flicuws. iWarfctUcrichtcu. gezant in de Bondsvergadering doen wetendat iiij dat liehaairi'^uiet gekend heeft in de erkenning van Italië, om dat alsdan die handeling commissoriaal gemaakt en dus voor langen tijd uitgesteld zou zijn. De uit Belgie verdreven anti-bonapartist Rogeard is gelast om Luxemburg te verlaten. Beiereu Saksen en Hessen-Darmstad hebben de verkla ring afgelegddatzoolang er voor de Bondsvergadering geen vooruitzicht bestaat om te kunnen beraadslagen en be sluiten overeenkomstig de beginselen van het recht, zij hunne taak als leden dier vergadering als afgedaan beschouwen en zich zullen vergenoegen met luid en krachtig te protesteeren tegen elke schikkingwaaraan het Bondsrecht niet ten grondslag ligt. E IGbLAIt U. De minister van buitenl. zaken heeft op eene ingediende memorie der voornaamste bankiers te Londen geantwoord, dat de regeering het nadeelhetwelk door de blokkade der havens van Chili aan den britsehen handel wordt toegebracht, zeer ter harte neemt. Steffenshet opperhoofd der fenians, is, met behulp zijner bewaarders, uit zijne gevangenis te Dublin ontsnapt. Yoor zijne aanhouding is 1000 eu voor de aanwijzing zijner ver blijfplaats 300 p. st. uitgeloofd. Het oorlogschip Achilles is met een aantal policie-beambten uit Quecnstown in zee ge stoken. De oorlogstoomboot Bulldog is bij het beschieten van eene bende oproerlingen op Haiti op een rif geraakt en toen in brand gestoken en door de bemanningdie zich op schepen van den President der republiek gered heeft, verlaten. Te Liverpool en Birmingham zijn verzoekschriften aan de lord-mayors in omloop gebrachtom openbare vergaderingen te beleggen tot het aandringen op een grondig onderzoek der oorzaken en voorvallen van den opstand op Jamaica, waarbij niet minder dan 2000 negers opgehangen en doodge schoten zijn. Een deputatie uit Manchester heeft zich ter dier zake bij den minister Russel vervoegd. Aan eene deputatie uit Bradford, welke kwam aandringen op eene parlements-hervorming heeft dezelfde minister ver klaard dat hij voor zoodanigen maatregel ismaar die nu onraadzaam acht, wegens de vele stemmen, die er zich te gen verheffen. De veeziekte heeft reeds 27432 runderen aangetast en 12680 dooden geëischt. Zij wordt met elke week verontrustender. Op de kust van Cornwall heeft een vierdaagsehe storm ge woed waardoor groote schade is aangericht en vele menscheu zijn omgekomen. In geen 20 jaren had men zoo slecht weder gehad. FRANKRIJK. Te beginnen met 1867 wordt de betrekking van betaal meester vereenigd met die van algemeenen ontvanger, het geen eene bezuiniging van 2| inillioen zal opleveren. De Paus heeft den bisschop Dupanloup een brief van dankbetuiging gezondenvoor zijne lijkreden op den geul. Lamoriciëre. Den 27 is de inschrijving voor de oostenrijksche leening te Parijs geslotenvoor meer dan het volle bedrag was ge- teekend. Le Courier du Dimanche heeft eene waarschuwing ontvan genwegens een artikel van den heer Prevosl-Paradoldat als eene inbreuk op de wetten en als eene beleediging voor de ambtenaren die de wetten toepassen wordt, beschouwd. Op het eiland Martinique heelt eene erustigo botsing plaats gehad, tusschen aldaar, wegens noodige reparatie aan het transportschip ontscheepte naar Mexico bestemde zou- aven en marine-troepen. De eersten verloren 16 dooden eu 37 gekwetsten, de laatsten 3 dooden en 10 gekwetsten. De zouaven kwamen in verzetomdat zij slechts bij par tijen het fort mochten verlatenzij forceerden de groote poort en werden met veel moeite bedwongen. Van den tuin van den Luxemburg te Parijs zal een ge deelte worden afgenomenvoor den aanleg van 2 nieuwe straten en 2 nieuwe boulevards. Zulks verwekt groote on tevredenheid. De minister Drouyn heeft op een adres van den parijschen handelsstand geantwoorddat het bewind aandachtig het oog houdt op de aangelegenheden van Chili, en niets zal verzuimen tot verzekering der fransche belangen aldaar. ITALIË. Hannover en Wurtemberg zijn beide bereid het Koning rijk te erkennen. Garibaldi heeft bij open brief de kiezers te Napels be dankt voor de op hem uitgebrachte keuzemaar weigert het mandaat te aanvaardenomdat hij de zittingen der Kamer niet geregeld kan bijwonen. Hij verzoekt derhalve den ko lonel Missorieen der 1000 helden van Marsala te kiezen. De Koning en Koningin van Portugal zijn van Elorenee naar Milaan vertrokken. KERKELIJKE STAAT. De pauselijke troepen hebben eene rooverbende op den berg Ceretto omsingeld. OOSTENRIJK. De Landdag van Beneden-Oostenrijk is den 23 geopend met de voorlezing van het September-patent. 43 Leden heb ben tegen dit staatsstuk een protest ingediend omdat het inbreuk maakt op de constitutie en deze buiten werking stelt. Zij stelden de benoeming voor eener commissie om de recht matigheid ervan te onderzoeken en met eene groote meer derheid werd aldus besloten. Bij de Landdagen te Gratz Linz SalzburgKlagenfurt en Bregenz zijn gelijksoortige protesten ingediend. Eerst genoemde heeft een adres aan den Keizer gericht, waarin het September-patent een hoogst bedenkelijke maatregel wordt genoemd. De Landdag te Parenzo heeft besloten den Keizer eeu adres van dankbetuiging aantebieden. Die te Laibach ver wierp een voorstel daartoe en nam een ander aan van graaf Auersperg tot protest tegen het patent. De Landdag te Brunn verwierp eveneens een voorstel om den Keizer dank te zeggen. Te Praagwaar reeds een voorstel ten gunste van het Februari-pateut was ingediendmet den wensch, dat alle aangelegenheden zuiver grondwettig behan deld en veranderingen in de constitutie alleen langs den daarin voorgeschreven weg gemaakt zouden worden werdiu weerwil van den tegenstand der duitscherseen voorstel van graaf Noslilz tot een adres van dankbetuigingmet eene groote meerderheid in handen eener commissie gesteld. In Croatie heerscht groote spanning tusschen de fusionisten en de aanhangers der nationale partijeerstgenoemden hebben eene deputatie aan den Keizer gezonden om hunne bezwa ren te ontwikkelen. In Galicie hebben de polen bij de verkiezingen de boven hand behouden op de ruthenen en israëlieten naar de te genstanders verzekeren door vreemde praktijken en de hulp der regeering. 14 Aanzienlijke hongaarsche dames zijn aangesteld tot hofdames der Keizerin. Den 27 is te Weenen voor omtrent 9 millioen in de nieuwe loening deelgenomen. PRUISEN. Den 27 is te Berlijn de beroemde reiziger D'. H. Barlh overleden. SLEESWIJK-HOL9TEIN. Te Itzehoe is met 22 tegen 19 st. besloten het portret van den erfprins v. Augustenburg uit de casino-zaal te ver wijderen. Het gezellige leven aldaar is door dit besluit tot op zekere hoogte gestoord. SPANJE. De minister van buit. zaken rechtvaardigt in eene circu laire aan de agenten in het buitenlandhet gedrag van den admiraal Pareja omtrent Chilien zegt dat het hier geen vraagstuk van veroveringmaar van waardigheid geldt. In een schrijven aan den gezant te Parijsdrukt de mi nister den wensch uitdat de mogendhedendie het meest met Chili in handelsbetrekkingen staanhunnen invloed zullen bezigen om Chili te bewegen tot het geven der ge vraagde voldoeningdie voor gezegden Staat niets vernede rends inhoudt. VEREENIODE STATEN. De President heeft aan den waarnemenden gouverneur van Zuid-Carolina zijn leedwezen doen betuigendat noch de conventie noch de wetgeving de voor den opstand aange gane schuld heeft afgewezen. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen heeft overal de republikeiusche partij de overwinning behaald. De heer Logan is benoemd tot gezant bij de mexicaansche republiek. De Vertegenwoordigqrs van Wisconsin en Minnesota heb ben zich tegen het toekennen van het stemrecht aan de negers verklaard. Er is eene opgaaf gepiubliceerd van 60 a 70 firma's en handelaars in Engelanddie aandeelen hebben genomen in schepen bestemd om de blokkade der zuidelijke havens te verbrekenof de opstandelingen van oorlogscontrabande hebben voorzien. Het overschrijden der grenzen aan de zijde van Mexico door gewapende troepen en het verstrekken van oorlogsbenoodigd- heden aan de daar te lande strijdende partijen is verboden. De Wetgevende Vergadering van Zuid-Carolina heeft de constitutie van dien Staat gewijzigd. MEXICO. Het beleg van Matamoras duurt nog voort; de belegerden zijn van alles ruim voorzien. Beneden-Californie beeft zich voor het Keizerrijk verklaard. Juarez bevindt zich in Texas. De juaristen-generaals Arteaga en Sa/aza zijn in Michoa- gan geslagen en met 400 man gevangen genomen. BINNENLAND. Verkiezingen. Te Leeuwarden is bij herstemming tot .lid der 2e Kamer verkozen de heer J. Andreaemet 823 st.tegen 748 op den heer A. v. Assen. Staten Generaal. De 2e Kamer heeft aangenomen de hoofdstukken der begrooling binn. zaken met 53 tegen 18 marine met 40 tegen 25, oorlog met 40 tegen 21 en koloniën met 47 tegen 20 st. Ingediend is een wetsontwerp tot in trekking der wet van 1796 op het uitroeien der rupsennes tentot bet bestraffen van het schenden van hoornen met6 tot 14 dagen gevangenisstraf en f 8 tot f 100 per boom en van het verwonden van eens anders vee en dieren met 6 dagen tot 2 maanden gevangenis en f 8 tot 50 boete. Zie verder Limburgse/ie zaken. Limbtjrgsche Zaken. De heer v. Wintershoven oud lid der 2e Kamerthans lid der Staten van Limburg heeft naar 's Hage geschreven, dat de heer v. d. Maesen in liet bezit is van een brief van den minister Thorbeckeinhou dendedat de regeering de wetsontwerpen loslaat, van wel ken brief bij de verkiezingen in 1864 gebruik is gemaJkt. Dr. Geilekerken heeft in de zitting der limburgsche Sta ten verklaard, dat hij in 1864, over een der kinderen van den heer v. d. Maesen praetiseerende, mede zoodanigen brief heeft gezien. De heer v. d. Maesen de Sombreff heeft zijn ontslag geno men als lid der 2e Kamer, omdat de discussie daarbij ge voerd twijfel kan doen ontstaan over de wettigheid zijner verkiezing. De lieer v. Zuylen (Arnhem) heeft in de Kamer voorge steld eene parlementaire enquête te doen plaats hebben ter beantwoording der volgende vragenis door een of meer leden van het kabinet middelijk of onmiddeltjk invloed uit geoefend op de verkiezingen in Limburg iu strijd met de vrije werking van het stemrecht heeft de minister van financiën last gegeven om overtredingen op het stuk van belastingen in Limburg door de vingers te zien De Staten van Limburg hebben besloten om terugteko- men van hun voornemen om adressen iutedienen tot intrek- kiug der wetsvoordrachten op de grondbelasting en de bie ren, omdat door het ontslag van den minister van financiën de omstandigheden veranderd en de aangevoerde gronden niet meer aanwezig zijn. De Koning heeft den minister Betz een eervol ontslag verleend en zijne portefeuille voorloopig opgedragen aan den minister van justitie OUcier. Nieuwe Ondernemingen. De gemeenteraad van 's Gra- venhage heeft met 27 tegen 7 st. besloten omindien door het Rijk de provincie of andere gemeenten subsidiën worden toegestaan voor de verbetering van den waterweg naar de Maasdaaraan mede 100.000 te verleenen. Veeziekte. De minister van binn. zaken beeft den invoer van slachtvee binnen de lynen van afsluiting, onder eenige bepalingen toegestaan. Yan 19 tot 25 Nov. zijn aangetast 1217, gestorven 112, afgemaakt 287 en hersteld 78 runderen zijnde sedert den aanvang der ziekte aangetast 9950, gestorven 3006, afge maakt 2678 en hersteld 2791. BodegravenKoudekerk Zoetermeer en Maasdam komen voor het eerst als besmette gemeenten op de lijst voor. Aanbestedingen. Den 28voor het ministerie van oor log te Utrechthet bouwen van een sluis in den Rjjndijk te Wijk bij Duurstedeaan G. J. Kampschreurvoor f 123,700. Den 29 te Leeuwarden het afbreken van 11 woningen in het Zaailand en het bouwen van het locaal aldaar voor de Rijles hoogere burgerschool aan Q. J. Petersson te Marssum en IP. A. v. Bloemen te Berlicum voor f 62.547. Overleden den 25, de 'neer J. v. Eeghen, chef van het handelshuis van Eeghen Co. te Amsterdam lid der prov. staten van Noord-Holland enz., oud 49 jaren. Den 28, op den huize Alerdinckin OverijsselMr. H. v. Sonsbeeckoud-minister van buitenl. zaken en van r. c. eere- dienst, oud 69 jaren. Bizonderheden. Een voorstel in den gemeenteraad van Haarlemnaar aanleiding eener missieve van de Kon. Aca demie van Wetenschappen, gedaan om het besluit tot sloo ping der Nieuwpoort in nadere overweging te nemenis met 13 tegen 9 st. verworpen. Staats-Loterij. Trekking der vijfde klasse, vierde week. No. 10419 f 100000 No. 8020 f 1500 No. 1790 3152 4841, 5983, 9367, 13655, 14590, 15S73 16118, 16601 en 18785 f 1000. Bij de diaconie der herv. gemeente zyn 3 aanbiedingen ontvangenelk van 5000 turven ter uitdeeliug in den aan staanden winterwaartoe de fondsen ditmaal ontbreken. Tot gelijk doel is onlangs ook j 100 ontvangen. De minister van binn. zaken heeft met het dagelijksch toezicht op de dienst van den spoorwegter standplaats Alkmaarbeiast den spoorweg-opziener B. Sleyster. KANTONGERECHT. Zitting van 27 November. 1. K. Az. G., te Egmond aan Zeearglistige ontvreem ding van groene helm uit de duinen te Egmond binnen 10 dagen gevangenisstraf en de kosten. 2. a. K. Az. G. en b. A. Az. G., te Egmond aan Zee overtreding als No. 1, a. 10 en b 6 dagen gevangenissrraf en de kosten. 3. K. Az. G, E. Sz. D„ S. Sz. D„ te Egmond aan Zee, overtreding als No. 1, ieder 10 dagen gevangenisstraf en de kosten. 4. G. G., te Egmond aan Zee als No. 3. 5. A. K. Adz. en Ph. S., te Egmond aan Zee, als boven uit de duinen te Egmond aan Zee. 6. C. Z. Ez.te Egmond aan Zee, als boven uit de dui nen te Egmond binnen, 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 7. J. Pz. D., te Egmond aan Zee poging tot bemaclitiging van wild, door middel van wildstrikken, in de duinen te Egmond binnen20 boete 3 dagen gevangenisstraf en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 8. L. K., te Egmond aan Zeeals No. 7 (te Bergen). 9. J. Jz. T., te Egmond binnen, als boven (te Egmond binnen) vrijgesproken. 10. P. Jbz. R„ te Schermerhorn, nalaten der voorgeschre ven aangifte bij het overbrengen zijner woonplaats van den Beemster naar Schermerhorn /T0 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. W. K.. te Egmond binnen, invoeren aldaar van 3 melkkoeienzonder voorafgaande keuring door den van ge meentewege aangestelden keurmeester, vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Dec. Hendricus van Eek, Wedr. van Tona Zwigtman, en Gezina Nierop, Wed. van Nicolaas Johannes Smet beiden alhier, eerstg. onl. te Middelburg. üome- nico Antonio Lucia, Wedr. van Adriana Biesen Me/je Schouten, Wed. van Johannes Henraad. Willem Veniette Beverwijk en Johanna Cornelia Boling, te Alkmaar. GETROUWD. 26 Nov. Klaas Schot en Trijntje de Raad, beiden alhier, eerstgen. onl. te Heer Hugowaard. Pieten Bakkum en Ariaantje Bont. Fredericus Johannes Meelis en Henrica Regina Helena van der Beeck. Johannes Petrus Vink cn Johanna Reynira Kaldenbeiden al hier onl. te Amsterdam. Andries Hesswedr. van Barendina Jacoba Smit, en Judith de Veer. GEBOREN. 24Nov. CorneliaD. van Dirk Bos en Trijntje Kos. 25 v Johannes AnthoniusZ. van Franciscus Verhees en Wilhelmiua Esbaeli. 26 u Klaas, Z. van Pieter Hartog en Aaltje Rijsman. JennekeD. van Fredrik Willem Klapmeijer en Hen- drikjeu Severein. 28 a Hendrika ElisabethD. van Bronger van der Ploeg en Aaltje van Twisk. iVillem Marinus, Z. van Cornells Soherpenisse en Pietertje de Groot. Qer- ardus Lourentius, Z. van Pieter Buren en Guurtje van Dam. 1 Dee. SimonZ. van Jan Groot en Elisabeth Opmeer. OVERLEDEN. 25 Nov. Geertruidu Groukens, Wed. van Hermanns Bergwe- ver, 76 jaren. 26 Haartje Sloothoofd, eehtgen. van Johannes Jannes 31 j. en 11 m. Jannetje Catharina, D. van Jo hannes Jacobus Tesselaar en Aafje Koorn, ruim 5 m. Cornells, Z. van Albert Gorter en Maasje Loos, 13 d. 27 Willtbrordus, Z. van Willem Klaver en Aaltje Schip per. 5 m. Maria Dupon, 71 j. 29 n Grietje Blauw, eehtgen. van Willem Muller, 54 j. en 11 m. Klaas, Z. van Pieter Hartog en Aaltje Rijsman 3 d. 30 Cornells, Z. van Willem Eoks en Jaeoba Erederica Wippe, bijna 6 j. Cornelia Taling, Wed. van Willem Gerard Domis72 j. IDec. Jan de Boer, 20 j. Catharina Bloemini, Echtg. van Gerrit, van der Meulen45 j. Catharina Wijandbijna 33 j. BEWAARSCHOOL van het Departement der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" Zitting van Commissarissen op Maandag den 4 Dec. 1865, des avonds ten 8 ure. Ouders, die hunne kinderen op de bewaarschool wenschen toegelaten te zien kunnen zich ten genoemden tijde aan het locaal der school aan de Doelenstraat vervoegen voorzien van de geboorte- en inëntingsbewijzeu der kinderen. Uit naam der Commissie. Mr. P. van BEMMELEN, Secret. Alkmaar 27 Nov. Aangevoerd 17 Kalveren f 40 a 78 217 Schapen 18 a 32, 121 vette Varkens 50 a 58 ets. per NP. 1 Dec. Kleine Kaas 35 commissie 38 middelbare 39. laagste prijs f 24.25. aangevoerd 393 stapels, wegende 87554 NP. 497 mud Tarwe f 9.2598 mud Rogge f7, 727 mud Gerst 6.50, 2203 mud Haver J 4.75. 121 mud Boonen bruine/lé, paarden ƒ8.25, 85 mud Erwten, grauwe f 20, vale, 15, groene /T9, witte groote 18, 7 mud Mos terdzaad f 20, 18 mud Kanariezaad li. 2 Dec. Aangevoerd 8 Paarden f 17 a 3011 Koeien /40 a 105, 261 Schapen i 10 a 24, 50 magere Varkens f 14 a 21, 124 Biggen 8 a 12. Boter per kop 80 a 87^ ets. Broek tn Waterland 30 Nov. Kleine Kaas f 34.50, aange voerd 24 stapels, wegende 5383 NP. Enkhuizen 29 Nov. Kleine Kaas f 32.50 a 34,75, aangevoerd 28 stapelswegende 7229 N.P., Mosterdzaad f 20 a 21 grauwe Erwten 21, Capucijnders f 16 a 17, bruine Boonen 13.50 a 14.50. Haarlem 27 Nov. Roode Tarwe f 7.75 a 9.25, Witte dito J 8.40 a 9. Rogge 6.50, Gerst f 4 65 a 5.75, Haver f 3.20 a 4.30, Paardeuboouen f 7.75, Groene Erwten ƒ13, Bruine Boonen f 10.50 a 11. 29 Nov. Kleine Kaas f 35, aangevoerd 93 stapels, we gende 18945 NP., 78 Runderen, 64 Schapen, 7 Varkens.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2