ALKMAARSCHE COURANT Zevenenzestigste Jaargang. Zondag 24 December. (JDfficicd (öcbccltc. Politick (JDocvzidtt. SUSIcfccüjfcgchc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussclien 8 en 9 ure. Prijs per Jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers BERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien het K.K. besluit van den 1 December 1865 (Staatsbl. n°. 131) en de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, dato 12 December d.a., n". 1" afdeeling (Prov. blad u°. 85), beide betrekking hebbende op de afgifte van certificaten van oorsprong. Roepen bij deze op alle personen die in deze gemeente een tak van nijverheid uitoefenen waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandsch-Indie kunnen worden ingevoerdvoor zoover zij voornemens zijnom goederen ter verzending naar Nederlandsch-Indie te vervaardigen of te bewerken om onder overlegging van afschrift van hun patentblad, in den loop dezer maand aanvraag te doen ter gemeente-secretarieom op de daarvoor gereed gemaakte lijst geplaatst te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren voorts de belanghebbenden dat ingevolge art. 4 van vermeld k.k. besluit, de aanvragen om certificaten door personen, die niet op die lijst, vermeld zijn of voor voortbrengselen welke de aanvragers blijkens de lijst, niet gewoonlijk vervaardigen of verwerkensteeds voor den Iianto'nregter beëedigd moeten worden en het daardoor in hun belang is te achtendat hunne aangifte zoo volledig mogelijk zij. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 22 Dec. 1865. üe Secretaris SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMA A R verzoeken mits dezen de belanghebbenden hunne REKE NINGEN, CONTRABOEKJES of NOTA'Swegens le verantie in 1865, vdór of op 31 Januarij a.st., intezenden aan den gemeente-architect, opdat de afdoening der zaken geene vertraging ondervinde. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 23 Dce. 1865. üe Secretaris, SPANJ AARDT. Ter gemeente secretarie liggen voor de belanghebbenden ter lezing: Diverse stukken omtrent de wereldtentoonstelling te Parijs in 1867. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 27 December 1865, des mid- da°s ten 12 ure. Nameu3den Voorzitter van den Raad SPANJAARD!'. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 25 tot Za turdag 30 December e.k„ van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 uren in haar gewoon lokaal op het Stadhuis, ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand October 1865. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Briltanje en Ierland gedurende de maand Julij en de overige maanden van 1865. 3. Tabellarisch ovérzigt van dèn handel van Hamburg in 1864. 4. Eene circulaire, inschrijvingsbilletten en een uittreksel uit het reglementbetreffende de Parijsehe wereld-tentoon stelling in 1S67 te houden. üe Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, P. M. van de VELDE, Voort. 22 üec. 1865. J. P. KRAAKMAN Secret. Tufelix Austrianube (gelukkig Oostenrijk sluit huwe lijken) heeft men het Oostenrijksche Keizerrijk toegezongen. Niet de kracht van het zwaard moest de landen aanhechten, die het rijk groot zouden maken in Europa de zachte band des huwelijks moest de verschillende erflanden samen koppelen en zoo mogelijk doen samensmelten tot éen geheel. Edoch een huwelijk van vorsten is nog geen huwelijk van volkenen de verceniging der Oostenrijksche erflanden is tot nog toe niet zeer gelukkig geweestde verhouding bleef koel; er had geen toenadering, geen samensmelting plaats. Meermalen scheen het huwelijk zelfs door echtscheiding ont bonden te zullen worden; in 1848 was daarvoor groot gevaar. Daarom heeft het vorige ministerie Schmerling-Zichy getracht de vereeniging tusscheu de beide partijen, de Duitsche en de niet-Duitsche Kroonlanden inniger te doen worden en tot die eenheid te brengen die in een gelukkig huwelijk gevon den wordtdoch te vergeefs. De harten der echtgenooten bleken inderdaad van elkander afkeerig Ie zijn, de samen woning bleek ondragelijk, en om aan dit ongelukkig leven een einde te makenmisschien ook uit vrees voor kwaadwillige verlating zoo zich daartoe eens de gelegenheid mocht voordoen, schijnt het tegenwoordig ministerie Belcredi-Majlath de ge moederen te willen bevredigen door een scheiding van tafel en bed. Dit denkbeeld vindt in de Hongaarsche landen algemee- nen bijval. De fiere Hongaarsche bruid bezat te veel zelf standigheid om haar naam verdrongen te zien door dien van den Duitschen bruidegom om als wettige huisvrouw hein gehoorzaam te zijn en hem als hoofd der vereeniging te er kennen. Zij had een eigen schoone geschiedenis en een rijk 'huwelijksgoeden daarom wilde zij zelve beheeren en zelve handelen. Het onvermogen om zelve vrijelijk over het hare te beschikkenhet vereischte eener machtiging van den echtgenoot was haar een vernedering. Zij had een eigen huis, eigen gewoonten en gebruiken, daar zij aan gehecht isen die zij niet wilde opofferen om den echtgenoot le volgen in zijne wouing. Minder aantrekkelijks bezit het denkbeeld der voorgeslagen scheiding van tafel en bed voor de Duitsche land m voor den echtgenoot, die tot nu toe beheerde en handelde, wiens naain voor het geheel gold, en die blijkbaar de gansolie huishouding naar zijnen wensch en overeenkomstig zijne gewoonte ingericht wilde hebben. Oudauks het knorrig gezicht van den Duitschen echtge noot schijnt de Keizer de scheiding, te willen doorzetten. De groote moeilijkheid bestaat nu maar, zooals dikwijls het geval isin het regelen der voorwaarden. En inderdaad deze zaak heeft groote bezwaren. Hongarije moet niet ver geten dat de voorgeslagen scheiding geen echtscheiding is, dat zij een schikking op liet oog heeft tot bevrediging en zoo mogelijk tot verzoening, tot verbetering der verstand houding tusschen partijen, die in den baud des huwelijks blijven. //Er zal aan de wenschen van Hongarije niet. verder worden toegegeven dan bestaanbaar is met de gemeenschap pelijke belangen der Monarchie"zou de Keizer gezegd hebben in antwoord op het hem aangeboden adres van den Beneden- Oostenrijkschen Landdagwaarin de bezwaren en gevaren van de tegenwoordige richting breed worden uitgemeten. //Onveranderd kunnen uwe wetten van 1848 onmogelijk wor den ingevoerd. Het aanzien des Rijks en de prerogatieven der Kroon zouden het niet gedoogen evenmin als het be staanbaar zou zijn met de rechtmatige eischen der overige Kroonlanden" sprak de Keizer bij de opening van den Hongaarschen Landdag te Pesth. Toeh is het bekend, hoeveel prijs in Hongarije, zelfs door de gematigde partij, juist op deze wetten wordt gesteld; het zal dus een uiterst teeder vraagstuk zijc van welken aard de verlangde wijzigingen zullen wezen. Zoo daardoor het beginsel zelf dezer wellen wordt aangetast, zullen zij hij de Hongaren onverzoenlijken tegenstand ont moeten. //Geen gevaar, verzekeren sommigen het zal blijken dat ook Hongarije hart heeft voor de Monarchie, en bereid is in 't belang van de eenheid des Rijks veel in te willigen. En wat de vrees betreft voor minder vrijheidlie vende staatsregelingen, voor verzwakking van het constitutioneel regeeriugsstelsel, ook die vrees zal blijken ongegrond te zijn; het zal openbaar worden dat niet alleen de Duitsohers inOostenrijk gevoel hebben voor ivaarachlige vrijheid." Van de goede gezind heid in Hongarije, die dan ook de stoutste verwachting moet overtreffen, zou men daarenboven thans veel mogen hopen. Graaf Ueak is er tegenwoordig van alvermogenden invloed; als hij bereid is tot medewerking, zal er ongetwijfeld een bevredigende schikking getroffen worden. De sterke tegen stand in de Duit.sehe Kroonlanden en de groote moeilijk heden, die daaruit voor do regeering ontstaan, zullen tevens de Hongaren tot. wijsheid en gematigdheid dringen opdat een vergelijk niet ten eeneu male onmogelijk worde. Terwijl de voorstanders der nieuwe richting aldus goeden moed blijven houden wordt van een andere zijde beweerd, dat de geheele zoogenaamde omkeering van zaken de ver andering van stelselen welke klinkende namen men meer mocht willen gebruiken inderdaad al zeer weinig beteekent.. Al moge men een anderen naam, een andere leus, een an dere banier voeren, de zaak blijft vrij wel dezelfdeverzeke ren zij. Vroeger werd een krachtig algemeen centraal be stuur op den voorgrond gestelddoelt zag men zich genood zaakt afwijkingen in te willigen ter wille van de verlangde zelfstandigheid der Kroonlanden. Thans stelt men de zelf standigheid der verschillende Kroonlanden voorop, dooh vraagt afwijkingen en uitzonderingen in 't belang van de eenheid des Rijks van een onontbeerlijk krachtig algemeen bestuur. Wordt, gevraagd: wat zou wel het verschil zijn in de praktijk? Waarin zou het verschil tusscheu de beide zoogenaamde stelsels zich openbaren, wanneer zij zoo ge wijzigd, verwaterd en verzwakt in werking kwamen? Wat onderscheid is er tusschen een glas wijn en water en een glas water en wijn Het is er verre van af dat wij deze vragen en opmerkin gen der zwaarhoofden met lichtvaardigheid zouden willen voorbijgaan. Misschien verdienen zelfs deze personen den naam van zwaarhoofden niet. Toeh is het niet onverschillig, wat hoofdbeginsel en wat afwijking wat regel en wat uit zondering is. Maar eerst in de geheele regeling der zaak en in do toepassing wordt het, duidelijk, wat regel is en wat slechls uitzondering en afwijking is te achten, üe naam be teekent weinig of niets; en het zou mogelijk kunnen zijn dat het tegenwoordig Oostcnrijkseh ministerie onder den naam van decentralisatie met coneessiën in den geest der centra lisatie inderdaad een centraliseerend regeeriugsstelsel trachtte in te voeren met deeentraliseerende coneessiën. Het zal blij ken of het de regeering ernst is met hare plannen, en dan zal het afhangen van de waakzaamheid der Landdagenof werkelijk wat als regel en hoofdbeginsel voorop gezet wordt, regel en hoofdbeginsel wordt en blijft. Er is een onderscheid tusschen wijn met water en water met. wijn maar misleiding en naamsverwisseling zijn hier zeer wel mogelijk, men kan iemand een glas water met wijn aanbieden dat niet anders is dan een glas water met wijn. Zouden de Hongaren zieh daarmede tevreden stellen? Wij gelooven het niet, huDne oogen ziju reeds te lang voor deze dingen geo pend. Het volk voelt in dit opzicht over het algemeen fijn en juist, en Iaat zieh niet door den naam misleiden, maar verandert of wijzigt den naam naar de zaak. //Moderatie" wordt fmoorderatie//raad van beroerten" wordt //bloed raad," de aigemeene //Landvoogd" heet de //griffier" (van zijn stedehouder) enz. En terwijl men tegenwoordig spreekt van //brood en kaas," waren vroeger, toen de kaasde hoofd zaak scheen te zijn de rangen omgekeerd en sprak men van het //kaas-en-brood-volk." De rustige troonsbeklimmiug van België's tweedeu Koning heeft een milde bron van verontrusting gestoptde plannen tot verdeeling des lauds en een daaruit voortvloeiende her ziening der kaart van Europa op meer uitvoerige schaal kunnen nu voor goed ter zijde gelegd worden zij hebben vooreerst, uitgediend; en Europa durft wat deze zaak betreft weer rustig adem halen, 's Konings uitdrukkelijke verklaring dat zijn verheven en constitutioneel standpunt hem huiten het verschil der meeningen en boven de parlijen plaatst, terwijl hij de beslissing overlaat aan het land, doet zijn voornemen kennen om de beide groote partijen vrijelijk om den voorrang te laten strijden zonder zelf partij te kiezen althans niet duidelijk en openbaar, en bij gevolg ook zonder zijn kroon in de waagschaal te stellen. Vrede ademend en geruststellend zijn ook de woorden door den President van de groote republiek aan de overzijde van den oceaan gesproken. Er een vrees meer voor vredebreuk en oorlog met Engeland of Frankrijk. Wellicht zal in het land zelf nog een groote strijd gestreden moeten wordenwanneer het de opname der Zuidelijke Staten in de Unie en de toelating hunner vertegenwoordigers op het Congres zal gelden. Geen uitwendig gevaar of buitenlandsche oorlog, maar wel inwendige beroering schijnt tevens voor Italië het meest te duchten. Daarvoor althans wordt eenige vrees geboren door het belangryk bericht, dat het geheele ministerie zijn ontslag heeft gevraagd, en dat de Koning dit ontslag heeft toegestaan. O ntrent de beteekening en het gewicht van deze gebeurtenis zullen nadere bijzonderheden en mededee- lingen licht kunnen verspreiden. KËLC1IE. De begrafenis des Konings heeft den 16 met groote plech tigheid plaats gehad. Den 17 deed Leopold II zijnen intocht te Brussel en werd aldaar door den burgemeester, aan het hoofd van den gemeen teraad begroet. In het paleis der natie legde de nieuwe Koning, ten overstaan der Volksvertegenwoordiging, den eed af op de constitutie en hield hij eene toespraak welke een uitmuntenden indruk heeft gemaakt. Z. M. verklaarde nooit uit het oog te zullen verliezen, dat zijne eoustitutio- neele roeping hem buiten den strijd der partijen plaatst, 's Avonds werden de Senaat en de Gedeputeerden op het Kon. paleis ontvangen en was de stad geïllumineerd. Den volgenden dag geschiedde de kerkelijke bevestiging in de Se Gudule, door den kardinaal-aartsbisschop van Meohelen. De ministers hebben hun ontslag ingediend, doch, nadat de Koning hun zijnen wensch had doen kennen hunne departementen weder aanvaard. niTITSEHL 1MB. De burgerschap van Hamburg heeftna 4j- jaren toevens. besloten tot de invoering van het duitsche wetboek van koophandel. Do cx-koning van Napels heelt zijne gezanten bij de Hoven van Beieren en Saksen teruggeroepen met last om legen de erkenning van Ilalie te protesteereu. E X E L t X I». Te Sunderland en Hartlepool zijn vergaderingen van werk lieden gehouden, ten gunste van eene vrijzinnige herziening der kieswet. In de laatste week zijn 5356 runderen door de veepest aangetasttegen 3828 in de vorige. Ilet, getal gestorvenen beloopt al 24553, dat der afgemaakten 11554. De Times geeft in overweging om de veemarkten door vleescbmarkten te vervangen en niet de runderen maar de slachters te laten heen en weer trekken. De fenians üuggan Billon en Lynch zijn ieder tot 10 en O'Donovan is tot 5jarigen dwangarbeid veroordeeld. M'Af- fertyeen amerieaan van geboorte, is bij gebrek aan vol doende bewijzen vrijgesproken maar wegens nieuwe aan klachten weder in staat van beschuldiging gesteld. In den nacht van 13 14 Dec. is de postboot Samphire tusschen Dover en Calais in den boeg gevaren door de ame- ricaansche bark Fanny Bukvan Rotterdam naar Cardiff. Het voorschip liep vol water en zonk, zoodat de 70 passagiers zich op het voor afsluiting vatbare achterschip drijvende hebben moeten houdentot zij door de belgische postboot la Belgique gered werden; 3 of 4 zijn er echter verdronken. FKAIV'HUEJK. De kolonel Colombbijgestaan door de onlangs onderworpen stammenheeft herhaaldelijk overwinningen behaald op de algerijnscbe opstandelingen die zich in do Sahara in veilig heid j trachtten stellen. De kardinaal-aartsbisschop van Lyou heeft de geloovigen aangespoord om gebeden tot de H. Maagd te richten tot afwending der gevaren welke de wcreldlyke macht des Pausen bedreigen. Den 18 is de bekende republikein Bixio broeder van den ad judant van Garibaldi, te Parijs begraven. De trein bestond uit 6000 personenwaarbij de ridder Nigrade generaals Trochu en Quinardde heeren Pereire enz. Prins Napoleon waster bijwoning der plechtigheid van zyn landgoed Pran- grins overgekomen. De raad der parijsehe accademie heeft de 6 studenten die zich door hunne buitensporige taal op het congres te Luik onderscheiden hadden, voor altijd van die school ver bannen en geadviseerd om hen tijdelijk ook van de andere hoogesehoien uittesluiten. Het blad l'Epoque heeft een adres van eenige studenten aan den heer Taidieu, deken der ge- neesk. faculteitover deze zaak opgenomen en is daarvoor met eene eerste waarschuwiug gestraft. De Moniteur kon digt aan, dat geen studenten in de gehoorzalen zullen toe gelaten worden dan voorzien van hunne bewijzen van in schrijving, en dat bedreiging van de openbare ordo door ge sprekken of daden van studenten gestraft zal worden met verlies van graden schorsing of wegzending van de parijsehe academie. Het gebeurde heeft veel opgewondenheid onder de studenten veroorzaakt, zoodat sommige hoogleeraren hun ne lessen hebben moeten staken, een zeker aantal studenten is gevangen genomen en militaire maatregelen zijn noodig geoordeeld. Den 18 is door den aalmoezenier des Keizers, in tegen woordigheid van II. II. M. M., het huwelijk voltrokken van prinses Anna Mural met den hertog de Mouchy. De Koning en Koningin van Portugal zijn dien dag te Parijs aangekomen en in het Pavillon-Marsan gehuisvest.

Alkmaarsche Courant | 1865 | | pagina 1