m fitcuws iïlatrïitbevichtcn. v; MBBÉ Wr J II' 1 J lichting van 1864 naar huis te zenden en dus hij de reserve overtehrengen de sterkte van het leger in werkelijke dienst wordt daardoor tot op 46000 man verminderd. OOSTENRIJK. Den 23 Nov-, heeft de regeering aan die van Pruisen doen weten dat zij geene vrijheid gevoelt tot het nemen van bij zondere maatregelen tegen het bijeenkomen van het National- Verein te Frankfort, of van andere soortgelijke vergaderin gen aldaar. Op den Landdag te Lemberg is twist ontstaan tusschen de ruthenen en polen over de officiëele taal. Die van Stiermarken heeft met eene groote meerderheid het voorgestelde adres tegen het September-patent aangenomen. In den boheemschen Landdag is den 29 Nov. liet voorstel van prof. Herbstom een door Item ingediend ontwerp-adres aan den Keizer in handen eener commissie te stellen, met 111 (der Czeehen) tegen 105 stemmen (der Duitschers) ver worpen. De banus van Croatie, luit. veldmaarschalk Socsevicen de kardinaal Haulik zijn naar Weenen ontboden. Bij kun vertrek uit Agram werden zij met toejuiching begroet door niet-magayaarsche leden van den Landdag. Een fakkeltocht waarmede de andersgezinden de uit Weenen terugkeerende deputatie wilden ontvangen, werd door den burgemeester verboden. Het adres der constitutioneele commissie van den beuedeu- oostenrijkschen Landdag is, na eene warme beraadslaging van 3 dagen, met eene groote meerderheid aangenomen. Uok in de Landdagen van Krain eu van Karuthen zijn adressen tegen de schorsing der constitutie ontworpen. De moravische verwierp den 6 het adres tegen het Sep tember-patent welk staatsstuk nadrukkelijk door den stad houder verdedigd werd. De zevenbcrgsche Landdag heeft zich onbevoegd verklaard om de vereenigingswet van 1848 te herzien en zal den Keizer verzoeken leden uit zijn midden tot bijwouing van den Rijks dag te Pesth te noodigen. Ook in de Landdagen te LinzKlagenfurt en lroppau zijn de adressen tegen het September-patent met eene groote meerderheid aangenomen. PRUISEN. De korvet Vineta is naar Chili gezondenter bescherming der pruisische belangen daar te lande. Naar aanleiding van de erkenning van Italië door Beieren en Saksenheeft Pruisen de Staten van het Tolverbond uitgenoodigd om gezamenlijk toetetreden tot een met Italië te sluiten handelsverdrag. KUIL AH D. Het aanzoek der regeering om eene telegrafische verbin ding te mogen aanleggen tusschen Kiachta en Pekin is door China afgewezen. SL.EESWIJK-IIOL.STEIN. Te Kielin de woning van den heer v. Samicer, den ver trouwde van den erfprins v. Augustenburgheeft een diefstal van gewichtige papieren plaats gehad. SPANJE. Bij de verkiezingen heeft de gematigde partij de overhand behouden. De opkomst der stemgerechtigden was klein. TURKIJE. De ministers willen aan de besluiten der te houden inter nationale gezondheidsconferentie geene verbindende kracht toekennen. Verschillende districten van Moldavië verkeereu in gevaar van hongersnood t de uitvoer van graan uit die streken is daarom verboden en uit de schatkist 1 millioen piasters tot ondersteuning der noodlijdenden verstrekt. ZWEDEN. De burger- en boerenstand hebben bij acclamatie de voor gedragen vrijzinnige wijzigingen in de grondwet goedgekeurd. De bevolking van Stokhom is zeer opgewonden, in afwach ting van de besluiten der ridderschap en van den geestelijken stand. 7 Dec. Ook de ridderstand heeft de reformwet met 361 tegen 294 stemmen aangenomen. Er heerscht groote vreugde. 8 Dec. Ook de geestelijke stand heeft het voorstel tot herziening der constitutie met alg. st. aangenomen. Lr wor den aanstalten gemaakt tot groote feestelijkheden. VEBEEVIUDE STATEN. De geheele cavallerie der Unie heeft last bekomen om naar San-Antonio in Texas te trekken. De helft der werklieden van 3 rijks-werven is afgedankt. In 5 der 7 districten van Noord-Carolina zijn voor het Congres voormalige leden daarvan of oudgedienden van het leger der Geconfedereerden herkozen. De conventie van Florida heeft de acte van afscheiding vernietigdde slavernij afgeschaftde voor den opstand aangegane schuld verworpen en alle inwoners zoowel kleur lingen als blanken vrij en bevoegd verklaard om als getuigen optetreden. Te Nieuw-York is eene vergadering van heethoofdige re publikeinen gehoudenwaarin de staatkunde van den Pre sident hevig is aangevallen en hij een voorstander der af scheiding en de advocaat der oproerige Staten is genoemd. Wcens het vuren van mexicaansche keizerlijke troepen op een in°de Rio-Grande geankerd americaansch vaartuig, zijn inlichtingen gevraagd. MEXICO. Ten gevolge van een aanzienlijk voordeel den 26 Oct. door den genl. Mejia op de belegeraars van Matamoras be haaldhebben de juaristen het beleg opgebroken en zijn zij uiteengejaagd en vervolgd, BINNENEAND. Prins Frederik is den 6 weder naar Berlijn vertrokken, ditmaal om de huwelijks-voltrekking van de dochter van prinses Marianne met prins Wilhelm v. 1/ecklenbuig bytewonen. Staten-Generaal. Het verslag van de commissie van rapporteurs aangaande het onderzoek der voorgestelde en quêtezegt, dat bedoeld voorstel, hoewel in het oog van eenige led°en een niet aftekeuren of zelfs noodwendig ge volg" van het voorgevallene in de limburgsche zaak naar "evoelen der groote meerderheid lichtvaardig is gedaan, eene hoogst verderfelijke strekking verraadt en nog daarenboven wat vorm en inhoud betreft, ten eeuemnaie verwerpelijk is. Het hoofdstuk der begrooting onvoorziene uitgaven en het wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot zyn beide den 2 met alg. st. aangenomen. Op voorstel der lieeren v. Rosse en v. Goltsleinzal de wet tot herziening der grondbelasting in Limburg behandeld worden na de wet op de middelen. Nijverheid. Te Lemele, in de gemeente Ambt Ommen, wordt eene stoom-beetwortel-suiker-fabriek opgericht. Feesten. De utrechtsche studenten zullen in liet vol gende jaar eene maskerade houden voorstellende de inhul diging van Maximiliaan v. Oostenrijk en Maria v. Bourgondie te Brugge in 1487 en de feesten bij die gelegenheid gevierd. Veepest. De ziekte heeft zich vertoond in de gemeenten Klundert (N.Brabant) en Linschoten (Utrecht). Ged. Staten van Zeeland hebben zich bij adres tot de 2= Kamer gewend eene wettelijke regeling van de uitoefening der veeartsenijkunde verzoekende. Aanbestedingen. Den 1 Dec. te Schoonoord, in Drenthe, het bouwen eener kerk voor de herv. gemeente, aan L. Vermink te Assen, voor ƒ7390. Te Arnhem het bouwen der hoogere burgerschool aan A. IF. Lensinkvoor ƒ72.600. Den 7, aan de bureaux der staatsspoorwegen, te 's Hage, het verleggen van de noorder- en zuider-waaldijken bij Bom mel in 2 perceelenminste iuschr. J. Verwaaijen te Pan- nerden en P. Vilt er te Sliedrecht gezamenlijk, voor 211.800, en voor f 173.800. Giften, Aan het Ned. zendeling-genootschap is vermaakt 3000 door wijlen Jonkvr. M.U.C.Elias te Amsterdam, en 6809.95i door Mevr. de wed. Uaack te Groningen. Wijlen Mej. E. A. IVecrts te Deventer heeft f 2000 aan de herv, gemeente aldaar gelegateerd. Rechtszaken. De rechtbank te Leiden heeft den 6 uit spraak gedaan in een eeuwen-oud geschilover het onder hond der zeeduinen langs RijnlandGedep. Staten van Noord-Holland hadden het bestuur van dat waterschap daartoe gelastwaartegen het in verzet kwam maar het vonnis bevestigde den ontvangen last. Koloniën. Den 16 Oct. is te Batavia, in het daarvoor ingerichte gebouw op het Koningsplein de derde tentoon stelling van grondstoffen en nijverheids-voortbrengselen in Ned. Indie, in tegenwoordigheid van den gouv. genl., ge- opend. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse. Laatste lijst. No. 1085 f 1000 en eene premie van f 30000No. 5089 eene premie van f 3000. Dingsdag avond heeft het muziek-corps der schutterij eene serenade gebracht aan den tamboer-majoor IFGeijsen Ier gelegenheid van diens 50 jarige schutterlijke dienst. De ju bilaris werd door heeren officiereu met een prachtige zilve ren tabaksdoos, door het kader met een gouden horologie met toepasselijke inscription en door de tamboers met eene fraaie zilveren pijpenroder (zijnde een tamboer-majoorsstok) vereerd. Wij vernemen met zekerheid, dat de spoorweg van den Helder tot deze stad bereids in goedeu staat is overgenomen door de Hollaudsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, eu dat de feestelijke opening op den 18 dezer is bepaald zoodat hiermede de onware berichten van verzakkingen als anders- sins, in enkele couranten voorkomende, als van zelve tegen gesproken zijn. handwerken aan de openbare tusschenschool, waartoe worden aanbevolenM. IJ. Schouten, M. Boling en S. Cohen. Beide Nos. 11 en 12 zijn ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 13. Verzoek van J. Wonder, te Veenhuizen. 14. Idem van A. J. Stikkel, te Alkmaar, beide om bij koop eigenaar te mogen worden van een stukje gemeentegrond gelegen buiten de Friesche barrière. Aan Burg. en Weth. om herigt en raad. 15. Idem van den Heer W. Helling, om ontslag uit de betrekking van lid der Commissie van huishoudelijk beheer over sommige scholen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 16. Verzoek van de Wed. A. Blom en andere wijnhande laren om restitutie met 31 December a.s der belasting van den bij hen in voorraad zijnden veraccijnsden wijn. Aan Burg. en Weth. om berigt. Vervolgeus zijn de deliberatiën geopend over de vol gende daarvoor aangewezen punten. 17. Het verzoek van W. F. Stoel, om afstand in koop van den grond der gedempte Kweeren enz. voor den prijs van 25 cents per vierk. el. Besloten aan den adressant te kennen te geven, dat in zijn verzoek niet kan worden getreden. 18. Het verzoek van J. de Graaf, om ontheffing van werk aan de barrière buiten de Boompoort. Toegestaan, onder de voorwaarden bij het rapport van Burg. en Weth. aangegeven en met korting van de daarvoor bij de begrooting geraamde sommen. 19. Verzoek van H. H. Diakenen der Hervormde gemeente om vermindering van den prijs der geneesmiddelen en gelijk stelling daarvan voor alle de door hen gealimenteerden. De beslissing aangehouden tot de volgende bijeenkomst ten einde vooraf nader kennis te kunnen nemen van de be cijferingen door den Heer v. d. Kaag in den loop der deli beratiën medegedeeld. 20. De vergadering is opgeheven. (GEMEENTERAAD. Zitting van den 6 December 1865 No. 23. Voorzitter de Burgemeester A. Maclair.e Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Mr. P. A. de Lange, J. C. Vonk eu P. A. van der Drift (er bestaat écne vacature). De Voorzitter de vergadering geopend hebbende, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. 2. Is overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van den Heer M. Cohen Stuarten op het deswege uitgebragte rapport van de met dat onderzoek belaste commissie tot de toelating van dien Heer, als lid van den Gemeenteraad, besloten. Daarna zijn de volgende ingekomen stukken gelezen. Van H. H. Gedeputeerde Stalen: 3. Het besluit van goedkeuring der geprojecteerde geld- leening van f 45000. 4. Idem op de voorgestelde 3e suppletoire begrooting van 1865. 5. Idem op de rekening der dienstdoende Schutterij over 1864. Alle voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapport van de commissie van financienop het nadere plan tot demping van de Baansloot,. In dadelijke behandeling genomen en aan Burg. en Weth. magtiging verleend tot het doen der uitgaven voor de van tijd tot tijd te herhalen uitbaggering dier sloot benoodigd tot tijden en wijlen op de demping een besluit zal worden genomeu. 7. Verzoek van het Burgerlyk Armbestuur, ter bestendi ging ook voor de dienst van 1866 van de bestaaude bepa ling op het maximum van den onderstanddoor hem aan erkende doch niet in Godshuizen verpleegde armen te verleeuen. Tei lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. Van Burgemeester en Wethouders 8. Rapport op het verzoek van den Heer F. WA. Brom om verhooging zijner jaarwedde als Stads Apotheker. Op de conclusie van het rapport verhoogd met f 100, in- tegaan 1 Januarij 1866. 9. Idem op het verzoek van den Heer H. J. Bruinvis, om afstand in koop of bl] ruiling van een strook gemeentegrond gelegen achter de gronden van de lieeren F. M. van de Velde en W. F. Stoel, langs het N. Holl. Kanaal. Met verwerping van het denkbeeld van ruiling, besloten tot den verkoop van dien grondvoor den prijs van 4 per vierk. Ned. el. aan den Heer Bruinvisvoor zooveel niet de Heer W. F. Stoel, die vroeger bij herhaling, doch vruchte loos, denzelfden grond heeft aangevraagd, genegen mogtzijn dien minstens voor gelijken prjjs aantenemenals wanneer tusschen de beide gegadigden eene inschrijving zal worden geopend. 10. Missive houdende mededeeling. dat door Burg. en Weth. aan de uituoodiging van den Raadtot intrekking van het besluit, tot. aanpeil der entrepots van wijn op 15 December 1865, het verlangde gevolg is gegeven. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Missive ten geleide der aanbevelingslijsten voor de vervulling der opentevalleu plaatsen in verschillende com missiën van instellingen van bestuur, door periodieke aftreding van leden, op 31 December aanstaande, zijnde 1. tot Regent van het Gasthuis, de Heeren J. Bakker Schut, Mr. W. van der Kaag, J. Helling, P. Bruinvis de Lange. 2. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur: 1<; vacature, de Heeren Dr. J. Brantjes, U. M. Scheepers, Mr. J. P. Kraakman, J. C. Koorn. 2e vacature, de Heeren Mr. K.N.Zur Muhlen, W. Geveke, Da. L. Rietberg, B. Preijer. 3 Tot Curator van het, Gijmnasium enz. de lieeren Dr. J. van LeeuwenMr. M. a'. Kluppel, Mr. D. F. van Leeuwen Mr. W. Timmer Eckelboom. Tot lid der plaatselijke Schoolcommissie de Heeren J. P. W. Conrad, Mr. P. van BemmelenJ. C. Vonk en Mr. I). F. van Leeuwen. 5 Tot Commissaris van de Stads Bank van Leenmg de Hee ren Mr. U. F. van Leeuwen Mr. P. Binkhorst, P. A d. Drift. G. A. Conijn. 6. Tot Commissaris van de Stads Apotheek de Heeren J. SchoutenM. H, Scheepers, A. Conijn Az. 7. Tot Commissaris van de Stads Teekenschool de Heereu C. W. BruinvisF. J. Krieger, A. L. van Gendt. I. Tot leden der Commissie van huishoudelijk beheer voor sommige openbare scholen de Heeren voor de le vacature G. v. d. Swaagh, J. Gouwe, P. J. SchaapsPh. Nijenhuijs. Ds. L. RietbergJ. Bakker Schut Mr. W. Timmer Eckelboom, M. J. A. Witte. Mr. K. JV. Zur Muhlen, S. C. Coster, C. Hattinga Raven, P. H. Vreede. 12. Missive, geleidende eene aanbevelingslijst voor debe trekking van 1" helpster bij het onderwijs in vrouwelijke te Alkmaar en Hendrina BURGERLIJKE STAND. ONDKRTROUWD. 8 Dec. Jacobus Hendricus Jansen Wedr. van Agatha Maria Kikkert, en Johanna Rodenburg. Jan Swidde en Catharina Bant, Wed. van Jacob Scheitus. Abra ham de Jong en Gerarda Johanna Hennings. Gerrit Brugmans, te Westzaan en Maria Carolina Snijders te Alkmaar. GETROUWD. 3 Dec. Johan Andries van der Waal Tabernal, te Amsterdam. GEBOREN. 30 Nov. Maria HenderikaD. van Petrus van Stralen en Elisabeth Welbers. 1 Dec. CornelisZ. van Cornelis Wubbenhorst en Gerritje van Hilten. 2 v Gerrit Jacobus, L. van Gerrit Groen en Johanna Catharina Tesselaar. 3 Remmert, Z. van Wouter Zwier en Guurtje de Graaf. 4 Cornelia, D. van Teunis Leijding en Sijtje Brammer. 6 n Cornelis, Z. van Gerrit van Baar en Alida Floris. 8 n Johanna Maria, D, van Pieter Schrijver en Johanna Maria Boogh. OVERLEDEN. 2 Dec. Aaltje, D. van Cornelis de Groot en Anna Catharina Kallanzrebijna 6 m. Trijntje, D. vau Ernst Fsrdinand Marz en Aagtje Klebergruim 8 m. n Paulus Boling 64 j. V Evert AlbertZ. van Augustiuus van 't Hoil en Elisabeth Gozenruim 5 j. Gerrit Willem van de.'- Pol, 56 j. en 11 m. 2" 3® CORRESPONDENTIE. Weder is een pijl van het hek van den heer Hirschig moedwillig afgebroken tusschen Zondair en Maandag nacht van 3 en 4 December. Wie zijn de laffe eu brooddronkene Alktnaardersdie lust hebbenom een sieraad aan hunne stad aangebracht, te vernielen? Zij moeten maar weten, dat zij de verachting van alle weldenkendcn beloopen. Zij kon den even goed de glazen inslaan bij de inwoners. Het is te hopen, dat zij, eenmaal geattrapeerd, voorbeeldig gestraft zullen worden. Alkmaar 4 Dec. Aangevoerd 2 Koeien 60 a 8025 Kalveren 40 a 84, 587 Schapen 20 a 30, 163 vette Varkens 40 a 54 ets. per NP. 8 Dee. Kleine Kaas 35.25 commissie ƒ37, middelbare 38 50laagste prijs f 20.25aangevoerd 257 stapelswe gende 57498 NP. - 554 mud Tarwe 9.25, 119 mud Ro"ge 7, 565 mud Gerst 6.25, 2442 mud Haver 4.50, 140 mud Boonen bruine 14, paarden 8.25, 59 mud Erw ten, grauwe f 21. vale 15, groene 19, wittegroote ƒ18, 5 mud Mosterdzaad 20, 40 mud Kanariezaad f 11. 9 Deo. Aangevoerd 6 Paarden t 18 a 406 Koeien ƒ40 a 80, 154 Schapen t 13 a 32 32 magere Varkeus f 10 a 18 120 Biggen 7 a 10, 2 Kalveren 20 a 24, 3 Geiten f 3 a 5 Boter per kop 73 a 85* ets. Broek in Waterland 7 Dec. Kleine Kaas f 34.50aange voerd 18 stapels, wegende 3449 NP. Enkhuizen 6 Dec. Kleine Kaas 33,50 a 35, aangevoerd 20 stapelswegende 5394 N.P.. Mosterdzaad 20 a 21 grauwe Erwten t 21, Capucijnders 17 a 17.50, bruine Boo- 11 Haarlem 4 Dec. Witte TanVe ƒ7.60 a 8.25, Gerst f 6, Haver f 3.25 a 4.20. D1 6 Dec Kleine Kaas ƒ35. aangevoerd 84 stapels, we gende 14585 NP.. 67 Runderen. 61 Schapen. 7 Varkens. B Hoorn 4 Dec. Aangevoerd 5 Kalveren en 180 Schapen. 7 Deo. Kleine Kaas f 35, commissie 37,75, aangevoerd 120 staDels wegende 30014 NP. 8 Dec Aangev. 10 vette Koeien f 150 a 300,125 Varkeus van 75 tót 100 NP. 24a 25,100 tot 125 25 a 26, 125 al5026a 27.150 en daarboven 27 a 28 ct. per 5 Ned. One 9 Dec Aangev. 9 mud Tarwe ƒ9.25. 17 mud Rogge 6.75, 203 mud Gerst ƒ6.75,228 mud Haver 4.50. 56 mud Boonen. bruine 13,50, 28 mud Erwten, grauwe 17, groene ƒ14.50, witte "roote ƒ12.50, op monster verkochtMosterdzaad ƒ22, Karweizaad f 20. 43 Paarden 30 a 215, 6 Kalv. 9 a 19 50. 320 Schapen ƒ18 a 26, 115 Varkens 13 a 21, 7 Zeu gen ƒ19 a 28.50, 365 Biggen 5.50 a 12, 365 Kipp. 0.30 a 1 90 4500 Kippeneijeren 4 a 4,50, 600 Eenden dito ƒ4 per 100 2100 koppen Boter 65 a 70 ets. per kop, 600 mud Aard- appélen ƒ2.50 a 3.50 per mud, 45 manden Appelen f 4 a 4 50, 15 manden Peeren ƒ2.50 a 3 per mand. iledemblik 6 Dee. Kleine Kaas 34.75 aangevoerd 95 stapels, wegende 21780 NP.. Boter ƒ1,34 per NP., Kip- peneijeren J 4, Eenden dito f 3,50 per 100 stuks. 7 Dee. Aangevoerd 35 Schapen f 23 a 28. 8 Dec. per stoomboot naar Londen verzonden: 24 Koeien en 1944 Schapen. Monnickendam 6 Dec. Kleine Kaas f 34.75 aangevoerd 10 stapels, wegende 2567 NP. Purmerende 5 Dec. Aangevoerd 254 Runderen30 Paar den, 52 vette Kalveren 75 tot 95 ets. per NP., 50nucht.dito

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2