C&lcikcltjkschc Berichten pnumEn, iltcuius. Tot nog toe lieeft men zich vermoeid met het nemen van veiligheidsmaatregelen bij de nadering van dien bode der verschrikking; men heeft getracht eiken toegang voor hem te sluitenopdat hij niet hier of daar mocht binnensluipen men heeft slechts een verdedigingsoorlog gevoerd; en ofschoon er voorzeker veel is gedaan tot beteugeling des verderfstot afkeering van dreigendeen heeling van reeds toegebrachte slagen men heeft het doordringen van den vijand niet kun nen beletten. Keizer Napoleon stelt voor, niet meer alleen elk voor zich zooveel mogelijk zyn grenzen te dekken niet meer bedaard de nadering des vijands af te wachten en in middels rustig toe te zien hoe hij zich in het oosten, zijn vaderland en bakermatversterkt, en toeneemt in verdel gingsvermogen maar hem tegen te trekken in zijn wording, hem op te zoeken in zijn oorspronghem te bestrijdente beteugelen zoo mogelijk te vernietigenals hij zijn wal mende fakkel ontsteekt in het oostenals hij zijn strijd krachten gaat vergaderen onder de opeengehoopte massa's der uitgeputte pelgrims. Keizer Napoleon stelt aan de Eu- ropesche regeeringen voorhet ontstaan en de verspreiding der cholera in het oosten te onderzoeken en tegen te gaan, dit te doen met vereende krachten], en daartoe als eerste voorpost, als standplaats der internationale commissie, Kon- stantinopel te kiezen. Terwijl Keizer Napoleon alzoo aan Europa den raad geeft, tegenover de cholera niet lauger alleen op het beschermende schild te vertrouwen maar moedig het wapen ten aanval het zwaard te grijpen ziet zich een voormalig Koning van Napelstoen bekend onder den naam van Frans II, die reeds sinds lang het zwaard heeft weggeworpen, zeer onver wachts zeker en wel wat laat maar beter iaat dan nooit een schilden wel een zilveren schild aangebodenwaar mede hij echter waarschynlijk niet zal weten wat anders of beters te doen dan het op te hangen in zijn woning tot versiering van den wand. Den eersten October 1865 men lette op de dagteeke- ning ontving de ex-Koning der beide Siciliën op het pa leis Farnese te Rome eenige heerendie hem bij monde van graaf Stolberg IVernigerode en uit naam van 40,000 Duit- sche (meest Pruisische?) jonkers een zilveren schild aanbo den, als blijk van hulde aan den strijder en lijder voor het beginsel van de aangeboren rechten en het koningschap bij de gratie Gods in weerwil van den wensch des volks. Tevens verklaarde de woordvoerder, dat toen de ex-Koning voor vier jaren dapper streed voor dat heilig beginselvele Duit- sche jonkers (40,000 naar Gaëta zouden zijn gesneld om daarvoor te sterven, indien.... zij niet door ern stige verhindering belet waren geweest. Inderdaad de'verhindering, die van de vervulling van een zoo heiligen plicht kon terughoudenmoet wel ernstig ge weest zijnen niemand zou het zeker geheel overbodig ge acht hebben, indien de grafeljjke woordvoerder zoo goed was geweest met een enkel woord aan te duiden waarin die ver hindering had bestaan. Hij deed het echter niet, tot groote schade zeker voor den aanstaanden geschiedschrijver van de laatste helft der negentiende eeuwdie het belangrijk feit te vermelden zal hebbendat tijdens het beleg van Gaëta 40,000 Duitsche jonkers zeer in 't. geheim, want niemand heeft er iets van bespeurd gereed stonden om Koning Frans ter hulp te snellenen met hem te sneuvelen, doch allen (40,000) door ernstige verhindering belet werden aan dit voornemen gevolg te geven. Welke de verhindering echter geweest isdie zulk een belangrijken invloed had op het lot van Europa want welk een verandering had, bij het niet bestaan der verhindering, de zegepraal van Koning Frans niet in Italië ot het sneuvelen van 40,000 jonkers niet in Duitschiand kunnen te weeg brengenzal die geschiedschrijver echter niet kunnen openbarenalleen zal hij kunnen vermelden dat de jonkers, toen zij verhin derd werden te stervenbesloten om den reeds lang van den troon gevallen vorst een zilveren schild aan te bieden, in welk voornemen zij niet verhinderd, maar eindelijk, in 1865zijn geslaagd. Misschien zal de geschiedschrijver gissen dat deze jonkers niet mochten sterven, omdat zij voor bestemd waren om later so elegant de Denen te overwinnen. De ex-Koning heeft het schild aangenomenen geantwoord dat het voormalig Koninkrijk der beide Siciliën zich nog niet in het Koninkrijk Italië heeft opgelostdat eenmaal Europa de oogen zal openen en Italië zal ontwaken. Hij blijft dus vol goeden moed. Toch was het geschenk zelf weinig ge schikt om dien moed op te wekken de keuze der jonkers was zeer eigenaardig, maar hoogst ongelukkig voor iemand die zijn geluk van de toekomst verwacht: een schild maar dat ziet terug op lang vervlogen tijden 1 Hoe kan de aanblik van dat schild u hoop geven gewezen Koning Is het niet veeleer geschikt om u te doen inziendat het ^heilig" beginseldat ge verdedigt en van welks zegepraal ge uw herstel verwacht, te huis behoort in vroeger eeuwen, even als het thans geheel onbruikbare schild en de niet minder onbruikbare jonkers Gelijk niemand thans in den tijd van puntkogels en gegroefde kanonnener aan denkt om een schild te gebruiken tot beschutting in den strijd wordt ook geen troon meer beschut door het beginsel van legitimiteit, noch door een voormuur van 40,000 jonkers. En wat de toekomst betreftzoomin als het schild der mid deleeuwen weer tot vroeger aanzien zal terugkeerenzoo min zal een troon bij de gratie Gods tegen den wil des volks hersteld of beveiligd kunnen worden door veertigduizend tallen van stervenslustige jonkers, ook al zoeken zij hunne kracht niet meer in het schild maar in de bajonet en het kanon, noch in Italië, noch in Duitschiand. BKLC.IE Eenige honderden geestelijken hebben een adres aan den bisschop van Doornik gerichtwaarbij zijop het voorbeeld van die in het bisdom Namenverklaren de aanhangige wet op de kerkelijke administrationindien de Kamers die aan nemen niet te zullen gehoorzamen. De Koning en Koningin van Portugal zijn in den avond van den 13 te Brussel aangekomen en door den graaf van Vlaanderen aan het spoorweg-station opgewacht. Zij hebben hunnen intrek genomen in het hotel Bellevue. Den 16 gaven zij eene receptiewaarbij prins Amadeus van Savoye en de belgische prinsen tegenwoordig waren, gevolg door eeu diner, terwijl zij 's avonds den schouwburg bezochten. Den 18 zijn zij met den italiaanschen prins over Keulen naar Bazel vertrokken. E IV 44 E I, A N 1». Met het maken van eenen niedwen telegraafkabel die in het volgende jaar tusschen Ierland en Newfoundland zal ge legd worden is een begin gemaakt. De maatschappij heeft de uitgifte aangekondigd van nieuwe aandeelen van 5 tot een bedrag van 600,000 Lord Russell heeft niet aan America voorgesteld om alle vorderingenwegens door in Engeland gebouwde kapersche pen veroorzaakte schade, naar eene commissie te verwijzen, maar alleen dezulke, welke door beide gouvernementen daar toe aangewezen worden. 11e minister reserveert zich dus de keuzewelke vorderingen het daarvoor in aanmerking wil nemen. De burggraaf Palmerstoiieigenlijk genaamd 11. J. Temple, is den 18 na eene ziekte van slechts weinige dagen over leden. Hij was den 20 Oct. 1784 geboren werd reeds in 1805 lid van het Lagerhuis en in 1855 eerste minister, welke betrekking hij (185859 uitgezonderd), tot aan zijnen dood bekleedde. De meeste dagbladen zijn met rouwranden in het licht verschenen. FRANKRIJK. De vrijmetselaars te Lyon hebben een manifest uitgevaar digd tot wederlegging der pauselijke veroordeeling. Met verwijzing naar de statuten betoogen zij, dat de orde het op sporen der waarheidhet betrachten der algemeene zedeleer, het beoefenen van kunsten en wetenschappen en het uitoe fenen van weldadigheid beoogtdat zij de gewetensvrijheid als een persoonlijk recht van ieder mensch beschouwten den arbeidde matigheid en het huisgezin vereert. Den 13 heeft het hof van appèl te Parijshet vonnis waarbij den russischeu kapitein Nichitkentojf, wegens poging tot moord op den secretaris der russische ambassadetot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld werd, in hooger be roep bevestigd. In het departement van Seine zijn den 12 210, den 13 180, den 14 212 en den 15 omtrent 200 personen aan de cholera bezweken. KERKELIJKE STAAT. De kardinaal de Mérode heoft zijn ontslag gevraagd als minister van oorlog. (MISTEN KIJK De programma's der mèeste invloedrijke hongareh voor de aanstaande verkiezingenkomen daarop neder, dat eene ver- eeniging met Oostenrijk niet anders gewenscht wordt dan in de persoon des Keizers. Men verzekert, dat de regeering met de huizen Rothschild en Baring eene leening heeft gesloten van 60 millioen tegen 5 p.ct. en 92 p.ct., geheel vrij van belasting te leveren in 2 termijnen en aflosbaar in 15 jaren. De commissie van controle over de staatsschuld heeft zich, wegens deze pogingen der regeering gedurende de schorsing van constitutie en Vertegenwoordiging, bezwaard geacht hare taak voorttezetten maar is die op 's Keizers verzoek voor- loopig blijven vervullen. Graaf Kinsky heeft echter zijn lid maatschap nedergelegd. I Den 18 is te Weenen het ruiter-standbeeld onthuld van prins Eugenius van Savoyeberoemd veldheer, geb. 1663 overl. 1736. De minister van justitie, graaf sur Lippe, heeft om redenen van gezondheid zijn ontslag genomen. De heer Rarkort, een invloedrijk lid der Kamer heeft het protest der heeren Twesten en Mommsen tegen het frankforter Gedeputeerden-congres openlijk afgekeurd; «wie, zegt hij, het recht van anderen om over eigen lot te beschikken mis kent, ondermijnt de grondslagen zijner eigene vrijheid." Ook de Afgevaardigde dr. Fresedie in der tijd uit Holrtein is verwijderd en tijdens de gevangenschap van dr. Mag de Sleswich'Ilolsteinische Zeitung te Altoua geredigeerd heeft protesteert tegen het gevoelen der beide heeren. SLEESU UK-IIOLSTEIN. Eene duitsche maatschappijmet een kapitaal van 7 mil lioen tb., heeft aangeboden zich te belasten met het uitvoeren van openbare werken in Sleeswijk met name het droogmaken der Gotteskoogen, het bedijken van Noordstrand en het ontginnen van heidegronden. SPANJE. De eleotorale beweging is te Madrid geheel door de (reeds afnemende) cholera gestremd. Men rekent dat 60000 inwo ners de stad ontvlucht zijn. TDEiKIJ E. De Sultan heeft het voorstel tot het houden eener gezond heids-conferentie aangenomen en reeds voorloopig eene com missie benoemd om zich naar Mecca en Djedda te begeven ten einde te onderzoeken welke maatregelen genomen iTunnen worden om verdere onheilen te vermijden. Fuad-bassa heeft de zaak der moskee-goederen op nieuw ter hand genomen en den hoofd-administrateur der godsdien stige fundatiën gelastde onder zijn beheer zijnde fondsen tot een bedrag van ongeveer 100 millioen fr., te converteeren zullende hij anders van zijn ambt ontzet worden. Te Konstantinopel zijn door een nieuwen brand weder 300 huizen verwoest. V EK EEN 1(4 HE STATEN. De gouverneur van Mississippi heeft bepaalddat geschil len tusschen negers en blanken voortaan voor den burger lijken rechter zullen gebracht worden. De Wetg, Vergadering van Connecticut heeft een amen dement verworpenwaarbij aan de negers staatsburgerlijke rechten werden toegekend. De conventie van Noord-Carolina heeft de acte van schei ding voor ingetrokken verklaard en de wet tot afschaffing der slavernij aangenomen. De democratische conventie in Louisiana heeft de staat kunde van den President beaamd. Hetzelfde is geschied door den heer John van Buren en den genl. Slocumnamens de democratische partij in Nieuw-York. De minister Fessenden heeft bekend gemaakt, dat de na tionale schuld voor ecu bedrag van 50 millioen d. gecon verteerd zal worden. De nieuwe schuldbrievenvoor die som zullen 6 p. et. rendeeren en losbaar zijn na 5 en binnen 20 jaren. Het cijfer moet dienen ter aflossing van schat kistbiljetten en tot betaling van vóór 1 Januari opeischbare sommen. Tegen 16 October is de geheele broederschap der fenians bijeengeroepen. De heer Davis is uit. de kazematten naar andere vertrek ken van het fort Munroe verplaatst. Berichten welke bevestiging vereischenmeldendat het gouvernement besloten heeft den Keizer van Mexico niet te erkennenzoolang hij door fransehe troepen ondersteund wordt,en dat de heer Seward aan de fransehe regering heeft doen wetendat de Unie het zenden van in Egypte geworven troepen naar Mexico niet zal toelatenzullende verdere tusschenkomst. van Keizer Napoleon daar te lande aanleiding geven tot ernstig misverstand. Genl. Lee, de voormalige leger-bevelhebber der geconfe- dereerdenis den 2 Oct. geïnstalleerd als voorzitter van het bestuur der inrichting voor hooger onderwijs te Washington waartoe hij met eene groote meerderheid verkozen is. De President heeft aan een bezending uit Tennessee de opheffing der militaire rechtbanken toegezegdalsmede het terugroepen der neger-troepen. De verkiezingen In PennsylvanieOhio, Indiana en Iowa zijn ten gunste der republikeinen uitgevallen. MEXICO. Te Coloros in Nueva Leon is een gevecht geleverd tus schen Cortinas en de kolonne van Myrahetwelk 3 uren duurde en eindigde met het in goede orde aftrekken der Keizerlijken. De republikeinen onder Vega hebben van de stad Catarcas eene gedwongen leening van 80,000 d. erlangd. Matamoras wordt steeds door talrijke benden juariaten bedreigd. In 1866 zal in de hoofdstad eene tentoonstelling van nijverheid worden gehouden als voorbereiding voor de al gemeene tentoonstelling te Parijs in 1867. Juarez heeft den zetel zijner administratie overgebracht naar Paso del Norte. Mendes is bij Tampico door de keizerlijken geslagen en op de vlucht gejaagd. BINNENLAND. Den 16 is de russische prin3 Gortschakoff met zijne familie te 's Hage aangekomen en aan het hotel de l'Europe-Paulez afgestapt. Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft den 16 aangeno men de overeenkomst met M&rocco over het onderhoud van kustlicht, de begrooting voor den arbeid der gevangenen, de afkoopbaarstelling der tienden van het kroondomein de voorziening in het tekort van de Ommerschans over 1863 en de verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1865 alle met algem. st., en met 20 tegen 23 st. de toe passing der bepalingen nopens de heffing van opcenten van het personeel, nadat met 36 tegen 15 st. een amendement van den heer Kerkwijk was goedgekeurdom geen 2| p.ct. voor perceptie-kosten aan de gemeenten in rekening te bren gen. De Kamer is tot 7 Nov. uiteengegaan. De le Kamer nam denzelfden dag de wet op de veeziekte aan en is daarna mede gescheiden. Rijks-middelen hebben in de afgeloopen 9 maanden dezes jaars opgebracht 46,784,654, tegen 45,919,845 in gelijk tijdsbestek van 1864. Veepest. Van 1 tot7 0ct. zijn aangetast 764, gestorven 134, afgemaakt 122 en hersteld 92 runderen. Yan de 69 gemeenten waarin zich de ziekte geopenbaard heeft, zijn er 19 weder van bevrijd. Te Snelrewaard (prov. Utrecht) heeft zich de veetyphus vertoond. Te Maarsseveen is zij door onteigening en afma king van het vee bedwongen. De ambtenaren der Rijks middelen in Zuid-Holland zijn gelast om medetewerken tot handhaving der gemaakte ver ordeningen. De koemarkten te Beverwijk, Velsen en Sloten zullen niet gehouden worden. Tot 12 October zijn op Texel door de pokziekte aangetast 83, gestorven 22 en afgemaakt 15 schapen. Door het ge meentebestuur zijn doeltreffende maatregelen van voorzorg genomen. Onderwijs. De openbare school voor handel en nijverheid te Amsterdam is den 16 plechtig geopend aanvankelijk met 32 leerlingen. Het nieuwe gymnasium-gebouw te Groningen is dien dag plechtig ingewijd. Kunst. In den noordergevel van de S. Janskerk te 's Her togenbosch is een zeer groot geschilderd glasraam geplaatst, voorstellende de geboorte en de aanbidding van Christus, vervaardigd door den heer Schmitz aldaar. Aanbestedingen. Den 11 door Bnrgem. en Weth. te Goriucliem hel bouwen van een nieuw postkantoor en direc teurswoning, minste inschrijver C. J. Ferwey, voor 8297. Den 19, door het prov. bestuur van Noord-Holland, het bouwen van eene school en onderwijzers-woning te Durger- dam aan C. Meijers te Diemen voor 10373. Voor het bouwen eener nieuwe fabriek voor de firma P. Clos en Leembruggeaan de Langegracht te Leiden is minste inschrijver R. v. d. Vlugt, te Warmond voor 24,887. Rampen. In den ochtend van den 20 is benoorden Zand- voort gestrand de galjoot Jantina Alidamet rogge van Venetie naar Amsterdam. De bemanning is door de red dingsboot aan wal gebracht. Bij Scheveningen is een noordsch kofschip met hout ge laden, op strand geraakt, maar nog niet door de opvarenden verlaten. Rechtszaken. De II. Raad heeft den 20 verworpen het beroep in cassatie van Verschuur, directeur der brandwaar borgmaatschappij de Adelaar, tegen Muntinga en echtgenoote. De raad heeft, alzoo beslist, dat geene onderlinge maat schappij in rechten kan optredenzonder te zijn erkend door den Koning of door de wet. Bizonderiieden. Het gemeente-badhuis te Scheveningen heeft dit jaar eene bate opgeleverd van 1 20000, dat is 8000 meer dan in het vorige jaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft de door B. en W. voorgestelde slooping van poorten goedgekeurdmet uitzon dering van de Amsterdamsche poortwaartegen zich 12 en waarvoor zich 7 stemmen verklaarden. Het bassin van den spoorweg te Nieuwe Diep is den 18 voor de scheepvaart geopend. De uoordsche barken Tryggve en Victoria voeren het binnen om hout te lossen. Hel is daarom het Victoria-bassin genoemd. Eene zeer fatsoenlijke weduwe van reeds gevorderden leef tijd, die, met den dood van haren man, het eenige middel van bestaan verloren heeft en numet de opleiding eener nog onverzorgde dochter belast, bij eene zeer wankelende zwakke gezondheidin eenen metterdaad hulpbehoevenden toestand verkeert, heeft naast Godden man der weduwen, ook op u rijker bedeelde en weldadige landgenooten haren hoopvollen biik gevestigd. De ondergeteekendendiep bewogen met haar lot en be reid daaromtrent nadere inlichtingen te geven bevelen haar met volle vrijmoedigheid der christelijke liefdadigheid aan en willen zich gaarne belasten met de ontvangst der giftendie men hunter leeniging van haar lotmogt toevertrouwen waarvan in deze courant melding zal gemaakt worden. A. van M AU RIK Predt. J. F. C. KRONENBERG, Pred'. te Arnhem. Voor bovenstaand doel is bereids met dankzegging ont vangen: van N. N., postm. L, muntb. 10; van H. en P., uit Amsterdam, bankb. f 40van G. M., uit Hengelo coup. f 7,42|van T. P., uit Amsterdam2 couponste zamen 3,2l£van C., te Arnhem, muntb. f 10 postm. Delft, muntb. 580, F. S. f 10; van B. f 5; van A. Z. f 2,50; van Ds. A., coup. l,23j.van M. J., 2 coup., te zamen 6,18 van A. M. f 3van D. M. f 2.50. ARRONDISSEMENT!» RECHTBANK. Zitting van 19 Sept. 1. J. N., vrouw van J. R., te Koedijk2 oplichtingen1 jaar gevangenisstraf en 2 geldboeten elk van f 25 met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen voor elke boete, en de kosten. 2. A. M. D., te Helder, hoon jegens 2 personen 2 geld boeten elk van f 8, met subsidiaire "evangenisstraf van 3 dagen voor elke boeteen de kosten. 3. C. V. V., te Heer Hugo Waard; a. mishandeling en A uiten van scheldwoorden op eene niet openbare plaats, we gens a„ met aanneming van verzachtende omstandigheden 14 dagen gevangenisstraf, en wegens b. f 2,50 boetemet subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen en de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2