ALRMAARSCHE COURANT N°. 45. Zevenenzestigste 1865. Zondag 5 November. VEEMARKT. - ©ffictccl ©cbccltc. l>c groote Alkmaarsclie K.oe- ■nurkten hebben plaats op Maandag den 6 November 1865 eu Woensdag den 'i'i November. Politiek #ucrsieht. SSÜckcltjkscltc ficrichtcu Deze Courant, wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers EERM8. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag'1 uuringezonden berichten een dag vroeger. De BURGEMEESTER, Hoofd der Gemeente Politie te Alkmaar brengt ter kennis van de belanghebbenden dat bij gelegenheid der UROOTE KOEMARKTEN al hier, op Maandag den 6 November en op Woensdag den 22 November aanstaande, ter voldoening aan de verorde- ning tot wering der heerschende veeziekte alhier, al het van elders aangevoerde vee moet, voorzien zijn van eene verkla ring van gezondheidafgegeven door het Hoofd van politie der' gemeente van herkomstterwijl bij uitvoer van vee de bewijzen van gezondheid zullen wor den afgegeven: aan het WAAGGEBOUW, aan de KENNEMERPOORT, aan de PRIESCHE BOORT en ter GEMEENTE SECRETARY OP HET EAAD- HITIS Pz1 Burgemeester voornoemd Alkmaar, den 2 No». 1805. A. MACLAINE PONT. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR verlangt voor het ONDERWIJS in VROUWELIJKE HANDWER KEN op de openbare tusschenschool eene EERSTE HELPSTER, op eene jaarwedde van f 50. Sollicitatiën inteleveren bij Burgemeester en Wethouders vóór of op 11 November 1865. Terwijl de uitslag der verkiezingen in Italië de leiding der zaken bevestigt'in de handen van het tegenwoordig be wind, en naast de dichte drommen van gematigde, het mi nisterie steunende Afgevaardigden slechts betrekkelijk weinige zetels in het Parlement overlaat aan de vurig vooruitstrevende partijeu als pro memorie ook een paar aau voorstander der vroegere orde van zaken, lerwijl F eyezzide onderhan delaar met den Paus, te Turijn met bijna algemeene stemmen wordt gekozen, treedt te Rome een staatsman af, een trouwe dienaar van den II. Stoel, wiens gehechtheid aau het Iluofd der Kerk meer tot stouten tegenstand dan tot voorzichtig beleid aanspoorde, en wiens lidmaatschap van het ministerie daarom als een groote hinderpaal werd beschouwd voor de verzoening met Italiëde heer de Mérodepro-minister van Oorlog. Over die aftreding is veel gerucht gemaakt, en misschien is er een grootere 'beteekenis aan gehecht, dan er inderdaad aau moet worden toegeschreven. Evenwel schijnt er even min grond te bestaan om aan deze gebeurtenis alle beteekenis te ontzeggen, en luiar alleen toe te schrijven aan //redenen van gezondheid." Maakten de tijdsomstandigheden het nood zakelijk dat te Rome de leiding der zaken, nog meer dan vroeger, werd toevertrouwd aau den voorzichtigen Antonelli, dan 'kon er in het ministerie geen plaats blijven voor den ongetwijfeld zeer getrouwen, tol. zelfopoffering t.oe getrou wen maar onverzettelijken van onderhandeling afkeerigen en tot verzet radenden de Mérode. Met deze aftreding wordt in verband gebracht de terugkeer der eerste Fransche troepen uit, den Kerkelijken Staat naar hun vaderlandhet, begin alzoo der ontruiming van Rome door de Eranschen waar toe reeds twee stoomlransportschepen te Civita Vecchia zijn aangekomen. Daarbij wijst men op den reeds vermelden uitslag der verkiezingen in Italië, die aldaar aan de regee- rino- vastheid en duurzaamheid geeften op de bezuinigings plannen van Keizer Napoleondie zich geheel zou vercenigd hebben met de plannen van besparing en inkrimping van uitgaven, vooral voor leger en vloot, door zijn minister van Financiën, den lieer Fouldvoorgestaan. Op al deze om standigheden meent men de hoop te kunnen bouwen niet alleen °op het hervatten der onderhandelingen tusschen Rome en Italië, maar ook op een goeden uitslag van die onder handelingen. Wij, die een vergelijk tusschen partijen om trent sommigezelfs belangrijke aangelegenheden nooit on der de onmogelijkheden hebben gerekend, vinden geen reden om die hoop ongegrond te noemen, ofschoon wij aan den anderen kant, de kwestie van zoo teederen aard achten, dat een mislukking der onderhandelingen, zoo zij hervat worden, op vele punten steeds blijft dreigen, eu alleen door de hoog ste omzichtigheid kan vermeden worden. De bezuinigingslust van den Eranschen Keizer zounaai men wilook invloed hebben op de Mexicaansche zaken en men verzekert dat reeds het plan bestaat tot een traps gewijze ontruiming van Mexico, in navolging van die van Rome. In hoeverre op dat plan de houding der Noord- Amerikaansche Unie van invloed is geweest, is niet. na te "aan de gevoelens loopen daarom te dien aanzien uitéén toch'is deneer bezadigde eu hoogst vredelievende houding der anders zoo prikkelbare Fransche regeering opmerkelijk. Het is bekend, dat de Amerikaansche staats-secretaris Seward bezwaren heeft geopperd tegen de voortdurende bezetting van Mexico door de Frauschen en het daarheen zenden van versche troepen; vooral schijnt deze laatste bedenking gericht te zijn temm het aanwerven van negersoldaten in Egypte voor Mexico. Daarop is naar gemeld wordt, onlangs door de Fransche regeering geantwoord dataltijd onder voor behoud van liet recht van den ee.nen staat om den anderen te hulp te komen de regeering des Keizers zich nauwkeurig rekenschap zal geven van de bezwaren die door het Ame rikaansche bewind in het midden zijn gebracht tegen het langdurig bezetten van Mexico door de Fransche troepen en meer in 't bijzonder tegen het zenden van nieuwe versterkin gen. Gematigder taal 'kou zeker niemand verwachten. Gematigde taal spreekt ook voortdurend de President der weer vereeuigde Noord-Amerikaansche Staten, wanneer hij zich uitlaat omtrent de verbroedering met de tot liereenigiug gedwongen Zuidelijke Staten omtrent de hoofden en voor standers der voormalige Zuidelijke Confederatie de bestrijders der Unie en de negerkwestie. Het, is duidelijk dat hij de feitelijke gedwongen vereeniging gaarne door een vrijwillige Unie zag bekroonen eu vergevensgezindheid zachtheid en grootmoedigheid daartoe de eenige doeltreffende middelen acht. De afschaffing der slavernij blijft natuurlijk gehand haafd de vrijheid der voormalige slaven onbeperktmaar de bepaling, weike staatkundige rechten aan de negers belmoren te worden toegekend, blijft daarentegen aau de vrije beslis sing van eiken staat. Van dit programma zal de President zich niet laten afbreugen; hij beeft reeds voldoende stand vastigheid aan den dag gelegd om vertrouwen in te boezemen voor hei. vervolg. Niettemin ontbreekt het in Noord-Amerika niet aan personen die een anderen weg willen bewandelen, die de overwonnen partij ook geheel tot de lijdende partij zouden willen maken, eu daarom de verzoenende staatkunde van den President ten sterkste afkeuren en verraad noemen jegens liet Noorden jegens de aan de Unie trouw gebleven staten. Die gevoelens blijken echter alleen door een betrek kelijk kleine minderheid gekoesterd te worden, en het lijdt geen twijfel of de zienswijze van den President vindt steun bij de meerderheid. Verrassend is de spoed waarmee de zegevierende Urne zich ontwapent. Nauwlijks is de oorlog geëindigdof de Noord-Amerikaansche burger keert terug tot de bedrijven des vredes, de soldaat tot zijn handwerk, de generaal tot. zijn handel. Ongegrond was dus de vrees van sommigen dat de Unie er behagen in scheppen zou, nu zij eenmaal in '1 bezit was van een groot leger eu een niet te verachten zeemacht, om een militaire mogendheid te worden. Het blijkt nu dat de regeering er geen lust t,oe gevoelt en liet volk er geen smaak voor heeft. De oorlogschepen worden ver kocht, en de soldaten naar huis gezonden met een spoed, met een overhaasting, die aan de meeste Europesolie staats lieden zelfs niet van de angstvalligste gewaagd eu onver antwoordelijk zou voorkomen. Bij de ontzaglijke moeilijk heden waarmee de Unie te worstelen heeft, moet de loop der zaken de stoutste verwachting van den onpartijdigen beschouwer overtreffen. Dit kan niet gezegd worden van het werk der Nationale Vereeniging in Duitschland, die lezer dagen weer een alge- meene vergadering heeft gehouden te Iraukfort. De invloed dezer vereeniging is over het algemeen ongetwijfeld aanmer kelijk gedaalden kan tegenwoordig niet belangrijk meer zijn. Daarbij is van inwendige verdeeldheid gebleken. Dui delijker dan 'ooit, is aau liet licht gekomen dat, de verecui- "in" zieli voorstelt de hervorming van Duitselilaud tot een groot Staten-Verbond onder een algemeen Duitscli Parlement, doch met Pruisen aau liet hoofdonder leiding van Pruisen. Zelfs de algemeen afgekeurde tegenwoordige staatkunde van dit rijk kon bij de meerderheid in dit plan geen verandering brengen; men' had eenmaal een sterken arm noodigmen moest krachtig kunnen optreden te land en ter zee, en daarom was de bescherming, de aanvoering van Pruisen onontbeerlijk. Toch vond een krachtige tegenkanting en berisping der Pruisi sche staatkunde bijval bij een niet onaanzienlijke minderheid en onder zulke omstandigheden zal de invloed der vereeniging wel niet zeer groot kunnen zijn. De groote voorliefde, bij haar heerschende, om Pruisen aau het hoofd van Duitscli- land te zien waarvan Oostenrijk zieh dan natuurlijk wel zou afscheidenmaakt het, begrijpelijk dat Pruisen tegen het houden dezer vergadering zooveel minder bezwaar schijnt, gehad te hebben dan tegen liet. congres van Duitsche Afgevaardigden. De regeering heeft, den prijs der telegrammen van 1 fr. tot. 50 centimes verminderd. De "cineenteraad 'au Antwerpen liee't, het dagblad de Koophandel voor den rechter geroepen wegens laster in 6 ommteekende en 10 door den heer v. Rijswijd: onderteekende artikelen; de raad eischt, eene schadevergoeding van 30000 fr., met plaatsing der veroordeeling in verschillende dagbladen. Den 29 is het, studenten-congres te Luik geopendde opgekomenen werden op het stadshuis door den burgemees ter' verwelkomd Daartoe belmorenbehalve de belgische studenten, 50 fransche en enkele nederlaudscheduitsche en spaansche. Uit, Leuven zijn in weerwil van het verbod, 41 studenten der katholieke universiteit verschenen. Den 30 vingen de beraadslagingen aandie ais verward en harts tochtelijk beschreven worden. Den 1 Nov. werd de bijeen komst gesloten zullende de volgende plaats hebben te Brussel, in de Paasch-vacantie van 1867. I»ï ITSUIITA A 39. Den 15 Oct. is te Leipzig de eerste zitting van het duitsche- vrouwen-congres gehoudenbijgewoond door ongeveer 200 personen waaronder 130 vrouwen. Do Senaat der vrije stad Frankfort heeft van Pruisen en Oostenrijk depeches ontvangenwaarin ernstig geklaagd wordt over den toon der frankforter bladen ten aanzien der 2 groote duitsche mogendheden en meer bepaaldelijk over de onbeperkte vrijheid, welke te Frankfort gelaten wordt aan redenaars als die onlangs in het Gedeputeerden-congres het woord gevoerd hebben. De Wetgev. Vergadering heeft eenparig een voorstel van dr. Friedleben aangenomenom den Senaat te vragenof werkelijk bezwaren tegen de in Frankfort geldende vrijheid van drukpers en van vereeniging zijn ingediend, en om het vertrouwen te uiten, dat, de Se naat de onafhankelijkheid van den Staat zal weten te doen eerbiedigen. Daarop is geantwoorddat aan het, verzoek om inlichting nog niet kan worden voldaan, maar dat de waar digheid des lands ongetwijfeld zal worden gehandhaafd. Sedert heeft de Senaat, de nota's afwijzeud beantwoord met beroep op het bondsrecht.'t welk de Bondsstaten ver biedt eigenmachtig inbreuk te maken op de souvereiniteits- rechten van andere Staten. Te Weenen moeten vorm eu inhoud van het antwoord zoo ongunstiger! indruk gemaakt hebbendat dadelijk maatregelen genomen zijnom zieh daarover, gemeenschappelijk met Pruisen, tot de Bondsver gadering te wenden. Te Werdau, eene kleine stad in Saksen, heeft zieli de cholera vertoond eu nog al eenige slachtoffers gevorderd. Beieren, Saksen en Hessen-Darmstadt, hebben bij de Bondsvergadering den voorstel ingediendom de bijeenroe ping der sleeswijk-holsteinsehe Stenden te bevorderen, om Sleeswijk in den duitschen Boud optenemeu en om de kos ten der executie voor rekening van liet Verboud te nemen. Het National-Perein telt 17620 leden, waarvan 8355 in Pruisen en 1 in Oostenrijk. Het, heeft de renten van het fonds voor de duitsche vloot, verdeeld tusschen den marine ingenieur Bauerde vereeniging tot redding van schipbreu kelingen en de zeemansschool te Hamburg elk 3500 gulden. Den 29 is te Frankfort de aangekondigde algemesne ver gadering gehoudenbijgewoond door 400 leden en een tal rijk publiek. Eene motie van den heer Burgers uit Keulen, dat het met Duitschlands belang in strijd is om het cen traal gezag aan het, zoo willekeurig geregeerde Pruisen op- tedragen, 'dat het anti-nationaal streven van Oostenrijk en Pruisen bestreden moet worden eu dat de pruisisctie Kamer ook moet ijveren tegen de buitenlandsche staatkunde van het, kabinet, werd' bestreden en afgestemd. Op eene voorbereidende vergadering was reeds het denk beeld aangenomen dat Duitschland onder toezicht van een duitscli Parlementbehoort hervormd te worden tot een "root St iteuverbond met Pruisen aan de spits, --en wa ren motiën ingezonden uit Wolfenbuttel en Oldenburgde een om de verbinding van Sleeswijk-Holstein inet Pruisen onder goedkeuring der Stenden wenschelijk t.e verklaren, de ander om de vestiging van een nieuwen Staat schadelijk te verklaren voor de belangen van liet groote duitsche va derland zijnde er geen bezwaar om aan den erfprins v. Augnstenburg eene schadeloosstelling te verleenen. K A St LAM I». Den 27 is het lijk van lord Patmcrston begraven de stoet was indrukwekkend, afgevaardigden van verschillende ge meentebesturen en de rijtuigen van de leden van liet Kon. Huis en der gezanten hadden zich er bij aangesloten. De prins IVaies en vele Parlementsleden bevonden zich in de West minster-abdij. Kantoren en winkels waren gesloten. De eigenaar van het blad Irish People heeft aanklachten ingediend tegen den lord-luiteuant, van Ierland wegens het gewelddadig binnendringen van zijn huis eu het vermeeste ren zijner eigendommen, en tegen den rechter Strongedie hem naar den crimineelen rechter heeft verwezen. Tot 28 Oct.. zijn door de veepest aangetast 14083 runde reu, afgemaakt 5119, gestorven 6711 en hersteld 707. FiSAMSiatJJK. De Keizer heeftvergezeld van genl. Favêook de mili taire hospitalen bezocht. De minister van binn. zaken en de prefect Haussmann hebben een bezoek gebracht aan het Hotel-Dieu en het, hospitaal Beaujou en, namens den Keizer, aau 2 verdienstelijke internes de orde van het, Legioen van eer uitgereikt. De kweekelingen van liet Lyceum S. Louis zijnwegens het, heerschen der choleranaar Eoatainebleau overgebracht. De ziekte is afnemend. De minister ürouijn heeft aan den franschen gezant te Londen liet diep leedwezen des Keizers betuigd over den dood van lord Pal ment on en verzocht, daarvan afschrift aan de britsche re- "eering te doen toekomen. De Keizerin heeft een brief van deelneming aau de weduwe van den staatsman gezonden. Genoemde minister heeft aan den heer Seward geschreven, dat, het gouvernement, altijd onder voorbehoud van het recht 't welk de eene Staat heeft om den anderen te heipen zieli nauwkeurig rekenschap zal geven van de bezwaren, welke het americaansche kabinet zou kunnen opperen tegen eene lang durige bezetting van Mexico en in het bijzonder tegen het zenden van nieuwe troepen. Si-Lala heeft een inval in het zuiden van Algiers gedaan de genls. Lacretelle en Martineau en de kolonel Colomb zijn aan" liet, hoofd eener aanzienlijke macht ter zijner bestrijding afgezonden. 1 T A ij i tb - Bij de verkiezingen zijn vele kiezers afwezig gebleven. De heer Fegezzi is te Turijn met bijna algemeene stemmen "ekozen. Lticasoli en Garibaldi zijn eerst hij herstemming benoemd, de laatste te Napels. De samenstelling der nieuwe Kamer wordt dus opgegeven268 gematigd liberalen 102 min of meer heftige constitutioneelen9 clerikalen en 46 van onbekende richting. De Koning is uit Turijn naar Florence teruggekeerdna er 50000 lires voor de behoeftige arbeiders te hebben ge geven. 34KKKSiLB.BH.E<: STAAT Den 11 heeft de heer Dechampsnieuwbenoemd bisschop van Namen, te Frascate bij Rome, eene plechtige lijkdienst gehouden voor den cenl. Lamoricière, waarbij het corps pauselij ke zouaveu aanwezig was met het bij Castel-fidardo gevoerde vdrStndc! De stoom-transportschepen Gomer eu Labrador zijn te Civita- Vecchia aangekomen om een gedeelte van liet fransche be zettingsleger huiswaarts te brengen. Tot minister van oorlog is benoemd de genl. Kanzierge boortig uit Badentot dus ver opperbevelhbeber der pau selijke krijgsmacht. OOSiTICM BIJ H De Keizer beeft voorloopig eene commissie benoemd on der voorzitting van prins Colloredovoor de controle der

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1