©Slcliclij&schc Berichten Jugczoubcn Stufckcu- BeierenSaksen eu Hessen-Darmstadt in handen te stellen van een commissie. Na deze verklaring Verloor inderdaad het bedoelde voorstel grootendeels zijn beteekenis. Bij tegenkanting van Pruisen en Oostenrijk had de zaak kleur en beteekenis gehadnu echter die beide staten aau het voorstal zelf met voorzichtig gestelde zoetsappige verklaringen halverwege te gemoet kwa men werd de kracht van het voorstel verlamdverloren de verschillende partijen hare kenmerkende kleurenen smolt alles weg in een nevelachtig grauwwaardoor reeds vooraf de strijd van zijn gewicht werd beroofden de zaak baar belang verloor. Evenwel de verklaring van Pruisen en Oos tenrijk moest nog eerst goedgekeurd worden; en het kan ons niet verwonderendat zij de vereischte goedkeuring erlangde. Er zijn er in elke vergadering die steeds een bepaalde breuk vreezenen daarom gaarne genoegen nemen met een zoetsappige verklaring, overgoten met welwillendheid en druipende van vredelievendheid die zij om hunne houding te redden aanstonds bereid zijn in den gunstigsten zin op te vatten. Zoo ging het ook in de Duitsclie Bondsvergadering van 18 November; acht stemmen hadden vrede met de verklaring der beide mogendheden en de verzending van het voorstel naar de Holsteinsche commissiewaaraan toch eindelijk wel eens de moed zal ontzinken om altijd te onder zoeken en raad te geven zonder ooit eenige vrucht van haar werk te zien. Zeven stemmen verklaarden zich er tegen. En zoo is ook deze zaak weer voor langen tijd misschien wel voor altijd begraven; de drie voorstellende mogendhe den verklaarden althans dat zij nu de zaak eenmaal bij de Bondsvergadering is gebrachtzich van verdere stappen zul len onthouden. Misschien zyn zij zeiven niet ontevreden dat zij zoo spoedig en gemakkelijk van een lastige plichts vervulling tegenover Pruisen en Oostenrijk zijn ontslagen. In Italië heeft Koning Victor Emmanuel het parlement geopend met een aanspraakwaarin opmerking verdient de verklaring dat de beslissing van het Romeinsche vraagstuk aan den tijd en den drang der omstandigheden moet worden overgelaten. Zoo bestaat dan immers altijd nog het Romein sche vraagstuk en is het niet opgelost door het September- verdrag, ten gevolge waarvan de Pransche troepen Rome beginnen te verlatenInderdaad het kan niet zonder be teekenis zijn, dat de Koning van Italië, die zelf dat verdrag met Keizer Napoleon sloot, nog in het openbaar en officiëel bij de opening der Kamersvan een llomeiusch vraagstuk en zijn aanstaande zij 't dan ook niet spoedig aanstaande oplossing gewaagt. Dit kan wel geen anderen zin hebben dan dat de Koning aan het bedoelde verdrag geen uitge breider beteekenis hecht dan in de woorden zeiven is uitge drukt, namelijk dat hij deu Kerkelijken Staat zelf niet zal aanvallen en voor den vijandelijken aanval van anderen zal behoeden. Daarop sluit dan ook de verklaring des Konings, dat hy zich streng zal houden aau het gesloten verdrag. De onder handelingen met Rome over de kerkelijke aangelegenheden zijn mislukt, en er wordt geen nieuw uitzicht geopend op een hervat ting. Nog verklaart Victor Emmanuel dat een herstel van het evenwicht tusschen de uitgaveu eu de inkomsten van den staat dringend noodig is doch dat dit zonder vermindering der strijdkrachten moet worden vei kregen. De regeering schijnt dus niet te twijfelen aan de mogelijkheid om nieuwe belastingen uit te schrijven en die zonder groot bezwaar door de natie te doen opbrengen. En de vermindering van het Fransche leger de ontwa pening 10,000 man op de 500,000. Is dat inderdaad de moeite waard om er van te spreken DUimilLtltD. De saksische minister v. Beust heeft op het beklag dier beide mogendheden over dsn toon der saksische dagbladen geant woord dat die der oostenrijksche eu pruisische bladen eerder een beklag van de zijde van Saksen verdienthij voegde er bij, dat de beslissing van het conflict dier beide Rijken met Frankfortalleen aan de Bondsvergadering toekomt. Den 18 hebben Pruisen en Oostenrijk, naar aanleiding van het voorstel van Beieren, Saksen en Hessen-Darmstadt, verklaarddat ook zij voornemeus blijven de Stonden van Holstein opteroepen, maar den tijd daartoe nog niet gekomen achten dat de opname van Sleeswijk in het Verbond noch met het belang der zaaknoch met dat der mogendheden strookten dat zjj het raadzaam vinden om het derde punt (het betalen der oorlogskosten door den Bond) commissoriaal te maken. Met 8 tegen 7 st. is daarop besloten om het voorstel der Mid lenstaten in handen der holsteinsche com missie te stellen. EDIGS'iLAlVO. In Canada is men bedacht om de woelingen der fenians met geweld te beteugelen. Te Toronto zijn vele militairen wegens deelneminu daaraan gevangen genomen. Sedert deu 18 zijn de buitenforten aan de baai vau Dublin bezet, de wachtposten verdubbeld, de militairen dag en nacht gereed gehouden en 4 generaals in de forten tegenwoordig geweest. De opstand op Jamaicauitgegaan van de meer gegoede negerklasse, is zeer spoedig bedwongen, naar men vreest met overbodige gestrengheid, want 300 a 400 negers zijn, zonder vorm van procesopgehangen of doodgeschoten. Met de oproerige Bhoetaneezen (Hindostan) is eene over eenkomst gesloten. Den 17 is te Liverpool eene talrijke vergadering gehouden waarin luide verontwaardiging is betuigd over het roofgierig gedrag van Spanje tegen Chilien eene deputatie aaa den minister van buitenl. zaken is afgevaardigd om bescherming te vragen voor de britsche belangen daar te lande. Op Chili handeldrijvende kooplieden daar ter stede hebben besloten om, indien de blokkade aanhoudt, snelzeilende schepen af- tezenden om die te verbreken. Deu 18 is in een kabinetsraad besloten om een ernstig vertoog bij de spaansche regeering intedienen. De Shenandoah is, zonder eenige bedenking, aan den americaanschen vertegenwoordiger uitgeleverd en den 21 van de Mersey vertrokken. Het voorstel der commissie voor de veeziekte om alle vervoer van vee te beletten (tegen eene minderheid van 4 stemmen gedaan), heeft onder de belanghebbenden eene al- gemeene opschudding veroorzaakt. Deu 17 heeft eene talrijke bezending van landbouwers veehandelaars en parlementsleden daarover een onderhoud met den minister van binn. zaken gehad. GRIEKEAiLAKD, Een italiaan Malavasiis bij gelegenheid van een volks oploop mishandeld door een policie-ageut. Deze is uit 's lands dienst ontslagen maar de itaiiaansche gezant heeft die vol doening voor ontoereikend verklaard. De regeering geweigerd hebbende om meer te doenis het itaiiaansche fregat Prins v. Carignan van Corfu naar den Piraeus gestevend. Een ver zoek om tus3chenkomstaan de gezanten der 3 beschermende mogendheden gerichtis afgewezen. FRANKRIJK. Het Hof van Cassatie heeft het beroep van den hertog v. Aumale en diens uitgever M. Lévytegen de uitspraak van het Hof van Parijs, dat zich onbevoegd had verklaard, in zake het inbeslag genomen boekwerk Histoire de la Mai- son de Condê, verworpen. De spoedige wisseling van berichten over de vermindering van het leger in den Moniteur wordt volgender wjjze verklaard: de mededeelingen der oflicieuse bladen maakten by de met ontslag bedreigde officieren zoo slechten indrukdat de Mo niteur het noodig vond deze vermindering tegen te spreken. De minister van financiën wist echter zijne plannen tegen zijnen ambtgenoot van oorlog doortezettenzoodat het be sluit genomen en 's anderen daags in het officiëele blad be kend gemaakt werd. Men vraagt spottenderwijsof de Mo niteur nu niet verdient van hoogerhand «•gewaarschuwd" te worden. Intusschen zal de ontwapening minder zijn dan men verwacht had en volgens een later bericht in den Mo niteur, slechts 10396 man en eené besparing van 12millioen betreffen. Het eskader in de Middellandsche zee zal met 4 gepant serde schepen verminderd en 1200 voor de vloot bestemde recruten zullen zuinigheidshalve niet opgeroepen worden. Van 18 tot 21 Dee. zal in het nijverheidspaleis te Parijs, eene internationale tentoonstelling van kazen worden gehouden In het departement der Yonne is de regeeringscandidaat verkozen met 16000 st., tegen 12000 op dien der oppositie. De fransche studentendie het congres te Luik hebben bijgewoondzijn voor den Hoogen Raad der Universiteit geroepen om rekenschap te geven van de door hen openlijk afgelegde verklaringen. De kamers van koophandel te Havre, Bordeaux en Mar seille hebben de handelwijze van Spanje jegens Chili ten sterkste afgekeurd. De voornaamste handelaren in eerstge noemde stad hebben den Keizer een verzoekschrift gezonden, om door zijne tusschenkomst het geschil te willen bijleggen. iTALl F. Den 18 heeft de Koning het Parlement geopend. Hij kon digde de erkenning van het Koningrijk aan door Saksen en Beieren. Wijl eene vermindering der strijdkrachten onraad zaam was zouden de belastingen verhoogd moeten worden. De opheffing der geestelijke corporatiën en verkoop der ker kelijke goederen zal worden voortgezet. De minister van justitie en eerediensten heeft bij circulaire van de bevoegde overheden inlichtingen gevraagdten einde te kunnen overgaan tot eene wijziging der indeeling van het land in bisdommen. Thans zijn er 241dat blykbaar te veel is en het aanzien der bisschoppen vermindert. Hij wil het getal in verhouding brengen tot dat der 59 provinciën evenwel met raadpleging der traditiën en van de behoefte der bevolkingen. De Koning en Koningin van Portugal zijn te Florence aangekomen en met geesrdrift ontvangen. KERKELIJKE STAAT. De nieuwe minister van oorlog heeft last, gegeven om de rooverberiden die bij het vertrek der fransche troepen het hoofd weder opstekenzeer ernstig te vervolgen. Eene be zending uit Veroli was bescherming komen vragen tegen hunne aanrandingen. Eene bende heeft een dorp bij Ceprano overvallen en 4 gensdarmes gewond; eene andere heeft Boryvicovermeeslerd en de gensdarmes in hunne kazerne geblokkeerd. De pauselijke troepen hebben reeds 4 gevechten aan de roovers geleverd. ORSTFNRIJK. Men verzekert dat de nieuwe leening geplaatst isvoor 90 millioen bij de heeren Fould, Fremy, Mallet en Picard te Parijs en voor 60 millioen bij de oostenrijksche grondcre- dietliank en voorname amsterdamscho en franforter bankiers. Op voordracht van den stedehouder van Tyrolis het verzoek der protestanten te Meran om eene zelfstandige gemeente te mogen vormenafgewezen. 3 Jaren was deze zaak bij het bewind aanhangig geweest. De Keizer beeft de invrijheidstelling gelast der ambtenaren in üaliicie, die sedert 1862 in staatkundige vervolgingen zijn gewikkeldalsmede de intrekking der daarover nog hangende processen. De Keizer verlangt dat de geopende Landdag van Zeven bergen zich alleen zal bezig houden met het vraagstuk der vereeniging met Hongarije. PRUISEN. De Afgevaardigde Dr. Jakoby, diewegens het houden eener ultra-democratische redeuvoeringte Koningsbergen voor 6 maanden gevangen zitis op nieuw tot 14 dagen gevangenisstraf verwezenter zake van laster jegens hoog geplaatste ambtenaren in zijne levensbeschrijving van Uein- rich Simon. Bij Kon. besluit is het aantal vertegenwoordigers van het grondbezit in het Heerenhuis van 40 op 90 gebracht en bepaalddat in het vervolg geene veranderingen dan in overleg met het Huis zullen gemaakt worden. R USLA IV' Uit Revalvan waar volgens engelsehe opgave de veeziekte naar Engeland zou zijn overgebrachtwordt gemeld, dat in Esthland sedert 1859 geen gevallen van die ziekte zijn voor gekomen en dat naar Engeland niet anders dan gezonde ruuderen zijn uitgevoerd. De Keizer heeft 130.000 roebels beschikbaar gesteld ten behoeve van buitenlandsche studenten van slavisehe afkomst, die hunne opleiding aau russische hoogescholen wenschen te ontvangen. Polen. De Keizer beeft den verplichten militairen dienst tijd tot 10 jaren teruggebrachtwaarvau 6 bij het vaandel en 4 bij de reserve. «LEESWIJK-HOLSTEIN. Het opperbewind heeft de sleeswijk-holsteinsche vereeniging opgeheven en verdere byeenkomsten onder bedreiging van geldboeten verboden. Op last van den geul. Manteuffel is in Sleeswijk, op boeten van 20 tot 200 markde verspreiding verboden der Kieler Zeitung, der Ilzehoër Nachrichten en der Slesicich-Holsteinische Zeilungop grond van hun voortdurend beweeren dat de door de conventie van Gastein in het leven geroepen orde van zaken onwettig is. SPANJE. Het gouvernement heeft de kiezers-vereenigingen der pro gressisten reactionairen en democraten ontbonden en neemt alle maatregelen tot het weeren van een hevigen stryd. TURKIJE. De regeering heeft de quarantaine op nieuw ingevoerd, we gens het uitbreken der cholera in verscheidene havens aan de Adriatische zee. Syrië. De cholera richt te Jerusalem groote verwoestingen aau. De gegoede inwoners, de turksche overheden en de vreemde consuls (de fransche uitgezonderd) zijn gevlucht, zoodat alleen de armoedigste bevolking is achtergebleven. De patriarch Valerga is dadelijk derwaarts gegaan en heeft, een hospitaal geopend voor zieke christenen die door fran sche pleegzusters verzorgd worden. Ook heeft de fransche consul, de heer leff oneeu gedeelte van zijn hotel voor de opname van lyders beschikbaar gesteld. VEREENIUDE STATEN. De President heeft tegen den eersten Donderdag in De cember een dankdag uitgeschreven voor het ophouden van den burgeroorloghet afwenden van een buitenlandschen oorlog en het welslagen van den oogst. De conventie van Georgia verloochent de geconfedereerde schuld. Ook uit Baltimore heeft zich eene bezending van dames naar den President begeven om gratie voor Jeff. Davis te verzoeken. Hij antwoorddedat het nationaal karakter van het ophanden zijnde rechtsgeding hem tot zijn leedwezen niet veroorloofde om aan persoonlijke sympathiën toetegeven. Door de constituëerende vergaderingen van Mississippi en Georgia zijn dergelijke verzoeken gedaan. Te Nieuw-Orleans is last ontvangen om al de regimenten kleurlingenwier dienst niet meer noodig isaftedanken. Kapitein IVirz is door den krijgsraad ter dood veroor deeld en opgehangen. De heer Seward heeft op het voorstel van lord Russell geantwoord, dat het bewind niet treden kan in eene scheids- rechterlyke beslissing en evenmin in het opdragen der beslis sing van eenigen eisch tot schadevergoeding aan eene com missie tenzij al de vorderingen der beide gouvernementen daaraan worden onderworpen. U III LI. Tijdens het geschil tusschen Spanje en Peru werd aan de spaansche schepen het innemen van steenkolen in Chili ver boden. Spanje eischte daarvoor voldoening, welke verleend werdmaar het achtte die onvoldoende en riep zijnen on derhandelaar terug. Op ]7 Sept., daags vóór het 50jarig feest der onafhankelijkheidverscheen de admiraal Pareja met 8 schepen voor Valparaiso en verlangde hij het saluëeren der spaansche vlagalvorens hij zijne vorderingen kenbaar maakte. Hij ontving hierop den 22 een weigerend antwoord en zond toen een ultimatumonder bedreiging van den vol genden dag de vyandelijkheden te zullen beginnen. In weerwil van het eenparig protest der vreemde gezanten, verklaarde hij den 24 de kusten in staat van blokkade. De beide Huizen van het Congres beantwoordden zulks met eene oorlogsverklaring en verleenden aau het gouvernement 20 millioen d. en eene onbepaalde macht om den krijg te voeren. BINNENLAND. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer zijn ingediend ont werpen tot droogmaking der plassen beoosten Rotterdam tot vaststelling van nadere bepalingen nopens de accijnsen van suiker en wijn. Aangenomen zijn de begrooting voor justitie, met 55 tegen 6 en die voor den aanleg der staats spoorwegen met alg. st. De uitgetrokken som van f 4500 voor de bouwcommissie is weder afgestemd met 45 tegen 25 st. en die van 3000 voor de bezoldiging van den Rijks commissaris bij de Amsterdamscho Kanaal-maatschappij te ruggebracht tot f1000 en daarna door de regeering ingetrokken. Den 20 heeft de minister van binn. zaken medegedeeld dat een vertrouwelijk schrijven vau den minister van finan ciën aan eeu oud-ambtgenoot en vriend (den heer v. d. Maesen de Somhreff, in Limburg) is openbaar gemaakt en den schrijver blootstelt aan uitleggingen en misvattingen waaraau een minister niet mag blootstaanweshalve de heer Betz den Koning zijn ontslag heeft verzocht. Zilveren-Kruis. Prins Frederik heeft het beschermheer schap der nieuw-opgerichte vereeniging aanvaard. Belastingen. Het kantoor der dir. bel. en acc. teWar- menliuizeu is vereemgd met dat te Noordscharwoudeen het kantoor te Harencarspel met dat te Nieuwe Niedorp. Nieuwe Ondernemingen. Te Rotterdam is opgericht eene '/hollandsche maatschappij ter exploitatie van gasfabrieken in Spanje," met een kapitaal van 3£ millioen, in 14000 aan- deelen van 250, waarvau 6000 het publiek worden aange boden. Landbouw-Onderwijs. De Prov. Staten van Groningen hebben den 21 het voorstel, om in net midden der provincie, ten platten landeeene landhuishoudkundige school opte- richteu verworpen, maar met24 tegen 16 st., onder zekere voorwaarden, eene jaarlijksche bijdrage verleend van f 6000 aan het bestuur der landhuish.k. school te Groningenvoor het vestigen van eene wetenschappelijke landbouwschool aldaar. Veepest. Het vervoer van wol, bestemd voor verzending naa liet buitenlaud, is onder eenige bepalingen over de lijnen vau afsluiting toegestaan. Ook is de invoer vau varkens binnen de lijnen van afsluiting vrijgesteld. Te Wassenaar heeft zich de runderpest geopenbaard. Het geval te Veeiiendaal is gebleken van anderen aard te zijn geweest. Van 12 tot 18 Nov. zijn in Z. Holland aangetast lOlOgestorven 114, afgemaakt 223 en hersteld 48 runde ren, zijnde sedert het begin der ziekte aangetast 8734, ge storven 2728 afgemaakt, 2203 en hersteld 2478. Aanbestedingen. Den 22aan het ministerie van binn. zaken, liet 270 ellen zeewaarts verlengen van den noordelij ken dam aau den Hoek van Holland voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, minste inschr. J. v. llaaften te Sliedrechtvoor 228.000. Den 23aau de bureaux der staatsspoorwegenhet ma ken der gebouwen en afrasteringen op het station Enschede en der afrasteringen langs de baan tusschen Hengelo en de Glanerbeekminste inschr. M. Straalmante Deventer, voor f 283 700. Misdrijven. Een schildwacht bij het boorhuis te 's Hage is met ongebluselite kalk bestrooid en zal daardoor waar schijnlijk één oog verliezen. Overleden de heer U. J. Halbertsmahoogleeraar ia de ontleedkunde te Leiden, oud 45 jaren. Staais-Lotirij. Trekking der 5e klasse, 3» week. No. 1655 10.000. No. 13499 2000, No. 40, 147,1078,1650, 2058, 3132, 3579, 4270, 4988. 5853, 7229, 11111, 13727, 16358 eu 19016 f 1000. Schermeer, gem. Akersloot. Bij gelegenheid der 25jarige echtvereeniging van Jb. van der Oord, wethouder der ge meente, werd de jubilaris aangenaam verrast door een prach tig geschenk zijnde een zilveren schryfgarnitunr, hetwelk hem door den burgemeester en de leden van den raad als een blijk van hunne belangstelling, werd aangeboden. Aan de Redactie der Alkm. Courant. M. H.! UEd. zult mij verpligten met de opname in uw weekblad, van de navolgende waarschuwing: Zooals uw bekend isbevat de nieuwe wet op de genees kunde welke ook ten doel heeft de apothekersstand te ver heffen o. a. eene bepalingvan handelsartikelen welke onder een nader te bepalen gewigt, door geen ander dan door apothekers en door geneeskundigentot het leveren van geneesmiddelen bevoegdzullen mogen verkocht worden. Deze lijst nu komt voor in de Staats-Courant van heden en nu is bij strafbedreigingaan anderen dan de genoemde heeren verbodenom pruimenpap, dat is gekookte pruimen ontdaan van pitten en schillen, te verkoopen bij mindere boeveelheid dan 2 Ned. oneenongekookte pruimen mag b. v. een kruidenier verkoopen zelfs bij het stuk maar hij wachtte zich om dat artikel gekookt, bij mindere hoeveelheid, te leveren. Pastij- en banketbakkers mogten onwetend zich eene onaangename vervolging op den hals halenvooral ook omdat

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2