ALKMAARSCHE COURANT Zwene-nzestinste Jtmrwttitg. iV. 43. r* Zondag 22 October. s. (Officieel (Bcbecïtc. De rechte weg of de politieke weg politiek ©oevzieftt- Cj o Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Mos. 7 Cents, franco per post ƒ4,—. Brieven franco aan de Uitgevers KERM". COST Eli ZOON. IA -V De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'1 uuringezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 26stCB October 1865des namiddags len half drie ure, zal, aan het lokaal van het provinciaal Bestuur Van Noordholland te Haarlem, worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijvingnatneus Kerk voogden der Hervormde gemeente van Schellingtvoudevan Het afbreken van het bestaande en het bouwen van een nieuw kerkgebouw voor de Hervormde gemeente te Sehellingwoude. Het bestek is, tegen betaling van tien cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het provinciaal bestuur bovengemeld aan het bureau van Buitenlandsche Paspoorten te Amsterdam en aan de Qemeenle-secretarie van Ransdorp, Aanwijzing in loco zal worden gedaan, Zaturdag vóór de besteding, des middags ten 12 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ouders en voogden Dat de aanvragen om onderwijs te ontvangen aan de open bare armenschool en tussehenschool alhier, kunnen geschieden bij den hoofdonderwijzer/. W. van Amerongen voor 1". No vember a.s. Daartoe dienen te worden overgelegd de bewijzen zoo wel van de geboorte als van de koepokinenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 13 Oct. 1865. De Secretaris SP AN J AARDT. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Hat de patenten aangevraagd in de maanden Mei .Tunij en Julij j.l., met uitzondering van die, begrepen in de algemeene beschrijving ter secretarie dezer ge meente kunnen afgehaald worden van Maandag den 23 Oc tober tot en met Zaturdag den 4 November aanstaande, 's morgens van 9 tot 2 uretegen overgifte van het re?u. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 October 1805. De Secretaris SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de 3= suppletoire staat van begrooting dezer gemeente over 1865aan den Gemeenteraad aangeboden en van heden af, gedurende 14 dagen, ter secretarie dezer gemeente ter lezing voor de belanghebbenden is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. den 21 Oct. 1865. De Secretaris SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 25 October 1865, des mid dags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad SPANJAARDT. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie te Alkmaar voorhauden het navolgende gevondene, als; een zilveren knip zonder beurs en een zilveren sondeernaald. De Arnhemsche Courant, die in menig hoofdartikel met krachten naar het ons voorkomt op goede gronden is opgekomen tegen de wyze waarop tot nog toe het beheer over het krijgswezen is gevoerd tegen het beleid van den tegenwoordigen minister van Oorlog, dat geen sporen draagt van eenig bepaald stelsel, en waarin alzoo geenerlei systeem te herkennen is tenzijgelijk zij zich uitdrukthet «kren terige systeem" de jcourant die beweertdat een groot deel onzer officieren slechts met kunstmatigen arbeid wordt bezig gehoudendat al wat er op het gebied van defensie en kazerneering gedaan wordt knutselarijjis eu het kenmerk draagt van bekrompenheiden dat ook daarbij liet Oud Hollandsch spreekwoord wordt bewaarheid/-goedkoop duur koop," heeft in haar nummer van 17 October 1.1. ook de Tweede Kamer berispt omtrent de houding die zij in deze zaak heeft aangenomen. Aan de conservatieve partij verwijt zijen waarlijk niet zonder grond dat zij met afwijking van hare gewone ge dragslijn tegenover het ministerie, dezen minister steunt - niet omdat zij overtuigd is dat 's lands belang of het belang van het krijgswezen zijn aanblijven vordertmaar omdat zij, gelijk de heer van Zuylen in vrij ronde woorden heeft ver klaard, dezen minister van Oorlog wil behouden als een nuttig, misschien onmisbaar element in dit ministerie. //Hier aldus eindigt de A. C. hare beschouwingen omtrent dit punt hier heeft men te doen met eene partijqusestie, met persoonlijke consideratiën's lands belang is bij die wijze van handelen niet in aanmerking genomen." Doeh onder de 41 leden der Tweede Kamer die voor de laatste begrooting van Oorlog hebben gestemd, bevonden zich naast at de conservatieven ook verscheidene liberalen, man nen die gewoon zijn het ministerie te steunen en nu ook weer voor de begrooting van Oorlog stemden, ofschoon een vier-en-twintig-tal hunner geestverwanten daaraan hunne stem onthielden. Waaromstemden dezen voor de begrooting De A. C. onderstelf tochdat niet allen overtuigd konden zijn dat het bestunr over liet krijgswezen aan goede handen was toevertrouwd. //Politieke consideratiën voegt zij er bij schijnen ons bij deze liberale laden een sterk gewigt in de schaal te hebben gelegd." Ook hier zou men dus met een partijbwestie te doen hebben en zon 's lands belang niet in aanmerking zijn genomen. Hoe is bét èihter mogelijk zal licht iemand vragen dat een minister, die door de conservatieven een nuttig misschien onmisbaar bestanddeel van liet ministerie geacht werdtevens om politieke rede nen door sommige liberalen gesteund werd De A. C. geelt de volgende verklaring r //Het ministerie Thorbecke is noodig in het belang des lands; het prestige, de kracht van het ministerie lijdt er onder wanneer weder een lid daaraan ontvalteen ander minister van Oorlog zal weliigt vóór alles letten op het be lang^ van het krijgswezen en meer geld vragen dan deze, die d tout prendre nog al zoo heel duur niet is;" ziedaar redeneringen die men weliigt niet geheel ten onregte aan de liberale leden in den mond zou kunnen leggen die vóór het VIII1" hoofdstuk hebben gestemd." En hierop laat de A. C. een oordeel volgen over die han delwijze eu die redeneringeen oordeel" dat, wij moeten aanmerken als het oordeel der redactie en dat wij daarom letterlijk overnemen: //Misschien ligt in dergelijke wijze van beschouwen liet ideaal van politieke wijsheid. Wij, die wei nig op hebben met al die kleine slimheden die in onze oogen op dezelfde lijn zijn te stellen met de zoogenaamde krui deniers-strategie in de krijgskun-t; wij, die van mecning zijn dat op politiek terrein in onzen tijd van openbaarheid, de verstandigste gedragsregel is regt door zee te gaan en vóór alles aan de waarheid hulde (e doen; wij, die een afschuw hebben van al die kleine kunstgrepen en zooge naamde diplomatische behendigheden, welke tot een vroeger tijdvak behoorenmaar met den geest vaD onzen tijd en met het wezen van den constitutioaeleu regeringsvorm in lijuregten strijd zijnwij kunnen niet anders dan eene handelwijze betreurenenz." Ziedaar ronde, onbevangen (aal: recht door zee, vóór alles der waarheid hulde doen geen kleine kunstgrepen geen diplomatische behendigheden meer, die tot een vroeger tijdvak behooreu. Eilievetot welk tijdvak Hoe veel eeuwen of hoeveel jaren ligt liet reeds achter ons Och niet zoo heel lang. Als wij iu aanmerking nemen welk artikel de A. C. in haar nummer van JO Oct. uit het Han delsblad overneemt en welk schrijven uit den Haag zij in haar nummer van 11 October opneemt, beide zonder protestj en als iets waarmee zij instemt, dan wordt het ons duidelijk dat de A.C. zelve eerst sedert zes dagen de kinderschoenen had uitgetrokken en dat «-vroeger tijdvak" achter zich had gelatenwaarin de kruideniers-strategie bloeideen kleine slimheden kunstgrepen en diplomatische behendigheden nog min of meer beletselen waren voor liet recht door zee gaan en vóór alles der waarheid hulde doen. In het artikel van het Handelsblad toch wordt de heer van Nierop voorgesteld als een reddende engel, omdat hij de leden der Kamer waarschuwde om niet al te recht door zee te gaan en niet zoo vóór alles, niet zonder op of om te zien der waarheid hulde te doen. Hij achtte het immers noodig te waarschuwen voor de adders die ouder het. gras lagen hij verklaarde dat hij het in het wezen der zaak met het amendement van den lieer van Zuylen eens wasmaar.... alzoo niet zoo onbepaald recht door zee maar.... hij wilde niet gaarne den schijn hebben van te behooren tot hen die de veepest aanblazen om het ministerie af te maken daarom was hij tegen her amendement. Dit karakteristieke woord karakteristiek door onjuistheid van uitdrukking -— kwam volgens het Handelsblad als een bom in het vijandelijke kampdat reeds in gesloten kolonne kwam aanrukkenhet was dus een weldadigeen goed woord dat navolging ver dient. Toch waren sommige leden der Kamer van een an der gevoelen leden die geenerlei gezindheid hadden ge toond om op welke wijze ook het ministerie af te maken, stemden voor de motie van Schimmelpenninck en voor liet amendement van van Zuylen, omdat zij in overeenstem ming waren met hunne overtuiging, en Zij verklaarden dat geenerlei politieke bedoeling hen mocht verhinderen naar hun geweten te stemmen. Eén lid, de heer Jonckbloet, achtte het zelfs noodig le zeggen dat hij het niet eens was met de motie. //Ware ik het eenszeide hijik zou er voor stemmen. Het is bijna beleedigend dit hier te moeten ver klaren." Dit lid achtte alzoo den raad van den heer van Nierop volstrekt niet aanbevelenswaardig. Maar de heer van Nierop zelf schijnt gevreesd te hebben dat hij zou schijnen het recht door zee gaan en liet vóór alles der waarheid hulde doen niet voldoende te huldigen. Althans om te too- nen dat hij niet schroomde de waarheid te spreken stelde hij zelf een motie voor, die zeker in woorden verschilde van die van den hoer Schimmelpenninckmaar in geest en strek king daarmee volkomen overeenkwam. De Kamer schijnt het verschil tusschen die moties ook niet recht gevat te hebben want de motie van den heer van Nierop vond bij de stemming juist dezelfde voor- en tegenstanders als die van den heer Sc.himmelpenninck had gehad behalve natuurlijk den heer van Nierop zelf, die de voorstanders door zijn eigen stem van 25 op 26 wist te brengen. Het artikel uit den Haag, iu dcnzelfden geest als dat van het Handelsbladbehalve dat het 'de vreemde handel wijze van den heer van Nierop doet uitkomen, vestigt de aandacht op de houding van den heer van Beyma thoe Kingma, die van zich zelveu heeft getuigd, dat hij het politieke doel van voorstellen niet doorzieten datals hijzonder het te willen, het kabinet eens hielp omverwerpen, dit aan zijne kortzichtigheid te wijten is. De schrijver uit 's Hage acht zoo iets zeer gevaarlijken hoopt dat de Friesche kiezers minder kortzichtige vertegenwoordigers naar de Kanier zullen zenden. Hier blijkt liet nu duidelijk dat de A. C. op 11 October nog de politiek van het vroegere tijdvak huldigde, waarvau zij op 17 October reeds een //afschuw" had. Anders had zij immers den lieer Beyma tegen haren Haagschen cor respondent. in bescherming moeten nemen bij voorbeeld met deze woorden: //Wij, die weinig op hebben met al die kleine slimheden, die in onze oogen op dezelfde lijn zijn te stellen met de zoogenaamde kruideniers-strategie in de krijgs kunst wijdie van meening zijn dat op politiek terrein in onzen tijd van openbaarheid de verstandigste gedrags. regel is regt door zee te gaan en vóór alles aan de waarheid hulde te doen wijdie een afschuw hebben van al die kleine kunstgrepen en diplomatische behendighedenwelke tot een vroeger tijdvak behooren maar met den geest van onzen tijd en met het wezen van den coustitutionelen regeringsvorm in lijuregten strijd zijn, wij kunnen niet anders 'dan de handelwijze van den heer Beyma goedkeuren die regt door zee wil gaan en vóór alles der waarheid hulde doen, maar geen oogen heeft voor kleine kunstgrepen en 5iplomatisahe behendigheden." Wij voor ons zijn van oordeel dat er in de Kamer nog te velen oogen voor hebben. Wij begrijpen niet weike poli tieke beteekenis een besluit kan hebben waaraan alle voorstem mers uitdrukkelijk elke politieke beteekenis onlzegd hebben. Die het waagde er toch een politieke beteekenis aan toe te schrijven, zou alleen staan in de verachtelijke onmacht dei- openbare onbeschaamde logen. Moet dan de Kamer in elke bijzondere aangelegenheid waaromtrent zij met den minister in gevoelen verschiltzwijgen uit vrees van den ministeri- eeien zetel omver te werpen? Zulk een houding zouden wij heneden hare waardigheid achten. Een verstandig minister zal geen bespottelijke teergevoeligheid toouen hij mag het kind niet gelijk zijn dat in alles zijn zin moet hebben of anders pruilend heen gaat. In elk geval mag de Kamer de rol dei- onverstandige ouders niet vervullen die het kind zijn zin geven. Een goede opvoeding kan hier van groot nut zijn. Een verstandige meerderheid kan zonder gevaar steeds reeht door zee gaanhet behoeft nooit twijfelachtig te zijn of eenig besluit een politieke bet.eekening heeft of niet nooh voor de Kamer, noch voor het volk noch voor den mi nister. Daartoe zij men duidelijk en waar, en toone een bepaalden onwil om ooit iets meer te lezen dan er staat geschrevenof iets anders te hooren dan gezegd wordt. Toont zich de meerderheid daarentegen vreesachtig en be schroomdzoo toont zij hare zwakheid en erkent zelve dat het ministerie geen enkel stootje kan verdragen. Alleen door recht door zee te gaan eu kunstgrepen eu behendig heden voor Jdegooohelaars over te laten, kan het parlementair stelsel tot een krachtigen gezonden toestand gebracht worden. Mist een minister het vertrouweu der meerderheid welnu die meerderheid verklare het met ronde woorden des noods met verwerping zijner begrooting. Overigens hechte men aan geenerlei besluit eenige andere of grootere beteekenis dan de duidelijke woorden toelaten; wat niet duidelijk is worde ver worpen of duidelijk gemaakt. Zoo zal er waarheid komen in de handelingen der Kamers alles zal vaster en duidelijker vormeu ontvangenstaatskunstenarij zal tot een //vroeger tijdvak" behooren en het parlementair stelsel zal er veel bij winnen. i - De parvenu onder de vorsten gelijk de Fransehe Keizer zich eenmaal mét zooveel fierheid heeft genoemdtoen hij met afwijking van de gebruiken d-r oude politiek, dëschoone vrouw zijnet keuze aan de vertegenwoordiging voorstelde als zijn wettige gadeblijft zich nog altijd door frisehheid en oorspronkelijkheid van denkbeeldeii onderscheiden van de volgelingen der gewone diplomatieke sleur. Van tijd tot tijd verrast hij de wereld met een nieuw plandat hij met da ingenomenheid der eigen vinding voorstelt en aanbeveelt en schoon teleurstelling Voor 't minst niet zeldzamer zijn deel is als blijde voldoening, wordt hij niét afgeschrikt, maat blijft moeden lust behouden om bij gelegenheid met nieuWe plannen voor den dag te komen. Hierdoor onderhoudt hij een gevoel van onzekerheideen algemeene onrust, eeii wan trouwen op eiken tegenwoordigen toestand, die immers ieder oogenblik bloot slaat voor verandering. Dit heeft ongetwij feld zijn schaduwzijde; voor een rustigen vooruitgang, voor tal van heilzame ondernemingen en voor de Verwezenlijking van vele goede plannen zijn juist onbekommerdheid en ver trouwen onmisbaar. Toch is de lichtzijde evenzeer onmis kenbaar; een parvenu als Napoleon op den troon, los van de oude overleveringenvan de vonden en gebruiken der diplomaten-kunstenarijvrij van de familiebetrekkingen en verplichtingen van een oud geslacht, is bij uitnemendheid geschikt om Europa te béivaren voor den zofeten domme! der voldaanheid met den bestaanden toestandwaarvoor het zoo zware neiging bezithij houdt de regeeringen en de volken wakker en waakzaamen doet nadenkentwij felen en beraadslagen over een aantal zaken die reeds lang door lusteloosheid van de orde van den dag waren uitge- wischten door gemakzucht ter griffie gedeponeerd. Zoo blijft de overtuiging levendigdat toch niet alles nog zoo heel mooi isal is het gebleken dat men het er meê doen kan. Na de mislukking van het groote plan van een Europeesch congres schijnt de teleurstelling ook bij den parvenu haar gewone uitwerking niet gemist te hebben. Lusteloosheid en onverschilligheid waren onmiskenbaar. Hoe Napoleon den Sleeswijk-Holsteinsclien oorlog met al zijn gevolgen zoo rustig en onverschillig kon aanzien, was velen een raadsel. De man, die vroeger zoo veel van zich deed spreken, scheen gevaar te loopen van te Parijs of te Biaritz als een vergeten burger aan de algemeene aandacht te ontsnappen. Er gingen inderdaad weken voorbij dat men niet aan hem behoefde te denken dat men hem kon vergetenHet September-verdrag van het vorig jaar gaf echter weer teeken van levenen men begreep, dat al moge Napoleon doof zijn voor PolenDene marken Duitschland en Amerikahij nóg niet doof is ge worden voor Italië. In den laatsten tijd deden de samen komst met, de Koningin van Spanje en het bezoek van den heer von Bismarclc, waarover nog steeds groot verschil vaii lezing bestaat, weer van den fransehen Keizer spreken, en nu verrast hij ons werkelijk met een grootsch planzoo oorspronkelijk en ruim van opvatting alS slecht s een parvenu onder de vorsten in staat is te ontwerpen. Het geldt de bestrijding van een algemeenen vijand van Europa niet alleen, maar van bijna geheel het menschdom, het geldt de cholera.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1