jkschc Ücvichtcu. S&tabs icuivc- ning en npacht. Immers de aanhechting der Hertogdommen aan Bruisen wint nog dagelijks nieuwe aanhangers; hier houdt het verschil tüsschen de partijen op, en openbaart zich een algemeeneeen nationale wensch waar zij die er niet meê instemmen nogtans in berusten. Toch zijn er groote be zwaren te overwinnen om in 't bezit te komen van den vurig geweuschten buit. Oostenrijks houding moet gered, en een eervollè aftocht mogelijk gemaakt worden. Edoch dit be zwaar is niet onoverkomelijkdie met een welgevulde beurs terug komt is meestal verzekerd van eeu goede ontvangst en waarschijnlijk zal het blijken dat een gouden brug uiet alleen aanbeveling verdient ten opzichte van een aftrekken den vijandmaar ook een overbodigen en belemmerenden bondgenoot gemakkelijk tot den terugtocht verleidt. Vele andere staten zullen protesteerenmaar Frankrijk alleen kan en wil somtijds krachtig tusschen beide treden. Frankrijk alleen ziet zich de vervulling eener taak opgelegd ook buitan zijn grenzenen acht zich geroepen daartoe niet alleen zijn invloed en bemiddeling aaulewenden maar somtijds zelf han delend op te treden, Fon Bismarck kan alzoo de nota's en protes ten van andere staten versmadenmaar Frankrijks toestem ming is onontbeerlijk. Die te verwerven is de onvermijdelijke voorwaarde van zijn slagen. Is het wonderdat de woorden van deze beide mannen met gespannen aandacht opgevangenhunne daden met nauw lettende zorg aaugeteekend, en hunne gangen met scherpen blik bespied worden Is het wonder, dat die vereerende belangstelling verdubbelt wanneer meu deze ontwerpen sme dende en plannen broedende personen herhaaldelijk te zamen ziet komen? Wat er echter tusschen Napoleon en von Bis marck gesproken zijhet is tot nog toe geheim gebleven en zal waarschijnlijk geheim blijven, tot dat wellicht eenmaal houding en daden der partijen duidelijk aautoouenwelke vruchten de uitstapjes naar Parijs en Biaritz hebben gedragen. Vergeefsch schijnen de pogingen geweest te zjju om het ge sproken woord, dat geen oor mocht opvangen, te lezen in den indruk dieu het achterliet op het gelaat der onderhan delaars; en men kon dan ook van beide verwachten, dat zij in staat zouden zijn door niets te verraden wat zij goed vonden geheim te houden. Ofschoon dan ook het oordeel verschillend moge zijn omtrent de ontvangst van den Prui- sisohen minister-president door den Fransehen Keizer, hebben de uitéénloopende meeningen echter dit met elkander gemeen, dat zij alle zeer willekeurig zijn eu allen vasten grond missen. Onder de beschouwingen omtrent deze aangelegenheid die eenigen indruk gemaakt hebben, behoort die vau de Pruisi sche Kreuz-Zeitung. Zeer onlangs werd daarin gewaarschuwd tegen een al te luchtige opvatting van de zaaktegen een te liolitvaardig vertrouwen op de onverschilligheid en onzij digheid der Europesche stalen. Meu moest niet rneenen dat de aanhechting der Elbe-llertogdommen kan en zal plaats hebben zonder aanleiding te geven tot eenige demonstratie van de zijde van Europaen in 't, bijzonder van de zijde van Frankrijk. Wanneer het blijken zal dat het Pruisen ernst is met die aanhechting en alzoo met de uitbreiding zijner eigene macht, zon men tevens bespeuren dat de zaak ook ernstige gevolgen hebben kan en hebben moet. Zoo spreekt de Kieuz-Zeitungen velen willen in deze woorden een blijk ziendat von Bismarck geenszins van Keizer Napoleon de belofte van rustig toezien heeft kunnen verkrijgen. Toch vermindert de heteekenis wm het opstel in de Kreuz-Zeiling aanmerkelijkwanneer men bedenkt dal de door dit. blad vertegenwoordigde partij niet zoo onvoorwaardelijk schijnt ingenomen met de politiek van den minister-president, en vooral groot bezwaar schijnt te zien in een gewelddadige 'aanhechting der Hertogdommen. Ten slotte blijkt uit een en ander, dat in zake Sleeswijk- Holstein de gezichteinder nog even duister en nevelachtig is gebleven, en er steeds, ongetwijfeld onder verschillende aandoeningen van hoop en vreesdoch vrij algemeen met bezorgdheid, wordt uitgezien naar den dageraad van den dag der beslissing. De wisseling van vertoogen tusschen de twee groote Duitsebe mogendheden eu de kleine vrije-stad Frankfort heeft vooralsnog geen gevolgen gehad. Evenwel schijnen sommige Duitsche regeeringen zich steeds bezorgd te maken omtrent de voornemens van Pruisen en Oostenrijk. Zij vreezeu dat deze staten een beroep zullen doen op de Bondswet van 18 Junij 1832, waarbij aan het Verbond het recht wordt toegekend omtot herstel der rustin een Duitschen Bondsstaat tusschen beide tc komen met of zonder toestem ming van den souverein. Van dergelijke algemeene bepalin gen tot herstel der //rust" kan natuurlijk zooveel gebruik en misbruik gemaakt worden als een willekeurige meerderheid verkiest. Toch behoort de zaak iu elk geval in de Bonds vergadering gebracht en daar beslist te worden, zoodat Pruisen en Oostenrijk aan deze wet nimmer de bevoegdheid kunnen ontleenen om op eigen gezagzonder een Bondsbe- sluitde Frankforter regeering te dwingen om aan hunne wenschen gehoor te geven. Overigens schijnt het National-Vertin het einde zoo niet van zijn bestaan dan toch van zijn gezondheid en invioed nabij te zijn. In elk geval kan deze vereeniging geen weer stand bieden aan de staatkunde van den heer von Bismarck ten opzichte van Sleeswijk-Holsteinnu het gebleken is dat zeer vele leden die staatkunde goedkeuren of er althans in berus ten. Er is aan den anderen kant wel eens gevraagd, hoe de Pruisi sche regeering zich toch zoo vijandig kan betoonen tegenover een vereeniging, die zoo duidelijk de eer en de verheffing van dat Koninkrijk blijkt te beoogendie het wil plaatsen aan het hoofd van Duitschlanden alle Germanen aan zijne lei ding wil toevertrouwen. Aan hen die tot. nog toe te ver geefs een bevredigend antwoord hebben gezocht, heeft dezer dagen het Pruisische regeeringsbladde Provincial Corres ponded een naar het ons voorkomt zeer voldoende oplossing gegeven. De hoofdgedachte van liet National Ferein. na melijk Duitschland onder de leiding van Pruisenkan alleen dan een werkelijkheid worden schrijft dit blad wanneer het Pruisische Koningschap vooraf de knie buigt voor het beginsel der volkssouverriniteit. Daar ligt inderdaad het punt van verschil, van verwijdering, van tegenstelling. De partij van von Bismarck wil in Prnisen een krachtig Koning schap vestigen met een wel afgericht machtig leger en een ontzag inboezemende oorlogsvloot. Dit Koningschap moet worden overgelaten aan de vrije werking van de gratie Gods, zonder belemmerende volksvertegenwoordiging legeren vloot moeten er onvoorwaardelijk aan ten dienste staan alle in menging der volksvertegenwoordiging moet vooral geweerd worden waar het geldt de inrichting en de kosten van land en zeemacht, haar doel en gebruik. Zoo kan het Koningschap bloeien in Pruisen en zich handhaven de aanhechting van Sleeswijk-Holstein zal daartoe krachtig medewerkenwel licht kan het Koninkrijk later nog wel een paar kleine staatjes inslikken tot ronding van grondgebieden het zal een mogendheid worden die haren invloed krachtig zal doen gevoelen aan geheel Duitschland, aan Europa. Wat hebben deze mannen te maken met de Nationale Ver eenigingdie de volksheerschappij wil vestigen in Duitsch land, en, om haar krachtig te maken naar binnen en naar buitenPruisen aan het hoofd wil zetten en zich alzoo het gebruik verschaffen vau zijn leger en zijn vloot? von Bis marck wil het Pruisische Koningschap sterk maken en doen heerschen in Duitschland. Het National Ferein wil Pruisen verheffen tot den aanvoerder, maar tevens tot den dienaar, tot de uitvoerende macht der Duitsche volksheerschappij. Beide partijen hebben niels met elkander genteenstaan vijandig tegen elkander over. BELCflE. De geestelijkheid in het bisdom Brugge heeft deu bisschop eeue verklaring gezondendat zij zieh vereenigt met het protest vau den overleden bisschop tegen de beurzen-wet. Het Groot-Oosten- van Belgie heeft bij circulaire aan de loges geprotesteerd tegen de pauselijke veroordeeling der vrij metselarij welke het lasterlijk noemtvermits de orde op verdraagzaamheid gegrond is en ieders godsdienstige over tuiging vrijlaat. De heer Tesch is als minister van justitie vervangen door den heer Bara, een van de felste tegenstanders der clerikalen. DITITSCHLA1VD. Engeland heeft voor het eerst een minister-resident bij de vrije stad Frankfort benoemd in de persoon van 'sir Alex. Mallet, gezant bij de Bondsvergadering. Men beschouwt dit als eene demonstratie tegen Oostenrijk en Pruisen. ESIGFLAND. De opstand op Jamaica is onverwacht uitgebroken eu van vele gruwelen vergezeld gegaan. Het stoomfregat Boris wordt te Portsmouth met spoed gereed gemaakt om derwaarts te gaan. Met de Tasmania is nader bericht ontvangen, dat de opstand te vroeg uitgebroken en door tijdig aangewende middelen bijna geheel bedwongen iszijnde verscheidene hoofden gevangen genomen en doodgeschoten. Het gouvernement heeft kapt. Pagnler gelastom den kapitein en de bemanning der Shenandoah onmiddelijk te ontslaan waaraan den 9 voldaan is. Deu 11 is op een buitenverblijf nabij Dublinwaar hij zieh onder een valschen naam ophielddoor eene talrijke policiemacht. overvallen eu met 3 der zijnen gevatzekere Stephens, die voor het opperhoofd der iersche fenians gehou den wordt en voor wiens aanhouding eene premie van 200 was uitgeloofd. Tevens werden zijne papieren en een voorraad van geld en wapenen in beslag genomen. Op 2 der policie-agenten die hierbij werkzaam waren geweest, zijn sedert pistoolschoten gelost, zoodat beide gekwetst zijn. De vordering tegen den lord-luitenantwegens onwettige handelingen tegen de drukkerij vau the Irish People, is door het gerechtshof afgewezeu. FRANKRIJK. De procureur-generaal Dupin is den 10, in den ouderdom van 82 jaren overleden. De heer Delangle is tot zijn op volger benoemd. De minister Vould is er ernstig op bedacht omte begin nen met het departement van tinanciënbezuinigingen in te voerenwaardoor hooggeplaatste ambtenaren zullen lijden. Het blijkt thansdat de inkomsten in 1861 57 millioen be neden de raming zijn gebleven. De Keizer heeft 90 te Toulon tot dwangarbeid veroor deelden vermindering vau straf verleend ter zake van hun kloekmoedig gedrag bij het heerschen der cholera. Nadat verschillende dagbladen eene vermindering der krijgsmacht met 1800 officieren en 12000 manschappen eene besparing opleverende van 50 millioen aangekondigd had den, berichtte de Moniteur, dat de Keizer eene vermindering wel in beginsel bepaald hadmaar dat omtrent de bizon-- derheden nog niets beslist was. Één dag later bevatte het officiëele blad evenwel het be sluit tot afschaffing van 7 bataljons bij de gardenvan 200 eompagniën bij de linietroepentot terugbrenging van al de regimenten ruiterij van 6 op 5 eskadrons tot vereeniging der 2 regimenten karabiers tot eu tot opheffing van 40 batterijen artillerie. Voor de dienst in Algiers zullen daar entegen 3 nieuwe bataljons tirailleurs worden operiebt. ITALIË. De Koning is den 10 te Napels aangekomen en met groot gejuich ontvangen. Hij heeft met de ministers de cholera- hospitalen bezocht en geldeijken bijstand aan de behoeftigen verleend. In den nacht van 1213 is hij weder vertrokken. De heer Boggio heeft een vlugschrift uitgeschreventot aauprijzing eener overeenkomst met den Paus. OOSTENRIJK. Den 13 is de Landdag van Croatie geopend. De beide hongaarsche partijen Beak en Eölvös hebben zich met elkander verstaan over de volgende beginselen; erken ning der werkelijke rechtscontinuïteit, herstel der lands in tegriteit, voorloopige herstelling der comitaten op den voet van 1848, middelen voor het bestuur alleen te verleenen aan een verantwoordelijk ministerie. Bij schrijven van 17 Oct. heeft de Keizer de hongaarsche magnaten uitgenoodigd om den 10 Dec. tegenwoordig te zijn bij de opening van den Landdag, welke bestemd is om te dienen tot voorbereiding van het werk van 's Keizers krooning als Koning van Hongarije. PU F IS EN. De Hooge Raad heeft het vonnis der rechtbank van eer sten aanleg, tot vrijspraak van deu Afgevaardigde Ticesten vernietigd. De redacteur der Vossische Zeilung te Berlijn is den 9 tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeldwegens beleediging der ministers in een hoofdartikel op 15 Februari. SPANJE. De Koningin heeft een dankdag gelast voor het ophouden der cholera. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft, na eene zeer levendige beraad slaging, een voorstel van 2 leden verworpen, om, opgrond der erkende vrijheid van eerediensthet artikel der consti tutie te doen vervallen waarbij aan de jezuiten wordt ver boden zieh op zwitsersch gebied te vestigen. Verder is met 63 tegen 8 st. bepaald dat voortaan lote rijen en openbare speelhuizen verboden zijn. VEKEENIEDESTATEN. Aan den provisioneelen gouverneur van Georgia is kennis gegeven, dat, indien eenige Staat de geconfedereerde schuld als wettig beschouwtde President, niet, kan aannemen dat zoodanige Staat onderworpen en tot de Unie teruggekeerd is. MEXICO. Do republikeinen hebben in de nabijheid van Matamoras de nederlaag geleden. Cortmas heeft zich vau hen losgemaakt. De keizerlijken rukken tegen de stad Elpassa op, waar Juarez zich bevindt. Volgens een later bericht is de provincie Sonora genoeg zaam onderworpen, en heeft Juarez werkelijk het Rijk verlaten. Het bericht der verheffing van den jongen Iturlide tot troonopvolger wordt tegengesproken. BINNENLAND. Den 10 zijn de Koning, de Koningin en de prinsen van het Loo in de residentie en is prins Prederik van Berlijn op het Huis de Paauw teruggekeerd. Priuses Marianne heeft ten behoeve der evangelische ge meente te Erbachnabij Eitville aau den Rijnwaar zij een buitenverblijf bewoont, eene kerk doen bouwen, waarvan de kosten f 136,000 bedragen. Verkiezingen. Bij de verkiezing van een lid der 2a Kamer te Leeuwarden ter vervanging van den heer Idterda (benoemd tot geneesk. inspecteur), zijn uitgebracht 1349 st., waarvan 354 op den heer Andreae359 op den heer v. Assen en 248 op den heer Brouwer; derhalve herstemming tusschen de beide eerstgenoemden. Staten-Generaal. De 2a Kamer heeft den 13 de beraad slagingen over de staatsbegrooting begonnen. Reeds zijn aangenomen de hoofdstukkeu IHuis des Konings en IÏ Hooge Collegiën van Staat, beide met alg. st., Ill A. Bui- tenlandsehe zakenmet 55 tegen 11, III B r. 'c. eeredienst. met 46 tegen 19, en IV B. herv. eeredienstmet 47 tegen' 18 st. De verhoogiug van bet tractement van onzen gezant te Washington met f 3500 is met 35 tegen .31en van dien te Frankfort met f 1500met 42 tegen 24 st. verwor pen, omdat men geene partiëele verhooging maar een alge meene regeling van de bezoldiging onzer diplomatie verlangde. Zeemacht. De Koning heeft bepaald dat voor de be manningen van de Medusa, Bjambi, Amsterdam en Metalen Kruis de 2 en 1 in Japan doorgebrachte jaren bij de bere kening der pensioenen dubbel zullen genomen worden. Benoemingen enz. Z. M. heeft een eervol ontslag ver leend aan Jr. Mr. J. H. v. Foreesl v. d. Palm, als heemraad van den Anna Paulowna polder. Eerbewijzen. Aan den heer O. 11. Bast te Hoorn, die, na bijna 24jarigen diensttijd, op zijn verzoek met 1". No vember als burgemeester der gemeente Beets, eervol werd ontslagen is bij gelegenheid van zijn aftreden door de in- gezetenen een prachtig aandenken geschonkenbestaande uit een zeer kostbaar kristallen met zilver gemonteerd milieu de table eu twee fruitschalen, melde navolgende inscriptie: «Hulde aan Burgemeester G. 11. Bast 1842—1865," be nevens een fraai album vermeldende de namen van hen die daaraan bijdroegenalsmede der commissie door welke het Z.Ed. Achtb. werd aangeboden. Belastingen. De prov. Staten van Limburg hebben den 11 besloten om bij den Koning eu bij de 2» Kamer adressen intedienen, tegen de verhooging der grondbelasting in Limburg. Geldleen ING. Prov. Staten van N. Brabant hebben be sloten eene leening te sluiten van hoogstens f 450,000ter verbetering van 16 verschillende wegen. Nijverheid. Aan de beide oevers van de rivier deAa, bij 's Hertogenboschwordt sedert eenigen tijd met goed gevolg ijzererts gegraven voor rekening van luiksche indus- triëelen. Doorgraving van Holland op zijn smalst. De directie der Amslerdamsche Kanaalmaatschappij heeft bekend ge maakt dat het algemeen plan van het Noordzee-kanaal door de regeering is goedgekeurd en dat de uoodige gronden in de Breesaap aangekocht zijn. Veepest. In de week eindigende 4 Nov. zijn aangetast 651, gestorven 83 afgemaakt 158 en hersteld 42 runderen, in de week eindigende 11 Nov. aangetast 983, gestorven 110, afgemaakt 234 en hersteld 76 runderen, zijnde sedert het begin der ziekte aangetast 7725 gestorven 2505, afge maakt 1893 en hersteld 2209. Het uitbreken der ziekte op Zuid-Beveland is stellig te gengesproken. Daarentegen worden nieuwe gevallen opge geven te Breukelen Veenendaal, Woubrugge, Oudshoorn Voorschoten en Hoogmade. Te Gouda en Deventer zullen de wekelijksche veemarkten weder plaats hebben. Bij kon. besluit van 15 Nov. is het houden van veemark ten eu veeverkoopingen binnen de lijnen van afsluiting ver boden. De minister van binn. zaken heeft, onder eenige bepalin gen het vervoer van vee in spoorwegen en stoombooten toegestaan over de afsluitingslijnter verscheping te Rot terdam naar het buitenland. Verscheidene wolhandelaars in N.-Holland hebben een adres aan den Koning gezonden met verzoek om de ver zending van wol naar Frankrijk over Rotterdam te vergunnen. Aanbestedingen. Den 16aan de bureaux der staats spoorwegen te 's Hagede voltooiing van de aarden baan en verdere werken tusschen Utrecht en Kuilenburg, minste iuschr. G. Keg te Rotterdam, voor 23.350; het maken van gebouwen op het slation te Zwolleminste inschr. B. H. Trooster aldaar, voor f 97161, en van andere werken al daar, P. Keg te Rotterdam voor 44 450 hel maken van bestratingen, afsluitingen en eene wachterswoning te Maas tricht minste inschr. J. K. Beus de Faderaldaarvoor f 16990. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 14 verworpen het beroep in oassatie van E. M. Koopman, door het hof van Utrecht, wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en geldboete, KoLONlëN. Den 20 Sept. heeft onze zeemacht Tandjong Baliop de noordoostkust van Sumatrabezet en den weerspannigen radja van Assahan afgezet. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse, 2' week. No. 2028 50000, No. 18579 f 1500No. 179, 1955, 2275, 7743, 8336,9673,11929, 12559,13608, 14110, 15038 en 18433 f 1000. De minister van financiën heeft vastgesteld de 259e loterij welke zal bestaan uit 20000 loten 10000 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend op 11 en gesloten op 23 Dec. De trekking begint op 8 Januari en duurt tot 31 Maart 1866. In den nacht van Zatur-dag op Zondag is eene inbraak gepleegd in het kantoor vau den Rijks-ontvanger aan de Laat bij den Limmerhoeken daaruitnaar men verneemt p. m. 400 ontvreemd. Zondag morgen herdacht D3. A. v. Maurilcbij de gods dienstoefening in de Groote kerk ten aanhoore eener zeer groote schare, zijne 25,jarige ambtsbediening als predikant bij de bervotnide gemeente alhier, sprekende naar aanleiding 'van 2 Oor. 6, vs L Zijne ambtsbroeders, zijne catechisanten en een aantal gemeenteleden hebben hem treffende blijken van belangstelling in deze feestviering aangeboden. 7 Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer v. d. Slugs Veer, benoemd tot ge meente-ontvanger, zijn den 14 ingeleverd 295 stembiljetten, wdarvan 4 van onwaarde, en is met 209 stemmen verkozen de lieer M. Colien Stuart. Op deu heer Dr. P. J. C. Lucht- mans hadden zich 62 stemmen vereenigd. Den 16, 's morgens omstreeks 4). uren werd brand ont dekt in het locaal Harmonicawaarschijnlijk ontstaan in de societeitszaal. De bewoners verlieten in allerijl het perceel en konden slechts weinig redden. Het vuur deelde zich spoedig aan het geheele gebouw medehet achtereenvolgens van hetjeene tot het andere eind verteerende, en vond vooral voedsel door de boven de kolfbaan opeengehoopte tooneel- decoratiën en de in het zuidelijk gedeelte voorhandene aan zienlijke hoeveelheid gedestilleerd. De hitte was dan ook geweldig en hoewel het locaal grootendeels vrij stond en er weinig wind was, kostte het veel inspanning om eene nabij gelegen boerderij en het Huis van Achten te bewaren wat door het omhalen der muren eindelyk gelukte. Te 7 uren was er niets dan een rookende puinhoop over, waarbij nog den ganschen dag en volgenden nacht 2 spuiten werkzaam zijn geweest. De afgezonderd staande kleine «nieuwe" zaal is onbeschadigd gebleven. De werkzaamheden aan de nieuwe S. Dominicus-kerkin het vroege voorjaar door den aannemer gestaaktzijn in het najaar door het kerkbestuur weder opgevat en zoodanig

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2