ckclijhsclic ficrichteu. uirimHi.u». had om zich voortdurend in Taschkent te vestigenmaai' zich alleen voorstelde om de rooverijen der naburige volks stammen voor goed te onderdrukken. Die houding blijft Rusland nog steeds bewaren. Het schijnt dat generaal Tschernajeto werkelijk de bevolking van Taschkent gunstig voor Rusland heeft weten te stemmenwat. niet onverklaar baar iswanneer men aanneemt dat zij waarschijnlijk veel had te lijden van de roofzucht van den stam Khokau, en nu onder het Russische gezag zich althans rustorde en veiligheid gewaarborgd ziet. Daarenboven schijnt de Rus sische generaal den Taschkenters zekere mate van on afhankelijkheid gelaten te bebben. Immers in een adres van dankbetuiging aan dit legerhoofd betuigen zij hunne erkentelijkheid voor het voorrecht van hunne eigene over heden te mogen verkiezen en drukken zij tevens den wensch uit omin plaats van door een opperhoofd van hunnen stamgeregeerd te mogen worden door den generaal Tscher- najew in persoon. Maar Rusland blyft zich matigen en te rughouden. De gouverneur-generaal van Orenburg wijst, ter beantwoording van dit adres, alweder op het belang voor Rusland om een einde te maken aan de voortdurende roo verijen van den stam van Khokan als de eenige beweegre den voor de bezetting van Taschkent. De Czaar streeft niet naar uitbreiding van grondgebied. Taschkent zal daar om een onafhankelijke staat worden, generaal Tschernajew zal onderzoek doen naar de behoeften des lands en voor stellen indienen om daarin te voorzien. Wat kan men meer verlangen? liet is dan ook met volle overtuiging en rnet het oog op dit heerlijk verschietdat de gouverneur ten slotte uitroeptGij zult gelukkig zijn maar ouder ééne voorwaarde, namelijk indien gij door een vreedzaam bestaan eQ. .^?or stipte gehoorzaamheid aan de bevelen van uwen militairen bestuurder u de weldaden van onzen Souverein waardig toont en bewijst dat gij de u geschonken onafhan kelijkheid tot uw eigen best weet te gebruiken doch wee dengenen die de weldaden van den grooten Czaar zouden willen misbruiken of het mochten wagen den staat Tasch kent aan te tasten! Die staat is onder de hoede van het onoverwinnelijke Russische leger geplaatst. Alzoo Taschkent wordt een onafhankelijke staat. Wat. belang heeft Rusland er ook bij om zich met de binneuland- sche aangelegenheden der Taschkenters te bemoeien Maar Rusland is de weldoener en beschermer des lands. De Taschkenters hebben vrijheid van die weldaden en bescher ming gebruik te makendoch op zoodanige wijze als de weldoener en beschermer zelf het meest in hun belang zal achten. Wee hem die anders doet! Daarenboven ontvan gen de Taschkenters naast of boven hun eigen onafhanke lijk bestuur een militairen bevelhebber, wien zij stipte gehoor zaamheid schuldig zijn en uu wordt het wel zeer moeilijk met juistheid op te geven hoeveel vrijheid en onafhanke lijkheid den Taschkenters nog overblijft wij zouden zeg gen juist zooveel als Rusland zonder verwaarloozing van zijn belang en zonder belemmering zijner plannen kan toe laten maar niet twijfelachtig is het dat. Rusland ten volle heeft verkregen wat het in Taschkent verlangde: een mili tairen voorpost in Midden-Azië, dien liet zal kunnen behou den in weerwil van Engeland. De groote gebeurtenisdie reeds zoo lang werd te gemoet gezien, en waarvan zoovelen de gevolgen vreesden of althans voorgaven te vreezen, heeft dan eindelijk plaats gehad. De eerste Koning van België is overledenvoor den eersten maal ondergaat België wat men ten onrechte een crisis noemt, de vervanging van den Vorst door zijn grond wetti- gen opvolger. Bladen die het goed met België schijnen te meenen en de zaak niet van de ongunstigste zijde beschou wen hopen en verwachten dan ook dat het land de tegenwoordige crisis gelukkig moge doorstaan. Dit. is zeker een goede wensch maar de wensch zelf getuigt toch dat zij die hem uiten den Belgischen troon al zeer wankelend achten. Immers het constitutioneel Koningschap bij erfop- volging behoort juist aau het. land den waarborg te schen ken dat de dood van den Vorst liet niet aan een crisis blootstelle. De dood des Kouings mag geen crisis voor den staat zijnzijn opvolger is door de wet aangewezen staat gereed, en neemt de teugels van de regeering over. België echter trof het ongeluk dat het overlijden des Konings reeds sinds jaren werd voorspeld en verwachten daardoor had ieder volop tijd om zich te verdiepen in allerlei mogelijke gevolgen van dat overlijden. Door er telkens weer over te spreken en te hooren spreken werd men langzamerhand min of meer gemeenzaam met het denkbeeld dat de zaak hier wel eens niet haar gewonen loop kon hebben dat. er wel eens iets ongewoons kon gebeuren. Bladen van ver schillende richtingen buiten België maakten daarvan gebruik, wanneer zij over de Belgen of eenige Belgische partij onte vreden waren, om het land met verdeeling te bedreigen, en de partij die iu België zelf onderlag deed dezelfde booze voorspelling om de bevolking schrik aan te jagen en van de tegenpartij te vervreemden, wie zij natuurlijk van al de dreigende onheilen de schuld gaf. Bij voorkeur vooral werd dc verdeeling des lands voorgesteld als een rechtma tige straf voor do erkenning van Italië, soms als noodza kelijk tot uitkeering van een gedeelte aan Frankrijk, dat, eenigszins kan opwegen tegen Sleeswijk - Holsteinen Keizer Napoleon kan doen berusten in de aanhechting dezer Hertogdommen bij Pruisen. De verbeelding kreeg vrij spel. allerlei plannenmakers trokken lijnen en kringen op de kaart van België, en het werd een soort van lief- hebb *rij om zich met dit verdeelingswerk bezig te houden. Dit werd niet beter, toen het eindelijk zeker werd dat Ko- ning Leopold zijn einde naderde. Terwijl de vorst, lag te zieltogen eu de lijkwagen reeds werd gereed gemaakt, kwam nog de Siecle met een verdeelingsplan voor den dagdat wel het laatste en ongetwijfeld ook het grappigste van alle zal zijn. Het blad verteltdat er een geheim tractaat, zou bestaan tusschen de groote mogendheden, waarbij België zou verdeeld worden als volgtAntwerpen en de kust aan Engelau 1Luxemburg en Lauenburg (waarmee waars Tiijn- lijk Limburg wordt bedoeld maar zoo net komt het er bij de Iransche bladen niet op aan) aari Nederland, eu de rest, aan Frankrijk. Wij vermelden dit verdeelingsplan alleen omdat het waarschijnlijk wel het laatste zal zijn, en het als curiositeit verdient bewaard te blijven. Qadertusschen hebben de zaken in België rustig hun loop; van buiten algemeenc deelneming en betuigingen vau vriend schap en goede verstandhouding aau den Troonopvolgervan bmnen vrede, althans wapenstilstand tusschen de partijen, in plaats van verwijten wisseling van beleefdheden en com plimenten over de wederzijdsche voegzame houding. Den Koning volgt, de roem van een grootvoorzichtig en buitengewoon verstandig staatsman daarbij door rijke erva ring onderwezen, de Ulysses en tevens de Nestor ouder de vorsten geweest te ziju. Geheel Europa zou den vorst dank schuldig zijn voor zijn tusschenkomstzijn bemiddeling eu raadwaardoor meermalen gevaren zouden zijn afgewend botsingen voorkomen en de vrede bewaard zou zijn. Ir. België zelf had Koning Leopold bij den hevtgen strijd der beide groote schier even machtige partijen ongetwijfeld dikwijls een moeilijke taak te vervullen, en heeft zijn kalm'beleid, waarschijnlijk ook wel zijn onthouding van de minste blijkbare partijkeuze, zijn althans voorgewende persoonlijke onverschilligheid, om het zoo eens te noemen meermalen goede diensten gedaan. Doch over het werk en den invloed vau dezen Koning kan vooralsnog geen oordeel geveld worden. De geschiedenis zal later uitspraak doen. Wat die persoonlijke onverschilligheid betreft waarop wij zoo even doelden, kwamen ons onlangs juist eenige woorden uit de uitgegeven brieven van den Dekenden staatsman A. R. Falck onder de oogendie wij bij deze gelegenheid overnemen. In '1840 schreef Falck, des tijds Nederlandsch gezant te Brusselomtrent Koning Leo pold /'Hij is, zooals men hem dikwijls beschreven heeft, inderdaad een roi/améant. Onlangs iu een gesprek met mij beroemde hij zich dermate op de philosophic waarmede hij zich die onbeduidendheid getroostte, dat ik mij niet weer houden kon van te radendat hy in het gemeen belang zoowel als in zijn eigen de theorie van het constitutionele Koningschap niet zoo au pied de la lettre zoude nemen." Dit schreef Falck maar die had Willem I zien werken zal men zeggen jamaar toch ook reeds in 1828 ge schreven //dat de Koning zich zelf tot Minister strekt blijf ik voor in velerlei opzicht bedenkelijk houden." BEEEIE. Den 7 heeft de Kamer bijna eenparig besloten het voor stel van den heer Guillery, om de census voor de geweste lijke en gemeentelijke verkiezingen ie verlagen en Ie vorderen dat de kiezers kunnen lezen eu schrijven in overweging te nemen. Eenmaal verkregen rechten verlangt het voorstel onaangetast te laten. Den 10 is Koning Leopold die, sedert lang sukkelende was, op hel kasteel te Laeken in het hijzijn zijner kinderen en kleinkinderen], zacht eu kalm overleden. Hij was geboren 16 Dee. 1790, huwde in 1816 met prinses Charlotlutroons- opvolgster van Engeland die één jaar later in het kraambed stierf, eu na zijne verheffing tol Koning van Belgie, met Louisa dochter van bodewijk Philips Koning der fransehen. Zijne regeering duurde 35 jaren. Hij bracht het Huis Coburg tot groot aanzien werd in geheel Europa om zijn doorzicht, geacht en meermalen door zijne nicht Koningin Victoria geraadpleegd. Keizer Napoleon heeft onmirldelijk per telegraaf zijne deel neming betuigd aan den hertog v. Brabant, mei verklaring dat hij er prijs op stelt om met hem in even vriendschappelijke betrekking te staan als met den overledene. De troonop volger heeft deze gevoelens eveneens per telegraaf beantwoord. De begrafenis des Kouings op den 16 zal bijgewoond worden door den Koning vau Portu al den prins v. Wales en zijn broeder prins Alfred den kroonprins van Pruisen en den oostenrijkschen Aartshertog Josephde beide laatsten ieder met 2 adjudanten, prins Lodetoijk van Hessen den prins van Wurtemberg, prins Nicolaas van Nassau, den russischeu generaal Grabbeden franschen hertog de Bassanoden nederlandschen graaf v. Belandt, eene deputatie van het oostenrijksche regiment No. 27 Koning der Heigen", enz. Het wordt tegengesproken dat Pruisen eene circulaire heeft gericht, aan de Staten van het Tolverbond, betreffende de erkenning van Itilie. Het stadj Partenkirchen in Beieren is in den avond van den 5 door een hevigen brand geteisterd', de kerk, het stads huis, de openbare school, het posthotel eu 76 huizen zijn in den asch gelegd. De verwoeste gebouwen maken der stad uit en wel dat gedeeltedat bij den grooten brand in 1862 gespaard bleef EJiCKLAIU. De runderpest neemt steeds toe. Het cijfer der aangetaste beesten beliep in de de laatste iveken 2669, 3610. 3828. Reeds zijn 30723 runderen bezweken of afgemaakt. Eene commissie uit de Kon. maatschappij van landbouw heeft zich tot de regeering gewend cn het schorsen van alle jaar- en weekmarkten als het beste middel tot weering van het kwaad genoemd, maar men gelooft dat, in liet belang der volksvoeding, hieraan niet kan worden toegegeven. Te Manchester en Rochdale zijn openbare vergaderingen gehouden ten gunste van eene herziening der kieswet. Mooreeen jong hoefsmid van gunstig uiterlijk, de derde hoofdbesehuldigde in het proces der feuiansis tot lOjarigen dwangarbeid veroordeeld. Men erkent dat in dit geding aan de gevaugenen den meesten waarborg en aan hunne verde digers dc meeste vrijheid is toegestaan. 22 Zeer liberale iersche leden van bet Parlement hebben te Dublin eene bijeenkomst gehouden ter opmaking van een programma der verbeteringen welke in liet belang van Ier land noodig zijn. Zij betreffen voornamelijk het pachtrecht. De Wetgeving van het eiland Jamaica heeft onder den indruk van den pas gedempten opstand bepaald dat er voor taan slechts ééne Kamer zal zijn, gedeeltelijk door verkiezing samengestelddat de census merkelijk verhoogd wordt en het uitvoerend bewind in handen gesteld van ambtenaren door do Kroon te benoemen. Sir Henry Slor/cs is bekleed met den post van waarnemend gouverneur, zoolang het onderzoek naar de oorzaken van den opstand en naar de door den heer Eyre genomen maat regelen zal duren. FRANKRIJK. Wegens het overlijden van den Koning vau Belgie zijn de feesten te Compiègne geschorst en worden de Koning eu Koningin van Portugaldie zich laatstelijk te Erankfort bevonden daar niet verwacht. De fiacre-koetsiers te Parijs verlangen wederom hooger loon, maar hebben ditmaal hunne dienst niet gestaakt. De Keizer heeft aan den heer üucoux geschrevendat hij leven dig belang stelt in hun lot. De plannen van den Keizer omtrent Algiers ontmoeten levendigen tegenstand bij den minister Randon en bij de voornaamste ambtenaren der kolonie. 1T4LI E. De oppositie in het Parlement heeft hij de benoeming van het bureau van hare kracht doen blijken. Wel is de heer Marieen zeer geacht advocaat behoorende tot de behou dende partij tot voorzitter verkozen maar eerst bij tweede stemming met slechis 8 stemmen boven den heer Mordini (Ralazzi had bij de eerste stemming 76 st. bekomen), terwijl 3 van de 4 vice-presidentenCrispin Deprelit en de Luca Restelli is de vierde) en de 2 secretarissen Berlea en Macchi tot de warme liberalen behooren. Wetsontwerpen zijn ingediend tot verlenging der wet tegen de rooverijen, tot opheffing der geestelijke corporatiën cn tot reorganisatie vau het stelsel der kerkelijke eigendommen. De heer Nigraminister van het Huis des Konings is overleden. De heer Chiaves heeft de benoeming tot minister van binn. zaken aangenomen. De heer Natoli, die genoemde betrek king tot dus ver bekleeddebehoudt alleen de portefeuille van openbaar onderwijs. Uit het verslag van den minister van financiën blijktdat het tekort voor 1866 op 265 millioen wordt gesebat. Men stelt zich voor dit op 100 millioen te brengen door voor 30 m. te bezuinigen de zegel- en registratie-belasting met 20, die op de deuren en vensters met 25 en die op het gemaal met 100 millioen te verhoogen. De roerende goederen zullen niet hooger worden belast. Het afstaan der octrooi rechten aan de gemeenten zal worden voorgesteld. OOSTENRIJK. Het bewind zal de algeheele reorganisatie van het bestuur van Venetie, wegens de stemming der bevolking, tot meer gelegen tijd uitstellenmaar beraamt inmiddels eeue en an dere verordening tot bevordering der autonomie van die provincie. De in Galicie toegepaste amnestie is door den Keizer uit gebreid tot alle oostenrijksche onderdanendie ook buiten Galieie eu Krakau in den poolschen opstand zijn betrokken geweest. De kardinaal Haulik is tot banus-plaatsvervanger van Cro- atie benoemd. Den 11 is het nieuwe academie-gebouw te Pesth ingewijd, onder een ontzaggelijken toevloed van belangstellenden uit alle oorden van Hongarije. Den volgenden dag is de Keizer aldaar feestelijk ingehaald; de geheele stad was feestelijk versierd ea s avonds had eene algeraeene illuminatie plaats. Den 14 heeft Z. M. de Rijksdag geopend met eene reden, waarin hij de te behandelen aangelegenheden opsomdevoor eerst de gemeenschappelijke belangenwaarmede de hand having van de eenheid en het aanzien des Rijks gemoeid is, en ten anderen de herziening der wetten van 1848voor zoo ver die met genoemde eenheid in strijd zijn. Daarna zou kunnen overgegaan worden tot het werk der krooning. De Landdag der Bucowina te Tsohernowitz heeft een adres van dankbetuiging goedgekeurd. Ook die van Boheme heeftna eene levendigen strijd een adres ten gunste van het September-patent aangenomen. De boven-oostenrijksche Landdag te Salzburg heeft met alg. st. een adre3 tegen het patent goedgekeurd. Men meldt, dat de Keizer, bij de aanbieding van liet adres van ;den beneden-oostenrijksehen Landdag door prins Col- loredoverzekerd heeft, dat aan de wenschen van Hongarijo niet verder zal worden toegegeven dan bestaanbaar is met de belangen der monarchie. ZWEREN. De aanneming der wet tot vervanging der 4 standen van den Rijksraad door eene 1" Kamer van 100 leden uit de hoogstaangeslagenen en eene 2" van 180 leden voor 3 jaren gekozenheeft groote vreugde veroorzaakt. Stokholm was 's avonds geïllumineerd eene groote menigte bracht, aan 3 ministers serenaden en in den schouwburg moest het orehest het volkslied aanheffendat door het pnbliek luide werd medegezongen. VEHEEN1URESTATEN. Bij proclamatie van den President is de habeas corpus-acte in het Noorden overal weder ingevoerd, doch niet in de zuidelijke in opstand geweest zijnde Staten. In Mis-issippi, Texas en andere zuidelijke Staten wordt tegen Kerstijd een negeropstand gevreesd. De militaire over heden in Mississippi nemen maatregelen van voorzorg en in Texas zenden de planters hunne vrouwen en kinderen, ka- toenvoorraad en zaken van waarde naar de kuststeden. De President heeft den gouverneur van Noord-Carolina geschrevendat de uitslag der verkiezingen aldaar niet be vorderlijk is aan de verzoening van dien Staat met het gou vernement, en dat het zeer raadzaam zou zijn als de Wet- geviug eene andere dan de aangenomen richting volgde. De gouverneur heeft den 2 Dee. per telegram geantwoord, dat de wetgeving zieh met het voorgestelde amendement op de constitutie had vereenigd. 31 EX ICO Volgens republikeinsche opgaven hebben de fransehen Chilmahua en Senaloa moeten ontruimen. BINNENEANR. Verkiezingen. De heer P. v. d, Maesen de Sombre/J is te Maastricht weder tot lid der 2« Kamer verkozen met 1033 van de 1608 stemmen. De heer Mertelbach bekwam 444, de genl. majoor Knoop 124 st. Svaten-Generaal. De 2e Kamer heeft den 12 het voor stel tot het houden eener enquête betreffende de limburgsche verkiezingen verworpen met 53 tegeu 18 st. Den 13 zijn met alg. st, aangenomen de begrooting voor Nationale Schuld en de credietwet voor het departement van financiënen met 60 tegen 5 st. de wet op de middelen voor 1866. Den 14 ziju goedgekeurd de onteigeningswetten voor de droog making van plassen in Schieland en voor den spoorweg van Goes over Middelburg naar Vlissingenmet inbegrip van een kanaal tusschen de 2 laatstgenoemde sleden. Gedep. Staten van Limburg hebben een adres aan de Kamer gericht, tot verwerping der wet op de grondbelasting, welke zij een hatelijke en exceptioneele maatregel ten nadeele dier provincie noemen. De le Kamer heeft den 12 hare werkzaamheden hervat. Valsche Muntspeciën. De minister van financiën heeft het publiek opmerkzaam gemaakt op het. gedurig voorkomen van heele en halve guldens; zij zijn minder zwaar en kleiner dan de echte, die 28 en 22 streep meten en 10 en 5 wichtjes wegen. Nieuwe Ondernemingen. Den 27 Nov. heeft de minister van binn. zaken aan de Rijnspoorweg-maatschappij concessie verleend voor eene lijn ran Harmeien tot Breukelen, onder beding dat vóór de uitvoering een begin zal zijn gemaakt met de aansluiting aan den Hollandsehen'spoorweg te Rotterdam. Aan den heer v. d. Maade 8p Cie is concessie verleend voor een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam, via Alphen, voor welke, onderneming in Engeland de noodige gelden bijeen zijn. Runderpest. In de week eindigende 2 Deo. zijn aan getast, 1399, gestorven 102, afgemaakt 331 en hersteld 102 runderen, zijnde sedert het uitbreken der ziekte aangetast 11348, gestorven 3343, afgemaakt 3174 en hersteld 3205. In 31 gemeenten is de ziekte in den laatsten tijd niet meer waargenomen. Nieuwe gemeenten waar zij zich vertoond heeft zijn Brielle, 's Gravendeel en ter Aar. eu laatstelijk ook Hageslein, boven Vianen. Inwijdingen. Den 8 is de nieuwe synagoge der Israël gemeente Teshuath Jisra'él te Groningen ingewijd. Aanbestedingen. Den 12 te Amsterdam, voor de heeren P. v. Vlissingen en Dudok v. Heel, het bouwen van arbeiders woningen te Halfweg Haarlem en Amsterdam, aan T. de Jong, voor f 16185. Den 14door het prov. bestuur van N. Hollandhet bouweu van een Rijks-teiegraafkantoor te Nieuwe Diep, aan Gebr. Jansenvoor f 5148 het bouwen van eene school en onderwijzerswoning aan de, "Waal op Texelaan R. Vos te Nieuwe Diep voor f 6589. Den 14aan de bureaux der Staatsspoorwegen het maken van den spoorweg van Alkmaar tot den Noorder-IJdijk te Zaandam minste inschrijvers J. Verwaaijen te Arnhem en A. Visser Pz. te Sliedrecht, voor f 1.756.800, Giften Wijlen P. Baas heeft gelegateerd aan de lierv. diaconie te Wijdenes f 3000 en wijlen C. v. Geelskerken aan de herv. diakonie en aan het r, c, armbestuur te Eist. elk 1000. De inschrijvingen voor het bouwen van een nieuw gast huis te Amsterdam zijn reeds tot 140.000 gestegen. Rampen. In den avoud van den 12 is de Stadswaag te Amersfoortuit onbekende oorzaakgeheel door branj vernield. De belendende gebouwen hebben veel geleden

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 2