest. De commissie ka.iv voorbeelden aanwezen van verbreiding Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3.40, enkele Nos. 7 Cents, (ranco per post./ 4,— Brieven franco aan de Uitgevers EER M'. COSTER ZOON. aai® R i Av De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'l uuringezonden berichten een dag vroeger. Het is in de eerste plaats raadzaam dat men zyn vee en de"enen die er mede omgaan buiten elke aanraking houde met alles waardoor de smetstof zou kunnen worden overge- bra«t. Ieder die met besmet of verdacht, vee in aanraking kwam blijve op een afstand (men raadt aan van 50 Ned. ellen) van gezond vee. Kooplieden in vee, slagters vilders en derselijken late men niet bij gezond vee toe. Men wachte zich voor het aanraken van onbekend vee icn voor net aauiaivcu De uiterste zorg voor reinheid wordt aanbevolen. In stallen worde de mest zoo dikwijls mogelijk weggeruimd en de grond gereinigd. Den grond met ruu te bestrooien, wordt als nuttig geroemd. Ruime toevoer vau versche lucht door openstaande ramen en deuren kan met dan gunstig werken. Voor zuiverheid van het drinkwater zal met meer dan „e wone zorg worden gewaakt. Van liet wasschen van het vee met water met azijn of met chloor (water waarhij zogenaamd bleekwater is gevoegd), of met kreosoothoudend water belo ven sommigen zich goede gevolgen. Het zal m aden gj;valle niet schaden. Door inwendige dagelijksche wasschin a. neusgaten en den mond der runderen met azijn meent een veehouder in Duitschlandin eene streek waar sterk heerschte, zijne 400 runderen te hebben behouden. In Engeland schijnt het drinken van water, waarin roes- tend iizer is geleed gunstig te werken. Water door zoutzuur of zwavelzuur (vitnool) zuur ge maakt, wordt ook aangeprezen. Het aankoopen van vee wordt door deskundigen zeer af geraden. Wanneer het geschiedt bevelen zij aan, het nieuwe vee drie of vier weken afgezonderd te houden. Eer in eenen stal, waar ziek vee heeft gestaan andere runderen worden toegelaten, worde ltfl grondi» gereinigd en gedesinfecteerd. Wasschin met ch waterteerwater kreosnotwater kalkwater water met zwa- 'elznu'r ijzer, met earholzuur, wordt tot. vernietiging der smetstof aangeraden. In den veestal van hord Granule nabij honden, werden, nadat al het vee gestorven en destal zorgvuldig gereinigd en met smetstof-vernietigende middelen gezuiverd was, op nieuw koeien geplaatst en deze bleven Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. o-i cw ]CA5 De Secretaris ie* 23 dept. 18b5. SPANJAARD!. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de 2' suppletoire staat van begroolmg dezer gemeente over 1865 aan den Gemeenteraad aangeboden en van beden af gedurende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente ter le- uing voor de belanghebbenden is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld. meester en Weihouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 1Sr'5'SPAWAARDT. Do personen, binnen deze gemeene woonachtigdie ver langen geplaatst te worden op de lijst, voor de maritieme soldijen j worden uitgenoodigd zich vóór den 15 October 186a uau tie gemeente-secretarie te vervoegen. Op het. Binnenhof te 's Hage is onze constttutioneele re- eeer'ngsmachiue weer in volle werking. Op feestelijke wijze heeft zich bet Hoofd van den Slaat naar de groote fabriek begeven om het geheele samengestelde werktuig als door een vingerdruk in beweging te brengen. Terstond is de machine met al hare deelen in vollen gang. Ministers dienen wets ontwerpen in. commissien vergaderen en brengen verslag Uit. Er wordt toegelicht en geantwoord, gerepliceer I en gedu pliceerd, er wordt beraadslaagd, gestemd eu besloten. De tegenstanders van het ministerie hebben hunne donkere brillen weder opgezet, zij klagen over den ondergang var, het lieve vaderland, dien zij iu profetische geestvervoering zien nade ren en roepen wee en ach over onze koloniën onze geld middelen eu onze veestapel. Daarentegen zien de voor standers van het bewind de zaken in rooskleurig licht zij zijn vol n-oeden moed en blijde hope, en meenen dat er sloffe te over is voor dank- en lofliederen. Evenwel heerscht er tot no» toe een zekere rust, in de beide legerswaarvan het eene verklaart in het belang des vaderlands tot omver- werpiü" van het. ministerie verplicht te zijn. terwijl bet an dereuit liefde tot hetzelfde vaderland juist de verdediging van het tegenwoordig bewind op zich meent te moeten ne men. Achilles heeft zijn tent nog niet verlaten van weder- zijdschen strijdlust is nog weinig gebleken geen tartende uitdagingen hebben nog over het, veld geklonken alles beeft zich 'vooralsnog tot schermutselingen eu voorpostengevech ten, tot verkenning meer dan tot, rechtstreekscheu aanval bepaald. Die in 't bezit der stelling zijn willen den aanval bedaard afwachten; zal hij spoedig volgen Er zijn er die 't voorspellen die een grooten slag voorzien een slag die beslissend moet. zijn. Op het punt. van voorspellingen er kennen wij onze algeheele onkundewij doen geen voor spellingenen onthouden ons zelfs van een beoordeeling van die van anderen Onze geloofsbelijdenis te dezer zake is: alles is mogelijk, niets is zeker, omtrent hetgeen waar schijnlijk te achten is zijn wij het. dikwijls met ons zeiven niet eens. Tot nog toe zien wij echter, hetzij er reeds voorteekeuen van een grooten slag te onderkennen zijn, hetzij het beslissend treffen vooreerst nog niet te verwachten is creen gevaar voor het tegenwoordig bewind. De meerder heid der Tweede Kamer die het ministerie in het algemeen ondersteunt, zal, naar het ons voorkomt, wel elk besluit, verhiuderendat eeu aftreding van het ministeriedat, is van het hoofd van bet, ministerie ouvermijdelijk zou maken, tenzij dat erkende hoofd andere redenen tot ontevredenheid mocht geven dan hij t.ot nog toe gedaan heeft. En dan de veepest? vraagt, wellicht, ionand. De veepest is ongetwijfeld een allerbelangrijkste zaaken kan een groote nationale ramp worden, belangrijker eu noodlottige!" dan een Pauselijke allocutie en de aanstelling van bisschoppen iu Nederland. Als nu een aanspraak van dj-u Paus te Rome gehouden en de regeling der Katholieke Kerk in Nederland, waartoe de grondwet vrijheid gaf, voldoende zijn geweest om het eerste ministerie Thorbecice te doen vallen dan moet men erkennen dat het uit breken van de veepest wel in staat moet zijn om een tweede ministerie van dien naam omver te werpente meer omdat geen minister, hij moge van Reenenvan Hall, Simons of Thorbecke heet.eu de aanstel [iug der bisschoppen had kunnen of mogen verhiuderen terwijl toch niemand met zekerheid kan zeggen da' de over planting der veepest niet voorkomen had kunnen worden Wat men er ook van zegge, wakkerheid heeft, hier bij de re°"éering niet bestaan de toestand waarin onze gezant eu nog meer onze consul-generaal in Engeland hebben verkeerd, draagt onmiskenbare blijken van slap righeid eu men zou bijna gelooven dat liet hier in Nederland niet veel heter is geweest ja zelfs dat een zoete rust, en aangename dommel door onzen anders zoo wakkeren minister van Binuenlandsche Zaken in deze zaak wensehelijk geacht worden als men van hem de onverklaarbare woorden leest, in de zitting d r Tweede Kamer van 4 October uitgesproken, dat hij betook zoo onnatuurlijk niet vindt dat, onze gezant te Londen met dadelijk heeft geschreven omdat, dit al licht de bezorgdheid zou vermeerderen. Mag men dan in Ne Ierland niet meer bezorgd zijn als de runderpest in aantocht is? Wij zouden meenen dat onbe zorgdheid alleen veroordeeling verdiende. Eu zoo al niet onbezorgd althans buitengemeen onerg- denkend en vol goed vertrouwen is de regeering geweest toen zij den 29»*» Ju lij uit Engeland het bericht ontving, dat er te Londen een ziekte onder het vee heerschtedat. het niet bleek welke die ziekte was en nu wenschte te weten of er ook in Nederland een besmettelijke veeziekte werd waargenomen van typheusen aard. Begrijpelijk is het dat de veeartsenijschool verklaarde dat uit dit bericht, niet was op te maken welke ziekte in Engeland heerschte, maarniet zoo begrijpelijk dat men zich niet afvroegof niet de be smettelijke veeziekte van typheusen aar.!waaromtrent werd gevraagd of zij misschien ook in Nederland werd gevonden, de onbekende ziekte kon zijn die te Londen ouder het vee woedde. Maar alles schijnt hier sameugeloopen te hebben om vertraging te veroorzaken als er eindelijk een meer be paalde waarschuwing uit Engeland komt, is de mi uister van Buitenlandsche Zaken werkelijk buiten 's landsschoon met reipublicae causa en het onbezorgde personeel van zijn de partement laat den brief een dag of wat liggen. Zoo was dan de runderpest reeds in Zuid-Hollandtoen er een commissie werd benoemd om de aldaar uitgebroken ziekte te onderzoeken. Moet het ministerie daarom aftreden De beantwoording dezer vraag hangt af van eene andere namelijk: wat men in een minister verlangt Moet hij on feilbaar wezen, dan mag Mr. J. ft Thor.ocke geen munster meer zijn; maar dan zullen weinige ministers het langer dan een paar maanden kunnen uithouden. Ook Homerus dommelt wel eens. Daarenboven heeft, de regeeriug het gevaar nier. terstond gezien, er waren er velen van wie men m t even veel reden kou verwachten, dat zij op de hoogte zouden 5 zijn van wat cr omging, en niemand heeft, gewaarschuwd. Het schijnt, dat wij allen door de veepest zijn verrast eu do regeering met ons. H-1. is nu slechts de vraag wat er gedaan moet worden tot. beteugeling en afwering van de ramp. Vooreerst: welke macht is geroepen om de 1100 lige maatregelen te nemen de staat, of de provincie en de gemeente De minister e- weert dat de zaak zooveel mogelijk behoort overgelaten te worden en tot nog toe pok kan overgelaten worden aan de besturen der genieenten en provinciën. De gronden voor die meening door hem zelveii eu zijne medestanders aangevoerd komen ons echter uitermate zwak voor. Een treurigen indruk mankte op otis vooral bij deze gelegenheid het kleingeestig gekibbel over centralisatie en decentralisatie, autonomie van" gemeentebesturen etc., woorden die uitge vonden schijnen te zijn om de eenvoudigste zaken duister te maken, om het gezond verstand van den goeden weg al te leidendien het uit eigen aandrift zou in/laan. en net op een dwaalspoor te brengen, woorden die uiterst geschikt zijn om stelsels te bouwen en de staatskuusteuari) te v'"e" di-n maar daarbij uiterst geschikt ztjn om bezwaren en hm- j deruissen tegen goede maatregelen en heilzame hervormin gen op te werpen die vele goede mensctien in den waan brengen dat zij beginsels huldigen, terwijl zij beheerscht worden door deu klank vau eeu slechts half begrepen woord. Hoe veel vruchtbaarder staat daartegenover saluspublico optima lex, het heil des staats zij de hoogste wet Eu hoeveel zou het werk van regeeringen vertegenwoordiging vereenvoudigd wor- den, wanneer men slechts naging welke maatregelen door deze wet 111 e.k voorkomend geval werden gevorderd. Wij zijn het er immers allen over eens, dat de gemeente in sommige zaken vrij moet zijn, maar iu andere niet vrij kan wezen, dat zij volgens onze wetten ook inderdaad in sommige op zichten zelfstandig kan hande en maar in andere opzichten zeer af hauk' lijk en alles behalve vrij is. Elk verstandig man in Nederland is immers nu eens voor geheele vrijheid van 1 j_ hnt otonicfYoïnft «I naar (16 IU iimtiiftiui ip> """"vis. c de gemeenten, dan weder voor het staatsgezag, al naar de zaak waarvan sprake is hem toeschijnt te ei>chen. Laat ons daarom eenvoud g vragen, wat deze zaak eiseht. Ons antwoord is gereed: algemeene maatregelen door de landsregeermg voorgeschreven niet alles overlaten aan de gemeenten, a! ffaat, dit gepaard met aanbieding van raad en hulp. Als regel mogen wij toch aanuemmi dat die zaken aan de gemeenten kunnen worden overgelaten, waarbij alleen het belang der handelende of niet handelende gemeente zelve is betrokken; maar wanneer door doen of laten van ééne ge meente eene geheele streek ol wel het geheele land gevaar loopt, dan mag men die gemeente niet geheel vrijlaten en in het laatste geval schijuen wij te verkeereu met betrekking tot de runderpest. Waar immers de besmetting zich zoo gemak kelijk voortplant als door de deskundigen wordt beweerd daar kan de nalatigheid van enkele gemeenten niet alleen voor zich maar ook voor hunne onmiddelyke ouren allerge vaarlijkst worden en aan den andereu kantwaar inderdaad geen vrees bestaatmag dwaze vrees van eeue gemeente den handel van het gausche Lud niet. belemmeren. In be ginsel behoort du3 deze zaak tot de landsregeermgomdat het hier een zaak vau algemeen belang de afwering van een nationale ramp geldt, omdat de eene gemeente hier afhangt van de maatregelen door de andere gemeente genomen of verzuimd. De minister ont.kent o »k niet dat de commissie, die door hen werd geraadpleegd, op algemeene en doortastende maat- r e en heeft aangedrongen al weigert hij ook haar verslag openbaar te maken, /'omda' het. blijkbaar niet niet het oog op openbaarmaking geschreven en daarvoor ook niet geschikt- was. De zienswijze door deskuudigeuwier raad do r den minis ter niet werd opgevolgd, schijnt door de ondervinding beves tigd; immers volgens hun verslag aan den minister van Bin uenlandsche Zaken, opgemaakt, na hunne vergadering van 18 September, zijn de maatregelen der gemeentebesturen niet voldoende, en blijkbaar achten zij algemeene maatregelen noodigals: afsluiting der besmette streek, verbod van in- en doorvoer van buiten 's landsverbod van vervoer binnen 's lands, verbod van het houden van veemarkten, afkondi ging op welke schadeloosstelling vau staatswege kon worden gerekend. Tot staving van een en ander nemen wij slechts hier en daar iets uit het verslag over: //De uoodloltige uitbreiding der runderpest is ook grooten- deels toe te schrijven aan de veemarkten van Delft en Rot terdam. Maar behalve deze markten hebben daartoe ook medegewerkt de transporten van zieke of besmette dieren met drijven langs den weg, vervoer met spoorweg »n booten, schuiten enz. naar de steden Amsterdam, Leyden Gouda en misschien ook naar Utrecht. //Nog eeu andere oorzaak der uitbreiding ligt in de han delwijze van sommige gemeentebesturen ten aanzien der maatregelen door ons bevolen. Deze werden geenszins altijd opgevolgd. //Het transporteren der dieren, verzonden waar men z slechts kou verknopen werd ook dikwijls niet belet, hetzij wegens gebrek aan het noodige toezigt.hetzij wegens te» ligt-schat ting van het gevaar. *Al de vetmesters hebben, uit vrees hun vee te verlie zen door de ziektezooveel mogelijk daarvan verkocht grootendeels iu Engeland maar voor een deel op de Nerier- luudsche marktenen onder hen waren er die de ziekte verzwegenom hun vee als niet verdacht te kunnen ver- koopeu. //Het is derhalve duidelijk, dat zulke handelingen uiter mate geschikt, waren ter verbreiding eener veeziekte, die, ware er geen vee verplaatst, onmogelijk in zoo korten tijd zulk eene uitbreiding had kinnen bekomen. //De commissie werd dezen stand van zaken eerst gewaar door de ledig wordende weiden. Vroeg men naar zieken er waren er nietterwijl de politie onvermogend was om voldoend toezigt er op te houdeu. //Thans echter, nu vele markten gesloten zijn, de invoer in B'lgie is belet eu iu Engeland bemoeijelijkt wordt, on derwerpt, men zich beter aan de wettelijke bepalingen en worden de overgebleven dieren aangegeven en afgezonderd of g slagt iu behandeling genomen of onteigend." Dat echter de genomen maatregelen ook bij den tegen» wooidigen lo^stand niet voldoen, althans naar het oordeel der deskundigenblijkt uit de volgende zinsneden van hun verslag Weder eene andere oorzaak van uitbreiding der ziekte ligt in den tegenzin van sommige gemeentebesturen om te onteigenen. Sommigen zijn steeds tot onteigening bereid als die door eenen deskundige noodig geoordeeld wordt, zoo voor zieken als verdachten. Anderen wenschen alleen zieken te onteigenen en taaotf» denterwijl weder anderen met willeu onteigenen en alleen afzondereu. De reden dezer verschillende zienswijzen ligt grootendeels in vrees voor tekortkoming der gemeente finautien. Andere gemeentebesturen deelen weder iu de religieuse bezwaren van hunne ingezetenen, of men meent dat het gevaar voor be- smutting ni t. zoo groot is als wordt opgegeven. Weder anderen zijn tegen de afmaking van zieken, omdat er ook renezen of tegen de almaking van verdachten, omdat er dan, naar zij meenen, geen rundvee meer overblijven zou. Ook vreest men een te gestreng onderzoek der Rekenkamer uhht abuizen.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1