S&lc&cHjkochc Berichten fBuiten 'a lands zegt de Keizer schijnt de vrede allerwegen verzekerd te zijn; overal zoekt men naar midde len om" de bestaande moeilijkheden in der minne uit den we°- te ruimenin plaats van ze met de wapenen te beslech ten." Men denke aan Slaeswijk-Holstein, Ierland, Mexico, ParaguayPeru en Chili. En als men thans b. v. in Slees- wijk-Holstein en Mexico het met de wapenen begonnen werk door onderhandelingen wil voortzetten, geschiedt dat uit vredelievendheid of uit vrees en gevoel van onmacht? //Ten aanzien van Duitschland is het mijn voornemen, te blijven volharden bij een politiek van onzijdigheid, die wel is waar niet belet dat wij ons somtijds bedroeven of ver heugen tnaar ons nogtans buiten vraagstukken houdt, waarin onze belangen niet rechtstreeks betrokken zijn." 't Is waarlijk of men een Engelsch minister hoort sprekenIs dat de schoone taak van het edelmoedige Frankrijk dat weleer de wapenen opnam voor een beginsel, en de vrijheid zou brengen aan geheel Europa Zich onzijdig houden waar zijn belangen' niet rechtstreeks gevaar loopen dat was nog nimmer het voorschrift der Napoleontische staatkunde. «Wij hebben grond om te rekenen op de nauwgezette uitvoering van het tractaat van 15 September en op de uood- zakelijke handhaving van liet gezag van den H. Vader." Ziedaar alles wat het orakel omtrent Italië voorspellen kan; geen wonder, dat de uitleggers met elkander twistenen alleen hierin overeenkomen dat zij allen ontevreden ziju met deze uitspraak. Welk gezag van den H. Vader? vragen zij; gij wist dat we juist hieromtrent eeu antwoord verlang den en juist wat dit punt betreft aijt gij achterhoudend en duister. Maar zelfs de vorm der orakeltaal is bier veron achtzaamd. "Wij hebben grond om te rekenen op" welk profeetdie nog eenigen eerbied had voor zijn eigen goe den naamgebruikte ooit zulke zwakke uitdrukkiugeu Grond om te rekenenom te verwachtenom te hopen al heeft men niets te zeggen, dan deelt men 't nog zoo niet meê. "De banden die ons aan Spanje en aan Portugal hechten ziju nog nauwer toegehaald door het onderhoud dat ik onlangs met de souvereinen van beide rijken gehad heb." Een herinnering aan een bijna vergeten bezoeken geen woord over den opstand van Prim //In Mexico bevestigt zich het gezag door den wil des volks gegrondvest." //Gelijk ik ten vorigen jare zeide te hopen loopt onze expeditie ten einde. Ik ben in overleg getreden met Keizer Maximiliaan om het tijdstip te bepalen, waarop onze troepen zullen teruggeroepen worden zonder de belangen van Frankrijk, welke wij in die verre gewesten zijn gaan "verdedigen in de waagschaal te stellen." Alz"" trouwe volharding bij de nu eenmaal aangenomen leus: wij zijn in Mexico niet gekomen om er een monarchie te vesti gen maar om onze eigen belangen te verdedigen en te waar borgen. Van die leer kan Keizer Maximiliaan bet slachtoffer worden. Frankrijks eer is bij zijn Keizerschap niet betrokken Frankrijk kan zijn troepen terugroepen, al valt'zijn troon in duigen. En nu hiermede in verband de woorden om trent Noord-Amerika: //Frankrijk, dat geen enkele schoone bladzijde uit zijne ge schiedenis vergeetwenscht opreehtelijk den voorspoed van de groote Amerikaansche Republiek en de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen die thans bijna honderd jaren oud zijn. Db beweging in de Vereenigde Staten ontstaan door de tegenwoordigheid van ons leger op Mexicaansch grondgebied, zal wijken voor de openhartigheid onzer verklaringen. Het Amerikaansche volk zal begrijpen dat een expeditie, waartoe wij het zelf in der tijd hebben uitgenoodigd niet strijdig was met zijne belangen. Twee natiëndie in dezelfde mate naijverig zijn op hare onafhankelijkheid moeten elke handeling verinijdeudie afbreuk zou doen aan hare waardigheid en hare eer." Ziedaar vredelievende en zoet klinkende taal. Napoleon wil in goede verstandhouding blij ven met Noord-Amerika; hij zal die niet verstoren ter wille van Maximiliaan dit is duidelijk, en de zoo even aange haalde leus baant een goeden weg vooreen eervollen terugtocht Omtrent de binnenlandsche zaken is de troonrede zeer uitvoerig, alle eenigszins belangrijke maatregelen der regee ring worden besproken, en in hunne goede gevolgen gehul dio-d. Hoe schoon alles er echter ook moge uitzien de tijd is "nog niet gekomen om het gebouw van liet Fransche Kei< zerrijk de kroon der vrijheid op te zetten. Hoe men moge kla"en dat men reeds veertien jaren gewacht heeft, het is duidelijk dat men nog langer zal moeten wachten. En dit is zeer goed t» begrijpen. De kroon der vrijheid is het laatste werk aan het geliee'le gebouw. Volgens 's Keizers eigen stelselin zijue Napoleontische Ideeën ontwikkeld moet eerst het gebouw in alle deelen voltooid zijn, voor het aldus wordt gekroond. Als dit alzoo geschiedtdan is de goude eeuw aangebrokendan hebben de Fransche» niets meer te doen dan opera's te hooren balletten te ziennaar de mu ziek in den iuin van 't Palais Royal te luisteren, schaatsen te rijden op de vijvers in het Bois de Boulogne of baden te nemen te Biaritz en wij hebben niet anders te doe dan deze //vermakelijkheden" te beschrijven. E N fi E L A IV I». Den 16 heeft graaf Russell eenc deputatie van het reform- verbond ontvangenhij verklaarde, dat de handwerkstand tot dus ver zeer onbillijk behandeld was, maar dat de re- geeriag aan het. Parlement geene hervormingen zou voor stellen, dan waarvan het do goedkeuring met eeuige zeker heid kon verwachten. Den 15 is te Edimhurg eene vergadering gehouden tot bespreking van verlaging van den census, beter indeeling der kiesdistricten enz. Desgelijks te Leeds, op uilnoodiging van den lord-mayor, waarin besloten werd om bij de regeering en het Parlement aantedringen op cene hervorming van het kiesstelsel. De rechtbank te Dublin heeft, weder de volgende fenians veroordeeldMulcahytweede uitgever van de Irish People, Roantree en C. D. Kane tot 10 O'Mahony, secretaris van Stephens en boekhouder van genoemd dagblad en Martin Carey tot 5en Clohessy tot 2jarigen dwangarbeid. De polieie is den ontvluchten Stephens op liet spoor ge weest toen hij onder een vreemden naam met een vriend, een nacht in het Viotoria-hötel te Cork doorbracht, maar is tejaat gekomen om hem andermaal te vatten. In de week 6—13 Januari zijn in Groot-Brittanje door de veepest aangetast 9243 runderen totaal sedert den aan vang der ziekte 94256 waarvan gestorven 55391afgemaakt 5395 en hersteld 10008. De inenting wordt thans sterk aanbevolen. Den 19 heeft eene deputatie uit Lancashare zich aange meld bij Russell, en krachtiger maatregelen tegen de ver spreiding der kwaal en voorschoten voor de veehouders die hunne runderen verloren hebben verlangd; de minister ant woorddedat de regeering spoedig deze voorstellen in over weging zou nemen. Het schip Royal Albert, van Calcutta komendeis op de hoogte van Cornwall met man en muis vergaan de schrijf lessenaar van den kapitein en gedeelten der lading zijn aangespoeld. FRANKRIJK. De verkorte verslagen van de zittingen der Kamers zjjn afgeschaftzoodat de departementale bladen voortaan alleen het breedvoerig verslag van den Moniteur kunnen overnemen. De americaansche gezant heeft bij de regeering geklaagd over het besluit van Keizer Maximiliaanom de krijgsge vangen republikeinen in Mexico voortaan als roovers te doen fusilleerea. Den 30 Nov. is hierop geantwoord dat Frank rijk al verleent het dien Keizer bijstandzich niet verant woordelijk stelt voor zijne daden en dat de Uniedaarover beklag hebbendezich rechtstreeks tot hem kan wenden. De americaansche minister Seward beeft den gezant Bige- low doen wetendat als Frankrijk zijne troepen niet uit Mexico verwijdertde vriendschappelijke betrekkingen met de Ver. Staten gevaar loopen, dat al roept Frankrijk ijne troepen terugAmerica toch Maximiliaan niet zal er kennen en dat de Unie zich niet verbindt om het ves tigen van het mexicaansche Keizerrijk niet te zullen verhin deren. Den 22 heeft de Keizer de zitting der Kamers geopend. Aangaande Mexico verklaarde hijdat de nieuwe toestand steeds vaster wordt, dat de republikeinen geen aanvoerder meer hebben dat de handelsbetrekkingen met Frankrijk van 21 tot 77 millioen fr. zijn gestegen, dat de expeditie ten einde loopt en dat hij met Keizer Maximiliaan in overleg getreden was over het. tydstip waarop de troepen zouden kunnen terugkeerenzonder de fransche belangen in de waagschaal te stellen. Voor het overige belooft de Keizer veel ter ontwikkeling der binnenlandsche welvaart, niets voor die der vrijheid en verklaart hij het door hem gevolgde regeeringsstelsel als door ondervinding deugdelijk bevonden. In het ingediende verslag komt de uitdrukking voor, dat Frankrijk niet naar Mexico getogen is om proselieten voor het monarchale beginsel te werven. De verkiezingen van de beèren Pouzol en Girod zjjn door liet Wetg. Lichaam nietig verklaard. In de ontwerp-begrooting voor 1867 worden de gewone uitgaven geraamd op 1524, de buitengewone op 88 de wone inkomsten op 1622 millioen zij sluit alzoo met batig saldo van 10 millioen. ITALIË. In eene te Florence gehouden bijeenkomst van venitiaan- sche uitgewekenen is de door Uostenrijk aangekondigde am nestie voor eene hersenschim verklaard. Het met Pruisen gesloten handelsverdrag betrof niet de scheepvaart, zoadat daaromtrent de bepalingen van het. sar- dinische tractaat van 1845 van kracht bleven. Om Hannover te noodzaken tot het jongste verdrag toetelreden, heeft de regeering dat van 1845 tegen het volgende jaar opgezegd. Sedert is de toetreding van Hannover bekend geworden. Den 21 is met goed gevolg de onderzeeschc telegraafkabel gelegd tusschen Livoruo en Corsica. Prins Oddonehertog van Mont/erratderde zoon des Konings is den 22op bijna 20jarigen leeftijdoverleden. Volgens de mededeelingeu van den nieuwen minister van financiën Scialoja aan het Parlement, is de dienst vau 1866 verzekerd. De uitgaven zijn geraamd op 928 millioen Sella wilde 30 millioen bezuinigen maar hij 55 (waarvan 30 op het leger n de vloot). Het lekort zal daardoor 211 millioen worden, waarin hij niet door eene leening, maar door ver hooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen (op wijnen granen en olie 1 wil voorzien. Voorts verlangt. liy de onderprefecturen afteschaffeu en het tekort in 't gé- heel met 80 millioen te verminderen. REKKELIJKE STAAT. Den 29 Deo. heeft de russische gezant r. Meyendorjf zich in eeu gesprek met den Paus beklaagd over de r c. gees telijkheid in Polendie zich niet ontzag om de vaderlijkeen mensclilieveude regeering van den Czaar op stelselmatige wijze te belasteren. Z. H. antwoordde, dat het beste middel om zulks te beletten zou ziju liet toelaten van een nuncius te Petersburggelijk reeds voor lang beloofd is. By de daarop gevolgde woordenwisseling heeft de gezant zich zulke krenkende uitdrukkingen laten ontvalleno. a.dat het cath'o- licisme één lijn trok met de revolutiedat de Paus hem gelastte zich dadelijk te verwijderenmet verklaring dat elke betrekking met hem voortaan onmogelijk was. Z. H. heeft den oostenrijkschen gezant opgedragen om Keizer Alexander daarvan kennis te geven. OOSTENRIJK. De hongaarsche kanselier heeft namens den Keizer, een zeer vereerenden brief van rouwbeklag geschreven aan de weduwe van graaf Emil Dessewjfy. De provinciale venetiaansche congregatie zal bij de centrale congregatie protesteeren tegen het opheffen der provincie Venelie. PRUISEN. Den 19 is de begrooting bij de Gedeputeerden ingediend, bedragende in ontvang en uitgaaf 157^ millioen tb. De dienst levert verschillende overschotten op, welke volgender wijze worden besteed: traetementen van mindere ambtenaren 500,000, handel en nijverheid 57.000, kerkelijke belangen 75,000, hooge 1 scholen 20,000, lager onderwijs 2i,000invalieden 537,000, aanschaffing van geschut enz. 950,000. De begrooting voor oorlog is geraamd op 40.859,000, zijnde 1,363,000 hooger dan voor 1865. Prof. Kirchow lieel't den 19 voorgesteld dataangezien de vereeni;ing van Lauënburg met Pruisen strijdig is met de constitutie, die rechtens niet geldig zal wordeu besehouwd, zoolang zij niet door den Landdag is goedgekeurd. Den 23 heeft het Huis der Afgevaardigden besloten om aantedringen op de schorsing der rechtsgedingen wegens druk- persdelicten ingesteld tegen de leden dr. Frese en d*. Liining. SPANJE. Benige onderofficierendie gepoogd hadden om het gar nizoen "van Alcala in opstand te brengen zijn den 18 ge fusilleerd. Alle onderofficieren, 2 luitenants en 1 kapitein van het le reg'. kon. kurassiers zijn den 20 ingescheept naar de phi- lippijnsche eilanden beschuldigd van de troepen der hoofd stad tot opstand te hebben willen bewegen. De 400 soldaten en 32 officieren, die den 11 te Avila in opstand waren geraaktzijn in Portugal aangekomen en naar Braganza gezonden. Te Reus en Valencia hebben ongeregeldheden plaats gehad. De provincie Valencia is in staat van beleg gesteld. De bevelhebber in Tarragona heeft zijn hoofdkwartier te Reus moeten vestigen en eene vliegende bende van 800 man moeten afzenden om den omtrek van opstandelingen te zuiveren. De Senaat heeft met eene zeer groote meerderheid ver gunning verleend om den genl. Prim, voor een krijgsraad te dagen als schuldig aan opstand tegen de gevestigde regeering. *i 1. i 1i L4- Lil J An* tmln rfüumnnnno In weerwil van het berichtdat hij door vele gewapende landlieden versterkt was schijnt zijne macht zeer geslonken te zijn. De 20vermoeid en terneergeslagen tot de portu- gesche grenzen genaderd, waren van de 800 uit Aranjuez en Ocana getogen manschappen nog slechts 350 bij hem. Vernemende dat de spaansehe troepen hem zelfs in Portugal zouden vervolgenindien hij de grenzen daarvan gewapend overschreed stelde hij zijne wapens eu paarden ter beschik king van den alcade van het stadje Encina-Soia. In Por tugal werd hem aangezegddat hij onverwijld het land had te ruimenwaarop hij zich naar Engeland heeft ingescheept. Van zijne partijgangers hebben in 't geheel 651 Portugal bereikt. 200 Van de te Braganza geïnterneerden zijn ont snapt met het voornemen om naar Spanje terugtekeeren. De Koningin is den 24 bevallen van een zoon. TURHIJE. In vele plaatsen van Moldavië heerscht hongersnoodin districten is men niet alleen ten achteren met het betalen der belastingen van 1865, maar heeft men zelfs onderstand van de regeering gevraagd. VEREENIUDE STATEN. Genl. Crawford heeft in de steden van Texas soldaten voor de mexicaansche republiek geworven 't geen hem ten laatste verboden is. De dagbladen van Galveston melden dat groote afdeelin- gen troepen der Unie op marsch zijn naar de Rio-Grande. Genl. IKeilzel, die aan de Rio-Grande bevel voert, heeft bij den keizerlijken genl. Mejia geprotesteerd tegen het ter dood brengen van 30 krijgsgevangen gemaakte juaristen waarop door Mejia is geantwoord dat hij slechts de bevelen zijner regeering volgde. Te Nieuw-York is eene openbare vergadering gehouden o. a. voorgezeten door genl. Roseneranswaarin men zich luide verklaard heeft tegen de handelingen van Frankrijk en Spanjein Mexico en Chili. In den Senaat is een voorstel aangenomen om den Presi dent inlichtingen te vragen wegens eene legerorder, waarbij [ten nadeele der juaristen] de uitvoer van wapens over de grenzen vau Californie verboden is. Bij liet Congres is een ontwerp ingediend om schatkistbons uittegeven voor de amortisatie der schuld. Het Huis der Afgevaardigden heeft besloten, dat, zonder zijne toestemming, dé troepen der Unie uit geen ^der over wonnen Staten verwijderd* mogen worden. 25 a 30 Ultra-republikeinen, metRaymond van Nieuw-York aan 't hoofd, zijn tot de zijde van den President overgegaan. Van de gouverneurs der noordelijke Staten heeft alleen Fairchild van Wisconsin zich bepaald tegen de door den President tot herstel der Unie gevolgde staatkunde verklaard; verscheidene andere zijn echter voor het toekennen van het stemreeht aan de negers. De fenian-broederschap telt in de Ver. Staten ruim 380,000 ledende vaste maandelijksehe ontvangsten beloopen 200,000 d. Uit Australië en bijna alle landen waar ieren wonen wordt geld gezonden. Haar congres hééft het besluit genomen 'dat allen die in gebreke blijven om zijne bevelen te eerbie digen ophouden lid der broederschap te zijn. De winter is met zulk een ongemeene strengheid ingevallen, dat men in de laatste eeuw zich daarvan geen voorbeeld herinnert. In het Zuiden heerscht daardoor eene jammerlijke ellende: ruim 1 millioen blanken en negers zijn van voedsel en woning ontblootde vereeniging ten behoeve der vrijge maakte slaven ondersteunt 200.Ö00 behoeitigenin Alabama lijden 130,000 menschen gebrek aau al het noodigein Ar kansas 200,000, dat is bijna de geheele bevolking, in Virginia 80,000, enz. In den Senaat heeft de commissie voor de de krijgszaken een voorstel gedaanom het leger voortaan te doen bestaan uit 7 regimenten artillerie, 10 regimenten kavallerie en, 60 regimenten infanterie, gezamenlijk 60,000 man sterk. Eén reg'. art. en 2 regimenten inf. zouden uit kleurlingen worden samengesteld. MEXICO. Het corps zouavendat op Martinique zooveel ongere geldheden en gewapend verzet heeft gepleegdis te Mexico door de eheele fransche bezetting in slagorde, met geladen geweeren en geschut op liet plein van de citadel opgewacht. De maarschalk Bazuint gaf last, dat de manschappen de wapens zouden nederleggen, waaraan voldaan werd. De ont wapenden werden daarop in de citadel gebracht. 30 Hunner zijn voor den krijgsraad gedaagd en de overige zjjn onder scherpe tucht gesteld. Juarez is President gebleven zonder dat men zich daartegen verzet heeft en bevond zich laatstelijk te Chihuahua. ZUIR-AMERICA. Het nieuwe bestuur in Peru heeft aan de vreemde gezan ten met uitzondering van den spaanschen bericht., dat het prijs stelt op het handhaven der vriendschappelijke betrek kingen. De forten te Callao hebben de schoten van spaansehe oorlogschip Numancia niet beantwoord op verjaardag van Koningin Isabella. In Paraguay heerscht hongersnood. BINNENLAND. De ministers Thorbecke en Olivier hebben den Koning ontslag aangeboden. Ook de ministers Franssen v. d. Putte CremersBlanken en Huyssen v. Kallendijke hebben hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. gesteld. Omtrent de redenen dezer aftreding bestaat nog geen zekerheid. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd bij de medische faculteit te Leiden tot hoogleeraar Dr. A. Heynsius, thans te Amsterdamtot buitengewone hoogleeraren IX J. A. Boo gaard en Dr. T. Zanyer. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Akkrum J. A. Mar- gadant, thans te Schermerhorn. Naar aanleiding van een verzoek van Jr. Mr. D. v. Foreest kantonrechter te Schagen om gelijktijdig met deze betrek kin" die van penningmeester van den Anna-Paulowna-polder te „mogen waarnemenheeft. Z. M. bepaald dat eene bezol digde betrekking als penningmeester bij een waterschap niet vereeni"baar is mat het lidmaatschap der rechtelijke macht. Marine. Te beginnen met 1°. Februari zal de oorlam op de oorlogschepen niet meer verschaft, worden aan zeelieden van 18 maar van 20 jaren en zal de uitreiking binnengaats afgeschaft worden, evenzeer als de vergoeding van 70 c. 's^maands aan hen die de oorlam weigeren. Veepest. Deze heeft, zich in de noordhollandsche ge meenten Nieuwer-AmstelSloten, Aalsmeer en Warder vertoond. Te Nieuwer-Amstel zijn 39te Sloten 18 en te Aalsmeer 58 stuks rundvee onteigend. De hier te landen genomen proeven tot inenting van het vee zijn niet met gunstigen uitslag bekroond. 60 'Veehouders le Ooststellingwerf in Friesland hebben aangekondigd dat zij geen kooplieden of veehandelaars op hunne stallen znllen toelaten. Bijzonderheden. Den 16 is reeds een ooievaar versche nen 'op liet nest bij O. Builing te Veenhofin Drenthe. Omstreeks 200 ingezetenen van 's Hage hebben zich bij adres tot den gemeenteraad gewend, met verzoek om het gebruik van honden als trekdieren te verbieden. T71TJn»fnr»QnhnCplt ionolr tp RrpdH. het den hun Even als te 's Hertogenbosch is ook te Breda het buskruit buiten de vesting overgebracht. Het diaconie-bestuur der herv. gemeente te Nymegen heeft voor f 14000 een uitgestrekt terrein aangekochtom daarop 60 arbeiderswoningen te doen bouwen. Staats-loterij. Trekking der 2e klasse. N°. 15923 ƒ20000, No. 4546 15000, N°. 2464 2000, N". 4603 en 11463/1500, No.' 4439, 10005, 15478, 16164 en 16605 f 1000.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2