g&lekeltjkgchc Ijcrichtcn. Jngcsoiibcn Stukken. Slabs icuius stavt», Tan reeds bestaande behoefte aan algemeene maatregelen. Vel'e leden waren van een ander gevoelen en om daarvan te doen blijken dienden een amendement en twee motiën van orde achtereenvolgens door de heeren van Zuylen (van 's Hage), Schimmelpenninck en van Nierop voorgesteld. En nu opende zich een onaangenamewij zouden zeggen een treu rige beraadslaging. Nu kwam de politiek in het spel, en vele leden achtten het noodig te zeggen ofschoon de heer Jbnckbloet zeer te recht aanmerkte dat het bijna belee- digead is dit te moeten verklaren dat zij geene bijoogmer ken hadden en hun bedoeling niet was de veepest aan te blazenom het ministerie af te makengelijk de heer van Nierop zich uitdrukte. Of nu eenig voorstel dat zonder verwijl op algemeene maatregelen aandrong tot wering der veepest, ooit tot oogmerk kon hebben die ziekte aan te bla zen laten wij voor rekening van dien sprekermen zou zeggendat uitblazen of wegblazen meer in de bedoeling moest liggenmaar zeker is het dat de partijschap in de Kamer sterk was aangeblazen. Wij voor ons gelooven dat de regeeringindien de boven aangehaalde verklaring en de Memorie van Toelichting werkelijk hare oneening uit drukt met het nemen van algemeene maatregelen niet zal aarzelenook nu de tot spoed dringende motiën door de meerderheid (35 tegen 25 en 34 tegen 26 stemmen) zijn verworpen maar de minister scheen groot verschil te ma ken tusschen ingewikkelde en reehtstreeksche erkenning van het spoedvereischeude der zaak en verzette zich tegen den drang. Is hier echter niet een zwakke zijde van het con- stitutioneeie stelsel aan het licht gekomen Eu is dat gel den van werkelijk bestaande of toegedichte bijoogmerken bij het uitbrengen van een stem wel geschikt om het vertrou wen des volks op zijn vertegenwoordiging te verhoogen BELeiE. De vicaris-generaal in bet bisdom Namen heeft een adres ontvangen van 881 geestelijken, die, zich beroepende op het protest van wijlen den bisschop Dchesselegehoorzaam heid weigeren aan de wet tot reorganisatie der kerkelijke administratiën indien die door de Kamers wordt aangenomen. Den 9 is te Brussel het nieuwe door de stad opgerichte gebouw voor de vrije universiteit ingewijd en tevens het. bronzen standbeeld van den stichter der hoogcsclioolP. Th. Verhaegen, onthuld. Het is gemodelleerd door Guill. Geefs. Bij Kon. besluit is de in- en doorvoer, zoo Ier zee ais te land van schapen versclie schapenvachten schapenvleesch enz. verboden. ll(imCIIL4% 86. Te Munchea heeft in den avond van den 8 groote opge wondenheid gelieerscht, door bet. in hechtenis nemen vaneen jongmandie zich onbetamelijk gedroeg en door de menigte met geweld in vrijheid werd gesteld. Toegesnelde gensdarmes werden uitgejouwd en met steenen geworpenzoodat de straat tot 2 malen schoon geveegd moest worden door ku rassiers artillerie en infanterie. Daarbij hadden eenige ver wondingen plaats en werden 165 personen gevangen genomen voor een gedeelte knapendie den volgenden ochtend weder zijn losgelaten. E O 5'- L A X H Den 4 zijn bij Chatham door americaansche ingenieurs proeven genomen met torpedo'sof in het water verborgen toestellen om schepen te doen springen. De daarvoor aan gewezen oude korvet Terpsichore werd door slechts 75 pond buskruit eenige voeten uit het water opgeheven brak daarbij en zonk welhaast in de diepte neder. Den 1 verscheen voor Queenstown een schip onder ame ricaansche vlag, van hetwelk een brief werd overhandigd aan den kapitein eener stoomboot, met verzoek dezelve op de post te aoen. De overbrenger gaf hem echter aan het wachtschip af, waar hij een wissel van 1000 tot aankoop reeds van wapens voor de fenians bleek te bevatten. De am'erioaansche kapiteindie onlangs te Cork gevangen werd, met name O'Connell, is naar de assises verwezen. Hij was overbrenger van stukken van O'Mahonyhet opperhoofd der fenians in America en van stukken om het feniauisme onder de troepen verspreiden. Het blijkt, dat de samenspanning der fenians in America in 1863 eene merkelijke uitbreiding had bekomen. In sommige districten worden in de kerken gebeden ge daan opgesteld door den primaat der Staatskerk ter zake der veeziekte. Bij besluit van den 5 heeft de Koningin aan dien kerkvoogd het opstellen van een gebed bevolenom tot. nadere order in alle kerken der Staatskerk bij de gods dienstoefeningen gebezigd te worden. De dagbladen deelen de brieven mede, gewisseld tusschen den heer Adams en graaf Russell, waarvan de laatste de dagteekening draagt van 17 Sept. De heer Adams wil En geland verantwoordelijk stellen voor al de door de gecon federeerde kruissers te weeg gebrachte schade. Graaf Russell weigert elke compensatie of arbitrage te bepalen door eene derde mogendheidmaar stelt voor de benoeming eener commissie, welke met het onderzoek der verschillende aan vragen voor schadevergoeding belast, zou zijn. (•KAXHRIJK. De regeering heeft 4 miiiioen aangewezen tot herstelling van het voormalig pauselijk paleis te Avignon. Het blad l'Alsacien heeft eene eerste waarschuwing beko men wegens beleediging der regeering door het doen van valsehe opgaven omtrent het aantal mairesdie builen de gemeenteraden zijn benoemd, la Gazette de France, dit bericht overnemende, beliep mede een eeersle en toen zij daarover een oordeel uitsprak bovendien eene tweede waarschuwing. Ook het orgaan le Journal de Rennes heeft, wegens liet op zetten der bevolking tegen de overheid eene eerste waar schuwing ontvangen. De ministers van buitenlandsche zaken en van openbare werken hebben bij den Keizer een verslag ingediend waarbij zij voorstellen om te Djedda en Ie Suëz internationale ge- zondheidscommissiën te vestigen, ten einde de verspreiding der cholera door uit Mecca komende bedevaartgangers tegen- tegaan. Het engei&cha regeertngsblad toont zich niet inge nomen met het plan en acht de daaruit voortvloeiende krenking van de souvereiniteilsrechten des Sultans juist geschikt om de Oostersche kwestie te doen herleven. De pruisische minister v. Bismarck heeft eene conferentie met den minister Drougn gehouden en is daarna naar Biaritz vertrokken waar hij herhaaldelijk door den Keizer zonder getuigen is ontvangen. Den 10 zijn de Koning en Koningin van Portugal te Biaritz gekomen en door den Keizer en de Keizerin aan den voet van het bordes der villa begroet, De minister van binnenl. zaken heeft de ontruiming der gevangenis la Roquette er. de overbrenging der jeugdige veroordeelden naar de landbouw-koloniën gelast. IT AL S K. De bisschoppen van Gaëta en Caserta hebben hun gewone kerkbezoek en de bevestiging van nieuwe geestelijken willen doen maar daarvan op aansporing der regeering afgezien om bij de electorale spanning geene aanleiding tot onlusten te geven. De Koning heeft 32 Senaatsleden benoemd. De ministers van financiën en van koophandel hebben met de gemachtigden van de tosoaansche bank eene overeenkomst gesloten voor de oprichting eener ilaliaansche bank. Garibaldi heeft, bij open brief verklaarddat hij zich met het verkiezingswerk niet zal inlaten dat de natie nu mondig is en de uitkomst zal doen zien, of zij een juist begrip van hare belangen heeft. KE8»HKLUKK STAAT. De Paus heeft bij zijne veroordeeling der vrijmetselarij waaraan hij alle beroeringen en oorlogen der laatste tijden toeschrijft, de aandacht gevestigd op de vervolging, waaraan de St. Vineentius-vereeniging van de zijde der fransehe re geering heeft, blootgestaan. Men wildat de veroordeeling der geheime genootschappen is uitgelokt door Dr. Manning aartsbisschop van Westminster, ter zake van de samenspan ning der fenians in Ierland. Een blad verzekert,, dat de Koning van Portugal een eigenhandigen brief aan den Paus heeft gezondentot aanbie ding zijner tussehenkomst voor hel herstel der verstandhouding met den Koning van Italië. De Paus heeft het boek van den abt. Isaiavoormalig secretaris van den kardinaal Andrea, tegen den encyclica, op den index doen plaatsen. Een groot aanlalmen zegt 40000, duitsche jonkers heb ben den voormaligen Koning van Napels en zijne gemalin den 1 October, in het paleis Earnese te Rome, een zilveren schild doen aanbieden. De woordvoerder der deputatie graaf Stolberg v. Wernigerodeverklaarde, dat voor 4 jaren vele duitsche edelen naar 'Gaëta zouden zijn gesneld om te sterven voor het beginsel der legitimiteit,indien zij niet door ernstige verhindering belet waren geweest (ii) Koning Pranc.iscus deed in zijn antwoord uitkomen dat de mannen van noordelijk Italië in de laatste 5 jaren niets deugdelijks tot stand hebben weten te brengen in het zuiden en dat de verschillende volkeren geenszins tot ééne natie ziju ineengesmolten. ROSTE X RIJK. Als gezant, te Rome wordt niet meer graaf Apponyimaar de bn. v. Hubner genoemd, De nieuwe minister van koophandel, vice-admiraal v. Wiil- lerstorfstaat bekend als een. voorstander der vrijhandels- beginselen. Hij was in der tijd kapitein van de Novara waarmede eene reis om de wereld is gedaan. In Hongarije is de stemming der bevolking ten aanzien van liet oostenrijksch bestuur ia den iaatsten tijd aanmer kelijk verbeterdwelke betere gezindheid ziel) ook openbaart door de meer gereede opbrengst, der betastingen. SIAiKSlV J.l K -IIOEMTEI i* D'. Mag is door de rechtbank te Perleberg vrijgesproken, op grond van gebrek aan bewijzen dat hij kennis gedragen heeft van den inhoud van het, geïncrimeerde artikel. Hij is op vrije voelen gesteld en onverwijld vertrokken. Het open baar ministerie vorderde wel op nieuw zijne gevangenneming op grond van beleediging van het, bestuur, maar dit werd geweigerd. De heer v. Zedlitz heeft de commissarissen van polieie in Sleeswijk aangeschreven om opgaven te verzamelen van de statuten het, ledental en het, personeel der bestuurders van de staatkundige vereeuigingeneven als daaromtrent in Pruisen is voorgeschreven. S8MX.ÏK. Te Saragossa hebben onlusten plaats gehad waarbij 4 doodeu en 5 gekwetsten zijn gevallen. De octrooirechten boden voor deze bewegingdie ook in kleiner plaatsen weerklank vond het véorwendsel aan. Te Madrid is de cholera afnemendeden 11 kwamen 27Q ziekte- en 85 sterfgevallen den 12 268 ziekte- en 5Q sterf gevallen voor. S. Domingo is eindelijk door de Spanjaarden ontruimd. VEREEXII.DE STAT EX De in Virginia mel de uitvoering van het confiscatie-besluit belaste ambtenaar heeft aangekondigd dat hij gelast is om niet met zijnen arbeid voorttegaan. De democratische conventie van Massachusetts heeft de staatkunde van den President goedgekeurd. De conventie van Zuid-Carolina heeft, de acte van schei ding vernietigd, de afschaffing der slavernij goedgekeurd en besloten eene deputatie naar Washington te zenden om gratie te verzoeken voor Jeff. Davis en Stephens. Het gouvernement heeft allen die door den opstand schade hebben geleden uitgenoodigd hunne vorderingen intezenden ook voor zoo ver de door in Engeland gebouwde kapersehe pen veroorzaakte schade betreftten einde de rekeningen het britsohe bewind te kunnen aanbieden. BIXXEXEAX» Staten-Generaal. De verordening tegen de veeziekte is den 7 eenstemmig door de 2r Kamer aangenomen en zal van kracht blijven tot 1 Januari 1867. Motiën van d© heeren t>. Zuylen en Schimmelpenninck om de toepassing niet aan het goedvinden der regeering overtelaten maar onverwijldnoodig te verklaren en alzoo eene afkeuring van de weinige veer kracht, van den minister in deze bevattende, werden met 35 tegen 25 st. verworpen. Veepest. In Zuid-Holland zijn sedert het ontstaan der ziekte tot uit". September aangegeven 3319 runderen, waar van zijn gestorven 1169, afgemaakt 674 en hersteld 717. De slapheid der gemeentebesturen in het handhaven der ver ordeningen bevordert, de verspreiding van het, kwaad. De burgemeesters op het eiland Walcheren hebben t,e Middelburg eene bijeenkomst gehoudenten einde gemeen schappelijke maatregelen beramen. De veehandelaars op Engeland hebben den 9in eene vergadering te Rotterdam, zich verstaan omtrent eene on derlinge verzekering van het na gedane keuring verscheepte vee. De najaars-koemarkten te Schagerbrug. Montfoort en Woerden zullen niet worden gehouden. De gemeenteraad van Sneek heeft het besluit, tot schorsing der veemarkt we der ingetrokken. Zie verder Staten-Generaal. Onderwijs. De gemeenteraad van Breda heeft besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool met 3jarigen cur: sus en om daarvoor van het Rijk te verzoeken eene sub sidie van f 4000 's jaarsmet behoud der jaarlijksche sub sidie van f 1240 nu ten behoeve der latijnsche schooi ge noten. Bouwwerken. Burgem. en Weth. van Haarlem hebben, ter zake van de opheffing der plaatselijke aceijnsenvoorge steld het sloopen der Eendjes-poortmet de portierswoning en het kantoorder Schalkwijker-poortder Amsterdamsche- poort. der beide gehouwen aan het Zijlhek, en der Nieuwpoort. Geschenken. Mevr. de wed. P. H. Tromp heeft op verlan gen van wijlen haren echtgenoot, die tot het ontstaan en den bloei van het Muzeüm-Boymans te Rotterdam zooveel had bijgedragenaan dat muzeüm vereerd eene schilderij van 11v. d. Sande Bakhui/zen. Wijlen Jonkvr. M. H. C. Elias heeft aan de herv, diaconie te Driebergen vermaakt. 2000vrij van successieregten. Rampen. Den 6 zijn te Ingen 5 huizen 2 schuren 3 bergen met graan de kerktoren en het dak der kerk door brand vernield. In den Anna Paulowna-polder is eene boeren-hofstede door het vuur eener voorbijtrekkende locomotief in brand geraakt, en zoo spoedig in de asch gelegd dat bijna niets kon gered worden. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft den 5 den voormaligen predikant M„ te Retranchementonlangs door het prov. kerkbestuur van Zeeland om wangedrag van die betrekking ontzet, wegens landlooperij, veroordeeld tot 6 maandeu gevangenisstraf en opzending naar een bedelaars gesticht. Overleden. Den 5te 's Hage D'. I. Ph. J. Snabilié generaal-majoor, inspecteur van de geneeskundige dienst der landmachtoud 68 jaren. Den 7, aldaar, M. Leon, een nog jong schilder, waarvaa groote verwachting gekoesterd werd. Bizonderheden. Door den lagen waterstand hebben de stoombooten tusschen Arnhem en Nymegen de- dienst moe ten staken. Te Maastrieht is de bedding der Maas ge heel droog. Aan het gemeente-stadhuis te Scheveningen zijn dit jaar in de open zee genomen 37000, baden, dat" is 10000 meer dan in 1864. Aan de badinrichting van den heer P. Meys werden 5877 baden verstrekt. Koloniën. Mangko Widjonjoeen der beide hoofdaan- leggers van de onlangs op Java ontdekte samenspanning, j heeft zich in de gevangenis te Solo verworgd. Staats-Loterij. Trekking der 3» klasse. No. 12059 f 25000, No. 13875 f 5000 No. 1038 2000, No. 12299 en 14318 ƒ1500, No. 601, 2369, 11968, 16906 en 19818 1000. De Runderpestbeschreven 'naar haren aardoor sprong en verspreiding, benevens hare geneeswijze, door J. A. Alers, Rijks-Veearts der 1»* klasse, te 's Gra- venhage. GoudaG. B. v. Goor, 48 blz. kl. 8°. In een kort bestek vindt men in dit werkje alles bijeen, wat ieder veehouder omtrent de heerschende veepest kan verlangen en voor een groot deel ook behoort te weten, J om ia staat te zijn zijne kostbare beesten zooveel mogelijk voor de besmetting te bewaren en bij onverhoopte mededee- ling daarvan doelmatig te behandelen. Ook voor gemeente- S besturen is bet. van belang kennis te nemen van de door den soitrijver, die gunstig op het gebied der veeartsenijkunde bekend is. voorgestelde policiemaalregelen om de invoering j en verspreiding der ziekte tegentegaan. Wij bevelen dus de lezing met overtuiging aan en durven verzekeren, dat geen belanghebbende zich de geringe uitgaaf voor het aanschaffen van het boekje zal beklagen. Tal van vlaggen kondigden den 8 October aan, dat de gedenk dag van liet ontzet in 1573 weder was gekomen. De vereeniging tot feestelijke herinnering daarvan had zich op nieuw ter luis terrijke viering gereed gemaakt. Te 1 uur hield de heer W, J. Hofdijk bene dichterlijke voordraohtgetiteld «Een echo uit 1573," welke reeds in druk verschenen is en daardoor f iedereen in staat stelt met. de schoonheden ervan kennis te j maken, of die beter te genieten dan bij liet wel wat vermoeiend aanhooren geheel mogelijk was. Had spreker vroeger be* toogddat, Alkmaar «ten vierdag gerechtigd" wasthans j hepaalde liy zich meer bjj het feit der verdediging zelf en beschreef dat. in schoone taal en krachtige woorden. Eene matinee musicale door het orchest van den heer Stumpff uit Amsterdam gaf vervolgens eene aangename verpoozing. Het zelfde corps bracht 's avonds een uitmuntend concert ten gehoorewaarvan de ensemble-stukken evenzeer voldeden als de solos der hoeren Dahmen en Kleineniet minder genot verschafte het, keurig pianospel van onzen stadgenoot CCosier, die, vóór zijn vertrek naar Parijs, het aanzoek der feestcom missie om het prouramma'opteluisteren wel had willen op volgen. Herhaalde blijken van bijval vielen de executanten ten deel van het, zeer aanzienlijk gezelschap. Eene recht gezellise reünie en een bal besloten het feest, dat ook door de 3 andere ontzetvereenigingen op verschillende wijze, maar met gelijke blijdschap en ordegevierd werd. Woensdag avond is de gasverlichting in de Kapelkerk voor het eerst ontstoken. Zoowel de wijze van aanbrenging als de sterkte en verdeeling van het iieht worden geprezen. De eerste der voiksvooriezening van wege het Natuurkundig Genootschap te houden zal plaats hebben in het, lokaal op het Gasthuis alhier, op Woensdag, den 25 October, des avonds ten 7j uren. 'Toegangkaarten voor personen, niet beneden de 18 jaren zijn door tussehenkomst der leden van genoemd genootschapen van de afdeeiing Alkmaar der maatschappij tot bevordering van Nijverheid, bij den secretaris den lieer L. van Zanten Jz. verkrijgbaar De ontzetvereeniging «van Alkmaar de Victorie" vierde den 8 October, in het lokaal Diligentiadat daartoe smaakvol gedecoreerd was haar vijfde feest. Waren de leden reeds vroeg tot gepaste vreugde gestemd en bezield met innigen dank aan liet voorgeslacht., zij werden hierin nog meer ver sterkt toen de WelEd. heeren IV. J. Hofdijk, van Amsterdam Mr. J. E. Banckvan 's Hageen Dorbeck, alhier, hun een bezoek brachten, de heide eerstgenoemden de vergaderden op treffende wijze toespraken en de laatstgenoemde zijne belangstelling deed kennen, en later verrast door een tweede bezoek van Kennemerlands dichter, toen in gezelschap van den WelEd. Zeer Gel. iteer Dr. J. J. de Gelder, als lid van het. bestuur der grootere vereeniging. De vaderlandslievende taaldoor beide heeren gesprokenboeide de aanwezigen op nieuw en zal nog lang een gevoelvolle herinnering bjj Alkmaars werkende klasse achterlaten. Ingezonden. ONDERTROUWD. 5 Oct. Jan Gouwe, Wedr. van Alida Arendina Maria Pros- man en Isabella Anna Maria Geoeke. GETROUWD. 8 Oct Cornells Bolingwedr. van Geertruijda Esbaeh en Sjoeke Duif. 12 Oct. DsHendrik Vissinkte Kampen, en Dirkje van Beest van Andelte Alkmaar. GEBOREN. 6 Oct. Elisabeth, van Gerrit Hoff en Neeltje Elzas. 7 Petrus Johannes, Z. van Abraham Godijn en Vrouwtje Jans. Barendina ClasbiaD. van Johannes Rike 1 en Dieuwertje Elles. 8 Hillegonda Catliarina D. van Johannes Hofstee en Maria Johanna Halsema. Johanna Maria, D. van Aris Vroom en Cornelia Wilhelmina van Rantwijk. 9 Cornelia, D. van Willem Gooscn Dorreman en Eli sabeth Janssen. Rosina Johanna, D. van Jakobus Verburgh en Bernardina Kraaivanger. Agatha Maria D. van Johannes Nicolaas Smet en Maria Agatha Nierop. 11 h Willem CornelisZ. van Johannes Tros en Grietje Vloon. 12 Theodoras AdrianusZ. van Predericus Conneman en Hendrina Johanna van Roosmalen. Margaretha D. van Cornelis Duits eu Aafje van Doesburg.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2