ALKMAARSCHE COURANT V. 46. jZ&venenzesligsle J a ar gang. Zondag 12 November. 1 '\- 1 c i'V V ©fftciëcï 03cbecltc. Politick ©ocfsicht. Siffllcficlijkscïtc 33cvtchtcu. til •f, v.n it Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,-. Brieven franco aan de Uitgevers II E 11 M«. COST BR ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regelsJ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaterdag namiddag'! uuringezonden berichten een dag vroégèr. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 {Staatsblad No. 22), bij deze tor kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het '1« kwartaals kohier van het Patentregt, over de dienst 181=, op den 4 November 1865, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-HolWnd executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden \oortvloeijen te voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd van hst Bestuur voorn. 10 Nov. 1865. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR Gelet op art. 2 der wet van den 7 Augustus II. (Staats blad No. 104), tot goedkeuring van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Frankrijk, waarbij is bepaald dat van 1". Januarij 1866 geene plaatselijke verbruiksbelastingen op den wijn meer geheven worden Brengen ter kennis van belanghebbenden dat in over eenstemming met die bepaling, ook, te beginnen met 1°. Ja nuarij 1866. geene teruggave van. plaatselijke belasting op den wijn, kunst en vruchtenwijn, bij uitvoer daarvan zal worden verleend. Burgemeester en IVethouclers voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 10 Nov. 1865. De Secretaris, SPANJAARDT. De onderstaande personen worden verzocht zich binnen de eerste acht dagen aantemelden ter secretarie dezer ge meente. (Afd. Bevolking.) PETRUS HENDRIKUS KORLEV1NKE, laatste woon plaats Hoorn; WILLEM CLAASSEN1. w. llooqeloon ELISABETH VALKENSTEIJN 1. w. Bergen ,- ALIDA MANS, I. w. Zijpe; JOHANNES HENDERIKUS HES- SELVELD1. w. Leeuwarder.; MARIA PETRONELLA vin BAAK, 1. w. Nijmegen; AGATHA THEODORA FRANCISCA BAKKER, I. w. Hoorn AAGJE LOUW, 1. w. Schagen VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 15 November 1865, des na middags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. Wie den waarborg der zelfstandigheid en onafhankelijk heid van een staat zoekt in traclaten en toegezegde bescher ming van machtige rijken moet wel gerust zijn omtrent het lot van België. Ondanks de onzijdigverklariug van dit land en de Europesche voogdij en beschermingbehoort België' echter tot de slaten wier lot het meest hachelijk wordt ge oordeeld en waarvoor van verschillende zijde groot gevaar schijnt gevreesd te worden. Schijnt gevreesd ie wor den 'schrijven wij opzettelijk want het is voor 't minst zeer twijfelachtig of al de weeprofeten over België wel inderdaad van het dreigende des gevaars overtuigd zijn. Het, is toch geenszins een geheel nieuw verschijnsel dat tegen elkander verbitterde staatkundige partijen elkander wederkeerig verwijlen dat zij het vaderland in gevaar brengen cn dat staatsbankroet, oproer, omwenteling of wel de vernie tiging van het volksbestaan zelf het noodwendig gevolg zal zijn hunner verderfelijke handelingen. Wie daarvan voor beelden verlangt, behoeft ze niet buiten de grenzen van ons eigen kleine vaderland te zoekendoch wij spraken van België. De heer Dechamps achtte zich geroepen in een opzettelijk tot dit doel geschreven boekje het gevaar aan te loonen. Ilij vreest mrer bepaald te goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Pruisen, die zou leiden tot groote wederkeerige vrijgevigheid op het punt van natuurlijke grenzen eu uitbrei ding van grondgebied en waarbij minder nauwkeurig acht cesragen zou kunnen worden op de grenzen van liet Koninkrijk België. De Katholieke partij in België is san mceuing dat dit land zelf er veel toe bijgebracht heeft om eenmaal het slachtoffer te worden van zoodanig noodlottig verbond tusschen de beide machtige rijken, en wel door de erkenning van het Koninkrijk Italië. Dit gedeelte der on heilsprofetie is ons echter het minst duidelijk. Wij begrijpen niet recht, hoe België, dat zelf zijn bestaan aan opstanden medewerking van vreemde mogendheden te danken heeft, een voor zijn bestaan gevaarlijk beginsel huldigt, als het een ander Koninkrijk erkent dat eveneens zijn bestaan aan opstand en medewerking van vreemde mogendheden verschuldigd is. Maar zoo gaat het de muiter, de rebelde oproerling de omwentelingsman van gisieren wordt een behouder, een legitimist, een voorstander van wettigheid en gezag, zoodra hij zich zeiven aan het hoofd der zaken ziet, en de bekeerde blauwkielen kunnen de tegenwoordige roodhemden niet verdragen. Dechamps en de zijnen vergeten dat Belgie in 1830 zijn wettigen Koning afzwoer, met de tractaten den spot dreef, en zelf zijn zaken regelde naar eigen verkiezing; het vergeet de hulp van den maarschalk Gérard met 50,000 Franschenen verwijt aan de Italianen hun opstand het verdrijven hunner vorsten en het gebruik maken van Fran- sche hulp, en van Sardinisehe zoo deze althans vreemde hulp genoemd kan worden. Zulk een Koninkrijk mocht door België nooit erkend wordenverzekeren zijdoor die er kenning heeft Belgie een beginsel gehuldigd, dat vroeg of laat op het verderf des lands moet uitloopen. Indien dit beginsel werkelijk zoo noodlottig ishadden deze heeren verder moeten gaanzij hadden moeten erkennen dat Belgie zelf er zijn bestaan aan verschuldigd isdat het alzoo terug uioet komen op de gebeurtenissen van 1830 en als een af gedwaalde doch bekeerde zondaar zich moet wenden tol den noordelijken broeder met verzoek om vergeving en hereeni- ging. Van zulk een radicale bekeeriug is echter vooreerst nog niets gebleven. Ook kenrAi i,_j de tegenwerping die de Belgische heeren ons zouden makeu. Volgens limine voorstelling der geschiedenis was de afscheiding van Belgie het werk van den vrijen wil des volks en is de vereeniging van 22 miliioen Italianen de vrucht der overheersehing van 4 a 5 miliioen Sardiniers en enkele hier en daar verspreide raddraaiers. Wij willen over de juistheid dier geschiedkun dige voorstelling niet op nieuw twisten. Maar Belgie heeft door die erkenning den eerbied der groole mogendheden verloren, zeggende onheilsprofeten, llel komt ons echter voor dat dit" bezwaarlijk liet geval kan zijn, daar die groote mogendheden zeiven, met uitzondering alleen van Oostenrijk, zich allen aan dezelfde erkenning hebben schul dig gemaakt. Doch zulke bezwaren worden duor de profeten niet" alleen niet opgelostmaar zelfs niet opgemerkt. Hun ver reikende blik ziet er over heen; alleen bekrompen laag staande wezens zien er tegen aanzij, verheven zieners, voor spellen daar zijn ze profeten voor. Docli niet alleen vreemde overheersehing bedreigt den Belgischen slaater schuilt gevaar van binnenen beide partijendie der gèestëiijken zoowel als die der liberalen beschuldigen elkander wederkeerig van dit gevaar de oor zaak te zijn. Door de wet, op de studie-beurzen hebt gij de kerk we derrechtelijk beroofd aldus luidt de acte van beschuldi ging door de geestelijkheid tegen de liberalen opgemaakt daardoor hebt' gij het rechtsgevoel des volks beleedigd en den vrede ouder de burgers des lands verstoord. Ons ge weten verbiedt ons te gehoorzamen. Wij toch verklaren voor God en de menschendat wij bereid zijn de gevange nis, de verbanning, ja zelfs den dood te willen ondergaan, eerder dan, hetzij rechtstreeks, hetzij van ter zijde, te wil len medewerken tot de uitvoering van wetten welke vol gens de uitspraak des gewetens moeten worden verworpen door alle eerlijke menschenalle christenen alle priesters. En deze verderfelijke wet wordt door u bekroond met liet thans voorgedragen wetsontwerp op de kerkelijke adminis- traliën waardoor gij de geestelijkheid en alle goede Kal ko lieken met di'cp leedwezen vemlt, inbreuk maakt op bet eigendomsrechteu de Kerk tot een slaafsclie dienares w maken van liet burgerlijk gezag. Dit wetsontwerpis in liet, oog der geestelijkheid zoo on rechtvaardig en vrijheiddoodenden daardoor zoo gevaar lijk voor de rust cn den vrede binnen 's lands dat de Ko ning zich tc recht wel zal wachten daarvan in persoon me dedeeling te doen bij gelegenheid van de opening der Ka mers. Hij zal daarom die plechtigheid dit jaar aan zijne ministers opdragen, om hun, en hun alleen, de gansche verantwoordelijkheid te laten. Ilij gevoelt dat hij door zelf te spreken zijn regeeriug zou kenmerken door oei: Konink lijke Boodschap als die van liet jaar 1829. Een herinnering aan de Koninklijke Boodschap van IFillem L van 11 December 1829, waarbij een einde werd gemaakt aan de toegevendheid en de inwilliging jegens de Belgen en strengere maatregelen werden aangekondigd is voel betee- kenend. De Belgische bladen die haar mededeelden waren met rouwranden omgeven als tolken der algemeene versla genheid, die weldra zou overgaan tot algemeen verzet. En de organen der geestelijkheid aarzelen niet den indruk dien de tegenwoordige wetsvoordraclit op alle goede Katholieken moet maken met dien van de Boodschap van 1829 gelijk te stellen, alleen met dit onderscheid, dat Koning Leopold zeer voorzichtig zicli persoonlijk niet uitlaat, maar alles aan zijne verantwoordelijke ministers overlaat, waardoor liet, ver trouwen op den Koning zeiven ongeschokt kan blijven. De liberalen ofschoon niet zoo overtuigd van dadelijk ge vaar, geven echter op hunne beurt aan de geestelijkheid en haren'aanhang de schuld van de groote spanning en de op- eewondenlieid' waarin de gemoederen in België verkeeren. Het Vlaamsche blad de Koophandel, dat te Antwerpen ver schijnt, verwijt aan de geestelijkheid dat zij een stelaelmati- gen tegenstand tegen de wet in het leven- roeptde menigte legen de regeering opruit, en alweder het voorspel der revo lutie speelt, bijna op dezelfde wijze als zij dat vroeger heeft gedaan. Het blad herinnert in de eerste plaats, boe de gees telijkheid in 1789 het land in opstand bracht tegen Keizer Jozef toen hij een deel der kloosters ophief, aan de bisschoppen de beslissing in huwelijkszaken ontnam, het on derwijs trachtte te hervormen en naast de hoogesohool van Leuvende eenige in Belgie en geheel onder de leiding van den aartsbisschop van Mechelen een algemeene kweekschool oprichtte onder toezicht van den slaat. Daarna verwijt het blad aan de geestelijkhei idat //de noodlottige scheuring van 1830, dedoodsteek van 's lands voorspoed mede door haar is bewerkten alweder ter zake van het onderwijs, waarop haar uitsluitende invloed bedreigd werd. Eindelijk wijst het blad er op, hoe een orgaan der geestelijkheid thans verkon digt, dat de wet op'de studie-beurzen alleen een grootere grief is dan al de grieven le zamen welke de geestelijkheid heeft doen gelden om Koning IFillem I uit liet land te jagen. En wat zullen wij tot deze dingen zeggen? Vooreerst, wij zullen geeu voorspellingen doen. Of de goede versland houding tusschen Frankrijk en Pruisen zich zal ontwikkelen tot een roofcomplotwaardoor ook Belgie zou bedreigd wor den wij weten het nietdoch wij hebben ook in 't minst geen reden om liet onmogelijk of geheel onwaarschijnlijk te achten. Pruisen wil zich uitbreidenop welke wijze dan ook zij 't door roof en verovering maar liet beeft daartoe de toelating van Frankrijk noodig. De herhaalde bezoeken door den vermetelen von Bismarck aan den geheimzinnigen bewoner der Tuilerien gebrachtlaten geen twijfel over dat er druk en in 't geheim en over belangrijke zaken wordt onderhandeld. Maar gevaarlijker nog dan zulk een roof complot achten wij de verdeeldheidde verbittering der par tijen in Belgie zelf, dieongeveer tegen elkander opwe gende in macht en invloed elkander met gelijke woede in 't verborgene en in 't openbaar beoorlogen De onderwijs kwestie en de invloed daarop aan de geestelijkheid toe to kennen blijven altijd hoogst teedcre punten. De bestaande onderwijswet in Belgie is in bepaalden strijd met de grondwet; terwijl tocli deze vrijheid van godsdienst predikt, geeft de onderwijswet aan de geestelijkheid de geheele lei ding van het onderwijs, de keuze der schoolboeken enz. Toch aarzelt ieder om zelfs een poging te wagen tot oplos sing dezer tegenstrijdigheid wel wetende dat hij stormen zou opwekkeu waartegen het slaatsgebouw zelf wellicht niet zou bestand blijken. Voeg bij deze scherpe afscheiding in //goede Katholieken" en liberalen de groote verwijdering tus schen de Walen en de Vlamingen wortelende in verschil van laai en van neiging tot aansluiting eu verbroedering, bij de eersten met liet zuiden en bij de laatsten met het noorden, en er blijft van de Belgische eenheid weinig meer over dan de ofliciëelede wettige thans bestaande eenheid, zonder grondslagen zonder wortels. BELGIE. De geestelijkheid in het kanton Charieroy heeft den bis schop van Doornik bij adres doen weten dat zij in geen opzicht zal medewerken aan de uitvoering der wetten op de kerkelijke administration en op de studiebeurzen zullende zij zich liever gevangenis en verbanning, ja zelfs den dood getroosten. DUITSCIIL.AND. Een aantal wurtembergsche Afgevaardigden heeft, met liet oog op de kwestie van Oostenrijk en Pruisen met Frank fort, aan de permanente" cömmissie der 2e Kamer, bij adres den wensch te kennen gegeven dal Wurtemberg krachtig protesteere jegens elke schennis van de biunenlandsche au tonomie der verschillende duitsche Slaten. In liet antwoord van den frankforter Senaat aan Pruisen wordt liet in strijd met de beginselen der bonds-constitutie en dus met het recht genoemd, wanneer de eene Staat zich verstout om tegen een ander te spreken van niet te zullen gedoogende gevolgen eener duldelooze inschikkelijkheid te zul- 'leu voorkomene. d. g. Daarop is den 22 door Pruisen aan gevoerd dat het antwoord bleek samengesteld te zijn onder den indruk van besluiten door onbevoegde vergaderingen genomenhetgeen de juistheid bewijst der inzichten van Pruisen en tevens de noodzakelijkheid eener tussclienkorast. Uit Frankfort is naar Weenen eene tweede nota gezon den, in hoffelijker bewoordingen dan de eerste, maar even afwijzend. In Baden heeft zich eene vereeniging van katholieken ge vormd welke legen de ultra-montaansehe strekking gericht, de herstelling en bescherming beoogt der kerkinrichting, overeenkomstig de beginselen van liet kerkelijk recht, zoo als die door het concilie van Trente zijn vastgesteld. ai N Ei A A 29. Den 31 heeft in de fabriek der Londensche gas-compagnie, te Nine Elme bij de hoofdslad eene geweldige ontploffing plaats gehad waardoor die inrichting bijna geheel verwoest is en vele naburige huizen vernield of zwaar beschadigd zijn. De gesprongen gashouder had een middellijn van 150 voet en bevatte omstreeks 1 miliioen kub. v. gas. Verscheidene mensehen zijn omgekomen of gekwetst. De gouverneur van Jamaica heeft te Halifax (Brilseh- America) hulp aangevraagd, wegens het uitbreken van een negeropstand in het oostelijk deel van het eiland. Tiet kaperschip der geconfedereerden de Shenandoah is op de Mersey aangekomen en heeft zich aan het britsche oor logschip Donegal overgegeven. Den 8 is kapt. IFaddell met de° bemanningop hun woorddoor kapt. Payntcr in vrij heid gesteld. De Shenandoah bevond zich bij bet eindigen van den oorlog in de australische wateren eu is van daar naar Beliringstraat gestevend, alwaar een aantal walvisch- vaarders der' federalisten vermeesterd en vernield werd. Den 30 Aug. vernam de kapitein, van een engelscli oorlogschip, dat de'krijg ten einde liep, waarop hij zijn sehip ontwapend en de kanonnen en ammunitie onderin geborgen en zioh rechtstreeks naar Liverpool begeven heeft. Eenige der in rechten betrokken fenians hebben eene aan klacht "wegens laster ingediend tegen een dagblad, dat de door den aartsbisschop Cullen uitgesproken overordeeling heeft openbaar gemaakt. FRANKRIJK. Van de hand des Keizers is eene brochure verschenen over de algerijnsehe aangelegenheden waarin zijne reeds vroeger medegedeelde denkbeelden nader ontwikkeld worden. Den 2 heeft de heer v. Bismarck op S. Cloud bij den Keizer en den 4 bij den minister Drouyn gedineerd. De beide regeeriugs-eandidaten zijn in bet dep', der Bs.-. neden-Pyreneeën verkozen met 21000 tegen 7000 en 19500 tegen 6500 stemmen. Het liberale blad la Gironde te Bor deaux was door de administratie aangespoord zich niet met deze verkiezingen intelaten. Den 7 zijn de fregatten Mogador en Eldorado naar.Civita- Vecchia gestevend. De verspreiding van bet eerste nummer van het in Belgie verschijnende blad le Catholique is verboden. De cholera vermindert steeds te Parijshet aantal sterf gevallen beloopt van 50 tot 70 daags. De gezant en een van de leden der redactie van I'Opinion nationale zijn elk veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 500 fr. boete, wegens het mededeelen van onware be richten nopeus den toestand van Algiers. ITALIË. De minister Sella heeft in eene toespraak tot de kiezers

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1